Kam v Beskydedch / co navštívit v Beskydech / Beskydy výlety

Kam v Beskydech? 44 tipů na výlety a nejkrásnější místa, co musíte navštívit

Čeká vás dovolená v Beskydech nebo jen hledáte výlety a ta nejkrásnější místa, která vás budou bavit? Ať už vyrážíte sami, v páru nebo s dětmi, bude se vám hodit 44 tipů, kam v Beskydech vyrazit. Inspirujte se taky tipy na ubytování v Beskydech, kde se vám bude tuze líbit.

Proč navštívit CHKO Beskydy?

Chráněná krajinná oblast Beskydy je výrazně zalesněná část Valašska s oblými vrcholy, která je protkaná řadou turistických tras. Rozprostírá se na území Moravskoslezského a Zlínského kraje.

kam v Beskydech / Beskydy výlety

Zároveň se jedná o největší chráněnou oblast u nás. Patří sem Moravskoslezské Beskydy, Javorníky a část Vsetínských vrchů. Dvě třetiny oblasti tvoří lesy a právě původní pralesovitý lesní porost je důvodem zdejší ochrany.

Kam v Beskydech? Tipy na výlety a co navštívit

Lysá hora

Začnu trochu neoriginálně tím nejznámějším z Beskyd. Lysá hora je se svými 1323 m nejvyšším bodem za celé Beskydy. Pokocháte se odtud výhledy až na slovenské Vysoké Tatry. Nenechte se odradit větším množstvím turistů. Ty výhledy za to stojí.

kam v Beskydech / Beskydy výlety
výhled z Lysé hory na Tatry

Přímo na vrcholu stojí 78 m vysoký radiotelekomunikační vysílač, meteorologická stanice a několik horských chat.

Výstup na Lysou horu je náročnější, ale odměnou vám budou krásné kruhové výhledy. Nejkratší trasa vede od Ostravice po NS Lysá hora (zaparkovat můžete u lanového centra Opičárna).

Já doporučuju trasu od Ostravice – Mazák po modré turistické značce kolem skalního útvaru Dolní Mazák. Na rozcestí Butořanka se dáte doprava po červené a asi po 200 m odbočíte doprava k horolezecké chatě Tatranka – není to značené. Po 50 m dojdete ke skalnímu útvaru Horní Mazák, ze kterého je jeden z nejhezčích výhledů v Beskydech. Na Lysou horu se pak vrátíte zpět na cestu.

A pokud vám nevadí zajít si ještě víc, od rozcestí Butořanka vede doleva neznačená cesta, která vás asi po 20 minutách dovede ke skalnímu útvaru Liščí díry s dalším parádním výhledem.

Satinské vodopády

Satinské vodopády jsou oblíbeným místem fotografů. Není to ale místo, které by bylo turisticky hojně navštěvované. Najdete je v až 15 m hluboké skalní soutěsce potoka Satiny. Dostanou vás nejen vodopády, ale i krajina v okolí, která je tu divoká a jiná, než jste u Beskyd zvyklí.

Vrchol Smrk

Vrchol Smrk je s výškou 1276 m druhou nejvyšší horou Moravskoslezských Beskyd hned po Lysé hoře. Ale na rozdíl od Lysé hory tady potkáte znatelně méně turistů. Přitom i tady jsou výhledy krásné.

kam v Beskydech / Beskydy výlety

Dostanete se sem z Ostravice po červené (2,5 h) nebo od vodní nádrže Šance po žluté (2 h), odkud je ale cesta strmější.

Pokud to vezmete po žluté, udělejte si po cestě odbočku k vrcholu Malý Smrk.

Vodopády Bučacího potoka

Vodopády Bučacího potoka leží v přírodní rezervaci Bučací potok. Důvodem ochrany jsou mimo jiné staré bukové porosty.

Zdroj: Kovar

Dostanete se sem po červeně značené trase z Ostravic, odkud můžete pokračovat dál na vrchol Smrk.

Pustevny – Stezka Valaška – Radhošť

Pustevny (1018 m) jsou známé horské sedlo v Moravskoslezských Beskydech, které leží přímo na hřebenové trase. Ta kopíruje hranici mezi Zlínským a Moravskoslezským krajem.

Jen pár kroků od sedla vybudovali Stezku Valaška, která zaujme svým 150 m dlouhým skleněným chodníkem.

Po naučné stezce Radegast dojdete kolem známé sochy Radegasta až na vrchol Radhošť (1129 m), který je symbolem historie této oblasti. Přímo na jeho vrchu se tyčí dřevěná kaple sv. Cyrila a Metoděje, nejvýše položená církevní stavba v Česku.

🏠 Hledáte nenáročné ubytování s polopenzí poblíž Pusteven a uprostřed beskydské přírody? Mrkněte na chatu Barborka v Horní Bečvě.

Valašské muzeum v Rožnově pod Radhoštěm a Jurkovičova rozhledna

Rožnově pod Radhoštěm vybudovali Valašské muzeum v přírodě, které je nejznámějším skanzenem u nás. Skládá se z několika částí – Dřevěné městečko, Mlýnská dolina, Valašská dědina a samotné Valašské muzeum v přírodě.

kam v Beskydech / Beskydy výlety
Dřevěné městečko (zdroj: Bjalek Michal)

Hned u skanzenu je pak krásná Jurkovičova rozhledna. Ta je dílem slovenského architekta Dušana Jurkoviče – stejně jako útulny Maměnka a Libušín na Pustevnách, dřevěná zvonička v Trojanovicích nebo kaple sv. Cyrila a Metoděje v Horní Čeladné.

beskydy výlety / kam v beskydech
Jurkovičova rozhledna

Velký Javorník

V Beskydech najdete Velké Javorníky dva. Teď si představíme ten vyhledávanější. Vrchol Velký Javorník dosahuje výšky 918 m a na jeho vrchu najdete turistickou chatu s celoročním provozem a rozhlednu. Užijete si odtud krásný výhled na nejvyšší vrcholy Beskyd, jako je Lysá hora, Smrk nebo Radhošť.

kam v Beskydech / Beskydy výlety
výhled z Velkého Javorníku

Velký Javorník je přístupný z Frenštátu pod Radhoštěm (2,5 h) nebo Veřovic (1,5 h). Tras je ale celá řada.

NS Beskydské nebe

Na 1800 m dlouhé naučné stezce Beskydské nebe si prohlédnete siluety dravých ptáků, dřevěné vyřezávané sochy a zdejší amfiteátr. Ideální trasa pro výlety s dětmi. Jen kousek odtud leží zvonička na Horečkách.

Kunčice pod Ondřejníkem a pohoří Ondřejník

Na severu Moravskoslezských Beskyd leží obec Kunčice pod Ondřejníkem. Směrem na Čeladnou stojí dřevěný kostel sv. Prokopa a sv. Barbory, který k nám byl dovezen ze Zakarpatské Rusi v období první republiky.

kam v Beskydech / Beskydy výlety

Přímo z Kunčic vede modře značená turistická trasa na pohoří Ondřejník (nebo z Čeladné po žluté), které sice není součástí CHKO Beskydy, ale je to co by kamenem dohodil. Můžete si udělat túru přes hřeben Ondřejníků až k chatě Ondřejník s kapličkou sv. Antonína. Z trasy si užijete krásné výhledy na Beskydy.

pohoří Ondřejník

Ráj dřevěných soch v Ostravici

Ráj dřevěných soch je místem, kde pod širým nebem můžete obdivovat více jak 100 dřevěných děl. A neustále přibývají další. Místo doplňují také živá zvířátka. Ideální výlet pro rodiny s dětmi.

Zdroj: Hugo

NPR Kněhyně – Čertův mlýn

NPR Kněhyně – Čertův mlýn je největší přírodní rezervací na území Beskyd. Důvodem ochrany je smrkový prales, pseudokrasové jeskyně a skalní útvary, jako je Čertův stůl

Čertův stůl (zdroj: MartinVeselka)

NPR je přístupná z Čeladné nebo sedla Pustevny po červeně značené turistické značce (celková délka trasy Horní Čeladná – Pustevny necelé 4 hodiny).

vrchol Kněhyně

Vrchol Kněhyně je nepřístupný z důvodu ochrany vzácných druhů ptáků a bohužel tento zákaz někteří turisté nedodržují. A mnohdy za to inkasují pokutu.

Naučná stezka na vrcholu Soláň

Parádní výhledy si užijete i z vrcholu Soláň ve Vsetínských vrších, přes jehož hřeben vede naučná stezka. Pokocháte se tu vyřezávanými plastikami a krásnou zvonicí.

výhled ze Soláně (zdroj: Ben Skála)

Hřebenovka ve Vsetínských vrších

Pokud vyhledáváte hřebenové trasy, v Beskydech si přijdete na své. Je jich tu celkem sedm.

Ta nejlehčí vede od turistické chaty Třeštík směr vrchol Vysoká a dále po červeně značené turistické značce. Je dlouhá 45 km, takže pokud jdete pěšky, za den to asi nedáte. Ale i tak si můžete užít aspoň část z ní – z hřebenovky odbočuje řada dalších turistických tras, kterými se dá sejít zpět dolů.

výhled na hřebenovku z rozhledny Čarták (zdroj: Ben Skála)

Krásný výhled si užijete především na horských loukách Benešky (1,5 h od chaty Třeštík). Můžete pokračovat až na vrchol Soláň (celkem 3,5 h v jednom směru) a odtud si udělat okružní trasu zpět nebo se vrátit autobusem.

Nebo vyrazte od vrcholu Soláň směr vrcholy Tanečnice a Lušovka. Tahle část je více zalesněná, ale na loukách Lušová (u vrcholu Lušovka) vás čekají krásné výhledy na Hrubý Jeseník.

🏠 Chcete poznat víc ze Vsetínských vrchů? Projít si okolí vrcholu Soláň, pokochat se Valašskem z vsetínské hřebenovky nebo navštívit největší skanzen u nás v Rožnově pod Radhoštěm a krásnou Jurkovičovu rozhlednu? Můžete zkusit ubytování v jurtě kousek od Vsetína. To bude bavit dospěláky i děti. Nebo útulný penzion U veselé lišky.

Javornická hřebenovka

Co si nemůžete nechat ujít, je Javornická hřebenovka. Z velké části zalesněná, ale přesto poskytuje výhledy na nedaleké Bílé Karpaty. Je to místo bez výrazných sedel a stoupání. Ideální i pro zimní běžkování.

Bílé Karpaty

Trasa začíná na vyhledávaném vrcholu a lyžařském středisku zároveň – Kohútka a vede v obou směrech. Severně se dostanete k rozhledně Stratenec (2,5h).

Vrchol Prašivá

Vrchol Prašivá (843 m) v Moravskoslezských Beskydech je oblíbeným turistickým cílem. Od vrcholu se táhne dlouhý hřbet s názvem Malá Prašivá (706 m). Součástí oblasti je i dřevěný kostelík sv. Antonína a chata s rozhlednou.

kam v Beskydech / Beskydy výlety

Parkoviště najdete přímo u Malé Prašivé nebo můžete vyrazit po svých například od Vyšní Lhoty.

Lomňanské muzeum v Dolní Lomné a prales Mionší

Muzeum v Dolní Lomné shromažďuje historické a kulturní dědictví této oblasti. Dozvíte se tady více o pralese Mionší (národní přírodní rezervace v Beskydech), omrknete babiččinu zahrádku a repliku třídy Obecné školy z roku 1852.

Lomňanské muzeum (zdroj: tesinskeslezsko.cz)

Pralesem Mionší vede naučná stezka s 10 informačními tabulemi. Vstup mimo stezku je zakázán. Oblast pralesa je jedním z nejchráněnějších míst u nás a zároveň je jedním z největších pralesů v ČR.

Naučná stezka Gruň – Bílý kříž

Turistická trasa, která je skvělou volbou, pokud máte děti a hledáte něco nenáročného. Stezka vás provede horskou přírodou, ale nečekají vás náročné výstupy. Prostě pohodová procházka v krásné přírodě a s pěknými výhledy.

Auto můžete nechat zaparkované přímo u horského hotelu Charbulák, u kterého začíná řada turistických tras a je považován za srdce Beskyd.

Až k hotelu Švarná Hanka (cca 2 km) je trasa ideální i pro kočárky.

Obec Bílá a výlety v okolí

Přímo v obci a lyžařském středisku Bílá najdete dřevěný kostel sv. Bedřicha z 19. století, který je kulturní památkou.

kam v Beskydech / Beskydy výlety

Kousek odtud stojí arcibiskupský lovecký zámeček. Hned za ním vybudovali obůrku s divokou zvěří – jeleni, srny, daňci, mufloni a divoká prasata. Je volně přístupná.

Od obory můžete vyrazit pěšky na vrchol Zbojnická (45 minut), popř. lanovkou kousek odtud. Nebo po Cyrilometodějské stezce k pramenu Smradlava s posezením (35minut) a klidně dál až na hranice se Slovenskem k Masarykově chatě (další 2 hodiny).

A posledním tipem v obci Bílá je roubená kaple sv. Cyrila a Metoděje, která je taky dílem slovenského architekta Dušana Jurkoviče.

🏠 Nedaleko Bílé, uprostřed přírody, leží krásný hotel Ondrášův dvůr s wellness a venkovním bazénem.

Rozhledna Miloňová a Fotostezka Valachy

Dřevěnou rozhlednu Miloňová najdete nedaleko Velkých Karlovic v nadmořské výšce 846 m. Je otevřená celoročně a poskytne vám skvělý výhled na typickou krajinou Valašska.

Zdroj: Resort Valachy

Dostanete se k ní po zelené nebo po Fotostezce Valachy od parkoviště v údolí Léskové.

Fotostezka Valachy by neměla uniknout pozornosti všech fotografů. Určená je především těm středně pokročilým, ale cestu si užijí všichni se zájmem pro fotku. Po cestě vás čeká 12 stanovišť u zajímavých míst, kde si nabité vědomosti můžete obratem vyzkoušet.

Velký Javorník

A dostáváme se k druhému Velkému Javorníku. Tomu slovenskému, který je s výškou 1072 m nejvyšším bodem za celé Javorníky (moravské i slovenské).

Dostanete se sem po zelené z Malých Karlovic (2 h) nebo po NS Javorníky od Kohútky (celodenní trasa).

Rozhledna Čartak neboli rozhledna Súkenická

40 m vysokou rozhlednu Čartak najdete v nadmořské výšce 953 m nedaleko přechodu Bumbálka. Za návštěvu stojí především kvůli parádnímu výhledu na Beskydy, Javorníky, Malou i Velkou Fatru a za dobré viditelnosti i Vysoké Tatry.

výhled z rozhledny Čarták (zdroj: Marzper)

Rozhledna je přístupná celoročně od hotelu Súkenická (200 m – tady je potřeba v zimě vyzvednout klíče) nebo si pak můžete udělat delší okruh od parkoviště v údolí Léskové.

Rozhledna Čubův kopec

Dřevěnou rozhlednu Čubův kopec najdete v nadmořské výšce 720 m na Javornickém hřebenu (modře značeno). Dostanete se sem z Francovy Lhoty (kolem 1 hodiny).

rozhledna Čubův kopec (zdroj: výhled z rozhledny Čarták (zdroj: Marzper)

Rozhledna Ztracenec (Stratenec)

Rozhledna Ztracenec (slovensky Stratenec) se nachází na hřebeni Javorníků. Kousek za československými hranicemi. Dostanete se sem po žluté z Velkých Karlovic, kterou následně vyměníte za červenou hřebenovou trasu.

🏠 V Javorníkách se můžete ubytovat například v krásné roubence s apartmány pro 2-6 osob, která má skvělou výchozí pozici pro výlety do okolí. Jestli hledáte víc soukromí, mrkněte na tuhle chaloupku u Velkých Karlovic.

Kulíškova naučná stezka

Kulíškova naučná stezka, jak už napovídá název, je trasa pro malé výletníky. Má celkem 11 stanovišť na délce 2,5 km bez výrazného převýšení. Cestou vás provází malá sova “kulíšek”, která žije právě tady v okolí Velkých Karlovic. Po cestě děti čeká řada úkolů i stanovišť včetně krmení ovcí.

Zdroj: valachy.cz

Karlovské muzeum

V centru Velkých Karlovic stojí Karlovské muzeum, které je sice malé, ale i tak vám dokonale přiblíží místní historii – prohlédnete si typickou valašskou kuchyni, karlovský kroj, doma vyráběné salašnické a zemědělské nářadí, postupy zpracování vlny, lnu a ovčího sýru.

Pulčínské skály

Pulčínské skály jsou největší skalní město v moravské části Javorníků. Pulčínské skály neboli Pulčiny se dělí do několika skupin. Nejmohutnější je Žámčisko. Součástí je i skalní hrad Pulčín.

Zdroj: Ben Skála

Skály jsou volně přístupné. Dostanete se k nim po červené z obce Pulčín (1,5-2 km) nebo po modré z parkoviště Lidečko.

Čertovy skály

Čertovy skály jsou mohutný skalní útvar ve tvaru hradby, který připomíná obří schody. Pískovcová lavice je asi 150 m dlouhá, 2,5 m široká a až 25 m vysoká.

Zdroj: Radim Holiš, Wikimedia Commons

Skalní útvar je volně přístupný. Čertovy skály jsou snadno dostupné z parkoviště Lidečko. Přímo pod skalami je i menší dětské hřiště.

Kam na lyže v Beskydech?

Mezi nejlepší lyžařská střediska v Beskydech patří skiareál Bílá, Staré Hamry, Mosty u Jablunkova, Malenovice, Karolinka, Velké Karlovice nebo Kohútka v Javorníkách.

Skvělým výchozím bodem pro běžkaře jsou Pustevny nebo Kohútka, která je ideální jako startovní pozice pro magistrálu po hřebeni Javorníků. Napříč celými Beskydy se táhne Beskydská lyžařská magistrála, která tvoří hustou síť běžkařských tras.

Kam v Beskydech: mapa ke stažení

Mapa, kterou si můžete jednoduše stáhnout do mobilu 📱. Tipy na výlety a ubytování v okolí, aby se vám dovolená plánovala snadněji.


Kam v Beskydech plánujete vyrazit?

Šťastnou cestu 💚🚗.

Další inspirace na cesty:

Znáte někoho, kdo hledá inspiraci? Udělejte mi radost a pošlete článek do světa :).
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top