15 tipů na nejlepší výlety a turistické trasy v Českém Švýcarsku + mapa

České Švýcarsko

České Švýcarsko je jako říše divů plná skalních útvarů, hustých lesů a nádherných vyhlídek. V dnešním průvodci si ukážeme ta nejkrásnější místa a tipy na výlety v Českém Švýcarsku.

Kdo by neznal nejmladší národní park u nás. Unikátní pískovcové území, které v Evropě nemá obdoby.

České Švýcarsko tvoří kombinace pískovcových skal a čedičové a znělcové kupy, které jsou pozůstatkem sopečné činnosti. Oblastí se prořezává kaňon řeky Labe a pomáhá vytvářet místo s vysokou biodiverzitou.

Spolu se sousedním Saským Švýcarskem se jedná o jednu z nejvýznamnějších pískovcových oblastí v Evropě.

Velký požár v Českém Švýcarsku

V létě 2022 vypukl v Českém Švýcarsku rozsáhlý požár. Velký požár doslova zpustošil krajinu mezi obcí Hřensko a osadou Mezná. Řada stezek je dnes už bez problémů schůdná.

Některá místa a turistické trasy jsou stále nepřístupné. V dnešním článku si povíme více tom, které výlety můžete v Českém Švýcarsku podniknout.

NP České Švýcarsko / CHKO Labské pískovce

Co navštívit v Českém Švýcarsku – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu s tipy na výlety v Českém Švýcarsku. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Českém Švýcarsku. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Nejlepší tipy na výlety a turistické trasy v Českém Švýcarsku

Dodržujte základní pravidla národního parku České Švýcarsko: Neodhazujte odpadky (včetně papírových kapesníčků), nekuřte, nerozdělávejte oheň a buďte ohleduplní ke zvířatům a ostatní návštěvníkům. Na území národního parku jsou zakázané drony, táboření a nocování. Více informací zde

Pravčická brána a výletní zámeček Sokolí hnízdo

Pravčická brána. Nejde začít jinak než ikonou Českého Švýcarska, v jejímž sevření stojí zámeček Sokolí hnízdo. Zadejte si do Googlu České Švýcarsko a na většině fotografií uvidíte právě Pravčickou bránu.

Pravčická brána České Švýcarsko
Pravčická brána / nejlepší výlety v Českém Švýcarsku

Pravčická brána se pravidelně umísťuje v žebříčku nejkrásnějších míst v České republice. Je to Péti oblíbené místo, které musíme navštívit při každé návštěvě Českého Švýcarska. V roce 2009 se dokonce probojovala mezi 71 semifinalistů o sedm přírodních divů světa.

Pravčická brána je největší pískovcovou skalní bránou v Evropě – je široká 26,5 m a vysoká 16 m. Ta monumentálnost, když stojíte přímo pod ní, je neuvěřitelná. Místní jí přezdívají Pravčárna.

Vstup vede přes zámeček Sokolí hnízdo. Odtud můžete projít doprava pod Pravčickou bránu, kde je posezení nebo vyjít doleva na jednu z vyhlídek.

Vyhlídka u Pravčické brány
Vyhlídka u Pravčické brány

Vyhlídek je tu několik a určitě si projděte všechny – každá nabízí trochu jiné výhledy na Pravčickou bránu a Labské pískovce.

Pravčická brána otevírací doba a vstupné

Do areálu Pravčické brány vstoupíte u Sokolího hnízda, kde zaplatíte vstupné. Pro dospělého je vstupné 95 Kč a pro děti, studenty a důchodce 30 Kč. Vstupenky si můžete koupit online zde.

Otevřeno je celoročně: duben-říjen denně 10:00-18:00, listopad až březen pátek-neděle 10:00-16:00.

Mimo otevírací dobu se do areálu Pravčické brány nedostanete – uvidíte jí pouze zespoda (viz první fotografie).

Jak se dostat k Pravčické bráně

K Pravčické bráně se dostanete ve dvou směrech. V současné době (duben 2024) je otevřená pouze trasa z Hřenska.

Trasa k Pravčické bráně z Hřenska

Trasa k Pravčické bráně je sice kratší, ale na druhou stranu strmější. Auto zaparkujete po levé straně kousek nad Hřenskem. Je tu placené parkoviště U vodopádu (parkovné je 200 Kč na den). V sezóně nebo o víkendech tu může být brzy plno. V tomto případě se dá pak zaparkovat níže v obci a zbytek trasy dojít.

Od parkoviště vyrazíte po pohodlné asfaltce až k rozcestníku Tři prameny, kde odbočíte doleva na lesní cestu. Po 2 km stoupání lesem dojdete k Pravčické bráně. Celou cestou vás doprovází červená turistická značka. Po požáru cestu lemují spálené stromy a je to trochu smutný pohled. Přesto je stezka bez problémů schůdná.

Tip: Pokud jedete místním autobusem, vystupte přímo u rozcestníku Tři prameny. Autobusy jezdí na trase kolem Českého Švýcarska a propojují Hřensko s Jetřichovicemi a dalšími obcemi.

Trasa k Pravčické bráně z Mezní louky

Trasa z osady Mezná je momentálně uzavřená (platné minimálně do června 2024) – před návštěvou zkontrolujte aktuální informace tady.

Tato trasa je delší, ale výhledy jsou odtud krásnější. Auto necháte na jednom z placených parkovišť přímo v Mezní Louce. Pěšky vyrazíte po červeně značené turistické značce Gabrielina stezka, která kopíruje NS Okolím Pravčické brány.

Stezka vás dovede až k Pravčické bráně. Cestou budete míjet Křídelní stěnu a řadu skalních masivů.

Ubytování České Švýcarsko 😴

ubytování české švýcarsko
Aparthotel Lípa s wellness

Moderní ubytování s možností polopenze

ubytování české švýcarsko
Penzion Mezi buky

Stylové ubytování za skvělou cenu

Edmundova a Divoká soutěska (Soutěsky Kamenice)

Edmundovu a Divokou soutěsku najdete mezi Hřenskem a Mezní Loukou. Jedná se o hluboké skalní kaňony na řece Kamenici. Pěší trasa vede pod skalními převisy a nepřístupná místa na člunech s výkladem.

Momentálně je přístupná pouze Divoká soutěska. Edmundova soutěska je uzavřená minimálně do konce sezóny 2024, ale předpokládá se uzavření na několik let – více informací zde.

Soutěsky Kamenice / Nejlepší výlety v Českém Švýcarsku
Soutěsky Kamenice / Nejlepší výlety v Českém Švýcarsku

Otevírací doba a vstupné soutěsek Kamenice

Divoká soutěska je otevřená od dubna do září v čase 9:00-17:00 hodin a od října do začátku listopadu 9:00-16:00. Aktuální informace o otevírací době a vstupném najdete na oficiálních stránkách města Hřensko.

Vstupné je 100 Kč, pro děti 3-15 let a důchodce 50 Kč. Osoby s průkazem ZTP, psi s náhubkem a kočárky vstup zdarma. Platba pouze v hotovosti.

Soutěsky Kamenice České Švýcarsko
Mezní můstek

Trasa k Edmundově a Divoké soutěsce

Nejprve procházíte Edmundovou neboli Tichou soutěskou. Pod skalními převisy se 3 tunely dojdete ke splavu, kde nasednete na pramici, kterou se dostanete za 1 km k Meznímu můstku.

Otevřeno: Trasa k Divoké soutěsce v roce 2024: Divoká soutěska začíná na Mezním můstku, odkud se vydáte po pěší stezce. Posledních 500 m je pro pěší nepřístupných a dopravu zajišťují opět pramice.

Soutěsky Kamenice / Nejlepší výlety v Českém Švýcarsku

Nebo vyrazte z Mezné, kde je další placené parkoviště. Mezi Hřenskem a Meznou pak v sezóně zajišťuje dopravu vláček Hřenský expres.

Skalní hrad Šaunštejn a Malá Pravčická brána

Pokračujeme od Hřenska směrem do Vysoké Lípy, kde jsou další dva parádní tipy na výlet: loupežnický hrad Šaunštejn a skalní oblouk Malá Pravčická brána.

Skalní hrad Šaunštejn

Loupežnický hrad Šaunštejn leží na pískovcovém skalním suku v nadmořské výšce 340 m. Vrchol je pak propojený vyhlídkovými plošinami, odkud je krásný výhled do okolí.

Závěrečný výstup na skalní hrad Šaunštejn vede po dřevěných schodištích. Některá jsou téměř kolmá a vedou úzkou skalní průrvou. Z toho důvodu bych trasu nedoporučila malým dětem nebo těm, kteří trpí závratěmi. Trasa není vhodná pro cyklisty a kočárky.

Čtěte náš podrobný článek o hradu Šaunštejn a Malé Pravčické bráně.

Malá Pravčická brána

Věděli jste, že se v Českém Švýcarsku nachází menší verze Pravčické brány? Říká se jí Malá Pravčická brána a najdete jí ukrytou v lesích. Na jejím boku je kovový žebřík, po kterém se dostanete na malou vyhlídkovou plošinu mezi koruny stromů.

nejkrásnější místa v Českém Švýcarsku

Trasa ke skalnímu hradu Šaunštejn a Malé Pravčické bráně

Auto zaparkujte na placeném parkovišti pod Vysokou Lípou (parkovné 150 Kč). Jsou tu 3 restaurace, kde se můžete v závěru výletu najíst.

Vydáte se po žluté turistické značce (na druhou stranu od obce směrem do lesa). U přístřešku Pod Šaunštejnem odbočíte doleva na červenou. Ta vás dovede až ke skalnímu hradu Šaunštejn (cca 20 minut chůze).

Až se pokocháte skalním hradem, pokračujete dál po červené k Malé Pravčické bráně (1 km). Po cestě vás čekají schody, menší jeskyně a pěkné výhledy. Zpět se vracíte stejnou trasou.

K Malé Pravčické bráně se dostanete taky po cyklostezce z Mezné. K hradu Šaunštejn už ale není trasa pro kola vhodná.

Jetřichovické vyhlídky

Jetřichovické vyhlídky patří mezi nejkrásnější místa v Českém Švýcarsku. Je to má oblíbená trasa plná nádherných výhledů, schodů, žebříků, stoupání a klesání.

Výhled na Vilemíninu stěnu z Mariiny vyhlídky / Jetřichovické vyhlídky
Výhled na Vilemíninu stěnu z Mariiny vyhlídky

Mariina vyhlídka

První a taky nejnavštěvovanější Jetřichovickou vyhlídkou je Mariina vyhlídka na Mariině skále. Jedná se o pískovcový skalnatý kopec, který má na vrcholu dřevěný altán. Ten uvidíte už z Jetřichovic. Výhledy jsou odtud nádherné do všech stran.

Mariina vyhlídka / tipy na výlety v Českém Švýcarsku

Většina návštěvníků směřuje právě na Mariinu vyhlídku a dál už nepokračuje.

Vilemínina stěna

Vyhlídku Vilemínina stěna najdete nedaleko Mariiny skály v nadmořské výšce 439 m. Vyhlídka je opět přístupná celoročně. I odtud budete mít skvělý výhled. Mimo jiné na Mariinu vyhlídku a vrcholy Českého středohoří.

Vilemínina stěna kam na výlet v Českém Švýcarsku

Rudolfův kámen

Rudolfův kámen (nazývá se taky Ostroh) je 484 m vysoký pískovcový kámen. Na jeho vrcholu se nachází dřevěný altán. Stoupání na Rudolfův kámen je ze všech Jetřichovických vyhlídek nejnáročnější. Výhledy jsou ale opět parádní.

Rudolfův kámen výlety v Českém Švýcarsku

Trasa Mariina skála – Vilemínina stěna – Rudolfův kámen

  • Délka okružní trasy: 6,3 km
  • Časová náročnost: 2,5 – 4 hodiny
  • Celkové převýšení: 375 m
  • Obtížnost: mírně náročná trasa
  • Mapa trasy ke stažení

Trasa začíná na parkovišti Jetřichovické vyhlídky v Jetřichovicích (parkovné 150 Kč, hotově i kartou). Odtud se vydáme po červeně značené stezce. K Mariině vyhlídce dojdeme po nerovném a strmém terénu za 45 minut. Poté lehce klesáme a zase stoupáme, dokud nedojdeme k Vilemínině stěně.

Vilemínina stěna Jetřichovické vyhlídky
Pohled z Vilemíniny stěny na Mariinu vyhlídku

Odtud pokračujeme přes Purkartický les až k Rudolfovu kameni. Trasa přes Jetřichovické vyhlídky je plná stoupání, klesání a schodů. Je zábavná, ale v teplém počasí se při ní zapotíte.

Z Rudolfova kamene postupně klesáme až k rozcestí Pohovka. Odtud můžete pokračovat dál k hradu Šaunštejn (5 km) nebo se vrátit po zelené zpět do Jetřichovic (2,5 km pohodovou trasou).

Čtěte náš podrobný článek o trase přes Jetřichovické vyhlídky. Najdete v něm spoustu fotografií pro lepší představu, jak trasa vypadá.

Zřícenina hradu Falkenštejn

Zříceninu skalního hradu Falkenštejn najdete nedaleko Jetřichovic. Hrad byl postaven ve 13.-14. století a dodnes se dochovaly některé světničky a základy dalších staveb.

hrad Falkenštejn / České Švýcarsko výlety

Hradem Falkenštejn se projdete po nově zrekonstruovaném chodníku, který chrání památku před turisty. Místo je celoročně volně přístupné.

Jak se dostat ke skalnímu hradu Falkenštejn

Ke skalnímu hradu se dostanete z Jetřichovic po žlutě značené turistické trase. Ze začátku vede cesta po pohodlné asfaltce. Poté začnete stoupat po dlouhém schodišti až na úpatí skály, na které se nachází samotný hrad. Závěrečný výstup vede po žebříku a kovových schodech.

Čtěte více o hradu Falkenštejn v samostatném článku (včetně tipů a fotografií).

Kyjovské údolí

Kyjovské údolí vede kaňonem říčky Křinice. Je více než 5 km dlouhé. Můžete se procházet přímo podél říčky, kde je trasa rovinatá a vhodná i pro malé děti, kočárky a kola.

Nebo vystoupejte po úzkém schodišti a užijte si okruh nad Kyjovským údolím. Ten vede přes několik vyhlídek (většina je už zarostlá) a kolem skalního hrádku.

Trasa Kyjovské údolí – Kinského vyhlídka – zřícenina Kyjovský hrad

Auto zaparkujete na malém parkovišti v malebné vesničce Kyjov. Odtud vyrazíte po červené kolem Dixova mlýna.

Po 700 metrech uvidíte vlevo odbočku ke Kinského vyhlídce, kam se dostanete po dřevěném schodišti mezi skalami. U Kinského vyhlídky navazuje Kyjovská skalní stezka, kterou můžete pokračovat dál.

Dorazíte k rozcestníku Sýrový potok. Buď budete pokračovat dál po skalní stezce (rovně) nebo odbočíte doprava po žluté směr Kyjovské údolí. My doporučujeme odbočit a udělat si okruh (pokud nejste s kočárkem).

Žlutá turistická značka vás dovede zpět na stezku Kyjovským údolím. U jeskyně Vinný sklep se dáte doleva po Köglerově naučné stezce, která vás zavede zpět na Kyjovskou skalní stezku.

Cesta u odbočky ke skalní stezce nekončí a pokračuje dál. Dojít můžete třeba až k Jeskyni víl (v zimě se tu tvoří ledové království) nebo k Brtnickému hrádku.

Ubytování České Švýcarsko 😴

ubytování české švýcarsko
U Fořta Mezní Louka

Apartmány/bungalovy, výborná kuchyně a poloha

ubytování české švýcarsko
Hotel Kortus Jetřichovice

Krásné ubytování, kde skvěle vaří

Brtnický hrádek a Brtnické ledopády

Brtnický hrádek

Brtnický hrádek se nachází v srdci Českého Švýcarska. Nazývá se taky Loupežnický zámek. Dodnes se dochovaly pouze části hradu.

Brtnický hrádek je jedním z těch míst v Českém Švýcarsku, kde nepotkáte zástupy turistů (jako na Pravčické bráně, v Dolském mlýně nebo Mariině vyhlídce).

☞ Prozkoumejte výhodné pobytové balíčky v Českém Švýcarsku.

Brtnické ledopády

Brtnické ledopády najdete po cestě k Brtnickému hrádku. A v okolí to rozhodně nejsou jediné ledopády. Je to tu v zimě jako v pohádce.

Brtnické ledopády České Švýcarsko
Brtnické ledopády v zimě

Největší šanci vidět Brtnické ledopády na vlastní oči budete mít na konci zimy. Podmínkou ale je, že ta zima musí stát za to – dostatek srážek, teploty pod nulou.

Trasa k Brtnickému hrádku

Nejkratší trasa k Brtnickému hrádku vede po zelené z obce Brtníky.

Dolský mlýn

Dolský mlýn je zříceninou starobylého mlýna z 16. století, kterou najdete na soutoku řek Jetřichovická Bělá a Kamenice. Natáčela se tady řada českých pohádek. Mimo jiné Pyšná princezna. Mlýn je volně přístupný.

Dolský mlýn České Švýcarsko / České Švýcarsko výlety

Trasa k Dolskému mlýnu

Nejpohodlnější trasa k Dolskému mlýnu začíná na konci Jetřichovic směrem, kde je placené parkoviště (150 Kč na den). Vydáte se po žluté, která kopíruje cyklostezku 3076. Touto trasou můžete vyrazit i s kočárkem.

Kratší, ale náročnější trasa vede z Vysoké Lípy po modré. Ta začíná na parkovišti naproti hotelu Lípa.

Po modré se dostanete až do vesnické památkové zóny Kamenická Stráň a po cestě si můžete udělat odbočku ke Kamenické vyhlídce. Kamenickou vyhlídku poznáte podle lavičky, od které budete mít výhled do hluboké soutěsky kolem řeky Kamenice.

Nebo se dá u Dolského mlýna navázat na zeleně značenou značku, která vás provede kolem několika řopíků až do Růžové s rozhlednou Růženka (viz další tipy na výlet v Českém Švýcarsku).

Rozhledna Růženka

Rozhledna Růženka je relativně nová rozhledna, kterou otevřeli teprve v roce 2018. Je přístupná celoročně zdarma.

Rozhledna Růženka zaujme svým netradičním vzhledem. Mně připomínala plynovou masku. Není vysoká, ale výhledy odtud jsou parádní.

rozhledna Růženka České Švýcarsko

Jak se dostat k rozhledně Růženka

K rozhledně Růženka se dostanete z obce Růžová. Můžete zaparkovat u kostela, odkud vyrazíte do kopce. Ze začátku jdete po neznačené cestě. Po levé straně budete mít sběrný dvůr.

Asi po čtvrt hodině navazuje na cestu naučná stezka naučná stezka Růžová – v obou směrech – vy se dáte doprava. U rozcestníku odbočíte doleva směr Pastevní vrch. Za 100 m jste v cíli.

Pokud máte malé děti, bude návštěva rozhledny Růženka ideální. Trasa je dlouhá jen 1 km a celou dobu jdete po nenáročné cestě do kopce.

Až se pokocháte z rozhledny, můžete sejít zpět k rozcestníku a pokračovat dál po naučné stezce. Ta vás dovede až k informační tabuli, kde se napojuje žlutá turistická značka.

Růžovský vrch / České Švýcarsko výlety
Růžovský vrch po pravé straně

Po té dojdete až na vrchol Růžovský vrch. Trasa je dlouhá téměř 2 hodiny a čeká vás přes 300 výškových metrů.

Růžovský vrch neboli Růžák je se svými 619 m nejvyšším bodem Českého Švýcarska. Místní mu přezdívají Děčínská Fudžíjama. Vrchol vznikl vulkanickou činností.

Na vrchol Růžovský vrch budete mít skvělý výhled z vyhlídek Jetřichovických stěn (Mariina skála, Vilemínina stěna). Je to ten dokonale zaoblený kopec přímo naproti.

☞ Prozkoumejte pobyty s polopenzí či wellness v Českém Švýcarsku.

Vyhlídka Belvedér

Upravená skalní vyhlídka Belvedér se nachází jen kousek od Českého Švýcarska.

Pokud budete poblíž, určitě stojí taky za návštěvu. Můžete si jí představit jako balkón do CHKO Labské pískovce. Z vyhlídky budete mít krásný výhled na NPR Labský kaňon.

vyhlídka Belveder Labské Pískovce

Trasa k vyhlídce Belveder

Tras k vyhlídce Belvedér vede hned několik. Za nás je nejhezčí ta z Děčína, která kopíruje červenou turistickou značku. Jdete po vrcholcích skal a je tu spousta dalších vyhlídek. Postupně dojdete až k vyhlídce Belveder, odkud červená pokračuje dál do Hřenska.

Vyhlídka Belvedér u Děčína / České Švýcarsko
Vyhlídka Belvedér

Pokud se ubytujete v Hřensku, můžete se nechat svézt autobusem nebo výletní lodí na kraj Děčína, kde stezka začíná. Spoje jsou časté a v Děčíně jste za pár minut. Z Děčína do Hřenska je to pak přes vyhlídku Belveder cca 14 km.

I samotná trasa z Hřenska je oblíbená.

A do třetice ta nejlehčí možnost – autem dojdete až k vyhlídce, kde je malé parkoviště.

Vyhlídky v Hřensku – Horní Janovská vyhlídka a Labská vyhlídka

Užijte si pohled na Hřensko z ptačí perspektivy. Po žluté turistické značce dojdete k Labské vyhlídce (10 minut) a po zelené k Horní Janovské vyhlídce (20 minut). Obě trasy vás zavedou až k ocelové rozhledně Janov, která je volně přístupná.

Při cestě k Horní Jankovské vyhlídce budete procházet kolem Staré plynárny. Oblíbený cíl fotografů, který dnes slouží jako ubytování.

Stará plynárna v Hřensku
Stará plynárna v Hřensku

Křížový vrch

Křížový vrch v Českém Švýcarsku

Křížový vrch představuje ten nejméně náročný výlet v Českém Švýcarsku. S téměř nulovou námahou získáte jedny z nejkrásnějších výhledů na České Švýcarsko, Lužické hory a České středohoří. Navíc je to oblíbené místo pro fotografy.

Vyhlídka se nachází v Rynarticích. Pokud tady nejste ubytovaní, zaparkujete za hotelem Zámeček. Je tu neplacené stání pro několik aut. Odtud se vydáte rovnou do kopce. Za pár minut jste nahoře.

Křížový vrch je částečně zarostlý. Přesto se dá obejít – z každé strany získáte krásné výhled do dálky. Za nás byla relativně mlha, ale pokud trefíte jasný den, nebude to mít chybu.

Křížový vrch v Českém Švýcarsku

Pavlínino údolí

Když už jsem zmínila Rynartice, nemůžeme vynechat Pavlínino údolí, právě nad kterým se Rynartice nachází.

Pavlínino údolí České Švýcarsko

Pavlínino údolí je nedotčené údolí kolem říčky Chřibská Kamenice. Údolí je dlouhé 3,5 km a dá se projít jen část z něj.

Chřibská Kamenice je domovem několika vzácných druhů rostlin a živočichů. Zahlédnout tu můžete dokonce lososa obecného, kterého se sem podařilo po letech navrátit.

Můžete vyrazit od koupaliště v Jetřichovicích, kde je neplacené parkoviště nebo z malé obce Studený na druhé straně údolí. Trasa není povolená pro cyklisty.

Pavlínino údolí České Švýcarsko

Pokud půjdete z Jetřichovic, můžete si udělat krátkou odbočku po Pavlínčině obchůzce. Ta vede k rybníku. Hezké místo pro malé děti, kde můžou vidět v jeskyni Rusalku. Já se jí popravdě trochu lekla :).

Pavlínino údolí České Švýcarsko

Vyhlídky nad Českou Kamenicí

Nad Českou Kamenicí si můžete projít vyhlídkový okruh přes vyhlídky Ponorka a Jehla. Auto zaparkujete na parkovišti u koupaliště. Odtud se vydáte po žluté turistické značce. Ta vás provede kolem mlýnků do kopce až k vyhlídce Ponorka.

Vyhlídka Ponorka nad Českou Kamenicí

Pokračujeme dál lesem k vyhlídce Tell-Platte (odtud jsou výhledy o něco horší).

Na rozcestníku pak odbočíme doprava po modré turistické značce, popř. si můžete udělat krátkou odbočku k Bratrskému oltáři.

Bratrské oltáře Česká Kamenice
Bratrské oltáře

Po modré dojdeme k vyhlídce Jehla, která se nachází na čedičové skále. Pokud nechytnete mlhu jako my, výhledy jsou odtud parádní.

Vyhlídka Jehla Česká Kamenice
Vyhlídka Jehla Česká Kamenice

Poté sestoupáte po modré zpět do České Kamenice (trasa je ze začátku strmá – pozor za mokra).

Chata Tokáň

Chata Tokáň je dalším oblíbeným výletem v Českém Švýcarsku. Dříve tu stáli dvě chaty, ale jedna zcela lehla popelem při požáru několik let zpět. V chatě můžete taky přespat – je to skvělé místo pro další túry po okolí.

Chata Tokáň je dostupná hned po několika trasách: 

  • Z Jetřichovic přes Mariinu vyhlídku, kolem Vilemíniny stěny a poté z Purkartického lesa po žluté (1,5 hod). 
  • Nebo ze stejného parkoviště po žluté turistické značce kolem hradu Falkenštejn a dále Haťovým dolem (1,5 hod). 
  • Mým doporučením je vyrazit po žluté turistické značce z lesního parkoviště kousek od Doubice. Cesta vede z části soutěskou Úzké schody plnou žebříků a schodišť (1,50 hod).
  • Na kole nebo kočárkem můžete vyrazit od infocentra mezi Dolní Chřibskou a Doubicí (1h20m pěšky). 

U chaty je dětské hřiště a můžete si tady dát něco dobrého na zub. 

☞ Prozkoumejte výhodné pobytové balíčky v Českém Švýcarsku.

Zlatý vrch

Kousek od Kamenického Šenova leží známé čedičové varhany Panská skála. Ty se proslavili především díky pohádce Pyšná princezna. 

Nedaleko odtud se tyčí v nadmořské výšce 657 m ještě vyšší čedičové varhany Zlatý vrch. Jsou méně známé, takž tu není tak plno jako u Panské skály. Kolem se rozprostírá národní přírodní památka Zlatý vrch. 

Zlatý vrch u Českého Švýcarska

Pokud se vydáte kousek dál po naučné stezce, doprava pak vede odbočka ke Stříbrnému vrchu. Tady kdysi býval kamenný lom (stejně jako u Zlatého vrchu) a je odtud krásný výhled do okolí. 

K oběma místům se dostaneme po naučné stezce Okolím Studence, která začíná kousek od neplaceného parkoviště v Lísce. 

Na druhou stranu od parkoviště dojdete k ocelové rozhledně Studenec (1,4 km; 40 min; volně přístupná). 

Kde se ubytovat v Českém Švýcarsku?

  • Aparthotel Lípa: Moderní apartmány s možností polopenze + vstřícný personál, wellness i vyžití pro děti
  • Penzion Mezi buky: Nádherný penzion za bezkonkurenční cenu, milý personál, skvělé zázemí pro páry i rodiny s dětmi
  • U Fořta: Oblíbený hotel s kompletním zázemím, stylově zařízené pokoje/apartmány/bungalovy, restaurace, skvělá poloha
  • Hotel Kortus: Citlivě zrekonstruované ubytování nedaleko Jetřichovic, výborná kuchyně a poloha pro turistiku

Ubytování České Švýcarsko 😴

ubytování české švýcarsko
Aparthotel Lípa s wellness

Moderní ubytování s možností polopenze

ubytování české švýcarsko
Penzion Mezi buky

Stylové ubytování za skvělou cenu

České Švýcarsko s dětmi

Kromě výše uvedených tipů na výlety v Českém Švýcarsku se můžete inspirovat místy, která jsou speciálně určená malým výletníkům:

Trpasličí skála u Rynartic
Trpasličí skála u Rynartic

České Švýcarsko s kočárkem

NP České Švýcarsko má spoustu turistických tras, které jsou bez problémů sjízdné kočárkem – tady je několik našich tipů:

  • Dolský mlýn po žluté z Jetřichovic
  • Kyjovské údolí po červené (cyklostezka 3032)
  • Areál Rysí stezka u Mezní Louky (kratší okruh, delší je sjízdný jen z části)
  • Haťový důl po žluté z Jetřichovic (z cesty vede krátká odbočka ke skalnímu hradu Falkenštejn, která ale sjízdná kočárkem není)
  • Naučná stezka Česká silnice po žluté a následně červené z Vysoké Lípy
  • Trasa po cyklostezce od infocentra Dolní Chřibská k chatě Tokáň

Popisy jednotlivých tras najdete výše.

Toto byly naše tipy na nejlepší turistické trasy a výlety v Českém Švýcarsku. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Další informace pro NP České Švýcarsko 

ČESKÉ ŠVÝCARSKO: V našem průvodci o ubytování v Českém Švýcarsku se dočtete spoustu tipů, kde se ubytovat v Českém Švýcarsku.

NEJLEPŠÍ VÝLETY V ČESKÉM ŠVÝCARSKU: Malá Pravčická brána a skalní hrad Šaunštejn jsou oblíbenou trasou v Jetřichovickém skalním městě. Pokud hledáte delší výlet, podívejte se na našeho průvodce pro Jetřichovické vyhlídky. Jen kousek odtud leží hrad Falkenštejn s nádherným výhledem do Haťova dolu.

POZNEJTE NEJKRÁSNĚJŠÍ MĚSTA V ČESKU: Praha je jedním z nejhezčích měst, kde je stále co objevovat. V našem podrobném průvodci Českým Krumlovem se dozvíte, proč sem jezdí turisté z celého světa. Stejně tak do Karlových Varů na západě Čech.

NAVŠTIVTE DALŠÍ MÍSTA V ČESKÉ REPUBLICE: Broumovsko je další oblastí, která je doslova protkaná pískovcovými skalami. Stejně tak Český ráj. Máme taky podrobného průvodce pro Krkonoše, Jizerské hory a Šumavu.

Shrnutí: České Švýcarsko tipy na výlety

Jaká jsou nejkrásnější místa v Českém Švýcarsku?

Pokud navštěvujete České Švýcarsko poprvé, Pravčická brána je povinnou zastávkou. Naším oblíbeným výletem jsou Jetřichovické vyhlídky (Mariina skála, Vilemínina stěna a Rudolfův kámen) nebo výhledy z hradu Falkenštejn. Pokud chcete zažít trochu adrenalinu, vylezte na skalní hrad Šaunštejn. Mezi vyhledávané výlety patří taky Dolský mlýn nebo chata Tokáň.

Co navštívit v Českém Švýcarsku s dětmi?

Děti budou nadšené z Trpasličí skály v Rynarticích, Rysí stezky a dětského hřiště v Mezní Louce nebo indiánské vesničky Rosehill.

Jaké výlety v Českém Švýcarsku jsou vhodné i pro kočárky?

S kočárkem můžete v NP České Švýcarsko vyrazit k Dolskému mlýnu, do Kyjovského údolí kolem říčky Křinice nebo Haťovým dolem, který vede kousek od hradu Falkenštejn.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *