Dachstein a okolí: 10 tipů na výlety a turistické trasy + MAPA

Plánujete navštívit pohoří Dachstein v rakouských Alpách a hledáte tipy na výlety, turistické trasy a zajímavosti v okolí? Pak jste tady správně. Tento průvodce vám ukáže našich 10 tipů na výlety, atrakce a túry, které vás nadchnou a kde vás čeká skvělá dovolená. V páru i jako rodinu s dětmi.

Co se dozvíte v tomto článku:

 • Kam do pohoří Dachstein – tipy na výlety a turistické trasy
 • Tipy na ubytování, kde se budete cítit jako doma
 • Mapa ke stažení, díky které si svou dovolenou snadno naplánujete
 • Praktické informace před cestou

Dachstein v Rakousku

Pohoří Dachstein je dramatické pohoří v severních vápencových Alpách v Rakousku, kde jste z Prahy za 5 hodin. Je to ta oblast Alp, kde si klidu až tak neužijete. Místa jsou turisticky velmi oblíbená, ale i tady se dají najít turistické trasy, kde budete téměř sami.

co navštívit v rakouských Alpách / Dachstein

Nejvyšším vrcholem Dachsteinu je Hoher Dachstein s výškou 2995 m, pod kterým se rozprostírá Halštatský ledovec. Pohoří je známé taky pro své ledové a vápencové jeskyně, kterých je tu víc než 240. Solná komora (Salzkammergut) kolem Hallstattu v severní části Dachsteinu je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO pro solná ložiska a s tím spojenou těžbu soli, která tu probíhala už od doby bronzové.

Dachstein turistika a tipy na výlety

Hallstatt

Hallstatt je ikonické alpské městečko, kde žije ani ne jeden tisíc obyvatel. Leží v Solné komoře u jezera Hallstätter See a je obklopené vrcholky pohoří Dachstein. Celá oblast je zapsaná na seznamu UNESCO. Kromě přírodních krás tady uvidíte tolik čínských turistů, jako asi nikde na světě kromě Číny ?. Číňané dokonce postavili repliku Hallstatt.

Hlavně v sezóně je to v Hallstattu hlava na hlavě. Pokud si ho chcete užít víc pro sebe, doporučuju vyrazit mimo sezónu nebo alespoň brzy ráno nebo naopak na večer, kdy největší masa turistů odjede. Parkoviště můžou být v hlavní sezóně už v dopoledních hodinách plně obsazená. V tomto případě můžete parkovat v Obertraun a lodí jet do Hallstattu, což je zážitek samo o sobě (cesta trvá asi 25 minut).

Když obejdete městečko podél jezera, natrefíte na krásné vyhlídky – nejlepší fotku Hallstattu pořídíte tady.

Lanovkou (dá se i pěšky s výhledem na jezero) vyjedete k vyhlídce Skywalk “Welterbeblick” s mostem, odkud je nádherný výhled na Hallstatt a okolí. Kousek od vyhlídky je pak Halštatský solný důl. Jeho prohlídka vám zabere asi hodinu a půl. Je to skvělé muzeum pro děti i dospělé, které vás provede historií zdejšího solného dolu – projedete se vláčkem, svezete na dřevěných skluzavkách nebo prohlédnete různé projekce a videa. Veškeré informace o otevíracích dobách a ceně k lanovce a solnému dolu najdete tady.

Dachstein-Krippenstein – vyhlídka 5 Fingers

Krippenstein je oblíbené středisko kousek od Hallstattu. Je tu toho tolik k vidění, že si na něj vyčleňte klidně celý den nebo si ho rozdělejte do víc dní, pokud plánujete túry po okolí.

Krippenstein / co navštívit v Dachsteinu / Dachstein výlety a trasy
výhled z Dachstein-Krippenstein

Dostanete se sem od obce Obertraun, kde už uvidíte po cestě ukazatele. U dolní stanice lanovky je po levé straně velké neplacené parkoviště. Dá se sem dojet taky autobusem z Obertraun a nedalekého Hallstattu – vystoupíte přímo u lanovky. V letní sezóně je lanovka otevřená už od 8:40.

Lanovka Dachstein-Krippenstein se dělí na 3 části:

 1. část lanovky Dachstein-Krippenstein I jede k Obří ledové jeskyni a Mamutí jeskyni.
 2. část lanovky Dachstein-Krippenstein II vás vyveze na nejvyšší bod náhorní plošiny kousek pod vrchol Krippenstein, kde je taky vyhlídka 5 prstů (5 Fingers).
 3. část lanovky Dachstein-Krippenstein III klesá k horské chatě Gjaidalm.

Dachsteinská ledová jeskyně a Mamutí jeskyně

Dachsteinskou ledovou jeskyni (někdy taky Obří ledová jeskyně) a Mamutí jeskyni najdete v první mezistanici lanovky. Vybrat si můžete jen jednu z nich nebo navštívit obě dvě – podle toho se pak bude lišit konečná cena. Obě jsou nádherné, ale o chlup lepší a taky navštěvovanější je Dachsteinská ledová jeskyně. Aby ne, patří totiž k nejrozsáhlejším ledovým jeskyním v Evropě. Jsou tu působivé ledové tvary, které jsou na několika místech doplněné o světelné a hudební efekty. Ke konci prohlídky se nachází lanový most nad 30 m hlubokou propastí.

Obří ledová jeskyně Dachstein

K ledové jeskyni vás od lanovky čeká ještě 15 minutového stoupání. Mamutí jeskyně vás zase provede jeskynními chodbami uvnitř Krippensteinu. Jedná se o jednu z největších krasových jeskyní na světě a stále ještě nebyla plně prozkoumaná. Prohlídky do obou jeskyní probíhají s průvodcem. I když jste si koupili lístek v dolní stanici lanovky, musíte se před vstupem do jeskyně zaregistrovat na prohlídku. Po registraci dostanete číslo na konkrétní prohlídku s časem. Čekací doba se liší podle počtu návštěvníků.

Před jeskyněmi je relaxační zóna, kde si můžete sednout na lavičku, pro děti je tu hřiště a restaurace k občerstvení. V obou jeskyních je teplota jen slabě nad nulou, tak si nezapomeňte přibalit teplé vrstvy navíc.

Vyhlídka 5 prstů

Vyhlídka 5 prstů (5 Fingers) se nachází asi půl hodinky od druhé stanice lanovky, která staví kousek od vrcholu Krippenstein (2108 m). K vyhlídce odbočíte doprava (se stanicí lanovky za zády) po široké a pohodlné cestě. Kolem vás se pasou ovce a kozy, ze kterých budou děti určitě nadšené.

Po trase si můžete udělat odbočku ke kapličce a další vyhlídce s názvem Spirála světového dědictví (Welterbespirale), která je podle nás ještě zajímavější než samotná vyhlídka 5 prstů. Vzhledem k tomu, že je z hliníku a má tvar lodi, nemáte šanci jí přehlédnout. Z vyhlídky je skvělý výhled na Hallstatt a Hallstatské jezero (stejně jako z celé náhorní plošiny) a je tu několik informačních stanovišť, které ukazují, jak daleko je například Praha, Machu Picchu nebo sopka na Kamčatce. Můžete si tady odpočinout na obrovském dřevěném lehátku.

5 Fingers Dachstein Krippenstein / Spirála světového dědictví
Spirála světového dědictví

Samotnou vyhlídku 5 Fingers tvoří 5 výběžků, kdy každý má cca 4 metry. V sezóně tu bývá plno a je proto nejlepší sem vyrazit první lanovkou, v pracovních dnech nebo mimo sezónu. Všechny vyhlídky jsou přístupné zdarma. Jedinými placenými atrakce na Krippenstein jsou Obří ledová a Mamutí jeskyně.

Pokud vás netíží čas, doporučuju se vrátit zpět ke stanici lanovky (tady se můžete občerstvit v jedné ze 2 restaurací) a pokračovat na druhou stranu po okruhu Heilbronn. Je to nenáročná asi 2,5-3 hodinová trasa kolem náhorní plošiny, kterou zvládnou i děti. Po cestě je vyhlídka ve tvaru žraloka. Přímo do jeho tlamy se dá vlézt a podívat se na okolí přes jeho zuby.

Zdroj: Dachstein.salzkammergut.at

Celkově je to moc pěkná trasa, kterou zakončíte u třetí stanice lanovky kousek od horské chaty Gjaidalm, kde skvěle vaří. Od horské chaty se pak můžete nechat vyvézt lanovkou zpět ke druhé stanici lanovky a ušetřit si tak 300 výškových metrů (pěšky je to asi hodinka).

Dá se jít i v opačném směru, kdy nejprve sjedete k horské chatě Gjaidalm a poté jdete po okruhu zpět ke druhé stanici lanovky, ale čeká vás větší stoupání.

Praktické informace před návštěvou Dachstein-Krippenstein
 • Pokud si rezervujete lístky předem, nemusíte stát na místě frontu na lístky u dolní stanice lanovky. V nabídce jsou i zvýhodněné vstupenky pro rodiny, se kterými se dá výrazně ušetřit.
 • Doporučuju naplánovat návštěvu na ráno, kdy je počasí v horách nejstabilnější a větší šance na krásné výhledy.
 • K lanovce se dostanete taky autobusem z Obertraun nebo Hallstattu (cca půl hodiny). Na Krippenstein se dá vyrazit taky pěšky – počítejte s celodenní túrou.
 • Lanovka je v provozu do 6. října. Startuje v 8:40 ráno a vyjíždí každou čtvrt hodinu.
 • Při návštěvě jedné nebo obou z jeskyň se u vstupu zaregistrujete na konkrétní čas – už nic neplatíte. Samotná prohlídka každé z jeskyně trvá 50 minut.
Otevírací doba Dachstein-Krippenstein včetně vyhlídky 5 Fingers
Poslední sjezd lanovkou dolůdo 11. 9.12. 9. – 6. 11.
1. část lanovky19:1017:10
2. část lanovky19:0017:00
3. část lanovky18:5016:50
Obří ledová jeskyně (otevřeno do)16:3015:30
Mamutí jeskyně (otevřeno do)15:0014:00

Pozn.: O víkendu a svátcích je od 12. září do 6. října prodloužená otevírací doba o jednu hodinu, naposledy se tak dolů svezete kolem 18 hodiny.

Cena lanovky na Krippenstein a k vyhlídce 5 Fingers v roce 2022

Vybrat si můžete z několika balíčků, ve kterých je možná na začátku trochu složité se zorientovat. Balíčky se liší podle toho, kolik lanovek chcete použít, jestli plánujete navštívit jeskyni, popř. obě, nebo zda jste tu s rodinou.

INDIVIDUÁLNÍ VSTUPENKYDospělíMládežDětiSenioři
Lanovka nahoru a zpět (všechny 3 části lanovky bez jeskyní)35,30 €32,20 €19,40 €32,90 €
Lanovka do 1. stanice a jedna jeskyně dle výběru40,10 €36,10 €22 €37,40 €
Lanovka do 1. stanice a obě jeskyně47 €42,40 €25,90 €43,80 €
Lanovka do 2. stanice a jedna jeskyně dle výběru50,40 €45,40 €27,90 €47,20 €
Všechny stanice lanovky neomezeně a obě jeskyně53,20 €47,60 €29,40 €49,50 €

Pozn.: Mládež platí pro ročníky 2003-2005, senioři nad 1958 a děti narozené v letech 2005-2016. Mladší děti cestují zdarma. Zdarma je taky každé třetí a další dítě. Poplatek za psa je 8,50 €/den.

RODINNÉ VSTUPENKY1+11+22+12+2
Lanovka nahoru a zpět (všechny 3 části lanovky bez jeskyní)50 €58,70 €79,30 €88 €
Lanovka do 1. stanice a jedna jeskyně dle výběru56,80 €66,70 €90,10 €100 €
Lanovka do 1. stanice a obě jeskyně66,60 €78,30 €105,60 €117,30 €
Lanovka do 2. stanice a jedna jeskyně dle výběru71,60 €84,20 €113,40 €126 €
Všechny stanice lanovky neomezeně a obě jeskyně75,50 €88,80 €119,70 €133 €

Pozn.: Pokud máte 3 děti a víc, tak třetí a každé další dítě má vstup zdarma. Vstupné platí jen děti narozené v letech 2005-2016.

Vstupenky se dají rezervovat online nebo koupit na místě u dolní stanice lanovky (v sezóně mohou být fronty).

Vyhlídka Skywalk – visutý most – Ledový palác

Vyhlídka Skywalk, visutý most, vyhlídka Treppe ins Nichts a ledový palác patří mezi nejznámější atrakce v pohoří Dachstein a okolí.

Skywalk Dachstein / Dachstein výlety
Vyhlídka Treppe ins Nichts

Mezi Filzmoos a Ramsau am Dachstein odbočíte z hlavní silnice na horskou panoramatickou silnici k ledovci Dachstein (od Filzmoos doleva). Projedete mýtnou bránou, kde si vezmete lístek, ale zatím nic neplatíte (lístek si dobře uschovejte a vezměte si ho s sebou nahoru). Silnice vás doveze až k bezplatnému parkovišti u dolní stanice gondoly. Parkoviště se v létě i v zimě brzy plní. Lanovkou se necháte vyvézt do horní stanice lanovky (cesta nahoru trvá pár minut). Na vrchu lanovky je otevřený prostor, kam můžete taky nastoupit. Není to noc pro slabé povahy, ale zážitek z jízdy je odtud ještě lepší. U horní stanice lanovky se nachází bezplatná vyhlídka Skywalk, ze které budete mít krásný výhled do okolí.

Skywalk Dachstein / Dachstein výlety lanovka Skywalk

Od horní stanice lanovky pak můžete pokračovat ke třem dalším atrakcím, které jsou placené (ceny pro rok 2022 si povíme za chvíli). Jako první je 100 metrů dlouhý visutý most (Hängebrücke), který je ve výšce 2687 m nejvyšším visutým mostem v Rakousku. Není to nic pro slabé povahy, protože se trochu kýve. Přesto je most naprosto bezpečný – visutý most v Dachstein odolá větru až 250 km/h a unese zatížení až 750 kg/m2. Je vyrobený z 63 tun oceli.

Jakmile přejdete most, pokračujete podél skal k vyhlídce Schody nikam (Treppe ins Nichts). Často se tu tvoří menší fronta na výhled a fotku. Tady se nachází taky vstup do ledového paláce, kde jsou ledové chodbičky s vyřezávanými postavami a kopulí a uvidíte tady stavby, jako je například Eiffelova věž.

Praktické informace před cestou na vyhlídku Skywalk

 • K lanovce na ledovec masivu Dachstein vede placená horská silnice, kde se platí mýtné 20 €, ale hned si povíme, jak za mýtné neplatit. U mýtné brány si vyzvednete lístek, který si pak před sestupem v horní stanici lanovky v pokladně ověříte a tím budete mít mýtné zdarma.
 • K lanovce se dostanete taky autobusy – aktuální jízdní řády najdete tady – k lanovce pod ledovec Dachstein vede autobusová linka 960, konečná stanice u dolní stanice lanovky je Dachstein Türlwandhütte.
Cena za lanovku a vyhlídku SkywalkDospělíMládežDěti
Lanovka v obou směrech44 €33,50 €22,50 €
Lanovka nahoru nebo dolů27 €21 €14 €
Atrakce (visutý most, Schody nikam, ledový palác)10 €8 €5,5 €
Lanovka v obou směrech + atrakce52,50 €40 ,50 €27 €
 • Lanovku je potřeba od května do září rezervovat předem, nejlépe aspoň 2 dny. Nahoru můžete vyrazit i se psem (poplatek za lanovku 6 € tam i zpět), ale musíte si na místě dokoupit náhubek za 8 €. Pejskové nesmí na visutý most a další atrakce.

Hoher Dachstein

Hoher Dachstein je se svými 2995 m nejvyšším vrcholem masivu Dachstein. Dostanete se sem od horní stanice lanovky na ledovec Dachstein (viz předchozí tip na výlet). Cesta vede přes ledovec a následně po via ferratta vystoupáte až na vrchol Hoher Tauern. Z vrcholu pak můžete sestoupit k moderní chatě Seethalerhütte a občerstvit se tady.

Hoher Dachstein
výhled z horní stanice – v popředí visutý most a nad ním Hoher Dachstein a pod ním chata Seethalerhütte

Hledáte nenáročnou trasu? Začněte u horní stanice lanovky a pokračujete přes ledovec rovnou k chatě Seethalerhütte. Cesta trvá asi 40 minut.

Nebo byste naopak radši něco na celý den? Od horní stanice lanovky půjdete přes ledovec až k horské chatě Simonyhütte (4:50 h; náročná trasa). Další variantou je vyrazit na Hoher Dachstein přes jezera Gosausee v rámci dvoudenního výstupu přes chatu Adamekhütte.

Chata Dachstein-Südwandhütte

Chata Dachstein-Südwandhütte je dobrým výchozím bodem pro další túry různých obtížností. Začínáme u spodní stanice lanovky na masiv Dachstein (viz výše). Sem se dostanete po placené silnici (20 €) nebo autobusem z okolních středisek.

K chatě Dachstein-Südwandhütte vede nenáročná 40 minutová cesta s pozvolným stoupáním, kterou zvládnou i děti. Od chaty si můžete udělat krátkou odbočku na vyhlídku s lavičkou – půjdete od chaty po hřebínku směrem dolů. Z vyhlídky je nádherný výhled na Schladmingské Taury, kam v tomto průvodci taky najdete pár tipů na výlety a trasy v okolí Dachsteinu.

Vrátíte se stejnou cestou k chatě a můžete pokračovat dál. Například náročnou a jištěnou trasou na Dachstein nebo zvolit lehčí okruh. S dětmi je ideální okruh Fünf-Hütten-Weg, který vede přes horské chaty na úpatí masivu Dachstein.

Vrchol Stoderzinken

Dachstein turistické trasy

Stoderzinken (2048 m) je snadno dostupný vrchol s nádherným výhledem, který byste při jeho nadmořské výšce ani nečekali. Kousek pod vrcholem se nachází dřevěná kaplička Friedenskircherl ve skále, kde si můžete zazvonit zvonem pro štěstí a nechat tu pár drobných na její údržbu.

Dachstein turistické trasy

Do Stoder vede placená alpská silnice Stoderzinken z Gröbming – cena je 15 €. Zaparkujete na parkovišti a vyrazíte do kopce k prvnímu rozcestníku. Doporučuju jako první vyrazit ke kapličce Friedenskircherl po modře značené trase č. 646 – je to asi 20 minut cesty podél skal. Od kaple se pak vrátíte kousek zpět k památníku Petera Roseggera, kde začnete stoupat podél modřínů až na vrchol (25 minut od památníku). Odtud pak můžete pokračovat k Brünner Hütte, odkud se větví další trasy.

 • Náročnost (na vrchol Stoderzinken): 1 hodina; převýšení ↑ 326 m ↓ 130 m; mapa trasy

Vodopády Riesachfälle a jezero Riesachsee

Vodopády Riesachfälle jsou nejvyšší vodopády ve Štýrsku (nejvyšším je 70 m vysoký Großer Riesachfall), nad kterými se nachází jezero Riesachsee.

Auto zaparkujete v Seeleiten (jezdí sem taky autobusy) na konci údolí říčky Untertalbach (v roce 2021 stálo parkoviště 9 €) a vyrazíte po oranžové trase Alpinsteig Höll. Jdete podél říčky Reisachbach, kde vás čekají vodopády, vyhlídky, kovové žebříky, lávky a visutý most. Chce to tady jistou nohu a pořádné boty. Trasu zvládnou i větší děti, pokud mají zkušenost s náročnějším terénem a nebojí se výšek.

Asi za hodinu dorazíte k jezeru Riesachsee s chatou Gföller Alm na jeho úpatí. Jezero se dá obejít po pohodlné cestě až na druhou stranu k chatě Kaltenbachalm a odtud klidně pokračovat dál do hor.

Dachstein jezera

Pokud máte malé děti, jste kočárkem nebo se necítíte na náročný výstup, můžete dojít k jezeru Riesachsee z levé strany po upravené cestě 777, kterou pak sestupujete zpět dolů.

 • Náročnost k jezeru Riesachsee: 1:15 h; převýšení ↑ 284 m ↓ 21 m; mapa trasy

Soutěska Silberkarklamm

Soutěska Silberkarklamm se nachází nedaleko Ramsau am Dachstein. Soutěska se vine podél horského potoka Silberkarbach a je zaklíněná mezi okolními horami. Díky tomu jsou tu krásné vodopády a taky 3 ferraty.

Trasa je krátká a vede převážně po dřevěných chodnících nebo kamenité cestě do kopce. Zvládnou jí i děti. Cesta vám zabere cca hodinku a dá se prodloužit až k nedaleké chatě Silberkarhütte. Odtud můžete pokračovat klidně dál přes horskou chatu Stangalm a ještě výš k jezeru Silberkarsee. Výstup k jezeru není náročný co do techniky, ale je dobré mít zkušenost s vysokohorským terénem a fyzičku, protože vás čeká stoupání víc jak 1100 výškových metrů.

 • Náročnost (soutěska Silberkarklamm): 1 hodina; vhodné i pro děti (ne pro kočárky)
 • Náročnost (jezero Silberkarsee včetně soutěsky): 4:45 h; převýšení ↑↓ 1106 m; mapa trasy
 • Parkování: kousek od vstupu do soutěsky jsou 2 parkovací plochy – vpravo je neplacené parkoviště s dostatkem míst a vlevo je pak soukromá placená plocha

Jezera Gosauseen

Jezera Gosauseen tvoří 3 jezera – Vorderer Gosausee, Gosaulacke a Hinterer Gosausee, která jsou zasazená do okolních vrcholků uprostřed přírody. Dostanete se sem od městečka Gosau na severu Dachsteinu.

jezero Gosausee Dachstein

Přímo u spodního a taky největšího jezera Vorderer Gosausee je bezplatné parkoviště, kde silnice končí. V sezóně nebo za hezkého počasí může být brzy plné, ale trochu dál od jezera jsou další možnosti, kde nechat auto. Trasa začíná u největšího jezera Vorderer Gosausee, kam se dostanete za závorou kolem penzionu. Je vhodná pro děti i kočárky. Po cestě je taky jedna lehčí ferrata s visícím žebříkem. Nebo se tu dají půjčit loďky.

Od spodního jezera můžete pokračovat k menšímu jezeru Gosaulacke a pak k hornímu jezeru Hinterer Gosausee, kde vás dobře pohostí v Holzmeister Alm. Trasa napříč jezery tam a zpět vám zabere asi půl dne (s dětmi klidně na celý den).

jezero Gosausee Dachstein

Od horního jezera se pak větví další trasy různých obtížností. Čím dál od Vorderer Gosausee půjdete, tím méně lidí tu bude (nejvíc lidí je u spodního jezera, které je velmi snadno dostupné).

 • Náročnost (okružní trasa kolem Vorderer Gosausee): 1,5 hod; vhodné i pro kočárky; mapa trasy
 • Náročnost (okružní trasa přes všechna jezera): 4:40 h; převýšení ↑↓ 503 m; mapa trasy

Pokud si chcete užít nádherný výhled na jezero Gosausee a Dachstein, vyjeďte lanovkou od parkoviště. Cesta nahoru trvá asi 4 minuty a výhledy jsou nádherné.

jezero Gosausee Dachstein lanovka

Nahoře jsou pak horské chaty a turistické stezky různých obtížností. Mezi ty náročnější patří jištěná trasa (dá se obejít i po nejištěné trase) na Großer Donnerkogel.

jezero Gosausee Dachstein

Pokud jedete k jezerům Gosausee s dětmi, pár minut před jezery je zábavný park Urzeitewald.

Jezero Spiegelsee

Spiegelsee znamená v překladu Zrcadlové jezero, protože se v jeho hladině dokonale zrcadlí protilehlý masiv Dachsteinu. K tomu je ale potřeba klidná hladina, které jde přes den v letní sezóně docílit málokdy, protože tu bývá dost plno. Nejlepší čas pro návštěvu je proto mimo hlavní sezónu nebo brzy ráno či večer, kdy je tu o něco méně lidí.

jezero Spiegelsee Dachstein

Jezero Spiegelsee je snadno dostupné a vhodné taky pro rodiny s dětmi. Lanovkou (nebo autem po zpoplatněné silnici – dospělí 6 € a děti 3 €) vyjedete ke Gasselhöhe Hütte u jezera Reiteralmsee ve středisku Reiteralm, odkud vás pak čeká asi 45 minutový výstup do kopce. Cesta vede k dalším menším jezírkům s krátkými odbočkami, kde je daleko míň turistů. Zpět od jezera se pak dostanete stejnou trasou nebo to můžete vzít přes hřebenovku, o které si teď povíme víc.

 • Náročnost (k jezeru Spiegelsee): 0:45 hod; převýšení ↑ 208 ↓ 84; mapa trasy

Hřebenovka přes vrchol Rippetegg

Od jezera Spiegelsee můžete pokračovat dál vzhůru na hřeben, který se vine po vaší pravé straně. Hřeben se dá celý projít zpět až k chatě Gasselhöhe Hütte. Je to nádherná hřebenová trasa, která ale není vhodná pro menší děti.

 • Náročnost (okružní trasa přes hřebenovku): 2:50 hod; převýšení ↑ 497 ↓ 497; mapa trasy

Dachstein ubytování

Při dovolené v Dachsteinu je dobré si předem rozmyslet, jaká místa máte v plánu navštívit a podle toho zvolit ubytování. Od Hallstattu na severu Dachsteinu je to totiž například k vyhlídce Skywalk na jihu Dachsteinu skoro 1,5 hodiny jízdy autem. Střediska a městečka jsou totiž rozesetá podél Dachsteinu, který je uprostřed.

Ubytování na severu pohoří Dachstein

Na severu Dachsteinu můžete navštívit místa, jako jsou jezera Gosausee, městečko Hallstatt se solným dolem nebo Krippenstein a vyhlídku 5 Fingers. Dobrou výchozí pozici mají městečka Gosau, Hallstatt nebo Obertraun.

 • Pension Bergfried leží v městečku Hallstatt jen pár minut od jezera a lanovky k vyhlídce a solnému dolu. Zaparkovat můžete zdarma přímo před penzionem. Pokoje jsou jednoduché, prostorné, s vlastní koupelnou a některé navíc s balkonem. Navíc si tu pochutnáte na výborných snídaních.
 • Penzion Gasthof Gosausee stojí přímo u jezera Gosausee, takže výhledy odtud a poloha obecně je perfektní. Přímo u lanovky, spousta turistických tras v okolí a dobře tu vaří. Pokoje jsou útulné s vlastní koupelnou a některé vhodné i pro rodiny. Parkování je zdarma přímo u penzionu a dovolují domácí mazlíčky.
Rodinné pokoje v COOEE alpin Hotel Dachstein
 • COOEE alpin Hotel Dachstein má ideální polohu pro prozkoumání severu Dachsteinu – kousek je to k jezerům Gosausee, do Hallstattu nebo k vyhlídce na Krippenstein. Hotel leží v klidné části Gosau a je odtud krásný výhled na okolní zalesněné vrcholky. Parkování je zdarma přímo u hotelu. Pokoje jsou útulné s vlastní koupelnou a balkonem. Venku je terasa a k dispozici je taky wellness. Navíc tu dobře vaří.
 • Seehotel am Hallstättersee leží v Obertraunu, odkud se dostanete snadno lodí do Hallstattu a Krippenstein je jen 2 km odtud. Pokoje jsou jednoduché, ale dostačující a za dobrou cenu vzhledem k poloze. Mají vlastní koupelnu, některé jsou s balkonem, venku je bazén se zahradou. Plusem jsou výborné snídaně.
Chaty v Dormio Resort Obertraun
 • Dormio Resort Obertraun nabízí vlastní chatky s kompletním vybavením, které budete mít jen pro sebe. Vybrat si můžete mezi chatkami pro 4-16 osob. Resort je ideální taky pro rodiny, protože tu mají děti spoustu vyžití. Je tu vnitřní bazén, sauna a další wellness. Obertraun má ideální výchozí polohu pro objevování Hallstattu, Krippensteinu a obecně sever Dachsteinu.
 • Lodge am Krippenstein je ubytování se zaručeně nejlepším výhledem. Najdete ho totiž přímo na Krippensteinu u horní stanice lanovky. Výhledy jsou odtud dechberoucí. Nahoru se dostanete lanovkou. Přímo v hotelu je restaurace a pokoje mají vlastní koupelnu a především výhled přímo do hor. Ráno si můžete užít okolí jen pro sebe a vyrazit po okolních turistických trasách.
Výhled přímo z postele v Lodge am Krippenstein

Ubytování na jihu

Mezi nejznámější atrakce a túry na jihu Dachsteinu patří ledovec a Hoher Dachstein nad ním nebo vyhlídka Skywalk s visutým mostem a ledovým palácem. Můžete si udělat výlet taky na druhou stranu od Dachsteinu do Nízkých Taur (například k jezeru Spiegelsee). Ideální základnou pro objevování okolí je například Filzmoos nebo Ramsau am Dachstein.

 • Pension Hofweyer má skvělou výchozí polohu v Ramsau am Dachstein přímo pod masivem Dachsteinu. Ubytování je útulné s vřelou atmosférou. K dispozici je zahrada včetně trampolíny pro děti, pokoje mají pohodlné postele s vlastní koupelnou a zaparkovat můžete na soukromém bezplatném parkovišti. Navíc tu skvěle vaří.
Hotel Bergglück u Filzmoos
 • Hotel Bergglück leží kousek od městečka Filzmoos s parádním výhledem na Dachstein. Kromě výhledu si vychutnáte taky skvělé jídlo. Parkování je zdarma přímo u hotelu. Vybrat si můžete mezi pokoji pro páry i rodiny a samotnými apartmány s kuchyňským koutem.

Pohoří Dachstein – MAPA

Cesta – poplatky a trasa

V Dachsteinu jste z Prahy a z Brna přibližně za 5- 5,5 hodiny (podle toho, kam přesně směřujete). Většina cesty vede po rakouských dálnicích, které jsou placené a vyjdou pro auta na 9,60 € na 10 dní. Rakouskou dálniční známku si můžete koupit tady. Maximální rychlost na rakouských dálnicích je 130 km/h, na silnicích 100 km/h a v obci jako u nás 50 km/h. Často ale bývají rychlostní omezení.

Co se týká pohonných hmot, ty jsou v dnešní době drahé všude a v Rakousku jsou přibližně na stejné úrovni nebo o malinko levnější než u nás.

Karta SommerCard

Pokud jste ubytovaní v  Dachsteinu alespoň na 1 noc, poptejte se ve svém hotelu/penzionu po kartě  Dachstein-Schladming Sommercard. Je zdarma a můžete díky ní výrazně ušetřit za mýtné na horské silnice, lanovky a další atrakce na víc jak 100 místech (+ další místa se slevou). Kartu vám poskytne majitel ubytování (ubytování musí být spřízněné s poskytovatelem karty Sommercard) včetně brožury a dalších informací, kde všude kartu využijete.

Kdy navštívit Dachstein?

Nejlepším obdobím pro turistiku je červen – září (dle počasí i říjen). Záleží, jaké aktivity v oblasti plánujete. Pokud se chystáte na vysokohorské túry, v červnu byste na řadě míst mohli ještě narazit na sněhová pole. Právě proto se většina horských chat otevírá koncem června. V nižších nadmořských výškách jsou některé chaty a alpské pastviny otevřené už od května. V červnu a červenci bývají v odpoledních a večerních hodinách častější bouřky. Na druhou stranu jsou v červenci Alpy nádherně rozkvetlé. Nejstabilnější je počasí v srpnu a září. Pokud je teplo, můžete do Dachsteinu vyrazit i v říjnu. Příroda bude nádherně zbarvená a pokocháte se dalekými výhledy.

Další průvodci