Vídeň za 3 dny: tipy, kam ve Vídni vyrazit a jak si jí užít!

Plánujete navštívit Vídeň za 3 dny? Mrkněte na průvodce nejkrásnějšími místy, která musíte ve Vídni navštívit. 

Dá se navštívit Vídeň za 3 dny?

Město s nejlepšími kavárnami na světě. Město plné velkoleposti rodu Habsburků a pravdivých příběhů císařů a císařoven. Město krásné jako Paříž, ale s menšími davy. Město historické, kosmopolitní a živé. Přesně taková je Vídeň.

Je toho tu k vidění tolik, že nebudete vědět, kam dřív. A 3 dny vám sice stačit nebudou, ale stihnete toho dost. Minimálně to nejhlavnější z Vídně a pár třešinek k tomu.

Mapa trasy, co vidět ve Vídni za 3 dny

Vídeň za 3 dny: Staré město – palác Belvedere

Itinerář na 1. den ve Vídni:

 • Katedrála sv. Štěpána
 • Vídeňská opera
 • Karlskirche
 • Palác Belvedere
 • Muzeum vojenské historie

Katedrála sv. Štěpána a ulice Graben

Metrem vystoupíme na stanici metra Stephansplatz (linky U1, U3) a projdeme si nejznámější vídeňskou ulici Graben s nádherným morovým sloupem. Brzy ráno, dokud tu nejsou davy. Odtud je to jen pár kroků k neikoničtějšímu a nejznámějšímu kostelu ve Vídni – katedrále sv. Štěpána. To je přesně ten kostel, jehož věž vidíte na většině vídeňských fotografií. Katedrála vás zaujme svou vícebarevnou taškovou střechou, která především na slunci krásně vyzní. Vstup do katedrály je zdarma, ale za výhled do jedné z věží si už připlatíte. Lepší výhled na Vídeň i střechu je z Jižní (vyšší) věže.

Vídeň za 3 dny

Od katedrály se dáme na jih směrem k Vídeňské opeře. Po cestě si můžete udělat zastávku v kryptě pod klášterem kapucínů, která skrývá hroby členů Habsburské dynastie. Kousek za kryptou doleva vede krátká odbočka k Haus der Musik. Interaktivní, poučné a zábavné muzeum o hudbě se 4 patry exponátů nejznámějších rakouských skladatelů od Mozarta přes Schuberta, Strausse až po Schoenberga. Muzeum není velké a bude bavit i děti, až budou zkoušet vést vlastní orchestr.

Vídeňská opera a Karlskirche

K Vídeňské opeře je to od katedrály sv. Štěpána 10 minut pěšky. Vídeňská opera je proslulé místo, kde hrála řada světoznámých umělců. Dovnitř se podíváte v rámci 40 minutové komentované prohlídky, které se konají několikrát denně.

Vídeň za 3 dny

Pokračujeme dál kolem pavilonu Secese. Ten stojí za vidění především zvenčí. Zlatá kopule se na slunci krásně třpytí. Přejdeme rušnou ulici a pokračujeme kolem parku po levé straně ke Karlskirche neboli kostelu sv. Karla Boromejského. Nádherná stavba ovlivněná směsicí byzantského, řeckého, barokního a renesančního stylu. Byl tu pohřbený známý skladatel Vivaldi, na jehož památku pořádá kostel pravidelné koncerty. Je to krátká zastávka při cestě k paláci Belvedere.

Tip: Pokud máte hlad, odbočte přes návštěvou Karlskirche na nevětší vídeňský trh Naschmarkt. Desítky restaurací s místní i mezinárodní kuchyní, kde se skvěle najíte. Nebo se tu zastavte při cestě zpět. Je to hodně turistické, ale chodí sem na jídlo a sklenku i místní.

Palác Belvedere

Barokní palác Belvedere je jedno z nejkrásnějších míst ve Vídni, a i proto je zapsaný na seznamu UNESCO. Pokud milujete umění, palác si nenechte ujít. Najdete tu díla od Renoira, Moneta, Van Gogha a rozsáhlé sbírky portrétů. Nejvíc uvidíte v Horním Belvederu včetně známého obrazu Polibek od Gustava Klimta. Ale i Dolní Belvedere stojí za vidění s jeho Mramorovou galerií, Síní grotesek a Zlatým pokojem. Nebo se můžete jen procházet v nádherných zahradách.

Vídeň za 3 dny

Muzeum vojenské historie

Máte ještě dostatek času? Pak pokračujeme dál za palác Belvedere. 15 minut odtud leží Muzeum vojenské historie s parádní sbírkou od středověku až po současnost. Staré vojenské domy, uniformy, výzbroj, vyznamenání, tankový park (od jara do podzimu) nebo obrovské protiletadlové dělo. Sbírka je spíš chlapská záležitost, ale ženské oko se zase pokochá nádhernými interiéry.

Od muzea se můžete vrátit zpět na Naschmarkt a dát si něco dobrého k večeři nebo se svézt do Starého města a procházet se večerním historickým centrem.

Pokud hledáte útulné ubytování s výbornými snídaněmi a kousek od centra, mrkněte na Motel One. Je to osvědčená klasika už v několika evropských městech. Přímo na Ringstraße pak najdete pension Riedl. Mimo historickou část Vídeň, kousek od parku Prater, se můžete ubytovat v modernímu a svěžím hotelu Bassena.

Vídeň za 3 dny: Hofburg – Rathaus

Itinerář pro 2. den ve Vídni:

 • Hofburg palác
 • Rakouská národní knihovna
 • Španělská jezdecká škola
 • Albertina
 • Uměleckohistorické muzeum a Přírodovědecké muzeum
 • Parlament
 • Radnice

Hofburg Imperial Palace

Druhý den začínáme na náměstí Michaelerplatz u oficiálního sídla rakouského prezidenta – paláce Hofburg, který patří k nejrozsáhlejším palácovým komplexům na světě. Dříve byl domovem císařského dvora. Habsburkové tu žili až do roku 1918. V rámci návštěvy můžete navštívit 3 části: muzeum Sisi, Císařské apartmány a Imperial Silver Collection.

památky ve Vídni / co navštívit ve Vídni

Najdete tu taky Rakouskou národní knihovnu, která je nádherná zvenčí i zevnitř (1. foto níže). Za vidění stojí především velkolepé freskové sály, jako je Augustinská studovna nebo Státní síň. Součástí komplexu Hofburg je taky Španělská jezdecká škola (2. foto níže), která patří mezi čtyři nejprestižnější jezdecké školy na světě. Můžete tu jen pozorovat trénink lipicánských hřebců nebo si koupit lístek na speciální vystoupení.

Muzea v okolí Hofburgu

Vídeň je město muzeí. Je jich tu 89. To je dokonce víc než v Římě, kde je muzeí 83. A v okolí Hofburgu leží několik skvělých muzeí, kde si vybere skoro každý.

Pokud se dáte na náměstí Michaelerplatz doleva, dojdete za pár minut k muzeu Albertina, které sídlí v jednom ze soukromých rezidenčních křídel paláce Hofburg. Najdete tu rozsáhlou sbírku umění včetně obrazů Moneta, Degase a Picassa. Často pořádají dočasné výstavy se známými umělci. Muzeum je známé především díky sbírce tisku, která čítá více než milion výtisků a 60 000 kreseb.

Vídeň za 3 dny

Projít Hofburg nebo muzeum Albertina dá docela zabrat. Celý komplex lemují královské zahrady a parky, kde si můžete odpočinout a jen se kochat sochami, Mozartovým pomníkem nebo Théseovým chrámem. Odtud projdete k dalším dvou muzeím. Uměleckohistorickému muzeum (Kunsthistorisches Museum), které je největším muzeem umění v Rakousku. Jedná se o slavnou budovu podobnou paláci, uvnitř s honosnými interiéry a řadou poutavých uměleckých děl. Pokud jste nenavštívili Albertinu a máte rádi umění, zajděte se podívat sem. Pokocháte se díly od Rubense, Rembrandta nebo Rafaela.

Přímo naproti přes náměstí Marie Terezie sídlí Přírodovědecké muzeum (Naturhistorisches Museum), které tvoří rozsáhlé sbírky od počátku až po současnost. Od vitrín až po moderní interaktivní expozice. Najdete tu opravdu vše, co vás v souvislosti s přírodou napadne. Vyzkoušíte si například, jak probíhá výbuch sopky nebo jak byste vypadali v prehistorické době. Pokud plánujete Vídeň s dětmi, je to povinná zastávka :).

A pokud jste si stále nevybrali z široké nabídky muzeí, 5 minut je odtud vzdálená muzejní čtvrť MuseumsQuartier. Tady najdete hned několik muzeí specializujících se na moderní a současné umění.

Parlament a radnice

Muzeí už bylo dost a je čas se trochu protáhnout na okružní trase Ringstraße. Ta vás po chvíli provede kolem neoklasicistní budovy rakouského parlamentu až k Rathaus neboli radnici. Je to impozantní novogotická stavba z 19. století, které se komunistická radnice v naší Horní Dolní ani za mák nevyrovná ?. Večer je krásně nasvícená a před Vánoci se tu konají známé vánoční trhy.

památky ve Vídni / co navštívit ve Vídni

Na jídlo nedaleko radnice můžete zajít do restaurace Fromme Helene na rohu. Skvěle tu vaří.

Vídeň za 3 dny: Schönbrunn

Itinerář pro 3. den ve Vídni:

 • Palác Schönbrunn
 • Hundertwasser museum
 • Prater a Muzeum voskových figurín
 • Donaucity a Dunajská věž

Palác Schönbrunn

Navštívit palác Schönbrunn je ve Vídni téměř povinností. Rozlehlý areál s honosným barokním zámkem a zahradami, který je od roku 1996 součástí UNESCO.

památky ve Vídni / co navštívit ve Vídni

V rámci prohlídky si můžte vybrat ze dvou okruhů:

 • Imperial Tour, kde nakouknete do 22 pokojů včetně komnat císaře Františka Josefa a manželky císařovny Sisi.
 • Grand Tour, kde si navíc prohlédnete dalších 18 pokojů a interiéry z doby Marie Terezie, která nechala Schönbrunn postavit. Nenechte si ujít Mirror Room, kde Mozart poprvé ve svých 6 letech koncertoval (skoro jako já o něco později na hradě Loket ?).

Součástí okolních zahrad zámku je i Palmenhaus, v překladu Palmový dům. Unikátní ocelová stavba s exotickými rostlinami, kde si můžete dát kafe a k tomu něco na zub. Krásný výhled na zámek se vám naskytne z terasy, která je přímo naproti zámku přes zahrady za Neptunovou fontánou.

V areálu se koná taky Apple Strudel Show, Marionette Show, můžete si prohlédnout oranžérii či Imperial Carriage Museum (muzeum kočárů a vozidel). Plánujete návštěvu s dětmi? Vyrazte do bludiště, ZOO nebo dětského muzea, kde si děti můžou vyzkoušet například kostým prince nebo princezny.

K paláci se dostanete metrem za 20 minut z Innere Stadt. Určitě sem vyrazte co nejdříve. Později dopoledne tu už proudí davy návštěvníků. Doporučuju objednat vstupenky předem, ať se vyhnete dlouhým frontám.

Hundertwasser muzeum a zábavný park Prater

V paláci Schönbrunn můžete klidně strávit celý den, ale pokud chcete vidět ještě něco dalšího z Vídně, vydejte se odpoledne dál. Přímo u paláce nasedneme na linku U4 a vystoupíme na zastávce Lanstraße nedaleko Hundertwasser Village a Hundertwasser museum. Barevný blok vytvořil v 80. letech minulého století architektonický designer Friedensreich Hunderwasser. Získáte zase jiný pohled na Vídeň.

A protože památek a umění už jsme načerpali dost, přesouváme se za zábavou přes řeku. Čtvrt hodinky chůzí od Hundertwasser muzeum leží zábavný park Prater s Obřím kolem a Muzeem voskových figurín.

Donaucity

Odtud pak nasedneme na metro (stanice Praterstern, linka U2) a směřujeme k moderní částí Vídně plné mrakodrapů – Donaucity. Tady se nachází rozlehlý park Donaupark. Můžete tu jen tak odpočívat nebo se pokochat výhledem z Dunajské věže. Ta je nejvyšší stavbou v Rakousku. Co z to vyplývá? Výhled na Vídeň je odtud parádní. Doporučuju vydržet do setmění (zavírají až ve 23:00) a vychutnat si pohled na krásně osvětlenou Vídeň.

Hledáte možnost, jak ušetřit při návštěvě Vídně? Zkuste oficiální vídeňskou kartu Vienna City Card, se kterou máte v ceně dopravu a slevu na více než 200 míst ve Vídni. O kartě jsem psala podrobný článek, kde na názorném příkladu uvidíte, zda se vyplatí i vám.

Pro intenzivnější poznávání Vídně je zase ideální Vienna Pass. Na jednu kartu získáte zdarma vstup do památek, muzeí a zajímavých míst včetně jízdy ve vyhlídkovém autobusu po celou dobu platnosti karty.

Související články o Vídni

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *