louvre v paříži

Louvre v Paříži | Průvodce (vstupenky, otevírací doba, tipy) pro rok 2022

Pokud hledáte, jaká je pro Louvre v Paříži otevírací doba, vstupné nebo jak probíhá rezervace, jste tady správně. Tento průvodce vychází z oficiálních zdrojů a vlastních zkušeností pro rok 2022 a je pravidelně aktualizován.

Louvre v Paříži. Nejznámější muzeum na světě. A taky nejnavštěvovanější. Kdo nebyl v Louvru, jako by v Paříži ani nebyl. Louvre je muzeum, které dostane i ty, kterým je umění téměř cizí. A i když vás nenaláká na své výstavy, zajděte ho okouknout aspoň zvenčí. Stojí to za to.

Louvre v Paříži

Louvre je největším světovým muzeem umění. V roce 2019 navštívilo Louvre 9,6 milionů lidí. Jenom pro porovnání, jak silné číslo to je – druhé nejnavštěvovanější bylo Národní muzeum Číny s návštěvností 7,4 milionů a třetí Vatikánská muzea s návštěvností 6,9 milionů. A to už je pořádný rozdíl.

Louvre postavili ve 12. století jako pevnost. V 16. – 17. století prošel rozsáhlou rekonstrukcí, kdy se stal ohromujícím palácem. Jako muzeum funguje od roku 1793.

Je známé svou skleněnou pyramidou, kterou navrhl čínský architekt IM Pei. Večer je nádherně osvětlená. Vedle hlavní pyramidy jsou ještě dvě menší pyramidy, které místo skvěle dokreslují.

Kde leží Louvre v Paříži?

Muzeum Louvre najdete v prvním pařížském obvodu na pravém břehu řeky Seina. Táhne se podél několika bloků ulice Rue de Rivoli. V docházkové vzdálenosti je to k ostrovu Île de la Cité, kde leží katedrála Notre Dame. Ještě blíže je to pak k Palais Royal.

Z jakých částí se skládá Louvre?

Křídlo Richelieu

Část muzea, kam zavítá nejmíň návštěvníků. Za vidění tady stojí především apartmány Napoleona III. I když název trochu mate, byly apartmány zrekonstruovány pro ministerstvo zahraničí a to ve stylu Ludvíka XIV., tvůrce honosného paláce Versailles. Kromě toho tu můžete obdivovat francouzské sochy z období 500 – 1850 a kompletní sbírku starožitností blízkého východu. Vchod do křídla Richelieu se nachází mezi muzejní kavárnou a toaletami na severním konci vstupní haly.

Křídlo Sully

Křídlo Sully představuje nejstarší část Louvru, kde se dozvíte informace o historii muzea a uvidíte umění z egyptského, řeckého a římského starověku včetně Velké sfingy z Tanisu staré víc jak 4000 let a sochy Venuše de Milo. Do křídla Sully vstoupíte ze západního konce vstupní kaly. Přímo naproti informačnímu pultu muzea.

Křídlo Denon

Křídlo Denon, na jižní straně muzea, je nejoblíbenější částí Louvru. Nese název po prvním řediteli muzea. Jsou tu umístěna taková díla, jako je Mona Lisa nebo Nike Samothrace. Nemáte dostatek času? Pak si vyberte Denonské křídlo, kde si projděte Velkou galerii, jednu z nejkrásnějších chodeb Louvru lemovanou italskými obrazy včetně obrazu Mona Lisa.

Rozsáhlá sbírka Louvru se člení do několika oddělení:

 • Egyptské starožitnosti
 • Etruské, řecké a římské starožitnosti
 • Blízkovýchodní starožitnosti
 • Islámské umění, obrazy
 • Sochy
 • Dekorativní umění
 • Výtisky a kresby

Co vidět v muzeu Louvre?

Je toho tolik, že to za jednu návštěvu určitě nestihnete. Pokud jste v muzeu poprvé a chcete vidět ta nejlepší díla, nenechte si ujít:

Venuše de Milo (Venus de Milo)

muzeum Louvre v Paříži

Starověká řecká socha proslulá chybějícími pažemi, která je ztělesněním ženské krásy. Dílo zdobí křídlo Sully.

Mona Lisa

muzeum Louvre v Paříži

Nejznámější a nejparodovanější umělecké dílo na světě s rozměry77x53 cm. Její cena se dnes odhaduje na víc než 850 milionů dolarů. Monu Lisu touží vidět na 30 000 lidí denně, proto každý může obraz obdivovat jen 30 sekund a poté se přesunout dál. Obraz Mona Lisa najdete v křídle Denon.

Nike Samothrace

muzeum Louvre v Paříži

Sochařské dílo z helénského období, které vás zaujme především svými křídly. Ta se skládají ze 118 dílů. Socha doslova dominuje monumentálního schodišti Daru v Denonském křídle.

Mezi další jedinečná díla patří například Berniniho Spící hermafrodit nebo Velká sfinga z Tanisu. Ale to je opravdu jen slabý odvar toho, co v muzeu najdete. Navíc každého zajímá něco trochu jiného, tak si určitě vyberete i vy to své.

muzeum Louvre v Paříži
Velká sfinga
muzeum Louvre v Paříži
Amor a Psyche (Canova)

Pokud vám zbyde čas, zajděte se podívat do středověké části, kde uvidíte bývalé hradební zdi Louvru a jak se muzeum formovalo, když bylo ve 12. století pevností.

Prohlídka muzea Louvre

Rozloha Louvru je 72 735 m2, chodby mají délku celkem 14,5 km a najdete tu na 403 pokojů. Bez mapy to prostě nepůjde. Papírovou mapu si můžete vyzvednout hned na začátku prohlídky a určitě na ní nezapomeňte. Pomůže vám zorientovat se v jednotlivých podlažích a křídlech (o těch si ještě řekneme víc za chvíli).

V Louvru je vystaveno na 35 000 předmětů. A to je jen desetina z celkového počtu. Pokud byste u každého díla strávili jednu minutu, zabrala by vám prohlídka celého Louvru 64 dní. Mládí tu sice nestrávíte, ale asi je vám už jasné, že projít celý Louvre za jednu návštěvu je nemožné.

Máte dvě možnosti:

 • Pokochejte se jednou částí muzea. Co vás nejvíc zajímá? Římské a řecké starožitnosti? Nebo Napoleonské byty?
 • Vyberte si to “nejlepší” z Louvru. Inspirovat se můžete tipy výše nebo prohlídkou s názvem THE LOUVRE’S MASTERPIECES, které představilo samotné muzeum.

Kolik času si vyčlenit na prohlídku Louvru?

Za mě bych řekla dvě hodinky. Maximálně tři. To je čas, kdy ještě dokážete nasávat zdejší umění, aniž byste byli unavení a uchození. Louvre můžete navštívit víckrát a pořád budete mít co objevovat. Stejně jako to dělají místní.

Jak se dostat k Louvru?

Nejsnadněji metrem nebo pěšky. Jak se dostat do Louvru metrem?

 • linka 1 – stanice Palais Royal-Musée du Louvre nebo Louvre-Rivoli (doporučuju vystoupit na Louvre-Rivoli, protože už stanice vás bude bavit)
 • linka 7 – stanice Palais Royal-Musée du Louvre
 • linka 14 – stanice Pyramides (o kousek dál než přechozí dvě stanice)

Jak probíhá návštěva Louvru?

Do Louvru se dá dostat 5 vstupy. Ne všechny jsou ale momentálně otevřené. Některé jsou navíc určené jen skupinám.

Hlavní vstup probíhá přes pyramidu uprostřed nádvoří muzea. Ano, je hlavní a nejvíc na očích, tudíž tu bývají nejdelší fronty. Za normálních okolností až několikahodinové (pokud si kupujete vstupenky na místě). To ale odpadá v současné době, kdy je počet návštěvníků limitován a dovnitř se dostanete jen s rezervací (počet lístků na místě je hodně omezený).

Do skleněné pyramidy vede několik barevně vyznačených linií:

 • žlutá pro turistické karty (př. Paris Pass)
 • oranžová pro návštěvníky bez vstupenky
 • zelená pro návštěvníky s rezervací na konkrétní čas
 • modrá pro občany s handicapem, těhotné, kočárky a lidi s pohybovými problémy (výtah)

Další vstupy pro individuální návštěvníky jsou:

 • podzemní nákupní centrum Carrousel du Louvre (sem se dostanete z ulice Rude de Rivoli, 99 nebo ze stanice metra Palais Royal-Museé du Louvre)
 • Porte des Lions (na jihu muzea z ulice Quai François-Mitterrand) u Seiny

Oba vstupy jsou ale teď uzavřené a dovnitř se dostanete jen hlavním vstupem přes pyramidu.

I když máte rezervaci, čeká vás bezpečnostní kontrola.

Před vstupem si připravte roušku, vstupenku a zelený COVID pas (potvrzení o očkování nebo negativní test – aktuální info pro Francii najdete na webu MZV). Změří vám teplotu a zkontrolují věci, které máte při sobě. Vevnitř jsou skříňky pro uložení menších věcí. S velkými batohy nebo dokonce kufry vás dovnitř nevpustí.

Aby se zachoval co nejmenší kontakt návštěvníků, musíte postupovat neustále dopředu. Nemůžete se vrátit. Jedněmi dveřmi vstoupíte a dalšími vystoupíte.

Určitě myslete na pohodlnou obuv. Při těch kilometrech, které tu nachodíte, se bude hodit. Zvlášť v chladnějším počasí je dobré obléct se do tenkých vrstev, ať se můžete přizpůsobit rozdílným a měnícím se teplotám.

Jaká je otevírací doba muzea Louvre?

Louvre je otevřený každý den kromě úterý. Otevírací doba se liší dle období:

 • sezóna – PO, ČT a víkend 9:00-18:00, ST a PÁ 9:00-21:45
 • mimo sezónu – 9:00-18:00, ÚT zavřeno

Poslední vstup je hodinu před koncem otevírací doby. Pokoje se zavírají půl hodiny před.

Jaké je vstupné do Louvru?

Ceny vstupenek se liší dle toho, zda si rezervujete lístek online nebo zakoupíte na místě. V současné době je na místě k dispozici jen velmi omezené množství lístků a i samotné muzeum doporučuje koupit si lístky předem online. V sezóně objednávejte několik dní předem. Mimo sezónu jsou volné termíny i v daný den, kdy návštěvu Louvru plánujete. O víkendech a svátcích ale radši objednejte dřív, ať se nestane, že budou všechny vstupenky vykoupené.

 • Vstupné do muzea Louvre při objednání online 17 €
 • Vstupné do muzea Louvre při zakoupení na místě 15 €

Děti, mládež do 26 let a osoby s handicapem mají vstup zdarma (stačí se prokázat OP nebo průkazem) – přesto musíte provést rezervaci (viz níže)

Vstupenka do Lourvu zahrnuje taky vstup do muzea National Eugène-Delacroix. Muzeum leží přes řeku přímo naproti muzeu Louvre. Je malé, ale pokud vás více zajímá francouzský malíř Eugène Delacroix, bude se vám tady líbit, protož se dostanete do míst, kde žil a tvořil. Muzeum musíte navštívit do 2 dnů od návštěvy Louvru. Otevřeno je každý den kromě úterý 9:30-17:30.

Jak zarezervovat vstupenky do Lovru?

V současné době platí, že byste si měli své místo v Louvru zarezervovat. Počet míst je omezený a neexistuje jiná možnost, jak návaly turistů zkorigovat. Rezervaci provádíte i u dětí a mládeže do 26 let, kteří mají vstupné zdarma.

Vstupenku objednáte na oficiálních stránkách Louvru. Pozor, řada stránek působí dojmem oficiálních stránek, ale není to tak.

 1. Zvolíte typ vstupenky. Individuální vstupenku nebo pokud máte turistickou kartu Paris Pass, kliknete na Paris Museum Pass holders.

2. Objeví se nová tabulka, kde vyberete termín a konkrétní čas. Můžete naráz objednat víc rezervací najednou. Sjedete v nabídce a potvrdíte.

3. Znovu potvrdíte a objeví se tabulka, kde po vás chtějí přihlášení. Dejte Sign up – viz šipka.

4. Vyplníte údaje s hvězdičkou (N°et Voie je ulice a číslo domu), odsouhlasíte podmínky, potvrdíte a zaplatíte kartou.

Po zaplacení vám na email dorazí vstupenka, kterou si vytisknete nebo stáhnete do mobilu. Vstupenku si vytisknou všichni, tj. i ti, co mají nárok na vstupné zdarma. Na místě pak pracovník ověří nárok na slevu na vstupném (OP, pas).

Druhou možností je objednat si vstupenku přes Getyourguide, kde najdete lístky na celou řadu atrakcí a památek po celém světě. Výhodou je, že máte za pár kliknutí hotovo a vše přehledně na jednom místě. V případě jakýchkoliv problémů je k dispozici fungující (opravdu fungující 😃) podpora. Lístky můžete stornovat 24 hodin předem zdarma.

Kdy navštívit Louvre?

V pondělí je zavřený zámek Versailles, takže si někteří návštěvníci naplánují návštěvu Louvru. O víkendech je vždy plněji. Nejlepší denním časem pro návštěvu je ráno, kdy je tu nejmíň lidí.

Co se týká období v průběhu roku, Paříž je plná turistů celoročně. My tu byli v březnu, kdy panuje okurková sezóna a fronta u Petit Palais byla skoro k Avenue des Champs-Élysées. Ale pořád je tu v zimě daleko méně turistů než v létě. V Paříži je tepleji než u nás a všichni víme, jak to žhne v Praze, když je venku 30 stupňů ve stínu.

Za nás je nejlepší vyrazit do Paříže v zimě. Ceny letenek i ubytování jsou nejnižší a turistů je v celé Paříži nejméně. Atmosféru nejromantičtějšího města na světě si tak vychutnáte daleko víc v klidu. Největší okurková sezóna probíhá od druhého týdne v lednu do konce února (kolem Valentýna se počet turistů o něco zvýší).

Chcete teplejší počasí, ale menší davy? Zaleťte si do Paříže od září do října nebo od května do června. Teploty jsou příjemné a počasí slunečné.

Jak ušetřit na vstupném do Louvru?

V Paříži se dá velmi snadno ušetřit díky turistické kartě Paris Pass. S tou získáte vstup zdarma do více než 60 památek, muzeí a atrakcí v Paříži včetně Louvru, muzea Orsay, paláce Versailles, plavby po Seině nebo například bezplatnou jízdu vyhlídkovým autobusem, který dobře nahradí místní MHD. Více o turistické kartě Paris Pass píšu v předchozím článku.

Kam na jídlo v okolí muzea Louvre?

Po prohlídce Louvru vám zaručeně vyhládne. Chodíte, kocháte se a 2-3 hodiny jsou najednou za vámi. Přímo v Louvru je několik možností, kde se občerstvit. Ale jako to tak bývá, podobná místa jsou dost předražená.

Mým prvním tipem je udělat si piknik v Tuilerijských zahradách. Hned vedle Louvru za obloukem Arc de Triomphe du Caroussel. Je to místo plné květin, stromů a zón, kde můžete jen tak relaxovat a odpočívat po prohlídce muzea. Do Louvru vás s jídlem pustí, ale nesmíte tu jíst. V zahradách je taky několik fontán (jako po celém městě), kde se můžete napít. Nám se v zahradách a po celé Paříži v parcích líbily rozeseté židle, kde Pařížané posedávají. Povídají si nebo se jen kochají přírodou a relaxují.

Druhým tipem je občerstvení v podzemním nákupním centru Caroussel du Louvre (sem se dostanete z ulice Rue de Rivoli, 99 hned vedle Louvru nebo ze stanice metra Palais Royal-Museé du Louvre). Je tu hned několik možností, kde se za dobré peníze najíte.

Co navštívit v okolí Louvru?

Louvre je doslova obsypaný zajímavými místy. Pokud máte zájem nasát další umění, zamiřte do impresionistických muzeí Musée d´Orsay nebo Musée de l´Orangerie. Moderní umění vás čeká v bývalé továrně Le Centre Pompidou. Nádhernou gotiku najdete v katedrále Sainte Chapelle a pevnosti Conciergerie a pár kroků od nich katedrálu Notre-Dame. Všechna místa jsou taky součástí Paris Museum Pass.

Související články o Paříži

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top