Víkend v Mariánských Lázních: 12 tipů, co navštívit a vidět v Mariánských Lázních (+ mapa)

co navštívit a vidět v mariánských lázních / víkend v mariánských lázních

Plánujete strávit víkend v Mariánských Lázních? Inspirujte se naším itinerářem, co vidět v Mariánských Lázních. Součástí článku je taky mapa, kterou si můžete stáhnout a tipy na skvělé restaurace, kam na jídlo v Mariánských Lázních.

Mariánské Lázně, ležící v srdci západních Čech, jsou proslulé svými vyvěrající prameny a nádhernou přírodou, která láká k dlouhým procházkám. Toto malebné lázeňské město s elegantní architekturou a klidnými parky je už od 19. století útočištěm pro ty, kteří hledají odpočinek, wellness nebo léčebný pobyt.

Spolu s Karlovými Vary a Františkovými Lázněmi tvoří Mariánské Lázně Západočeský lázeňský trojúhelník a jsou součástí UNESCO s vybranými lázeňskými městy v Evropě.

V Mariánských Lázních a okolí je toho spousta k vidění a v tomto dvoudenním itineráři si ukážeme ty nejkrásnější památky a zajímavosti, co navštívit a vidět v Mariánských Lázních.

CO NAVŠTÍVIT A VIDĚT V MARIÁNSKÝCH LÁZNÍCH

VÍKEND V MARIÁNSKÝCH LÁZNÍCH – ITINERÁŘ PRO 1. DEN

Kolonáda

Kolonáda je největším lákadlem Mariánských Lázní. První den proto strávíme tady. Ochutnáme místní prameny, zajdeme si na lázeňskou oplatku a užijeme si představení Zpívající fontány.

Kolonáda v Mariánských Lázních není tak rozlehlá jako kolonáda v Karlových Varech, ale to jí rozhodně neubírá na kráse.

Mariánské Lázně kolonáda

Její dominantou je Kolonáda Maxima Gorkého, která je s délkou 180 metrů nejdelší kolonádou v České republice. Velkolepá novobarokní stavba, která okamžitě zaujme svými zdobnými detaily a elegantním designem. Na stropech navíc ukrývá nádherné malby.

kolonáda maxima gorkého mariánské lázně

Po její levé straně se nachází Křížový pramen, po pravé straně dojdete kolem zahrady plné květin ke Kolonádě Karolinina a Rudolfova pramene.

S pohárkem nebo oplatkou v ruce se můžete procházet po rozlehlých a upravených parcích s lavičkami, květinami a jezírky.

Nejlepší ubytování v Mariánských Lázních 😴

ubytování Mariánské Lázně
Lázeňský resort Chateau Monty

Ubytování s wellness a polopenzí

mariánské lázně apartmán
Apartmány Revelton Studios

Kompletně vybavené apartmány v centru města

víkend v mariánských lázních / co navštívit v mariánských lázních
kolonáda maxima gorkého mariánské lázně / co navštívit v mariánských lázních

Zpívající fontána

Před Kolonádou Maxima Gorkého se nachází známá Zpívající fontána, která tu poprvé zazněla už 30. dubna 1986. Fontána se rozeznívá v každou lichou hodinu v čase 7:00-22:00 a skladby se střídají v pravidelném sledu. Je to krásná podívaná, která je večer doplněná o světelnou show.

zpívající fontána mariánské lázně / co vidět v mariánských lázních

Zde najdete aktuální rozpis pro Zpívající fontánu v Mariánských Lázních.

Centrum Mariánských Lázní

Od kolonády můžete pokračovat po hlavní třídě dolů městem. Třídu lemují udržované parky a zdobené altánky, které ukrývají další prameny – po cestě tak můžete ochutnat Alexandřin, Ferdinandův nebo Rudolfův pramen. K nejvzdálenějšímu pramenu dojdete asi za hodinku pohodovou chůzí.

co vidět v mariánských lázních

Nebo se vydejte od kolonády směrem nahoru k hudebnímu pavilonu, kde se nachází uprostřed parku Lesní pramen.

Zbytek dne můžete strávit objevováním místních uliček, kde natrefíte na barokní kašny, honosné hotely a zajímavé kostely včetně skrytého Anglikánského kostela. Centrum Mariánských Lázní není velké a jeden den stačí na to, abyste si prošli kolonádu a její okolí.

co vidět v mariánských lázních

CO NAVŠTÍVIT A VIDĚT V MARIÁNSKÝCH LÁZNÍCH

VÍKEND V MARIÁNSKÝCH LÁZNÍCH – ITINERÁŘ PRO 2. DEN

Park Boheminium

Park Boheminium v Mariánských Lázních je jednou z nejlepších atrakcí v Karlovarském kraji – na ploše 6 hektarů se rozprostírá 75 miniatur českých historických a architektonických památek. A postupně přibývají další. My jsme tu byli po několika letech a sbírka se mezitím krásně rozrostla.

park boheminium mariánské lázně

Uvidíte pečlivě vytvořené modely hradu Loket, zámku Hluboká nebo vysílač Ještěd, které lemují upravené chodníčky. Je tu občerstvení a malá zoo.

Zde najdete aktuální informace o vstupném a otevírací době. Placené parkoviště se nachází 2 minuty od parku.

Rozhledna Hamelika

Za výhledem na město a okolní lesy se vydejte na historickou kamennou věž Hamelika. Rozhledu už trochu brání stromy, ale stále nabízí jedny z nejlepších výhledů v Mariánských Lázních.

výhled z rozhledny hamelika mariánské lázně

K rozhledně se dostanete taky přímo z parku Boheminium – sledujte žlutou turistickou značku, která vás za 25 minut dovede až na rozhlednu. Nebo zaparkujte zdarma zde a odtud se vyjdete přes les k rozhledně (15 minut).

Rozhledna Hamelika je přístupná zdarma po celý rok.

Nejlepší ubytování v Mariánských Lázních 😴

ubytování mariánské lázně
Golf hotel Morris

Ubytování s wellness a polopenzí

ubytování mariánské lázně
Oblíbený hotel Palace

Cenově dostupný hotel s wellness

Co vidět v Mariánských Lázních, pokud máte více času?

Rašeliniště Kladská

Mariánské Lázně leží uprostřed Slavkovského lesa, který je známý svými rašeliništi a vyvěrajícími prameny. Jedním z nejznámějším míst jsou rašeliniště Kladská, přírodní rezervace s horskými vrchovištními rašeliništi, kterou si můžete projí po povalových chodnících.

nauční stezka kladská

Po cestě je několik laviček a přístřešků. Koukněte se taky dolů, protože tu a tam jsou na chodníku vyřezané stopy zdejší zvěře nebo rostlin.

Celou naučnou stezku lemují informační tabule, kde se dozvíte více o rašeliništích, zvířatech a rostlinách, které se tu vyskytují. Kladské rašeliny jsou celoročně přístupné zdarma, ale v zimě bývá vstup na vlastní nebezpečí.

naučná stezka kladská

Kolem rašelinišť se rozprostírá malá osada Kladská, soubor staveb v tyrolsko-švýcarském stylu. V jedné z nich se nachází Dům přírody Slavkovského lesa, kde se dozvíte více o okolí. Na výbornou českou kuchyni můžete zajít do restaurace U Tetřeva (neberou karty, není tu signál).

Přírodní rezervace Smraďoch

Přírodní rezervaci Smraďoch se nachází jen kousek od Mariánských Lázní. Ideální místo pro nenáročný výlet v krásné přírodě, kde můžete ochutnat další minerální pramen.

přírodní rezervace Smraďoch

V přírodní rezervaci Smraďoch vyvěrají minerální vody a plyny, pozůstatky sopečné činnosti, které vytvářejí unikátní “bahenní sopky” neboli mofety a jezírka, z nichž se uvolňují plyny. Plyny se skládají především z oxidu uhličitého a stopového množství sirovodíku, jehož charakteristický zápach přispěl k názvu oblasti Smraďoch.

Toto prostředí podporuje řadu chráněných rostlin, které se přizpůsobily prostředí bohatému na síru. Rezervace je přístupná zdarma po krátkém povalovém chodníčku.

přírodní rezervace Smraďoch

Když budete pokračovat asi 15 minut po modré turistické značce, dojdete k Farské kyselce. Ta je zdrojem dalšího pitného pramene, který je nejen podle nás jedním z nejchutnějších pramenů v okolí.

☞ Číst více: Co vidět v Karlových Varech za 2 dny

Státní zámek Kynžvart

Zámek Kynžvart, původně venkovské barokní sídlo, byl v 19. století přeměněn na velkolepý klasicistní zámek. Má bohatou historii a uvnitř ukrývá vzácné knihy, historické dokumenty a umělecká díla, která si můžete prohlédnout v rámci prohlídkových okruhů s průvodcem.

zámek kynžvart

Zámek je obklopený krásně udržovanými parky s jezírky a spoustou stezek. Placené parkoviště se nachází přímo u zámku, hned vedle leží golfové hřiště.

Klášter Premonstrátů Teplá

Premonstrátský klášter v Teplé patří mezi největší zajímavosti v okolí Mariánských Lázní. Tento starobylý klášter, založený v roce 1193, je symbolem staleté náboženské a kulturní historie. To se odráží taky v jeho architektuře, kde se mísí několik stylů od románského po barokní sloh. V rámci prohlídky interiérů nahlédnete taky do nádherné knihovny se vzácnými rukopisy a knihami.

klášter premonstrátů teplá

Celý areál si můžete projít zdarma po upravených cestičkách, které lemuje taky jezírko a několik vodních prvků pro děti. Součástí je obchůdek s lokálními výrobky a restaurace. Vstup do areálu je zdarma, platí se pouze za prohlídku interiérů. Bezplatné parkoviště se nachází přímo u kláštera. Zde najdete aktuální informace o otevírací době.

Nejlepší ubytování v Mariánských Lázních 😴

hotel s wellness mariánské lázně
Falkensteiner Spa Resort

Luxusní hotel s termálním bazénem

hotel s wellness mariánské lázně
Hotel Olympia Marienbad

4* hotel v centru s wellness v ceně

Loket – zajímavosti v okolí Mariánských Lázní

Kdo by neznal středověký hrad Loket, který patří k nejkrásnějším českým hradům. Ten se tyčí vysoko na skalním ostrohu nad řekou Ohře a nabízí nádherné výhledy na hluboké lesy Slavkovského lesa.

loket nad ohří hrad

Přejděte starý kamenný most s výhledem na hrad a pokračujte malebnými uličkami středověkého městečka, které je oblíbeným výletním bodem. Z toho důvodu doporučuji naplánovat návštěvu na ráno, kdy tu jsou nejmenší davy.

 • Hrad Loket: Zde najdete aktuální informace o otevírací době a vstupném do hradu Loket.
 • Kde zaparkovat ve městě Loket: Neplacené parkoviště P+R se nachází u nádraží (bývá brzy obsazené). Před mostem se pak nachází placená parkoviště se sazbou 100-150 Kč na den (30-40 Kč na hodinu).
 • Čtěte více o městu a hradu Loket v našem předchozím článku.
loket nad ohří zajímavosti

Karlovy Vary

Nádherné město s vyvěrajícím prameny, které je ukotvené v údolí řeky Teplá – vítejte v Karlových Varech. Užijte si procházku lázeňskou kolonádou, vystoupejte na jednu z vyhlídek pro nejlepší pohled na město nebo se vydejte na prohlídku tradičního likéru Becherovka.

☞ Zde najdete samostatného průvodce pro Karlovy Vary (tipy na památky a zajímavosti, kde zaparkovat, kam na jídlo).

památky v karlových varech

Cheb

Při návštěvě Karlovarského kraje nemůžeme zapomenout na Cheb, historické město z 11. století, které je známé svými Špalíčkem.

Navštivte Chebský hrad, ztraťte se v úzkých uličkách nebo se pokochejte městem z věže chrámu svatého Mikuláše. 

cheb / zajímavosti v okolí mariánských lázní

Pokud vyrážíte na výlet s dětmi nebo jen hledáte nenáročnou procházku, vydejte se do rekreačního areálu Karolinka. Ten se rozprostírá pod hradem a nabízí spoustu volnočasových aktivit včetně procházky kolem nádrže Skalka.

☞ Zde najdete samostatného průvodce pro Cheb (tipy na památky a zajímavosti, kde zaparkovat, kam na jídlo).

cheb / zajímavosti v okolí mariánských lázní

Kde se ubytovat v Mariánských Lázních na víkend?

 • Falkensteiner Spa Resort: Luxusní 5* hotel s krásným wellness včetně venkovního termálního bazénu, možnost All-inclusive a soukromé parkování
 • Hotel Palace: Cenově dostupný hotel v centru města, wellness, výborná kuchyně a skvělé zázemí i pro rodiny s dětmi
 • Revelton Studios: Moderní apartmány s kompletním vybavením (včetně kuchyně), poloha pár minut od kolonády
 • Chateau Monty: Krásný zámeček s wellness a polopenzí ukrytý v lesích nad Mariánskými Lázněmi
 • Golf hotel Morris: Útulný hotel v klidné lokalitě na kraji Mariánských Lázní, wellness a polopenze
 • Hotel Olympia Marienbad: Příjemný 4* hotel v centru s wellness v ceně
ubytování mariánské lázně
Golf hotel Morris

Ubytování s wellness a polopenzí

ubytování mariánské lázně
Oblíbený hotel Palace

Cenově dostupný hotel s wellness

hotel s wellness mariánské lázně
Falkensteiner Spa Resort

Luxusní hotel s termálním bazénem

hotel s wellness mariánské lázně
Hotel Olympia Marienbad

4* hotel v centru s wellness v ceně

Kam na jídlo v Mariánských Lázních?

 • Česká hospůdka – útulná restaurace s výbornou českou klasikou
 • Post Avenue 99 – moderní restaurace kousek od centra, výborné hamburgery, nachos, tortilly, sladké i domácí limonády, dobré ceny vzhledem k poloze
 • Café Bar Modrá – oblíbená kavárna s cukrárnou a barem, kam můžete zajít na zákusek, palačinku, kávu, koktejl, ale klidně i salát nebo něco malého k občerstvení

Všechny tipy najdete taky v mapě na konci článku.

mariánské lázně zpívající fontána

Co vidět v Mariánských Lázních za 2 dny – mapa trasy

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu s trasou, co navštívit a vidět v Mariánských Lázních. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v itineráři pro víkend v Mariánských Lázních. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Jak si užít Mariánské Lázně na víkend?

V celém Karlovarském kraji můžete využít Karlovy Vary Region Card, která zahrnuje vstup zdarma nebo se slevou do více než 90 míst v Karlových Varech, Mariánských Lázních a okolí. Patří sem Městské muzeum v Mariánských Lázních, ale taky místa v okolí včetně Aquaforum ve Františkových Lázních, Chebský hrad, návštěvnické centrum Becherovky, lanovka na rozhlednu Diana, štola v Jáchymově a další.

Parkování v Mariánských Lázních

 • Parkoviště nedaleko nádraží – levné parkování s dostatkem míst asi 20 minut pěšky od kolonády, popř. tu jezdí MHD, dobrá volba pro vícedenní parkování
 • Parkoviště u lanovky – levné parkování za 40 Kč na den, 10 minut chůze do lázní
 • Centrální parkoviště v parkovací garáži – cena 240 Kč na den, kousek od lázní
 • V lázních se nachází několik menších ploch pro krátkodobé parkování, ceny za parkování jsou pak většinou 40 Kč/hod., platba v automatech
 • Všechny tipy najdete vyznačené taky v mapě na konci článku.

MHD v Mariánských Lázních

Městskou dopravu zajišťují v Mariánských Lázních autobusy a trolejbusy. Jízdenky si můžete zakoupit přímo u řidiče (v hotovosti) nebo v malém turniketu při nástupu, kde si zvolíte typ jízdenky (platba kartou).

V nabídce jsou tyto jízdenky:

 • Základní jízdenka (nepřestupní) – 18 Kč (snížená 9 Kč pro děti 6-15 let), u řidiče o 2 Kč dražší
 • Jízdenka s platností 60 minut (přestupní) – 22 Kč (pro děti 11 Kč) – lze koupit jen v turniketu, ne u řidiče
 • 24-hodinová jízdenka – 60 Kč (pro děti 30 Kč)

Vlakové a autobusové nádraží se nachází na jihu města. Přímým vlakem se dostanete do Chebu, Bečova nad Teplou i Karlových Varů.

mariánské lázně

Toto byl náš itinerář, co navštívit a vidět v Mariánských Lázních za 2 dny. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o České republice

LÁZEŇSKÝ TROJÚHELNÍK: Karlovy Vary jsou dalším lázeňským městem v Západočeském lázeňském trojúhelníku. Inspirujte se itinerářem, co vidět v Karlových Varech za 2 dny. Nebo si udělejte výlet do nedalekých Františkových Lázní.

Při cestě do západních Čech nemůžete vynechat město Loket s hradem. Za vidění stojí taky historické město Cheb.

NEJKRÁSNĚJŠÍ MĚSTA V ČR: Udělejte si výlet do České Krumlova a po cestě se zastavte taky v Českých Budějovicích. Inspirujte se nejkrásnějšími místy v Praze nebo se vydejte na Moravu do Olomouce.

JIŽNÍ MORAVA: Podívejte se na naše tipy, co navštívit v CHKO Pálava nebo co si nenechat ujít v Mikulově. Láká vás spíše Znojemsko? Tady jsou místa, co navštívit ve Znojmě a okolí.

☞ Podívejte se na všechny články o České republice.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *