Dolomity | Průvodce

Kompletní turistický průvodce Dolomity, kde najdete vše, co ke své cestě do Dolomit potřebujete:

Aktualizováno 25. 6. 2022

Nenáročné trasy, kam vyrazíte i s malými dětmi, ale taky vysokohorské túry, při kterých budete v průběhu cesty nadávat, do čeho jste se to zase uvrtali a na konci si užijete odměnu v podobě dechberoucího výhledu. Přesně to jsou Dolomity.

Proč navštívit Dolomity?

 • V Dolomitech jste co by dup na plyn. Pár hodin a ocitáte se v naprosto jiném světě. Takovém, který vám vyrazí dech.
 • Dolomity jsou nejslunnější oblastí za celé Alpy a vitamín D ze sluníčka tu můžete čerpat až 8 dní z 10.
 • Každý si tu najde to svoje – ať už jste turista, cyklista, horolezec, lyžař, motorkář, z Dolomit budete nadšení.
 • Hory s dokonalým kontrastem malebných vesniček obklopených lány zelených luk, nad kterými se tyčí ostré štíty z vápence.
 • Dolomity by neměly uniknout ani těm, co se blíže zajímají o válečnou historii. Tu si tady totiž připomenete hned na několika místech od vrcholu Lagazuoi s válečnými tunely po muzeum na vrcholu Monte Piano se střeleckými zákopy a opevňovacími zařízeními.

Dolomity

Dolomity jsou vápencové pohoří na severu italských Alp o rozloze 142 000 m2. Najdete tu 18 třítisícovek. Nejvyšším vrcholem je Marmolada (3343 m).

Marmolada Dolomity
Vrchol Marmolada

Mnozí považují Dolomity za nejkrásnější pohoří díky jejich výraznému rázu krajiny. Velkolepé vrcholy a věže v kontrastu s horizontálními povrchy, jako jsou římsy, trhliny a náhorní plošiny. Díky vápenci světle zbarvené skály v kombinaci s rozsáhlými zelenými loukami a lesy. Některé skalní útvary tvoří dokonalé panorama, některé vystupují z krajiny náhle a výrazně.

Přesně tyhle kontrasty a kombinace jsou dokonalým obrazem “dolomitské krajiny”. Tak ojedinělé, že jsou od roku 2009 zapsané na Seznamu UNESCO.

Passo Gardena

Jako první přišel s názvem Dolomity francouzský mineralog Déodet Gratet de Dolomieu v 18. století, který popsal minerál dolomit (dolomitický vápenec), ze kterého jsou hory tvořené. Díky jeho světlé barvě se Dolomitům přezdívá Bledé hory.

Pro jejich vzhled se traduje o Dolomitech mnoho mýtů a legend. Jednou z nich je legenda o tom, že hory získaly svou barvu poté, co se měsíční princezna zamilovala do prince hor. Když se měsíční princezně stýskalo po domově, nechal princ hor pokrýt hory měsíčním hedvábím, aby byl její stesk menší.

Dolomity enrosadira

V Dolomitech máte možnost zažít přírodní úkaz Enrosadira, kdy se barví vrcholky hor do různých odstínů od světle růžové, ohnivě červené až po fialovou. Enrosadira pochází z latinského názvu rosadüra, které v překladu znamená zrůžovění.

Mapa Dolomit

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete mapu s místy, co navštívit v Dolomitech. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Dolomitech. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Jak se dostat do Dolomit v roce 2022?

Dostupnost Dolomit je pro nás Čechy a Moraváky velkou výhodou. Vyrazíte ráno a odpoledne už svačíte chleba s řízkem na alpské louce pod vápencovými vrcholy.

Autem do Dolomit

Auto je nejlepší varianta, jak navštívit Dolomity. Všude se pohodlně dostanete a nejste fixovaní jízdním řádem autobusů a vlaků. Zkrátka jste svými pány. Navíc Dolomity jsou známé svými horskými průsmyky, kde nevypotíte jedinou kalorii a uvidíte věci v českých kotlinách nevídané ?.

Horský průsmyk Passo Giau

Trasa k horám se bude odvíjet dle toho, zda vyjíždíte z Čech nebo Moravy a Slezska. Z Čech pojedete většinou směrem na Mnichov a odtud pak na Innsbruck. Pro Moraváky je lepší zvolit trasu přes Vídeň, Salzburg a následně se napojit na Innsbruck stejně jako v prvním případě.

Cesta z Prahy vám potrvá přibližně 7 hodin (cca 662 km). Trasa je počítaná do Bolzana, jinak přezdívané Brána do Dolomit. Téměř celou cestu pojedete po dálnici, ze které pak jen odbočíte do střediska, kde jste ubytovaní. Například do Cortina D´Ampezzo odbočíte směrem na Bruneck apod.

Poplatky při cestě autem do Dolomit v roce 2022

Německé dálnice jsou zatím stále nezpoplatněné. Platíte až za ty rakouské. Dálniční známka pro Rakousko vás vyjde na 9,60 EUR na 10 dní (motorky 5,60 EUR). Doporučuju neobjíždět dálnice v Rakousku. Strávíte na cestě o dost víc času a v porovnání s cenou, kterou zaplatíte za známku, se vám to s ohledem na benzín/naftu ve finále nevyplatí.

Platba za projetí Brennerského průsmyku mezi Innsbruckem a rakousko-italskými hranicemi je v roce 2022 10,50 €

Mýtné v Itálii vás vyjde cca na 8 – 9 € na 100 km. Až do Bolzana zaplatíte na mýtném necelých 5 € (v jednom směru), do Ortisei 2,8 € a do Cortiny 1,70 €. Mýtné zaplatíte v hotovosti nebo kartou. Každá platební brána má v horní části znázorněno symbolem, jak můžete zaplatit.

Dálnice se dá pohodlně objet po státní silnici SS12, která kopíruje dálnici A22. Musíte ale počítat s tím, že místo necelé hodinky od Brenneru do Bolzana vám cesta potrvá hodinu a půl.

Co se týká pohonných hmot, určitě co nejvíce natankujte u nás a pak v Rakousku docucněte nádrž do plna. Nejdražší benzín/nafta je v Itálii a potom v Německu. V Rakousku je naopak nejlevnější.

Letecky do Dolomit

Vydat se letecky do Dolomit je méně častá varianta, ale ne všichni máme k dispozici auto. Nejbližším letištěm pro Dolomity jsou Benátky. Jen pozor na to, že Benátky mají letiště dvě – Treviso a Marco Polo. Letiště Marco Polo je hned u Benátek a letiště Treviso je severně od Benátek, blíž k Dolomitům.

Zpáteční letenky seženete už od 8 stovek na různě dlouhé termíny. V sezóně budou ceny o něco vyšší, tak to chce víc zapátrat. Let z Prahy trvá hodinku a čtvrt.

Do nejbližšího velkého střediska Cortina d’Ampezzo se odtud dostanete za něco málo přes 2 hodiny autem a 3 hodiny vlakem. Ve finále vás cesta letadlem a následně autem/vlakem vyjde přibližně na stejno, jako kdyby jste jeli z ČR vlastním autem.

Auto si můžete zapůjčit až na místě a klidně hned na letišti přes Rentalcars.com, což je jedna z největších a nejlevnějších půjčoven aut na světě. Seženete od sedanů přes kombíky až po velká SUV.

Kdy jet do Dolomit?

počasí v Dolomitech

S ohledem na počasí je nejlepší doba pro pěší turistiku v Dolomitech květen až začátek října – viz průměrně teploty v °C v grafu. Od prosince do dubna je typická sněhová nadílka a pokles teplot i k – 10 °C.

Ale to neznamená, že Dolomity v zimě nestojí za návštěvu, pokud nelyžujete. Naopak. Je to nádherná zimní pohádka. Navíc horské průsmyky jsou tady většinou sjízdné celoročně a to byla by škoda nevstoupit do hlavního dějství téhle pohádky.

Dolomity v zimě
Tre Cime v zimě

Pokud se chcete vyhnout davům turistů, nejezděte do Dolomit v srpnu. S ohledem na počasí a turisty jsou nejideálnějšími měsíci pro návštěvu květen, červen a podzim. Nejustálenější počasí bývá v září.

Ceny v Dolomitech

Ceny v Dolomitech jsou přibližně o 52 % vyšší než v Praze. Ještě výrazněji si připlatíte za vajíčka, chleba (ten italský má do naší Šumavy hodně daleko ?) a některé druhy ovoce a zeleniny (brambory, cibule, banány, pomeranče). Jídlo v levné restauraci vás vyjde průměrně na 15 €. Za večeři pro dva o třech chodech v restauraci střední třídy pak dáte průměrně 75 €.

Ubytování v Dolomitech

Dolomity jsou rozlehlé a za jednu návštěvu je nemáte šanci celé projet. Doporučuju vybrat si konkrétní oblast a odtud pak poznávat nejbližší okolí. A pak se třeba přesunout dál, jak to většinou děláme my.

Pokud jedete do Dolomit poprvé, perfektní základnou pro zimní i letní dovolenou je středisko Ortisei (německy St. Ulrich) ve Val Gardena.

V zimě se lanovkou z Ortisei dostanete do lyžařského střediska Val Gardena-Alpe di Suisi, které patří do Dolomiti Superski (síť 12 lyžařských areálů, které dohromady tvoří největší lyžařský areál na světě). Ortisei je taky skvělá základna pro turistiku, protože odtud vedou 3 lanovky (Seceda, Alpe di Suisi a plošina Resciesa).

Naše tipy na ubytování se skvělým poměrem cena/kvalita v Ortisei:

Oblast mezi městečky Canazei-Arabba je naším druhým tipem, kde si užijete jak skvělé lyžování, tak kilometry turistických tras v okolí Sassolungo, Sass Pordoi či vrcholu Marmolada s jezerem Fedaia.

Naše tipy na ubytování se skvělým poměrem cena/kvalita v okolí Canazei-Arabba:

Třetí oblastí je Alta Pusteria, která sousedí s přírodními parky Fanes-Sennes-Braies a Tre Cime. Jak už napověděl název, budete to odtud mít kousek k jezerům Lago di Braies a Misurina, štítům Tre Cime nebo masivu Cadini. Naším tipem jsou apartmány Klaudehof s nádherným výhledem.

Ideálním výchozím bodem pro turistiku je i samotné jezero Misurina, u jehož břehu leží hotel Misurina. Na dosah je Tre Cime, Monte Piana a Cadini, jezero Sorapis a 45 minut autem Passo Giau a Passo Falzarego.

Jídlo v Dolomitech

Skutečné jídlo v Dolomitech je založené na sýru, másle, špeku, šunce a knedlících. Žádná pizza. V Dolomitech se mísí italská a rakouská kultura a kuchyně vám bude spíš připomínat tu českou, po které byste se nejradši odvalili na druhý bok, než vyšlápli nějaký vrchol ?.

Z polévek (it. Primo Piatto) jsou typické silné vývary s knedlíčky nebo špekem (it. In Brodo) a kroupová polévka (it. Zuppa d’ Orzo). Z hlavních jídel (it. Piatto Secondo) zkuste jídla s knedlíčky – se špenátem, zelím nebo špekem. Skvělý je taky guláš, zvěřinové ragú, polenta se sýrem, špecle se sýrem nebo houbami. K tomu na stole nikdy nechybí pečivo. Na závěr vám naservírují jablečný štrúdl, tiramisu, různé buchty nebo strauben, což je sladký smažený pokrm z těsta.

K pití můžete zkusit bombardino, což je kombinace alkoholického nápoje ADVOCAAT (alternativou je vaječný likér) a brandy, vše navrch zakončené šlehačkou. Výbornou tu mají horkou čokoládu z alpského mléka nebo italské víno.

Koupání v Dolomitech

Vyskočila vám husina při pomyšlení na koupačku v Dolomitech? Nebojte, některá jezera jsou ke koupání jako stvořená. Kde všude můžete říct, že jste se koupali s výhledem na horské štíty pocukrované sněhem?

 • Lago di Fié – Völser Weiher – malé jezero u Seiser Alm v nadmořské výšce 1050 m, kde si můžete půjčit loďky, najdete tu dětské hřiště, občerstvení nebo se tu jen natáhnete a budete relaxovat s výhledem na horský masiv Sciliar. Přímo u jezera se můžete ubytovat v hotelu Waldsee.
 • Lago di Issengo – Issinger Weiher – jezero sice najdete v nadmořské výšce 1000 m, ale přesto dosahuje teplota vody v letních měsících příjemných neinfarktových teplot. Ideální ke koupačce je období červen – polovina září. Přímo u jezera se můžete ubytovat v hotelu Weiher Green Lake.
 • Lago Grande di Monticolo – Großer Montiggler See – jezero leží v přírodní rezervaci v nadmořské výšce 550 m. V okolí jsou restaurace, hotely, bazén a hřiště pro plážový volejbal. Přímo u jezera se můžete ubytovat v hotelu Seehotel Sparer. Kousek od jezera je o něco menší Lago Piccolo di Monticolo (Kleiner Montiggler See), které je taky vhodné ke koupání.
 • Lago di Caldaro – Kalterer See – asi nejoblíbenější jezero v této oblasti, které najdete na úpatí Dolomit uprostřed vinic a ovocných sadů. Zároveň se jedná o nejteplejší jezero v Alpách – v letních měsících dosahuje teplota vody příjemných 28 °C. Je to typické letní středisko, kde najdete vše. Na východním a západním břehu jezera si můžete vybrat z celé řady ubytování. Mezi ty nejlépe hodnocené patří hotel Seegarten.
 • Lago di Costalovara – Wolfsgrubnersee – jezero, které má i přes svou nadmořskou výšku 1200 m v létě příjemnou teplotu vody kolem 23 °C. Ideálním měsíci ke koupání jsou začátek června až konec srpna. Přímo u jezera se můžete ubytovat v hotelu Hotel am Wolfgrubenersee.
 • Přírodní koupaliště Toblach Dobbiaco – přírodní koupaliště najdete přímo v oblasti Toblach / Dobbiaco. Plusem je skvělý výhled na hory Val di Landro. Vybrat si můžete z klasického bazénu a dětského bazénku. Koupaliště je plně vybavené – šatny, toalety, bar, malé fotbalové hřiště, hřiště s houpačkami a pískovištěm, fitness dráha atd.
 • Göllersee – Lago del Colle – posledním tipem je trochu odstrčené jezírko, které má ale během letních měsíců příjemnou teplotu vody. Můžete se tady smočit po procházce z vesničky Aldein. Cesta vám potrvá 15 – 45 minut dle toho, jakou trasu zvolíte. Od jezera můžete pokračovat dál k vyhlídce z Rotwand.

Co navštívit v Dolomitech?

Mezi top místa v Dolomitech patří ikonické štíty Tre Cime, kam se dostanete po placené vysokohorské silnici. Ale stojí to za každé euro. Navíc tu díky množství turistických tras v okolí můžete strávit celý den (nebo klidně víc dní a ubytovat se v jedné z horských chat).

Většina turistů směřuje k jezeru Lago di Braies nedaleko Tre Cime. Nádherné alpské jezero zasazené mezi vápencovými vrcholy, které se potýká s masovou turistikou. Doporučuju sem vyrazit brzy ráno nebo později večer, abyste se vyhnuli nejhorším davům.

Dalšími krásnými jezery je Karersee přímo u silnice nebo Lago di Sorapis, kde vás čeká náročnější výstup, ale taky ta nejmléčnější barva jezera, jakou jste kdy viděli.

Italské horské průsmyky jsou oblíbenou možností, jak vidět hodně během krátké chvíle. Dokonce ani nemusíte vystoupit z auta. Horské průsmyky jsou ideální oblasti pro turistiku a hůře přístupná místa většinou propojuje lanovka.

Čtěte samostatného průvodce, co navštívit v Dolomitech.

Dolomity s dětmi (nenáročné trasy v Dolomitech)

Dolomity jsou plné nenáročných turistických tras, které zvládnou taky děti. Některé trasy jsou dokonce sjízdné i s kočárkem.

1. Okruh kolem Tre Cime di Lavaredo

Okruh přes chatu Dreizinnenhütte je dlouhý 10 km a časově vám zabere 4 hodiny, ale o trochu větší aktivní děti ho bez problémů zvládnou. S terénnějším kočárkem se dostanete až do sedla Forcella Lavaredo, které je od parkoviště vzdálené cca hodinu.

Cesta je panoramatická už od začátku po širokém štěrkovitém chodníku, takže i když nedojdete s dětmi daleko, nebudete o výhledy ochuzení.

2. Horská sedla

Horská sedla jsou skvělá varianta, jak vidět hodně a nemuset při tom zdolávat náročné túry. Pro návštěvu s dětmi ideální.

V každém sedle najdete občerstvení a většinou taky lanovku na jeden ze skalních masivů. Vybrat si můžete i z řady turistických tras nebo se jen procházet po alpských loukách.

Inspirovat se můžete turistickými trasami od nás:

3. Jezera v Dolomitech

Většina jezer v Dolomitech je velmi dobře dostupná. Lago di Braies můžete navštívit s dětmi jakéhokoliv věku. Kolem jezera vede cca 2 hodinový okruh. Západní břeh je strmý a vhodný pro větší děti. Naopak východní břeh vede po široké cestě, kterou zvládnete i s kočárkem.

Velmi dobře dostupné je taky jezero Karersee nebo Toblachersee. Od parkoviště je to jen pár kroků. Mezi další vhodné kandidáty patří například Lago di Misurina a Lago d´Antorno.

4. Turistická trasa Alta via 1

Alta via 1 je horská trasa o délce 150 km vedoucí od Lago di Braies (východní břeh) až k městu Belluno. Cesta je vyznačená modrým trojúhelníkem s jedničkou uvnitř. Až na ferratu Marmol (vrchol Monte Schiara) se jedná o velmi přístupnou trasu, kterou zvládnou i větší děti. Ať si tedy vyberete jakoukoliv část z této trasy, budete mít jistotu, že se nejedná o technicky náročný úsek.

Co si sbalit na turistiku do Dolomit?


Šťastnou cestu ?‍♀️?‍♂️!

Související články o Alpách

2 názory na “Dolomity | Průvodce”

 1. Děkuji za parádní tipy na výlety! Právě jsme v Dolomitech, tak jsem hledala, co ještě podniknout a našla Váš článek. Akorát bych u Laga di Braies dodala, že Vás tam pustí autem jen do 10.hodin dopoledne, poté dopravu odklánějí cca 6 km před jezerem.

  1. Ahoj Štěpánko,

   to jsem moc ráda, že naše tipy pomohly :).

   Máš pravdu. K jezeru až do 16 h nepustí další auta – upravila jsem to tehdy jen v článku o Lago di Braies a už ne v tomto průvodci. Jdu to hned napravit :).

   Děkuji za doplnění a přeji krásnou dovolenou v Dolomitech :).

   Blanka

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *