13 tipů na památky a co navštívit v Plzni + MAPA

Plzeň je největší město západních Čech, kde se rozhodně nudit nebudete. Je tolik možností, co dělat. Projděte si historické centrum, navštivte Plzeňský Prazdroj nebo vyrazte za kulturou do DEPO2015. Pokud hledáte tipy na památky a co navštívit v Plzni, podívejte se na naše tipy na nejkrásnější místa a nejlepší aktivity, co dělat v Plzni.

Zajímavá fakta o Plzni

Plzeň je město na západě Čech, kde dnes žije přes 170 tisíc obyvatel. Je čtvrtým největším městem v České republice. Plzeň leží u dálnice D5, takže má velmi dobré spojení s Prahou i s Německem.

První zmínky o Plzni pocházejí už z 10. století. Ve středověku patřila Plzeň spolu s Prahou a Kutnou horou mezi nejdůležitější a největší města.

Když se řekne Plzeň, většině mužů se vybaví pivo a fotbal. Plzeňský Prazdroj tu sídlí už pěknou řádku let – přesněji od roku 1842. FC Victoria Plzeň zase patří k nejlepším českým fotbalovým týmům. V posledních letech, jak by dodal Péťa, který je zarytým fanouškem pražské Slavia :).

Plzeň je zároveň sídlem Západočeské univerzity, kde jsem studovala. Už je to pár let, ale vzpomínky jsou pořád jako živé :).

Od té doby jsme Plzeň navštívili několikrát a dnes přináším soupis na ty nejlepší zajímavosti a památky, co navštívit v Plzni.

Památky, zajímavosti a co vidět v Plzni

1. Historické centrum

Historické centrum Plzně je jako nalinkované. Jedna ulice vedle druhé a kolmo na ně další řada. V Plzni se jen tak neztratíte.

Srdcem historického centra je dlážděné náměstí Republiky, kterému dominuje katedrála svatého Bartoloměje. Zajímavosti je, že náměstí Republiky v Plzni je po Praze se svými rozměry 139 × 193 m největším středověkým náměstím v České republice a jedním z největších náměstí v Evropě.

katedrála svatého Bartoloměje Plzeň / památky a co navštívit v Plzni
Katedrála sv. Bartoloměje na náměstí Republiky v Plzni
náměstí Republiky Plzeň / památky a co navštívit v Plzni
Mariánský sloup a Plzeňská radnice
náměstí Republiky Plzeň / památky a co navštívit v Plzni

Náměstí Republiky lemují zdobené měšťanské domy a plzeňská radnice. V jedné z budov sídlí Muzeum loutek s bohatou sbírkou loutek rozloženou do 3 pater. Interaktivní a zábavné místo, kde se zabaví dospělí i děti.

Jakmile přijdete na náměstí Republiky, vaší pozornost okamžitě zaujmou zlaté kašny.

zlaté kašny Plzeň / památky a co navštívit v Plzni
Kašna Velbloud / Co navštívit v Plzni
zlaté kašny Plzeň  / památky a co navštívit v Plzni
Kašna Anděl
kašna Chrlice  / památky a co navštívit v Plzni
Kašna Chrlice

Pamatuju si protichůdné názory místních, když došlo v roce 2010 k umístění kašen na náměstí. Vlna nevole střídala vlna nadšení. A když sem přijdete dnes, všichni se s kašnami fotí.

Kontroverzní byly taky svého času skleněné pyramidy v Louvru a dnes je chtějí vidět všichni, co přijíždějí do Paříže.

Zlaté kašny symbolizují chrlici, velblouda a anděla, které najdete taky v plzeňském znaku. Voda dopadá do velkých nádob z černé žuly.

2. Katedrála svatého Bartoloměje

Katedrála svatého Bartoloměje se nachází uprostřed náměstí Republiky. Gotická katedrála pochází ze 13. století a je sídlem plzeňské diecéze.

Katedrála svatého Bartoloměje prošla nedávno rekonstrukcí a je prostě nádherná.

katedrála svatého Bartoloměje / památky a co navštívit v Plzni
katedrála svatého Bartoloměje / památky a co navštívit v Plzni

Katedrála je otevřená denně v čase 10:00-18:00 a o víkendech a svátcích v čase 13:00-18:00. Vstupné je zdarma (dary jsou vítané). K dispozici jsou taky komentované prohlídky.

Nalevo od vstupu do katedrály se nachází vstup do věže. Není to jen tak ledajaká věž. S výškou 102,6 metrů se totiž jedná o nejvyšší kostelní věž v České republice.

Na vyhlídkový ochoz je potřeba vystoupat 299 schodů, které mohou být ke konci trochu náročnější, ale zvládlo to i 3 leté dítě :).

Vstupné do věže je 90 Kč pro dospělé a 60 Kč pro děti 6-15 let, studenty, seniory a ZTP.

katedrála svatého Bartoloměje / památky a co navštívit v Plzni

3. Plzeňské historické podzemí

Jak se kdysi žilo v plzeňském podzemí? To se dozvíte během prohlídky historického podzemí, které vypadá jako labyrint chodeb, studní a sklepů. Dostanete se do hloubky až 12 metrů.

Plzeňské podzemí se nachází v centru města kousek od Mlýnské strouhy.

Prohlídka trvá 60 minut a probíhá s průvodcem. Přibalte si něco teplejšího navrch. Vstupné je 150 Kč. Otevřeno je denně 10:00-18:00, ale konkrétní čas si volíte při rezervaci.

4. Mlýnská strouha

Kousek Benátek v Plzni? To je Mlýnský strouha, které místní přezdívají plzeňské Benátky. Mlýnská strouha je jedním ze slepých ramen Radbuzy a dříve sloužila jako zásobárna vody.

Mlýnská strouha Plzeň

Dnes se jedná o odpočinkovou zónu kousek od centra, kde můžete posedět u vody a procházet se kolem barevných plastik.

Mlýnská strouha Plzeň

5. Křižíkovy a Šafaříkovy sady

Křižíkovy sady se nacházejí východně od historického centra Plzně. Na ně navazují Šafaříkovy sady. Pokud hledáte místo, kde se můžete procházet a odpočinout si od shonu města, jsou Křižíkovy a Šafaříkovy sady ideálním místem. Otevřeno je 24/7.

Křižíkovy sady Plzeň
Šafaříkovy sady Plzeň

6. Západočeské muzeum

Na rohu Šafaříkových sadů se nachází Západočeské muzeum v Plzni, které tu stojí téměř 150 let.

Západočeské muzeum v Plzni

V Západočeském muzeu se dozvíte vše o západních Čechách – od historie, umění po archeologické vykopávky na území Plzeňského kraje. Zahrnuje obrovskou sbírku na několika patrech, kterou doplňují dočasné výstavy, přednášky a jiný doprovodný program pro dospělé i děti.

Vstupné do Západočeského muzea se dělí podle toho, co chcete vidět. Otevřeno je denně kromě pondělí v čase 10:00-18:00.

7. Kopeckého a Smetanovy sady

Kopeckého a Smetanovy sady obklopují historické centru Plzně z jihu. Další rekreační oblast, kde se můžete procházet a odpočívat na jedné z laviček.

Měšťanská beseda Plzeň
Měšťanská beseda u Kopeckého sadů

Nenechte si ujít krásnou secesní budovu Měšťanské besedy, kam můžete zajít za kulturou – na hudební nebo divadelní představení, přednášky, popř. loutkové divadlo pro děti.

Naproti Měšťanské besedě stojí historický meteorologický sloup. Kromě toho tu jsou taky krásné fontány, pomník Bedřicha Smetany a plzeňského purkmistra Martina Kopeckého.

Pomník Bedřicha Smetany a Kopeckého sady
Historický meteorologický sloup v Kopeckého sadech
Historický meteorologický sloup v Kopeckého sadech

Smetanovy sady zakončuje další krásná budova – divadlo J. K. Tyla.

Divadla J. K. Tyla u Smetanovo sadů Plzeň
Divadla J. K. Tyla u Smetanovo sadů

Kousek od Kopeckých sadů se ve Františkánské ulici nachází kostel Nanebevzetí Panny Marie a Františkánský klášter.

9. Velká synagoga

Velkou synagogu postavili v Plzni už v roce 1893, jen pár dní před židovským novým rokem 5654. Během druhé světové války sloužila jako prodejní sklad nábytku deportovaných židů a později se stala pracovní dílnou, kde se šily uniformy německým vojákům.

Velká synagoga Plzeň / co vidět v Plzni / nejkrásnější místa

Synagoga je postavená v novorománském stylu s maurskými vlivy, takže vás mezi okolními domy zaujme na první pohled. Navíc nedávno prošla rekonstrukcí. Patří mezi nejkrásnější památky, co navštívit v Plzni.

Čím je Velká synagoga v Plzni jedinečná? Jedná se největší synagogu v České republice a třetí největší synagogu na světě po synagogách v Jeruzalémě a Budapešti.

Vstup stojí 120 Kč. Synagoga je otevřená denně kromě soboty v čase 10:00-17:00.

Velká synagoga Plzeň / co navštívit v Plzni / nejkrásnější místa v Plzni
Velká synagoga Plzeň / co navštívit v Plzni / nejkrásnější místa v Plzni

10. Plzeňský Prazdroj

Návštěva Plzně by bez prohlídky Plzeňského Prazdroje nebyla kompletní. Můžete si vybrat mezi návštěvou pivovaru Pilsner Urquell, Gambrinus, Radegast nebo experimentálního pivovaru Proud.

Dozvíte se více o historii pivovaru, o surovinách, které se používají při výrobu piva, varném procesu a nakouknete do historických sklepů a varny.

Areál je krásný sám o sobě. Dýchne na vás historií a nechybí ani degustace piva přímo ze sudu. Nejsem pivař a přesto mě prohlídka bavila moc.

Plzeňský Prazdroj Plzeň / co dělat v Plzni

Vstupné je 200-300 Kč podle toho, který pivovar pro prohlídku zvolíte. Vstupenky je možné rezervovat předem. Otevřeno je denně v čase 10:00-18:00.

Parkoviště se nachází před Pivovarskou bránou, kterou vstoupíte na nádvoří. Kousek odtud je pak po levé straně návštěvnické centrum, kde si můžete koupit vstupenky a zjistíte další informace.

Po prohlídce zajděte do zdejší restaurace Na Spilce.

Plzeňský Prazdroj Plzeň / co dělat v Plzni
Nádvoří Plzeňského Prazdroje
Plzeňský Prazdroj Plzeň / co dělat v Plzni
Plzeňský Prazdroj Plzeň / co dělat v Plzni

Nebo navštivte Pivovarské muzeum kousek od Plzeňského historického podzemí. Tady si vyzkoušíte, jaké nástroje se dříve používaly pro výrobu i stáčení piva nebo jaké pivní světové rekordy jsou zapsané v Guinnessově knize rekordů. Muzeum má shodnou otevírací dobu jako Plzeňský Prazdroj a dají se koupit zvýhodněné vstupenky při návštěvě obou míst.

11. DEPO2015

Kam zajít za kulturou? Zkuste DEPO2015 na Jižním předměstí u řeky Radbuza. DEPO2015 představuje dokonalé využití a přetvoření bývalých průmyslových prostor v kreativní a odpočinkové místo.

Pořádají se tu veletrhy, přednášky, akce pro děti, food market, výstavy a další akce. V týdnu sem můžete zajít na jídlo a kdykoliv na výbornou kávu a zákusek. Kavárna je otevřená denně v čase 10:00-18:00.

12. Techmania Science Center

Přemýšlíte, kam s dětmi v Plzni? V Techmania Science Center se zabavíte na celé hodiny. Obrovský vědecký prostor na několik patrech, které je umístěný v bývalé továrně.

Vyzkoušíte si zábavné a interaktivní pokusy a dozvíte se více o tom, jak fungují běžné procesy z fyziky, chemie, astronomie a dalších odvětví.

Parkoviště se nachází přímo u Techmania Science Center. Vstupné je 280 Kč a děti do 3 let včetně mají vstup zdarma. V nabídce jsou i zvýhodněné rodinné balíčky. Areál je otevřený ÚT-PÁ 8:30-17:00 a o víkendu 10:00-18:00.

13. ZOO Plzeň

V Plzni se nachází jedna z nejoblíbenějších ZOO v České republice. Součástí ZOO Plzeň je taky botanická zahrada. V ZOO zahlédnete klokany, tučňáky, vlky nebo gepardy. Je to pěkná ZOO, která vás asi neohromí jako ZOO ve Dvoře Králové nebo Jihlavě, ale za návštěvu určitě stojí.

ZOO Plzeň

Pokud jedete autem, doporučuji zaparkovat na spodním parkovišti u hlavního vchodu, kde je víc parkovacích míst. Během hezkého počasí ale i tak může být brzy plno.

ZOO je otevřená od března do října v čase 9:00-17:00 a od listopadu do února v čase 8:00-19:00. Vstupné je 190 Kč, snížené 140 Kč (děti 3-15 let, studenti, senioři nad 60 let) nebo se dají koupit zvýhodněné rodinné vstupenky.

Kde se ubytovat v Plzni?

Hotel Central: Pokud hledáte ubytování v historickém centru, hotel Central je skvělá volba. Přímo z pokoje budete mít výhled na katedrálu sv. Bartoloměje. Pokoje jsou útulné včetně vlastní koupelny.

Courtyard by Marriott Pilsen: Tento hotel má strategickou polohu na kraji starého města. Vybavení hotelu je moderní a ráno se podávají výborné snídaně.

Vienna House Easy Pilsen: Tento hotel je moderní a plně vybavený včetně posilovny, krbu a venkovního posezení. Leží naproti Plzeňskému Prazdroji v docházkové vzdálenosti od centra a jen kousek od hlavního nádraží.

Hotel Victoria: Hledáte levné ubytování mimo centrum? Hotel Victoria leží v docházkové vzdálenosti od centra, má bohaté snídaně a parkování zdarma.

Plzeň

Kam na jídlo v Plzni?

Kam na jídlo na náměstí Republiky a v okolí? Doporučuji restauraci Lékárna, kde vaří prostě skvěle a mají výborné pivo. Navíc v nádherných prostorách. Terraza má zase skvělý výhled na celé náměstí. Můžete sem zajít na výbornou kávu i jídlo.

V okolí sadů je několik skvělých kaváren a restaurací. Máte rádi pizzu? Zajděte do nenápadné pizzerie Da Pietro, kde dělají prý tu nejlepší neapolskou pizzu v České republice. V Bezručově ulici za rohem najdete Pivstro. Další skvělý podnik, kde si můžete dát k pivu burrito, hamburger s domácími hranolkami nebo quesadillu.

Zajímavosti a památky, co navštívit v Plzni: MAPA

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu, co vidět v Plzni. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Plzni. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Poté se vám uloží mezi Google mapy a můžete si jí kdykoliv načíst v mobilu nebo počítači. Pro větší verzi mapy klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Toto byly naše tipy na památky a zajímavosti, co navštívit v Plzni. Líbil se vám článek? Zanechte komentář nebo sdílejte. Šťastnou cestu!

Související články o České republice

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *