42 tipů na památky ve Vídni: co vidět, jíst, kde se ubytovat + MAPA 🏰

památky ve Vídni

Plánujete cestu do Vídně? Přemýšlíte, jaké památky ve Vídni navštívit? Co musíte vidět? Čtěte dále a dozvíte se nejen to :). 

S tímto průvodcem si naplánujete vaší cestu od dopravy, ubytování, itinerář památek až po to, co si dát ve Vídni dobrého na zub.

Co se dozvíte v tomto článku?

 • Proč navštívit Vídeň?
 • Cesta do Vídně a MHD ve Vídni
 • Co navštívit ve Vídni: památky, zajímavá místa, muzea
 • Kam s dětmi ve Vídni?
 • Kde se ubytovat ve Vídni + tipy, jak ušetřit za ubytování
 • Ceny ve Vídni a kde se najíst?
 • Kdy navštívit Vídeň?
 • Jak ušetřit ve Vídni?

Proč navštívit Vídeň?

✅ Vídeň je město kontrastu, kde na jedné straně budete obdivovat krásné, okázalé památky a na druhé straně si kroutit krky na zdejší mrakodrapy.

Muzeum na každém kroku. Tak by se dalo popsat, kolik muzeí tady najdete. A nejsou to jen muzea umění. Najdete tady taky skvělá interaktivní muzea zaměřená na přírodu, historii, vojenství, techniku. Vše podané zábavnou formou, kde ani děti nepřijdou zkrátka.

✅ Vídeň je otevřená nejen párům, ale i rodinám s dětmi. Nemusíte mít strach, že se za vámi ratolesti budou znuděně ploužit.

✅ Je to kousek. Autem i veřejnou dopravou jste tady za chvíli. Ideální klidně jen na jednodenní výlet. Zabavíte se tady ale i na celý týden.

✅ Skvělá kuchyně. Na oběd tradiční vídeňský řízek, po obědě vídeňskou kávu a na svačinu vídeňský štrúdl.

Cesta do Vídně

Do Vídně se dostanete pohodlně autem nebo veřejnou přepravou. Autem vás cesta sice vyjde dráž, ale zase jste svým plánem. Trasa je dlouhá 300 km a zabere vám 4 hodiny (počítáno z Prahy).

Při cestě autem počítejte s výdaji na rakouskou dálniční známku, která vás vyjde na 10 dní na 9,40 €.

Výhodou autobusové přepravy je cena. Jízdenky mimo akci seženete za 299 Kč (jednosměrná). Autobusy navíc vyrážejí denně a to hned v několika časech. Vybrat si můžete mezi Student Agency a Flixbus.

časy odjezdů vlaků a autobusů Student Agency

Ještě lepší možností jsou vlaky. Lístky u Regiojetu vás vyjdou na ně co málo přes 350 Kč. Jen o pár korun dráž stojí České dráhy.

Doprava ve Vídni

MHD ve Vídni je levné, rychlé a čisté. Vybrat si můžete ze čtyř typů přepravy:

 • autobus
 • místní vlak (S-Bahn)
 • metro (U-Bahn)
 • tramvaj

Lístek si koupíte ve strojích na jednotlivých stanicích nebo v trafikách stejně jako u nás. Označíte si ho v modrém automatu, který najdete před vstupem do metra nebo v autobusech a tramvajích.

Jednorázové jízdenka vás vyjde na 2,40 €. Pokud plánujete využívat veřejnou dopravu častěji, mrkněte po 24 hodinové jízdence za 8 €, 42 hodinové za 14,10 € a 72 hodinové za 17,10 €.

S vídeňskou kartou pak máte zdarma nejen památky, ale i dopravu.

Památky ve Vídni, co musíte vidět

Ringstrasse

Ringstrasse znamená v překladu Okružní cesta. Je to 5,3 km dlouhá trasa, která vede kolem vnitřní Vídně. Lemuje jí řada památek a významných budov, jako je Uměleckohistorické a Přírodopisné muzeum, Státní opera, radnice nebo například parlament (viz níže).

Parlament

Schönbrunn Palace – zámek Schönbrunn

Komplex Schönbrunn tvoří rozlehlý areál s barokním zámkem, krásnými zahradami, zoologickou zahradou a terasou, ze které budete mít skvělý rozhled na okolí zámku.

co navštívit ve Vídni

Součástí okolních zahrad zámku je i Palmenhaus, v překladu Palmový dům. Unikátní ocelová stavba s exotickými rostlinami, kde si můžete dát kafe a k tomu něco na zub.

památky ve Vídni

Krásný výhled na zámek se vám naskytne z terasy, která je přímo naproti zámku přes zahrady za Neptunovou fontánou.

památky ve Vídni
Neptunova fontána
památky ve Vídni
terasa

Zajímavou atrakcí je i bludiště nebo dětské muzeum, kde si děti mohou vyzkoušet kostým prince nebo princezny.

Hofburg Imperial Palace

Hofburg je jedním z nejrozsáhlejších palácových komplexů na světě. Dříve byl domovem císařského dvora. Různí císaři zde zanechali svou stopu, takže je komplex směsicí nejrůznějších architektonických stylů a detailů. Dnes je oficiálním sídlem rakouského prezidenta.

co navštívit ve Vídni
památky ve Vídni

Jeho součástí je i řada muzeí. Tím nejznámějším je muzeum rakouské císařovny Sisi.

památky ve Vídni

Najdete tu taky Rakouskou národní knihovnu, která je nádherná zvenčí i zevnitř. Za vidění stojí především velkolepé freskové sály, jako je Augustinská studovna nebo Státní síň.

památky ve Vídni
Národní knihovna

Součástí komplexu Hofburg je taky Španělská jezdecká škola, která patří mezi čtyři nejprestižnější jezdecké školy na světě. Můžete tu jen pozorovat ranní trénink nebo si koupit lístek na speciální představení, které je skvělým zážitkem.

památky ve Vídni

Palác Belvedér – Belvedere

Barokní komplex Belvedér se skládá ze dvou zámků – Horního a Dolního s přilehlou francouzskou zahradou, která spojuje oba zámky.

Za vidění stojí taky Marble Hall, což je dvoupatrový sál s četnými dobovými sochami, malbami a stropními freskami. Nádherný je i Zimní palác, Oranžerie či palácové stáje.

památky ve Vídni

Domkirche St. Stephan – Katedrála sv. Štěpána

Pokud si píšete seznam, co navštívit ve Vídni, určitě by tam měla být i katedrála sv. Štěpána. Jedná se o impozantní gotický a románský kostel ze 13. století s mnohabarevnou střechou a mozaikou dvouhlavého orla, který je symbolem habsburské říše.

památky ve Vídni

Haas House

Haas House neboli Haasův dům je moderní stavba přímo naproti katedrále sv. Štěpána, která vás určitě zaujme svou jedinečnou architekturou.

památky ve Vídni

Wiener Staatsoper – Vídeňska státní opera

Jedno z nejkrásnějších a největších divadel na světě, které hostilo mnoho významných světových skladatelů, dirigentů, sólistů a tanečníků.

památky ve Vídni

Vídeňská radnice – Wiener Rathaus

Vídeňská radnice, oficiální sídlo vídeňského starosty, je novogotická stavba z konce 19. století. V noci je krásně nasvícená.

co navštívit ve Vídni
památky ve Vídni

Karlskirche – kostel sv. Karla Boromejského

Nádherný kostel, v němž se mísí hned několik architektonických stylů, včetně byzantského, římského, řeckého, barokního a renesančního. Byl tu pohřbený známý skladatel Vivaldi, na jehož památku pořádá kostel pravidelné koncerty.

památky ve Vídni
památky ve Vídni

Kostel hl. Františka z Assisi

Kostel hl. Františka z Assisi je katolický kostel ve čtvrti Leopoldstadt.

památky ve Vídni

Parlament

Rakouský parlament představuje antickou budovu, kterou najdete nedaleko vídeňské radnice nebo Přírodopisného muzea.

památky ve Vídni

Chrám Theseus

Chrám Theseus je krásná klasicistní stavba ve vnitřní Vídni.

památky ve Vídni

Kostel svatého Karla Boromejského

Kostel svatého Karla Boromejského je římskokatolický kostel, který najdete na ústředním hřbitově.

památky ve Vídni

Burgtheater

Burgtheater je rakouské národní divadlo, které je jedním z nejvýznamnějších německojazyčných divadel vůbec.

památky ve Vídni

Zajímavá místa ve Vídni

Graben

Graben je něco jako Oxford Street v Londýně nebo Champs Elysées v Paříži. Ulice, kde si nakoupíte, pokocháte se architekturou i se skvěle najíte. Dominantou je nádherný morový sloup.

Projít se můžete až do dalších přilehlých ulic Rotenturmstrasse a Kärntner Strasse.

památky ve Vídni

Donauturm – Dunajská věž

Dunajská věž je jedním z nejromantičtějších míst ve Vídni. Se svými 252 metry je nejvyšší stavbou celého Rakouska. Její součástí je i rotující restaurace a kavárna, kde si užijete krásné a neustále se měnící výhledy.

co navštívit ve Vídni

Park Prater a Obří oko ve Vídni

Každá větší metropole má své kolo – PařížLondýnBudapešť. To vídeňské je součástí veřejného zábavného parku Prater v oblíbené čtvrti Leopoldstadt. Park je jedním z nejstarších na světě. Z kola budete mít krásný rozhled na Vídeň.

co navštívit ve Vídni

Kapucínská krypta ve Vídni

Kapucínská krypta neboli taky Císařská hrobka je pohřebištěm 146 panovníků a příslušníků z rodu Habsburků a habsbursko-lotrinské dynastie. Kryptu najdete přímo pod kapucínským kostelem, který svým prostým vzhledem vyniká mezi honosnými vídeňskými památkami.

Zdroj: MrPanyGoff

Teplárna ve Spittelau

Unikátní budova a dílo slavného architekta Hundertwassera, které vzniklo na popud dřívějšího starosty města. Stavba je kompromisem mezi průmyslem a ekologií a inspirací japonské teplárně v Osace.

památky ve Vídni

Budovy bývalého plynoměru

Budovy bývalého plynoměru v sobě ukrývají obchodní centrum s možností občerstvení, kancelářské prostory a společenský sál.

Za návštěvu stojí ale především díky své zajímavé architektuře zvenčí.

památky ve Vídni

Augarten

Augarten je nejstarší zahradou Vídně. A ne ledajakou zahradou. Jako pěst na oko tady totiž působí dvě padesátimetrové protiletadlové věže, které tu za války postavili.

památky ve Vídni

Vánoční Vídeň

Předvánoční čas je ideálním obdobím, kdy Vídeň navštívit. Celé město je krásně nasvícené a probíhají tady obrovské trhy.

památky ve Vídni
Vánoční vláček před vídeňskou radnicí

Osvícená Vídeň

Zážitek, díky kterému se vám naskytne pohled na Vídeň zase z jiného úhlu. Například z Dunajské věže (Donauturm), která je otevřená až do půlnoci, budete mít Vídeň jako na dlani.

památky ve Vídni
osvícená Vídeň

Donau City

Pro mnohé možná trochu netradiční pohled na Vídeň. Kontrast k historické Vídni. Mrakodrapy a moderní výstavba, která sousedí s parkem Donaupark s Dunajskou věží.

památky ve Vídni
Donau City v noci

Dunajský ostrov

Dunajský ostrov je uměle vybudovaný ostrov na řece Dunaj, který je skvělým místem k relaxaci. Až si budete chtít odpočinout od památek, zajděte sem. Třeba se jen projet na kole nebo si lehnout do trávy.

Naschmarkt

Obrovský trh. Jeden z nejstarších a nejpopulárnějších ve Vídni. Místo, kde ochutnáte světové delikatesy, ale i tradiční rakouské pokrmy.

památky ve Vídni

Muzea ve Vídni

Kunsthistorisches Museum – Uměleckohistorické muzeum

Uměleckohistorické muzeum je největším muzeem umění v Rakousku. Jedná se o slavnou budovu podobnou paláci, uvnitř s honosnými interiéry a řadou poutavých uměleckých děl.

co navštívit ve Vídni

Österreichische Galerie Belvedere

Muzeum umění, které je součástí komplexu Belvedér. Uvnitř najdete cenné sbírky, které patří k nejlepším na světě. V galerii je největší sbírka obrazů Gustava Klimta na světě. Pokocháte se taky rozsáhlou řadou soch.

památky ve Vídni

Hundertwasserhaus museum

Hunderwasser Haus je jedno z méně obvyklých míst, které ale zároveň patří k těm nejznámějším. Barevný blok vytvořil v 80. letech architektonický designer Friedensreich Hunderwasser. Budova symbolizuje propojení člověka a přírody.

Jen pár minut od muzea najdete Kunst Haus, místo představující práci architekta Hundertwassera. V přízemí se občerstvíte ve výborné kavárně.

Madame Tussauds – Muzeum voskových figurín

Muzeum voskových figurín je známé muzeum, které najdete přímo v zábavném parku Prátr. Na celkové ploše 2000 m2 rozdělené do čtyř podlaží si tu můžete prohlédnout dokonalé voskové exempláře známých osobností.

Zdroj: Plamen Agov

Vojenské historické muzeum – Heeresgeschichtliches Museum

Staré vojenské domy, uniformy, výzbroj, vyznamenání, tankový park (od jara do podzimu) nebo obrovské protiletadlové dělo. Skvělá ukázka vojenské historie od středověku po II. světovou válku.

památky ve Vídni

Technisches Museum Wien – Technické muzeum

Zajímá vás věda, fyzikální zákony a technika? Zajděte omrknout Technické muzeum. Interaktivní a vtipnou formou tady vysvětlují vše z historie technologií a lidské činnosti. Vyzkoušíte si, jak fungují fyzikální pokusy, prohlédnete parní stroje, letadla a další zajímavosti.

Vše navíc umístěné v krásné historické budově.

památky ve Vídni
Zdroj: © Bwag/CC-BY-SA-4.0

Přírodovědecké muzeum – Naturhistorisches Museum

Rozsáhlé sbírky od počátku až po současnost. Od vitrín až po moderní interaktivní expozice. Najdete tu opravdu vše, co vás v souvislosti s přírodou napadne. Vyzkoušíte si například, jak probíhá výbuch sopky nebo jak byste vypadali v prehistorické době.

památky ve Vídni

Přírodovědné muzeum je stejně jako dalších 60 atrakcí součástí vídeňské karty, díky které máte vstup zdarma nejen do památek, ale i na dopravu po Vídni.

Umělecká galerie Albertina

Umělecká galerie Albertina vás nadchne svými nádhernými sály a sbírkou kreseb a akvarelů, kterých tu je na 45 000. Můžete se tady pokochat nejrozsáhlejší sbírkou grafického materiálu na světě.

památky ve Vídni

MuseumsQuartier

Čtvrť, kde se to muzei jen hemží. Pokud hledáte místo s pořádnou dávkou umění a historie, jste na správném místě.

Za vidění stojí především muzeum umění MUMOK a Leopold Museum.

památky ve Vídni

Kam ve Vídni s dětmi?


Zoologická zahrada Schönbrunn

Zoologickou zahradu Schönbrunn najdete v zahradách známého paláce se stejnojmenným názvem. ZOO je jednou z nejstarších na světě a taky nejkrásnějších vzhledem k mnoha dochovaným barokním budovám. I díky tomu se pyšní několika tituly nejkrásnější ZOO na světě.

Jejím vrcholem je chov pandy obrovské a dalších fascinujících tvorů.

Park Prater

Park Prater je jedním z nejstarších na světě. Pokud jedete do Vídně s dětmi, je téměř povinnosti ho navštívit :). Najdete tu přes 250 atrakcí. Ty jsou dosažitelné jak pěšky, tak místním vláčkem, který je taky skvělou zábavou pro děti.

Park je volně přístupný. Za každou atrakci platíte zvlášť.

památky ve Vídni

Součástí parku je i Muzeum voskových figurín (Madame Tussauds Museum) a Obří kolo, ze kterého budete mít parádní výhled na Vídeň.

památky ve Vídni

Dům moře – Haus des Meeres

Nestačila vám zvířátka ve vídeňské ZOO? Další možností je obrovské akvárium Haus des Meeres, které vybudovali ve věži z druhé světové války. Na celkem deseti patrech se pokocháte třeba tropickým pavilonem, krokodýlím parkem nebo krápníkovou jeskyní. Vrcholem je střešní terasa s výhledem na Vídeň.

památky ve Vídni
Zdroj: Isiwal

Haus der Musik – Dům hudby

Místo, kde si vyzkoušíte hru na hudební nástroje nebo vést Vídeňskou filharmonii a ještě se dozvíte řadu informací z oblasti hudby. Interaktivní muzeum, které nadchne nejen děti.

Další nálož tipů, kam s dětmi ve Vídni

Na Vídni je skvělé, že řada míst je ideální pro celé rodiny. Zabaví se jak dospělí, tak děti.

Například Přírodopisné muzeum děti skvěle vtáhne do tajů přírody. Poodhalí jim, jak probíhá výbuch sopky či na ně zařve obrovský dinosaurus. Nebo dětem můžete ukázat, že fyzika rozhodně není nudná. V Technickém muzeu se o tom přesvědčí. Vojenské muzeum je zase ideálním místem pro kluky.

Stejně tak komplex Schönbrunn, kde se děti mohou zabavit ve zdejším labyrintu, projet vláčkem, vyzkoušet kostým prince či princezny nebo jen tak proběhnout v krásných francouzských zahradách. Koníky můžou omrknout v jezdecké škole v paláci Hofburg.

Schönbrunn

Památky ve Vídni – mapa

Interaktivní mapa, díky které si svůj výlet ve Vídni snadno naplánujete.


Kde se ubytovat ve Vídni?

Vybrat to nej ubytování je občas docela za trest. Aspoň my vždy hledáme ubytko, které splňuje hned několik požadavků:

 • pár kroků od centra nebo s dobrou dostupností k památkám
 • pěkné, stylové ubytování, kde se budeme cítit jako doma
 • snídaně, kvůli které si i přivstaneme 🙂
 • za cenu, která nám neudělá díru v rozpočtu

Pokud máte podobné požadavky jako my, mrkněte na naše tipy:

Motel One Wien- Staatsoper

Ubytování nedaleko Albertiny a Uměleckohistorického muzea. Jen pár kroků od centra. A ještě za fajn cenu vzhledem k lokalitě, protože co si budeme povídat – čím blíž centru, tím vyšší cena ubytování :). Skvělé snídaně jako bonus :).

Zdroj: Booking.com
Zdroj: Booking.com

Pension Riedl

Přímo na známé Ringstrasse stojí pension Riedl. Navíc se okolím můžete pokochat z balkónu. Pokoje jsou útulné a vše je v dosahu ubytování.

Zdroj: Booking.com
Zdroj: Booking.com

Hotel Pension Residenz

Jen kousek od Okružní cesty a historického jádra Vídně leží hotel Pension Residenz. Pokoje jsou zřízené ve vídeňském stylu. Ubytování je ideální pro všechny, kteří hledají klid a dobrou dostupnost.

Zdroj: Booking.com

Hotel BASSENA

Moderní, svěží hotel, který vás bude bavit. Minimálně na pohled. A taky zdejší snídaně :).

Leží jen 5 minut chůze od parku Prátr a je dobře dostupný metrem do centra.

Zdroj: Booking.com
Zdroj: Booking.com

Apartmány Roter Hof Apartments

Hledáte ubytování víc v soukromí, kde si sami můžete ukuchtit? Jen kousek od MuseumsQuartier v samotném historickém centru jsou apartmány Roter Hof Apartments, kam se vejdete s celou rodinou.

Zdroj: Booking.com

Apartmány Steiner Residences

Dalším tipem na ubytování v soukromí jsou apartmány Steiner Residences, které najdete na druhé straně od historického centra poblíž Dunaje. Nedaleko odtud je zábavný park Prátr, Museum Hundertwasser nebo třeba Dunajská věž s Dunajským parkem.

Zdroj: Booking.com

Ještě více tipů na levné ubytování ve Vídni a kde je nejlepší se ubytovat zjistíte v tomto článku >>>.


Jaké jídlo ve Vídni vyzkoušet?

Když se řekne Vídeň, asi každému z nás se vybaví hned několik typických pokrmů. Jedním z nich je schnitzel neboli vídeňský řízek. V čem se liší ten vídeňský od řízku, jak ho známe my? Je z telecího masa a je tence naklepaný, obalený v trojobalu a osmažený na přepuštěném másle nebo vepřovém sádle.

Tradičním pokrmem je taky tafelspitz z telecí květové špičky, který proslavil císař František Josef I.. Oblíbeným pouličním jídlem jsou vídeňské párky (wurstel).

Známá je taky vídeňská káva se šlehačkou, kterou můžete podtrhnout čokoládovým dortíkem Sacher nebo jablečným štrúdlem.

Vídeňská voda pochází přímo z vysokohorských alpských pramenů. Je skvělá. Vodu si můžete načepovat hned v několika pítkách rozmístěných po historické části Vídně.

A kam zajít na dobrou vídeňskou specialitu? Zkuste čtvrť Spittelberg nedaleko Přírodopisného a Uměleckohistorického muzea. Tady se to v úzkých a malebných uličkách kavárnami, restauracemi a bary jenom hemží.


Ceny ve Vídni

Ceny ve Vídni jsou zhruba o třetinu vyšší než v Praze. To neplatí o restauracích, kde si zaplatíte téměř dvakrát tolik – jídlo v levné restauraci vyjde průměrně na 250 Kč za osobu a v lepší restauraci tříchodové menu pro dva na 1300 Kč. 

Za většinu položek, jako je mléko, vejce, maso, ovoce, zelenina si připlatíte zhruba o polovinu víc.


Kdy navštívit Vídeň?

Jako u většiny evropských metropolí i ve Vídni panuje hlavní sezóna v červenci a srpnu. V tomto období je tu taky nejtepleji. Pokud se budete chtít trochu zchladit, zajděte do některého z místních parků či zahrad (Volksgarten, Augarten, Prater) nebo na Dunajský ostrov, kde se nachází řada pláží s posezením.

Nejlepší období pro návštěvu Vídně je zkraje jara nebo podzimu. Teploty jsou příjemné a nápor turistů znatelně menší. A pokud vám nevadí zima, vyrazte do Vídně v předvánoční čas. Vídeňské trhy a výzdoba jsou vyhlášené.


Co můžeme doporučit na cesty?

S tímto odkazem získáte slevu 50 % na cestovní pojištění od AXA.

Na směnných kurzech a výběrech z bankomatu šetříme s Revolut kartou. Více o kartě v tomto článku >>>.

Co se týká batohů, zakotvili jsme u značky Osprey. Já konkrétně u typu Fairpoint, který využiju jak do města, tak do přírody i jako příruční zavazadlo do letadla.

Další tipy a inspiraci z cestování po Evropě najdete v tomto článku >>>.

Znáte někoho, kdo hledá inspiraci? Udělejte mi radost a pošlete článek do světa :).
0 0 votes
Líbil se vám článek?
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top