muzea v Římě

10 tipů na nejlepší muzea v Římě

Řím láká návštěvníky svou historií, která tu sálá z každého koutu. A kde si jí nejlépe připomenout než v muzeích, která vás provedou historií od Etrusků, přes období antiky až po renesanční období a současnost? Mrkněte na 10 tipů na nejlepší muzea v Římě.

Která muzea v Římě stojí za návštěvu?

V Římě je 83 muzeí. Ano, 83. Obejít všechny vydá za několik návštěv Říma. Popravdě ale ne všechny za tu návštěvu stojí. Dnes si ukážeme ta muzea v Římě, která vás určitě nadchnou a budou bavit. Od každého něco, ať si na své přijdou milovníci starověkého Říma (hlásíme se 😃) jako ti, co vyhledávají současnější umělce z dob neoklasicismu nebo surrealismu.

Vatikánská muzea a Sixtinská kaple

Vatikánská muzea jsou jedny z největších muzeí na světě s více než 20 000 vystavenými díly, která papežové po staletí nashromáždili. A to je jen zlomek. Většina umění a děl k vidění není. Vatikánská muzea jsou 6. nejnavštěvovanějším muzeem umění na světě. Ohromí vás římskými sochami a mistrovskými díly renesančního umění.

muzea v Římě

Komplex Vatikánských muzeí sídlí v Palazzo Apostolico. Obrovský komplex s galeriemi, které jsou propojené několika kilometrovými chodbami. Návštěva vám zabere 3 hodiny času, ale počítejte s tím, že nemáte šanci si každé dílo pečlivěji prohlédnout. Uniknout by vám ale neměla Galerie map s malovanými topografickými mapami Itálie (1. foto), Raphaelova freska Athénská škola v Rafaelských pokojích a Sixtinská kaple, kde se pokocháte dvěma významnými díly od Michelangela (2. foto). Stropní deskou zobrazující devět epizod z knihy Genesis a Poslední soud na západní zdi znázorňující, jak Bůh vynáší soud na dušemi mrtvých. V úplném závěru se pak pokocháte točivým schodištěm Bramante (3. foto).

Ve Vatikánských muzeích bývá vždy plno. Nejlepšími časy pro návštěvu jsou úterý a čtvrtek odpoledne, kdy je nával turistů nejmenší.

 • Kde leží? Viale Vaticano 51, Vatican City
 • Jak se tam dostanu? Metro – linka A → zastávka Cipro-Musei Vaticani
 • Jaká je otevírací doba? PO – ČT 8:30 – 18:30 (poslední vstup 16:30) PÁ – SO 8:30 – 20:00 (poslední vstup 18:00)
 • Kolik je vstupné? Plné vstupné 17 EUR, snížené vstupné 8 EUR (studenti 19 – 26 let)
 • Rezervace: ANO
 • Součástí Rome&Vatican Pass: ANO

Přeskočte frontu a objednejte si lístky do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple online. V nabídce jsou dokonce prohlídky Vatikánu v noci.

Kapitolská muzea

Na malém, dokonale oválném náměstí Campidoglio najdete radnici a Kapitolská muzea, která jsou nejstarším veřejným muzeem na světě. Muzea jsou umístěná ve dvou ze tří paláců, které jsou propojené podzemní chodbou (třetí budovou je římská radnice Palazzo Senatorio).

Kapitolská muzea / muzea v Římě

Svou návštěvu začnete v Palazzo dei Conservatori, kde se na nádvoří pokocháte obřími mramorovými částmi těla, které patří k obří soše Konstantina z Forum Romanum. Nahoře si nenechte ujít bronzového Kapitolského vlka a ve druhém patře obrazovou galerii s díly od umělců Caravaggio, Titian a Rubens. Muzea vám odvyprávějí příběh Říma od starověku po renesanci. Vstupenka vás vyjde na 11,50 € a časově si vyhraďte 1-2 hodiny. Spolu s Vatikánskými muzei a galerií Borghese jsou Kapitolská muzea další místo, které musí navštívit všichni milovníci umění a historie.

Náměstí leží na kopci Kapitol a díky tomu jsou odtud nejlepší výhledy na starověký Řím – především na Forum Romanum a Koloseum v dáli. Starý Římané měli na Piazza svůj chrám, později Michelangelo náměstí přepracoval do současné podoby. Uprostřed náměstí stojí jezdecká socha od císaře Marka Aurellia. Kopie. Originál najdete v Kapitolských muzeích.

 • Kde leží? Piazza del Campidoglio
 • Jak se tam dostanu? 1 km od stanice metra Colosseo (trasa B)
 • Jaká je otevírací doba? 9:30 – 19:30
 • Kolik je vstupné? Plné vstupné 11,50 EUR, snížené vstupné 9,50 EUR
 • Rezervace: Není povinná, ale možno zarezervovat na www.museicapitolini.org
 • Součástí Roma Pass: ANO

Galerie Borghese

Galerii Borghese najdete v parku Vila Borghese, kterému se přezdívá Zelené plíce Říma. Je to místo, kde si odpočinete, projedete se na kole, pokocháte výhledem na Řím a dáte něco dobrého na zub. A oněmíte úžasem nad uměním v galerii, která patří k nejlepším v Římě.

muzea v Římě

Ta ukrývá jednu z nejlepších sbírek umění na světě v oblasti sochařství, malby a architektury. Sbírku vytvořil kardinál Scipione Borghese v 17. století a dnes zůstává vystavená ve vile, kterou postavil, aby jí chránil. I proto se jí přezdívá Královna všech soukromých sbírek na světě.

A čím vás galerie Borghese dostane? Svými podlahovými mozaikami znázorňujícím gladiátory, starověkými sochami, egyptským uměním, renesančními malbami od Rafaela, Caravaggia a Tiziana nebo některými z nejslavnějších Berniniho soch.

Dovnitř vpouští jen omezené množství turistů, takže tu není narváno. Na rozdíl od Vatikánských muzeí, kam vejde denně 30 000 návštěvníků.

Cena vstupenky je 13 € + 2 € za rezervaci. Stejně jako u řady dalších římských památek si musíte své místo do galerie Borghese zarezervovat. Máte 3 možnosti: telefonicky, emailem nebo přes webové stránky.

 • Napíšete email na info@tosc.it, kde uvedete počet osob, věk, datum a jaká hodina by vám přibližně vyhovovala. Do 48 hodin vám odpoví.
 • Druhou oblíbenou možností je provést rezervaci do galerie Borghese online. Rozhraní není úplně intuitivní, takže je oblíbenou možností objednat vstupenku přes Getyourguide, kde máte za pár kliků hotovo (a storno do 24 hodin předem zdarma).

Upozornění: na místě musíte být minimálně půl hodiny předem. Mezitím se můžete procházet ve zdejších zahradách.

 • Kde leží? Piazzale del Museo Borghese 5
 • Jak se tam dostanu? Metro – linka A → zastávka Piazza di Spagna, bus – linky 5, 19, 52, 53, 63, 86, 88, 92, 95, 116, 204, 217, 231, 360, 490, 491, 495, 630, 910, 926
 • Jaká je otevírací doba? ÚT – NE 9:00 – 19:00 (poslední vstup 17:00)
 • Kolik je vstupné? Plné vstupné 13 EUR, snížené vstupné 2 EUR (EU občané 18 – 25 let), poplatek za rezervaci 2 €
 • Rezervace: ANO (postup výše)
 • Součástí Roma Pass: ANO

TIP: Rádi byste ušetřili nějaké to euro na vstupném a dopravě po Římě? Nebo si to chcete zjednodušit a používat jednu kartu na vše? Mrkněte na turistické karty Roma Pass a Roma and Vatican Pass, se kterými máte vstupy do řady památek zdarma včetně městské dopravy a jízdy vyhlídkovým autobusem. Srovnání obou karet najdete v mém předchozím článku >>>.

Národní římské muzeum

Národní římské muzeum je rozdělené do 4 hlavních sbírek, které najdete v různých palácích. Před návštěvou si koupíte jednu kombinovanou vstupenku, se kterou se dostanete na všechna místa. Na návštěvu všech míst máte 1 týden.

Kolik je vstupné do Národního římského muzea?

 • Kombinovaná vstupenka: Plné vstupné 12 EUR, snížené vstupné 8 EUR (EU občané 18 – 25 let), poplatek za rezervaci 2 €
 • Vstupenka na 1 místo: Plné vstupné 8 EUR, snížené vstupné 2 EUR (EU občané 18 – 25 let), poplatek za rezervaci 2 €

Je nutná rezervace do Národního římského muzea?

Je lepší provést rezervaci online – oficiální stránky Národního římského muzea. Vstupenky se dají koupit i na místě, ale riskujete, že se ve vytíženějších časech nedostanete dovnitř. Mimo sezónu v týdnu nebo kdykoliv na večer by neměl být problém.

Národní římské muzeum: Palazzo Massimo alle Terme

Renesanční palác Palazzo Massimo je hlavním sídlem Národního římského muzea. Najdete tady rozsáhlou uměleckou sbírku starověkého umění. Přízemí a první patro jsou zasvěcené převážně sochařství. To nejlepší vás ale čeká ve druhém patře. Nádherné mozaiky a fresky kvetoucí zahrady, které zdobí téměř celou místnost.

muzea v Římě
 • Kde leží? Largo di Villa Peretti, 2
 • Jak se tam dostanu? Metro – linka A  → stanice Repubblica nebo Termini, autobus C, H, 16, 36, 38, 40, 64, 86, 92, 92, 105, 157, 170, 175, 204, 217, 310, 360, 492, 590, 649, 714 a 910
 • Jaká je otevírací doba? ÚT-PÁ 14:00-19:45, SO-NE 10:30-19:45 (poslední vstup v 19:00)
 • Kolik je vstupné? 12 € (8 € snížené pro občany EU 18-25 let) v rámci kombinované vstupenky, 8 € (2 € snížené pro občany EU 18-25 let) v rámci běžné vstupenky
 • Rezervace: Není povinná
 • Součástí Roma Pass: ANO

Národní římské muzeum: Diokleciánovy lázně

Diokleciánovy lázně, historické sídlo Národního římského muzea, leží v těsně blízkosti Palazzo Massimo. Ve 4. století bývaly největším a nejokázalejším lázeňským komplexem ve starověkém Římě, které pojmulo až 3000 lidí najednou.

muzea v Římě

Hlavní část muzea se věnuje rozsáhlé sbírce starověkých římských nápisů a psaných textů. Nenechte si ujít ani kostel Santa Maria degli Angeli, který navrhl Michelangelo, ale rok poté zemřel a baziliku dokončil jeho žák Jacopo Lo Duca. Venku se pak rozprostírá nádherný otevřený prostor Michelangelo Cloister neboli Michelangelův klášter, který je jedním z největších v Itálii.

 • Kde leží? Via del Circo Massimo
 • Jak se tam dostanu? Metro – linka A nebo B → stanice Termini, autobus C2, H, 36, 38, 40, 64, 86, 90, 92, 105, 170, 175, 217, 310, 360, 714 a 910
 • Jaká je otevírací doba? ÚT-PÁ 14:00-19:45, SO-NE 10:30-19:45 (poslední vstup v 19:00)
 • Kolik je vstupné? 12 € (8 € snížené pro občany EU 18-25 let) v rámci kombinované vstupenky, 8 € (2 € snížené pro občany EU 18-25 let) v rámci běžné vstupenky
 • Rezervace: Není povinná
 • Součástí Roma Pass: ANO

Národní římské muzeum: Palazzo Altemps

Palazzo Altemps je honosně zdobený palác z 15. století poblíž náměstí Piazza Navona. Pokocháte se tu těmi největšími díly antického sochařství, egyptskými sbírkami, slavnými freskami Pallavicini Rospigliosi a dalšími nálezy a sbírkami.

 • Kde leží? Piazza S. Apollinare, 46
 • Jak se tam dostanu? Autobus C3, 30, 70, 81, 87, 116, 130, 186, 492 a 628.
 • Jaká je otevírací doba? ÚT-PÁ 14:00-19:45, SO-NE 10:30-19:45 (poslední vstup v 19:00)
 • Kolik je vstupné? 12 € (8 € snížené pro občany EU 18-25 let) v rámci kombinované vstupenky, 8 € (2 € snížené pro občany EU 18-25 let) v rámci běžné vstupenky
 • Rezervace: Není povinná
 • Součástí Roma Pass: ANO

Národní římské muzeum: Crypta Balbi

Na místě Crypta Balbi se vrátíte do minulosti Říma díky zdejším výkopům, které odhalují, jak se místo využívalo od starověku přes středověk a renesanci až po novověk. Najdete tu ale taky archeologický materiál z jiných vykopávek a historických sbírek jiných římských muzeí.

 • Kde leží? Via delle Botteghe Oscure, 31
 • Jak se tam dostanu? Autobus H, 30, 40, 46, 62, 63, 64, 70, 87, 119, 130, 186, 190, 271, 492, 571, 630, 780, 810 a 916
 • Jaká je otevírací doba? ÚT-PÁ 14:00-19:45, SO-NE 10:30-19:45 (poslední vstup v 19:00)
 • Kolik je vstupné? 12 € (8 € snížené pro občany EU 18-25 let) v rámci kombinované vstupenky, 8 € (2 € snížené pro občany EU 18-25 let) v rámci běžné vstupenky
 • Rezervace: Není povinná
 • Součástí Roma Pass: ANO

Trajanovo forum – Museo dei Fori Imperiali

Trajanovy trhy (Mercati di Traiano) na svazích kopce Quirinal byly dominantním středobodem Trajanova fóra ze začátku 2. století, které bylo poslední a nejokázalejší z císařských fór. Původně se předpokládalo, že se jednalo o starobylé nákupní centrum, ale vědci teď věří, že byly navrženy pro umístění správných úřadů fóra.

muzea v Římě

Muzeum se zaměřuje na historii a architekturu císařských fór. Nejvíc vás dostane samotná budova. Obrovský třípodlažní půlkruh soustředěný v obrovské Velké síni, odkud jsou skvělé výhled na okolní fóra. I když nejsou Trajanovy trhy tak známé jako Koloseum, za mě stojí určitě za vidění. Už kvůli tomu, jak zachovalé zůstaly po celá staletí.

 • Kde leží? Via IV Novembre, 94
 • Jak se tam dostanu? Metro linka B → zastávka Colosseo nebo Cavour, bus – linky 40, 53, 60, 64, 70, 80, 85, 57, 117, 170, 175, 186, 271, 571, 810, H, N7, N8, N9, N15, N18 → zastávka Piazza Venezia
 • Jaká je otevírací doba? PO – NE 9:30 – 19:00
 • Kolik je vstupné? Plné vstupné 15 EUR, snížené vstupné 13 EUR (EU občané 18 – 24 let)
 • Rezervace: NE
 • Součástí Roma Pass: ANO

Andělský hrad (Castel Sant´Angelo)

Kousek od Vatikánu, na pravém břehu řeky Tibery, najdete pevnost Andělský hrad, které se přezdívá Hadriánova hrobka. Patří k nejstarším památkám Říma. Postavil ho císař Hadrián v roce 139 n. l. jako své mauzoleum. Následně ho opevnilo a převzalo papežství, které používalo kostel jako své útočiště.

Řím bez cestovky / Řím na vlastní pěst / Řím průvodce

Název hradu je odvozený na základě vize anděla, kterou tady měl papež Řehoř v roce 590. Dnes je Andělský kost oblíbeným muzeem, kde se dozvíte více o dlouhé a bouřlivé historii a pokocháte honosnými papežskými byty. Za vidění stojí taky sál Paolina s renesančními freskami a parádním výhledem z terasy.

 • Kde leží? Lungo teverre Castello 50
 • Jak se tam dostanu? Bus – linky 23, 34, 49, 64, 87, 280, 492, 926, 990
 • Jaká je otevírací doba? ÚT – NE 9:00 – 19:30 (prodejna vstupenek zavírá v 18:30)
 • Kolik je vstupné? Plné vstupné 15 EUR, snížené vstupné 7 EUR (EU občané 18 – 24 let)
 • Rezervace: O prázdninách a víkendech ANO
 • Součástí Roma Pass: ANO

Rezervovat vstupenky do Andělského hradu online

Národní etruské muzeum Villa Giulia (Museo Nazionale Etrusco di Villa Giulia)

V krásné renesanční budově Villa Giulia na kraji parku Villa Borghese si na své přijdou všichni, co se zajímají o předřímské antické období. V Národním etruském muzeu najdete cennou sbírku etruských předmětů od zlatých šperků, keramiky, váz, bronzového zboží až po známý Sarkofág zasnoubeného ze 6. století.

muzea v Římě
 • Kde leží? Piazzale di Villa Giulia, 9
 • Jak se tam dostanu? Metro A → zastávka Flaminio, tramvaj 2, 3 a 19
 • Jaká je otevírací doba? ÚT – NE 9:00 – 20:00 (poslední vstup v 19:00)
 • Kolik je vstupné? Plné vstupné 10 EUR, snížené vstupné 2 EUR (EU občané 18 – 25 let)
 • Rezervace: NE
 • Součástí Roma Pass: ANO

Národní galerie starověkého umění (Galleria Nazionale d’Arte Antica)

muzea v Římě

Palazzo Barberini je impozantní barokní budova ze 17. století, ve které sídlí Národní galerie starověkého umění. Za návrh fasády byl zodpovědný italský architekt Carl Maderna, který navrhl taky baziliku svatého Petra ve Vatikánu.

Na budově pracoval po Madernově smrti Bernini a jeho rival Borromini a oba přispěli tvorbou monumentálních schodišť.

Najdete tu přes 1400 uměleckých děl ze 13. – 18. století od Tiziana, El Greca, Caravaggia, Tintoretta nebo Rafaelův slavný obraz jeho milenky La fornarina.

muzea v Římě
 • Kde leží? Via delle Quattro Fontane, 13
 • Jak se tam dostanu? Metro A → zastávka Barberini, autobusy 52, 53, 56, 58, 58, 60, 61, 95, 116, 175, 492 a 590.
 • Jaká je otevírací doba? ÚT – NE 10:00 – 18:00 (pokladna zavírá v 17:00)
 • Kolik je vstupné? Plné vstupné 12 €, snížené vstupné 2 € (EU občané 18 – 25 let), kombinovaná vstupenka s Palazzo Corsini, ale ten je momentálně v rekonstrukci
 • Rezervace: NE
 • Součástí Roma Pass: ANO

Národní galerie moderního a současného umění (Galleria Nazionale d’Arte Moderna)

Chcete si chvilku odpočinout od starodávných ruin a renesančních paláců? V Národním muzeu moderního a současného umění neboli GNAM se vám to určitě podaří. Najdete tu největší italskou sbírku umění 19. – 20. století od neoklasicismu, impresionismu, futurismu až po surrealismus – sochy od italských mistrů Antonia Canova a Umberta Boccioniho a obrazy od Modiglianiho a Giorgia de Chirica. francouzští umělci Cézanne, Rodin, Degas, Monet a Vincent Van Gogh nebo rakouský světoznámý umělec Gustav Klimt.

 • Kde leží? Viale delle Belle Arti, 131
 • Jak se tam dostanu? Metro linka A → zastávka Flaminio, tramvaj 3 a 19, autobus 61, 89, 160, 490, 495 → zastávka Piazzale del Fiocco
 • Jaká je otevírací doba? ÚT-NE 09:00-19:00 (poslední vstup 45 minut před)
 • Kolik je vstupné? Plné vstupné 10 EUR, snížené vstupné 2 EUR (EU občané 18 – 25 let), snížené vstupné 5 EUR, pokud jste navštívili MAXXI (viz níže)
 • Rezervace: Není povinná
 • Součástí Roma Pass: ANO

MAXXI – Národní muzeum umění 21. století

MAXXI neboli Museo Nazionale delle Arti del XXI Secolo je nejlepším římským uměním současného umění. Ve stálé sbírce má na 300 děl, ale za vidění stojí především dočasné výstavy, které muzeum pořádá. Obvykle zahrnují inovativní a avantgardní umělce z celého světa.

Budova, ve které muzeum sídlí, byla dříve vojenskou kasárnou. Poté prošla radikální proměnou irácké architektky Zahy Hadid a stala se významným architektonickým dílem. Muzeum leží ve čtvrti Flaminio.

 • Kde leží? Via Guido Reni 4
 • Jak se tam dostanu? Metro linka A → zastávka Flaminio, tramvaj 2, autobus 53, 168, 910
 • Jaká je otevírací doba? ÚT – NE 11:00 – 19:00
 • Kolik je vstupné? Plné vstupné 12 EUR, snížené vstupné 9 EUR (EU občané 14 – 25 let)
 • Rezervace: NE
 • Součástí Roma Pass: ANO, včetně přednostního vstupu

Muzea v Římě – MAPA

TIP: Rádi byste ušetřili nějaké to euro na vstupném a dopravě po Římě? Nebo si to chcete zjednodušit a používat jednu kartu na vše? Mrkněte na turistické karty Roma Pass a Roma and Vatican Pass, se kterými máte vstupy do řady památek zdarma včetně městské dopravy a jízdy vyhlídkovým autobusem. Srovnání obou karet najdete v mém předchozím článku >>>.

Související články o Římě


Která muzea v Římě vás zaujala? Baví vás spíš starověký Řím, středověk nebo moderní umění? Pro nás to je hlavně starověký Řím, ale když jsem viděla ty nádherné fresky a malby, často jsem s údivem doslova zírala 🙂.

Znáte někoho, kdo hledá inspiraci? Udělejte mi radost a pošlete článek do světa :).
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top