40 tipů na památky a co vidět ve Vídni 2024 (tipy a mapa)

Vídeň / co navštívit ve Vídni

Plánujete, co vidět a jaké památky navštívit ve Vídni? Podívejte se na našich 40 tipů na nejlepší místa, co vidět ve Vídni.

Dnes si ukážeme ta nejkrásnější místa a památky, co navštívit a vidět ve Vídní v Rakousku pro sestavení itineráře vaší cesty. Přidáme taky tipyjak si návštěvu Vídně užít (doprava, parkování, MHD, jídlo, ubytování, mapa).

Zajímavá fakta o Vídni

Od majestátních paláců a kostelů až po rušný noční život – existuje spousta důvodů, proč stojí za to Vídeň navštívit. Díky nízkým životním nákladům, vynikající síti veřejné dopravy a vysoké kvalitě života je Vídeň považovaná za jedno z nejpříjemnějších měst k životu na světě.

Vídeň je navíc domovem celé řady kulturních zajímavostí a aktivit, včetně některých z nejznámějších světových uměleckých galerií, živé hudební a divadelní scény a mnoha mezinárodních festivalů. Jen za rok se tu koná přes 450 výročních plesů.

Muzeum na každém kroku. Tak by se dalo popsat, kolik muzeí tady najdete. A nejsou to jen muzea umění. Navštívit můžete taky skvělá interaktivní muzea zaměřená na přírodu, historii, vojenství nebo techniku.

Vídeň je otevřená nejen párům, ale i rodinám s dětmi. Je tu tolik aktivit pro děti, že si návštěvu Vídně užijí celé rodiny.

Ve Vídni můžete navštívit nejstarší zoo na světě, která byla dokonce vyhlášená nejkrásnější zoo v Evropě. Nebo navštivte nejstarší ruské kolo na světě, které tady stojí už od 19. století.

A nejen to. V dnešním článku si ukážeme ty nejkrásnější památky a zajímavosti, co navštívit ve Vídni.

Tip: Hledáte možnost, jak ušetřit při návštěvě Vídně? S turistickou kartou Vienna City Card získáte zdarma dopravu a slevu na více než 200 míst ve Vídni. O kartě jsem psala podrobný článek, abyste si mohli udělat obrázek, zda se karta vyplatí i vám.

Druhou možností je karta Vienna Pass, která zahrnuje vstup zdarma do většiny míst ve Vídni na 1, 2, 3 nebo 6 dní. Alternativou je Vienna Flexi Pass, kde si zase vybíráte počet atrakcí, které chcete navštívit. Více o Vienna Pass a Vienna Flexi Pass se dozvíte v předchozím článku.

Památky, zajímavosti a co vidět ve Vídni

Ringstrasse

Ringstrasse znamená v překladu Okružní cesta. Je to 5,3 km dlouhá trasa, která vede kolem vnitřní Vídně.

Lemuje jí řada památek a významných budov, jako je Uměleckohistorické a Přírodopisné muzeum, Státní opera, radnice nebo parlament.

Celou trasu si můžete projet taky žlutou tramvají Ring Tram.

parlament ve Vídni / památky ve Vídni / Ringstrasse

Zámek Schönbrunn (Schloss Schönbrunn)

Komplex Schönbrunn tvoří rozlehlý areál s barokním zámkem, rozsáhlými zahradami a zoologickou zahradou.

Zámek Schönbrunn ve Vídni patří mezi místa, kterou musíte při návštěvě Vídně navštívit. Je to jedna z nejvýznamnějších historických památek v Evropě, která ve svých zdech ukrývá staletou historii.

památky ve Vídni / co navštívit ve Vídni / palác Schönbrunn

Během prohlídky nahlédnete do komnat bývalých dvořanů a císařů, kteří tento palác v průběhu času nazývali svým letním sídlem, pokocháte se velkolepými freskami a honosnou výzdobou.

Nebo se projděte po zahradách s pěstěnými trávníky, které zdobí fontány, sochy a skleníky, které byly kdysi součástí královského hřiště pro děti.

památky ve Vídni / co navštívit ve Vídni / palác Schönbrunn zahrady

Součástí okolních zahrad zámku je i Palmenhaus, v překladu Palmový dům. Unikátní ocelová stavba s exotickými rostlinami, kde si můžete dát kafe a k tomu něco na zub.

památky ve Vídni / co navštívit ve Vídni / palác Schönbrunn - Palmenhaus

Krásný výhled na zámek se vám naskytne z terasy, která je přímo naproti zámku za Neptunovou fontánou.

Plánujete návštěvu s dětmi? Vyrazte do bludiště nebo dětského muzea, kde si děti můžou vyzkoušet například kostým prince nebo princezny.

Vstupné a otevírací doba zámku Schönbrunn

Vstupné do zámku Schönbrunn závisí na tom, co vše chcete navštívit. Na výběr je toho opravdu hodně – doporučuji si vybrat na oficiálních stránkách, co přesně chcete vidět. Prohlídky s průvodcem rezervujte zde.

Vstup do zahrad je zdarma, ale jakmile budete chtít navštívit speciální zahrady, labyrint, oranžérii apod., vstup do těchto míst je pak už zpoplatněný.

Otevírací doba zámku se liší podle období. Rezervujte si vstupenky předem, abyste se vyhnuli na místě frontám. U toho si zároveň můžete překontrolovat otevírací dobu.

Tip: Palác Schönbrunn je součástí turistické karty Vienna Pass, se kterou získáte vstup zdarma do památek ve Vídni a dopravu včetně plavby lodí.

Zoo Schönbrunn (Tiergarten Schönbrunn)

Návštěva Zoo Schönbrunn je jednou z nejlepších věcí, co dělat ve Vídni. Je vůbec nejstarší zologickou zahradou na světě (funguje už od roku 1752) a zároveň několikrát získala titul nejkrásnější zoo na světě.

Zoo Schönbrunn (Tiergarten Schönbrunn)

Zoo se rozkládá na ploše téměř 17 hektarů, chová více než 700 druhů zvířat a její součástí jsou i dvě oblasti věnované výhradně ohroženým druhům. Můžete tak pozorovat vzácná zvířata, jako jsou pandy velké, černí nosorožci, gorily a koaly v jejich přirozeném prostředí.

Vstupné a otevírací doba Tiergarten Schönbrunn

Vstupné: Plné vstupné do Tiergarten Schönbrunn je 26 € a snížené 15 € (děti, mládež a ZTP). Děti do 6 let mají vstup zdarma. Vstupenky do Schönbrunn ZOO rezervujte zde.

Otevírací doba se liší podle období:

 • Leden 9:00-16:30
 • Únor 9:00-17:00
 • Březen 9:00-17:30
 • Duben-září 9:00-18:30
 • Říjen do konce letního času 9:00-17:30
 • Říjen-prosinec 9:00-16:30

Tip: ZOO Schöbrunn je součástí turistické karty Vienna Pass, se kterou získáte vstup zdarma do památek ve Vídni a dopravu včetně plavby lodí.

Hofburg

Hofburg je jedním z nejrozsáhlejších palácových komplexů na světě, který byl dříve domovem Habsburků. Různí císaři zde zanechali svou stopu, takže je komplex směsicí nejrůznějších architektonických stylů a detailů. Dnes je oficiálním sídlem rakouského prezidenta.

Mezi zajímavosti paláce patří muzeum Sisi (věnované císařovně Alžbětě), císařské apartmány, sbírky stříbra, korunovační klenoty, galerie věnované výtvarnému umění, starožitnému nábytku, porcelánu a dalším.

památky ve Vídni / co navštívit ve Vídni - Hofburg

Vstupné a otevírací doba paláce Hofburg

Vstupné: Vstupné do paláce Hofburg je 17,50 € a snížené 11 € (děti 6-18 let). Děti do 6 let mají vstup zdarma.

V rámci vstupenky navštívíte muzeum Sisi a císařské apartmány. Rezervujte vstupenky zde.

Otevírací doba: Palác Hofburg je otevřený denně v čase 9:30-17:00 (poslední vstup v 16 hodin).

Rakouská národní knihovna

V komplexu paláce Hofburg najdete taky Rakouskou národní knihovnu, která je nádherná. Za vidění stojí především velkolepé freskové sály, jako je Augustinská studovna nebo Státní síň.

Vstupné do Státní síně Rakouské národní knihovny je 10 € – více informací o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách.

národní knihovna ve Vídni / památky ve Vídni / co navštívit ve Vídni - Hofburg
Národní knihovna ve Vídni

Španělská jezdecká škola

Součástí komplexu Hofburg je taky Španělská jezdecká škola, která patří mezi čtyři nejprestižnější jezdecké školy na světě.

Na výběr jsou 2 možnosti, jak Španělskou jezdeckou školu navštívit: můžete přijít na ranní trénink nebo si koupit lístek na speciální představení.

Tip: Španělská jezdecká škola a palác Hofburg (muzeum Sisi, knihovna, klenotnice a další) jsou součástí turistické karty Vienna Pass, se kterou získáte vstup zdarma do památek ve Vídni a dopravu včetně plavby lodí.

Palác Belvedér (Belvedere)

Belvedér je jednou z nejkrásnějších a nejznámějších vídeňských památek. Navíc je obklopený nádhernými zahradami, které jsou od jara do začátku podzimu plné květin.

Belvedere Vídeň / co navštívit ve Vídni

Skládá se ze dvou zámků – Horního Belvedéru, kde jsou vystavená díla od středověku po současnost (včetně nejznámějšího obrazu The Kiss od Gustava Klimta), a Dolního Belvedéru s dalším uměním a barokními exponáty.

Na fotografii výše je Horní Belvedér a přes zahrady dojdete k Dolnímu Belvedéru.

I když nejste fanoušky umění, palác stojí za vidění už kvůli bohatě zdobeným interiérům (viz foto níže). Součástí paláce je taky úžasná Oranžerie, Zimní palác a palácové stáje.

Belvedere Vídeň / co navštívit ve Vídni

Aby toho nebylo málo, nedaleko odtud se nachází obklopené zelení muzeum Belvedere 21, kde vystavují moderní umění Fritze Wotruby.

Vstupné a otevírací doba paláce Belvedér

Vstupné se liší podle toho, jaké muzeum plánujete navštívit. Do Horního Belvedéru je vstupné 15,90 €, do Dolního Belvedéru 13,90 € a do Belvedere 21 8,90 €. Vstupenku do paláce Belvedér rezervujte zde.

Pokud plánujete navštívit Horní i Dolní Belvedér, kombinovaná vstupenka vyjde na 22,90 € a pro všechny tři místa pak 24,90 €.

Otevírací doba je pro Horní a Dolní Belvedér shodná – 9:00-18:00. Belvedere 21 je otevřený od úterý do neděle v čase 11:00-18:00 a ve čtvrtek až do 21:00.

Palác Belvedere je součástí karty Vienna Pass.

Katedrála sv. Štěpána (Domkirche St. Stephan)

Pokud si sepisujete itinerář, co vidět ve Vídni, určitě by měla být na jeho vrcholu katedrála svatého Štěpána. Impozantní románsko-gotický kostel ze 13. století s úžasnou střechou, která hýří barvami a zdobí jí mozaika dvouhlavého orla, symbolu habsburské říše.

katedrála svatého Štěpána Vídeň
katedrála svatého Štěpána Vídeň

Vstupné a otevírací doba katedrály sv. Štěpána

Vstupné do Domkirche St. Stephan se liší podle toho, co vše máte v plánu navštívit. Pokud chcete jen nakouknout do katedrály, vstup je zdarma (popř. 6 € s audioprůvodcem). S průvodcem můžete navštívit katakomby, kam je vstup 6 €.

Katedrála je pro návštěvy otevřená od pondělí do soboty v čase 9:00-11:30 a 13:00-16:30. V neděli a o svátcích je otevřeno v čase 13:00-16:30. Pro bohoslužby je otevřeno celý den.

Pro jeden z nejlepších výhledů na Vídeň si nenechte ujít výstup na jednu z věží – vstup se každou z věží najdete na boku katedrály.

Vstupné na Severní věž je 6 € a snížené 2,50 € pro děti 6-14 let. Věž je otevřená v čase 9:00-20:30. Nahoru vás vyveze výtah.

Vstupné na Jižní věž je nižší (plné 5 €, snížené 2 €), ale na druhou stranu musíte vystoupat přes 300 schodů. Jižní věž je otevřená v čase 9:00-17:30.

Haas Haus

Haas Haus neboli Haasův dům je moderní stavba s jedinečnou architekturou. Dokonalý kontrast k naproti stojící katedrále svatého Štěpána.

památky ve Vídni / co navštívit ve Vídni

Vídeňská státní opera (Wiener Staatsoper)

Vídeňská státní opera patří mezi nejkrásnější a největší divadla na světě. Hostila mnoho významných skladatelů, dirigentů, sólistů a tanečníků z celého světa. Podívejte se na aktuální představení.

Vídeňskou státní operu můžete navštívit taky v rámci komentované prohlídky s průvodcem za 12 €.

památky ve Vídni / státní opera Vídeň
opera Vídeň

Vídeňská radnice (Wiener Rathaus)

Vídeňská radnice, oficiální sídlo vídeňského starosty, je novogotická stavba z konce 19. století. V noci je krásně nasvícená.

památky ve Vídni / co navštívit ve Vídni / rathaus

Votivní kostel (Votivkirche)

Ve Vídni je spousta nádherných kostelů. Jedním z nejkrásnějších je Votivkirche, který leží kousek od Rathausplatz. Votivkirche je impozantní stavba v novogotickém stylu, která je uvnitř nádherně zdobená.

Votivkirche Vídeň

Za kostelem se rozprostírá Sigmund Freud Park, kam chodí místní rádi na piknik.

Votivkirche Vídeň

Vstup do Votivkirche je zcela zdarma (zpoplatněný 8 € je vstup do místního muzea). Otevřeno je pro bohoslužby celý den.

Kostel sv. Karla Boromejského (Karlskirche)

Barokní kostel Karlskirche je jedním z nejvýznamnějších kostelů a zároveň památek ve Vídni. Právě tady byl totiž pohřbený skladatel Vivaldi, na jehož památku pořádá kostel pravidelně koncerty.

Uvnitř kostela si můžete prohlédnout složité fresky, bohatou výzdobu, propracované štuky a nádherné sochy.

památky ve Vídni / co navštívit ve Vídni Karlskirche
památky ve Vídni / co navštívit ve Vídni Karlskirche

Kromě toho je kostel známý svými kulturními a vzdělávacími iniciativami včetně přednášek, workshopů, komentovaných prohlídek a uměleckých výstav, které se konají po celý rok.

Vstupné do Karlskirche je 10 € a zahrnuje taky výjezd výtahem, odkud si užijete výhled na město.

Karlskirche je pro bohoslužby otevřený denně v čase 9:00-19:00, ve čtvrtek až do 21:00 a v neděli do 20:00.

V kostele se pravidelně pořádají koncerty vážné hudby díky jeho výborné akustice.

Parlament

Rakouský parlament představuje impozantní neoklasicistní budovu, kde se odehrávaly ty nejvýznamnější historické události Rakouska. Budova byla postavená v 19. století a od té doby v ní sídlí rakouský parlament.

Budova parlamentu se nachází kousek od Rathaus na Ringstrasse.

památky ve Vídni / co navštívit ve Vídni / parlament

Chrám Theseus

Chrám Theseus je krásná klasicistní stavba ve vnitřní Vídni, kterou najdete v zahradách paláce Hofburg.

památky ve Vídni / co navštívit ve Vídni / chrám Theseus

Burgtheater

Burgtheater ve Vídni je jedním z nejstarších a nejznámějších divadel v Evropě. Je kulturní památkou, která baví diváky již po staletí a inspiruje generace dramatiků, herců i režisérů.

Právě tady se odehrávalo mnoho představení od největších světových tvůrců, jako byli Goethe nebo Schiller.

Aktuální představení najdete na tomto odkaze.

památky ve Vídni / co navštívit ve Vídni / Burgtheater

Graben

Graben je historická nákupní čtvrť ve Vídni. Často se jí říká nákupní centrum monarchie, protože existuje už po staletí a nachází se v ní mnoho nejznámějších obchodů v celé Evropě včetně Cartier nebo Louis Vuitton.

Sedněte si na zahrádku jedné z kaváren a pozorujte ruch centra. Nebo obdivujte nádherný morový sloup, který je dominantou třídy Graben.

graben vídeň

Ankeruhr

Ankeruhr jsou staré hodiny ze začátku 20. století, které najdete v zadní částí náměstí Hoher Markt v centru města.

Hodiny si můžete představit jako celý most, po kterém se pohybuje 12 postaviček (každou hodinu jedna). V poledne se postavičky vymění. Zespoda je most ozdobený anděly.

Ankeruhr Vídeň

Pokud navštěvujete Vídeň v období adventu, každý den v 17. hodin se rozezní z Ankeruhr vánoční koledy.

Kostel svatého Petra (Kirche St. Peter)

Malou odbočkou z historické třídy Graben dojdete ke kostelu svatého Petra (Kirche St. Peter). Kostel pochází z 18. století a patří k nejkrásnějším barokním kostelům ve Vídni.

Vstup do kostela je zdarma. Otevřeno je od pondělí do pátku v čase 8:00-19:00 a o víkendu v čase 9:00-19:00.

kostel sv. Petra Vídeň

Zde jsou všechny vaše možnosti ubytování ve Vídni.

Dunajská věž (Donauturm)

Donauturm ve Vídni je jednou z nejznámějších atrakcí Vídně. Stojí na vrcholu kopce s výhledem na Dunaj a díky její výšce 252 metrů si odtud užijete jeden z nejlepších výhledů na Vídeň.

To není ale vše. Na vrcholu se nachází taky rotující restaurace a bar, odkud můžete se skleničkou v ruce pozorovat západ slunce.

Dunajská věž je srdcem Donaupark, rozlehlého městského parku, kde můžete strávit klidně hodiny procházením se mezi stromy, v zahradách, s dětmi na hřišti nebo jízdou vláčkem.

Donauturm / Dunajská věž Vídeň / co vidět ve Vídni

Vstupné na vyhlídkovou věž (včetně expresního výtahu) je 18 €, snížené 14,40 € (nad 65 let, pro studenty do 27 let a mladé 15-19 let), snížené 10,80 € pro děti 6-14 let a snížené 5,40 € pro děti 3-5 let. Kliknutím sem si zarezervujete vstupenky s přeskočením fronty.

Donauturm je otevřená denně v čase 10:00-22:30 (poslední vstup ve 21:45).

Dunajská věž je součástí Vienna Pass.

Park Prater a Obří kolo ve Vídni

Prátr je oblíbeným cílem místních obyvatel i turistů. Jedná se o rozlehlý zábavný park, kde si užijete spoustu adrenalinu a zábavy. Park Prátr leží nedaleko centra Vídně ve čtvrti Leopoldstadt.

Prater ve Vídni - Wiener Riesenrad

Na rozdíl od jiných zábavných parků nemusíte platit vstupné, abyste mohli jít dovnitř – za každou atrakci se totiž platí zvlášť. A výběr je široký – atrakcí je tady totiž víc než 250.

Tou nejlepší atrakcí je ale určitě Wiener Riesenrad (Obří kolo), které je nejstarším ruským kolem na světě. Možná není tak velké jako ruské kolo v Dubaji, ale má skvělou atmosféru díky historickým dřevěným kabinkám. Přeskočte frontu a rezervujte si vstupenku předem.

Park Prater je otevřený denně v čase 11:00-22:00.

Obří kolo je součástí Vienna Pass.

Prater ve Vídni - Wiener Riesenrad
Prater ve Vídni - Wiener Riesenrad

Kapucínská krypta ve Vídni

Kapucínská krypta nebo taky Císařská hrobka slouží jako pohřebiště pro 146 panovníků a příslušníků z rodu Habsburků a habsbursko-lotrinské dynastie. Kryptu najdete přímo pod kapucínským kostelem, který svým prostým vzhledem vyčnívá mezi honosnými vídeňskými domy.

Kapucínská krypta Vídeň

Vstupné do Kapucínské krypty ve Vídni je 8,50 € (snížené 7,50 €) a pro děti do 18 let 5 €. Otevřeno je denně v čase 10:00-18:00. Vstupenky můžete rezervovat tady.

Teplárna ve Spittelau

Máte rádi nevšední architekturu? I takovou ve Vídni najdete. Jedním z příkladů je teplárna ve čtvrti Spittelau (Müllverbrennungsanlage Spittelau – Hundertwasser).

Unikátní budova a dílo slavného architekta Hundertwassera, které vzniklo na popud dřívějšího starosty města. Stavba je kompromisem mezi průmyslem a ekologií a inspirací japonské teplárně v Osace.

Müllverbrennungsanlage Spittelau - Hundertwasser / co vidět ve Vídni

Vídeňský plynojem (Wiener Gasometer)

Wiener Gasometer tvoří čtyři kruhové stavby bývalého plynojemu, které byly přeměněné na obchodní centrum, kancelářské prostory a společenský sál.

Pokud máte rádi nevšední architekturu a chcete vidět netypickou tvář Vídně, určitě se zajeďte (metro staví přímo v plynojemu).

wiener gasometer

Augarten

Augarten je nejstarší zahradou Vídně. A ne ledajakou zahradou. Její dominantou totiž není místní palác, ale dvě padesátimetrové protiletadlové věže, které tu stojí od druhé světové války.

Vídeň Augarten

Vánoční Vídeň

Ve Vídni to prostě umí. Už několik měsíců před Vánoci se město doslova zahalí do vánoční atmosféry. Vše je nádherně nazdobené a probíhají tady vyhlášené trhy.

Díky tomu je předvánoční čas ve Vídni jedním z nejkouzelnějších období, kdy stojí za to Vídeň navštívit.

Vánoční trhy na Rathausplatz před radnicí Vídeň
Vánoční trhy na Rathausplatz před radnicí

Donau City

V kontrastu k tradiční a elegantní Vídni je Donau City, ultramoderní zástavba sousedící s Donaupark a Dunajskou věží.

Dunaicity Vídeň

Dunajský ostrov

Dunajský ostrov je uměle vybudovaný ostrov na řece Dunaj, který je skvělým místem k relaxaci. Až si budete chtít odpočinout od památek, zajděte sem. Třeba se jen projet na kole nebo si dát piknik v trávě.

Naschmarkt

Naschmarkt je jedním z nejlepších míst ve Vídni, kam zajít na jídlo. Na jednom místě ochutnáte tradiční rakouské pokrmy i světové delikatesy. Kromě toho si tady můžete nakoupit čerstvou zeleninu, ovoce a další produkty od místních zemědělců.

Naschmarkt leží čtvrt hodinky od centra města.

Naschmarkt Vídeň / kam ve Vídni na jídlo
Naschmarkt Vídeň / kam ve Vídni na jídlo

Naschmakrt je otevřený od pondělí do pátku v čase 6:00-21:00 a v sobotu 6:00-18:00. V neděli je zavřeno.

Uměleckohistorické muzeum (Kunsthistorisches Museum)

Uměleckohistorické muzeum ve Vídni je jedním z největších světových muzeí umění. Obsahuje neuvěřitelnou sbírku uměleckých děl včetně děl od Rembrandta, Caravaggia a Rubense, stejně jako řady klasických soch a fresek.

Samotná budova muzea stojí taky za vidění – s renesanční fasádou, pod kterou se ukrývá bohatě zdobený interiér štukem, zlatem, mramorem a nástěnnými malbami.

Muzeum je známé taky díky krádeži sochy solného sklepa Cellini od Celliniho, která byla ukradená v roce 2003 a o 3 roky později nalezená v krabici zakopané v lese. Jednalo se o největší krádež umění v Rakousku.

Vstupné do Kunsthistorisches Museum je 21 € a zdarma pro děti do 19 let. Kliknutím sem si rezervujete vstupenky předem.

Otevírací doba: Muzeum je otevřené kromě pondělí denně v čase 10:00-18:00 a ve čtvrtek až do 21:00. Od června do srpna a mezi 15. říjnem a 19. lednem je otevřeno denně včetně pondělí.

Přírodovědecké muzeum (Naturhistorisches Museum)

Zajímá vás, jak probíhá výbuch sopky nebo jak byste vypadali v prehistorické době? V Přírodovědeckém muzeu to zjistíte. Muzeum zahrnuje rozsáhlé sbírky od počátku až po současnost, od vitrín až po moderní interaktivní expozice. Najdete tu opravdu vše, co vás v souvislosti s přírodou napadne.

přírodovědné muzeum vídeň / muzea ve vídni

Přírodovědecké muzeum se nachází přímo naproti Uměleckohistorickému muzeu přes náměstí Marie Terezie. Sídlí v krásné renesanční budově, která stojí za vidění sama o sobě.

Vstupné do Naturhistorisches Museum je 16 € a snížené 12 € (studenti, ZTP). Děti do 19 let mají vstup zdarma. Vstupenky si můžete rezervovat online.

Otevírací doba: Otevřeno je od čtvrtka do pondělí v čase 9:00-18:00 a ve středu 9:00-20:00. V úterý je zavřeno. Poslední vstup je hodinu před koncem otevírací doby.

Hundertwasserhaus museum

Hunderwasserhaus je jedno z méně obvyklých míst, které ale zároveň patří k těm nejznámějším. Barevný blok vytvořil v 80. letech architektonický designer Friedensreich Hunderwasser. Budova symbolizuje propojení člověka a přírody.

S Hundertwasserhaus sousedí Hundertwasser Village s obchůdky a kavárnami (otevřeno denně 9:00-18:00).

Hundertwasserhaus museum Vídeň

Jen pár minut od muzea najdete Kunst Haus Museum, místo představující práci architekta Hundertwassera. V přízemí se občerstvíte ve výborné kavárně.

Pokud se vám líbilo Hundertwasserhaus, určitě se vám bude líbit i Kunst Haus – poznáte ho už z dálky.

Kunst Haus Museum je otevřené denně v čase 10:00-18:00. Vstupné je 9-12 € podle toho, co vše chcete vidět (snížené vstupné 5 € pro děti 10-19 let a studenty do 26 let). Rezervujte vstupenky zde.

Kunst Haus Vienna

Muzeum voskových figurín (Madame Tussauds)

Naproti Obřímu kolu v parku Prater stojí muzeum Madame Tussauds neboli Muzeum voskových figurín. Některé sochy představují důležité osobnosti Rakouska, ale uvidíte tu taky řadu světoznámých jmen, jako je Audrey Hepburn, Johny Depp, Daniel Craig, Lady Gaga a další.

Vstupné do muzea Madame Tussauds je 24 € a snížené 20 € pro děti 4-14 let. Ceny platí pro online rezervaci, na místě jsou vstupenky dražší o 2 €. Otevřeno je denně v čase 10:00-17:00.

Podívejte se na kompletní nabídku ubytování ve Vídni.

Vojenské historické muzeum (Heeresgeschichtliches Museum)

Ve Vojenském historickém muzeu si prohlédnete staré vojenské domy, uniformy, výzbroj, vyznamenání, tankový park (pouze od jara do podzimu) nebo obrovské protiletadlové dělo.

Skvělá ukázka vojenské historie od středověku po II. světovou válku, která zaujme každého fanouška vojenské historie.

Vojenské historické muzeum Vídeň

Vojenské muzeum je otevřené denně v čase 9:00-17:00. Plné vstupné je 7 € a děti do 19 let mají vstup zdarma.

Technické muzeum (Technisches Museum Wien)

Zajímá vás věda, fyzikální zákony a technika? V Technickém muzeu vás vysvětlí interaktivní a vtipnou formou vše z historie technologií a lidské činnosti.

Vyzkoušíte si, jak fungují fyzikální pokusy, prohlédnete parní stroje, letadla a další zajímavosti. Vše navíc umístěné v krásné historické budově.

Vstupné do Technického muzea ve Vídni je 16 €, snížené 14,50 € pro studenty do 27 let a 5 € pro ZTP. Děti do 19 let mají vstup zdarma. Vstupenky můžete rezervovat předem.

Technické muzeum je otevřené od pondělí do pátku v čase 9:00-18:00 a o víkendu a ve svátcích v čase 10:00-18:00.

Umělecká galerie Albertina – muzea ve Vídni

Albertina patří nejen k nejvýznamnějším muzeím umění ve Vídni, ale taky na světě. Uvnitř ukrývá rozsáhlou sbírku děl včetně Moneta, Degase, Picassa a dalších slavných umělců. Vše umístěné v nádherných sálech.

Často pořádají dočasné výstavy se známými umělci. Muzeum je známé především díky sbírce tisku, která čítá více než milion výtisků a 60 000 kreseb.

Albertina vídeň

Plné vstupné do galerie Albertina je 18,90 €, snížené vstupné 14,90 € pro seniory nad 65 let a studenty do 26 let. Děti do 19 let mají vstup zdarma. Kliknutím sem rezervujete vstupenky.

Albertina je otevřená denně v čase 10:00-18:00 a ve středu a v pátek až do 21:00.

MuseumsQuartier – muzea ve Vídni

Nedaleko náměstí Marie Terezie se nachází další muzea. Dokonce celá muzejní čtvrť neboli MuseumsQuartier, kterou obklopuje několik muzeí umění a historie.

Za vidění stojí muzeum moderního umění MUMOK a především muzeum moderního rakouského umění Leopold Museum, které patří k nejvýznamnějším muzeím moderního umění na světě.

V létě se náměstí promění na relaxační zónu s barevnými lehátky, kde můžete ležet a relaxovat.

Leopold Museum ve Vídni

Tip: Hledáte možnost, jak ušetřit při návštěvě Vídně? S turistickou kartou Vienna City Card získáte zdarma dopravu a slevu na více než 200 míst ve Vídni. O kartě jsem psala podrobný článek, abyste si mohli udělat obrázek, zda se karta vyplatí i vám.

Dům moře (Haus des Meeres)

Haus des Meeres je jedinečný zážitek, který stojí za to ve Vídni navštívit. Je to akvárium s obrovským množstvím živočichů, od žraloků přes medúzy, murény až po tropické ryby. Pozorovat můžete také plazy, obojživelníky a další zajímavé živočichy, jako jsou mořské želvy a obří želvy.

Haus des Meeres leží 10 minut metrem od centra města, zdroj: Isiwal

Pokud se chcete dozvědět více o ochraně přírody a vodním prostředí, na výběr jsou různé vzdělávací programy.

Muzejní část se zaměřuje na informace o mořském světě a jeho významu v našem ekosystému. V nejvyšším patře se pak nachází střešní terasa s výhledem na Vídeň.

Zajímavosti je, že Haus des Meeres vybudovali ve věži z druhé světové války.

Haus des Meeres je otevřené denně v čase 9:00-20:00. Plné vstupné je 21,90 €, snížené vstupné 16,40 € pro studenty do 26 let a seniory nad 65 let (platí jen od pondělí do pátku), snížené vstupné 9,80 € pro děti 6-15 let a snížené vstupné 6,50 € pro děti 3-5 let. Pro lepší cenu doporučuji rezervaci předem.

Dům hudby (Haus der Musik)

Haus der Musik je interaktivní, poučné a zábavné muzeum o hudbě se 4 patry exponátů nejznámějších rakouských skladatelů od Mozarta přes Schuberta, Strausse až po Schoenberga. Součástí je zvukové galerie, hudební schody nebo si můžete vyzkoušet vést vlastní orchestr.

Plné vstupné do Haus der Musik je 16 €, snížené vstupné 12 € děti nad 12 let, pro studenty do 27 let a seniory nad 60 let, snížené vstupné 7 € pro děti 3-12 let.

Otevřeno je denně v čase 10:00-22:00.

Památky, co vidět ve Vídni – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Vídně. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci, co vidět ve Vídni. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Kde se ubytovat ve Vídni?

 • Hotel Melia – luxusní hotel v nejvyšším mrakodrapu v Dunai City, se střešní terasou a výbornou dostupností na metro
 • Austria Trend Parkhotel – čtyřhvězdičkový hotel zařízený v tradičním stylu přímo u zámku Schönbrunn a ZOO Schönbrunn
 • Superbude Wien Prater – designový hotel s výborným poměrem ceny a kvality kousek od parku Prater
 • Hotel Brauhof – útulný a pohodlný hotel nedaleko nádraží Westbahnhof s dobrou dostupností ke všem památkám ve Vídni
 • Bassena hotel – stylový a kvalitní čtyřhvězdičkový hotel se strategickou polohou pár minut od parku Prater a historického centra
 • La Perla Vintage-Apartments – kompletně zařízené a vzdušné apartmány s vlastním kuchyňským koutem
 • The Social Hub – hravé a moderní ubytování vhodné pro páry i rodiny s dětmi, s kompletním zázemím kousek od Prateru, některé pokoje navíc s kuchyňským koutem
 • Prizeotel – moderní a cenově výhodný 3* hotel pár minut od hlavního vlakového nádraží
 • Lenas Donau Hotel – levný a jednoduchý hotel u Dunaje kousek od stanice metra, možnost parkování

Podívejte se na kompletní nabídku ubytování ve Vídni.

Co ochutnat ve Vídni?

Vídeňská kuchyně je proslulá svými zákusky a dorty. Jedním z nejoblíbenějších vídeňských jídel je vídeňský řízek, tenký kousek smaženého telecího masa podávaný s citronem a bramborovým salátem.

Mezi další tradiční vídeňská jídla patří Tafelspitz (vařené hovězí maso), Gulaschsuppe (gulášová polévka) a Kaiserschmarren (strouhaná palačinka). Z pouličního jídla vyzkoušejte vídeňské párky (Wurstel).

jídlo Vídeň / co ochutnat ve Vídni

Jako dezert ochutnejte Sachertorte nebo jablečný závin. Ve Vídni je spousta kaváren, kde si můžete dát něco dobrého na zub a k tomu si vychutnat kávu nebo horkou čokoládu.

Voda ve Vídni je pitná a výborná. Pochází totiž přímo z vysokohorských alpských pramenů.

Sacher Vídeň / co ochutnat ve Vídni

Jak se dostat do Vídně

Vídeň má velmi dobré propojení s řadou evropských měst. Snadno se sem dostanete vlaky, autobusy i letecky.

Pohodlným a ekologickým způsobem, jak se dostat do Vídně, jsou vlaky. Velmi levné a pravidelné spoje najdete na Regiojet.

Pro vyhledávání spojů můžete využít taky České dráhy a rakouské dráhy ÖBB.

Alternativní možností, jak se dostat do Vídně, jsou autobusy. U Student Agency si můžete vybrat, zda vystoupíte ve městě nebo na letišti, pokud jedete dál. Dalším oblíbeným přepravcem je Flixbus.

Jak se dostat na letiště ve Vídni (popř. z letiště do centra Vídně)

Mezinárodní letiště Vídeň (VIE) je jedním z nejrušnějších letišť v Evropě. Disponuje bohatým zázemím, včetně hotelu, obchodů, restaurací a dokonce i vyhlídkové terasy. Podívejte se na mapu letiště tady.

Z letiště se do centra Vídně dostanete několika způsoby veřejné dopravy. Nejrychlejší je cesta vlakem – můžete využít příměstskou železnici (S-Bahn) nebo městský letištní vlak (CAT), které odjíždějí přímo z terminálu 1 VIE a na nádraží Wien Mitte vás dopraví přibližně za 20 minut.

CAT je nejdražší možností – jednosměrná jízdenka vyjde na 14,90 € (24,90 € za zpáteční; děti do 15 let cestují zdarma). Na druhou stranu je nejpohodlnější a spoje odjíždějí celý den až do půlnoci každých 15 minut. Kliknutím sem si rezervujete jízdenky, které následně ukážete jen v mobilu při nástupu.

Příměstská železnice je druhou nejrychlejší možností a navíc cenově příznivá (jízdenky od 4,30 €). Směr na nástupiště najdete v příletové hale a jízdenky si můžete koupit jednoduše v červených automatech ÖBB.

Případně lze využít autobusy, které jezdí přímo do různých míst ve Vídni – cena za jednosměrnou jízdenku je 8 € (13 € za zpáteční jízdenku). Autobusovou jízdenku si objednáte v aplikaci WienMobil ticket.

Parkování ve Vídni

Plánujete Vídeň autem? Parkování tu může být jako v každém jiném větším městě občas oříšek. Na výběr máte několik možnosti:

Parkovací garáže

Parkovací garáže najdete poblíž centra, ale nevýhodou je vysoká cena (kolem 4 € na hodinu a až 40 € na celý den).

Parkování Park+Ride

Parkování P+R se nacházejí dál od centra, ale vždy poblíž stanic metra nebo nádraží, abyste se dostali snadno do centra města. Pro spoustu lidí to bude nejjednodušší a nejlevnější možnost, jak se dostat do centra Vídně. Cena za parkování se pohybuje nejčastěji v rozmezí 4-6 € za den.

Parkování na ulici

Pokud navštěvujete Vídeň o víkendu nebo svátku, můžete zdarma zaparkovat v bíle vyznačených zónách na ulici (pozor na dodatkové tabule, kdy jsou některé parkovací plochy vymezené výhradně pro rezidenty).

V pracovním týdnu si musíte pro parkování na ulici koupit tzv. povolenku k parkování Parkschein. Ta se dá koupit ve všech trafikách nebo stanicích metra. Na výběr je několik barevně odlišených druhů Parkschein podle doby, na kterou chcete na ulici parkovat (maximálně 2 hodiny za 5 €).

Upozornění: Na ulici tak neuvidíte parkovací automaty, ale sami si musíte jít koupit Parkschein.

Tip: Pro vyhledání parkování doporučuji Parkopedia.at. Najdete tu všechny možnosti parkování (parkovací garáže i P+R) včetně cen a podmínek.

Doprava ve Vídni

Vídeň má vynikající systém veřejné dopravy, který se skládá z autobusů, tramvají, metra U-Bahn a vlaků S-Bahn.

U-Bahn je jedním z nejpohodlnějších způsobů dopravy po Vídni, díky kterému se během chvilky dostanete na druhou stranu města. Autobusy a tramvaje jsou také oblíbeným dopravním prostředkem, především pro kratší cesty.

Podívejte se na mapu metra a vlaků na tomto odkaze.

Pokud hledáte ekonomičtější variantu, pak je skvělým způsobem, jak si Vídeň prohlédnout, jízda na kole nebo chůze – po celém městě je spousta cyklostezek a taky chodníků pro pěší.

Taxíky jsou k dispozici, ale ve srovnání s jinými dopravními prostředky mohou být drahé. Ve Vídni funguje taky Uber.

Jízdenky na MHD a metro ve Vídni v roce 2023

Jednorázové jízdenka vás vyjde na 2,40 €. Co se týká dětí, tak do 6 let cestují všechny děti zdarma a v neděli, svátcích a během školních prázdnin i větší děti do 15 let. Po zbytek roku pak děti ve věku 6-15 let cestují za poloviční jízdné 1,20 €. Snížené jízdné 1,50 € mají taky senioři nad 65 let.

Lístek si koupíte v automatech v metru, v trafikách nebo u řidiče v tramvajích. Lístek označíte v modrém automatu, který najdete před vstupem do metra nebo v autobusech a tramvajích. Pokud kupujete lístek u řidiče, už lístek neoznačujete.

Pokud plánujete využívat veřejnou dopravu častěji, kupte si celodenní jízdenku za 5,80 €, která vám bude platit až do 1 hodiny v noci. Platí pro den, který si vyznačíte na jízdence.

K dispozici jsou taky jízdenky s neomezenou možností cestování po Vídni, které platí až na 72 hodin: jízdenka na 24 hodin za 8 €, jízdenka na 48 hodin za 14,10 € a jízdenka na 72 hodin za 17,10 €. Jízdenky platí od zvoleného času, který si vyberete.

Jízdenky si můžete koupit taky v aplikaci WienMobil ticket.

Vyhlídkový autobus

Oblíbenou možností, jak poznat Vídeň, je jízda ve vyhlídkovém autobusu. Ten vás proveze kolem nejkrásnějších míst ve Vídni – u každého zastaví, abyste měli možnost vystoupit, popř. zase nastoupit dalším spojem. Autobusy jezdí často a pravidelně po celý den.

Vyhlídkový autobus je taky součástí turistické karty Vienna Pass.

Ceny ve Vídni

Obecně lze říci, že ceny za jídlo se pohybují ve Vídni v průměru oproti jiným evropským městům. Většina restaurací nabízí sestavená menu, která bývají cenově výhodná. Za jídlo pro dva v restauraci střední třídy zaplatíte kolem 60 €, ale může to být méně nebo naopak výrazně více v turistickém centru.

Za street food nebo jídlo na ulici počítejte v rozmezí 5-10 € (falafel, pita, klobása, vídeňský párek apod.). Podobné rozmezí očekávejte taky v kavárnách, kde si dáte ke kávě něco malého na zub.

Nejrozšířenějším řetězcem supermarketů je Hofer, kde si můžete dobře a často velmi levně nakoupit.

Obecně se dá říct, že Vídeň je vhodnou destinací pro všechny rozpočty a záleží na každém, jak návštěvu Vídně pojme.

Tip: Hledáte možnost, jak ušetřit při návštěvě Vídně? S turistickou kartou Vienna City Card získáte zdarma dopravu a slevu na více než 200 míst ve Vídni. O kartě jsem psala podrobný článek, abyste si mohli udělat obrázek, zda se karta vyplatí i vám.

Druhou možností je karta Vienna Pass, která zahrnuje vstup zdarma do většiny míst ve Vídni na 1, 2, 3 nebo 6 dní. Alternativou je Vienna Flexi Pass, kde si zase vybíráte počet atrakcí, které chcete navštívit. Více o Vienna Pass a Vienna Flexi Pass se dozvíte v předchozím článku.

Kdy navštívit Vídeň?

Jako u většiny evropských metropolí i ve Vídni panuje hlavní sezóna v červenci a v srpnu. V tomto období je tu taky nejtepleji. Pokud se budete chtít trochu zchladit, zajděte do některého z místních parků či zahrad (Volksgarten, Augarten, Prater) nebo na Dunajský ostrov, kde se nachází několik pláží s posezením.

Nejlepší období pro návštěvu Vídně je zkraje jara nebo podzimu. Teploty jsou příjemné a nápor turistů znatelně menší. A pokud vám nevadí zima, vyrazte do Vídně v předvánoční čas, kdy je Vídeň naprosto kouzelná.

Toto byl náš průvodce a tipy, co navštívit ve Vídni. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Rakousku

CO VIDĚT VE VÍDNI: Podívejte se na itinerář, jak strávit 3 dny ve Vídni. V článku Vídeň s dětmi sdílíme tipy, jak si užít Vídeň celá rodina.

UBYTOVÁNÍ VE VÍDNI: V průvodci, kde se ubytovat ve Vídni najdete tipy na nejlepší čtvrti a ubytování ve Vídni včetně praktických informací.

JAK UŠETŘIT VE VÍDNI: Vienna City Card je jednou z nejoblíbenějších možností, jak ušetřit ve Vídni. Nebo se podívejte na srovnání Vienna City Card a Vienna Pass.

RAKOUSKÉ ALPY: Inspirujte se našimi tipy, co navštívit v rakouských Alpách (turistické trasy, výlety).

Tyrolsko je jednou z nejoblíbenějších částí rakouských Alp, stejně jako pohoří Dachstein. Pokud si chcete užít nádherné nedotčené přírody národního parku Vysoké Taury, podívejte se, co navštívit ve Vysokých Taurách.

ŘÍM: V našem seznamu nejkrásnějších míst Říma jsme sepsali naše tipy, co navštívit v Římě. Pro usnadnění plánování jsme vytvořili itinerář pro Řím za 3 dny.

PAŘÍŽ: Paříž je jednou z nejoblíbenějších metropolí a je snadné pochopit proč. Čtěte tipy na nejkrásnější místa, co navštívit v Paříži nebo si naplánujte itinerář pro Paříž za 3 dny.

Čtěte ještě více inspirace pro cestování po Evropě.

Shrnutí: Památky, co vidět ve Vídni

Co vidět ve Vídni?

Vídeň je plná zajímavostí a památek, které můžete navštívit. Nejznámější turistickou atrakcí města je zámek Schönbrunn, nádherný barokní palác, který kdysi sloužil jako letní sídlo Habsburků. Mezi další oblíbené památky patří katedrála svatého Štěpána, palác Belveder, Vídeňská státní opera a císařský palác Hofburg. Nachází se zde taky spousta muzeí, například Přírodovědné muzeum, Uměleckohistorické muzeum a Leopoldovo muzeum. Kdo hledá něco trochu jiného, může navštívit zábavný park Prater nebo se projet po Dunaji.

Na jak dlouho navštívit Vídeň?

Délka pobytu ve Vídni záleží na tom, co vše plánujete ve Vídni vidět a dělat. My doporučujeme minimálně 3 dny ve Vídni, abyste měli dostatek času na prozkoumání zajímavostí města a poznání jeho kultury. Pokud máte více času, můžete si udělat z Vídně výlet například do nedalekých Alp nebo Salcburku, kam jezdí přímé vlaky přímo z Vídně.

Co ochutnat ve Vídni?

Mezi tradiční vídeňská jídla patří Wiener Schnitzel (obalovaný telecí řízek), Tafelspitz (vařené hovězí maso ve vývaru) a Kaiserschmarrn (strouhaná palačinka s rozinkami). Nebo ochutnejte jejich Sachertorte (bohatý čokoládový dort), Apfelstrudel (jablečný závin) a klobásy Käsekrainer.

2 názory na “40 tipů na památky a co vidět ve Vídni 2024 (tipy a mapa)”

 1. Dobrý den, prosím vás můžete mi vysvětlit, jaký je rozdíl mezi
  – celodenní jízdenku za 5,80 €, která vám bude platit až do 1 hodiny v noci. Platí pro den, který si vyznačíte na jízdence.
  a
  – jízdenka na 24 hodin za 8 €?
  Chtěli bychom do Vídně na jeden den v rámci adventu. Přijedeme autobusem na Sudtirolen Hauptbanhof. Rádi bychom se jeli podívat do centra i na Schonbrunn.
  Omlouvám se za případně chyby, němčina není mou silnou stránkou.

  1. Dobrý den,

   takže přijedete do centra na autobusové nádraží vedle hlavního nádraží, že? Tady jsou obě jízdenky běžně platné včetně Schönbrunn.

   Pokud jedete jen na jeden den, stačí vám jízdenka za 5,80 €. Ta platí po celý vybraný den až do 01:00 dalšího dne. Jízdenka za 8 € platí na 24 hodin od chvíle, kdy si jí aktivujete – když si jí budete aktivovat například ve 10:00, bude vám platit do 10:00 dalšího dne. Je ideální pro ty, co ve Vídni přespávají na jeden den.

   Můžete si stáhnout aplikaci WienMobil a tady si jízdenku koupit.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *