Mariina vyhlídka v Jetřichovicích: trasa, užitečné tipy, fotografie

Mariina vyhlídka v NP České Švýcarsko je ikonická. Oblíbený výletní bod, odkud jsou nádherné výhledy na okolí. Už z Jetřichovic uvidíte vysoký skalní ostroh s dřevěným altánem na vrcholu. 

Trasa na Mariinu vyhlídku není náročná, ale rozhodně se při ní zapotíte. I při samotném výstupu na Mariinu skálu, který není vhodný pro malé děti ani lidi, co trpí závratěmi. 

V tomto průvodci si ukážeme, jak vypadá trasa na Mariinu skálu. Povíme si taky pár užitečných tipů, abyste si výlet na Mariinu vyhlídku užili stejně jako my. 

Mariina vyhlídka je součástí okruhu přes Jetřichovické stěny, který patří k našim oblíbeným trasám v Českém Švýcarsku. 

Mariina vyhlídka základní přehled

 • Délka: 2,1 km
 • Časová náročnost: 1-1,5 hodiny
 • Celkové převýšení: 186 m
 • Obtížnost: mírně náročná trasa
 • Mapa trasy ke stažení

Pozn.: Údaje jsou uvedené pro cestu tam a zpět.

Převýšení z parkoviště v Jetřichovicích na Mariinu skálu

Výstup na Mariinu vyhlídku není vhodný pro malé děti. Po cestě nahoru vás čekají schody, které jsou pro malé děti vysoké a obtížně schůdné. Závěrečný výstup vede mezi skalami po schodech (včetně schodů vytesaných do skály). Pokud trpíte závratěmi, může být i pro vás výstup náročný. 

Dodržujte prosím základní pravidla národního parku České Švýcarsko: Neodhazujte odpadky (včetně papírových kapesníčků), nekuřte, nerozdělávejte oheň a buďte ohleduplní ke zvířatům a ostatní návštěvníkům. Na území národního parku jsou zakázané drony, táboření a nocování. Více informací zde

Mariina vyhlídka Jetřichovice / Mariina skála trasa
Mariina vyhlídka

Mariina vyhlídka 

Mariinu vyhlídku uvidíte na skalním ostrohu už z Jetřichovic. Tyčí se v nadmořské výšce 428 metrů. Cesta na vrchol je krátká, ale zase o to strmější. A taky zábavnější. 

Parkování 

Výchozí bod na Mariinu vyhlídku se nachází na parkovišti v Jetřichovicích. Jakmile přijedete do Jetřichovic, sledujte ukazatele na parkoviště Jetřichovické vyhlídky. Jetřichovice jsou oblíbený výchozí bod pro výlety v okolí a parkovišť je tu proto hned několik. 

parkování Jetřichovice
Parkoviště v Jetřichovicích

Parkoviště se nachází na štěrku a nejsou tu toalety. Parkovné 150Kč zaplatíte hotově nebo kartou v automatu (v létě je parkoviště s obsluhou). 

U parkoviště je taky kiosek s občerstvením. Mimo sezónu funguje jen o víkendech.

Trasa na Mariinu skálu 

Od parkoviště se vydáme na sever po červeně značené turistické značce. 

Ze začátku jdeme po pohodlné cestě kolem bývalé ozdravovny, která tu byla postavená pod záštitou T. G. Masaryka. V současné době je v soukromých rukách a chátrá. 

Rozcestník u parkoviště a za ním bývalá ozdravovna

Dojdeme na úpatí lesa, odkud začínáme stoupat. A stoupáme až na vrchol Mariiny vyhlídky. Strmě a rovně vzhůru. Částečně po schodech, částečně po skalách. Cestu lemují pískovcové skály.

Po chvíli se nám vyloupnou výhledy na Havraní skálu po pravé straně (ještě lepší výhled na Havraní skálu je ze skalního hradu Falkenštejn). 

Mariina vyhlídka Jetřichovice / Mariina skála trasa
Mariina vyhlídka Jetřichovice / Mariina skála trasa
Mariina vyhlídka Jetřichovice / Mariina skála trasa

Dojdeme až k rozcestníku, odkud vede krátká a strmá odbočka na vrchol Mariiny skála, kde se nachází samotná Mariina vyhlídka. Čekají nás dlouhé dřevěné schody mezi skalami, poté několik skalních a závěrečné kovové schody.

Trasa je jištěná zábradlím a vhodná i pro větší děti. Jen je potřeba větší opatrnosti. Zvlášť za mokra, kdy to na skalách dost klouže. 

Mariina vyhlídka Jetřichovice / Mariina skála trasa

Altán na Mariině vyhlídce

Dřevěný altán na Mariině vyhlídce byl postavený v roce 2021. Je prostorný a nechybí ani posezení. 

Mariina vyhlídka Jetřichovice / Mariina skála trasa
Mariina vyhlídka Jetřichovice / Mariina skála trasa

Původní altán shořel při požáru v roce 2005. Dva mladí cyklisté tu neúmyslně zažehnuli oheň svíčkou. Poté byl postavený nový altán, který tu fungoval do roku 2021. V roce 2021 došlo taky k rekonstrukci schodů, které vedou k vyhlídce. 

Z dřevěného altánu je krásný kruhový výhled na České Švýcarsko, Lužické hory, České středohoří a za dobré viditelnosti i Saské Švýcarsko. 

Mariina vyhlídka Jetřichovice / Mariina skála trasa
Mariina vyhlídka Jetřichovice / Mariina skála trasa

Od Mariiny vyhlídky můžete sestoupat zpět do Jetřichovic nebo si udělat okružní trasu přes Jetřichovické stěny. Trasa přes Jetřichovické stěny zabere celkem kolem 2,5-4 hodin. Více informací se dozvíte v samostatném průvodci pro Jetřichovické stěny

Vilemínina stěna Jetřichovické vyhlídky
Pohled na Mariinu vyhlídku z Vilemíniny stěny

Kdy navštívit Mariinu vyhlídku

Marinna vyhlídka je jedním z nejoblíbenějších výletů v Českém Švýcarsku. Je snadno dostupná a turisty tu potkáte i mimo sezónu. 

Pro lepší zážitek doporučuji navštívit Mariinu vyhlídku mimo červenec-srpen. Nebo vyrazte brzy ráno, ať se vyhnete davům a vysokým teplotám. Navíc parkoviště je v sezóně už dopoledne zcela plné. 

Výhled z Mariiny skály
Výhled z Mariiny skály

Kam na jídlo v Jetřichovicích

Výstup na Mariinu vyhlídku máme za sebou a teď je čas na něco dobrého. Přímo v centru Jetřichovic se nachází restaurace Praha. Vaří tady dobře (především českou klasiku) a ceny nejsou nadsazené. 

Užitečné tipy pro perfektní výlet

 • Buďte obezřetní – na trase k Mariině vyhlídce je zvýšené riziko pádu suchých stromů. 
 • Vezměte si dostatek vody, zvlášť v létě. 
 • Terén je nerovný a čeká vás stoupání po skalách. Pořádné boty jsou nutností.  
 • Opatrně za mokra a v zimě. Na skalách to opravdu klouže. 
 • V létě vyrazte brzy ráno. Vyhnete se davům i vysokým teplotám. Navíc počasí je ráno a dopoledne stabilnější. Odpoledne hrozí bouřky. 
 • Překontrolujte si počasí. Zvlášť, když jdete delší trasu přes Jetřichovické stěny. Jednou z nejlepších aplikací pro počasí je Windy
Výhled z Mariiny vyhlídky
Výhled z Mariiny vyhlídky

Toto byl náš průvodce, jak naplánovat perfektní výlet na Mariinu skálu u Jetřichovic. Už jste byli na Mariině vyhlídce? Dejte nám vědět v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Další informace pro NP České Švýcarsko 

ČESKÉ ŠVÝCARSKO: Další tipy na výlety v Českém Švýcarsku najdete v samostatném článku. V našem průvodci o ubytování v Českém Švýcarsku se dočtete spoustu tipů, kde se ubytovat v Českém Švýcarsku.

NEJLEPŠÍ VÝLETY V ČESKÉM ŠVÝCARSKU: Malá Pravčická brána a skalní hrad Šaunštejn jsou další oblíbenou trasou v Jetřichovickém skalním městě. Pokud hledáte kratší výlet, podívejte se na našeho průvodce pro skalní hrad Falkenštejn.

TURISTIKA V ČR: Hledáte další tipy, kam vyrazit za dobrodružstvím? Čtěte průvodce pěší turistikou v Česku nebo naše tipy, kam vyrazit na hory v ČR

NAVŠTIVTE DALŠÍ MÍSTA V ČESKÉ REPUBLICE: Český ráj je další oblastí, která je doslova protkaná pískovcovými skalami. Máme taky podrobného průvodce pro Jizerské hory, Krkonoše nebo Šumavu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *