20 tipů na nejkrásnější místa a zajímavosti, co navštívit v Německu

kam v Německu / co navštívit v Německu

Německo není pro většinu lidí destinací číslo jedna, pokud plánujeme, jaké zajímavosti a nejkrásnější místa v Evropě vidět. Přesto má co nabídnout. Tento průvodce vám ukáže tipy na výlety, zajímavá místa a kam v Německu. Součástí je taky mapa, co navštívit v Německu.

Co navštívit a vidět v Německu – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu, kam v Německu. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci, co navštívit v Německu. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Poté se vám uloží mezi Google mapy a můžete si jí kdykoliv načíst v mobilu nebo počítači. Pro větší verzi mapy klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Památky a zajímavosti, co navštívit v Německu

Husté a temné lesy, zasněžené vrcholky hor, písečné pláže s dechberoucími útesy, historická městečka, majestátní hrady, skalní města…to všechno a ještě mnohem víc v Německu najdete. Takže kam v Německu vyrazit a jaké zajímavosti si nenechat ujít?

Nejkrásnější místa v Německu: Bavorský les

Bavorský les, to je vlastně německá strana Šumavy. Prý dokonce ta krásnější. Jestli přemýšlíte, kam vyrazit na výlet na Šumavě a tu českou část už máte prochozenou, vyrazte k německým sousedům.

Podniknete tady řadu výletů, jako je výšlap na nejvyšší vrchol za celou Šumavu i Bavorský les – Großer Arber nebo procházku ZOO s vlky a stezkou korunami stromů v Neuschönau.

Jezero Kleiner Arbersee a v dáli vrchol Großer Arber

Více o Bavorském lese se dozvíte v předchozím článku: Bavorský les: tipy na výlety na německé straně Šumavy

Nejkrásnější místa v Německu: Německé Alpy

Na jihu německého Bavorska se pak rozprostírají německé Alpy. Pokud milujete hory, byl by hřích nenavštívit ty německé. Přece jen to máme co by dup na plyn. A je tu krásně…tolik míst, která vás naprosto uchvátí.

Řada českých turistů směřuje do Berchtesgadenského národního parku. Části německých Alp, která dle mnohých patří k těm nejkrásnějším.

kam v Německu / co navštívit v Německu
Berchtesgaden národní park

A to především díky zdejším jezerům Königsee a Obersee. Po jezeře Königsee se můžete projet lodí a pokračovat dál k jezeru Obersee. Je to dost turistické, ale stojí to za vidění. Odtud se dá pokračovat dál do parku, kde si užijete daleko víc klidu.

Jezero Obersee

Za návštěvu ale stojí i další místa v německých Alpách. Třeba Allgäuské Alpy úplně na západě.

Nebo oblast kolem nejvyššího vrcholu německých Alp – Zugspitze, odkud to máte blízko k dalším výletním bodům, jako je pohádkový zámek Neuschwanstein, historické městečko Füssen s vodopády na řece Lech nebo jezero Eibsee přímo pod vrcholem Zugspitze.

kam v Německu / co navštívit v Německu
Zámek Neuschwanstein

Vše o německých (Bavorských) Alpách se dozvíte v předchozím článku: Německé Alpy: kompletní průvodce a tipy na výlety a turistické trasy

Nejkrásnější místa v Německu: Koupání u Baltského moře

Když se řekne dovolená u moře, asi si většina z nás představí v Evropě státy, jako jsou Chorvatsko, Itálie nebo Španělsko. Přemýšleli jste ale někdy nad Německem? Dovolená u Baltského moře?

Binz

Například v přímořském letovisku Binz je v létě voda jako kafíčko. Dalším letoviskem s krásnou promenádou je čtvrt hodiny vzdálený Sellin. Výhodou je, že na rozdíl od jihu Evropy, jste na obou místech z Prahy asi za 6 hodin.

Nejkrásnější místa v Německu: Ostrov Rujána

Obě výše uvedená městečka Binz i Sellin leží na největším německém ostrově Rujána (Rügen). Hlavním tahounem tohoto ostrova je nejen skvělé koupání, ale taky národní park Jasmund s křídlově bílými útesy.

kam v Německu / co navštívit v Německu

Nejznámějším útvarem parku je Königsstuhl neboli Královská židle, kde je i návštěvnické centrum. Sem se dostanete autobusem z městečka Hagen (u zastávky je placené parkoviště – přímo k útesům se autem dojet nedá). Krásný výhled na útesy se vám naskytne i z největšího města ostrova – Sassnitz.

Königsstuhl

Pokud se chcete vyhnout davům turistů, zabočte u návštěvnického centra Königsstuhl doprava směrem útesy Victoria po stezce Hochuterweg Sassnitz – Königsstuhl. Ta vede až do Sassnitz (7 km), takže můžete klidně vyrazit i v opačném směru nebo si projít jen část z trasy.

kam v Německu / co navštívit v Německu

Další možností, jak se útesy pokochat, je vyrazit na plavbu ze Sassnitz. Lodě vyplouvají každou chvilku a okružní cesta trvá asi hodinu a půl.

Nejsevernějším místem východního Německa je výběžek Kap Arkona. Pokochat se tady můžete několika majáky nebo kouzelnou rybářskou vesničkou.

Celá oblast ostrova je rovinatá a plná cyklostezek a turistických tras. Ostrov můžete projet taky zdejším parním vlakem Racing Roland.

Nejkrásnější místa v Německu: Černý les

Český les neboli Schwarzwald najdete na jihozápadě Německa. Typické jsou pro něj temné a husté lesy, čiré řeky, ledovcová jezera, květinové louky a malebné vesničky. Žádná jiná oblast v Německu nemá tak vysokou hustotu chráněných oblastí jako právě Schwarzwald.

Černý les patří k nejoblíbenějším místům v Německu, kde si v zimě skvěle zalyžujete a celý rok můžete objevovat region díky řadě turistických tras.

vodopády Triberg
kam v Německu / co navštívit v Německu
WildLine Hängebrücke u Bad Wildbad
vodopády Všech svatých (Allerheiligen wasserfälle) u Oppenau

Na své si zde přijdou i milovníci historie díky pohádkovým hradům, klášterům a historickému městu Freiburg, kterému se přezdívá “klenot Černého lesa”.

Freiburg

Nejkrásnější místa v Německu: Saské Švýcarsko

Kdo by nemiloval České Švýcarsko s ikonickou Pravčickou bránou? A už jste navštívili německou stranu – Saské Švýcarsko?

skalní město Bastei
skalní město Schrammsteine
pevnost Königstein
Urzeitpark zábavný park
stolová hora Lilienstein

Čtěte našeho průvodce skalním městem Bastei.

Nejkrásnější místa v Německu: Bodamské jezero

Bodamské jezero je druhým největším jezerem v Alpách, které leží na hranicích Německa, Švýcarska a Rakouska. Je to místo, kde zažijete skvělou dovolenou po celý rok. Navíc s parádním výhledem na zasněžené vrcholky hor.

Na jezeře najdete tři ostrovy:

  • ostrov Mainau s botanickou zahradou, díky které se mu přezdívá “květinový”
  • ostrov Reichenau zaujme všechny milovníky historie i přírodních krás, díky kterým je zapsaný na seznamu UNESCO
  • ostrov Lindau s historickým centrem
ostrov Mainau
ostrov Lindau

V okolí určitě navštivte rodiště Jana Husa Kostnici, středověké městečko Meersburg nebo archeologický skanzen v Unteruhldingenu.

Meersburg
archeologický skanzen

Nejkrásnější místa v Německu: Romantická cesta

Romantická cesta (německy Romantische Straße) je cesta v jižním Bavorsku vedoucí mezi městy Würzburg a Füssen.

Pokud milujete historická městečka a krásné zámky, tenhle roadtrip vás bude bavit. Začnete u rozlehlých vinic a skončíte v Alpách.

Rothenburg ob der Tauber
Nördlingen

Vznikla v 50. letech minulého století jako snaha Německa podpořit cestovní ruch. Po letech se stala tak známou, že po cestě narazíte na řadu autobusů s německou až po japonskou posádku.

Augsburg
Landsberg am Lech

Cestu poznáte podle hnědé značky s názvem Romantische Straße nebo si jí stáhněte jako mapu (na začátku článku).

Neuschwanstein
Schwangau

Nejkrásnější místa Německa: Národní park Harz

Harz je pohoří a zároveň národní park v saském Německu, který je v mnohém podobný naší Šumavě. Jsou pro něj typické husté smrkové a bukové lesy, skalní útvary, rašeliniště, ale taky pozůstatky historie v podobě hradů, zámků nebo zřícenin.

vrchol Brocken
Brockenbahn
visutý most nad přehradou Rappbode
skalní útvar s vyhlídkou Teufelsmauer
Blankenburg
Blankenburg

Je to oblast, která je opředená celou řadou čarodějnických pověstí, takže tady najdete taky místa spjatá s těmito mýty (například Čarodějnická tančírna, kde prý čarodějnice jeden den v roce tančily a prováděly své rituály).

Nejvyšším vrcholem je s nadmořskou výškou 1141 m hora Brocken, kam se dostanete dokonce parní lokomotivou.

historické město Stolberg
Wernigerode

Nejkrásnější místa Německa: Národní park Schleswig-Holstein

Přesouváme se na sever Německa směrem k Dánsku, kde najdete národní park Schleswig-Holstein. Ten tvoří pobřežní část Severního moře neboli moře Waddenzee (wattové moře). To má tak nepostradatelnou ekologickou hodnotu, že je zapsané na seznamu UNESCO.

Pro oblast jsou typické krásné pláže, ovce a sviňuchy, písečné duny a roztomilé přístavy.

ostrov Sylt

Dobrým výchozím bodem pro prozkoumávání národního parku je přístav Husum. A není lepšího ubytování v přístavu než s výhledem na moře ? – například v těchto apartmánech za fajn cenu.

přístav Husum

A až sem pojedete, vezměte to přes krásné pobřežní město Lübeck.

Lübeck

Nejkrásnější místa Německa: souostroví Helgoland

Nádherné souostroví skládající se z ostrovů Helgoland a Düne, které vás určitě očaruje.

Spatřit tady můžete dva druhy tuleňů i řadu vzácných ptáků. A navíc jim budete tak blízko. Zaujmou vás taky útesy z červeného pískovce a roztomilé přístavní domky.

kam v Německu / co navštívit v Německu

Na Helgoland se dostanete lodí z několika pobřežních měst – Büsum, Bremerhaven, Wilhelmshaven a za nás Čechy nejvíce využívaný Cuxhaven. Všechna města jsou od nás velmi dobře dostupná po dálnici. Auto budete muset nechat na placeném parkovišti v přístavu, protože na souostroví jsou zakázaná.

kam v Německu / co navštívit v Německu

Nejkrásnější města v Německu: Hamburk

Druhé největší město v Německu Hamburk patří k nejrušnějším a nejvýznamnějším přístavům v Evropě. Ale nenechte se zmýlit. Tenhle přístav je od Severního moře vzdálený 100 km. Městem se proplétá řeky Labe a četné kanály, které propojuje na 2 300 mostů. To je víc, než v Amsterdamu a Benátkách dohromady.

Kanály a Labe lemují stavby postavené v tzv. cihlové gotice. Dle mnohých je Hamburk nejkrásnější město Německa.

kam v Německu / co navštívit v Německu
Speicherstadt
kam v Německu / co navštívit v Německu
Elbphilharmonie

Mezi významné památky patří moderní koncertní sál Elbphilarmonie a honosná radnice.

Při návštěvě si taky nenechte ujít Čtvrť červených luceren neboli Reeperbahn s živou hudbou a kluby, kde Beatles nastartovali svou kariéru.

Čtěte našeho podrobného průvodce pro Hamburk (co navštívit, doprava, ubytování, ceny, jídlo a další užitečné tipy včetně mapy).

Nejkrásnější města v Německu: Berlín

I přes svou historii poznamenanou především druhou světovou válkou a studenou válkou se z Berlína stalo multikulturní a živé město. Berlín je dokonce považovaný za světové centrum pro kulturu a kreativní průmysl.

Stačí se tu jen procházet a nasávat atmosféru. Z pouličního umění, architektury a historických míst. A k tomu si dát něco dobrého. Stejně jako město samotné i jeho kuchyně je mezinárodní, chutná a pestrá.

co navštívit v Německu
Braniborská brána
Alexanderplatz a televizní věž s úžasným výhledem / co navštívit v Německu
Alexanderplatz a televizní věž s úžasným výhledem

Více o Berlíně se dozvíte v předchozím článku – Co navštívit v Berlíně (Kompletní průvodce a cestovatelské tipy)

Nejkrásnější města v Německu: Drážďany

Drážďany jsou nádherné historické město, které je doslova protkané památkami.

Projděte se starým městem Altstadt a nasajte historii Drážďan. Prozkoumejte jedny z nejlepších muzeí v Německu včetně Zwingeru a Královského paláce. Nebo přejděte most do Neustadt a užijte si kousek Berlína v Drážďanech.

Německo nejkrásnější místa a města / kam v Německu
Pohled na Drážďany z Frauenkirche
Německo nejkrásnější místa a města / kam v Německu
Zwinger

Čtěte našeho podrobného průvodce pro Drážďany (památky, co navštívit, doprava, ubytování a další užitečné tipy včetně mapy).

Nejkrásnější města v Německu: Mnichov

Mnichov je největším městem v Bavorsku. Je to taky perfektní základna pro řadu výletů v okolí, protože leží na úpatí Alp.

Při své návštěvě si nenechte ujít centrální náměstí Marienplatz, kde můžete obdivovat honosnou radnici (Neues Rathaus) a kostel Peterskirche, který umožňuje vidět Mnichov v celé jeho kráse.

Dalším oblíbeným místem je královský palác Nymphenburg a velký městský park s pivní zahrádkou.

královský palác Nymphenburg

V kontrastu s historickou částí jsou industriální budovy, jako jsou Highlight Towers a BMW Welt, kde si na své přijdou milovníci luxusních aut.

BMW Welt

Pokud chcete mít město jako na dlani, vyšlápněte si na Olympiaberg. Je to místo, kde se můžete rozvalit do trávy a kochat se Olympijským stadionem a celým Mnichovem.

Olympiaberg

Nejkrásnější města v Německu: Norimberk

Norimberk je dalším z měst, které by bylo doslova hřích v Německu vynechat. My jsme tady byli už několikrát, protože odtud většinou létáme.

Při své návštěvě určitě nevynechejte starou část města, muzeum známého umělce Albrechta Dürera (v tomto domě dříve žil) a středověký hrad.

Jedním z největších lákadel je pak místní ZOO, která patří k těm nejkrásnějším v celém Německu. Její součástí je i delfinárium, kde spatříte nejen delfíny, ale i kapustňáky a lachtany. ZOO se rozprostírá mezi stromy a skalami, takže je tu i v létě příjemně.

Dalším nej jsou pak vánoční trhy, které jsou v okolí vyhlášené.

Nejkrásnější města Německa: Kolín nad Rýnem

Čtvrté největší město Německa najdete na jeho západě. Kromě známé katedrály svatého Petra nabízí i další zajímavá místa, která vás při návštěvě nadchnou.

katedrála sv. Petra a most Hohenzollern

Ať už plánujete návštěvu Kolína nad Rýnem s dětmi nebo bez, nemůžete vynechat zdejší zábavný park Phantasialand. Je to místo, kde se zabaví děti i dospělí.

Zdroj: phantasialand.de

Ceny vstupného do parku Phantasialand vás vyjdou pro mládež nad 12 let a dospělé na 54,5 € a děti v rozmezí 4-11 let 44,50 €. Děti do 4 let mají vstupné zdarma a taky ti, co slaví narozeniny ??. Pozor – lístky je potřeba rezervovat předem online na oficiálních stránkách.

Milovníci čokolády (hlásíme se ?) musí povinně navštívit zdejší muzeum čokolády (Cologne Chocolate Museum) a milovníci Picassa pak muzeum Ludwigových.

A ti, co se milují navzájem ?, pak most Hohenzollern, který je lemovaný zámky zamilovaných.

Moderní architekturou se pak můžete pokochat v podobě tří sedmnáctipatrových budov Kranhäuser přímo u břehu Rýna.

zámky na Hohenzollern Bridge
Kranhäuser

Nejkrásnější města Německa: Frankfurt nad Mohanem

Frankfurt nad Mohanem nese hned dvě přezdívky – Mainhattan a Big Ebble. Proč? Mrkněte na fotky. Že vám připomíná New York? Přesně tím se odlišuje od řady evropských měst.

Město má ale taky historické kořeny v podobě staré radnice ze 14. století nebo dřevěných domků na náměstí.

Parádní výhled na město se vám naskytne z 200 m vysokého mrakodrapu Maintower.

Praktické informace před cestou do Německa

Ceny v Německu

Ceny jídla v Německu jsou podobné těm našim. Záleží, v jakém obchodě nakupujte a taky kde vzhledem k velikosti Německa. Obecně Lidl a Aldi jsou ty levnější řetězce, kde seženete velmi levné a přesto kvalitní sýry nebo například jogurty. Připlatíte si za ovoce, zeleninu a vajíčka.

Autem do Německa

Německé dálnice jsou zatím stále nezpoplatněné. Co ale ušetříte na známce, to vrazíte do pohonných hmot. Benzín tady vyjde zhruba o 20 % dráž než u nás, proto z ČR neodjíždějte s plnou nádrží. Nafta je jen o trochu dražší.

Aktuální ceny benzínu/nafty >>

Kolik přibližně zaplatíte za cestu si můžete spočítat v téhle jednoduché kalkulačce.

Maximální rychlost v obci je 50 km/h, mimo obec 100 km/h a na dálnici je pak doporučená maximální rychlost 130 km/h.

Nejlepší rezervační zdroje pro návštěvu Německa

Přes Booking.com hledáme veškeré ubytování. Jedná se o největší ubytovací portál na světě a najdete tu vše od moderních hotelů, útulných penzionů po přímořské vily.

Get Your Guide je obrovský rezervační systém pro nákup vstupenek, výletů s průvodci a nejrůznější aktivity. Na jednom místě si můžete přečíst zkušenosti ostatních cestovatelů a zarezervovat lístky do Vatikánských muzeí, plavbu lodí po Dunaji nebo pouštní safari v Dubaji.

Toto byly naše tipy na nejkrásnější místa, co navštívit v Německu. Dotazy rádi zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Související články o Německu

BERLÍN: Berlín má pro každého něco – vybrat si můžete z našich tipů, co vidět v Berlíně.

HAMBURK: Hamburk je podle některých tím nejkrásnějším městem v Německu. Podívejte se na naše tipy, co vidět v Hamburku a vytvořte si svůj vlastní názor.

DRÁŽĎANY: Drážďany jsou jedním z nejkrásnějších měst v Německu. Inspiruje se tipy na památky a zajímavosti, co navštívit v Drážďanech.

NĚMECKÉ ALPY: Německo si pro sebe ukrojilo krásný kus Alp. Co dělat a jaké turistické trasy podniknout v německých Alpách se dozvíte v samostatném článku.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *