NĚMECKO: zajímavosti a nejkrásnější místa + MAPA

kam v Německu / co navštívit v Německu

Německo není pro většinu lidí destinací číslo jedna, pokud plánujeme, jaké zajímavosti a nejkrásnější místa v Evropě vidět. Přesto má co nabídnout. Tento průvodce vám ukáže tipy na výlety, zajímavá místa a kam v Německu. Součástí je taky mapa, co navštívit v Německu.

Co navštívit v Německu: MAPA

Co navštívit v Německu?

Husté a temné lesy, zasněžené vrcholky hor, písečné pláže s dechberoucími útesy, historická městečka, majestátní hrady, skalní města…to všechno a ještě mnohem víc v Německu najdete. Takže kam v Německu vyrazit a jaké zajímavosti si nenechat ujít?

Nejkrásnější místa v Německu: Bavorský les

Bavorský les, to je vlastně německá strana Šumavy. Prý dokonce ta krásnější. Jestli přemýšlíte, kam vyrazit na výlet na Šumavě a tu českou část už máte prochozenou, vyrazte k německým sousedům.

Podniknete tady řadu výletů, jako je výšlap na nejvyšší vrchol za celou Šumavu i Bavorský les – Großer Arber nebo procházku ZOO s vlky a stezkou korunami stromů v Neuschönau.

Jezero Kleiner Arbersee a v dáli vrchol Großer Arber

Více o Bavorském lese se dozvíte v předchozím článku: Bavorský les: tipy na výlety na německé straně Šumavy

Nejkrásnější místa v Německu: Německé Alpy

Na jihu německého Bavorska se pak rozprostírají německé Alpy. Pokud milujete hory, byl by hřích nenavštívit ty německé. Přece jen to máme co by dup na plyn. A je tu krásně…tolik míst, která vás naprosto uchvátí.

Řada českých turistů směřuje do Berchtesgadenského národního parku. Části německých Alp, která dle mnohých patří k těm nejkrásnějším.

kam v Německu / co navštívit v Německu
Berchtesgaden národní park

A to především díky zdejším jezerům Königsee a Obersee. Po jezeře Königsee se můžete projet lodí a pokračovat dál k jezeru Obersee. Je to dost turistické, ale stojí to za vidění. Odtud se dá pokračovat dál do parku, kde si užijete daleko víc klidu.

Jezero Obersee

Za návštěvu ale stojí i další místa v německých Alpách. Třeba Allgäuské Alpy úplně na západě.

Nebo oblast kolem nejvyššího vrcholu německých Alp – Zugspitze, odkud to máte blízko k dalším výletním bodům, jako je pohádkový zámek Neuschwanstein, historické městečko Füssen s vodopády na řece Lech nebo jezero Eibsee přímo pod vrcholem Zugspitze.

kam v Německu / co navštívit v Německu
Zámek Neuschwanstein

Vše o německých (Bavorských) Alpách se dozvíte v předchozím článku: Německé Alpy: kompletní průvodce a tipy na výlety a turistické trasy

Nejkrásnější místa v Německu: Koupání u Baltského moře

Když se řekne dovolená u moře, asi si většina z nás představí v Evropě státy, jako jsou Chorvatsko, Itálie nebo Španělsko. Přemýšleli jste ale někdy nad Německem? Dovolená u Baltského moře?

Binz

Například v přímořském letovisku Binz je v létě voda jako kafíčko. Dalším letoviskem s krásnou promenádou je čtvrt hodiny vzdálený Sellin. Výhodou je, že na rozdíl od jihu Evropy, jste na obou místech z Prahy asi za 6 hodin.

Nejkrásnější místa v Německu: Ostrov Rujána

Obě výše uvedená městečka Binz i Sellin leží na největším německém ostrově Rujána (Rügen). Hlavním tahounem tohoto ostrova je nejen skvělé koupání, ale taky národní park Jasmund s křídlově bílými útesy.

kam v Německu / co navštívit v Německu

Nejznámějším útvarem parku je Königsstuhl neboli Královská židle, kde je i návštěvnické centrum. Sem se dostanete autobusem z městečka Hagen (u zastávky je placené parkoviště – přímo k útesům se autem dojet nedá). Krásný výhled na útesy se vám naskytne i z největšího města ostrova – Sassnitz.

Königsstuhl

Pokud se chcete vyhnout davům turistů, zabočte u návštěvnického centra Königsstuhl doprava směrem útesy Victoria po stezce Hochuterweg Sassnitz – Königsstuhl. Ta vede až do Sassnitz (7 km), takže můžete klidně vyrazit i v opačném směru nebo si projít jen část z trasy.

kam v Německu / co navštívit v Německu

Další možností, jak se útesy pokochat, je vyrazit na plavbu ze Sassnitz. Lodě vyplouvají každou chvilku a okružní cesta trvá asi hodinu a půl.

Nejsevernějším místem východního Německa je výběžek Kap Arkona. Pokochat se tady můžete několika majáky nebo kouzelnou rybářskou vesničkou.

Celá oblast ostrova je rovinatá a plná cyklostezek a turistických tras. Ostrov můžete projet taky zdejším parním vlakem Racing Roland.

Nejkrásnější místa v Německu: Černý les

Český les neboli Schwarzwald najdete na jihozápadě Německa. Typické jsou pro něj temné a husté lesy, čiré řeky, ledovcová jezera, květinové louky a malebné vesničky. Žádná jiná oblast v Německu nemá tak vysokou hustotu chráněných oblastí jako právě Schwarzwald.

Černý les patří k nejoblíbenějším místům v Německu, kde si v zimě skvěle zalyžujete a celý rok můžete objevovat region díky řadě turistických tras.

vodopády Triberg
kam v Německu / co navštívit v Německu
WildLine Hängebrücke u Bad Wildbad
vodopády Všech svatých (Allerheiligen wasserfälle) u Oppenau

Na své si zde přijdou i milovníci historie díky pohádkovým hradům, klášterům a historickému městu Freiburg, kterému se přezdívá “klenot Černého lesa”.

Freiburg

? Přímo v srdci Černého lesa leží apartmány Fuchs und Has’ Gästehaus. Ideální jak pro páry ?, tak pro rodiny s dětmi ?‍?‍?‍?. Jen pár kroků od lesa a s řadou výletních bodů v okolí.

Nejkrásnější místa v Německu: Saské Švýcarsko

Kdo by nemiloval České Švýcarsko s ikonickou Pravčickou bránou? A už jste navštívili německou stranu – Saské Švýcarsko?

skalní město Bastei
skalní město Schrammsteine
pevnost Königstein
Urzeitpark zábavný park
stolová hora Lilienstein

Podrobný průvodce skalním městem Bastei

Celá oblast Saského Švýcarska je dokonale protkaná turistickými trasami. Stačí jen vyrazit do přírody, objevovat a kochat se ?. Nebo si vybrat ubytování, kde se můžete kochat i z okna a terasy. Jako třeba v tomhle penzionu v Hohnsteinu přímo nad skalami.

Nejkrásnější místa v Německu: Bodamské jezero

Bodamské jezero je druhým největším jezerem v Alpách, které leží na hranicích Německa, Švýcarska a Rakouska. Je to místo, kde zažijete skvělou dovolenou po celý rok. Navíc s parádním výhledem na zasněžené vrcholky hor.

Na jezeře najdete tři ostrovy:

  • ostrov Mainau s botanickou zahradou, díky které se mu přezdívá “květinový”
  • ostrov Reichenau zaujme všechny milovníky historie i přírodních krás, díky kterým je zapsaný na seznamu UNESCO
  • ostrov Lindau s historickým centrem
ostrov Mainau
ostrov Lindau

V okolí určitě navštivte rodiště Jana Husa Kostnici, středověké městečko Meersburg nebo archeologický skanzen v Unteruhldingenu.

Meersburg
archeologický skanzen

Nejkrásnější místa v Německu: Romantická cesta

Romantická cesta (německy Romantische Straße) je cesta v jižním Bavorsku vedoucí mezi městy Würzburg a Füssen.

Pokud milujete historická městečka a krásné zámky, tenhle roadtrip vás bude bavit. Začnete u rozlehlých vinic a skončíte v Alpách.

Rothenburg ob der Tauber
Nördlingen

Vznikla v 50. letech minulého století jako snaha Německa podpořit cestovní ruch. Po letech se stala tak známou, že po cestě narazíte na řadu autobusů s německou až po japonskou posádku.

Augsburg
Landsberg am Lech

Cestu poznáte podle hnědé značky s názvem Romantische Straße nebo si jí stáhněte jako mapu (na začátku článku).

Neuschwanstein
Schwangau

? Pokud nemáte vražedné tempo jako Kobra 11 ?, celou Romantickou cestu za jeden den neprojedete. Zastávku na přespání si můžete udělat v Augsburgu, který rozhodně stojí za bližší zkoumání. Ubytovat se můžete například v těchto oku i peněžence lahodících pokojích a apartmánech ?.

Nejkrásnější místa Německa: Národní park Harz

Harz je pohoří a zároveň národní park v saském Německu, který je v mnohém podobný naší Šumavě. Jsou pro něj typické husté smrkové a bukové lesy, skalní útvary, rašeliniště, ale taky pozůstatky historie v podobě hradů, zámků nebo zřícenin.

vrchol Brocken
Brockenbahn
visutý most nad přehradou Rappbode
skalní útvar s vyhlídkou Teufelsmauer
Blankenburg
Blankenburg

Je to oblast, která je opředená celou řadou čarodějnických pověstí, takže tady najdete taky místa spjatá s těmito mýty (například Čarodějnická tančírna, kde prý čarodějnice jeden den v roce tančily a prováděly své rituály).

Nejvyšším vrcholem je s nadmořskou výškou 1141 m hora Brocken, kam se dostanete dokonce parní lokomotivou.

historické město Stolberg
Wernigerode

? Co takhle ubytování v krásném historickém městečku Wernigerode? Apartmány, kde najdete vše, co k pohodové dovče budete potřebovat ?.

Nejkrásnější místa Německa: Národní park Schleswig-Holstein

Přesouváme se na sever Německa směrem k Dánsku, kde najdete národní park Schleswig-Holstein. Ten tvoří pobřežní část Severního moře neboli moře Waddenzee (wattové moře). To má tak nepostradatelnou ekologickou hodnotu, že je zapsané na seznamu UNESCO.

Pro oblast jsou typické krásné pláže, ovce a sviňuchy, písečné duny a roztomilé přístavy.

ostrov Sylt

Dobrým výchozím bodem pro prozkoumávání národního parku je přístav Husum. A není lepšího ubytování v přístavu než s výhledem na moře ? – například v těchto apartmánech za fajn cenu.

přístav Husum

A až sem pojedete, vezměte to přes krásné pobřežní město Lübeck.

Lübeck

Nejkrásnější místa Německa: souostroví Helgoland

Nádherné souostroví skládající se z ostrovů Helgoland a Düne, které vás určitě očaruje.

Spatřit tady můžete dva druhy tuleňů i řadu vzácných ptáků. A navíc jim budete tak blízko. Zaujmou vás taky útesy z červeného pískovce a roztomilé přístavní domky.

kam v Německu / co navštívit v Německu

Na Helgoland se dostanete lodí z několika pobřežních měst – Büsum, Bremerhaven, Wilhelmshaven a za nás Čechy nejvíce využívaný Cuxhaven. Všechna města jsou od nás velmi dobře dostupná po dálnici. Auto budete muset nechat na placeném parkovišti v přístavu, protože na souostroví jsou zakázaná.

kam v Německu / co navštívit v Německu

? Ubytování téměř na pláži, kde si výhled na Severní moře můžete užívat i z terasy ?.

Nejkrásnější města v Německu: Hamburk

Druhé největší město v Německu Hamburk patří k nejrušnějším a nejvýznamnějším přístavům v Evropě. Ale nenechte se zmýlit. Tenhle přístav je od Severního moře vzdálený 100 km. Městem protéká řeka Labe. Žádné moře.

Pro Hamburk jsou typické kanály a vodní cesty napříč městem a staré cihlové stavby. Dle mnohých je to nejkrásnější město Německa vůbec.

kam v Německu / co navštívit v Německu

Mezi významné památky patří moderní koncertní sál Elbphilarmonie a novorenesanční radnice.

koncertní sál Elbphilarmonie

Při návštěvě si taky nenechte ujít Čtvrť červených luceren neboli Reeperbahn s živou hudbou a kluby, kde Beatles nastartovali svou kariéru.

? Motel One je síť hotelů, které najdete například i ve Vídni nebo v Berlíně. Mají pohodlné postele a super ceny, co víc si přát ?.

Nejkrásnější města v Německu: Berlín

Hlavní město Německa tady nemůže chybět. Můžete si tady udělat zastávku na pár dní, až se třeba budete chystat na ostrov Rujána ?.

Proč navštívit Berlín? Berlín je multikulturní město. Právě proto je považován za světové centrum pro kulturu a kreativní průmysl.

řeka Spree
most Oberbaumbrücke

Berlín je plný památek, atrakcí a zajímavých míst. Je to místo, kde máte stále co objevovat.

Židovský památník
Alexanderplatz

Navíc se tu skvěle najíte. Vaše chuťové pohárky si budou libovat, protože těch podniků s výborným jídlem je tu požehnaně.

? Chystáte se do Berlína i s dětmi? Tak či onak mrkněte na ubytování v hotelu A&O Berlin Mitte, kde jsou děti do 18 let zcela zdarma. V ceně získáte i snídaně a skvělou polohu v centru Berlína.

Více o Berlíně se dozvíte v předchozím článku:

Nejkrásnější města v Německu: Drážďany

Kdo by neznal Drážďany. Minimálně na nákupy tam už byla řada z nás ?. Drážďany jsou ale krásné historické město, které vás určitě nadchne.

Jeho starou částí se stačí jen tak procházet a kochat. Vždy natrefíte na nějaké zajímavé místo, památku nebo galerii. Pokud ale chcete vidět hlavní symboly Drážďan, nevynechejte Frauenkirche (kostel Panny Marie) přímo na náměstí, největší chrám Saska Hofkirche (katedrála Nejsvětější trojice) a “německý Louvre” Zwinger.

Hofkirche
Frauenkirche
Zwinger

Doporučuju projít po pěším starém mostě Augustusbrücke ze starého města do nového města (Innere Neustadt), odkud se vám naskytne krásný výhled na historickou část města. Kolem tržiště Neustädter Markthalle můžete pokračovat dál až k centru umění Kunsthofpassage Dresden, který vás zaujme už na první dobrou.

Kunsthofpassage
Kunsthofpassage

? Apartmány s vířivou vanou? Jen kousek od historického centra a Zwingeru? Mrkněte na apartmány Residenz am Zwinger, kde vás přesně tohle čeká ?.

Nejkrásnější města v Německu: Mnichov

Mnichov je největším městem v Bavorsku. Je to taky perfektní základna pro řadu výletů v okolí, protože leží na úpatí Alp.

Při své návštěvě si nenechte ujít centrální náměstí Marienplatz, kde můžete obdivovat honosnou radnici (Neues Rathaus) a kostel Peterskirche, který umožňuje vidět Mnichov v celé jeho kráse.

Dalším oblíbeným místem je královský palác Nymphenburg a velký městský park s pivní zahrádkou.

královský palác Nymphenburg

V kontrastu s historickou částí jsou industriální budovy, jako jsou Highlight Towers a BMW Welt, kde si na své přijdou milovníci luxusních aut.

BMW Welt

Pokud chcete mít město jako na dlani, vyšlápněte si na Olympiaberg. Je to místo, kde se můžete rozvalit do trávy a kochat se Olympijským stadionem a celým Mnichovem.

Olympiaberg

? Jako na zámku si budete připadat v tomto hotelu, který je navíc jen kousek od centra Mnichova.

Nejkrásnější města v Německu: Norimberk

Norimberk je dalším z měst, které by bylo doslova hřích v Německu vynechat. My jsme tady byli už několikrát, protože odtud většinou létáme.

Při své návštěvě určitě nevynechejte starou část města, muzeum známého umělce Albrechta Dürera (v tomto domě dříve žil) a středověký hrad.

Jedním z největších lákadel je pak místní ZOO, která patří k těm nejkrásnějším v celém Německu. Její součástí je i delfinárium, kde spatříte nejen delfíny, ale i kapustňáky a lachtany. ZOO se rozprostírá mezi stromy a skalami, takže je tu i v létě příjemně.

Dalším nej jsou pak vánoční trhy, které jsou v okolí vyhlášené.

? Hotely Motel One jsou sázka na jistotu ?. Útulné s dobrými snídaněmi a polohou k historickému centru Norimberka.

Nejkrásnější města Německa: Kolín nad Rýnem

Čtvrté největší město Německa najdete na jeho západě. Kromě známé katedrály svatého Petra nabízí i další zajímavá místa, která vás při návštěvě nadchnou.

katedrála sv. Petra a most Hohenzollern

Ať už plánujete návštěvu Kolína nad Rýnem s dětmi nebo bez, nemůžete vynechat zdejší zábavný park Phantasialand. Je to místo, kde se zabaví děti i dospělí.

Zdroj: phantasialand.de

Ceny vstupného do parku Phantasialand vás vyjdou pro mládež nad 12 let a dospělé na 54,5 € a děti v rozmezí 4-11 let 44,50 €. Děti do 4 let mají vstupné zdarma a taky ti, co slaví narozeniny ??. Pozor – lístky je potřeba rezervovat předem online na oficiálních stránkách.

Milovníci čokolády (hlásíme se ?) musí povinně navštívit zdejší muzeum čokolády (Cologne Chocolate Museum) a milovníci Picassa pak muzeum Ludwigových.

A ti, co se milují navzájem ?, pak most Hohenzollern, který je lemovaný zámky zamilovaných.

Moderní architekturou se pak můžete pokochat v podobě tří sedmnáctipatrových budov Kranhäuser přímo u břehu Rýna.

zámky na Hohenzollern Bridge
Kranhäuser

? Hotel Sandmanns am Dom jen kousek od slavné kolínské katedrály, kde se můžete večer procházet kolem Rýnu a obdivovat krásně nasvícený Kolín ?.

Nejkrásnější města Německa: Frankfurt nad Mohanem

Frankfurt nad Mohanem nese hned dvě přezdívky – Mainhattan a Big Ebble. Proč? Mrkněte na fotky. Že vám připomíná New York? Přesně tím se odlišuje od řady evropských měst.

Město má ale taky historické kořeny v podobě staré radnice ze 14. století nebo dřevěných domků na náměstí.

Parádní výhled na město se vám naskytne z 200 m vysokého mrakodrapu Maintower.

? Hotel Cult, odkud budete mít na dosah historickou část Frankfurtu i letiště. Skvělé snídaně a cena. Sauna jako bonus ❤.


Praktické informace před cestou do Německa

Ceny v Německu

Ceny jídla v Německu jsou podobné těm našim. Záleží, v jakém obchodě nakupujte a taky kde vzhledem k velikosti Německa. Obecně Lidl a Aldi jsou ty levnější řetězce, kde seženete velmi levné a přesto kvalitní sýry nebo například jogurty. Připlatíte si za ovoce, zeleninu a vajíčka.

Autem do Německa

Německé dálnice jsou zatím stále nezpoplatněné. Co ale ušetříte na známce, to vrazíte do pohonných hmot. Benzín tady vyjde zhruba o 20 % dráž než u nás, proto z ČR neodjíždějte s plnou nádrží. Nafta je jen o trochu dražší.

Aktuální ceny benzínu/nafty >>

Kolik přibližně zaplatíte za cestu si můžete spočítat v téhle jednoduché kalkulačce.

Maximální rychlost v obci je 50 km/h, mimo obec 100 km/h a na dálnici je pak doporučená maximální rychlost 130 km/h.

Průvodce nejen pro Německo

Nevím, jak to máte vy, ale já radši koukám do papírové mapy než do navigace v telefonu. Holt stará škola ?. Google mapy jsou skvělé (na turistické mapy jedině mapy od Seznamu), ale občas nás už zavedly na taková místa, o kterých ani místní neměli tušení ?.

Před cestou máme pro sichr klasickou automapu:

? Podrobný průvodce pro celé Německo (vydání 2019)

? Automapa Německa a centrální Evropy v měřítku 1:500 000

? Mapa v měřítku 1:400 000 nejen pro Alpy, ale i pro Čechy, Slovensko i jih Německa + další státy, které se můžou hodit (pro nás Čechy třeba Chorvatsko ?)

Co si zabalit?

Nikdo nechce po cestě sedřené nohy do krve, otlačené popruhy v ramenou, vykloktané zuby zimou, obličej raka a vyschlo v krku ?.

Suma sumárum se tak neobejdete bez pořádných bot, dobrého batohu, větrovky, opalovacího krému (berte minerální – proč se dozvíte v tomto článku) a vody.

⏩ Podrobný článek o tom, co si zabalit s sebou na cestu a na turistiku včetně jídla.

Výběry z bankomatu

Za nás doporučujeme nebrat s sebou velkou hotovost. Za směnu zbytečně zaplatíte víc než při výběru z bankomatu na místě.  My to tak dříve dělali a pěkně na tom prodělávali ?

Ne všechny banky ale mají příznivé ceny za výběry z bankomatu v zahraničí, tak se raději koukněte na jejich ceník před cestou. Velmi dobře vychází mBank, Equa Bank a Air Bank.

Nebo mrkněte na platební kartu Revolut, která vychází v cizině nejlíp co do poplatků za výběry a výše kurzů.

Platby kartou jsou bez poplatků, výběry z bankomatů zdarma do 4500 Kč (u neplacené verze) a navíc mají jedny z nejlepších kurzů, takže za nás spokojenost.

A hlavně: karta není vázaná na účet a převedete si tam jednoduše na 2 kliky, kolik potřebujete.

Přes tento odkaz vám doručí platební kartu zcela zdarma (jinak se platí 99 Kč).

Více o Revolut najdete v článku, jak levně nebo zdarma cestovat po světě.

Cestovní pojištění s 50 % slevou

Bez cestovka nevytáhneme paty z ČR ?. Pojištění od AXA má jedno z nejlepších krytí a zároveň je taky jedno z nejlevnějších, což kvitujeme všemi deseti ?.

S tímhle odkazem ho budete mít za 50 %.  


Načerpali jste inspiraci, kam v Německu? Šťastnou cestu!

Související články o Německu

DRÁŽĎANY: Kompletní průvodce vaší návštěvou v Drážďanech

BERLÍN: Památky a zajímavosti, co navštívit v Berlíně

NĚMECKÉ ALPY: Turistika a výlety v německých Alpách

A kam to bude dál?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *