Co navštívit v Jizerských horách? 30 tipů na nejkrásnější místa a výlety

Pokračujeme v objevování českých hor. A dnes to budou hory na úplném severu – Jizerské hory. Co navštívit a vidět v Jizerských horách? 30 tipů na výlety a nejkrásnější místa Jizerských hor, která vás nadchnou.

Proč navštívit Jizerské hory?

Jizerské hory jsou malebné české hory poseté hustými lesy, které skrývají nádherné výhledy. V létě tu můžete doslova prochodit boty nebo sjezdit Jizerky na kole skrz na skrz po husté síti cyklostezek. Zima je zase ideální pro běžkaře a sjezdové lyžování v jednom ze středisek.

Nejkrásnější místa Jizerských hor: MAPA

Stačí si jen mapu stáhnout do mobilu, propojit nebo vyznačit místa, která vás zaujala a můžete začít balit.

Co navštívit v Jizerských horách? 30 tipů na výlety s dětmi i bez

Úvodní slovo máme za sebou, stejně tak staženou mapu a teď už zbývá si jen představit jednotlivá místa, abyste si udělali bližší představu, kam v Jizerských horách na výlet, s dětmi nebo klidně jen tak s pejskem.

Rozhledna Tanvaldský Špičák

Rozhlednu Tanvaldský Špičák zná už důvěrně každý, kdo kouká na Panorama ?. Najdete jí na vrcholu Špičák v nadmořské výšce 810 m nedaleko obce Tanvald. Rozhledna je oblíbeným výletním bodem. V zimním období je největším lyžařským střediskem v Jizerských horách. I proto tu najdete restauraci, občerstvení a dětské hřiště.

Okolím se pokocháte nejenom z rozhledny, ale i zdejší skalní vyhlídky. Od rozhledny vede bikepark Tanvaldský Špičák (v současnosti je sjízdná pouze modrá trasa). Směrem na Tanvaldský Špičák se můžete nechat vyvézt lanovkou od restaurace Krmelec.

Na Špičák vede hned několik turistických tras. Nejpříjemnější co do stoupání začíná v obci Albrechtice po modré turistické značce.

Náročnost: vzdálenost 1,6 km; 45 minut; převýšení 184 m

O něco větší stoupání, ale jen o 15 minut delší trasa váš pak čeká z obce Jiřetín pod Bukovou po zelené turistické značce.

Rozhledna Špička

Netradiční rozhlednu Špička najdete jen kousek od Špičáku – na vrcholu Malý Špičák v nadmořské výšce 678 m.

Rozhledna má tvar bobu, protože má připomínat dřívější bobovou dráhu, která tudy vedla. Je celoročně volně přístupná.

Nejsnadněji se sem dostanete od parkoviště z Horního Tanvaldu po Tanvaldském okruhu (modře značeno). K rozhledně vede odbočka, ze které se pak můžete vrátit zpět a pokračovat na Tanvaldský Špičák.

Náročnost: vzdálenost 1,2 km; 35 minut; převýšení 100 m

Rozhledna Světlý vrch

V lesích u Albrechtic najdete 21 m vysokou dřevěnou rozhlednu Světlý vrch. Dostanete se sem po zelené turistické značce přímo z Albrechtic.

Náročnost: vzdálenost 1 km; 30 minut; převýšení 100 m

Osada Jizerka a NPR Rašeliniště

Osada Jizerka je jedním z nejvýznamnějších středisek v Jizerských horách. A taky nejkouzelnějších. Pro nic za nic sem nejezdí lovit krásnou fotku krajinářští fotografové.

Jizerku najdete na náhorní plošině v údolí říčky Jizerky, nad níž se vypíná vrchol Bukovec (1005 m). A aby těch nej nebylo málo, Jizerka je taky nejvýše položenou obcí v Česku.

osada Jizerka / Jizerské hory výlety

Osada je součástí Jizerské oblasti tmavé oblohy, která vede až k vrcholu Smrk na severu a odkud můžete sledovat Mléčnou dráhu a až 1000 hvězd (pro porovnání – ve městě jich uvidíte jen 200). Pár let zpátky se tady dokonce objevila i polární záře.

Kousek od Jizerky se rozprostírá národní přírodní rezervace Rašeliniště Jizerky, ke kterému dojdete po NS Tři iseriny.

K Jizerce se dostanete z placeného parkoviště Mořina (15 min). Pro celodenní výlet je pak ideální vyrazit od vodní nádrže Souš po hřebenovce okružní trasou přes osadu (cca 5,5 hodin).

Pytlácké kameny

Pytlácké kameny je vrchol nedaleko osady Jizerka a je součástí Středního jizerského hřebene. Tvoří jej skupina žulových skal v nadmořské výšce 974 m, ze kterých si užijete parádní výhled na okolí – uvidíte vrchol Jizera, Paličník nebo například Frýdlantské cimbuří.

Trasa začíná u horské chaty Smědava, odkud se vydáte po zeleně značené hřebenovce směr Smědava – most. Od přístřešku Předěl je hřebenová trasa červeně značená. Dovede vás až k Pytláckým kamenům.

Náročnost: vzdálenost 7,6 km; 2 hodiny 15 minut; převýšení 150 m

Další možností je vyrazit k Pytláckým kamenům od osady Jizerka přes vrchol Jelení stráň (taky po červené).

Náročnost: vzdálenost 5 km; 1 hodina 30 minut; převýšení 150 m

Vrchol Paličník

Paličník je celoročně oblíbený vrchol (944 m), který patří k těm nejkrásnějším v Jizerských horách.

Trasa začíná na nádraží v Bílém Potoce, odkud půjdete chvilku po červené, kterou následně vyměníte za žlutou turistickou značku. Nejprve vede cesta skrz obec až k Bartlově boudě, odkud se stáčí do lesa podél Hájeného potoka.

Náročnost: vzdálenost 5,3 km; 2 hodiny 20 minut; převýšení 530 m

Lovecká chata Hubertka a Kočičí kameny

Lovecká chata Hubertka je jednou z nejstarších chat v Jizerských horách. Vede tudy hned několik turistických tras dál do Jizerských hor (mimo jiné k vrcholu Smrk). Kromě toho tady na vás čeká 80 km trailů Singltrek pod Smrkem.

Od Hubertky vede krátká odbočka ke skalní vyhlídce Kočičí kameny.

Zdroj: Jan Polák

Trasa k chatě začíná za Lázněmi Libverda, kde zaparkujete u zchátralé Jizerské chaty. Odtud se vydáte po červené turistické značce, která vás po necelých 900 metrech dovede k chatě Hubertka. Trasa je nenáročná, vhodná i pro kočárky.

Vrchol Smrk

Vrchol Smrk (1124 m) je nejvyšším vrcholem Jizerských hor. Najdete ho až na severu Jizerských hor poblíž polských hranic. Okolím se pokocháte z místní rozhledny, která je otevřená celoročně.

První trasa vede přes chatu Hubertka, po červené přes Nebeský žebřík, ze kterého budete mít skvělý výhled až na západní Krkonoše.

Náročnost: vzdálenost 5,9 km; 2 hodiny 45 minut; převýšení 600 m

Oblíbená okružní trasa pak začíná v obci Nové Město pod Smrkem, kam můžete přijet vlakem nebo zaparkovat na parkovišti U Spálené hospody. Vyrazíte po modré kolem Novoměstské kyselky a Streitova obrázku až na vrchol Smrk.

Odtud pak můžete pokračovat dál přes Nebeský chodník po červené k chatě Hubertka, kde odbočíte na zelenou směr Nové Město pod Smrkem.

Náročnost (okružní trasa): vzdálenost 12 km; 4 hodiny 40 minut; převýšení 665 m↑ 500 m↓

Klečové louky a vyhlídka Na Čihadle

Dřevěná vyhlídka Na čihadle je za nás jeden z nejkrásnějších výletů, které v Jizerských horách můžete absolvovat. V okolí vyhlídky se rozprostírají rašeliništní jezírka, která jsou součástí přírodní rezervace Na Čihadle.

Nejkratší trasa vede od horské chaty Smědava (je tu placené parkoviště nebo se sem dostanete autobusy z okolních obcí) po červeně značené Stolpišské silnice (ta patří k jizerské hřebenovce). Po obou stranách cesty se rozprostírají Klečové louky, které jsou součástí přírodní rezervace chránící soustavu rašelinišť.

Stolpišskou silnicí dojdete až k oblíbenému občerstvení Na Kneipě, odkud máte pěkný výhled na vrchol Jizera. Pokračujete dál až k rozcestí U knejpy. Tady navazuje na červenou modrá a následně žlutá turistická značka (směr Čihadla).

Náročnost: vzdálenost 3,9 km; 1 hodina 15 minut; převýšení 144 m

Smědavská hora

Smědavská hora je se svými 1084 m jednou z jizerských tisícovek. Název nese po říčce Bílá Smědá, která pod vrcholem pramení.

Nejkratší trasa vede z osady Smědava, kde vyrazíte po červené a na rozcestí Paulova paseka odbočíte po žluté směr Smědavská hora. Po cca 500 m se dostanete na kolmou Pavlovu cestu, ze které už jen odbočíte po jedné z neznačených tras přímo na vrchol. Čeká vás posledních 100 výškových metrů.

Náročnost: vzdálenost 3,5 km; 1 hodina 20 minut; převýšení 230 m

Vodopád Černého potoka a vyhlídka Frýdlantské cimbuří

Vodopád Černého potoka je nejkouzelnějším vodopádem celých Jizerských hor. Najdete ho cca 2 km od obce Bílý Potok pod Smrkem (po zelené, event. po žluté z Hejnic).

Pokračováním dál po zelené a odbočením po žluté u Poledního vodopádu dorazíte k výraznému skalnatému vrcholu Frýdlantské cimbuří. Při výšlapu se zapotíte, ale ty boží kruhové výhledy vám to vynahradí.

Náročnost: vzdálenost 4 km; 2 hodiny; převýšení 516 m

Frýdlantské cimbuří / Jizerské hory výlety

Od Frýdlantského cimbuří je to už jen kousek k vrcholům Polední kameny nebo Smědavská hora.

Vrchol Ořešník a Štolpišské vodopády

Okružní cesta začíná v Hejnicích po červené turistické značce. Ta vás jako první zavede na 800 m vysoký skalnatý vrchol Ořešník.

Ořešník / Jizerské hory výlety

Až se pokocháte výhledy, pokračujete dál k vodopádu Velký Štolpich. Tady navážete na žlutě značenou Štolpišskou cestu, kterou lemují vodopády a skalní útvary.

Náročnost (okružní trasa): vzdálenost 9 km; 3 hodiny 15 minut; převýšení 493 m ↑ 495 m ↓

Hřeben Ptačí Kupy – Holubník

Jedna z nejkrásnějších hřebenových tras v Jizerských horách vede mezi vrcholy Ptačí kupy (1013 m) a Holubník (1071 m). Jestli chcete začít opravdu nejkouzelnější pohled na náhorní plošinu Jizerských hor, je vrchol Holubník tou nejlepší volbou.

Nejkratší trasa začíná v Bedřichově nebo v Josefově dole. V obou případech začínáte na žluté turistické značce, kolem sklářské osady Kristánov přes sedlo Holubníka. Na vrcholu Holubník jste za cca 3 hodiny.

Rozhledna Bramberk

Rozhledna Bramberk je krásná kamenná rozhledna na jižním kraji Jizerských hor.

Tras k rozhledně vede hned několik – pěšky po turistické trasy, na kole nebo dokonce autem.

Plné vstupné je 20 Kč. Rozhledna je otevřená od dubna do října. Mimo červen – srpen pouze o víkendech a svátcích. V letní sezóně pak každý den.

Vrchol Jizera

Druhý nejvyšší vrchol Jizerských hor Jizera (1122 m) nemůže v seznamu, co navštívit v Jizerských horách, chybět. Na samotném vrchu se nachází skalní vyhlídka s křížem, z níž budete mít opravdu parádní výhled na okolní přírodu a přírodní rezervaci Prales Jizera, která se rozprostírá v okolí vrcholu.

Jizerské hory výlety / co navštívit v Jizerských horách / vrchol Jizera

Jizera je nejsnadněji dostupná z osady Smědava po červené a následně žluté turistické značce.

Náročnost: vzdálenost 3 km; 1 hodina 15 minut; převýšení 262 m

NS Oldřichovské bučiny

Naučná stezka Oldřichovské bučiny je součástí NPR Jizerskohorské bučiny a provede vás nejrozsáhlejším bukovým lesem u nás. Je plná nejrozličnějších skalních útvarů.

Stezka začíná v Oldřichovském sedle a končí u vyhlídky na skalním hradu. Její součástí je několik zastávek s interaktivními prvky, jako je například přírodní krasohled.

Náročnost: vzdálenost 1,8 km; 1 hodina; převýšení 199 m

A komu je to málo, může pokračovat dál na vrchol Špičák (724 m). Kousek pod jeho nejvyšším vrcholem je vyhlídka na Liberec a okolí.

Rozhledna Královka

Rozhledna Královka leží kousek od Bedřichova. Nenáročný výlet (parkoviště přímo u rozhledny), který ocení především rodiny s dětmi – děti se tu vyřádí na místním hřišti, dáte si něco dobrého a ještě si užijete krásný výhled.

NS Jedlový důl a vodopády Jedlové

Naučná stezka Jedlovým dolem vás zavede kolem několika vodopádů na říčce Jedlová. Pomyslnou třešinkou je vodopád Jedlové, kde voda s průtokem 200 l/s vytváří kaskádu vodopádů a peřejí.

Cesta není dlouhá a zvládnou jí i menší děti (ne kočárky). Auto můžete nechat na malém parkovišti u lesní brány.

Náročnost: vzdálenost 1,5 km; 40 minut; převýšení 150 m

Vyhlídka Smržovka

Vyhlídka Smržovka (známá taky jako Finkstein) leží kousek od obce Smržovka. Cesta je krátká a je ideální i pro děti. Přímo na žulové vyhlídce jsou prohlubně/misky, které jsou po většinu roku plné vody.

Trasa začíná přímo na náměstí, odkud následujete modrou turistickou značku.

Náročnost: vzdálenost 1 km; 25 minut; převýšení 90 m

Skalní vyhlídka Čertovy kameny

Skalní vyhlídka Čertovy kameny leží v Josefově Dole směrem k přehradě. Vede k ní krátká odbčka přímo od hotelu Peklo.

Vodní nádrž Josefův Důl a osada Kristiánov

Vodní nádrž Josefův důl je největší vodní nádrží v Jizerských horách. Stačí se tady jen procházet a kochat se krásnou přírodou. V zimě je to tu jako v pohádce. Z hráze je skvělý výhled do Josefova Dolu.

Dostanete se sem buď od rozhledny Královka nebo přímo z Josefova Dolu po žluté. Ta vede dál k bývalé sklářské osadě Kristiánov. Tady se můžete občerstvit a klidně pokračovat dál na vrchol Holubník nebo Na Čihadla.

Rozhledna Maják a muzeum Járy Cimrmana

Milovníci Járy Cimrmana, zpozorněte ?. V tomhle muzeum si můžete zavzpomínat a ještě se následně pokochat výhledem z rozhledny, do které vstoupíte přímo z muzea.

Kousek odtud vede Pohádková cesta, která je zakončená skvělým dětským lesoparkem. Celé místo je jako dělané pro rodinný výlet. Parkoviště se nachází kousek pod rozhlednou. Je tady restaurace U Čápa, kde se můžete občerstvit.

Vodopády Černé Desné

Vodopády Černé Desné jsou krásné kaskádové vodopády na horském potoce Černá Desná ve stejnojmenné přírodní památce.

Zdroj: město Tanvald

Vede sem červená turistická značka z obce Desná nebo od vodní nádrže Souš. Cesta je nenáročná, ale nevhodná pro kočárky. Zabere vám necelých 45 minut v jednom směru.

Naučná stezka Protržená přehrada

Naučná stezka Protržená přehrada je vzpomínkou na tragédii z roku 1916, kdy se na tomto místě protrhla hráz na řece Bílá Desná a zemřelo při ní 62 lidí.

Dostanete se sem z Josefova Dolu po žluté turistické značce směr Mariánskohorské Boudy.

?‍♂️ Náročnost: vzdálenost 4 km; 1 hodina 30 minut; převýšení 284 m

Další možností je vyrazit od vodní nádrže Souš, kde je placené parkoviště.

Rozhledna Štěpánka

Rozhledna Štěpánka je velmi oblíbená kamenná rozhledna na vrcholu Hvězda (959 m) na pomezí Jizerských hor a Krkonoš. Nedaleko odtud je pomník německým vojákům. Přímo pod rozhlednou je malé občerstvení.

rozhledna Štěpánka / Jizerské hory tipy na výlety / co navštívit v Jizerských horách

Trasa začíná na parkovišti pod rozhlednou u horské chaty Hvězda.

Náročnost: vzdálenost 400 km; 10 minut


Kde se ubytovat v Jizerských horách?

Hotel Jizera v osadě Jizerka

Hotel přímo v nejvýše položené osadě Jizerka v ČR na úpatí vrcholu Bukovec. Na místě, kde můžete pozorovat přes 1000 hvězd i mléčnou dráhu.

Penzion Pod sudem

Kouzelná chaloupka, kde se budete cítit jako u babičky. Útulné pokoje, zahrada s terasou a hřiště po děti. A ta cena? Peněženka zaplesá.

Rodinný hotel Kaiser

Horský hotel, kde se skvěle najíte po celodenní túře. Navíc s ideální polohou pro objevování Jizerek i Krkonoš.


Jaká jsou podle vás nejkrásnější místa Jizerských hor a co navštívit v Jizerských horách?

Baví vás pěší turistika? Mrkněte na kompletní průvodce pro turistiku v ČR.

Šťastnou cestu ?❤.

Další inspirace: