15 tipů na památky, co vidět v Bergamu (2024) + mapa

Bergamo Itálie

Plánujete navštívit Bergamo v Itálii a přemýšlíte, co vidět v Bergamu? Podívejte se na našich 15 tipů na památky, co navštívit v Bergamu.

Bergamo leží nedaleko Milána v Lombardii. Právě díky Milánu je Bergamo spoustou turistů přehlížené. A i když se těší v posledních letech čím dál většímu zájmu, stále se jedná o autentické město, které vás doslova nadchne svojí přátelskou a vřelou atmosférou.

Bergamo jsme navštívili spolu s Milánem a Lago di Como. Naprosto nás dostalo nádhernými památkami, labyrintem středověkých uliček v Città Alta a živou atmosférou v Città Bassa. Pokud vám vyjde čas, doporučuji si ho projít ve dne i v noci, kdy je krásně nasvícené.

Dnes si ukážeme ta nejkrásnější místa a památky, co vidět v Bergamu.

Bergamo v Itálii

Bergamo se nachází v podhůří Alp na severu Itálie. Jen 40 km od Milána. Žije tady víc než 120 tisíc obyvatel a je tak jedním z největších měst v Lombardii.

Bergamo je známé pro svou středověkou atmosféru a kulturní a umělecké bohatství.

Jakmile přijedete do Bergama, všimnete si, že je rozdělené na dvě části. Città Bassa tvoří tzv. Dolní město. Je plochá a snadno dostupná. Když půjdete od nádraží po hlavní třídě směrem do města, procházíte právě Città Bassa. A i když se nazývá novou částí Bergama, stále se jedná o historickou oblast z 19. století.

Pohled ze Città Bassa na Città Alta Bergamo
Pohled ze Città Bassa na Città Alta

Po pár minutách chůze po hlavní třídě se vám začínají rozevírat výhledy na Città Alta na kopci. Città Alta (Horní město) představuje nejstarší část Bergama, která láká návštěvníky.

Ty nejkrásnější památky v Bergamu se ukrývají právě tady. A za malou chvíli si je všechny ukážeme, ať si můžete udělat obrázek, co vše vás tady čeká.

Nejkrásnější místa a památky, co vidět v Bergamu

V tomto seznamu si ukážeme místa, která stojí za to vidět v Bergamu, od Città Alta po nádherné vyhlídky a muzea světové úrovně v Città Bassa.

Città Alta

Začneme tam, kam nejspíš směřuje většina z nás. Na Città Alta, staré město, které se rozprostírá na kopci nad Città Bassa.

Tady najdete ty nejkrásnější památky, co navštívit v Bergamu – od Piazza Vecchio přes Duomo di Bergamo, kapli Colleoni až po baziliku Santa Maria Maggiore.

Città Alta si můžete představit jako labyrint středověkých uliček, které je radost objevovat.

Città Alta Bergamo Itálie
Città Alta Bergamo Itálie

Jak se dostat do Città Alta

Do Città Alta se dostanete autobusem, pěšky nebo lanovkou.

Pokud jedete do Città Alta rovnou z letiště, u letiště nasednete na autobus 1A. Ten projíždí kolem nádraží i centrem města. Vystoupit můžete na zastávce Stazione Inferiore Funicolare (cca po 20 minutách z letiště), která se nachází přímo u dolní stanice lanovky na Città Alta (Funicolare citta’ bassa).

Lanovka pochází už z 19. století a cesta je dalším zážitkem v Bergamu. Jen ty fronty mohou být v sezóně opravdu dlouhé.

Bergamo Itálie lanovka Citta Alta

My jsme jeli nahoru lanovkou a dolů sešli pěšky přes Benátské hradby, o kterých si ještě povíme.

Na lanovku využijete stejnou jízdenku, co jste si koupili na letišti. Platí 90 minut, takže stihnete cestu autobusem z letiště i cestu lanovkou na Città Alta. Platí taky kterákoliv jiná městská jízdenka. Lanovkou se dostanete do 5 minut na malé trojúhelníkové náměstí Piazza Mercato delle Scarpe.

Pokud nechcete jet nahoru pozemní lanovkou, nalevo od lanovky jsou schody, kterými vystoupáte do Città Alta za 10 minut.

Třetí možností je nechat se svézt autobusem až nahoru na Città Alta.

Ubytování v Bergamu 😴

ubytování bergamo itálie
Hotel Città Dei Mille

Tradiční, útulný hotel v centru města

ubytování bergamo itálie
B&B Hotel Bergamo

Moderní 3* hotel s dobrou dostupností

V Città Alta se nachází tato místa:

La Rocca

La Rocca je prvním místem, kam jsme po vystoupení z lanovky směřovali. Nachází se totiž kousek od náměstí Piazza Mercato delle Scarpe. Jsou tu ukazatele, které vás nasměrují.

K La Rocca vede krátká odbočka do kopce po úzké dlážděné ulici Via Alla Rocca.

Via Alla Rocca Bergamo Itálie
Via Alla Rocca

A co vás tady čeká? La Rocca je vojenskou pevností s kaňony a památníky, ale především nabízí podél zdí skvělý výhled na Città Alta. Vstup sem je zdarma.

Výhled z pevnosti La Rocca / Co vidět v Bergamu, Itálie
Výhled z pevnosti La Rocca / Co vidět v Bergamu, Itálie

Via Gombito / Via Bartolomeo Colleoni

Celým starým městem od Piazza Mercato delle Scarpe až na opačný konec k Piazza dell Cittadella vede hlavní třída. Tu tvoří ulice Via Gimbito a za náměstím Piazza Vecchio na ní navazuje Via Bartolomeo Colleoni.

Úzkou dlážděnou třídu lemují obchůdky, restaurace a v sezóně tu může být dost živo.

Antico Lavatoio

Další místo je trochu netradiční, ale po spoustu let v Bergamu pro místní hodně významné.

Jedná se o mramorovou umývárnu s litinovou střechou, která tady fungovala jako prádelna až do 50. let 20. století. Nechal jí vybudovat magistrát kvůli nedostatku tekoucí vody v okolních domech, se kterým se místní v minulosti potýkali.

Antico Lavatoio / Co navštívit v Bergamu
Antico Lavatoio / Co navštívit v Bergamu

K Antico Lavatoio vede kratší odbočka z Via Gambito (doleva po Via Mario Lupo).

Piazza Vecchio

Piazza Vecchio je srdcem Città Alta. Dojdete sem se za pár minut od lanovky i ze všech ostatních míst ve starém městě.

Živé náměstí lemuje impozantní architektura, kavárny, restaurace. Dříve se jednalo o politické centrum města.

Fontána na Piazza Vecchio / Nejkrásnější místa v Bergamu
Fontána na Piazza Vecchio / Nejkrásnější místa v Bergamu

Pokud půjdete od lanovky, po pravé straně náměstí uvidíte Palazzo Nuovo. Bílou neoklasicistní budovu, kde sídlí jedna z nejstarších knihoven v Itálii.

Můžete vstoupit dovnitř a projít se elegantním interiérem se sochami, bustami a portréty. V jedné z místností jsou k vidění 2 glóby. Na každý z těchto glóbů bylo použito 50 ilustrovaných listů – mají totiž na obvod 3,5 metru.

Piazza Vecchio Bergamo / co vidět v Bergamu

Kaple Colleoni

Kaple Colleoni (Cappella Colleoni) se nachází za Piazza Vecchio. Projdete pod oblouky Palazzo della Ragione (nebo taky Palazzo Vecchio), kudy vstoupíte na malé náměstí Piazza Duomo. Malé, ale cenné náměstí, protože se tu nachází ta nejvýznamnější a nejkrásnější místa v Bergamu.

Piazza Duomo / co navštívit v Bergamu
Piazza Duomo / co navštívit v Bergamu
Piazza Duomo na večer - zleva: Duomo, bazilika Santa Maria Maggiore, kaple Colleoni
Piazza Duomo na večer – zleva: Duomo, bazilika Santa Maria Maggiore, kaple Colleoni

Pamatuji si, když jsme sem přišli poprvé navečer. Stál tu místní, který nadšeně vyprávěl o náměstí a jednotlivých stavbách každému, kdo sem přišel. Možná, že na něj taky natrefíte :).

Kapli Colleoni si spousta lidí plete s bazilikou Santa Maria Maggiore. Stejně jako já při návštěvě Bergama. A není se čemu divit – obě stavby působí, jako by se jednalo o jednu a tatáž stavbu.

Bergamo Itálie
Nalevo bazilika Santa Maria Maggiore a napravo na ní navazuje kaple Colleoni
kaple Colleoni / Nejkrásnější památky, co vidět v Bergamu
kaple Colleoni / Nejkrásnější památky, co vidět v Bergamu

Kaple Colleoni je nádherně zdobená zvenku i zvenčí. Fasádu tvoří sloupy z bílého a růžového mramoru a jsou na ní vyobrazené biblické příběhy. Podle mnohých se jedná o mistrovské dílo renesance, ne tak typické pro Lombardii.

Interiér je možná ještě zdobenější – okázalé detaily, vyřezávané lavice, sarkofágy a spousta uměleckých děl a soch včetně jezdecké sochy významného bergamského vojáka Bartolomeo Colleoni.

Kaple je zasvěcená světcům Bartoloměji, Markovi a Janu Křtiteli. Jejich příběhy uvidíte na freskách kaple. Napravo od kaple stojí osmiboké baptisterium, které ale není běžně veřejnosti přístupné.

Vstupné a otevírací doba kaple Colleoni

Vstup do kaple Colleoni je zdarma. Otevírací doba se liší podle období:

  • Březen-listopad 9:30-12:30 a 14:00-18:00
  • Listopad-února 9:30-12:30 a 14:00-16:30
  • zavřeno každé pondělí

Bazilika Santa Maria Maggiore

Na kapli Colleoni navazuje po levé straně bazilika Santa Maria Maggiore. Pro místní nejdůležitější náboženská stavba ve městě.

V 11. století se v Bergamu objevil mor. Místní se modlili k Panně Marii, aby je před morem ochránila. Jako poděkování jí slíbili postavit kostel, který Panně Marii zasvětí. Jen o pár desítek let později svůj slib dodrželi.

Nalevo bazilika Santa Maria Maggiore a napravo kaple Colleoni
Nalevo bazilika Santa Maria Maggiore a napravo kaple Colleoni

Bazilika má strohý, románský exteriér, který kontrastuje se zdobeným interiérem. Úžasná podívaná – fresky, gobelíny, štuky a dřevěné intarzie podle návrhu Lorenza Lotta.

bazilika Santa Maria Maggiore Bergamo
Bazilika Santa Maria Maggiore / Co vidět v Bergamu
bazilika Santa Maria Maggiore Bergamo
Bazilika Santa Maria Maggiore / Co vidět v Bergamu

Uvnitř se nachází hrobka italského skladatele Donizettiho, který patřil k 5 největším operním skladatelům na světě.

Vchod do baziliky je relativně nenápadný – nachází se mezi 2 mramorovými lvi nalevo od kaple Colleoni. Vstupů je víc a zajímavostí je, že bazilika nemá žádný centrální vstup.

Vstupné a otevírací doba baziliky Santa Maria Maggiore

Vstupné do baziliky je 5 € a snížené vstupné 2 € pro děti a mládež 14-25 let a seniory nad 70 let.

Bazilika je otevřená od pondělí do pátku v časech 10:30-12:30 a 14:30-18:00, v sobotu 10:30-18:00 a v neděli a ve svátky 9:00-10:30 a 13:30-18:00.

Duomo di Bergamo

Duomo di Bergamo (Cattedrale di Sant´Alessandro) je třetí důležitou stavbou na Piazza Duomo. Nachází se úplně nalevo a z jedné strany je spojená s Palazzo della Ragione. Katedrála je zasvěcená sv. Alexandrovi, který je patronem města.

Duomo postavili v 15. století. Přesto, že je uvnitř krásně zdobený, proti bazilice Santa Maria Maggiore a kapli Colleoni je to nic. Určitě ale stojí za vidění, jen doporučuji začít s návštěvou tady a přes baziliku dojít až do kaple. Zážitek se tak bude postupně zvyšovat. 🙂

Duomo di Bergamo / co vidět v Bergamu

Uvnitř se nachází taky diadém papeže Jana XXIII., který pocházel z Bergama.

Vstupné a otevírací doba Duomo di Bergamo

Vstup do Duomo di Bergamo je zdarma. Katedrála je otevřená od pondělí do pátku v časech 7:30-12:30 a 15:00-18:30 a v sobotu a ve svátky 7:00-19:00.

Campanone

Campanone neboli Občanská věž se tyčí se svými 53 metry přímo na náměstí Piazza Vecchio.

Campanone / Bergamo památky

Pochází ze 12. století a uvnitř se nachází největší zvon v Lombardii. Každý den ve 22 h začnou ve zvonici odbíjet zvony. Dnes už se jedná pouze o tradici, ale v dobách Benátské republiky toto zvonění symbolizovalo uzavření městských bran.

Pokud si vyšlápnete 230 schodů (nebo vyjedete nahoru výtahem), můžete se pokochat z vyhlídkové plošiny celým Bergamem.

Výhled z Campanone Bergamo - zleva: Duomo, bazilika Santa Maria Maggiore, kaple Colleoni a za nimi Città Bassa
Výhled z Campanone – zleva: Duomo, bazilika Santa Maria Maggiore, kaple Colleoni a za nimi Città Bassa

Cena za vstup do Campanone je 5 €, pro děti 11-17 let 1 € a pro studenti do 26 let 3 €.

Otevřeno je od úterý do pátku v čase 10:00-18:00 a v sobotu, neděli a svátcích v čase 10:00-19:00.

Benátské hradby

Benátské hradby (Mura Veneziane) nepřehlédnete už při pohledu z Città Bassa. Obklopují totiž celé staré město a na délku mají 6 km. Pocházejí ze 16. století, kdy bylo Bergamo pod nadvládou Benátska. Pod hradbami byly původně římské hradby.

Benátské hradby / Co vidět v Bergamu
Benátské hradby / Co vidět v Bergamu

Bergamo nebylo nikdy v obležení, takže se podařilo uchovat hradby ve výborném stavu.

Celé opevnění je zapsané na seznamu UNESCO. A dostalo se tam nevšedním způsobem – pomocí dvou rekordů v Guinessově knize, které měly na Benátské hradby upozornit. Při prvním rekordu se na hradbách obejmulo 5 730 párů. Při druhém rekordu místní vytvořili štafetu z 11 507 lidí, kteří se postupně objímali a vznikla tak nejdelší objímací štafeta na světě.

Procházka po Benátských hradbách je jednou z nejlepších věcí, co můžete v Bergamu dělat. Budete mít odtud Città Bassa jako na dlani. Přes den i v noci jsou odtud fantastické výhledy.

Porta San Giacomo / Benátské hradby
Porta San Giacomo / Benátské hradby

Součástí Benátských hradeb jsou taky 4 vstupní brány a 14 bašt. Některé brány jsou zdobnější nebo určené jen pro pěší. Doporučuji si projít bránu Porta San Giacomo. Bílou mramorovou bránu s výhledem na hlavní třídu Città Bassa. Dostanete se sem pěšky ze Città Bassa nebo jednou z uliček ze Città Alta.

Ubytování v Bergamu 😴

ubytování bergamo
Hotel Excelsior San Marco

4* hotel v centru s nádherným výhledem

ubytování bergamo
Hotel Il Sole

Útulný hotel ve starém městě s restaurací

Piazza della Cittadella

Piazza della Cittadella je dalším krásným náměstím ve starém městě, které v minulosti představovalo vojenské centrum Bergama (dnes tu sídlí karabiniéři). Jeho dominantou je věž s hodinami.

Piazza della Cittadella / Nejkrásnější památky v Bergamu, Itálie
Piazza della Cittadella / Nejkrásnější památky v Bergamu, Itálie

Kromě toho se tu nachází několik restaurací, kaváren a oblíbené přírodovědné muzeum (především pro rodiny s dětmi).

Dojdete sem přímo po hlavní třídě, takže ho určitě nemůžete minout.

La Marianna

Ať je léto nebo zima, musíte vyzkoušet zmrzlinu v místní cukrárně La Marianna (kousek za Piazza della Citadella). Ta je tady totiž luxusní. Právě tady vznikla příchuť Stracciatella, takže pokud chcete vědět, jak má doopravdy chutnat Stracciatella, zamiřte sem.

Kromě toho tady mají taky spoustu dalších cukrovinek, venkovní posezení se zelení a otevřeno až do pozdních hodin.

Lanovka Rocca di San Vigilio

Měli jsme tu lanovku ze Città Bassa na Città Alta. V Città Alta se ale nachází ještě jedna lanovka a ta vede na úbočí hory Rocca di San Vigilio (Funicolare S. Vigilio).

lanovka San Vigilio Bergami

Nachází se od první lanovky na úplně druhé straně Città Alta (kousek za Piazza della Cittadella – za městskou bránou půjdete doprava) a během pár minut překoná převýšení 630 metrů (dá se jít taky pěšky za 15-20 minut). I v tomto případě platí běžná jízdenka na dopravu v Bergamu.

U horní stanice lanovky jsou 2 restaurace a hradby s výhledem na staré město.

Castello di San Vigilio

Ještě výše nad horní stanicí lanovky Rocca di San Vigilio se nachází Castello di San Vigilio. Jedná se o zbytky starověkého radu z 6. století. Z hradu moc nezbylo (za malý poplatek můžete vystoupat na věž), ale ty fantastické výhledy z věže nebo okolního parku (zdarma) za to stojí. Rozprostře se vám pohled na Città Alta i okolní hory.

K hradu uvidíte ukazatel už od lanovky. Pár minut a jste tam.

Città Bassa

Città Bassa neboli Dolní město je živá a moderní část Bergama. Ta nejzajímavější část se rozprostírá mezi nádražím a Città Alta.

V Città Bassa si nenechte ujít tato místa:

Porta Nuova

Od nádraží vyrazíte po hlavní třídě Viale Papa Giovanni XXIII, kudy za pár minut dojdete ke dvěma neoklasicistním stavbám se sloupy – Porta Nuova. Ty tvoří pomyslnou bránu do starého města ze začátku 19. století. Na nimi vykukuje nejstarší část Bergama – Città Alta.

Pokud se podíváte napravo, uvidíte před Porta Nuova (ještě před křižovatkou) třímetrovou sochu anděla Anima Mundi. Tu vytvořil v roce 2011 místní umělec Ugo Rivy a v roce 2020 byla věnována obětem Covid-19 (v té tobě bylo Bergamo jednou z nejpostiženějších oblastí Covid-19 v Itálii).

Projděte si starou část Città Bassa za Porta Nuova a odbočte doleva na živé náměstí Piazza Giacomo Matteotti.

Citta Bassa Bergamo

Via XX Settembre

Pěší třída Via XX Settembre navazuje na náměstí Piazza Giacomo Matteotti. Ulice lemovaná domy s barevnými okenicemi, obchůdky, restauracemi a kavárnami. Podobných ulic je v Città Bassa více. Jsou kouzelné a zase zcela jiné než středověké uličky Città Alta.

