Kladská rašeliniště a naučná stezka Kladská: trasa, parkování, fotografie

naučná stezka kladská

Slavkovský les, to je takový český Island. S tím rozdílem, že tam není tak draze ?. Kladská rašeliniště a naučná stezka Kladská jsou tady jedním z nejoblíbenějších míst. Dnes si povíme víc informací o Kladské, jak se sem dostat a co uvidíte na naučné stezce.

Kladská je ideální výlet pro rodiny s dětmi díky povalovým chodníkům, které jsou dobře sjízdné kočárky. Právě to je důvod, proč tu potkáte především rodiče s menšími dětmi.

Naučná stezka je ale ideální pro všechny, kteří hledají nenáročný výlet uprostřed krásné a nedotčené přírody. My tu byli tolikrát, že bych to na prstech jedné ruky nespočítala a celou oblast už máme docela dobře prošlápnutou.

Od Kladské můžete vyrazit po okolí. Je tu několik turistických stezek i cyklostezek.

Naučná stezka Kladská podél Kladského rybníku

Kladská rašeliniště

Kladská rašeliniště leží v srdci CHKO Slavkovský les. Rozprostírají se mezi obcemi Prameny a Lázně Kynžvart. Až si projdete Kladskou, můžete vyrazit do Lázní Kynžvart. Ochutnat místní pramen, který se tu dříve jezdil čepovat ve velkém, nebo navštívit zdejší zámek s anglickým parkem.

Kladské rašeliny jsou národní přírodní rezervace, která je chráněná pro vzácné druhy rostlin, jako jsou masožravé rostliny rosnatka okrouhlolistá a tučnice obecná. Prý se tu dá potkat taky rys ostrovid, ale osobně jsme tu čest zatím neměli :). Hlavním předmětem ochrany jsou vrchoviště s porostem borovice blatky a borovice rašelinné.

V oblasti je potřeba dodržovat vyznačené trasy a nesestupovat mimo ně. Bohužel ne všichni to dodržují a běžně tu jsou k vidění bílé kapesníčky kolem.

Kladskou tvoří 5 rašelinišť – Tajga, Paterák, Lysina, Husí les a Malé rašeliniště. Některé se rozprostírají dál po okolí.

Kladská rašeliniště / naučná stezka Kladská

Kladské rašeliniště – Paterák u Mýtského rybníku

Rašeliniště Paterák najdete podél Mýtského rybníku, který má díky rašelině tmavě hnědou barvu. Odbočka k Mýtskému rybníku se nachází jen kousek před Kladskou po levé straně směrem na Prameny.

Vede k němu 2 km dlouhá asfaltová cesta, kterou kopíruje červeně značená turistická značka. Je tu stání pro několik aut.

Cesta není tak frekventovaná jako naučná stezka Kladská, takže pokud hledáte klidnější výlet, Mýtský rybník je zárukou úspěchu. Vyrazit můžete i na kole a v létě se tu dá koupat.

Mýtský rybník Slavkovský les výlety
Mýtský rybník po zimě a za ním NPR Kladské rašeliny – Paterák

Kladská rašeliniště – naučná stezka Kladská

Naučná stezka Kladská je trasa, kterou vyhledává většina návštěvníků. Za hezkého počasí je tu proto dost plno. Naučná stezka Kladská vás provede kolem rašeliniště Tajga, které je největší z Kladských rašelinišť. Celou oblastí vede povalový chodníček nebo vyšlapaná cesta, která je sjízdná i s kočárkem.

Kladská rašeliniště / naučná stezka Kladská

Trasa je rozdělená do 2 částí, které odděluje místní silnice. První část začíná nalevo od parkoviště a vede hlubokým lesem až k rybníkům Dolní a Horní Bahňák. Běžně je průchozí, ale momentálně tu probíhá rekonstrukce, aby byla do budoucna stezka lépe schůdná.

Kladské rašeliny
Horní Bahňák s altánkem – momentálně v rekonstrukci

Druhá a oblíbenější část trasy vede kolem velkého, Kladského rybníka, který uvidíte už při svém příjezdu.

Kladská rašeliniště / naučná stezka Kladská
Kladská rašeliniště / naučná stezka Kladská
Kladský rybník
Kladská rašeliniště / naučná stezka Kladská
Cesta od Kladského rybníku k osadě

Po cestě je několik laviček a přístřešků. Koukněte se taky dolů, protože tu a tam jsou na chodníku vyřezané stopy zdejší zvěře nebo rostlin. Pro děti je to pěkné zpestření.

Celou naučnou stezku lemují informační tabule, kde se dozvíte víc o rašeliništích, zajímavostech a zvířatech a rostlinách, které se tu vyskytují.

Kladská je přístupná celoročně zdarma. Většinou, protože část zimy může být stezka uzavřená.

Vyřezávané stopy na povalovém chodníčku

Osada Kladská

Osadu Kladskou tvoří pár nádherných staveb v tyrolsko-švýcarském stylu, který je v ČR ojedinělý. Dokonale pasují do zdejšího prostředí. V jedné z nich se nachází Dům přírody Slavkovského lesa, kde se dozvíte víc o okolí.

Je tu taky několik restaurací. Za nás můžu doporučit restauraci U Tetřeva. Napravo od osady leží parkoviště.

Osada Kladská – parkoviště se nachází po pravé straně

Jak se dostat na Kladskou?

Kladská je nejsnadněji dostupná autem. Zaparkovat můžete na neplaceném parkovišti, které se nachází napravo osady. Za hezkého počasí může být kolem poledne už dost plno, protože spousta lidí spojí výlet taky s návštěvou jedné z restaurací. U Kladského rybníka je pak menší plácek pro 2 auta.

Na Kladskou se dostanete taky autobusem z Mariánských Lázní. Autobus jezdí několikrát denně a cesta trvá jen 20 minut. Můžete pak pokračovat autobusem dál až do obce Prameny a odtud pěšky 45 minut k NPP Tři křížky.

Kladskou vede taky cyklostezka po zdejší silnici. Cesta je příjemná, protože tudy neproudí hodně aut. Navíc jsou řidiči většinou zvyklí, že se v okolí silnice pohybují návštěvníci a jezdí tady pomaleji.

Kladská v zimě

Kladská bývá většinou přístupná i v zimě, ale zrovna tu minulou byla naučná stezka Kladská uzavřená (fotky jsou z předchozí zimy).

Pokud byste měli to “štěstí”, můžete kousek odtud vyrazit k Mýtskému rybníku nebo na druhou stranu od Mýtského rybníka po červené. Obě trasy vedou zdejší nedotčenou přírodou kolem rašelinišť.

V Kladské se drží dlouho zima. I když je jinde obleva, tady ještě můžou být silnice zledovatělé a teploty o něco nižší.

Kladské rašeliny / naučná stezka Kladská
Kladská v zimě
Kladské rašeliny / naučná stezka Kladská
Kladská v zimě
Kladské rašeliny / naučná stezka Kladská
Kladská v zimě

Kladská a okolí – MAPA

Další články o CHKO Slavkovský les