11 tipů na nejkrásnější jezera v Rakousku (+ mapa, koupání a praktické informace)

nejkrásnější jezera v rakousku

Plánujete dovolenou a koupání u rakouského jezera? Zde jsou naše tipy na nejkrásnější jezera v Rakousku, včetně mapy a praktických informací.

V tomto článku o nejhezčích jezerech v Rakousku jsme vypsali pro každé jezero tipy, co dělat v okolí, jaká je jeho teplota vody v létě, popř. na co si dát pozor. 

Součástí je taky mapa, kterou si můžete stáhnout a upravit dle potřeby. V mapě najdete všechny pláže, které jsem zmínila v článku a další zajímavosti v okolí. 

Nejkrásnější jezera v Rakousku

1. Wolfgangsee

Nemůžu začít jinak než naším oblíbeným jezerem Wolfgangsee. To splňuje vše, co od rakouského jezera očekáváme – nádherně průzračnou vodu, kde si budete připadat jako u moře v Chorvatsku, skvělé výlety v okolí a snadnou dostupnost z České republiky. 

Výhled z Zwölferhornna Sankt Gilgen a Wolfgangsee
Výhled z Zwölferhorn na Sankt Gilgen a Wolfgangsee
Sankt Wolfgang / co navštívit u Wolfgangsee
Sankt Wolfgang u Wolfgangsee

Průměrná teplota vody Wolfgangsee je v létě 24 °C. Kolem jezera se nachází několik menších, většinou travnatých pláží, které jsou neplacené. V jejich blízkosti bývají taky parkoviště (často placená kolem 4-5 € na den) a toalety. 

Na větších plážích si můžete půjčit taky loďku nebo šlapadlo a projet se po jezeře.

Sankt Wolfgang
Promenáda v Sankt Wolfgang

Krásná pláž se nachází například v St. Gilgen – s pozvolným vstupem do vody a zcela zdarma. Kousek odtud vede upravená promenáda, stejně tak ve Strobl na druhé straně jezera. 

Jedním z nejoblíbenějších výletů v okolí jezera je zubačka na vrchol Schafberg. Ty výhledy jsou při cestě i na vrcholu dechberoucí a stojí za každé euro (i když je vstupné dražší). Z jedné strany budete mít výhled na Wolfgangsee a na druhé straně se vám rozprostře pohled na Attersee a Mondsee. 

zubačka Schafberg, Wolfgangsee
Zubačka na Schafberg

Nádherné výhledy poskytuje taky vrchol Zwölferhorn, kam se dostanete nejsnadněji lanovkou. Odtud pak můžete vyrazit po jedné ze stezek. 

Více informací: Sepsali jsme podrobného průvodce, co dělat v okolí jezera Wolfgangsee

Ubytování Wolfgangsee 😴

Tato ubytování zahrnují SommerCard, se kterou získáte zdarma vstup na zubačku, trajekty po jezeře a atrakce v okolí. Kartu dostanou všichni ubytovaní v den příjezdu spolu s letáčkem, co vše karta zahrnuje. Podmínkou je pobyt na min. 3 dny, na kratší dobu je karta za malý poplatek.

ubytování wolfgangsee
Wolf & Schaf Apartments

Nově zařízené apartmány v St. Wolfgang

ubytování wolfgangsee
Hotel-Garni Schernthaner

Rodinný hotel v centru Sankt Gilgen

2. Mondsee – nejkrásnější jezera v Rakousku

Viděli jste filmový muzikál Za zvuku hudby? Pak vám bude nejspíš jezero Mondsee povědomé. Natáčelo se tu totiž několik scén, včetně svatební scény ve zdejší bazilice svatého Michaela. 

Hlavní základnou je městečko Mondsee, kde se nachází placené koupaliště s atrakcemi, brouzdalištěm pro menší děti, písečnou a travnatou pláží i občerstvením. Snadno se tu dá strávit celý den.

mondsee jezera v rakousku

Podél jezera v městě Mondsee pak vede upravená promenáda s dřevěnými moly, kde můžete sledovat východ slunce vycházející za horami. 

Další veřejná koupaliště najdete v Loibichl nebo Plomberg, kde je dokonce vstup zdarma. Kolem celého jezera pak vede silnice, u které se nachází několik menších parkovacích ploch s toaletami, odkud je taky přístup k vodě. Na celodenní pobyt u vody to ale není, protože vstup je tady trochu krkolomný.  

mondsee jezera v rakousku

Obecně je ale většina pláží kolem Mondsee placených nebo v soukromém vlastnictví. Teplota vody v Mondsee se v létě pohybuje v rozmezí 23–26°C . 

V okolí jezera se nachází turistické trasy, ze kterých si užijete výhledy na Mondsee a okolí. Nebo navštivte zříceninu hradu Wartenfels, která je snadno dostupná (asi 10 minut z parkoviště) a poskytuje výhled do širokého okolí. 

Mondsee navíc leží kousek od Wolfgangsee, takže může být skvělou základnou pro výlety v okolí obou jezer. 

mondsee jezera v rakousku

3. Atterské jezero

Dalším jezerem poblíž Mondsee a Wolfgangsee je Atterské jezero. 

Attersee je největší jezero v Solné komoře v okolí Salcburku. Teplota vody se většinou pohybuje okolo 20–25°C. Voda je krásně čistá a narozdíl od Mondsee je tu více možností, kde se vykoupat. 

attersee z vrcholu schafberg rakousko
Pohled na Atterské jezero z vrcholu Schafberg

Velká bezplatná pláž se nachází v Litzlberg, kde je travnatá plocha a prostorné dřevěné molo se schody, přes které se dostanete snadno do vody. Můžete jít ale taky z břehu, kde jsou malé kamínky a pozvolný vstup. Nechybí bistro, možnost půjčit si paddleboardy, toalety a dětské hřiště. 

atterské jezero rakousko

V okolí jezera se nachází taky upravené placené pláže, například v Attersee am Attersee, Seewalchen am Attersee (tady je i bazén), Steinbach am Attersee (horší přístup do vody) nebo ve Weyregg am Attersee. V posledním zmíněném městečku najdete i neplacenou pláž, která je ideální pro rodiny s malými dětmi (pozvolný vstup, velké hřiště, brouzdaliště). 

Všechny zmíněné pláže a tipy na výlety najdete taky v mapě na konci článku. 

atterské jezero nejkrásnější jezera v rakousku

Pro nejlepší výhled na jezero vystoupejte na vrchol Schoberstein (viz úvodní foto).

Attersee se nachází nedaleko jezera Wolfgangsee. Můžete se vydat na výlet zubačkou na vrchol Schafberg, vyrazit po jedné z turistických stezek s výhledy na jezera nebo si udělat výlet do městeček Bad Ischl nebo Hallstatt. 

Ubytování Attersee 😴

Tato ubytování zahrnují SommerCard, se kterou získáte slevy na atrakce v okolí. Kartu dostanou všichni ubytovaní v den příjezdu spolu s letáčkem, co vše karta zahrnuje. Podmínkou je pobyt na min. 3 dny, na kratší dobu je karta za malý poplatek.

attersee ubytování
Gasthof Steinbichler

Pokoje a apartmány se soukromou pláží

attersee ubytování
Hotel Das Zeit

Moderní hotel kousek od dálnice

4. Zeller See

Přesouváme se z oblasti Solné komory na úpatí národního parku Vysoké Taury. Tady se nachází krásné alpské jezero Zeller See, jehož voda má v letních měsících ideální teplotu ke koupání (až 26 stupňů Celsia).

jezera v rakousku zeller see

V okolí jezera se nachází několik travnatých pláží s občerstvením, kabinkami a dalším zázemím. Na východním břehu jezera leží pláž Thumersbach, kde je před jezerem venkovní bazén. Venkovní bazén má taky pláž Zell am See kousek od centra, kde je taky tobogán a dobré zázemí pro rodiny s dětmi.

jezera v rakousku zeller see

Pokud hledáte lokalitu, kde si užijete koupání v průzračně čisté vodě a pěší turistiku ve vysokohorském terénu, jezero Zeller See je ideální. Okolí jezera poskytuje perfektní zázemí – jsou tu krásné parky plné květin, promenáda a spousta možností, co podniknout v okolí. 

Vydejte se za dobrodružstvím na rakouský ledovec Kitzsteinhorn, vysoko nad úroveň moře do výšky 3 202 metrů, kde si můžete zalyžovat po celý rok. Nebo užívat výhled z vyhlídky Summit World 3000, která nabízí dechberoucí pohled na panorama Alp. 

jezera v rakousku zeller see

Projděte si soutěsku Sigmund Thun Klamm, která vede po dřevěných mostech a lávkách podél strmých skalních stěn a nabízí výhled na divokou vodu, vodopády a hluboká jezírka. 

Jedním z nejlepších výletů v okolí Zeller See jsou přehrady Wasserfallboden a Mooserboden v nadmořské výšce 1 672- 2 036 metrů. Sem se dostanete autobusem a největší otevřenou nakloněnou lanovkou v Evropě. 

Více informací: Čtěte našeho podrobného průvodce pro Zell am See a okolí

Ubytování Zell am See 😴

Tato ubytování zahrnují SommerCard, se kterou získáte zdarma vstup na lanovky, veřejnou dopravu a atrakce v okolí. Kartu dostanou všichni ubytovaní automaticky při svém příjezdu. Platí od 15. května do 31. října.

ubytování zell am see
Elements Resort Zell am See

Moderní apartmány s bazénem a restaurací

ubytování zell am see
Hotel Latini

4* hotel s restaurací, wellness a bazénem

5. Achensee

Achensee je jedním z nejkrásnějších a nejoblíbenějších jezer v Rakousku. Nás uchvátilo na první dobrou.

Narozdíl od jiných rakouských jezer je Achensee velmi přístupné. Celé se dá obejít – od Pertisau vede jižně až kolem celého východního břehu upravená cyklostezka. Ideální pro nenáročnou procházku, jízdu kočárkem apod. Ze stezky vedou krátké odbočky přímo k vodě.

achensee kam v rakousku

Kolem jezera jsou občerstvení, lavičky a lehátka k posezení, upravená travnatá plocha a dostatek placeného parkování v okolí. 

Krásná pláž je v Pertisau, kde je taky dětské hřiště a restaurace. Voda Achensee je o pár stupňů chladnější než v jiných jezerech v Rakousku – většinou se v létě drží kolem 19-22°C. Pokud hledáte teplejší alpské jezero, podívejte se například na Attersee, Wolfgangsee nebo na Wörthersee (viz níže). 

achensee kam v rakousku

Západní břeh Pertisau se dá taky obejít – jsou odtud nádherné výhledy, ale stezka je štěrkovitá a svažitá, takže není vhodná pro menší děti. 

Achensee je perfektní destinací i pro další aktivity – můžete vyrazit na plavbu lodí nebo lanovkou na masiv Rofan či protilehlý Karwendel. Od horních stanic lanovek vedou značené a udržované stezky. A co takhle nasednout na parní ozubnicovou železnici, které jezdí podél jezera?

Více informací: Sepsali jsme samostatného průvodce pro jezero Achensee v Rakousku

Ubytování Achensee 😴

Tato ubytování zahrnují Achensee Card, se kterou získáte slevy na atrakce v okolí. Kartu dostanou všichni ubytovaní automaticky při svém příjezdu.

ubytování achensee
Das Rotspitz hotel

Tradiční hotel s dobrým poměrem cena/kvalita

ubytování achensee
Travel Charme Fürstenhaus

4* hotel u břehu jezera s wellness

6. Wörthersee – nejkrásnější jezera v Rakousku

Hledáte rakouské jezero s příjemně teplou vodou? Wörthersee je jedno z nejoblíbenějších rekreačních jezer v Rakousku, které leží na jihu Rakouska v Korutanech. Díky své poloze dosahuje v létě voda teploty až 25°C. 

worthersee rakousko

Jezero je známé svou živou atmosféru a azurově modrou vodou, která je ideální pro plavání, windsurfing, vodní lyžování a další vodní sporty. 

Pláže v okolí jezera jsou většinou placené nebo soukromé. Placené pláže poskytují opravdu vše pro celodenní pobyt u vody – jsou travnaté s dostatkem stinných míst a dobrým přístupem do vody. 

worthersee kam v rakousku

Pokud cestujete s dětmi, podívejte se na pláže ve Velden, Schiefling, Pörtschach am Wörthersee, Reifnitz a především Klagenfurt, která je u Wörthersee nejoblíbenější. Odkazy najdete v mapě na konci článku.

Až si užijete koupání, vydejte se na procházku po krásně upravených promenádách. Ty se nacházejí ve Velden, Klagenfurt, Reifnitz nebo Pörtschach am Wörthersee. 

Promenáda v Klagenfurt wörthersee nejhezčí rakouská jezera
Promenáda v Klagenfurt

Okolí Wörthersee je kopcovité, s ukrytými vyhlídkami v lesích a kilometry turistických stezek. Z některých míst, jako je rozhledna Pyramidenkogel, je výhled až na vysoké alpské štíty. Nebo navštivte Minimundus, park miniatur světových památek v Klagenfurt. 

☞ Zde je náš podrobný průvodce pro jezero Wörthersee.

Ubytování Wörthersee 😴

Tato ubytování zahrnují Wörthersee Plus Card, se kterou získáte vstup zdarma nebo slevu na atrakce v okolí. Kartu dostanou všichni ubytovaní v den příjezdu spolu s letáčkem, co vše karta zahrnuje. Karta platí od začátku dubna do začátku listopadu.

worthersee ubytování
Hotel Rösch

3* hotel s parkováním, wellness a restaurací

worthersee ubytování
Seepark Wörthersee Resort

4* resort s rozsáhlým wellness i restaurací

7. Neziderské jezero

Přesouváme se z Alp k rakousko-maďarským hranicím, kde se nachází Neziderské jezero. To patří k největším jezerům v Rakousku a to i přesto, že třetina plochy leží na maďarském území. 

Zároveň se jedná o jedno z nejteplejších jezer v Rakousku. Neziderské jezero je extrémně mělké – průměrná hloubka je jen kolem 1 až 1,5 metru. Díky této mělkosti se voda v jezeře rychle ohřívá, takže v létě dosahuje teplota vody až 28°C.

neziderské jezero

Narozdíl od alpských jezer je voda v Neziderském jezeře kalná. Tuto kalnost způsobuje právě mělkost jezera a dno plné jílu a organických sedimentů. Kolem jezera jsou rozsáhlé rákosy, které ke kalnosti taky přispívají.

Na druhou stranu je voda čistá a zdejší pobyt je perfektní pro rodiny s menšími dětmi. Pláže najdete v každém městečku v okolí jezera. Pokud hledáte velké vyžití, líbit se vám bude na pláži v Mörbisch. 

mörbisch neziderské jezero
Vinařské městečko Mörbisch

Kromě teplé vody láká jezero svým bohatým ekosystémem včetně mnoha druhů ptáků, díky kterému je Neziderské jezero zapsané na seznamu biosférických rezervací UNESCO.

Místní mikroklima poskytuje perfektní podmínky pro pěstování vinné révy a celá oblast je známá výrobou sladkých vín. 

Okolí jezera je ideální pro nenáročné procházky a cyklistiku. Když tu budete, nenechte si ujít výlet k majáku v Podersdorf (viz foto výše). Především na západ slunce je to nádhera. Nedaleko odtud se nachází na západním břehu jezera Familypark Neusiedlersee, zábavný park ideální pro celé rodiny. 

☞ Neziderské jezero leží jen kousek od Maďarska. Čtěte taky nejlepší termální lázně v Maďarsku nebo se inspirujte nejkrásnějšími místy, co vidět v Maďarsku.

Ubytování Neziderské jezero 😴

ubytování neziderské jezero
Nils am See

4* stylový hotel s bazénem

ubytování neziderské jezero
Lakeside77

3* hotel kousek od jezera, vhodný i pro rodiny

8. Halštatské jezero

Halštatské jezero je ideální pro ty, kteří si chtějí užít atmosféru malebného městečka a dechberoucí výhledy. 

Jezero se nachází v Solné komoře a je obklopené vrcholky pohoří Dachstein. Celá oblast je zapsaná na seznamu UNESCO. Ústředním bodem je městečko Hallstatt, po kterém je jezero pojmenované. 

hallstatt kam v rakousku

Pláže najdete v Obertraun, Untersee nebo Hallstattu. Pláže jsou travnaté, s posezením a nádherným výhledem na okolní hory.

Když obejdete městečko podél jezera, natrefíte na krásné vyhlídky. Lanovkou (dá se jít i pěšky) vyjedete k vyhlídce Skywalk “Welterbeblick” s mostem, odkud je nádherný výhled na Hallstatt a okolí.

Kousek od vyhlídky je pak Halštatský solný důl. Jeho prohlídka vám zabere asi hodinu a půl. Je to skvělé muzeum pro děti i dospělé, které vás provede historií zdejšího solného dolu – projedete se vláčkem, svezete na dřevěných skluzavkách nebo prohlédnete různé projekce a videa.

Více informací: Sepsali jsme podrobného průvodce, co dělat v pohoří Dachstein a okolí (Hallstatt, Krippenstein, Hoher Dachstein). 

Ubytování Halštatské jezero 😴

ubytování dachstein rakousko
COOEE hotel

Moderní hotel u Gosau s možností polopenze

halštatské jezero ubytování
Seehotel am Hallstättersee

Útulný hotel u jezera, vhodný i pro rodiny

9. Plansee

Jezero Plansee je druhým největším jezerem v Tyrolsku a ideální místo pro ty, co chtějí spojit koupání s turistikou. Najdete ho u obce Reutte v Ammergauských Alpách. Je napájené jezerem Heiterwangersee, které leží jen o kousek výš.

plansee nejhezčí jezera v rakousku

Plansee nenabízí tolik veřejných koupališť a pláží jako jiná jezera. Na druhou stranu je klidnější, méně turistické a s dechberoucím výhledem na impozantní alpské štíty. Vzhledem k jeho poloze je voda o něco chladnější – v létě se většinou pohybuje v rozmezí 17 a 21°C. 

Silnice vede po severním břehu jezera. Tu a tam jsou menší plochy k zastavení, odkud se můžete zajít taky vykoupat. Na celodenní pobyt u vody to ale není. Dobrý přístup k vodě najdete na obou koncích jezera – pláže tu jsou travnaté a z části šterkovité. 

plansee nejhezčí jezera v rakousku

Okolí Plansee je ideální pro turistiku a výlety. Jednou z největších zajímavostí v okolí jezera Plansee je visutý most Highline 179, který najdete v Reutte jen kousek od jezera. Spojuje zříceninu Ehrenberg a pevnost Claudia.

Most se nachází ve výšce 114 metrů a je dlouhý 406 metrů. Díky tomu si vysloužil zápis do Guinessovy knihy rekordů jako nejdelší visutý most v tibetském stylu.

plansee nejhezčí jezera v rakousku

Nebo navštivte kaskádovité vodopády Stuiben, kde se můžete taky vykoupat. Kousek od jezera se nachází lanovka na vrchol Hahnenkamm, kde je panoramatická restaurace, dětské hřiště a turistické stezky. 

Více informací: Čtěte tipy na výlety a turistické trasy v Tyrolsku v Rakousku

10. Grundlsee

Pokud se přezdívá Achensee Tyrolské moře, Grundlsee je Štýrské moře. Jedná se totiž o největší jezero ve Štýrsku, které se nachází v malebných východních Alpách v Rakousku. 

grundlsee nejhezčí jezera v rakousku

Okolí jezera je travnaté, se spoustou míst, kde se dá volně posedět, rozprostřít ručník a zajít se vykoupat do jezera (většinou je tu taky menší placené parkoviště). Pokud hledáte místo na koupání se zázemím, v Gößl je příjemná pláž s dětským hřištěm a občerstvením.

grundlsee nejhezčí jezera v rakousku

Teplota vody se v létě pohybuje v rozmezí 19 až 23°C.

Grundlsee je perfektní pro nenáročnou turistiku a cyklistiku, protože kolem jezera vede upravená cyklostezka. Lemují ho restaurace s otevřenými terasami a výhledem na jezero obklopené zelenými horami. 

grundlsee nejhezčí jezera v rakousku

Pro nejlepší výhled na jezero vyjeďte pod rozhlednu Tressensteinwarte – je tu menší osada s placeným parkovištěm. Už při cestě vás čekají nádherné výhledy. Odtud můžete vyrazit na již zmíněnou rozhlednu (přístupná zdarma) nebo po jedné z turistických stezek v okolí. 

Ubytování Grundlsee 😴

Tato ubytování zahrnují SommerCard, se kterou získáte vstup zdarma nebo slevy na atrakce v okolí. Kartu dostanou všichni ubytovaní v den příjezdu spolu s letáčkem, co vše karta zahrnuje. Podmínkou je pobyt na min. 3 dny, na kratší dobu je karta za malý poplatek.

grundlsee ubytování
MONDI Appartements

Apartmány – wellness, restaurace, krásný výhled

grundlsee ubytování
JUFA Hotel

3* hotel přímo u jezera, vhodný i pro rodiny

11. Bodamské jezero

Při sestavování žebříčku nejkrásnějších rakouských jezer nemůžeme zapomenout na Bodamské jezero.

Bodamské jezero je jedním z největších jezer v Evropě a leží na hranicích mezi Rakouskem, Německem a Švýcarskem. Rakouská část jezera je sice nejmenší, ale přesto se tu nachází řada zajímavostí. 

Hlavní letoviskem u jezera je Bregenz, malebné městečko známé svým uměním a historií. Pokud sem pojedete v létě, nenechte si ujít hudební a divadelní festival Bregenzer Festspiele, který se koná na největší plovoucí scéně na světě. 

bodensee bregenz

Veřejné koupaliště najdete přímo v Bregenz – kromě jezera se můžete vykoupat taky ve venkovních bazénech, jsou tu atrakce i brouzdaliště pro menší děti. Ještě lepší zázemí  pro rodiny s dětmi poskytuje soukromá pláž ve městě Hard nedaleko odtud.  

Nejlepší výhled na jezero si užijete z vrcholu Pfänder, na který se dostanete během pár minut kabinovou lanovkou. 

bodensee bregenz

Nejkrásnější jezera v Rakousku – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu s tipy na nejkrásnější jezera v Rakousku. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o rakouských jezerech. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Toto byl náš seznam nejkrásnějších jezer v Rakousku. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Rakousku

RAKOUSKO: Zde jsou nejkrásnější místa v Rakousku.

VÍDEŇ: Podívejte se na tipy, co navštívit ve Vídni (včetně vstupného a otevírací doby) a itinerář, jak strávit 3 dny ve Vídni. V článku Vídeň s dětmi sdílíme tipy, jak si užít Vídeň celá rodina.

RAKOUSKÉ ALPY: Inspirujte se našimi tipy, co navštívit v rakouských Alpách (turistické trasy, výlety).

Nebo rovnou vyražte do Tyrolska či k jezeru Wolfgangsee. Dalším oblíbeným místem v rakouských Alpách je pohoří Dachstein nebo krásné jezero Achensee. Skvělou destinací pro dovolenou je taky Zell am See.

Pokud si chcete užít nádherné nedotčené přírody, podívejte se, co navštívit ve Vysokých Taurách.

Inspirujte se nejkrásnějšími místy, kam v Korutanech nebo si užijte dovolenou u jednoho z jezer v Korutanech. Zde je podrobný průvodce pro jezero Wörthersee.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *