Ostrý na Šumavě + nejlepší tipy, kam na Šumavě a v Bavorském lese

tipy na výlety na Šumavě a v Bavorském lese

Pokochejte se ? Alpami z jednoho z nejkrásnějších vrcholů Ostrý na Šumavě + nejlepší tipy na výlety na Šumavě a v Bavorském lese. I s dětmi ?.

Základní fakta o vrcholu Ostrý na Šumavě

⛰ Ostrý se skládá ze dvou vrcholů – Velký Ostrý (1293 m. n. m.) a Malý Ostrý (1266 m. n. m.). Právě proto si vysloužil přezdívku “Prsa Matky Boží”

⛰ Němci ho přezdívají Matterhornem Bavorského lesa

⛰ Najdete ho v Bavorsku na hranicích s Německem.

⛰ Na vrchol se dostanete z české i německé strany.

⛰ Z vrcholu uvidíte na nejvyšší horu Šumavy Velký Javor a při dobrém počasí i Alpy

⛰ Zapomněli jste si svačinu? Nevadí. Přímo na vrcholu Velký Ostrý se nadlábnete v horské chatě Osserschutzhütte Haus Willmann.

vrchol Ostrý na Šumavě / kam na Šumavě

Mapa vrcholu Velký Ostrý

Mohlo by vás zajímat:

Trasa na vrchol Ostrý ze Šumavy

Nejkratší trasa na Velký Ostrý vede z Hamrů po naučné stezce Z Hamrů na Ostrý po modré turistické značce. Nejkratší za českou stranu, za německou ani náhodou ?. Až k rozcestníku Stateček to dáte i na kole. Pak už budete muset po svých. 

Délka trasy na Velký Ostrý přes PP Královský hvozd je 6,3 km a nastoupáte při ní přes 660 výškových metrů. Docela si máknete, tak si nezapomeňte přibalit dostatek vody a jídla ?.

Trasa na vrchol Ostrý z Německa

Lehčí trasa vede přes německý Lam po žluté a červené turistické značce. Tu jsme samozřejmě zvolili i my ?.

Cesta je dlouhá 2,4 km a nastoupáte při ní 350 m. Jestli vám to je málo, vemte to přes Malý Ostrý (Kleiner Osser). Vede k němu odbočka po cestě. Tam, kde se červená a žlutá turistická trasa rozdělují.

Z německé strany velkou část převýšení zdoláte autem, takže vám cesta na Velký Ostrý nezabere celý den jako z ČR.

Autem se dáte z Železné Rudy na německý Lam, kde začnete stoupat po cestě vpravo na osadu Lambach. Před Lambachem je jediná odbočka vpravo. Tou dojedete lesem až na parkoviště. A můžete vyrazit ?.

Trasa není vhodná pro kočárek, ale jinak určitě s dětmi vyrazte. Stoupáte pozvolna a většinu cesty jdete lesem. My jsme prcka šoupli do nosítka. 

NEJLEPŠÍ TIPY NA VÝLETY NA ŠUMAVĚ A V BAVORSKÉM LESE

Jestli jste ještě nebyli na německé straně Šumavě neboli v Bavorském lese, tak to určitě napravte. Prý se jedná o hezčí část Šumavy ?. Ale i ta česká Šumava stojí rozhodně za to.

Bavorský les / tipy na výlety na Šumavě

Kam v Bavorském lese: okruh přes jezero Kleiner Arbersee až na Velký Javor

Nedaleko od vrcholu Ostrý leží na německé straně nejvyšší hora Šumavy Velký Javor. Pohodlně zaparkujete autem dole pod vrcholem a dáte se nahoru vybranou trasu. Všechny trasy jsem podrobně vypsala ve svém jiném článku s tipy na výlety v Bavorském lese.

Kam na Šumavě: ledovcová jezera Černé jezero a Čertovo jezero

Přesunu se na chvíli zpět do Čech. Pokud jste ještě nenavštívili tahle jezera, tak byste to určitě měli napravit. Velký kus krásné přírody.

Černé jezero je jedno z nejhezčích jezer v České republice. Jeho dalším nej je, že je taky největším ledovcovým jezerem u nás.

Dostanete se sem pohodlnou cestou ze Špičáckého sedla v Železné Rudě. Tady zaparkujte auto a dál se dáte po lesní cestě, která vás dovede až k Černému jezeru. Kočárky klidně sebou.

Trasa na Černé jezero ze Špičáckého Sedla u Železné Rudy

V případě Čertova jezera už to bez nosítka nepůjde. Abyste se k němu dostali, čeká vás od Černého jezera ještě menší krpál. Nejde se tudy úplně nejlíp,ale odměnou vám bude víc soukromí oproti Černému jezeru ?.

Spojte jezera do celodenního výletu a rovnou si odskočte na rozhlednu Špičák.

Trasa na Čertovo jezero ze Špičáckého Sedla u Železné Rudy

Kam v Bavorském lese: výlet na Luzný (Lusen)

Přesuneme se na Šumavě trochu níž. Vrchol Luzný je jeden z nejvyšších za celou Šumavu a Bavorský les (1373 m. n. m.) a zároveň jeden z nejhezčích. Vrchol je tvořen kamenným mořem a za dobré viditelnosti budete mít parádní výhled na Alpy.

Mapa vrcholu Luzný

Z české strany je Luzný téměř nedostupný. Z německé strany je trasa skvěle popsaná na stránkách o zajímavostech na Šumavě – Výlet na Luzný.

Kam v Bavorském lese: Stezka korunami stromů

Jen kousek od vrcholu Luzný najdete v Německu i Stezku korunami stromů. Bližší info ke stezce najdete na odkazu níže. Jestli jste milovníky stezek, určitě nebudete zklamaní.

U stezky se nachází lesní ZOO (tierpark). Vstupné do lesoparku je zdarma.

Prohlédnete si medvědy, vlky, rysy a spoustu dalších. Nás lesopark nadchnul. Navíc v létě je tu příjemný chládek ?.

Více o stezce korunami stromů v Bavorském lese a lesní ZOO u Neuschönau.

Další inspirace na cesty:

Máte dotaz? Jsem jedno ucho v komentáři nebo na mejlu :).

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *