Dolomity: kompletní průvodce a tipy na výlety s dětmi i bez

Dolomity: kompletní průvodce a tipy na výlety s dětmi i bez
  • Post Category:ITÁLIE / Z CEST
  • Post last modified:28 června, 2020

Podrobný průvodce Dolomity s tipy na dopravu, levné i netradiční ubytování, jídlo a ceny, nenáročné trasy i celodenní túry ⛰.

Proč navštívit Dolomity?

Možná máte Itálii spojenou s mořem a říkáte si, proč byste měli osvědčené moře vyměnit za hory? Jenže Dolomity, to nejsou jen tak nějaké hory. To jsou Hory s velkým H :).

Důvody, proč navštívit italské Dolomity:

Dostupnost – Dolomity jsou z ČR dobře dostupné. Jen pár hodin a jste v naprosto jiném světe. Ve světe, který vám vyrazí dech.

Počasí – Dolomity jsou nejslunnější oblastí za celé Alpy. Slunce tu svítí průměrně 8 dní z 10, což můžeme potvrdit :).

Každý si tu najde to svoje – ať už jste turista, cyklista, horolezec, lyžař, motorkář, přijdete si v Dolomitech na své.

Kouzelné vesničky – Dolomity nejsou jen dechberoucí výhledy na skalní útvary. Místo dokonale doplňuje architektura vesnic s typickými kostelíky.

Proč navštívit Dolomity
Proč navštívit Dolomity

Pozůstatky historie – jste milovníky historie? Pak vás čeká řada míst, které nesou pozůstatky z první světové války. Horský průsmyk Passo Falzarego a vrchol Lagazuoi s válečnými tunely nebo muzeum na vrcholu Monte Piano, kde si po cestě prohlédnete střelecké zákopy a opevňovací zařízení. Těch míst je ale daleko víc.

Známou historickou památkou je i mumie Ötzi (taky the Iceman, italsky Mummia del Similau) z roku 3300 před naším letopočtem, která má své vlastní muzeum v Bolzanu.

Několik faktů o Dolomitech

Dolomity jsou vápencové pohoří na severu italských Alp o rozloze 142 000 m2. Najdete tu 18 třítisícovek. Nejvyšším vrcholem je Marmolada (3343 m).

Vrchol Marmolada co navštívit v Dolomitech
Vrchol Marmolada

Dle mnohých jsou považovány za nejkrásnější pohoří vůbec, což je dáno především jejich výrazným rázem krajiny.

Velkolepé vrcholy a věže v kontrastu s horizontálními povrchy, jako jsou římsy, trhliny a náhorní plošiny. Díky vápenci světle zbarvené skály v kombinaci s rozsáhlými zelenými loukami a lesy. Některé skalní útvary tvoří dokonalé panorama, některé vystupují z krajiny náhle a výrazně.

Přesně tyhle kontrasty a kombinace jsou dokonalým obrazem “dolomitské krajiny”. Tak ojedinělé, že jsou od roku 2009 zapsané na Seznamu UNESCO.

Mapa Dolomit

Jak se dostat do Dolomit v roce 2020?

Dostupnost Dolomit je pro nás Čechy velkou výhodou. Vyrazíte ráno a odpoledne se už kocháte dolomitskou přírodou.

Autem do Dolomit

Auto je nejlepší varianta, jak navštívit Dolomity. Všude se pohodlně dostanete a nejste fixovaní jízdním řádem autobusů a vlaků. Zkrátka jste svými pány.

Navíc Dolomity jsou známé svými horskými průsmyky, kde nemusíte udělat ani krok a ocitnete se v naprosto jiném světě přes 2000 metrů nad mořem. I absolutní neturista uvidí věci, kvůli kterým v jiných horách musíte běžně podnikat delší turistické túry.

Horský průsmyk Passo Giau

Trasa k horám se bude odvíjet dle toho, zda vyjíždíte z Čech nebo Moravy a Slezska.

Cesta z Prahy vám potrvá přibližně 7 hodin (cca 662 km). Trasa je počítaná do Bolzana, jinak přezdívané “Brána do Dolomit”. Pokud budete ubytovaní třeba v Cortina d’Ampezzo, jen sjedete dříve na Bruneck. Podobně to bude třeba pro další známé středisko Ortisei. Většinou jen sjedete o něco dřív z dálnice A22 na danou regionální silnici.

Z Prahy se dáte na Rozvadov směrem na Mnichov. Mnichov objedete po obchvatu 99 a budete sledovat směrovatele na Salzburg. U Rosenheimu odbočíte na 93 směrem na Innsbruck v Rakousku. Z Innsbrucku se dáte po dálnici A13 na Brennerský průsmyk na hranici s Itálií. A13 se v Itálii změní na A22 a ta vás dovede až do Bolzana.

Pro Moraváky je lepší zvolit trasu přes Vídeň. Z Vídně pokračujete po A1 na Salzburg a německý Rosenheim (směr Mnichov), kde po 93 vyrazíte na Innsbruck. Ten projedete po A12 a následně A13 směrem na Brenner a Bolzano po A22. Cesta vám zabere 7,5 hodiny (727 km).

Jaké poplatky vás čekají na cestě do Dolomit autem v roce 2020?

🚗 Německé dálnice jsou zatím stále nezpoplatněné. Platíte až za ty rakouské. Dálniční známka pro Rakousko vás vyjde na 9,4 EUR na 10 dní (motorky 5,4 EUR).

Doporučuju neobjíždět dálnice v Rakousku. Strávíte na cestě o dost víc času a v porovnání s cenou, kterou zaplatíte za známku, se vám to s ohledem na benzín/naftu ve finále nevyplatí.

🚗 Platba za projetí Brennerského průsmyku – 9,50 €

🚗 Mýtné v Itálii vás vyjde cca na 8 – 9 € na 100 km. Až do Bolzana zaplatíte na mýtném necelých 5 € (v jednom směru), do Ortisei 2,8 € a do Cortiny 1,70 €.

Mýtné zaplatíte v hotovosti nebo kartou. Každá platební brána má v horní části znázorněno symbolem, jak můžete zaplatit.

Dálnice se dá pohodlně objet po státní silnici SS12, která kopíruje dálnici A22. Musíte ale počítat s tím, že místo necelé hodinky od Brenneru do Bolzana vám cesta potrvá hodinu a půl.

Co se týká pohonných hmot, určitě co nejvíce natankujte u nás a pak v Rakousku docucněte nádrž do plna (tady je benzín a nafta momentálně nejlevnější). Nejdražší benzín/nafta je právě v Itálii.

ceny pohonných hmot v Evropě únor 2020

Aktuální ceny benzínu/nafty >>

Letecky do Dolomit

Vydat se letecky do Dolomit je méně častá varianta, ale ne všichni máme k dispozici auto. Nejbližším letištěm pro Dolomity jsou Benátky. Jen pozor na to, že Benátky mají letiště dvě – Treviso a Marco Polo. Letiště Marco Polo je hned u Benátek a letiště Treviso je severně od Benátek, blíž k Dolomitům.

Letenky vás většinou nejvýhodněji vyjdou přes nízkonákladovou společnost Ryanair. Pozor ale na to, že musíte být schopní sbalit se do příručního zavazadla, jinak se letenky ve finále můžou dost prodražit.

Zpáteční letenky seženete už od 650 Kč na různě dlouhé termíny. V sezóně budou ceny o něco vyšší, tak to chce víc zapátrat :). Nebo letět mimo sezónu :). Let z Prahy trvá hodinku a čtvrt.

letecky do Dolomit

Do nejbližšího velkého střediska Cortina d’Ampezzo se odtud dostanete za něco málo přes 2 hodiny autem a 3 hodiny vlakem.

Auto si můžete zapůjčit až na místě a klidně hned na letišti přes Rentalcars.com, což je jedna z největších a nejlevnějších půjčoven aut na světě. Seženete od sedanů přes kombíky až po velká SUV.

A když už budete mít auto, můžete si udělat z Benátek okruh – Benátky – Dolomity – Verona a zase zpět do Benátek. Spojit přírodu s kulturou :).

Kdy jet do Dolomit?

S ohledem na počasí je nejlepší doba pro návštěvu Dolomit květen až začátek října – viz průměrně teploty v °C v grafu. Od prosince do dubna je typická sněhová nadílka a pokles teplot i k – 10 °C.

Pokud se chcete vyhnout davům turistů, nejezděte do Dolomit v hlavní sezóně červenec – srpen.

S ohledem na počasí a turisty jsou nejideálnějšími měsíci pro návštěvu květen, červen a podzim. Nejustálenější počasí bývá v září.

Ceny v Dolomitech

Ceny v Dolomitech jsou přibližně o 40 % vyšší než v Praze. U většiny potravin nebo v restauraci si připlatíte. Jídlo v levné restauraci vás vyjde průměrně na 15 €. Za večeři pro dva o třech chodech v restauraci střední třídy pak dáte průměrně 51 €.

Průměrné ceny základních potravin si můžete prohlédnout v tabulce:

PotravinaCena v €
Mléko (1 l)1,06
Chleba (500 g)1,89
Vajíčka (12 ks)2,75
Sýr (1 kg)12
Kuřecí prsa (1 kg)8,99
Jablka (1 kg)2
Rajčata (1 kg)2
Brambory (1 kg)1,33
Voda (1,5 l)0,35
Pivo (0,5 l)1,25
Láhev vína6

Ceny jsou platné k únoru 2020.

Kam jet do Dolomit?

To záleží, co vše chcete vidět :). Dolomity jsou rozlehlé a k jejich projetí budete potřebovat víc dní. Pokud navíc plánujete více treků po okolí, zarezervujte si delší čas.

Za nás můžeme doporučit rozdělit si ubytování, pokud plánujete udělat po Dolomitech roadtrip jako my. Na pár dní jsme byli ubytovaní na východě v Padole poblíž Lago di Braies a štítů Tre Cime a na další dny jsme se zase přesunuli na západ do střediska Pozza di Fassa.

Kde se ubytovat v Dolomitech?

Dolomity jsou vyhledávanou lokalitou. Ruku v ruce s tím jde i nabídka ubytování, která je tady široká.

Nejvýhodnější nabídky najdete na největším vyhledávači Booking.com nebo pak Airbnb, kde ubytování nabízí přímo místní.

Ceny za ubytování pro dva se nejčastěji pohybují kolem 2 – 3 tisíc korun.

Pokud se zaregistrujete na Airbnb přes tento odkaz, získáte slevu 375 Kč na ubytování.

Kde se levně ubytovat v Dolomitech?

Garni Reutlingen

Rodinný hotel se skvělým hodnocením, skvělými snídaněmi a navíc za skvělé ceny :).

Hanslerhof

Krásný rustikální hotel s výhledem na hory a opět skvělou snídaní :).

Tip na netradiční ubytování v Dolomitech

Pokud hledáte něco neobvyklého, pak pro vás možná budou ideální bungalovy na stromě :).

Bungalovy jsou moderně zařízené s podlahovým vytápěním. Zdarma máte přístup k sauně a krytému bazénu. Luxusnější bydlení s sebou přináší i luxusnější ceny :).

Jídlo v Dolomitech

Skutečné jídlo v Dolomitech bylo založeno na sýru, másle, špeku, šunce a knedlících. Na pizzu tady zapomeňte :). Na túry to chce něco výživnějšího :). V Dolomitech se mísí italská a rakouská kultura a kuchyně vám bude spíš připomínat tu českou.

jídlo v DOlomitech

Jaké speciality musíte v Dolomitech ochutnat?

Z polévek (it. Primo Piatto) to jsou silné vývary s knedlíčky nebo špekem (it. In Brodo). Typická je taky kroupová polévka (it. Zuppa d’ Orzo).

Z hlavních jídel (it. Piatto Secondo) jsou charakteristická jídla s knedlíčky – se špenátem, zelím nebo špekem. Typický je taky guláš, zvěřinové ragú, polenta se sýrem, špecle se sýrem nebo houbami. K tomu na stole nikdy nechybí pečivo.

A jako dezert je tu oblíbený jablečný štrúdl, tiramisu, různé buchty nebo strauben, což je sladký smažený pokrm z těsta.

jídlo Dolomity
strauben

K pití můžete zkusit bombardino, což je kombinace alkoholického nápoje ADVOCAAT (alternativou je vaječný likér) a brandy, vše navrch zakončené šlehačkou. Výbornou tu mají horkou čokoládu z alpského mléka nebo italské víno.

Která jezera v Dolomitech jsou vhodná ke koupání?

Dolomity nejsou jenom hory, ale taky krásná čistá jezera, kde se můžete smočit.

Řadu lidí asi napadne, zda se dá koupat i v těch nejznámějších jezerech, jako je Lago di Braies nebo třeba Lago di Sorapis? Odpověď je ano, ale předtím, než na sebe hodíte plavky, myslete na to, že se jedná o alpská jezera. A možná bude prst největší a jediná část těla, kterou si tady odvážíte smočit :).

Pro představu, jak moc má zdejší voda do kafíčka daleko: Maximální naměřená povrchová teplota vody Lago di Braies dosahovala 14 °C.

Pak jsou tady ale jezera, kde se během letních měsíců vykoupete, aniž byste měli zástavu srdce :).

Koupání v Dolomitech: nejteplejší jezera

Lago di Fié – Völser Weiher

Malé jezero u Seiser Alm v nadmořské výšce 1050 m. Můžete si půjčit loďky, najdete tu dětské hřiště, občerstvení nebo se tu jen natáhnete a budete relaxovat s výhledem na horský masiv Sciliar.

Přímo u jezera se můžete ubytovat v hotelu Waldsee.

Lago di Issengo – Issinger Weiher

Jezero sice najdete v nadmořské výšce 1000 m, ale přesto dosahuje teplota vody v letních měsících příjemných neinfarktových teplot. Ideální ke koupačce je období červen – polovina září.

Přímo u jezera se můžete ubytovat v hotelu Weiher Green Lake.

Lago Grande di Monticolo – Großer Montiggler See

Jezero najdete v přírodní rezervaci v nadmořské výšce 550 m. V okolí jsou restaurace, hotely, bazén a hřiště pro plážový volejbal.

Přímo u jezera se můžete ubytovat v hotelu Seehotel Sparer.

Kousek od jezera je o něco menší Lago Piccolo di Monticolo (Kleiner Montiggler See), které je taky vhodné ke koupání.

Lago di Caldaro – Kalterer See

Dolomity koupání

Asi nejoblíbenější jezero v této oblasti, které najdete na úpatí Dolomit uprostřed vinic a ovocných sadů. Zároveň se jedná o nejteplejší jezero v Alpách – v letních měsících dosahuje teplota vody příjemných 28 °C.

Je to typické letní středisko, kde najdete vše. Na východním a západním břehu jezera si můžete vybrat z celé řady ubytování. Mezi ty nejlépe hodnocené patří hotel Seegarten.

Wolfsgrubnersee – Lago di Costalovara

Jezero, které má i přes svou nadmořskou výšku 1200 m v létě příjemnou teplotu vody – kolem 23 °C. Ideálním měsíci ke koupání jsou začátek června až konec srpna.

Přímo u jezera se můžete ubytovat v hotelu Hotel am Wolfgrubenersee.

Přírodní koupaliště Toblach Dobbiaco

Přírodní koupaliště najdete přímo v oblasti Toblach / Dobbiaco. Plusem je skvělý výhled na hory Val di Landro.

Vybrat si můžete z klasického bazénu a dětského bazénku. Koupaliště je plně vybavené – šatny, toalety, bar, malé fotbalové hřiště, hřiště s houpačkami a pískovištěm, fitness dráha atd.

Göllersee – Lago del Colle

Dolomity koupání

Posledním tipem je trochu odstrčené jezírko, které má ale během letních měsíců příjemnou teplotu vody. Můžete se tady smočit po procházce z vesničky Aldein. Cesta vám potrvá 15 – 45 minut dle toho, jakou trasu zvolíte. Od jezera můžete pokračovat dál k vyhlídce z Rotwand.

Co navštívit v Dolomitech?

Dolomity a jezera

Dolomity mají jedny z nejkrásnějších jezer. Průzračná voda, v ní odrážející se vrcholky okolních hor a řada turistických tras kolem, ze kterých se vám naskytne parádní výhled na dané jezero.

Lago di Braies

Nejznámější, nejnavštěvovanější, nejfotografovanější. Tak by se dalo popsat Lago di Braies. Pokud si ho chcete vychutnat bez davů, přijeďte sem brzy ráno (5-7 hodina), kdy tu bude kromě vás jen pár fotografů. Doporučuju obejít jezero dokola. Většina lidí dojde jen k samému začátku a dál nejdou, což je jejich škoda. A váš plus, protože budete mít víc soukromí :). Trasa je dlouhá asi 3 km a zabere vám cca 1,5 – 2 h.

Lago di Sorapis

co navštívit v Dolomitech

Jezero, ke kterému si budete muset vyšlápnout. Čeká vás cca 2 hodinová cesta do kopce za pomocí řetězů a žebříků. Naprosto ideální trasa pro všechny, co se bojí výšek :). Poté ale uvidíte jezero s naprosto úžasnou mléčnou barvou, které v mnohém připomíná jezera v Kanadě. Více o jezeře se dočtete v článku.

Lago di Dobbiaco – Toblacher See

Dolomity jezera
Dolomity jezera

Menší jezero v nadmořské výšce 1111 metrů je oproti dvěma předchozím jezerům docela přehlížené, ale taky stojí určitě za návštěvu. Můžete ho projít kolem dokola za cca 2 hodinky nebo se projet loďkou přímo po hladině. Jen musí být dostatek vody, aby to nedrhlo, protože jezero je relativně mělké – max. 3,5 metrů :).

Jezero najdete na půl cesty mezi Lago di Braies a skalním masivem Tre Cime.

Lago di Carezza – Karersee

Dolomity jezera

Karersee na rozdíl od ostatních jezer najdete víc na západě Dolomit. Existují dva tábory lidí, kdy jedni se kloní k tomu, zda je nejkrásnějším jezerem Lago di Braies a druzí říkají, že nejkrásnějším je bezesporu Karersee. Za nás je to Lago di Sorapis, ale i ostatní jezera stojí rozhodně za vidění :).

Navíc je Karersee velmi dobře dostupné autem nebo veřejnou dopravou, takže i když nemáte dostatek času, můžete si tu udělat alespoň krátkou přestávku. Jezero je sice třikrát menší než Lago di Braies, ale přesto je naprosto kouzelné. Obejdete ho za čtvrt hodinky.

Dolomity a horské průsmyky

Horské průsmyky jsou v Itálii skvělou možností, jak se dostat zadarmo do vysokých nadmořských výšek a pokochat se horskou krajinou z horského sedla. Silnice jsou skvěle udržované a mezi turisty oblíbené. Podniknete odtud řadu treků a to nenáročných vhodných i s dětmi nebo náročnějších včetně ferrat.

Jaké horské průsmyky patří v Dolomitech k těm nejznámějším a nejkrásnějším?

Passo di Giau

co navštívit v Dolomitech

Passo di Giau s dominantním vrcholem Ra Gusela bývá nazýván tím nejkrásnějším průsmykem vůbec. Navíc je za dobrých povětrnostních podmínek otevřený i v zimě. Leží v UNESCO oblasti č. 1 PELMO CRODA DA LAGO v provincii Belluno.

Passo di Falzarego

co navštívit v Dolomitech

Passo di Falzarego leží na druhé straně od Passo di Giau. Pokud jste milovníky historie, nebudete návštěvy litovat. Místo je plné pozůstatků z válečných dob.

Passo di Sella

co navštívit v Dolomitech

Oblasti Passo di Sella dominují hřebeny Torri del Sella a masiv Meisules. Panoramatickým výhledem se pokocháte z nejvyššího vrcholu Sassolungo (3181 m).

Passo di Pordoi

co navštívit v Dolomitech

Průsmyk Passo Pordoi najdete nedaleko Passo Sella. Vede odtud nenáročná trasa k nejvyššímu vrcholu Itálie – Marmolada (3343 m. n. m.).

Passo Gardena

horské průsmyky Itálie Dolomity

Horský průsmyk Passo Gardena navazuje na Passo Sella a spojuje Val Gardena a Val Badia.

Dolomity a vrcholy

Řada vrcholů a skalních masivů v Dolomitech je přístupná turistickými trasami nebo i lanovkami.

Tre Cime di Lavaredo (2999 m) a Monte Paterno (2744 m)

Dolomity turistické trasy

Tre Cime jsou tři ikonické vrcholy z vápence zapsané na seznamu památek UNESCO. Tre Cime di Lavaredo je nejznámějším symbolem Dolomit a pokud jste milovníky hor, trek v tomhle národním parku byste si neměli nechat ujít.

Hned naproti štítům se tyčí vrchol Monte Paterno, ze kterého budete mít parádní výhled na Tre Cime.

Dolomity turistické trasy
Výhled z Monte Paterno

Marmolada (3343 m)

Dolomity turistika

Marmolada je nejvyšším vrcholem Dolomit. Lanovka z Malga Ciapela je nejsnadnější možností, jak se dostat na vrchol. Ten můžete zdolat taky po svých, ale čeká vás náročnější stoupání.

Tras je hned několik, z nichž mezi ty oblíbené patří trasa od jezera Fedaia, odkud se necháte vyvézt lanovkou až k chatě Rifugio Pian dei Fiacconi. Tady se dáte po trase č. 606 až k sedlu Forcella Marmolada, kde začíná ferrata vedoucí až na vrchol k chatě Capanna Punta Penia.

Marmolada výstup
Cesta na Marmoladu

Sestoupit pak můžete přes chatu Capanna al Ghiacciaio a chatu Pian dei Fiacconi ke stanici lanovky.

Piz Boé (3152 m)

Dolomity turistika

Piz Boé je nejpřístupnější třítisícovkou v Dolomitech. První možností, jak se sem dostat, je lanovka na Sass Pordoi z horského sedla Passo Pordoi.

Od chaty Rifugio Maria al Sass Pordoi se dáte dolů do horského sedla Forcella Pordoi podél stezky 627A. Ze sedla pokračujete po stezce 627 směrem na horskou chatu Rifugio BoéCelou cestu jdete přibližně ve stejné výšce působivou dolomitskou náhorní plošinou, kvůli které je skalní masiv známý.

Od Rifugio Boé můžete vystoupat na nejvyšší vrchol Piz Boé (3152 m) k chatě Rifugio Capanna Piz di FassaOblast kolem Rifugio Boé a vrcholu Piz Boé stojí za to – připomíná totiž měsíční krajinu.

Dolomity vrcholy turistika
Horská chata na vrcholu Piz Boé

Pokud máte dost sil a času, vyrazte na celý trek pěšky přímo od Passo Pordoi. U památníku začíná turistická trasa 627, která pokračuje až do horského sedla Forcella Pordoi. Trasa je až do tohoto sedla totožná jako u prvního treku k chatě Rifugio Maria. V sedle odbočíte doprava a směřujete až k chatě Rifugio Boé a vrcholu Piz Boé.

Seceda (2519 m)

turistika Dolomity

Seceda je vrchol u údolí Val Gardena v parku Puez Ödle. Jedno z nejikoničtějších míst celých Dolomit.

Nejsnadnější trasa k vrcholu Seceda vede z městečka St. Christina. Nasednete na lanovku, která vás vyveze k horskému hotelu Col Raiser. Odtud vás čeká ještě hodinová cesta do kopce po dobře udržované trase k hřebeni.

Jestli plánujete vidět Secedu za východu slunce, přenocujte v jedné z horských chat, kterých je tu v okolí hned několik.

Dolomity a zajímavosti

Alpe di Suisi

co navštívit v Dolomitech

Alpe di Suisi neboli Saiser Alm je alpinská tundra se zeleně zvlněnými kopci s dřevěnými nízkými domky, za nimiž se v pozadí vypíná skalní masiv Sassolungo.

Dostat se k Alpe di Suisi není až tak snadné. Z městečka Suisi do městečka Compaccio vede silnice, ale mezi 9:00 – 17:00 je provoz uzavřen vyjma hotelových hostů v této oblasti.

Nejlepší je vyjet nahoru lanovkou – St. Ulrich Seiser Alm z městečka Ortisei nebo Seiser Alm z městečka Siusi.

Val di Funes

Dolomity turistika

Pohádkové údolí Val di Funes procházející městečky San Pietro a Santa Maddalena je typické malebnou krajinou s kostelíky uprostřed, za nimiž se v kontrastu tyčí horské masivy.

Místo je běžně přístupné. Stačí jen projíždět a kde se vám bude líbit, zastavit a vyrazit na kopec za výhledem.

Rittenské přírodní pyramidy

Dolomity pyramidy co navštívit

Rittenské přírodní pyramidy u Klobenstein jsou místo, které vás určitě naprosto ohromí.

Trasa začíná přes městečko Klobenstein a Longomoso až k turistické stezce č. 24, která vede skrz údolí s výhledem na pyramidy. Cesta je pohodová a zvládnete jí i s kočárkem.

Vodopády Fanes

Vodopády Fanes najdete severně od střediska Cortina d´Ampezzo. Vede sem hned několik turistických tras přímo z Cortiny.

Mapa míst, která stojí za návštěvu v Domitech

Dolomity s dětmi

Dolomity jsou plné turistických tras, které zvládnete i s dětmi. Některé dokonce i s kočárkem.

Před tím, než vyrazíte za turistikou do Dolomit, mrkněte se, jaké značení turistických tras se v Dolomitech používá.

Určení obtížnosti turistických tras dle barev: 

Modrá – turistické trasy vhodné i pro začátečníky. 

  • dobře popsané a značené
  • udržované trasy bez hrozby nebezpečí

Červená – turistické trasy vhodné pro zkušenější návštěvníky alpského terénu 

  • cesty mohou být strmé a kamenité; vedou vysokohorským terénem
  • bez nebezpečných míst, ale některá místa můžou být jištěná například ocelovými lany
  • dobře popsané a značené

Černá – trasy nevhodné pro začátečníky

  • náročné horské trasy, většinou dlouhé 
  • výskyt exponovaných a nebezpečných míst
  • velký vliv počasí na schůdnost tras

Okruh kolem Tre Cime di Lavaredo

Okruh přes chatu Dreizinnenhütte je dlouhý 10 km a časově vám zabere 4 hodiny, ale o trochu větší aktivní děti ho bez problémů zvládnou. S terénnějším kočárkem se dostanete až do sedla Forcella Lavaredo, které je od parkoviště vzdálené cca hodinu. Cesta je panoramatická už od začátku po širokém štěrkovitém chodníku, takže i když nedojdete s dětmi daleko, nebudete o výhledy ochuzení :).

Dolomity s dětmi

Nedaleko Tre Cime najdete celou řadu tras, ze kterých si vybere každý. Některé z nich jsou popsány v tomto článku.

Dolomity s dětmi
Dolomity s dětmi

Horská sedla

Horská sedla jsou skvělou variantou, jak vidět hodně a nemuset při tom zdolávat náročné túry. Pro návštěvu s dětmi nebo kočárkem značka ideál.

Dolomity horská sedla

V každém sedle najdete občerstvení a většinou taky lanovku na jeden ze skalních masivů. Vybrat si můžete i z řady turistických tras nebo se jen procházet v přírodě. Inspirovat se můžete turistickými trasami od nás:

Rittenské přírodní pyramidy

Rittenské přírodní pyramidy hravě zvládnete i s kočárkem. Trasa je popsána o kousek výš.

Jezera

Většina jezer v Dolomitech je velmi dobře dostupná. Lago di Braies je naprosto ideální pro návštěvu s dětmi jakéhokoliv věku. Kolem jezera vede cca 2 hodinový okruh. Západní břeh je strmější a vhodnější spíš pro větší děti. Naopak východní břeh vede po široké cestě, kterou zvládnete i s kočárkem.

Velmi dobře dostupné je taky jezero Karersee nebo Toblachersee. Od parkoviště je to jen pár kroků.

Mezi další vhodné kandidáty patří například Lago di Misurina a Lago d´Antorno.

Lago d´Antorno
Dolomity s dětmi
Lago di Misurina

Turistická trasa Alta via n. 1

Alta via n. 1 je horská trasa o délce 150 km vedoucí od Lago di Braies (východní břeh) až k městu Belluno. Cesta je vyznačená modrým trojúhelníkem s jedničkou uvnitř.

Až na ferratu Marmol (vrchol Monte Schiara) se jedná o velmi přístupnou trasu, kterou zvládnou i větší děti. Ať si tedy vyberete jakoukoliv část z této trasy, budete mít jistotu, že se nejedná o technicky náročný úsek.

JAK SE VYBAVIT NA CESTY – oblečení, boty, batoh a další vychytávky

Perfektní návod, který vám ukáže, jak si užít výlet bez koláčů v podpaží, sedřených nohou a otlačených popruhů na ramenou :).


CO VYUŽÍVÁME NA CESTÁCH?


Cestovní pojištění od AXA ASSISTANCE s 50 % slevou

Pojištění od AXA má jedno z nejlepších krytí a zároveň je taky jedno z nejlevnějších, což kvitujeme všemi deseti :). S 50 % slevou přes tento odkaz ho budete mít téměř za babku.

Platební karta a appka zdarma od Revolut

Dříve jsme si směňovali peníze na pobočce banky. No pěkně jsme na tom prodělávali :D. Proto jsme pak hledali výhodnější alternativu a nejlépe nám z toho vyšlo Revolut. V poslední době si tady účet zakládají skoro všichni, tak to asi nejlíp nevyšlo jenom nám :).

Platby kartou jsou bez poplatků, výběry z bankomatů zdarma do 4500 Kč (u neplacené verze) a navíc mají jedny z nejlepších kurzů, takže za nás spokojenost. Více o Revolut najdete v článku, jak levně nebo zdarma cestovat po světě.

Přes tento odkaz vám doručí platební kartu zcela zdarma (jinak se platí 99 Kč).

Další inspirace:

Znáte někoho, kdo hledá inspiraci? Udělejte mi radost a pošlete článek do světa :).
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments