Mikulov: 9 tipů na památky, co navštívit a vidět v Mikulově (+ mapa)

Mikulov jižní Morava

Vítejte v Mikulově, okouzlujícím městě s kulturním dědictvím, krásnou architekturou a vinařskou tradicí, které je zasazené na úpatí chráněné oblasti Pálava. Navštivte nádherné památky v Mikulově a objevte zajímavá místa, která se v okolí nacházejí. Zde je seznam nejlepších věcí, co vidět a navštívit v Mikulově a kam vyrazit na výlet v okolí Mikulova.

Mikulov jsme si ze všech městeček na jižní Moravě oblíbili nejvíce. Má nádherné a zachovalé historické jádro, nad kterým se dominantně tyčí zámek s upravenými zahradami a výhledy na vinice. Ve zdejších uličkách se můžete ztrácet a objevovat skryté vinárny, kde ochutnáte to nejlepší z jihomoravských vinic.

Pojďte se s námi podívat na nejkrásnější památky a zajímavá místa, co vidět v Mikulově.

Co navštívit a vidět v Mikulově

1. Náměstí Mikulov

Náměstí Mikulov je srdcem města. Lemované barevnými měšťanskými domy, které jsou bohatě zdobené. Můžete si sednout do jedné z restaurací, kaváren a vináren a pozorovat okolní cvrkot.

Náměstí Mikulov / památky v Mikulově

Uprostřed náměstí stojí bílý barokní sloup Nejsvětější trojice, naproti kterému se nachází sgrafitový dům s biblickými a antickými výjevy.

Náměstí Mikulov / památky v Mikulově
Náměstí Mikulov / památky v Mikulově

2. Dietrichsteinská hrobka

Ve spodní části náměstí můžete navštívit Dietrichsteinskou hrobku, jednu z nejvýznamnějších památek v Mikulově. Jedná se o rodinnou hrobku Dietrichsteinů, šlechtického rodu, který hrál po staletí zásadní roli v historii města. Hrobka se nachází v areálu kostela svaté Anny, který je sám o sobě významnou památkou.

Dietrichsteinská hrobka Mikulov

Mauzoleum bylo navrženo v novogotickém stylu vídeňským architektem Josefem Krannerem a bylo postavené v polovině 19. století. Jsou v něm uložené ostatky mnoha členů rodiny Dietrichsteinů.

Prohlídka probíhá s průvodcem a trvá asi hodinu. Součástí je taky výhled z terasy na staré město Mikulova.

Plné vstupné je 100 Kč, snížené 70 Kč. Dietrichsteinská hrobka je veřejnosti otevřená od dubna do října, po zbytek roku pak na objednávku. Otevírací doba se v průběhu roku liší:

  • Duben a říjen je otevřeno o víkendu v čase 10:00-16:00
  • Květen, červen a září je otevřeno od úterý do neděle v čase 10:00-17:00
  • V červenci a srpnu je památka otevřená denně v čase 10:00-18:00

Ubytování v Mikulově 😴

ubytování mikulov
Hotel Galant

4* hotel na kraji centra + wellness

ubytování mikulov
Vinařství U Kapličky

Ubytování s bazénem a výbornou kuchyní

3. Zámek v Mikulově

Zámek v Mikulově je nejznámější památkou Mikulova. Dominantně se tyčí na kopci nad starým městem, takže slouží jako perfektní orientační bod.

Mikulovský zámek má za sebou bohatou historii sahající až do 13. století a představuje úžasnou směsici gotiky, renesance a baroka. Kdysi byl sídlem významných šlechtických rodů a dnes slouží jako muzeum, které poskytuje informace z nejrůznějších oblastí regionu včetně vinařství, archeologie nebo místného folklóru.

Co vidět v Mikulově / zámek Mikulov

Většina prohlídek probíhá s průvodcem, ale součástí jsou taky expozice bez průvodce a menší dílny pro děti. V pokladně vám ochotně poradí, která prohlídka je pro vás ta pravá.

Zámek obklopují nádherné zahrady s terasami a nekonečnými výhledy na okolí Mikulova a Pálavy.

Co vidět v Mikulově / zámek Mikulov

Zámek se nachází přímo u Náměstí v centru města. Zahrady i terasy jsou přístupné zdarma. Na oficiálních stránkách pak najdete aktuální informace o otevírací době a vstupném, které se liší podle zvolené prohlídky.

Co vidět v Mikulově / zámek Mikulov

4. Kostel svatého Václava

Kostel svatého Václava nepatří k nejnavštěvovanějším památkám v Mikulově, během naší návštěvy jsme tady byli zcela sami. Pokud chcete uniknout davům a užít si jeden z nejlepších výhledů na staré město, zamiřte sem.

Co vidět v Mikulově / kostel svatého Václava Mikulov, jižní Morava

Kostel svatého Václava poznáte už z dálky díky výrazné bílé zvonici s hodinami. Nachází se jen pár kroků od náměstí v centru Mikulova.

Kostel je přístupný zdarma, za výstup do věže se platí plné vstupné 50 Kč a snížené vstupné 30 Kč pro děti do 15 let. Pokladna je v prvním patře. Nahoru vedou úzké dřevěné schody, které mohou být hůře schůdné pro menší děti nebo ty, co se bojí výšek.

☞ Objevte výhodné pobytové balíčky v Mikulově a okolí.

5. Jeskyně Na Turoldu

Na kraji města se nachází jedna z největších atrakcí v Mikulově – jeskyně Na Turoldu.

Jeskyně Na Turoldu je největším jeskynním systémem v druhohorních vápencích v České republice. Možná tady neuvidíte úžasné krasové stalaktity a stalagmity, ale právě díky tomu je prohlídka jeskyně zcela unikátní.

jeskyně na turoldu mikulov
jeskyně na turoldu mikulov

Otevírací doba se liší podle období. Od prosince do února je jeskyně zcela zavřená. V sezóně je otevřeno denně a k dispozici jsou i noční prohlídky. Prohlídka probíhá s průvodcem, kde se dozvíte spoustu zajímavostí.

Plné vstupné je 170 Kč, snížené 140 Kč pro seniory nad 65 let a studenty do 26 let a snížené 100 Kč pro děti 3-15 let a ZTP. Zde najdete aktuální informace.

Bezplatné parkování se nachází podél hlavní silnice, odkud je to k jeskyním 5 minut chůze. V sezóně je parkoviště brzy plné. Z centra města dojdete k jeskyním za 20 minut pohodovou procházkou – po cestě to můžete vzít přes Kozí hrádek, o kterém si povíme za chvíli.

pohled na přírodní rezervaci Turold z Kozího hrádku
Pohled na přírodní rezervaci Turold z Kozího hrádku

Přibalte si teplou vrstvu navíc, protože v jeskyni je výrazně chladněji.

Jeskyně leží v přírodní rezervace Turold, kterou si můžete projít po krátké a nenáročné naučné stezce.

6. Kozí hrádek – co navštívit v Mikulově

Mikulov je město výhledů. A každý výhled je trochu jiný a stojí za to. Pohled z Kozího hrádku patřil k našim nejoblíbenějším.

Kozí Hrádek je dělostřelecká věž z 15. století, která v minulosti hrála klíčovou roli při obraně města a regionu. Dnes slouží jako vyhlídka, ke které vede z centra města krátká, strmá, ale nenáročná trasa.

Kozí hrádek Mikulov

Zda je otevřeno, poznáte jednoduše – bude vyvěšená vlajka. Plné vstupné je 30 Kč, snížené 20 Kč pro děti nad 6 let, studenty a seniory. Děti do 6 let a ZTP mají vstup zdarma.

Cestou si můžete projít okolní uličky, které jsou naprosto kouzelné. Zastavte se ve vinárně Bárta, kde si můžete dát kromě vína i něco dobrého a u toho si užít nádherný výhled na Mikulov z terasy.

Vedle Kozího hrádku se nachází rozlehlý židovský hřbitov, který patří k nejstarším v České republice.

kam v Mikulově

7. Janičův vrch

Východně od Mikulově se nachází přírodní památka Janičův vrch. Ta je známá pro svůj lom s křišťálově čistou vodou, kde se můžete vykoupat.

Janičův vrch, The photonaut

Vzhledem k tomu, že se jedná o chráněnou oblast, je přístup od poloviny června do poloviny září zpoplatněný a regulovaný – zde najdete aktuální informace. Po zbytek roku je lom volně přístupný.

Parkoviště se nachází u lomu, stejně tak toalety a občerstvení.

Pokud se vydáte na druhou stranu od lomu po modře značené trase, dojdete za 15 minut na vyhlídku, odkud je nejlepší výhled na Janičův lom. Za dalších 15 minut dojdete až na Svatý kopeček, který patří k nejkrásnějším místům, kam v Mikulově.

Ubytování v Mikulově 😴

ubytování mikulov
Hotel Ryzlink

4* ubytování s výhledem na Svatý kopeček

ubytování mikulov
Wellness hotel Volařík

Fantastický hotel s výhledem + střešní wellness

8. Svatý kopeček – co navštívit v Mikulově

Nebyla by to návštěva Mikulova, kdybyste nenavštívili Svatý kopeček. Výhledy odtud nemají chybu, především na západ slunce.

Svatý kopeček Mikulov

Svatý kopeček je významné poutní místo s barokní kaplí svatého Šebestiána, která doslova září díky své bílé fasádě.

Svatý kopeček Mikulov

Trasa začíná kousek od centra města, kde vás navedou ukazatelé na Svatý kopeček. Čeká vás půl hodinové stoupání lesem a poté po kamenitém terénu. Je tu potřeba větší obezřetnosti, ale cestu zvládnou i menší děti. Vezměte si dostatek vody, protože po cestě se nenachází žádné občerstvení.

☞ Objevte nejlepší pobytové balíčky v Mikulově a okolí.

Svatý kopeček křížová cesta Mikulov

9. Pálava

Mikulov je vstupní bránou do Pálavy, která patří k nejkrásnějším chráněným oblastem v České republice. Není rozlehlá, ale přesto nabízí nádherné turistické trasy, kde se na pár dní zabaví všichni milovníci přírody a turistiky.

Pálava jižní Morava

Vystoupejte na Sirotčí hrádek, projděte se chráněnou krajinou vrcholu Děvín a užijte si výhledy na vodní dílo Nové Mlýny od hradu Děvičky.

Čtěte: Nejlepší výlety v okolí Pálavy

Pálava jižní Morava

Kde se ubytovat v Mikulově?

Ubytování v Mikulově 😴

ubytování mikulov
Hotel Galant

4* hotel na kraji centra + wellness

ubytování mikulov
Vinařství U Kapličky

Ubytování s bazénem a výbornou kuchyní

Nejlepší restaurace a vinařství v Mikulově

Ochutnejte tradiční jihomoravskou kuchyni, která se zakládá na lokálních surovinách od místních farmářů. Klasikou je Moravský vrabec, pečené vepřové maso s knedlíkem a zelím. K vínu si dopřejte sýrový talíř s oříšky, který povýší degustaci ještě na vyšší level. Na podzim si nenechte ujít vinobraní, oslavu ke sklizni révy, kde můžete kromě vína vyzkoušet taky burčák.

Toto je náš seznam nejlepších restaurací a vinařství v Mikulově, které najdete taky v mapě na konci článku:

  • Bistro Drogérka
  • Zahrádka U Zajíce
  • Pedro’s Streetfood Bistro
  • Vinařství Volařík
  • Vinařství Šílová
  • Galerie Konvent
  • VeggieDick
trasa na Svatý kopeček Mikulov

Jak se dostat do Mikulova?

Mikulov má relativně dobré spojené autobusy a vlaky z měst v okolí. Ze Znojma se dostanete do Mikulova autobusem a vlakem za cca hodinu jízdy. Z Brna jezdí pravidelně autobusy, vlaky pak s přestupem v Břeclavi. Do Mikulova se dostanete taky s jedním přestupem v Břeclavi z velkých měst, jako je Praha, Olomouc a Ostrava. Počítejte s cestou kolem 3-4 hodin.

Co vidět v Mikulově / zámek Mikulov

Parkování v Mikulově

Centrální parkoviště se nachází u nádraží na kraji Mikulova, asi 15 minut chůze od centra. Parkovné tady stojí jen 5 Kč/hod, max. 50 Kč na den.

V centru se pak nachází několik menších parkovišť, které ale můžou být v sezóně brzy plná. Tady je ale potřeba počítat s vyšší cenou za parkování – s parkovacími hodinami je první hodina zdarma, poté 40 Kč/hod. Platba je možná hotově i kartou, ale pro jistotu si vezměte víc drobných.

Parkoviště najdete vyznačená v mapě Mikulova na konci článku.

zámek Mikulov / kam v Mikulově

Kdy navštívit Mikulov?

Duben až říjen je nejlepším obdobím pro návštěvu Mikulova. Na jaře se příroda a vinice začínají zelenat a můžete se naplno věnovat pěší turistice a cyklistice. V létě je nejtepleji a atrakce mají dlouhou otevírací dobu, ale na druhou stranu je tu nejvíce turistů.

V září se koná Pálavské vinobraní, které je oslavou sklizně hroznů a nabízí bohatý doprovodný program. Na podzim si vychutnejte burčák a užijte si pohled na přírodu, která se halí do nejrůznějších barev.

Zima je v Mikulově kouzelná, zvlášť, když napadne sníh a pocukruje zdejší domy. Turistů je tu nejméně, ale většina atrakcí má zkrácenou otevírací dobu nebo je úplně zavřeno.

Mikulov, jižní Morava

Co navštívit v Mikulově – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Mikulova na jižní Moravě. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci, co vidět v Mikulově. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Toto byl náš průvodce a tipy na památky a zajímavá místa, co vidět a navštívit v Mikulově. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže.

Více informací o jižní Moravě

JIŽNÍ MORAVA: Inspirujte se nejkrásnějšími místy, co navštívit na Pálavě. Zde je seznam nejkrásnějších míst ve Znojmu a okolí. Podívejte se na více než 100 výletů, co navštívit na jižní Moravě.

NEJKRÁSNĚJŠÍ MĚSTA V ČR: Zde je náš seznam nejkrásnějších měst v České republice. Inspirujte se nejkrásnějšími místy v Praze nebo se vydejte na Moravu do Olomouce. A pokud vás láká Kutná Hora, zde jsou naše tipy pro návštěvu Kutné Hory.

Sepsali jsme itinerář, co vidět v Karlových Varech za 2 dny nebo se vydejte se na prodloužený víkend do Mariánských Lázní. Dalším krásným městem v lázeňském trojúhelníku jsou Františkovy Lázně.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *