Muzeum Louvre v Paříži v roce 2024: vstup, vstupenky, tipy, co vidět

louvre v paříži

Muzeum Louvre v Paříži je nejnavštěvovanějším muzeem na světě. V roce 2019 sem zavítalo téměř 10 milionů lidí. V tomto průvodci se dozvíte, odkud je vstup do muzea Louvre, kde si rezervovat vstupenky, jaká je otevírací doba a především co vidět a nenechat si ujít v Louvru.

Louvre v Paříži. Nejznámější a nejnavštěvovanější muzeum na světě. Kdo nebyl v Louvru, jako by v Paříži ani nebyl.

Louvre je muzeum, které dostane i ty, kterým je umění téměř cizí. A i když vás nenaláká na své výstavy, zajděte ho okouknout aspoň zvenčí. Stojí to za to.

Muzeum Louvre – zajímavosti

Muzeum Louvre je největším světovým muzeem umění. V roce 2019 navštívilo Louvre 9,6 milionů lidí. Jenom pro porovnání, jak velké číslo to je – druhé nejnavštěvovanější bylo Národní muzeum Číny s návštěvností 7,4 milionů a třetí Vatikánská muzea s návštěvností 6,9 milionů.

Louvre postavili ve 12. století jako pevnost. V 16. – 17. století prošel rozsáhlou rekonstrukcí, kdy se stal ohromujícím palácem. Jako muzeum funguje od roku 1793.

Je známé svou skleněnou pyramidou, kterou navrhl čínský architekt IM Pei. Večer je nádherně osvětlená. Vedle hlavní pyramidy jsou ještě dvě menší pyramidy, které místo skvěle dokreslují.

muzeum Louvre Paříž v noci

Kde leží Louvre v Paříži?

Muzeum Louvre najdete v prvním pařížském obvodu na pravém břehu řeky Seina. Táhne se podél několika bloků ulice Rue de Rivoli. V docházkové vzdálenosti je to k ostrovu Île de la Cité, kde leží katedrála Notre Dame nebo Svatá kaple. Ještě blíže je to pak k Palais Royal.

Rezervujte si vstupenky do oblíbených památek v Paříži a na místě přeskočte dlouhé fronty:

 

Jak se dostat do Louvru?

Louvre leží v centru města a je pěšky velmi dobře dostupný od nejkrásnějších míst v Paříži – Eiffelovy věže, Vítězného oblouku, muzea Orsay, katedrály Notre Dame a dalších míst. Jak se dostat do Louvru metrem?

 • linka 1 – stanice Palais Royal-Musée du Louvre nebo Louvre-Rivoli (doporučuju vystoupit ve stanici Louvre-Rivoli, po které jsou rozeseté první střípky umění z Louvru)
 • linka 7 – stanice Palais Royal-Musée du Louvre
 • linka 14 – stanice Pyramides (o kousek dál než přechozí dvě stanice)
Muzeum Louvre Paříž
vstupní hala v Louvru

Vstup do muzea Louvre

Do Louvru vedou 4 vstupy. To, jaký vstup zvolíte, závisí na tom, zda si kupujete lístek na místě, máte vstupenku koupenou předem nebo například navštěvujete muzeum v rámci prohlídky s průvodcem.

Hlavní vstup probíhá přes největší pyramidu uprostřed nádvoří muzea. Ta je nejvíc na očích, tudíž tu bývají nejdelší fronty. Za normálních okolností až několikahodinové (pokud si kupujete vstupenky na místě). Přes hlavní vstup mohou vstoupit všichni.

Do skleněné pyramidy vede několik barevně vyznačených linií:

 • žlutá pro turistické karty (př. Paris Pass)
 • oranžová pro návštěvníky bez vstupenky
 • zelená pro návštěvníky s rezervací na konkrétní čas
 • modrá pro občany s handicapem, těhotné, kočárky a lidi s pohybovými problémy (výtah)
muzeum Louvre v Paříži vstup pyramida

Další vstupy pro individuální návštěvníky jsou:

 • podzemní nákupní centrum Carrousel du Louvre (sem se dostanete z ulice Rue de Rivoli, 99 nebo ze stanice metra Palais Royal-Museé du Louvre)
 • Porte des Lions (na jihu muzea z ulice Quai François-Mitterrand) u Seiny

Jak přeskočit fronty do muzea Louvre: Vstupenky jsme si zakupovali předem, protože i v únoru byly na řadě míst v Paříži dlouhé fronty. Šli jsme přes pyramidu, kde je vyhrazený vstup pro ty, co mají rezervaci předem. Vedle se pak nachází vstup pro ty, co rezervaci nemají a musejí čekat ve frontě.

I když máte rezervaci, čeká vás bezpečnostní kontrola. Před vstupem si připravte vstupenku. Dovnitř vás nepustí s velkými batohy nebo kufry. Uvnitř muzea jsou pak skříňky pro uložení menších věcí.

Vezměte si pohodlnou obuv. Při těch kilometrech, které tu nachodíte, se bude hodit. Zvlášť v chladnějším počasí je dobré obléct se do tenkých vrstev, ať se můžete přizpůsobit rozdílným a měnícím se teplotám.

Pokud navštěvujete muzeum v rámci prohlídky s průvodcem, vstup vede přes nákupní centrum Carrousel nebo křídlo Richelieu z ulice Rue de Rivoli – informace najdete u konkrétní prohlídky.

Louvre v Paříži vstup

Otevírací doba muzea Louvre

Louvre je otevřený každý den kromě úterý. Otevírací doba se liší dle období:

 • sezóna – pondělí, středa, čtvrtek a víkend 9:00-18:00, pátek 9:00-21:45
 • mimo sezónu – 9:00-18:00, úterý zavřeno

Poslední vstup je hodinu před koncem otevírací doby. Pokoje se zavírají půl hodiny před.

Louvre vstupné a vstupenky

Vstupné do muzea Louvre je 17 € (na místě 15 €). V současné době je na místě k dispozici jen velmi omezené množství lístků a i samotné muzeum doporučuje koupit si lístky předem online.

V sezóně, o víkendech a svátcích doporučuji rezervovat několik dní předem, aby nebyly vstupenky vyprodané.

Muzeum Louvre v Paříži

Vstupné zdarma do muzea Louvre

Děti, mládež do 26 let a osoby s handicapem mají vstup zdarma (stačí se prokázat OP nebo průkazem).

Dříve byl možný vstup zdarma v neděli nebo v sobotu večer, ale to nyní už neplatí. Vstup zdarma pro všechny platí pouze na svátek Bastily 14. 7.

Vstupenka do Louvru zahrnuje taky vstup do muzea National Eugène-Delacroix. Muzeum leží přes řeku přímo naproti muzeu Louvre. Je malé, ale pokud vás více zajímá francouzský malíř Eugène Delacroix, bude se vám tady líbit, protož se dostanete do míst, kde žil a tvořil. Muzeum musíte navštívit do 2 dnů od návštěvy Louvru. Otevřeno je každý den kromě úterý 9:30-17:30.

Jak přeskočit fronty do muzea Louvre?

Fronty do Louvru jsou především v hlavní sezóně opravdu dlouhé. Fronta se táhne od hlavní pyramidy a točí se přes hlavní nádvoří.

Přes vstupem do Louvru vás čekají 2 fronty – fronta na lístky a bezpečnostní kontrola. Nejjednodušším způsobem, jak se vyhnout frontě do Louvru, je objednat lístky předem. Lístky vám pak dorazí do emailu a při vstupu je jen ukážete pracovníkovi v mobilu nebo si je vytisknete. Projdete bezpečnostní kontrolou a jste v muzeu.

Nejlepší časy k návštěvě jsou pak brzy ráno nebo na večer, kdy už odešly skupiny a největší davy návštěvníků.

Muzeum Louvre fronta vstup Paříž

Z jakých částí se skládá Louvre?

Křídlo Richelieu

Křídlo Richelieu je část muzea, kam zavítá nejmíň návštěvníků. Za vidění tady stojí především apartmány Napoleona III. I když název trochu mate, byly apartmány zrekonstruovány pro ministerstvo zahraničí a to ve stylu Ludvíka XIV., tvůrce honosného paláce Versailles.

Křídlo Richelieu muzeum Louvre Paříž
Muzeum Louvre Paříž

Kromě toho tu můžete obdivovat francouzské sochy z 5.-19. století a kompletní sbírku starožitností blízkého východu. Vchod do křídla Richelieu se nachází mezi muzejní kavárnou a toaletami na severním konci vstupní haly.

Křídlo Sully

Křídlo Sully představuje nejstarší část Louvru, kde se dozvíte informace o historii muzea a uvidíte umění z egyptského, řeckého a římského starověku včetně Velké sfingy z Tanisu a sochy Venuše de Milo. Do křídla Sully vstoupíte ze západního konce vstupní kaly. Přímo naproti informačnímu pultu muzea.

Křídlo Denon

Křídlo Denon, na jižní straně muzea, je nejoblíbenější částí Louvru. Nese název po prvním řediteli muzea. Jsou tu umístěna taková díla, jako je Mona Lisa nebo Nike Samothrace.

muzeum Louvre Paříž křídlo Denon

Nemáte dostatek času na návštěvu muzea Louvre? Pak si vyberte Denonské křídlo, kde si projděte Velkou galerii, jednu z nejkrásnějších chodeb Louvru lemovanou italskými obrazy včetně obrazu Mona Lisa.

Rozsáhlá sbírka Louvru se člení do několika oddělení:

 • Egyptské starožitnosti
 • Etruské, řecké a římské starožitnosti
 • Blízkovýchodní starožitnosti
 • Islámské umění, obrazy
 • Sochy
 • Dekorativní umění
 • Výtisky a kresby

Jak přeskočit fronty do muzea Louvre: Vstupenky jsme si zakupovali předem, protože i v únoru byly na řadě míst v Paříži dlouhé fronty. Šli jsme přes pyramidu, kde je vyhrazený vstup pro ty, co mají rezervaci předem. Vedle se pak nachází vstup pro ty, co rezervaci nemají a musejí čekat ve frontě.

Co vidět v muzeu Louvre?

Je toho tolik, že vše za jednu návštěvu určitě nestihnete. Pokud jste v muzeu poprvé a chcete vidět ta nejlepší díla, nenechte si ujít:

Venuše de Milo (Venus de Milo)

Starověká řecká socha proslulá chybějícími pažemi, která je ztělesněním ženské krásy. Dílo zdobí křídlo Sully.

Venus de MIlo Louvre v Paříži

Mona Lisa

Nejznámější a nejparodovanější umělecké dílo na světě od umělce Leonarda da Vinci s rozměry 77×53 cm. Její cena se dnes odhaduje na víc než 850 milionů dolarů. Monu Lisu touží vidět na 30 000 lidí denně, proto každý může obraz obdivovat jen 30 sekund a poté se přesunout dál. Obraz Mona Lisa najdete v křídle Denon. Najdete jí podle velké fronty návštěvníků.

Nike Samothrace

Sochařské dílo z helénského období, které vás zaujme především svými křídly. Ta se skládají ze 118 dílů. Socha doslova dominuje monumentálního schodišti Daru v Denonském křídle.

Nike Samothrace v paříži Louvre
Nike Samothrace

Mezi další jedinečná díla patří například Berniniho Spící hermafrodit nebo Velká sfinga z Tanisu.

Louvre Paris Amor a Psyche
Amor a Psyche (Canova)
Velká Sfinga Louvre Paříž
Velká sfinga z Tanisu

Pokud vám zbyde čas, zajděte se podívat do středověké části. Tady uvidíte bývalé hradební zdi Louvru a jak se muzeum formovalo, když bylo ve 12. století pevností.

Prohlídka muzea Louvre

Rozloha Louvru je 72 735 m2, chodby mají délku celkem 14,5 km a najdete tu na 403 pokojů. Na začátku prohlídky si můžete vyzvednout mapu. Pomůže vám zorientovat se v jednotlivých podlažích a křídlech (o těch si ještě řekneme víc za chvíli).

V Louvru je vystaveno na 35 000 předmětů. A to je jen desetina z celkového počtu. Pokud byste u každého díla strávili jednu minutu, zabrala by vám prohlídka celého Louvru 64 dní. Mládí tu sice nestrávíte, ale projít celý Louvre za jednu návštěvu je nemožné.

Máte dvě možnosti:

 • Pokochejte se jednou částí muzea. Co vás nejvíc zajímá? Římské a řecké starožitnosti? Nebo Napoleonské byty? Na začátku prohlídky si můžete vyzvednout mapu a naplánovat si svou trasu.
 • Navštivte Louvre s průvodcem, který vám při prohlídce ukáže to nejlepší z muzea. Prohlídky s průvodcem probíhají v angličtině, němčině, italštině, španělštině, francouzštině a portugalštině.

Kolik času si vyčlenit na prohlídku Louvru?

Doporučuji 2-4 hodiny podle toho, jak moc máte umění rádi. Louvre není možné projít za jediný den, ale po 4 hodinách už nejspíš budete uchození a unavení. Louvre můžete navštívit víckrát a pořád budete mít co objevovat.

Muzeum Louvre Paříž

Kdy navštívit Louvre?

V pondělí je zavřený zámek Versailles, takže si někteří návštěvníci naplánují návštěvu Louvru. O víkendech je vždy plněji. Nejlepší denním časem pro návštěvu je brzy ráno, kdy je tu nejmíň lidí.

Od června do září zavítá do Louvru nejvíc lidí a fronty jsou nejdelší.

V zimě je tu turistů nejméně. To pocítíte především uvnitř muzea. Ceny letenek a ubytování jsou nižší než v sezóně.

Kompromisem je pak podzim od října do listopadu a duben-květen.

Kam na jídlo v okolí muzea Louvre?

Přímo v Louvru je několik možností, kde se občerstvit.

Široký výběr občerstvení mají taky v podzemním nákupním centru Caroussel du Louvre (sem se dostanete z ulice Rue de Rivoli, 99 hned vedle Louvru nebo ze stanice metra Palais Royal-Museé du Louvre).

Rádi byste vyzkoušeli francouzskou kuchyni? Hned za Louvrem leží několik dobrých restaurací:

 • Le Fumoir
 • Le Petit Samaritain
 • Le Louvre Ripaille

Na výborné palačinky zajděte do Happy Caffe a horkou čokoládu, makronky nebo zákusky do nádherné cukrárny Angelina Paris kousek vedle.

Nebo si udělejte piknik v Tuilerijských zahradách, které sousedí s Louvrem. Zahrady jsou plné květin, stromů, soch a jezer, kolem kterých jsou rozeseté židle, kde můžete relaxovat jako místní.

Tuilerijské zahrady Paříž

Co navštívit v okolí Louvru?

Louvre je doslova obsypaný zajímavými místy. Pokud máte zájem nasát další umění, zamiřte do impresionistických muzeí Musée d´Orsay nebo Musée de l´Orangerie. Moderní umění vás čeká v bývalé továrně Le Centre Pompidou.

Nádhernou gotiku najdete v katedrále Sainte Chapelle a pevnosti Conciergerie a pár kroků od nich katedrálu Notre-Dame.

Rezervujte si vstupenky na oblíbené památky v Paříži a na místě přeskočte dlouhé fronty:

Muzeum Louvre mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu muzea Louvre v Paříži. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Louvru. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Toto byl náš průvodce a praktické tipy pro návštěvu muzea Louvre v Paříži. Máte dotaz? Zanechte komentář nebo sdílejte. Šťastnou cestu!

Více informací o Paříži a Francii

PAŘÍŽ ITINERÁŘ: Podívejte se na tipy, co navštívit v Paříži. Abychom vám usnadnili plánování, vytvořili jsme itinerář pro 3 dny v Paříži. Kompletní přehled vstupného na památky získáte z článku přehled vstupného a otevírací doby na památky v Paříži.

ZAJÍMAVOSTI V PAŘÍŽI: V dalším článku se dozvíte vše, co potřebujete vědět před návštěvou Versailes.

Plánujete navštívit Disneyland? Čtěte podrobného průvodce Disneylandem.

PAŘÍŽ PRŮVODCE: V samostatném článku se dozvíte vše o dopravě v Paříži (letiště, MHD, metro, kolo). O ubytování, cenách, jídle a bezpečnosti čtěte v průvodci Paříží.

JAK UŠETŘIT V PAŘÍŽI: Čtete naše tipy, jak levně navštívit Paříž. Paris Pass je oblíbenou možností, jak ušetřit v Paříži – více o Paris Pass.

PROVENCE: Co takhle objevit další nádherná místa ve Francii? Provence je jedním z nich. V průvodci Provence se dozvíte vše, co před svojí cestou potřebujete vědět.

Shrnutí: Muzeum Louvre v Paříži

Kde leží Louvre?

Muzeum Louvre leží v prvním pařížském obvodu na pravém břehu řeky Seina. Je natolik rozlehlé, že ho nemůžete přehlédnout.

Jak se dostanu k muzeu Louvre?

Louvre je snadno dostupný z centra Paříže nebo linkami metra 1, 7 a 14.

Kolik stojí vstupné do Louvru?

Plné vstupné činí 17 € (na místě 15 €). Děti a mládež mají do 26 let vstupné zdarma.

Jaká je otevírací doba Louvru?

Muzeum je otevřené každý den kromě úterý v časech pondělí, středa, čtvrtek a víkend 9:00-18:00, pátek 9:00-21:45. Mimo sezónu je otevírací doba kratší 9:00-18:00. Poslední vstup je maximálně hodinu před koncem otevírací doby.

Co vidět v muzeu Louvre?

Pokud jste v muzeu poprvé a chcete vidět ta nejlepší díla, nenechte si ujít sochy Venuše de Milo, Nike Samothrace, Spící hermafrodit, obraz Mona Lisa nebo Velkou sfingu z Tanisu.

7 názorů na “Muzeum Louvre v Paříži v roce 2024: vstup, vstupenky, tipy, co vidět”

 1. Dobrý den,
  na oficiálních stránkách muzea je uvedeno, že mají vstup zdarma i uchazeči o zaměstnání. Platí to jen pro Francouze nebo i pro občany jiných zemí EU. Mám průkazku uchazeče o zaměstnání od ÚP v České republice, stačí to k prokázání na bezplatný vstup do muzea v Louvre?
  Děkuji

  1. Dobrý den,

   ano, platí to pro všechny uchazeče o zaměstnání. Při příchodu do Louvru je tu taky speciální přepážka, kde se nárok na vstup zdarma prokazuje. Popravdě nevím, co přesně se dává na ÚP, ale obecně stačí jakékoliv potvrzení nebo průkazka, jak říkáte. Když to porovnám s osobami se ZTP, tak tady k prokázání stačí průkaz ZTP. Něco podobného by tak mělo stačit i pro uchazeče na ÚP.

   Děkuji za podnět, doplním to do článku.

   1. Děkuji moc za rychlost a jasnou odpověď. Jen upřesním, takže by měla stačit průkazka z českého ÚP, kde je datum registrace. Ještě jednu děkuji, jste skvělá!

 2. Barbora Preinhaelterová

  Dobrý den,
  jsem invalida (nejsem na vozíčku a není to tedy poznat). Pas či OP mi pro potvrzení invalidity nepomůžou. Česká kartička ZTP vydaná Úřadem práce (vše psáno česky) mi asi nepomůže, že? Jak získat v Louvru slevu na vstupenku? Vstupenky (manžel, 2 děti mající ISIC kartu a já) si chci objednat v předprodeji, abychom se vyhnuli frontě. Děkuji

  1. Dobrý den,

   kdy se chystáte do Louvre? Online prodej nyní nefunguje a vstupenky je potřeba koupit na místě. Pokud půjdete přes hlavní vstup pyramidou, tak tady je oddělený prostor pro vstupující s omezením, kde by měl stačit průkaz ZTP, který máte. Ve oficiálních zdrojích Paříže uvádějí, že postižení by mělo být 80 % a výš, ale ze zkušenosti ostatních tomu tak nebývá. Stačilo ukázat český průkaz a byli vpuštění zdarma spolu s jedním dospělým doprovodem.

   Pro jistotu bych ale doporučuji ofotit průkaz z jedné strany a zeptat se na emailu [email protected], zda máte nárok na vstup zdarma. Takto jsme zasílali dotaz i v jiných městech a fungovalo to velmi dobře.

 3. Dobrý den,

  Mohu si zarezervovat vstupenky do Louvre a zaplatit třeba za 2 dny?
  Potrebuji to zkonzultovat jeste s druhou osobou
  Druhá osoba je studentka do 26 let, staci pas k identifikaci? A pokud ano, rezervuji pouze 1 vstupenku?

  Děkuji, pěkný den

  1. Dobrý den Hani,

   bohužel ne, vstupenky do Louvru jsou nevratné a je potřeba uhradit hned.

   Rezervujte i pro druhou osobu – každý by měl mít svojí vstupenku, i když je zdarma. Ano, u Louvru stačí splnit věk do 26 let, pokud bydlí v EHS, takže jen ukáže pas nebo OP.

   Pěkný den i vám a ať se v Paříži líbí :).

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *