Hrad Šaunštejn a Malá Pravčická brána: trasa, užitečné tipy & mapa

Malá Pravčická brána České Švýcarsko

Hrad Šaunštejn a Malá Pravčická brána je náš oblíbený výlet v NP České Švýcarsko. Trasa je zábavná, tak akorát náročná a výhledy jsou odtud nádherné. Obě místa leží kousek od sebe v Jetřichovických stěnách a jsou dobře dostupné. 

Po cestě si užijete stoupání po strmých schodech, vyhlídky na okolí a krásnou procházku lesem. Pokud máte strach z výšek a přesto byste rádi navštívili skalní hrad, doporučuji hrad Falkenštejn. Výstup na něj je snadnější než na hrad Šaunštejn. 

V tomto průvodci si ukážeme, co vás na trase hrad Šaunštejn – Malá Pravčická brána čeká a jak se sem dostat. Povíme si taky pár užitečných tipů, abyste si výlet užili stejně jako my.

Co je hrad Šaunštejn a Malá Pravčická brána?

Hrad Šaunštejn

Šaunštejn je skalní hrad ze 14. století, z něhož se dodnes dochovaly zbytky vytesaných místnosti ve skalách. Po třicetileté válce sloužil jako úkryt pro loupežníky. Z toho důvodu se mu přezdívá Loupežnický hrad

Dnes jsou jednotlivé skály propojené pomocí mostů a schodišť a tvoří velkou vyhlídkovou plošinu s výhledy do okolí. 

hrad Šaunštejn České Švýcarsko

Malá Pravčická brána

Nejspíš už jste slyšeli o Pravčické bráně. Věděli jste, že v NP České Švýcarsko existuje její menší verze?

Rozměry Malé Pravčické brány jsou 2,30 na 3,30 metrů, takže rozhodně není tak impozantní jako její známější sestra. Naopak je ukrytá mezi stromy a nebýt ukazatelů, možná jí minete.

Přesto stojí za vidění. Zvlášť, pokud plánujete navštívit hrad Šaunštejn, který je po cestě. 

Malá Pravčická brána České Švýcarsko

Dodržujte základní pravidla národního parku České Švýcarsko: Neodhazujte odpadky (včetně papírových kapesníčků), nekuřte, nerozdělávejte oheň a buďte ohleduplní ke zvířatům a ostatní návštěvníkům. Na území národního parku jsou zakázané drony, táboření a nocování. Více informací zde.   

Základní přehled pro hrad Šaunštejn a Malou Pravčickou bránu

  • Délka: 3,4 km
  • Časová náročnost: 1,5-2 hodiny
  • Celkové převýšení: 179 m
  • Obtížnost: mírně náročná trasa (nevhodná pro kola a kočárky)
  • Mapa trasy ke stažení

Pozn.: Údaje jsou počítané pro cestu tam a zpět.

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu trasy k hradu Šaunštejn a k Malé Pravčické bráně. Pokud kliknete na kterýkoliv bod na mapě nebo na Zobrazit na Mapy.cz, zobrazí se vám mapa v novém okně. Tady uvidíte podrobný popis trasy včetně převýšení. Kliknutím na hvězdičku v pravé části si můžete mapu uložit. Poté se vám uloží mezi Seznam mapy a můžete si jí kdykoliv načíst v mobilu nebo počítači.

Výstup na hrad Šaunštejn není vhodný pro menší děti a lidi, co trpí závratěmi. Schodiště jsou tady kolmá a vedou skalní průrvou. Pokud máte strach z výšek, výstup na hrad Šaunštejn nedoporučuji. Lepší variantou je pak hrad Falkenštejn

Už první schodiště je velmi strmé. Pokud se na něj necítíte, raději neriskujte. Poté vás totiž čeká téměř kolmé schodiště mezi skalami. Lepší představu si můžete udělat z fotek dále, i když trochu zkreslují a schodiště nevypadají tak kolmá, jako jsou ve skutečnosti.

Trasa na hrad Šaunštejn a k Malé Pravčické bráně

Parkování 

Výchozím bodem je placené parkoviště ve Vysoké Lípě. Celodenní parkovné je 200 Kč (nedá se zvolit kratší doba). Zaplatíte v automatu (kartou nebo hotově). Parkoviště se nachází v obložení tří restaurací, takže je tu dostatek možností, kam na jídlo po výletě. Doporučuji restaurace Kortus a U nás. 

Parkoviště ve Vysoké Lípě
Parkoviště ve Vysoké Lípě

Od parkoviště vyrážíme směrem k lesu po žluté turistické značce, která vede pohodlnou asfaltovou cestou. Ta je zároveň cyklostezkou a kopíruje naučnou stezku Česká silnice. 

Za 10 minut dojdeme k přístřešku s rozcestníkem Pod Šaunštejnem. Žlutou turistickou značku měníme za červenou a rovný terén za pozvolné stoupání k hradu. 

hrad Šaunštejn České Švýcarsko
hrad Šaunštejn České Švýcarsko
hrad Šaunštejn České Švýcarsko trasa
hrad Šaunštejn České Švýcarsko trasa

Od rozcestníku už není trasa vhodná pro kola ani kočárky. Pokud máte kolo/kočárek, můžete od rozcestníku pokračovat doprava po NS Česká silnice, kterou lemují pískovcové skály a Uhlířův domek. Uhlířův domek je celoročně přístupný. Jedná se o repliku domku uhlíře z pohádky Pyšná princezna. 

hrad Šaunštejn České Švýcarsko trasa
Trasa k hradu Šaunštejn
Trasa k hradu Šaunštejn

Hrad Šaunštejn

Ale teď zpět k hradu Šaunštejn, kam míříme. Od přístřešku je to asi 10-15 minut. Stojíme pod hradem, odkud musíme vylézt po strmých schodištích až na vyhlídkovou plošinu. Z hradu se toho sice moc nedochovalo, ale výhledy jsou odtud nádherné.

Aspoň co si pamatuji, protože během poslední návštěvy byla mlha, že by se dala krájet. 🙂

☞ Prozkoumejte výhodné pobytové balíčky v Českém Švýcarsku.

hrad Šaunštejn České Švýcarsko
hrad Šaunštejn České Švýcarsko
hrad Šaunštejn České Švýcarsko
skalní hrádek Šaunštejn České Švýcarsko
skalní hrádek Šaunštejn České Švýcarsko

Sestoupáme z hradu Šaunštejn a míříme dál po červené. Procházíme podél skal, menší jeskyní, ze které jsou naši kluci nadšení a po schodech se dostanete k rozcestníku pod Malou Pravčickou bránou. 

Malá Pravčická brána trasa
Malá Pravčická brána trasa
Malá Pravčická brána trasa
Malá Pravčická brána trasa

Malá Pravčická brána

Odtud je to jen pár kroků, než se skalní útvar vyloupne mezi stromy (zvlášť za mlhy). U Malé Pravčické brány se nachází taky kovový žebřík, po kterém vylezete na menší vyhlídkovou plošinu. Nejste vysoko, takže uvidíte spíš vzrostlé stromy. Ale vyhlídka v korunách stromů nezní vůbec špatně, že? 

Malá Pravčická brána trasa
Malá Pravčická brána trasa
Malá Pravčická brána vyhlídka
Malá Pravčická brána
Malá Pravčická brána vyhlídka

Zpět se vracíme stejnou trasou. 

Tip pro cyklisty: Malá Pravčická brána je dobře dostupná po cyklostezce z Mezní Louky.

Užitečné tipy pro perfektní výlet

  • Terén je nerovný a čeká vás stoupání a lezení po strmých schodištích a žebříku. Pořádné boty jsou nutností.  
  • Opatrně za mokra a v zimě. Na skalách a žebřících to opravdu klouže. 
  • V létě vyrazte brzy ráno. Vyhnete se davům i vysokým teplotám. 

Ubytování České Švýcarsko 😴

ubytování české švýcarsko
U Fořta Mezní Louka

Apartmány/bungalovy, výborná kuchyně a poloha

ubytování české švýcarsko
Hotel Kortus Jetřichovice

Krásné ubytování, kde skvěle vaří

Toto byl náš průvodce, jak naplánovat perfektní výlet na hrad Šaunštejn a skalní útvar Malá Pravčická brána. Kam se chystáte v Českém Švýcarsku vy? Dejte nám vědět v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Další informace pro NP České Švýcarsko 

ČESKÉ ŠVÝCARSKO: Další tipy na výlety v Českém Švýcarsku najdete v samostatném článku. V našem průvodci o ubytování v Českém Švýcarsku se dočtete spoustu tipů, kde se ubytovat v Českém Švýcarsku.

NEJLEPŠÍ VÝLETY V ČESKÉM ŠVÝCARSKU: Jetřichovické vyhlídky jsou další oblíbenou trasou v okolí Jetřichovic. Pokud hledáte kratší výlet, podívejte se na našeho průvodce pro skalní hrad Falkenštejn.

TURISTIKA V ČR: Hledáte další tipy, kam vyrazit za dobrodružstvím? Čtěte průvodce pěší turistikou v Česku nebo naše tipy, kam vyrazit na hory v ČR

NAVŠTIVTE DALŠÍ MÍSTA V ČESKÉ REPUBLICE: Broumovsko je další oblastí, která je doslova protkaná pískovcovými skalami. Máme taky podrobného průvodce pro Krušné hory, Krkonoše nebo Beskydy.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *