Rozhledna Krásno: nejkrásnější rozhledny Karlovarského kraje

Rozhledna Krásno: nejkrásnější rozhledny Karlovarského kraje

Co vidět ve Slavkovském lese? Rozhledna Krásno se nachází v lázeňském trojúhelníku Karlovarského kraje a rozhodně stojí za hřích. Nebo spíš za návštěvu :). Je totiž nejkrásnější rozhlednou ČR. Ideální tip na výlet na Karlovarsku – s dětmi, na kole nebo jen tak.

Rozhledna Krásno – základní fakta

 • Rozhledna Krásno se nachází přímo na vrcholu Krásenského vrchu o nadmořské výšce 777 m. n. m. A kde se nachází Krásenský vrch? Přímo v ❤ lázeňského trojúhelníku – Mariánské Lázně, Karlovy Vary a Františkovy Lázně. Nebo také v ❤ Slavkovského lesa. (Koukám, že jsem na začátku roku nabitá nejen očekáváními, ale i emocemi :)) 
 • Celkem si vyšlápnete 120 schodů. Bez schodů nejsou výhledy :). Nebo jsou, ale stojí za starou bačkoru.
 • Rozhledna je vysoká 25 m.
 • Stoupat budete po spirálovitém schodišti. Ale ne jen tak ledajakém – VENKOVNÍM schodišti. To je její gró, které ji odlišuje od ostatních rozhleden. Horší je to jen v zimě, kdy si musíte dávat sakra pozor, kam šlapete. Při naší návštěvě byly schody pod ledem, takže já jakožto těhule 2 týdny před termínem jsem měla zákaz :).
 • V roce 2011 byla vyhlášená nejhezčí rozhlednou v ČR. V dalších letech to už sice nebyla ani brambora, ale stále se na ní při hlasování nezapomíná.
 • Rozhledna si také ukrojila svůj kousek slávy, když tady Zdeněk Troška natáčel film Andělská tvář.
Rozhledna Krásno/ rozhledna Krásenský vrch / Krásenská rozhledna

Historie Krásenské rozhledny

Rozhledna byla postavena místními obyvateli z Krásna ve 30. letech. Proč? Aby podnítila turistický ruch v období hospodářské krize a eliminovala tak nezaměstnanost. Velké oblibě se těší do dnešní doby, takže mise nejspíš splněna :). 

Co jí bylo předlohou? Slavný minaret ve městě Samara v Iráku z roku 847 n. l.. Inspirace Babylonskou věží zde asi rovněž nebyla čistě náhodná :). 

V období války se jí také říkalo Hitlerka. To už naštěstí neplatí. 

Rozhledna Krásno – otevírací doba a vstupné

Šrajtofle nechte doma a vyrazte sem klidně za úsvitu nebo o půlnoci :). Rozhledna vás vždy přijme s otevřenou náručí. Ve dne, v noci. I kdyby trakaře padaly. 

Rozhledna Krásno – mapa

Čím se pokochat z Krásenské rozhledny? 

 • S – Krušné hory včele s vrcholy Klínovec a Božídarský Špičák
 • SV – Doupovské hory
 • V – stolová hora Vladař
 • JV – Tepelská vrchovina
 • J – Podhorní vrch
 • Z – Slavkovský les včele s vrcholy Lesný a Lysina

Trasy na Krásenský vrch

Na Krásenskou rozhlednu se dostanete hned několika směry. Ani jedna trasa k rozhledně není fyzicky náročná a hravě jí zvládnou i děti. Jen kočárek vyměňte za nosítko, pokud se nechcete po dvou metrech zabořit do bahna :). 

Trasa č. 1: 

Začněme tou nejprofláknutější trasou :). Cesta začíná na trase Krásno – Bečov nad Teplou po pravé straně naproti hřbitovu, kde můžete nechat auto na malém parkovišti. V létě bývá na parkovišti docela těsno, tak doporučuji nejezdit v poobědních hodinách při teplotách 20 a výš :). 

Vydáte se po žluté. Poznávací znamení – krávy na kopci. Tady přejdete potok a dál již jdete prochozenou cestičkou vzhůru k rozhledně. Je to necelý kilometr. 

Trasa na Krásenskou rozhlednu / rozhlednu Krásenský vrch
Zdroj: www.mapy.cz
Cesta na Krásenskou rozhlednu / rozhlednu Krásenský vrch

Dlouhá stoka ve Slavkovském lese

U toho potoka se ještě na chvíli pozastavím, protože si určitě zaslouží více řádku :). Nejedná se totiž o kdejaký potok, ale o vodní kanál o délce necelých 25 km pojmenovaný Dlouhá stoka. Tato technická památka byla dokonce zapsána v roce 2014 na seznam Národních kulturních památek.

Technická památka Dlouhá stoka ve Slavkovském lese

A proč vznikla? Příčinou byla těžba cínu v okolí města Horní Slavkov. Aby důlní činnost běžela jako na drátkách, bylo potřeba zajistit vyšší příkon vody. A právě proto vybudovali Dolní stoku, která přivádí vodu z nedalekého Kladského rybníka.

…teď zpět k trasám :). 

Trasa č. 2:

Druhou možností je vydat se na Krásenskou rozhlednu přímo z obce Krásno. Taky po žluté, ale nyní v opačném směru. Při cestě z Krásna směrem na Sokolov nebo Prameny necháte auto zaparkované téměř na konci Krásna po levé straně. Místo se nachází těsně pod kopcem. Odtud se již vydáte po žluté, které vás asi po kilometru dovede k cíli. 

Trasa na Krásenskou rozhlednu / rozhlednu Krásenský vrch
Zdroj: www.mapy.cz

Trasa č. 3:

Pokud jste vyrazili na kole, doporučuju určitě vyzkoušet cestu přímo po poli po cyklistické stezce. Trasa je dlouhá cca 1,4 km a začíná u rozcestníku Krásenka. Rozhledna je krásně vidět už od začátku, takže jí určitě nemůžete minout.

Trasa na Krásenskou rozhlednu / rozhlednu Krásenský vrch
Zdroj: www.mapy.cz

Trasa vede přímo za živým rozcestníkem 🙂 kolem plotu až dozadu do lesa. Na této fotce je rozhledna schovaná, protože dost fučelo a byla mlha, ale je tam :).

Slavkovský les
… a takovou krásu tady v okolí může člověk potkat :).

Festival na Krásenské rozhledně

Nestačí vám zážitek z výhledů a chcete víc? Co třeba kulturní zážitek, který je možné si z rozhledny taky odnést :)?  V roce 2018 i 2019 se zde konal jednodenní hudební festival ROZHLEDNA 2018. Pro další akce stačí sledovat stránky města Krásno.

A že se tu zrovna nic nekoná? Nevadí. Sbalte buřty a udělejte si svou akci přímo pod rozhlednou. Posezení a snadná dostupnost k tomu přímo vybízí :).

Až se posílíte, vyrazte pak na další rozhlednu nebo vyhlídku v okolí: 

Bismarckova rozhledna na Zelené hoře u Chebu

PP Vlčí jámy – místo, kde rostou hřiby jako z Mrazíka

Karlova vyhlídka aneb pramáti rozhleden v Karlových Varech

Rozhledna Pajndl – zde tu nedělní kachnu zaručeně vypotíte

Rozhledna Krudum – za kterou trasu vás budou nohy a plíce milovat? 

Jeskynní vyhlídka – paní Colombová Svatošských skal

  Subscribe  
Upozornit na