Muzeum Accademia Carrara

Milujete umění? Pak byste si neměli nechat ujít muzeum Accademia Carrara, které sice není tak věhlasné jako jiná muzea umění, ale paradoxně patří k těm nejkrásnějším.

Bergamo Accademia Carrara

Muzeum zahrnuje sbírku hraběte Giacoma Carrary od umělců z benátských, toskánských a lombardských škol – Botticelli, Tiziano, Pinturicchio, Berniniho sochy a další.

Muzeum se nachází na náměstí Piazza Giacomo Carraro, naproti muzeu moderního a současného umění GAMeC. Leží trochu mimo vyšlapané cesty, ale v krásné části historické Città Bassa.

Kde se ubytovat v Bergamu

Ubytování v Bergamu 😴

ubytování bergamo itálie
Hotel Città Dei Mille

Tradiční, útulný hotel v centru města

ubytování bergamo itálie
B&B Hotel Bergamo

Moderní 3* hotel s dobrou dostupností

Co vidět v Bergamu v Itálii – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Bergama s tipy na památky, co navštívit. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Bergamu v Itálii. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Jak se dostat z letiště do centra Bergama

Do centra Bergama se dostanete snadno. U východu z terminálu uvidíte informace nebo automat na lístky. Tady si koupíte lístek na autobus 1A Airport bus. Tím se dostanete na vlakové nádraží do Bergama.

Nebo můžete jet dál a vystoupit v centru Città Bassa, u dolní stanice lanovky na Città Alta či přímo na kopci ve starém městě.

Lístek z letiště vyjde na 3 € a platí 90 minut (umožňuje přestupy).

Autobusy 1A jezdí z letiště do Bergama od 5:17 do 0:32. V opačném směru z Bergama na letiště jezdí autobusy od 4:57 (z Porta Nuova; první autobus ze Città Alta vyjíždí v 6:41) až do 23:55. Autobusy jezdí pravidelně každých cca 20 minut – jízdní řády zde.

Doprava v Bergamu (autobusy, lanovka)

Oblast Bergama a přilehlé obce obsluhují autobusy, 2 lanovky a 1 tramvaj (tramvaj jede z nádraží do městečka Albino). Spoje jsou časté, pravidelné a spolehlivé. Mapu městské dopravy v Bergamu si stáhnete zde.

Na kraji centra leží autobusové a vlakové nádraží, odkud se dostanete například k Lago di Como nebo do Milána. Vlakové spoje najdete na Trenitalia.com.

Bergamo a okolí se dělí do zón. Podle toho se pak liší ceny jízdenek. Samotné město patří do zóny 1. Letiště už ale leží v zóně 3. Na to je potřeba myslet, až si budete kupovat jízdenky.

Výhled z paláce Terzi (vyhlídka je přístupná zdarma)
Výhled z paláce Terzi (vyhlídka je přístupná zdarma)

Na všechny druhy dopravy (autobusy, lanovky, tramvaj) platí stejné jízdenky. Níže najdete typy vstupenek, které jako návštěvník využijete nejvíce:

  • Jednorázová jízdenka za 1,70 € – platnost na 75 minut pouze v zóně 1 (možnost přestupů)
  • Jednorázová jízdenka za 2,30 € – platnost na 75 minut ve dvou zónách (možnost přestupů)
  • Jednorázová jízdenka za 3 € – platnost 90 minut v zónách 1-3 (možnost přestupů); tuto jízdenku můžete využít pro cestu z letiště do centra
  • 24 h jízdenka za 4,90 € – neomezené cestování v rámci zóny 1
  • 24 h jízdenka za 8,50 € – neomezené cestování v rámci všech zón 1-5
  • 72 h jízdenka za 14,50 € – neomezené cestování v rámci všech zón 1-5

Jízdenky si můžete koupit v turistických informacích nebo v automatu u východu z terminálu, na nádraží nebo v ATB pointu v Porta Nuova v centru Città Bassa (budova napravo; v neděli zavřeno, v sobotu otevřeno pouze do 14:30). Další možností je aplikace ATB Mobile. Jízdenky je možné zakoupit taky u řidiče.

Auto je ideální možnost, jak prozkoumat celou Lombardii a okolí Bergama.

Pokud si plánujete půjčit auto v Lombardii, nejlepší zkušenost máme s Rentalcars.com, která má nejširší nabídku za dobré ceny. Pojištění a storno zdarma je samozřejmostí.

Jedete vlastním autem? Potřebné informace a poplatky najdete v průvodci Lombardií.

Užitečné tipy, jak si užít Bergamo

Vyzkoušejte místní kuchyni. Itálie je známá tím, že každé město nebo oblast má své specifické jídlo. V případě Bergama je to Casoncelli alla Bergamasca (ravioly plněné hovězím masem s rozpuštěným máslem a šalvějí). Pro bergamskou kuchyni jsou taky typické pokrmy z polenty, která se tu využívá v různých obdobách od předkrmů, hlavních chodů až po dezerty.

Dezerty z polenty

Ve městě je dostatek fontán s pitnou vodou.

Užijte si výhled na Città Alta. S věžemi, které vystupují nad středověkými domy to totiž stojí za to. Jedním z nejlepších míst jsou hrad San Vigilio nebo pevnost La Rocca.

Rádi byste vyrazili na nákupy? Kromě pěší třídy Via XX Settembre můžete navštívit OC Oriocenter s obrovskými výběrem italských obchodů. Nachází se jen 10 minut pěšky od letiště Orio Al Serio.

Udělejte si výlet v okolí Bergama. Bergamo představuje ideální základní pro návštěvu Lombardie – za 40 minut jste v Miláně, u jezera Lago di Como nebo v Bergamských Alpách, které jsou plné divoké zvěře a není tu tolik turistů jako například v Dolomitech.

Duomo di Milano památky v Lombardii
Duomo v Miláně patří k nejkrásnějším památkám v Itálii

Toto byly naše tipy, co vidět v Bergamu. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Lombardii

LOMBARDIE: Milán je hlavním městem Lombardie, které je známé pro svojí nádhernou katedrálou. Pro více tipů a praktických informací, kde se ubytovat v Miláně, čtěte našeho průvodce ubytováním v Miláně (ubytování podle rozpočtu, spojení s letištěm a k památkám, mapa).

Jen kousek od Milána leží Lago di Como, krásné alpské jezero, kde můžete objevovat krásná městečka, koupat se nebo vyrazit za turistikou.

ITÁLIE: Inspirujte se nejkrásnějšími místy v Itálii.

Shrnutí: Co vidět v Bergamu

Co navštívit v Bergamu?

Ztraťte se ve středověkých uličkách Città Alta, které je radost objevovat. Navštivte živé náměstí Piazza Vecchio a Piazza Duomo, které obklopují ty nejkrásnější stavby v Bergamu – kaple Colleoni, bazilika Santa Maria Maggiore a Duomo di Bergamo. Città Bassa je novější částí Bergama a okouzlí vás svými ulicemi s barevnými domy, restauracemi a kavárnami.

Odkud si užít nejkrásnější výhledy na Bergamo?

Benátské hradby obklopují staré město a nabízí fantastické výhledy na Città Bassa. Nebo navštivte veřejný park u pevnosti La Rocca, ze kterého budete mít Città Alta jako na dlani. Od hradu San Vigilio získáte nejlepší výhled na celé Bergamo i okolní hory.

Co vidět v okolí Bergama?

Bergamo má strategickou polohu pro prozkoumávání Lombardie. Udělejte si výlet do Milána a navštivte nádherné Duomo, kvůli kterému se sem sjíždějí turisté z celého světa. Nebo si udělejte výlet k Lago di Como a projděte se po městečkách Varenna a Bellagio.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *