Dolomity průvodce / Dolomity výlety

Dolomity: kompletní průvodce a tipy na výlety s dětmi i bez

Kompletní turistický průvodce Dolomity, kde najdete vše, co ke své cestě do Dolomit potřebujete:

✅ jak se dopravit do Dolomit

✅ kdy jet do Dolomit

✅ kde hledat levné ubytování a tipy na ubytování s nejlepším poměrem cena/kvalita, kde se budete cítit jako doma

✅ ceny a jídlo v Dolomitech

✅ kde se v Dolomitech vykoupat

✅ jaká jsou nejkrásnější místa Dolomit – tipy na nenáročné i náročnější turistické túry a trasy, jezera, zajímavá místa, vrcholy

✅ co si sbalit na pěší turistiku v Dolomitech

Nenáročné trasy, kam vyrazíte i s malými dětmi, ale taky vysokohorské túry, při kterých budete v průběhu cesty nadávat, do čeho jste se to zase uvrtali a na konci si užijete odměnu v podobě dechberoucího výhledu.

Proč navštívit Dolomity?

Dostupnost – v Dolomitech jste co by dup na plyn. Pár hodin a ocitáte se v naprosto jiném světě. Takovém, který vám vyrazí dech.

Počasí Svítííí, svítí slunce nad hlavou, nad hlavou. Svítí, až…. Tak přesně tohle si můžete zpívat 8 dní z 10 😃. Dolomity jsou totiž nejslunnější oblastí za celé Alpy, takže pokud máte deficit vitamínu D, naordinujte si italské hory 😃.

Každý si tu najde to svoje – ať už jste turista, cyklista, horolezec, lyžař, motorkář, z Dolomit budete paf.

Kouzelné vesničky – Dolomity. To jsou dechberoucí výhledy z impozantních vrcholů, které doplňují zelená údolí s vesničkami, uprostřed nichž stojí malebné kostelíky.

Proč navštívit Dolomity
Proč navštívit Dolomity

Po stopách válečné historie – jste milovníky historie? Pak vás čeká řada míst, které nesou pozůstatky z první světové války. Horský průsmyk Passo Falzarego a vrchol Lagazuoi s válečnými tunely nebo muzeum na vrcholu Monte Piano, kde si po cestě prohlédnete střelecké zákopy a opevňovací zařízení. Těch míst je ale daleko víc.

Passo Falzarego
Passo Falzarego

Známou historickou památkou je i mumie Ötzi (taky the Iceman, italsky Mummia del Similau) z roku 3300 před naším letopočtem, která má své vlastní muzeum v Bolzanu.

Základní fakta o Dolomitech

Dolomity jsou vápencové pohoří na severu italských Alp o rozloze 142 000 m2. Najdete tu 18 třítisícovek. Nejvyšším vrcholem je Marmolada (3343 m).

Vrchol Marmolada co navštívit v Dolomitech
Vrchol Marmolada

Dle mnohých jsou považovány za nejkrásnější pohoří vůbec, což je dáno především jejich výrazným rázem krajiny.

Velkolepé vrcholy a věže v kontrastu s horizontálními povrchy, jako jsou římsy, trhliny a náhorní plošiny. Díky vápenci světle zbarvené skály v kombinaci s rozsáhlými zelenými loukami a lesy. Některé skalní útvary tvoří dokonalé panorama, některé vystupují z krajiny náhle a výrazně.

Přesně tyhle kontrasty a kombinace jsou dokonalým obrazem “dolomitské krajiny”. Tak ojedinělé, že jsou od roku 2009 zapsané na Seznamu UNESCO.

Mapa Dolomit

Jak se dostat do Dolomit v roce 2020?

Dostupnost Dolomit je pro nás Čechy velkou výhodou. Vyrazíte ráno a odpoledne už svačíte chleba s řízkem na alpské louce pod vápencovými vrcholy.

Autem do Dolomit

Auto je nejlepší varianta, jak navštívit Dolomity. Všude se pohodlně dostanete a nejste fixovaní jízdním řádem autobusů a vlaků. Zkrátka jste svými pány.

Navíc Dolomity jsou známé svými horskými průsmyky, kde nevypotíte jedinou kalorii a uvidíte věci v českých kotlinách nevídané 😃.

Horský průsmyk Passo Giau

Trasa k horám se bude odvíjet dle toho, zda vyjíždíte z Čech nebo Moravy a Slezska.

Cesta z Prahy vám potrvá přibližně 7 hodin (cca 662 km). Trasa je počítaná do Bolzana, jinak přezdívané “Brána do Dolomit”. Pokud budete ubytovaní třeba v Cortina d’Ampezzo, jen sjedete dříve na Bruneck. Podobně to bude třeba pro další známé středisko Ortisei. Většinou jen sjedete o něco dřív z dálnice A22 na danou regionální silnici.

Z Prahy se dáte na Rozvadov směrem na Mnichov. Mnichov objedete po obchvatu 99 a budete sledovat směrovatele na Salzburg. U Rosenheimu odbočíte na 93 směrem na Innsbruck v Rakousku. Z Innsbrucku se dáte po dálnici A13 na Brennerský průsmyk na hranici s Itálií. A13 se v Itálii změní na A22 a ta vás dovede až do Bolzana.

Pro Moraváky je lepší zvolit trasu přes Vídeň. Z Vídně pokračujete po A1 na Salzburg a německý Rosenheim (směr Mnichov), kde po 93 vyrazíte na Innsbruck. Ten projedete po A12 a následně A13 směrem na Brenner a Bolzano po A22. Cesta vám zabere 7,5 hodiny (727 km).

Jaké poplatky vás čekají na cestě do Dolomit autem v roce 2020?

🚗 Německé dálnice jsou zatím stále nezpoplatněné. Platíte až za ty rakouské. Dálniční známka pro Rakousko vás vyjde na 9,5 EUR na 10 dní (motorky 5,5 EUR).

Doporučuju neobjíždět dálnice v Rakousku. Strávíte na cestě o dost víc času a v porovnání s cenou, kterou zaplatíte za známku, se vám to s ohledem na benzín/naftu ve finále nevyplatí.

🚗 Platba za projetí Brennerského průsmyku – 9,50 €

🚗 Mýtné v Itálii vás vyjde cca na 8 – 9 € na 100 km. Až do Bolzana zaplatíte na mýtném necelých 5 € (v jednom směru), do Ortisei 2,8 € a do Cortiny 1,70 €.

Mýtné zaplatíte v hotovosti nebo kartou. Každá platební brána má v horní části znázorněno symbolem, jak můžete zaplatit.

Dálnice se dá pohodlně objet po státní silnici SS12, která kopíruje dálnici A22. Musíte ale počítat s tím, že místo necelé hodinky od Brenneru do Bolzana vám cesta potrvá hodinu a půl.

Co se týká pohonných hmot, určitě co nejvíce natankujte u nás a pak v Rakousku docucněte nádrž do plna. Nejdražší benzín/nafta je právě v Itálii.

Aktuální ceny benzínu/nafty >>

Letecky do Dolomit

Vydat se letecky do Dolomit je méně častá varianta, ale ne všichni máme k dispozici auto. Nejbližším letištěm pro Dolomity jsou Benátky. Jen pozor na to, že Benátky mají letiště dvě – Treviso a Marco Polo.

Letiště Marco Polo je hned u Benátek a letiště Treviso je severně od Benátek, blíž k Dolomitům.

Letenky vás většinou nejvýhodněji vyjdou přes nízkonákladovou společnost Ryanair. Ale má to pravidlo: musíte se vejít do příručního zavazadla, jinak už to taková láce není.

Zpáteční letenky seženete už od 650 Kč na různě dlouhé termíny. V sezóně budou ceny o něco vyšší, tak to chce víc zapátrat. Let z Prahy trvá hodinku a čtvrt.

letecky do Dolomit

Do nejbližšího velkého střediska Cortina d’Ampezzo se odtud dostanete za něco málo přes 2 hodiny autem a 3 hodiny vlakem.

Auto si můžete zapůjčit až na místě a klidně hned na letišti přes Rentalcars.com, což je jedna z největších a nejlevnějších půjčoven aut na světě. Seženete od sedanů přes kombíky až po velká SUV.

A když už budete mít auto, můžete si udělat z Benátek okruh – Benátky – Dolomity – Verona a zase zpět do Benátek. Spojit přírodu s kulturou 👍.

Kdy jet do Dolomit?

S ohledem na počasí je nejlepší doba pro pěší turistiku v Dolomitech květen až začátek října – viz průměrně teploty v °C v grafu. Od prosince do dubna je typická sněhová nadílka a pokles teplot i k – 10 °C.

Ale to neznamená, že Dolomity v zimě nestojí za návštěvu. Naopak. Je to nádherná zimní pohádka. Navíc horské průsmyky jsou tady většinou sjízdné celoročně a to byla by škoda nevstoupit do hlavního dějství téhle pohádky 🤩.

Dolomity v zimě
Tre Cime v zimě

Pokud se chcete vyhnout davům turistů, nejezděte do Dolomit v hlavní sezóně červenec – srpen.

S ohledem na počasí a turisty jsou nejideálnějšími měsíci pro návštěvu květen, červen a podzim. Nejustálenější počasí bývá v září.

Ceny v Dolomitech

Ceny v Dolomitech jsou přibližně o 60 % vyšší než v Praze. Ještě výrazněji si připlatíte za vajíčka, chleba (ten italský má do naší Šumavy hodně daleko 😃), mléko, brambory.

Jídlo v levné restauraci vás vyjde průměrně na 13 €. Za večeři pro dva o třech chodech v restauraci střední třídy pak dáte průměrně 58 €.

Průměrné ceny základních potravin si můžete prohlédnout v tabulce:

PotravinaCena v €
Mléko (1 l)1,06
Chleba (500 g)1,89
Vajíčka (12 ks)2,75
Sýr (1 kg)12
Kuřecí prsa (1 kg)8,99
Jablka (1 kg)2
Rajčata (1 kg)2
Brambory (1 kg)1,33
Voda (1,5 l)0,35
Pivo (0,5 l)1,25
Láhev vína6

Ceny jsou platné k únoru 2020.

Kam jet do Dolomit?

Tady nuda nehrozí 😃. Dolomity jsou rozlehlé a k jejich projetí budete potřebovat víc dní. Pokud navíc plánujete nějaké treky po okolí, zarezervujte si delší čas.

Za nás můžeme doporučit rozdělit si ubytování, pokud plánujete udělat po Dolomitech roadtrip jako my. Na pár dní jsme byli ubytovaní na východě v Padole poblíž Lago di Braies a štítů Tre Cime a na další dny jsme se zase přesunuli na západ do střediska Pozza di Fassa.

Pomocníkem pro výběr toho nejlepšího místa pro trávení dovolené v Dolomitech bude mapa, kterou najdete dál v článku.

Kde se ubytovat v Dolomitech?

Nejvýhodnější nabídky najdete na největším vyhledávači Booking.com nebo pak Airbnb, kde ubytování nabízí přímo místní.

Pokud se zaregistrujete na Airbnb přes tento odkaz, získáte pěknou slevičku na ubytování.

Co se týká Bookingu, tady bývá nabídka nejlepší a zároveň i nejvýhodnější. Víc nepotřebujeme 😃.

Jeho výhodou je záruka, že vaše peníze nezmizí do nesprávné peněženky, ale Booking.com vám za ně naopak ručí. 

My využíváme program Genius: 

 • při 2 realizovaných pobytech získáte 10 % slevu na každé další ubytování zaregistrované v programu Genius (označené přímo u názvu ubytování)
 • při 5 realizovaných pobytech získáte 15 % slevu na každé další ubytování zaregistrované v programu Genius (označené přímo u názvu ubytování)

To už dokáže hodit pěknou slevu 🙂.

Tipy na ubytování, kde se budete cítit jako doma ❤

Pokud plánujete v Dolomitech prozkoumávat víc míst, je lepší zvolit místo ubytování strategicky, popř. se přesouvat, jak jsme to dělali my:

 • Nechceme se přesouvat

Zvolte ubytování kolem Cortina d´Ampezzo a Selva di Cadorre. Budete to mít relativně blízko ke štítům Tre Cime, Lago di Braies, Lago di Sorapiss nebo průsmykům Passo Giau a Passo Falzarego.

 • Rádi se přesuneme

Jako první tu mám dva tipy, které mají skvělý poměr ceny/kvality a zrušení rezervace zdarma. Leží jen kousek od známého jezera Lago di Braies a půl hodinky autem od štítů Tre Cime. Až budete přejíždět k druhému ubytování, můžete to vzít přes průsmyky Passo Giau a Passo Falzarego.

🏠 2 až 4 lůžkové pokoje na farmě ve vesničce Braies

🏠 2 až 5 lůžkové apartmány kousek od Toblachu

A další tipy jsou v okolí Sassolungo a nejvyššího vrcholu italských Dolomit – Marmolada.

🏠 2 až 8 lůžkové apartmány v údolí Pozza di Fassa

🏠 2 až 4 lůžkové pokoje se snídaní v Canazei

A pak tu mám jeden bonusový tip: Chcete se ráno probudit s pohledem, ze kterého se vám skoro zatají dech? Vysoko v horách, nad údolím a hory mít jako na dlani? Všude dřevo, skvělé snídaně a Sextenské Dolomity na dosah 🏔.

✅ Snídaně v ceně

✅ Zrušení rezervace zdarma

✅ Neplatíte nic předem

✅ Některé pokoje s balkónem

✅ Skvělá poloha k Sextenským Dolomitům – turistické trasy a výlety najdete v tomto článku

Jídlo v Dolomitech

Skutečné jídlo v Dolomitech bylo založeno na sýru, másle, špeku, šunce a knedlících. Žádná pizza 😃. V Dolomitech se mísí italská a rakouská kultura a kuchyně vám bude spíš připomínat tu českou, po které byste se nejradši odvalili na druhý bok, než vyšlápli nějaký vrchol 😃.

jídlo v DOlomitech

Jaké speciality musíte v Dolomitech ochutnat?

Z polévek (it. Primo Piatto) to jsou silné vývary s knedlíčky nebo špekem (it. In Brodo). Typická je taky kroupová polévka (it. Zuppa d’ Orzo).

Z hlavních jídel (it. Piatto Secondo) jsou charakteristická jídla s knedlíčky – se špenátem, zelím nebo špekem. Typický je taky guláš, zvěřinové ragú, polenta se sýrem, špecle se sýrem nebo houbami. K tomu na stole nikdy nechybí pečivo.

A jako dezert je tu oblíbený jablečný štrúdl, tiramisu, různé buchty nebo strauben, což je sladký smažený pokrm z těsta.

jídlo Dolomity
strauben

K pití můžete zkusit bombardino, což je kombinace alkoholického nápoje ADVOCAAT (alternativou je vaječný likér) a brandy, vše navrch zakončené šlehačkou. Výbornou tu mají horkou čokoládu z alpského mléka nebo italské víno.

Která jezera v Dolomitech jsou vhodná ke koupání?

Vyskočila vám husina při pomyšlení na koupačku v Dolomitech 😃? Nebojte, některá jezera jsou ke koupání jako stvořená. Navíc s tím božím výhledem na okolní hory…😍.

Řadu lidí asi napadne, zda se dá koupat i v těch nejznámějších jezerech, jako je Lago di Braies nebo třeba Lago di Sorapis? Pokud praktikujete Wim Hofovu metodu, tak bez problému 😃. V ostatních případech to bude trochu jako v pohádce O Smolíčkovi: Jen dva prstíčky strčíme a hned zase půjdeme 😃.

Pro představu, jak moc má zdejší voda do kafíčka daleko: Maximální naměřená povrchová teplota vody Lago di Braies dosahovala 14 °C.

Koupání v Dolomitech: nejteplejší jezera

Lago di Fié – Völser Weiher

Dolomity koupání
Zdroj: Ladislav Luppa

Malé jezero u Seiser Alm v nadmořské výšce 1050 m. Můžete si půjčit loďky, najdete tu dětské hřiště, občerstvení nebo se tu jen natáhnete a budete relaxovat s výhledem na horský masiv Sciliar.

Přímo u jezera se můžete ubytovat v hotelu Waldsee.

Lago di Issengo – Issinger Weiher

Dolomity koupání
Zdroj: Alta Pusteria

Jezero sice najdete v nadmořské výšce 1000 m, ale přesto dosahuje teplota vody v letních měsících příjemných neinfarktových teplot. Ideální ke koupačce je období červen – polovina září.

Přímo u jezera se můžete ubytovat v hotelu Weiher Green Lake.

Lago Grande di Monticolo – Großer Montiggler See

Zdroj: Hubert Berberich

Jezero najdete v přírodní rezervaci v nadmořské výšce 550 m. V okolí jsou restaurace, hotely, bazén a hřiště pro plážový volejbal.

Přímo u jezera se můžete ubytovat v hotelu Seehotel Sparer.

Kousek od jezera je o něco menší Lago Piccolo di Monticolo (Kleiner Montiggler See), které je taky vhodné ke koupání.

Lago di Caldaro – Kalterer See

Dolomity koupání

Asi nejoblíbenější jezero v této oblasti, které najdete na úpatí Dolomit uprostřed vinic a ovocných sadů. Zároveň se jedná o nejteplejší jezero v Alpách – v letních měsících dosahuje teplota vody příjemných 28 °C.

Je to typické letní středisko, kde najdete vše. Na východním a západním břehu jezera si můžete vybrat z celé řady ubytování. Mezi ty nejlépe hodnocené patří hotel Seegarten.

Wolfsgrubnersee – Lago di Costalovara

Zdroj: Hermann Hammer 

Jezero, které má i přes svou nadmořskou výšku 1200 m v létě příjemnou teplotu vody – kolem 23 °C. Ideálním měsíci ke koupání jsou začátek června až konec srpna.

Přímo u jezera se můžete ubytovat v hotelu Hotel am Wolfgrubenersee.

Přírodní koupaliště Toblach Dobbiaco

Přírodní koupaliště najdete přímo v oblasti Toblach / Dobbiaco. Plusem je skvělý výhled na hory Val di Landro.

Vybrat si můžete z klasického bazénu a dětského bazénku. Koupaliště je plně vybavené – šatny, toalety, bar, malé fotbalové hřiště, hřiště s houpačkami a pískovištěm, fitness dráha atd.

Göllersee – Lago del Colle

Zdroj: Plentn

Posledním tipem je trochu odstrčené jezírko, které má ale během letních měsíců příjemnou teplotu vody. Můžete se tady smočit po procházce z vesničky Aldein. Cesta vám potrvá 15 – 45 minut dle toho, jakou trasu zvolíte. Od jezera můžete pokračovat dál k vyhlídce z Rotwand.

Věděli jste, že klasický opalovací krém, který seženete v drogérii, není často to pravé ořechové pro vaší pokožku i přírodu? Více se dozvíte v tomto článku >>>.

Co navštívit v Dolomitech?

Dolomity a jezera

Tak kde začít 😃. Jezera v Dolomitech jsou ikonická a patří k nejkrásnějším jezerům vůbec. Průzračně čistá voda, ve které se odráží okolní vápencové vrcholky. Kolem řada turistických tras, díky nimž prozkoumáte nejen okolí jezera, ale taky se vám z nich naskytne boží výhled.

Lago di Braies

Nejznámější, nejnavštěvovanější, nejfotografovanější. Tak by se dalo popsat Lago di Braies.

Pokud si ho chcete vychutnat bez davů, přijeďte sem brzy ráno (5-7 hodina), kdy tu bude kromě vás jen pár fotografů.

Co určitě nevynechejte, je procházka kolem jezera. Většina lidí dojde jen k samému začátku a dál nejdou, což je jejich škoda. A váš plus, protože budete mít víc soukromí 😃.

Trasa je dlouhá asi 3 km a zabere vám cca 1,5 – 2 h.

POZOR: Pokud plánujete navštívit jezero v období mezi 10. červencem a 10. září, platí pro cestu autem restrikce – přijet musíte před 9:30 ráno nebo následně po 16:00 odpoledne. V mezičase můžete využít veřejné dopravy nebo dojít pěšky.

Lago di Sorapis

co navštívit v Dolomitech

Jezero, ke kterému si budete muset vyšlápnout. Čeká vás cca 2 hodinová cesta do kopce za pomocí řetězů a žebříků. Naprosto ideální trasa pro všechny, co se bojí výšek jako já 😃.

Když se ale hecnete, naskytne se vám pohled na jezero s naprosto úžasnou mléčnou barvou, které v mnohém připomíná jezera v Kanadě.

Více o jezeře se dočtete v článku.

Lago di Dobbiaco – Toblacher See

Dolomity jezera
Dolomity jezera

Menší jezero v nadmořské výšce 1111 metrů je oproti dvěma předchozím jezerům docela přehlížené, ale taky stojí určitě za návštěvu.

Můžete ho projít kolem dokola za cca 2 hodinky nebo se projet loďkou přímo po hladině. Jen musí být dostatek vody, abyste nedrhli loďkou o dno 😃. Jezero je totiž relativně mělké – max. 3,5 metrů.

Jezero najdete na půli cesty mezi Lago di Braies a skalním masivem Tre Cime.

Lago di Carezza – Karersee

Dolomity jezera

Karersee na rozdíl od ostatních jezer najdete víc na západě Dolomit. Existují dva tábory lidí, kdy jedni se kloní k tomu, zda je nejkrásnějším jezerem Lago di Braies a druzí říkají, že nejkrásnějším je bezesporu Karersee.

A my jsme vytvořili třetí tábor, který říká, že nejkrásnější je Lago di Sorapis 😃. Ale i ostatní jezera stojí rozhodně za vidění, o tom bez debat.

Navíc je Karersee velmi dobře dostupné autem nebo veřejnou dopravou, takže i když nemáte dostatek času, můžete si tu udělat alespoň krátkou přestávku.

Jezero je sice třikrát menší než Lago di Braies, ale přesto je naprosto kouzelné. Obejdete ho za čtvrt hodinky.

Dolomity a horské průsmyky

Dali jste si k obědu tyrolské knedlíky a teď se nemůžete skoro hnout 😃? Pak bude ideální vyjížďka horskými průsmyky, kde se můžete pokochat krásnou horskou krajinou rovnou z auta. A až vám slehne, můžete odtud podniknout celou řadu turistických treků. Nenáročných, vhodných i pro děti nebo náročnějších ferrat.

Silnice jsou skvěle udržované a navíc zcela zdarma.

Jaké horské průsmyky patří v Dolomitech k těm nejznámějším a nejkrásnějším?

Passo di Giau

co navštívit v Dolomitech

Passo di Giau s dominantním vrcholem Ra Gusela bývá nazýván tím nejkrásnějším průsmykem vůbec. Navíc je za dobrých povětrnostních podmínek otevřený i v zimě. Leží v UNESCO oblasti č. 1 PELMO CRODA DA LAGO v provincii Belluno.

Passo di Falzarego

co navštívit v Dolomitech

Passo di Falzarego leží na druhé straně od Passo di Giau. Pokud jste milovníky historie, nebudete návštěvy litovat. Místo je plné pozůstatků z válečných dob.

Passo di Sella

co navštívit v Dolomitech

Oblasti Passo di Sella dominují hřebeny Torri del Sella a masiv Meisules. Panoramatickým výhledem se pokocháte z nejvyššího vrcholu Sassolungo (3181 m).

Passo di Pordoi

co navštívit v Dolomitech

Průsmyk Passo Pordoi najdete nedaleko Passo Sella. Vede odtud nenáročná trasa k nejvyššímu vrcholu Itálie – Marmolada (3343 m. n. m.).

Hotel s wellness v srdci Dolomit

Pokoje a apartmány kousek od Passo Sella a Passo Pordoi. Skvělá poloha na lyže i pěší turistiku. Wellness centrum s vířivkou, tureckými lázněmi, saunou apod. Snídaně v ceně a zrušení rezervace zdarma.

Passo Gardena

horské průsmyky Itálie Dolomity

Horský průsmyk Passo Gardena navazuje na Passo Sella a spojuje Val Gardena a Val Badia.

Dolomity a vrcholy

Řada vrcholů a skalních masivů v Dolomitech je přístupná turistickými trasami i lanovkami.

Tre Cime di Lavaredo (2999 m) a Monte Paterno (2744 m)

Dolomity turistické trasy

Tre Cime jsou tři ikonické vrcholy z vápence zapsané na seznamu památek UNESCO. Tre Cime di Lavaredo je nejznámějším symbolem Dolomit a pokud jste milovníky hor, trek v tomhle národním parku byste si neměli nechat ujít.

Hned naproti štítům se tyčí vrchol Monte Paterno, ze kterého budete mít parádní výhled na Tre Cime.

Dolomity turistické trasy
Výhled z Monte Paterno

Marmolada (3343 m)

Dolomity turistika

Marmolada je nejvyšším vrcholem Dolomit. Lanovka z Malga Ciapela je nejsnadnější možností, jak se dostat na vrchol. Ten můžete zdolat taky po svých, ale čeká vás náročnější stoupání.

Tras je hned několik, z nichž mezi ty oblíbené patří trasa od jezera Fedaia, odkud se necháte vyvézt lanovkou až k chatě Rifugio Pian dei Fiacconi. Tady se dáte po trase č. 606 až k sedlu Forcella Marmolada, kde začíná ferrata vedoucí až na vrchol k chatě Capanna Punta Penia.

Marmolada výstup
Cesta na Marmoladu

Sestoupit pak můžete přes chatu Capanna al Ghiacciaio a chatu Pian dei Fiacconi ke stanici lanovky.

Piz Boé (3152 m)

Dolomity turistika

Piz Boé je nejpřístupnější třítisícovkou v Dolomitech. První možností, jak se sem dostat, je lanovka na Sass Pordoi z horského sedla Passo Pordoi.

Od chaty Rifugio Maria al Sass Pordoi se dáte dolů do horského sedla Forcella Pordoi podél stezky 627A. Ze sedla pokračujete po stezce 627 směrem na horskou chatu Rifugio BoéCelou cestu jdete přibližně ve stejné výšce působivou dolomitskou náhorní plošinou, kvůli které je skalní masiv známý.

Od Rifugio Boé můžete vystoupat na nejvyšší vrchol Piz Boé (3152 m) k chatě Rifugio Capanna Piz di FassaOblast kolem Rifugio Boé a vrcholu Piz Boé stojí za to – připomíná totiž měsíční krajinu.

Dolomity vrcholy turistika
Horská chata na vrcholu Piz Boé

Pokud máte dost sil a času, vyrazte na celý trek pěšky přímo od Passo Pordoi. U památníku začíná turistická trasa 627, která pokračuje až do horského sedla Forcella Pordoi. Trasa je až do tohoto sedla totožná jako u prvního treku k chatě Rifugio Maria. V sedle odbočíte doprava a směřujete až k chatě Rifugio Boé a vrcholu Piz Boé.

Seceda (2519 m)

turistika Dolomity

Seceda je vrchol u údolí Val Gardena v parku Puez Ödle. Jedno z nejikoničtějších míst celých Dolomit.

Nejsnadnější trasa k vrcholu Seceda vede z městečka St. Christina. Nasednete na lanovku, která vás vyveze k horskému hotelu Col Raiser. Odtud vás čeká ještě hodinová cesta do kopce po dobře udržované trase k hřebeni.

Jestli plánujete vidět Secedu za východu slunce, přenocujte v jedné z horských chat, kterých je tu v okolí hned několik.

Dolomity a zajímavosti

Alpe di Suisi

co navštívit v Dolomitech

Alpe di Suisi neboli Saiser Alm je alpinská tundra se zeleně zvlněnými kopci s dřevěnými nízkými domky, za nimiž se v pozadí vypíná skalní masiv Sassolungo.

Dostat se k Alpe di Suisi není až tak snadné. Z městečka Suisi do městečka Compaccio vede silnice, ale mezi 9:00 – 17:00 je provoz uzavřen vyjma hotelových hostů v této oblasti.

Nejlepší je vyjet nahoru lanovkou – St. Ulrich Seiser Alm z městečka Ortisei nebo Seiser Alm z městečka Siusi.

Val di Funes

Dolomity turistika

Pohádkové údolí Val di Funes procházející městečky San Pietro a Santa Maddalena je typické malebnou krajinou s kostelíky uprostřed, za nimiž se v kontrastu tyčí horské masivy.

Místo je běžně přístupné. Stačí jen projíždět a kde se vám bude líbit, zastavit a vyrazit na kopec za výhledem.

Rittenské přírodní pyramidy

Dolomity pyramidy co navštívit

Rittenské přírodní pyramidy u Klobenstein jsou místo, které vás určitě naprosto ohromí.

Trasa začíná přes městečko Klobenstein a Longomoso až k turistické stezce č. 24, která vede skrz údolí s výhledem na pyramidy. Cesta je pohodová a zvládnete jí i s kočárkem.

Vodopády Fanes

Vodopády Fanes najdete severně od střediska Cortina d´Ampezzo. Vede sem několik turistických tras přímo z Cortiny.

Mapa míst, která stojí za návštěvu v Domitech

Často využíváme papírové průvodce. Například tento je skvělý – najdete tady stovku tras s konkrétním popisem cesty a obrázky: Dolomity – velký turistický průvodce.

Dolomity s dětmi

Dolomity jsou plné turistických tras, které zvládnete i s dětmi. Některé dokonce i s kočárkem.

Před tím, než vyrazíte za turistikou do Dolomit, mrkněte se, jaké značení turistických tras se v Dolomitech používá.

Určení obtížnosti turistických tras dle barev: 

Modrá – turistické trasy vhodné i pro začátečníky. 

 • dobře popsané a značené
 • udržované trasy bez hrozby nebezpečí

Červená – turistické trasy vhodné pro zkušenější návštěvníky alpského terénu 

 • cesty mohou být strmé a kamenité; vedou vysokohorským terénem
 • bez nebezpečných míst, ale některá místa můžou být jištěná například ocelovými lany
 • dobře popsané a značené

Černá – trasy nevhodné pro začátečníky

 • náročné horské trasy, většinou dlouhé 
 • výskyt exponovaných a nebezpečných míst
 • velký vliv počasí na schůdnost tras

Okruh kolem Tre Cime di Lavaredo

Okruh přes chatu Dreizinnenhütte je dlouhý 10 km a časově vám zabere 4 hodiny, ale o trochu větší aktivní děti ho bez problémů zvládnou.

S terénnějším kočárkem se dostanete až do sedla Forcella Lavaredo, které je od parkoviště vzdálené cca hodinu.

Cesta je panoramatická už od začátku po širokém štěrkovitém chodníku, takže i když nedojdete s dětmi daleko, nebudete o výhledy ochuzení.

Dolomity s dětmi

Nedaleko Tre Cime najdete celou řadu tras, ze kterých si vybere každý. Některé z nich jsem popsala v tomto článku.

Dolomity s dětmi
Dolomity s dětmi

Horská sedla

Horská sedla jsou skvělou variantou, jak vidět hodně a nemuset při tom zdolávat náročné túry. Pro návštěvu s dětmi nebo kočárkem značka ideál.

Dolomity horská sedla

V každém sedle najdete občerstvení a většinou taky lanovku na jeden ze skalních masivů. Vybrat si můžete i z řady turistických tras nebo se jen procházet v přírodě.

Inspirovat se můžete turistickými trasami od nás:

Rittenské přírodní pyramidy

Rittenské přírodní pyramidy hravě zvládnete i s kočárkem. Trasa je popsána o kousek výš.

Jezera

Většina jezer v Dolomitech je velmi dobře dostupná.

Lago di Braies je naprosto ideální pro návštěvu s dětmi jakéhokoliv věku. Kolem jezera vede cca 2 hodinový okruh. Západní břeh je strmější a vhodnější spíš pro větší děti. Naopak východní břeh vede po široké cestě, kterou zvládnete i s kočárkem.

Velmi dobře dostupné je taky jezero Karersee nebo Toblachersee. Od parkoviště je to jen pár kroků.

Mezi další vhodné kandidáty patří například Lago di Misurina a Lago d´Antorno.

Lago d´Antorno
Dolomity s dětmi
Lago di Misurina

Turistická trasa Alta via n. 1

Alta via n. 1 je horská trasa o délce 150 km vedoucí od Lago di Braies (východní břeh) až k městu Belluno. Cesta je vyznačená modrým trojúhelníkem s jedničkou uvnitř.

Až na ferratu Marmol (vrchol Monte Schiara) se jedná o velmi přístupnou trasu, kterou zvládnou i větší děti.

Ať si tedy vyberete jakoukoliv část z této trasy, budete mít jistotu, že se nejedná o technicky náročný úsek.

Co si zabalit pro pěší turistiku v Alpách?

Ať už vyrážíte na túru v Krkonoších nebo Alpách, vždy musíte předem myslet na svou bezpečnost a pohodlí. Vybavení přizpůsobit počasí, terénu a délce túry. Čekají vás různé nadmořské výšky a v horách se počasí mění jako česká vláda.

Níže najdete naše tipy, co si balíme téměř na každou túru. 

Výběr správného vybavení do Alp

Před každou túrou si položíme několik otázek: 

 • Jaká je předpověď počasí? Nehrozí bouřky? 
 • Jak je trasa dlouhá a náročná? 
 • Je po cestě pitná voda? Studánky nebo horské chaty, kde se můžeme zároveň najíst? 
 • Jaké oblečení a boty budeme potřebovat? 

Náš seznam na turistiku v Alpách

Batoh

Zainvestovat do dobrého turistického batohu se vám vyplatí. Především záda vám poděkují. Když ne hned, tak o pár let později určitě. 

Na denní turistiku vybírejte batohy s objemem 20-35 l, kam vměstnáte vše potřebné. Správný batoh by měl mít polstrovaná záda, bederní pás, který pomůže zatížit boky a ulevit ramenům, a hrudní popruh zabraňující posouvání batohu při chůzi. 

Dlouhodobě mezi špičky patří značky Osprey a Deuter. Pokud hledáte něco levnějšího a jste ochotní trochu slevit z požadavků, zkuste batohy od Decathlonu.

Obuv

Na nohy si vyberte pár pevných turistických bot a ponožek, které zvládnou jakýkoliv terén. A nedají šanci puchýřům. 

Sáhněte po lehkých/nízkých turistických botách, pokud vás čeká nenáročná nebo středně náročná túra. Vyšší botu se silnou podrážkou zvolte do náročných terénů. 

Oblečení

Vždy předem mrkněte na předpověď, ať aspoň přibližně víte, na co se připravit. Potřebujete rychleschnoucí základní vrstvu, která je lehká a dobře odvádí pot. Na to přijde hřejivá střední vrstva. Mikina nebo vesta z fleece, který zároveň dobře schne. Pro případ deště přibalte pláštěnku nebo lehkou nepromokavou bundu. Péřová bunda je taky skvělá volba, protože je lehká a dobře sbalitelná. 

V létě nezapomeňte na kšiltovku nebo klobouček a v chladnějším počasí rukavice a čepici. 

Trekingové hole

Trekingové hole pomáhají snížit tlak na kolena, poskytují větší sílu a pomáhají udržovat rovnováhu.

Voda 

Voda je jednou z nejdůležitějších položek. Zvlášť v horách, kde neustále stoupáte, klesáte, potíte se. Dehydratace přijde raz dva. Mně navíc při větších změnách nadmořské výšky zalehávají uši a na to pár loků vody obratem pomůže.

Nám se osvědčila Zdravá láhev, která neobsahuje ftaláty, změkčovadla a jiné toxické látky a je extra odolná proti plísním.

Skvělou možností je láhev s filtrem. Dolít si pak můžete prakticky kdekoliv – třeba v lesním potoce. Nebo kapky pro dezinfekci vody. Stojí kolem 250 Kč a vydrží na 60 l vody. Jen kápnete a zahubíte všechny bakterie.

Jídlo

Výdej energie při horské turistice je obrovský. Pořádná svačina je základ. Pokud chcete mít batoh co nejlehčí, berte energetické tyčinky, oříšky a čokoládu.

Ochrana proti sluníčku a hmyzu

Sluneční brýle jsou neodmyslitelný parťák pro vaše oči. Chrání před ultrafialovým zářením, které na očích může napáchat pořádné krátkodobé i dlouhodobé nepříjemnosti. Vybírejte sluneční brýle s nejvyšší ochranou 400. Skvělou vychytávkou jsou sluneční brýle s polarizačním filtrem, díky kterému své oči méně namáháte.

Z opalovacích krémů saháme po fyzikálních opalovacích krémech, které škodlivé paprsky odrážejí a nepronikají do kůže na rozdíl od běžnějších chemických opalovacích krémů. Dobrou zkušenost máme s opalováky od Alphanovy

Přírodní variantu volíme i v případě repelentu. Je stejně účinný a neobsahuje škodlivý pesticid DEET.   

Papírová mapa

Není nad papírovou mapu, která vás nikdy nenechá ve štychu. S kompasem je to dokonalé kombo, které pomůže, když se ztratíte. Spoléhat se jenom na telefon v horském terénu často nestačí. 

Malá lékárnička

Bezpečnost je vždy na prvním místě. Malá lékárnička skoro nic neváží, ale pomůže při puchýřích a drobných poraněních. Pokud trpíváte na křeče, přibalte si hořčík.

Další tipy najdete v těchto článcích:


Praktické informace před cestou do Dolomit

Průvodce nejen Dolomity

Nevím, jak to máte vy, ale já radši koukám do papírové mapy než do navigace v telefonu. Holt stará škola 😃. Google mapy jsou skvělé (na turistické mapy jedině mapy od Seznamu), ale občas nás už zavedly na taková místa, o kterých ani místní neměli tušení 😃.

Před cestou máme pro sichr klasickou automapu:

🗺 Mapa v měřítku 1:500 000 pro celé Alpy

🗺 Mapa v měřítku 1:400 000 nejen pro Alpy, ale i pro Čechy, Slovensko a další státy, které se můžou hodit (pro nás Čechy třeba Chorvatsko 😃)

Výběry z bankomatu

Za nás doporučujeme nebrat s sebou velkou hotovost. Za směnu zbytečně zaplatíte víc než při výběru z bankomatu na místě.  My to tak dříve dělali a pěkně na tom prodělávali 😃.

Ne všechny banky ale mají příznivé ceny za výběry z bankomatu v zahraničí, tak se raději koukněte na jejich ceník před cestou. Velmi dobře vychází mBank, Equa Bank a Air Bank, popř. platební karta Revolut.

Více o Revolut najdete v článku, jak levně nebo zdarma cestovat po světě.

MBank má účet, který vychází dobře jak v ČR, tak v cizině – psala jsem o něm podrobnou recenzi v tomto článku.

Cestovní pojištění s 50 % slevou

Bez cestovka nevytáhneme paty z ČR 😃. Pojištění od AXA má jedno z nejlepších krytí a zároveň je taky jedno z nejlevnějších, což kvitujeme všemi deseti 😃.

S tímhle odkazem ho budete mít za 50 %.  


Načerpali jste inspiraci, co navštívit v Dolomitech? Kam vás nohy zavanou 🙂?

Šťastnou cestu 🚗💚.

Inspirace na cesty:

Znáte někoho, kdo hledá inspiraci? Udělejte mi radost a pošlete článek do světa :).
5 1 vote
Líbil se vám článek?
Subscribe
Upozornit na
2 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Štěpánka
2 měsíců před

Děkuji za parádní tipy na výlety! Právě jsme v Dolomitech, tak jsem hledala, co ještě podniknout a našla Váš článek. Akorát bych u Laga di Braies dodala, že Vás tam pustí autem jen do 10.hodin dopoledne, poté dopravu odklánějí cca 6 km před jezerem.

Scroll to Top