TISKÉ STĚNY: nejkrásnější pískovcová skalní města ČR

Pískovcová skalní města najdeme hned na několika místech v ČR. Tiské stěny patří k těm nejkrásnějším, kam se budete rádi opakovaně vracet. Jako my :).

Přírodní památka Tiské stěny se rozprostírá u obce Tisá a spadá do CHKO Labské pískovce. Leží v nadmořské výšce 530 – 613 m. n. m.

Nedaleko odtud se nachází ještě Rájecké skály a Ostrovské skály. Oboje jsou volně přístupné. Dojdete k nim i od Tiských stěn, ale pak už počítejte s celodenním výletem.

Tiské stěny / CHKO Labské pískovce

TISKÉ STĚNY

PRŮVODCE SKALNÍM MĚSTEM TISKÉ STĚNY

  • Kudy k Tiským stěnám
  • Otevírací doba a vstupné
  • Parkování a vstup
  • Okruhy
  • Restaurace a občerstvení
  • Tiské skály v zimě
  • Tiské skály se psem nebo s kočárkem

Kudy k Tiským stěnám?

Tiské stěny najdete přímo nad obcí Tisá, kam pohodlně dojedete autem.

Trasa směrem z Prahy

Od Prahy se k Tiským stěnám dostanete po D8 směrem na Ústí nad Labem. Za Ústím odbočíte na silnici 13 výjezdem č. 80 a pokračujete směrem na Děčín. V obci Libouchec se dáte doleva na Tiské stěny/obec Tisá. Za 5 minut jste v cíli.

Trasa směrem od Karlových Varů

Od Karlových Varů pojedete po silnici 13 směr Ostrov – Chomutov – Most – Teplice. Silnice se držíte až do obce Libouchec, kde opět odbočíte doleva na Tiské stěny.

Trasa směrem od Děčína

Další hlavní tah vede od Děčína. Sledujete silnici 13 (v opačném směru než z Karlových Varů). V obci Libouchec se dáte doprava na Tisou.

Tiské stěny – otevírací doba a vstupné

Tiské skály jsou otevřené celoročně – vstup je mimo hlavní sezónu neomezený.

Během hlavní sezóny zaplatíte symbolické vstupné 30 Kč (děti 15 Kč), ale jen v čase 9 – 17 h.

Pokud dorazíte dřív nebo později, nejen, že neplatíte nic, ale navíc budete mít skály téměř pro sebe. My jsme do Tisé dorazili v půl 9 a nebylo tu téměř ani živáčka. Kromě několika lezců :).

Tiské stěny / CHKO Labské pískovce
Tiské stěny / CHKO Labské pískovce
Tiské stěny / CHKO Labské pískovce

Parkování a vstup do Tiských stěn

Vstupy do Tiských stěn jsou dva – jeden je přímo z obce Tisá a druhý nedaleko od restaurace Turistická chata Tisá (směr obec Sněžník a stolová hora Děčínský Sněžník, kam si určitě udělejte taky výlet).

V Tisé zaparkujete na jednom ze 3 parkovišť. Ta najdete po levé straně, pokud pojedete stále po hlavní z obce Libouchec. Je to označené jako placené, ale za nás to nikdy nikdo nevybíral. V hlavní sezóně a o víkendech jsou parkoviště brzo plná, takže si raději přivstaňte.

Tiské stěny vstup a parkování
Jedno z parkovišť v obci Tisá

Přímo naproti parkovištím je kostel sv. Anny, kolem kterého začíná trasa po zelené k Tiským stěnám. Míjíte po levé straně hřbitov a po pravé straně památník. Projdete lesíkem a přicházíte na skalní náměstí s dřevěnou chatou, kde bude sedět milá paní a vybírat vstupné :). Celá trasa od parkoviště je dlouhá asi 250 m.

Druhý vstup začíná u restaurace Turistická chata Tisá. Sem se dostanete mimo jiné z obce Tisá, kde na hlavní křižovatce odbočíte doprava na Sněžník. Po kilometru jste v cíli – parkoviště uvidíte po pravé straně.

Tiské stěny parkování
Parkoviště nalevo – vstup do Tiských stěn je o kousek výš

Stejně jako v případě vstupu z Tisé i tady bývá v sezóně brzy plno. Všichni pak parkují, kde se dá – nejčastěji podél silnice. Nikdo to nekontroluje.

Tiské stěny – okruhy

Tiské stěny mají 2 základní okruhy:

  • Malé Tiské stěny
  • Velké Tiské stěny

Rozdíl mezi nimi je patrný z názvu :).

Pokud vyrazíte od obce Tisá, dojdete na skalní náměstí, které stojí přímo uprostřed – nalevo jsou Malé Tiské stěny a napravo Velké Tiské stěny.

Jestli jste zaparkovali u restaurace Turistická chata Tisá, začínáte u Velkých Tiských stěn.

Oba okruhy vedou po zelené turistické značce a naučné stezce Tiské stěny. I když jsou skály číslované, je jedno, kudy vyrazíte. Tak i tak postupně obejdete 60 skalních útvarů, které tvoří skalní město.

Trasa vás provede kolem a někdy i skrz skalními útvary, ale taky se projdete přímo po skalách a užijete si výhled na okolí.

Tiské stěny / CHKO Labské pískovce

Velké Tiské stěny i Malé Tiské stěny vám dohromady zaberou maximálně 3 hodiny času.

Tiské stěny / CHKO Labské pískovce

Tiské stěny – restaurace a občerstvení

Možná se ptáte, zda si s sebou budete muset zabalit svačinu. Ušetříte čas, protože nemusíte. Přímo u druhého vstupu do Tiských stěn se najíte v restauraci Turistická chata Tisá – na Googlu mají 4,4 hvězdy z 5, tak určitě nešlápnete vedle :).

Druhou možností je kousek od chaty – občerstvení, kde si dáte rychlovku, jako je třeba klobása. Občerstvení ale není na rozdíl od restaurace otevřené celoročně.

Tiské skály v zimě

Co si určitě nenechte ujít, jsou Tiské stěny v zimě, kdy jsou skály přikryté sněhovou peřinou. Je to tu jako v pohádce. Navíc si tu pohádku budete užívat skoro sami.

Skály jsou volně přístupné. Jen musíte být víc obezřetní a opatrní, protože některá místa můžou být zledovatělá.

Tiské skály se psem nebo s kočárkem

Jedno ano, druhé ne :). Pokud přemýšlíte, kam vyrazit s pejskem, tak budou skály Tisá fajn volbou.

To však neplatí o kočárku. Na některých místech jdete skrz skály, stoupáte a zase sestupuje po železných žebřících a i ostatní terén není pro kočárky ideální. Takže rada zní: vyměňte kočárek za nosítko :).

V CHKO Labské pískovce je plno parádních míst, která stojí za vidění. Skalní město v Tisé k nim rozhodně patří. Ať už se sem chystáte v létě nebo v zimě, určitě vás nezklame :). 


Už jste byli v Tiských stěnách? Nebo které skalní město je vaším favoritem?

Další inspirace na cesty:

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *