Vídeň za 3 dny: itinerář, co navštívit ve Vídni a jak si jí užít!

vídeň za 3 dny

Plánujete navštívit Vídeň za 3 dny? Podívejte se na náš itinerář nejkrásnějšími místy, která musíte ve Vídni navštívit. 

Dá se navštívit Vídeň za 3 dny?

Město s nejlepšími kavárnami na světě. Město plné velkoleposti rodu Habsburků a pravdivých příběhů císařů a císařoven. Město krásné jako Paříž, ale s menšími davy. Město historické, kosmopolitní a živé. Přesně taková je Vídeň.

Je toho tu k vidění tolik, že nebudete vědět, kam dřív. A 3 dny vám sice stačit nebudou, ale stihnete toho dost. Minimálně ty nejkrásnější památky a zajímavosti z Vídně a pár třešínek k tomu.

Tip: Hledáte možnost, jak ušetřit při návštěvě Vídně? S turistickou kartou Vienna City Card získáte zdarma dopravu a slevu na více než 200 míst ve Vídni. O kartě jsem psala podrobný článek, abyste si mohli udělat obrázek, zda se karta vyplatí i vám.

Druhou možností je karta Vienna Pass, která zahrnuje vstup zdarma do většiny míst ve Vídni na 1, 2, 3 nebo 6 dní. Alternativou je Vienna Flexi Pass, kde si zase vybíráte počet atrakcí, které chcete navštívit. Více o Vienna Pass a Vienna Flexi Pass se dozvíte v předchozím článku.

Mapa trasy, co vidět ve Vídni za 3 dny

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu s itinerářem, co navštívit ve Vídni za 3 dny. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci pro 3 dny ve Vídni. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

3 dny ve Vídni: Jak naplánovat itinerář

Níže najdete itinerář pro návštěvu Vídně na 3 dny. Jednotlivé dny jsou naplánované taky, aby se místa nacházela poblíž sebe a nemuseli jste dlouho přejíždět. Itinerář se může zdát nabitý, ale jedná se především o nástin toho, co můžete v okolí dělat.

Dny můžete upravit nebo doplnit o další zajímavosti tak, aby itinerář pokryl vše, co máte v plánu navštívit. Další místa, co navštívit ve Vídni, najdete v samostatném článku (včetně informací o vstupném a otevírací době). Jeho součástí je taky mapa, pomocí které se zorientujete, co se kde nachází.

Vídeň za 3 dny: Staré město – palác Belvedere

Itinerář na 1. den ve Vídni:

 • Katedrála svatého Štěpána a okolí
 • Karlskirche
 • Palác Belvedere
 • Muzeum vojenské historie

První den ve Vídni si projdeme nejužší historické jádro, které se rozprostírá kolem třídy Graben a katedrály svatého Štěpána. Je plné historických staveb, útulných kaváren, obchůdků a restaurací. Poté můžete navštívit Belvedere, barokní palác s krásnými zahradami, kde se ukrývají rozsáhlé muzejní sbírky.

Katedrála svatého Štěpána a ulice Graben

Metrem vystoupíme na stanici metra Stephansplatz (linky U1, U3) a projdeme si nejznámější vídeňskou ulici Graben s nádherným morovým sloupem. Brzy ráno, dokud tu nejsou davy.

graben vídeň
graben vídeň

Odtud je to jen pár kroků k nejznámějšímu kostelu ve Vídni – katedrále svatého Štěpána. To je přesně ten kostel, jehož věž vidíte na většině vídeňských fotografií.

Katedrála vás zaujme už z dálky svou barevnou střechou, která především na slunci krásně vyzní. Vstup do katedrály je zdarma, ale za výhled do jedné z věží se už platí. Vstup se nachází po obou stranách katedrály podle toho, zda plánujete navštívit Severní nebo Jižní věž.

Lepší výhled na Vídeň i střechu je z Jižní (vyšší) věže. Nahoru vás čeká přes 300 schodů. Pokud máte pohybové omezení nebo jdete s menšími dětmi, doporučuji navštívit Severní věž, na jejíž vyhlídkovou plošinu se dostanete výtahem.

Vstupné do každé z věží se pohybuje kolem 6-7 € pro dospělého – podrobné ceny pro všechny památky a atrakce najdete v článku Co navštívit ve Vídni.

Projděte si uličky kolem katedrály, které tvoří labyrint nejužšího centra ve Vídni. Jen 3 minuty od katedrály uvidíte jeden ze symbolů Vídně – Ankeruhr. Historické hodiny z počátku 20. století, kde je 12 postaviček, které se neustále mění.

Vídeň za 3 dny - Ankeruhr

Pokračujeme na jih směrem k Vídeňské opeře. Po cestě si můžete udělat zastávku v kryptě pod klášterem kapucínů, která skrývá hroby členů Habsburské dynastie.

Kousek za kryptou doleva vede krátká odbočka k Haus der Musik. Interaktivní, poučné a zábavné muzeum o hudbě se 4 patry exponátů nejznámějších rakouských skladatelů od Mozarta přes Schuberta, Strausse až po Schoenberga.

Muzeum není velké a bude bavit i děti, až budou zkoušet vést vlastní orchestr.

Ubytování ve Vídni 😴

ubytování ve vídni
Prizeotel

3* hotel za skvělou cenu kousek od nádraží

ubytování ve vídni
Lenas Donau hotel

Levné ubytování ve Vídni kousek od metra

Vídeňská opera a Karlskirche

K Vídeňské opeře je to od katedrály svatého Štěpána 10 minut pěšky. Vídeňská opera je proslulé místo, kde hrála řada světoznámých umělců. Dovnitř se podíváte v rámci 40 minutové komentované prohlídky nebo se podívejte na aktuální představení pro večerní návštěvu.

3 dny ve Vídni

Pokračujeme dál kolem pavilonu Secese. Ten stojí za vidění především zvenčí díky jeho zlaté kopuli, která se na slunci krásně třpytí.

Přejdeme rušnou ulici a pokračujeme kolem parku po levé straně ke Karlskirche (kostelu svatého Karla Boromejského). Nádherná stavba ovlivněná směsicí byzantského, řeckého, barokního a renesančního stylu.

Byl tu pohřbený známý skladatel Vivaldi, na jehož památku pořádá kostel pravidelné koncerty. Je to krátká zastávka při cestě k paláci Belvedere.

Kostel je jedním z kostelů ve Vídni, kde se pravidelně pořádají koncerty vážné hudby.

Karlskirche - Vídeň za 3 dny

TPokud máte hlad, odbočte před návštěvou Karlskirche na největší vídeňský trh Naschmarkt. Tady najdete desítky restaurací s místní i mezinárodní kuchyní, kde se skvěle najíte. Nebo se tu zastavte při cestě zpět. Je to hodně turistické místo, které je ale oblíbené i u místních.

Palác Belvedere

Barokní palác Belvedere je jedním z nejkrásnějších míst ve Vídni a navíc památkou zapsanou na seznamu UNESCO. Pokud milujete umění, palác si nenechte ujít. Najdete tu díla od Renoira, Moneta, Van Gogha a rozsáhlé sbírky portrétů.

palác Belvedere - Vídeň za 3 dny

Nejvíc uvidíte v Horním Belvederu včetně známého obrazu Polibek od Gustava Klimta.

Ale i Dolní Belvedere stojí za vidění s jeho Mramorovou galerií, Síní grotesek a Zlatým pokojem. Nebo se můžete jen procházet v nádherných zahradách. Vstupenku do paláce Belvedér rezervujte zde.

Muzeum vojenské historie

Máte dostatek času? Pak pokračujeme dál za palác Belvedere. 15 minut odtud leží Muzeum vojenské historie s parádní sbírkou od středověku až po současnost.

Staré vojenské domy, uniformy, výzbroj, vyznamenání, tankový park (od jara do podzimu) nebo obrovské protiletadlové dělo. Sbírka je spíš chlapská záležitost, ale ženské oko se zase pokochá nádhernými interiéry.

Šifrovací stroj Enigma
Šifrovací stroj Enigma

Od muzea se můžete vrátit zpět na Naschmarkt a dát si něco dobrého k večeři nebo se svézt do Starého města a procházet se večerním historickým centrem.

Vídeň za 3 dny: Hofburg – Prater

Itinerář pro 2. den ve Vídni:

 • Hofburg
 • Rakouská národní knihovna
 • Španělská jezdecká škola
 • Muzea ve Vídni
 • Volksgarten
 • Prater

Druhý den začneme návštěvou paláce Hofburg, oficiálního sídla rakouského prezidenta. V jeho okolí se nachází několik skvělých muzeí, takže si každý může vybrat podle svých preferencí. Druhou část dne se vydáme do zábavného parku Prater.

Hofburg

Druhý den začínáme na náměstí Michaelerplatz u oficiálního sídla rakouského prezidenta – paláce Hofburg, který patří k nejrozsáhlejším palácovým komplexům na světě. Dříve byl domovem císařského dvora. Habsburkové tu žili až do roku 1918.

V rámci návštěvy můžete navštívit 3 části: muzeum Sisi, Císařské apartmány a Imperial Silver Collection.

Najdete tu taky Rakouskou národní knihovnu, která je nádherná. Za vidění stojí především velkolepé freskové sály, jako je Augustinská studovna nebo Státní síň.

Součástí komplexu Hofburg je taky Španělská jezdecká škola, která patří mezi čtyři nejprestižnější jezdecké školy na světě. Můžete tu jen pozorovat trénink lipicánských hřebců nebo si koupit lístek na speciální vystoupení.

Tip: Španělská jezdecká škola a palác Hofburg (muzeum Sisi, knihovna, klenotnice a další) jsou součástí turistické karty Vienna Pass, se kterou získáte vstup zdarma do památek ve Vídni a dopravu včetně plavby lodí.

Vídeň s dětmi

Muzea v okolí paláce Hofburg

Vídeň je město muzeí. Je jich tu 89. To je dokonce víc než v Římě, kde je muzeí 83. A v okolí Hofburgu leží několik skvělých muzeí, kde si vybere skoro každý.

Pokud se dáte na náměstí Michaelerplatz doleva, dojdete za pár minut k muzeu Albertina, které sídlí v jednom ze soukromých rezidenčních křídel paláce Hofburg. Kliknutím sem rezervujete vstupenky.

Najdete tu rozsáhlou sbírku umění včetně obrazů Moneta, Degase a Picassa. Často pořádají dočasné výstavy se známými umělci.

Muzeum je známé především díky sbírce tisku, která čítá více než milion výtisků a 60 000 kreseb.

Ubytování ve Vídni 😴

ubytování ve vídni
Superbude Wien Prater

Designový hotel kousek od parku Prater

vídeň ubytování s dětmi
JUFA hotel

Příjemný hotel vhodný i pro rodiny

Volksgarten

Projít Hofburg nebo muzeum Albertina dá docela zabrat. Celý komplex lemují královské zahrady a parky, kde si můžete odpočinout a jen se kochat sochami, Mozartovým pomníkem nebo Théseovým chrámem. Pokud máte podobná místa rádi, navštivte Volksgarten, zahrady plné růží.

volksgarten vídeň s dětmi
volksgarten vídeň s dětmi

Odtud je to jen kousek k dalším muzeím. Prvním z nich je Uměleckohistorické muzeum (Kunsthistorisches Museum), které je největším muzeem umění v Rakousku. Jedná se o renesanční budovu podobnou paláci, uvnitř s honosnými interiéry a řadou poutavých uměleckých děl.

Pokud jste nenavštívili Albertinu a máte rádi umění, zajděte se podívat sem. Pokocháte se díly od Rubense, Rembrandta nebo Rafaela.

Kunsthistorisches Museum vídeň

Přímo naproti přes náměstí Marie Terezie sídlí Přírodovědecké muzeum (Naturhistorisches Museum), které tvoří rozsáhlé sbírky od počátku až po současnost. Od vitrín až po moderní interaktivní expozice. Najdete tu opravdu vše, co vás v souvislosti s přírodou napadne.

Vyzkoušíte si například, jak probíhá výbuch sopky nebo jak byste vypadali v prehistorické době. Pokud plánujete Vídeň s dětmi, je to povinná zastávka. 🙂

přírodovědné muzeum vídeň / muzea ve vídni

A pokud jste si stále nevybrali z široké nabídky muzeí, 5 minut je odtud vzdálená muzejní čtvrť MuseumsQuartier. Tady najdete hned několik muzeí specializujících se na moderní a současné umění.

Parlament a radnice

Muzeí už bylo dost a je čas se trochu protáhnout na okružní trase Ringstraße. Ta vás po chvíli provede kolem neoklasicistní budovy rakouského parlamentu až k Rathaus, vídeňské radnici. Je to impozantní novogotická stavba z 19. století, která je večer krásně nasvícená.

Parlament / Vídeň za 3 dny
Parlament / Vídeň za 3 dny
Rathaus - Vídeň za 3 dny
Rathaus

Máte ještě čas a chtěli byste vidět nádherný neogotický kostel? Jen pár minut chůze od Rathaus můžete navštívit Votivkirche, jeden z nejkrásnějších kostelů ve Vídni.

Votivkirche - 3 dny ve Vídni

U Rathaus se rozprostírá příjemná čtvrť Josefstadt, kde je několik skvělých restaurací. Doporučuji restauraci Fromme Helene na rohu s příjemným interiérem a poctivou kuchyní.

☞ Inspirujte se nejkrásnějšími místy v Rakousku.

Prater

Památek a muzeí jsme už načerpali dost, takže se přesouváme za zábavou přes řeku. Tady leží rozlehlý park, jehož součástí je zábavný park Prater s Obřím kolem a Muzeem voskových figurín.

Prater ve Vídni - Wiener Riesenrad

V parku se nachází přes 250 atrakcí – platí se až na místě u každé atrakce zvlášť. Nejdelší fronty jsou na Obří kolo, které je se svými historickými kabinkami nejstarším ruským kolem na světě. Přeskočte frontu a rezervujte si vstupenku na Obří kolo předem.

Park Prater je volně přístupný po celý rok. Většina trakcí má ale v zimní sezóně od listopadu do poloviny března zavřeno. To se netýká například Obřího kola, které je otevřené celoročně.

Prater ve Vídni - Wiener Riesenrad

Vídeň za 3 dny: Schönbrunn

Itinerář pro 3. den ve Vídni:

 • Palác Schönbrunn
 • Hundertwasser museum
 • Prater a Muzeum voskových figurín
 • Donaucity a Dunajská věž

Třetí den se přemístíme z centra k paláci Schönbrunn. Hned vedle se nachází Tiergarten Schönbrunn, nejstarší zoo na světě. Záleží, co vše chcete v okolí paláce vidět, ale klidně tu můžete strávit celý den.

Pokud tu neplánujete strávit celý den, můžete se vydat do jednoho z muzeí, které jste nestihli předchozí den. Nebo zakončete pobyt ve Vídni u Dunaje, kde je krásně upravená promenáda. Za chvíli si ukážeme více.

Ubytování ve Vídni 😴

ubytování ve vídni s dětmi
The Social Hub

Hravé ubytování kousek od parku Prater

ubytování ve vídni s dětmi
Austria Trend Parkhotel

4* hotel s apartmány u Schönbrunn

Palác Schönbrunn

Navštívit palác Schönbrunn je ve Vídni téměř povinností. Rozlehlý areál s honosným barokním zámkem a zahradami, který je od roku 1996 součástí UNESCO.

památky ve Vídni / co navštívit ve Vídni / palác Schönbrunn

Součástí okolních zahrad zámku je i Palmenhaus, unikátní ocelová stavba s exotickými rostlinami, kde si můžete dát kafe a k tomu něco na zub. Krásný výhled na zámek se vám naskytne z terasy, která je přímo naproti zámku přes zahrady za Neptunovou fontánou.

V areálu se koná taky Apple Strudel Show, Marionette Show, můžete si prohlédnout oranžérii či Imperial Carriage Museum (Muzeum kočárů a vozidel).

Plánujete návštěvu s dětmi? Vyrazte do bludiště, ZOO nebo dětského muzea, kde si děti můžou vyzkoušet například kostým prince nebo princezny.

K paláci se dostanete metrem za 20 minut z Innere Stadt. Určitě sem vyrazte co nejdříve. Později dopoledne tu už proudí davy návštěvníků. Doporučuju objednat vstupenky předem, ať se vyhnete dlouhým frontám.

☞ Inspirujte se tipy na nejkrásnější jezera v Rakousku.

Tiergarten Schönbrunn

Návštěva Zoo Schönbrunn je jednou z nejlepších věcí, co dělat ve Vídni. Je vůbec nejstarší zoologickou zahradou na světě (funguje už od roku 1752) a zároveň několikrát získala titul nejkrásnější zoo na světě.

Zoo Schönbrunn (Tiergarten Schönbrunn)

Můžete tak pozorovat vzácná zvířata, jako jsou pandy velké, černí nosorožci, gorily a koaly v jejich přirozeném prostředí. Rezervujte vstupenky zde.

Zoo Schönbrunn (Tiergarten Schönbrunn)

Promenáda kolem Dunaje

Nasedněte na metro a vystupte v okolí Dunaje. Ten lemuje upravená promenáda, kde je posezení, písčitá pláž a nábřeží, kde místní tráví volný čas.

dunai city dunaj vídeň promenáda

V blízkosti se nachází Donau City, ultramoderní čtvrť, která je v kontrastu s tradiční Vídní. Pokud máte rádi zajímavou architekturu, určitě se tady zastavte. Je tu zeleň i posezení.

donau city vídeň / kam ve vídni

Dunajská věž

Nebo navštivte Dunajskou věž, která vykukuje už z Donau City. Z Dunajské věže si užijete jedny z nejlepších výhledů na Vídeň. Perfektní zakončení pobytu ve městě. Kromě vyhlídky se nahoře nachází taky restaurace.

Donauturm / Dunajská věž Vídeň / co vidět ve Vídni

Pokud si naplánujete vstup na západ slunce, uvidíte Vídeň za světla i krásně nasvícenou za tmy. Otevřeno je až do pozdních hodin. Kliknutím sem si zarezervujete vstupenky s přeskočením fronty. Dunajskou věž obklopuje rozlehlý Donaupark.

Donauturm / Dunajská věž Vídeň / co vidět ve Vídni
Donauturm / Dunajská věž Vídeň / co vidět ve Vídni

Tím končí náš itinerář pro 3 dny ve Vídni. Pokud jste některá místa vynechali nebo toho chcete vidět víc, v článku Co vidět ve Vídni najdete další tipy na zajímavosti a památky. Kromě toho se v článku dočtete informace o dopravě, co ochutnat ve Vídni a další praktické tipy.

Kde se ubytovat ve Vídni?

 • Bassena hotel – stylový 4* hotel se strategickou polohou pár minut od parku Prater a centra
 • Austria Trend Parkhotel – 4* hotel zařízený v tradičním stylu přímo u zámku Schönbrunn
 • Superbude Wien Prater – designový hotel kousek od parku Prater
 • The Social Hub – zábavné ubytování kousek od Prateru
 • JUFA hotel – příjemný hotel, ideální pro rodiny s dětmi
 • Prizeotel – moderní 3* hotel za skvělou cenu pár minut od hlavního vlakového nádraží
 • Lenas Donau Hotel – levný a jednoduchý hotel kousek od stanice metra

Ubytování ve Vídni 😴

ubytování ve vídni
Prizeotel

3* hotel za skvělou cenu kousek od nádraží

ubytování ve vídni
Lenas Donau hotel

Levné ubytování ve Vídni kousek od metra

Toto byl náš průvodce a tipy, jak vytvořit itinerář pro Vídeň za 3 dny. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Vídni

VÍDEŇ: Podívejte se na 40 tipů na zajímavosti a památky ve Vídni (včetně informací o vstupném a otevírací době). V článku Vídeň s dětmi sdílíme tipy, jak si užít Vídeň celá rodina.

V průvodci, kde se ubytovat ve Vídni najdete tipy na nejlepší čtvrti a ubytování ve Vídni včetně praktických informací.

Vienna City Card je jednou z nejoblíbenějších možností, jak ušetřit ve Vídni. Nebo se podívejte na srovnání Vienna City Card a Vienna Pass.

RAKOUSKO: Zde jsou nejkrásnější místa v Rakousku. Plánujete návštěvu rakouských jezer? Podívejte se na nejkrásnější jezera v Rakousku.

Čtěte ještě více inspirace pro cestování po Evropě.

4 názory na “Vídeň za 3 dny: itinerář, co navštívit ve Vídni a jak si jí užít!”

 1. Vážená paní Blanko,
  chystáme se s manželem ( 65+) ukázat vnukům ( studenti ) Vídeň přesně za 3 pobytové dny.
  Prostudovala jsem podrobně Vaše informace a vychází mi z toho jako nejvýhodnější varianta zakoupení jízdenky na hop on-hop off bus a pro zbytek památek využít slevy pro seniory a studenty. mám ještě jeden dotaz – lze rezervovat termín bez zakoupení vstupenky předem?
  Děkuji za bezvadné informace v článcích a předem i za odpověď.

  1. Dobrý den, Jitko,

   děkuji Vám za zprávu. Moc ráda slyším, že informace pomohly při plánování vaší cesty do Vídně.

   Autobusy hop-on hop-off jsou skvělá volba, protože zastavují poblíž hlavních bodů ve Vídni a usnadňují přesuny.
   Co se týká rezervace, tak bohužel lze rezervovat předem pouze se zakoupením vstupenky. Není možné rezervovat termín předem a zaplatit až na místě.

   Přeji krásný pobyt ve Vídni. 🙂

 2. Dobrý den,
  líbí se mi Váš třídenní rozpis Vídně. Chtěl bych se zeptat, jestli nevíte, jak je to s otevírací dobou zmíněných zastávek ve vašem článku přes Velikonoce? Nějak se mi to nedaří najít.
  Děkuji za odpověď
  Jiří Sedlák

  1. Dobrý den,

   hlavní památky bývají běžně otevřené bez ohledu na svátky (Schönbrunn, Hofburg, Belvedere, kostel sv. Štěpána apod.).

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *