Vídeň za 3 dny: itinerář, co navštívit ve Vídni a jak si jí užít!

Plánujete navštívit Vídeň za 3 dny? Podívejte se na náš itinerář nejkrásnějšími místy, která musíte ve Vídni navštívit. 

Dá se navštívit Vídeň za 3 dny?

Město s nejlepšími kavárnami na světě. Město plné velkoleposti rodu Habsburků a pravdivých příběhů císařů a císařoven. Město krásné jako Paříž, ale s menšími davy. Město historické, kosmopolitní a živé. Přesně taková je Vídeň.

Je toho tu k vidění tolik, že nebudete vědět, kam dřív. A 3 dny vám sice stačit nebudou, ale stihnete toho dost. Minimálně ty nejkrásnější památky a zajímavosti z Vídně a pár třešínek k tomu.

Tip: Hledáte možnost, jak ušetřit při návštěvě Vídně? S turistickou kartou Vienna City Card získáte zdarma dopravu a slevu na více než 200 míst ve Vídni. O kartě jsem psala podrobný článek, abyste si mohli udělat obrázek, zda se karta vyplatí i vám.

Druhou možností je karta Vienna Pass, která zahrnuje vstup zdarma do většiny míst ve Vídni na 1, 2, 3 nebo 6 dní. Alternativou je Vienna Flexi Pass, kde si zase vybíráte počet atrakcí, které chcete navštívit. Více o Vienna Pass a Vienna Flexi Pass se dozvíte v předchozím článku.

Mapa trasy, co vidět ve Vídni za 3 dny

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu s itinerářem, co navštívit ve Vídni za 3 dny. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci pro 3 dny ve Vídni. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

3 dny ve Vídni: Jak naplánovat itinerář

Níže najdete itinerář pro návštěvu Vídně na 3 dny. Jednotlivé dny jsou naplánované taky, aby se místa nacházela poblíž sebe a vy jste mohli plynule mezi místy přecházet, aniž byste museli absolvovat dlouhé přejíždění.

Dny můžete upravit nebo doplnit o další zajímavosti tak, aby itinerář pokryl vše, co máte v plánu navštívit. Další místa, co navštívit ve Vídni, najdete v samostatném článku (včetně informací o vstupném a otevírací době). Jeho součástí je taky mapa, pomocí které se zorientujete, co se kde nachází.

Vídeň za 3 dny: Staré město – palác Belvedere

Itinerář na 1. den ve Vídni:

 • Katedrála sv. Štěpána
 • Vídeňská opera
 • Karlskirche
 • Palác Belvedere
 • Muzeum vojenské historie

Katedrála sv. Štěpána a ulice Graben

Metrem vystoupíme na stanici metra Stephansplatz (linky U1, U3) a projdeme si nejznámější vídeňskou ulici Graben s nádherným morovým sloupem. Brzy ráno, dokud tu nejsou davy.

Graben Vídeň za 3 dny

Z Graben si můžete udělat krátkou odbočku k baroknímu kostelu sv. Petra.

Odtud je to jen pár kroků k nejznámějšímu kostelu ve Vídni – katedrále sv. Štěpána. To je přesně ten kostel, jehož věž vidíte na většině vídeňských fotografií.

Katedrála vás zaujme už z dálky svou barevnou střechou, která především na slunci krásně vyzní. Vstup do katedrály je zdarma, ale za výhled do jedné z věží si už připlatíte. Vstup se nachází po obou stranách katedrály podle toho, zda plánujete navštívit Severní nebo Jižní věž.

Vídeň za 3 dny - katedrála sv. Štěpána

Lepší výhled na Vídeň i střechu je z Jižní (vyšší) věže. Nahoru vás čeká přes 300 schodů. Pokud máte pohybové omezení, doporučuji navštívit Severní věž, na jejíž vyhlídkovou plošinu se dostanete výtahem.

Projděte si uličky kolem katedrály. Jen 3 minuty od katedrály uvidíte jeden ze symbolů Vídně – Ankeruhr. Historické hodiny z počátku 20. století, kde je 12 postaviček, které se neustále mění.

Vídeň za 3 dny - Ankeruhr

Pokračujeme na jih směrem k Vídeňské opeře. Po cestě si můžete udělat zastávku v kryptě pod klášterem kapucínů, která skrývá hroby členů Habsburské dynastie.

3 dny ve Vídni - Kapucínská krypta

Kousek za kryptou doleva vede krátká odbočka k Haus der Musik. Interaktivní, poučné a zábavné muzeum o hudbě se 4 patry exponátů nejznámějších rakouských skladatelů od Mozarta přes Schuberta, Strausse až po Schoenberga.

Muzeum není velké a bude bavit i děti, až budou zkoušet vést vlastní orchestr.

Vídeňská opera a Karlskirche

K Vídeňské opeře je to od katedrály svatého Štěpána 10 minut pěšky. Vídeňská opera je proslulé místo, kde hrála řada světoznámých umělců. Dovnitř se podíváte v rámci 40 minutové komentované prohlídky nebo

K Vídeňské opeře je to od katedrály svatého Štěpána 10 minut pěšky. Vídeňská opera je proslulé místo, kde hrála řada světoznámých umělců. Dovnitř se podíváte v rámci 40 minutové komentované prohlídky nebo se podívejte na aktuální představení pro večerní návštěvu.

3 dny ve Vídni

Pokračujeme dál kolem pavilonu Secese. Ten stojí za vidění především zvenčí díky jeho zlaté kopuli, která se na slunci krásně třpytí.

Přejdeme rušnou ulici a pokračujeme kolem parku po levé straně ke Karlskirche (kostelu svatého Karla Boromejského). Nádherná stavba ovlivněná směsicí byzantského, řeckého, barokního a renesančního stylu.

Karlskirche - Vídeň za 3 dny

Byl tu pohřbený známý skladatel Vivaldi, na jehož památku pořádá kostel pravidelné koncerty. Je to krátká zastávka při cestě k paláci Belvedere.

Kostel je jedním z kostelů ve Vídni, kde se pravidelně pořádají koncerty vážné hudby.

 

Tip: Pokud máte hlad, odbočte před návštěvou Karlskirche na největší vídeňský trh Naschmarkt. Desítky restaurací s místní i mezinárodní kuchyní, kde se skvěle najíte. Nebo se tu zastavte při cestě zpět. Je to hodně turistické místo, které je ale oblíbené i u místních.

Naschmarkt

Palác Belvedere

Barokní palác Belvedere je jedním z nejkrásnějších míst ve Vídni a navíc památkou zapsanou na seznamu UNESCO. Pokud milujete umění, palác si nenechte ujít. Najdete tu díla od Renoira, Moneta, Van Gogha a rozsáhlé sbírky portrétů.

palác Belvedere - Vídeň za 3 dny

Nejvíc uvidíte v Horním Belvederu včetně známého obrazu Polibek od Gustava Klimta.

Ale i Dolní Belvedere stojí za vidění s jeho Mramorovou galerií, Síní grotesek a Zlatým pokojem. Nebo se můžete jen procházet v nádherných zahradách.

Muzeum vojenské historie

Máte dostatek času? Pak pokračujeme dál za palác Belvedere. 15 minut odtud leží Muzeum vojenské historie s parádní sbírkou od středověku až po současnost.

Staré vojenské domy, uniformy, výzbroj, vyznamenání, tankový park (od jara do podzimu) nebo obrovské protiletadlové dělo. Sbírka je spíš chlapská záležitost, ale ženské oko se zase pokochá nádhernými interiéry.

Šifrovací stroj Enigma
Šifrovací stroj Enigma

Od muzea se můžete vrátit zpět na Naschmarkt a dát si něco dobrého k večeři nebo se svézt do Starého města a procházet se večerním historickým centrem.

Vídeň za 3 dny: Hofburg – Rathaus

Itinerář pro 2. den ve Vídni:

 • Hofburg palác
 • Rakouská národní knihovna
 • Španělská jezdecká škola
 • Albertina
 • Uměleckohistorické muzeum a Přírodovědecké muzeum
 • Parlament
 • Radnice

Hofburg Imperial Palace

Druhý den začínáme na náměstí Michaelerplatz u oficiálního sídla rakouského prezidenta – paláce Hofburg, který patří k nejrozsáhlejším palácovým komplexům na světě.

Dříve byl domovem císařského dvora. Habsburkové tu žili až do roku 1918.

V rámci návštěvy můžete navštívit 3 části: muzeum Sisi, Císařské apartmány a Imperial Silver Collection.

Najdete tu taky Rakouskou národní knihovnu, která je nádherná. Za vidění stojí především velkolepé freskové sály, jako je Augustinská studovna nebo Státní síň.

Součástí komplexu Hofburg je taky Španělská jezdecká škola, která patří mezi čtyři nejprestižnější jezdecké školy na světě. Můžete tu jen pozorovat trénink lipicánských hřebců nebo si koupit lístek na speciální vystoupení.

Muzea v okolí paláce Hofburg

Vídeň je město muzeí. Je jich tu 89. To je dokonce víc než v Římě, kde je muzeí 83. A v okolí Hofburgu leží několik skvělých muzeí, kde si vybere skoro každý.

Pokud se dáte na náměstí Michaelerplatz doleva, dojdete za pár minut k muzeu Albertina, které sídlí v jednom ze soukromých rezidenčních křídel paláce Hofburg. Kliknutím sem rezervujete vstupenky.

Najdete tu rozsáhlou sbírku umění včetně obrazů Moneta, Degase a Picassa. Často pořádají dočasné výstavy se známými umělci.

Muzeum je známé především díky sbírce tisku, která čítá více než milion výtisků a 60 000 kreseb.

Albertina - Vídeň za 3 dny

Projít Hofburg nebo muzeum Albertina dá docela zabrat. Celý komplex lemují královské zahrady a parky, kde si můžete odpočinout a jen se kochat sochami, Mozartovým pomníkem nebo Théseovým chrámem.

Chrám Theseus

Odtud projdete k dalším dvou muzeím. Prvním z nich je Uměleckohistorické muzeum (Kunsthistorisches Museum), které je největším muzeem umění v Rakousku. Jedná se o renesanční budovu podobnou paláci, uvnitř s honosnými interiéry a řadou poutavých uměleckých děl.

Pokud jste nenavštívili Albertinu a máte rádi umění, zajděte se podívat sem. Pokocháte se díly od Rubense, Rembrandta nebo Rafaela.

Přímo naproti přes náměstí Marie Terezie sídlí Přírodovědecké muzeum (Naturhistorisches Museum), které tvoří rozsáhlé sbírky od počátku až po současnost. Od vitrín až po moderní interaktivní expozice. Najdete tu opravdu vše, co vás v souvislosti s přírodou napadne.

Vyzkoušíte si například, jak probíhá výbuch sopky nebo jak byste vypadali v prehistorické době. Pokud plánujete Vídeň s dětmi, je to povinná zastávka :).

A pokud jste si stále nevybrali z široké nabídky muzeí, 5 minut je odtud vzdálená muzejní čtvrť MuseumsQuartier. Tady najdete hned několik muzeí specializujících se na moderní a současné umění. Doporučuji Leopold muzeum, které je jedním z nejlepších muzeí moderního umění na světě.

Parlament a radnice

Muzeí už bylo dost a je čas se trochu protáhnout na okružní trase Ringstraße. Ta vás po chvíli provede kolem neoklasicistní budovy rakouského parlamentu až k Rathaus, vídeňské radnici. Je to impozantní novogotická stavba z 19. století, která je večer krásně nasvícená.

Parlament / Vídeň za 3 dny
Parlament / Vídeň za 3 dny
Rathaus - Vídeň za 3 dny
Rathaus

Máte ještě čas a chtěli byste vidět nádherný neogotický kostel? Jen pár minut chůze od Rathaus můžete navštívit Votivkirche, jeden z nejkrásnějších kostelů ve Vídni.

Votivkirche - 3 dny ve Vídni

Tip: U Rathaus se rozprostírá příjemná čtvrť Josefstadt, kde je několik skvělých restaurací. Doporučuji restauraci Fromme Helene na rohu s příjemným interiérem a poctivou kuchyní.

Podívejte se na kompletní nabídku ubytování ve Vídni.

Vídeň za 3 dny: Schönbrunn

Itinerář pro 3. den ve Vídni:

 • Palác Schönbrunn
 • Hundertwasser museum
 • Prater a Muzeum voskových figurín
 • Donaucity a Dunajská věž

Palác Schönbrunn

Navštívit palác Schönbrunn je ve Vídni téměř povinností. Rozlehlý areál s honosným barokním zámkem a zahradami, který je od roku 1996 součástí UNESCO.

Schönbrunn - Vídeň za 3 dny

Součástí okolních zahrad zámku je i Palmenhaus, unikátní ocelová stavba s exotickými rostlinami, kde si můžete dát kafe a k tomu něco na zub. Krásný výhled na zámek se vám naskytne z terasy, která je přímo naproti zámku přes zahrady za Neptunovou fontánou.

V areálu se koná taky Apple Strudel Show, Marionette Show, můžete si prohlédnout oranžérii či Imperial Carriage Museum (Muzeum kočárů a vozidel).

Palmenshaus v zahradách paláce Schönbrunn

Plánujete návštěvu s dětmi? Vyrazte do bludiště, ZOO nebo dětského muzea, kde si děti můžou vyzkoušet například kostým prince nebo princezny.

K paláci se dostanete metrem za 20 minut z Innere Stadt. Určitě sem vyrazte co nejdříve. Později dopoledne tu už proudí davy návštěvníků. Doporučuju objednat vstupenky předem, ať se vyhnete dlouhým frontám.

Pandy veliké v Schönbrunn ZOO

Hundertwasser muzeum a zábavný park Prater

V paláci Schönbrunn můžete klidně strávit celý den, ale pokud chcete vidět ještě něco dalšího z Vídně, vydejte se odpoledne dál.

Přímo u paláce nasedneme na linku U4 a vystoupíme na zastávce Lanstraße nedaleko Hundertwasser Village a Hundertwasserhaus. Barevný blok vytvořil v 80. letech minulého století architektonický designer Friedensreich Hunderwasser. Získáte zase jiný pohled na Vídeň.

A protože památek a umění už jsme načerpali dost, přesouváme se za zábavou přes řeku. Čtvrt hodinky chůzí od Hundertwasserhaus leží zábavný park Prater s Obřím kolem a Muzeem voskových figurín.

V parku se nachází přes 250 atrakcí – platí se až na místě u každé atrakce zvlášť. Nejdelší fronty jsou na Obří kolo, které je se svými historickými kabinkami nejstarším ruským kolem na světě. Přeskočte frontu a rezervujte si vstupenku na Obří kolo předem.

Prater ve Vídni - Wiener Riesenrad

Donaucity

Odtud pak nasedneme na metro (stanice Praterstern, linka U2) a směřujeme k moderní částí Vídně plné mrakodrapů – Donaucity.

Tady se nachází rozlehlý park Donaupark. Můžete tu jen tak odpočívat nebo se pokochat výhledem z Dunajské věže. Doporučuju vydržet do setmění (zavírají až ve 23:00) a vychutnat si pohled na krásně osvětlenou Vídeň. Kliknutím sem si zarezervujete vstupenky s přeskočením fronty.

Z Donauturm je jeden z nejlepších výhledů na Vídeň

Tím končí náš itinerář pro 3 dny ve Vídni. Pokud jste některá místa vynechali nebo toho chcete vidět víc, v článku Co vidět ve Vídni najdete další tipy na zajímavosti a památky. Kromě toho se v článku dočtete informace o dopravě, co ochutnat ve Vídni a další praktické tipy.

Tip: Hledáte možnost, jak ušetřit při návštěvě Vídně? S turistickou kartou Vienna City Card získáte zdarma dopravu a slevu na více než 200 míst ve Vídni. O kartě jsem psala podrobný článek, abyste si mohli udělat obrázek, zda se karta vyplatí i vám.

Druhou možností je karta Vienna Pass, která zahrnuje vstup zdarma do většiny míst ve Vídni na 1, 2, 3 nebo 6 dní. Alternativou je Vienna Flexi Pass, kde si zase vybíráte počet atrakcí, které chcete navštívit. Více o Vienna Pass a Vienna Flexi Pass se dozvíte v předchozím článku.

Kde se ubytovat ve Vídni?

 • Hotel Melia – luxusní hotel v nejvyšším mrakodrapu v Dunai City, se střešní terasou a výbornou dostupností na metro
 • Austria Trend Parkhotel – čtyřhvězdičkový hotel zařízený v tradičním stylu přímo u zámku Schönbrunn a ZOO Schönbrunn
 • Hotel Brauhof – útulný a pohodlný hotel nedaleko nádraží Westbahnhof s dobrou dostupností ke všem památkám ve Vídni
 • Bassena hotel – stylový a kvalitní čtyřhvězdičkový hotel se strategickou polohou pár minut od parku Prater a historického centra
 • The Social Hub – hravé a moderní ubytování vhodné pro páry i rodiny s dětmi, s kompletním zázemím kousek od Prateru
 • Prizeotel – moderní a cenově výhodný 3* hotel pár minut od hlavního vlakového nádraží
 • Lenas Donau Hotel – levný a jednoduchý hotel u Dunaje kousek od stanice metra, možnost parkování

Podívejte se na kompletní nabídku ubytování ve Vídni.

Toto byl náš průvodce a tipy, jak vytvořit itinerář pro Vídeň za 3 dny. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Vídni

CO VIDĚT VE VÍDNI: Podívejte se na 40 tipů na zajímavosti a památky ve Vídni (včetně informací o vstupném a otevírací době). V článku Vídeň s dětmi sdílíme tipy, jak si užít Vídeň celá rodina.

UBYTOVÁNÍ VE VÍDNI: V průvodci, kde se ubytovat ve Vídni najdete tipy na nejlepší čtvrti a ubytování ve Vídni včetně praktických informací.

JAK UŠETŘIT VE VÍDNI: Vienna City Card je jednou z nejoblíbenějších možností, jak ušetřit ve Vídni. Nebo se podívejte na srovnání Vienna City Card a Vienna Pass.

RAKOUSKÉ ALPY: Inspirujte se tipy, co navštívit v rakouských Alpách (turistické trasy, výlety).

Tyrolsko je jednou z nejoblíbenějších částí rakouských Alp, stejně jako pohoří Dachstein. Pokud si chcete užít nádherné nedotčené přírody národního parku Vysoké Taury, podívejte se, co navštívit ve Vysokých Taurách.

Čtěte ještě více inspirace pro cestování po Evropě.

2 názory na “Vídeň za 3 dny: itinerář, co navštívit ve Vídni a jak si jí užít!”

 1. Dobrý den,
  líbí se mi Váš třídenní rozpis Vídně. Chtěl bych se zeptat, jestli nevíte, jak je to s otevírací dobou zmíněných zastávek ve vašem článku přes Velikonoce? Nějak se mi to nedaří najít.
  Děkuji za odpověď
  Jiří Sedlák

  1. Dobrý den,

   hlavní památky bývají běžně otevřené bez ohledu na svátky (Schönbrunn, Hofburg, Belvedere, kostel sv. Štěpána apod.).

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *