co navštívit na Vysočině

Co navštívit na Vysočině? 35 tipů na nejkrásnější místa

Další díl série Nejlepší výlety v ČR je tu :). A dnes Vysočina. Co navštívit a vidět na Vysočině? Kam na výlet? 35 tipů na výlety a nejkrásnější místa na Vysočině, ze kterých si vybere opravdu každý.

Co najdete v tomto článku? Kompletního průvodce, který vám před cestou ukáže:

✅ Co navštívit na Vysočině?

✅ 4 tipy na nejlepší ubytování na Vysočině

✅ Mapu ke stažení, díky které si svou cestu snadno naplánujete

Nejlepší výlety v ČR:

Vysočina

Vysočina, to je spousta krásných měst a hradů, kde se točila řada českých památek, jako je má nejoblíbenější Jak se budí princezny. Milovníci přírody si tady přijdou na své díky kilometrům turistických tras, které vás provedou napříč celou Českomoravskou vrchovinou.

Vysočina je taky ideální volbou pro rodiny s dětmi, protože tu najdete místa, která jsou pro děti jako dělaná – vědecké centrum, adrenalinové a zábavné parky nebo třeba pohádkovou říši.

Co navštívit na Vysočině? Co opravdu stojí za to?

Nejkrásnější místa Vysočiny – mapa

📱 Stačí si jen mapu stáhnout do mobilu, propojit nebo vyznačit místa, která vás zaujala a můžete začít balit 🙂.

Co navštívit na Vysočině?

Ledeč nad Sázavou

Ledeč nad Sázavou je historické město, jehož dominantou je jeden z nejstarších šlechtických hradů u nás. Ten je zároveň jediným dochovaným hradem ve středním Posázaví.

co navštívit na Vysočině
Zdroj: Art Jarka

Aktuální informace o otevírací době a vstupném najdete na oficiálních stránkách >>>.

Pelhřimov

Pelhřimov je oblíbeným výletním místem. Za vidění stojí především jeho historické jádro se zámkem a vyhlídkovou věží nebo Muzeum rekordů a kuriozit či Muzeum strašidel.

co navštívit na Vysočině
Masarykovo náměstí
co navštívit na Vysočině
kostel sv. Bartoloměje a jeho věž

Zámek Kamenice nad Lipou

Zámek v Kamenici nad Lipou je renesanční zámek s anglickým parkem, ve kterém se nachází stará lípa (700-800 let), po které nese obec i zámek svůj název.

Aktuální informace o otevírací době a vstupném najdete na oficiálních stránkách >>>.

Zábavný park Fábula 

Zábavný park Fábula leží u Kamenice nad Lipou nedaleko Pelhřimova. Zabavíte se tady, ať je venku hezky nebo prší. Na své si přijdou i větší děti a dospělí.

Co vše tady můžete zažít?

  • potkáte živé pohádkové bytosti,
  • budete hledat skryté indicie na cestě Strašidelným sklepením nebo Ztraceným světem,
  • ztratíte se v bludišti,
  • vyrobíte si něco ve tvořivých dílnách,
  • pomazlíte v ZOO koutku
  • dáte si něco dobrého ve zdejší cukrárně. 

Jihlava

Jihlava je město, kde se zabavíte klidně na celý den. Co byste určitě neměli vynechat? 

Jihlavské podzemí -je rozsáhlé podzemí ze 14. století, které tvoří chodby a síně v celkové délce asi 25 km (je druhé největší po Znojmě)

Zvláštností podzemí je svítící chodba”, což je úsek chodeb, které po předchozím nasvícení ve tmě díky nerostu willemit světélkují slabým nazelenalým světlem. 

Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách >>>.

Dalším jihlavským lákadlem je ZOO. Ale ne ledajaká. Tahle je vyhlášená a opravdu parádní. Největším lákadlem je africká vesnice Matongo, což je nejrozsáhlejší komplex afrických chýší ve střední Evropě. 

Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách >>>.

co navštívit na Vysočině
Zdroj: Packa

Za návštěvu stojí taky historické jádro s městskými hradbami a baštami.

co navštívit na Vysočině

Hrad Roštejn

Dominantou hradu Roštejn je gotická sedmiboká 45 m vysoká věž, která vystupuje z okolních lesů. Hrad najdete na skalnatém výběžku nedaleko obcí Doupě a Telč.

Objevil se v několika scénách pohádek Jak se budí princezny nebo Z pekla štěstí. 

Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách >>>.

Telč 

Telčské náměstí Zachariáše z Hradce řada lidí považuje za nejkrásnější u nás. Telči přezdívají perla Moravy”. Právem je na Seznamu památek UNESCO.  

co navštívit na Vysočině

Mezi další krásná místa patří areál gotického hradu a renesančního zámku s kazetovými stropy a cennou výzdobou. 

co navštívit na Vysočině
co navštívit na Vysočině
zámecký skleník

Třebíč

Zámek a bazilika sv. Prokopa tvoří úžasný areál, který je zapsaný mezi památkami UNESCO. Datuje se až do roku 1101 n. l. V zámku se můžete pokochat výstavami v Muzeu Vysočiny. 

co navštívit na Vysočině

Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách >>>.

Dalším důvodem, proč vyrazit do Třebíče, je prostě se jen pořádně nadechnout 🙂. Vzduch je tady totiž v rámci ČR nejčistší a lidé se tu dožívají průměrně nejvyššího věku.

Za kouskem přírody můžete vyrazit napříč Libušiným údolím, které vás provede kolem bývalých Baťových závodů. A pokud byste se rádi pokochali Třebíčem z ptačí perspektivy, zajděte si na rozhlednu u Kostelíčku. 

co navštívit na Vysočině
Libušino údolí (zdroj: visittrebic.eu)

Při návštěvě Třebíče nevynechejte zdejší městskou věž, jedno z největších náměstí v ČR – Karlovo náměstí, Židovské město se Zadní a Přední synagogou nebo větrný mlýn Větrník. Na své si přijdou i děti ve science centru Alternátor (jediném na Vysočině) a adrenalinovém centru Outdoor Resort Březová, které leží nedaleko. 

Karlovo náměstí (zdroj: Chrisha)
Židovská čtvrť (zdroj: Aleš Pouchlý)
Outdoor resort Březová (zdroj: visittrebic.eu)

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou

Barokní zámek s kostelem sv. Markéty patří k největším v Evropě. Jeho stavba trvala celých 38 let. Součástí zámku je i krásná francouzská zahrada. 

Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách >>>.

Mohelenská hadcová step a údolí Jihlavy

U Mohelenské přehrady najdete jednu z nejzajímavějších národních přírodních rezervací a nejznámějších stepí u nás – Mohelenskou hadcovou step.

Díky mimořádnému prostředí tady dochází k “nanismu”, což je pozoruhodný jev vzniku trpasličích forem až u 300 druhů rostlin. Spatříte tu tak 8 cm vysokou diviznu, která běžně dosahuje výšky 1 m nebo patnáctkrát zmenšenou pampelišku.

Místo je volně přístupné po dvou naučných stezkách

Zdroj: Palickap

Mohelenská přehrada byla vytvořená spolu s přehradou Dalešice na řece Jihlava, která je skvělým místem nejen pro vodáky, ale i pro pěší turisty. Nejzajímavější část najdete pod Vladislaví až skoro k Hrubšicím. Pokocháte se několika volně přístupnými zříceninami (např. Kokštejn, Holoubek, Rabštejn), starými mlýny, vyhlídkami nebo právě již zmíněnou Mohelenskou hadcovou stepí

Zdroj: Dendrofil

Zámek Náměšť nad Oslavou

Jeden z našich nejkrásnějších zámků najdete na levém břehu řeky Oslavy na skalním ostrohu.

Nejlepší výhled na zámek získáte od barokního mostu, kterému se přezdívá “Malý moravský Karlův”. Vzorem pro výstavbu mostu byl most před Andělským hradem v Římě

Zdroj: Dstavabrq

Pod zámkem přímo u silnice roste nejspíš nejstarší strom u nás – dub s obvodem až 1009 cm, který by měl být starý 1000 let. 

Aktuální informace o vstupném a otevírací době zámku najdete na oficiálních stránkách >>>.

Údolí řeky Oslava

Řeka Oslava je vyhledávanou turistickou lokalitou. Asi nejkrásnější úsek vede ke zřícenině Sedleckého hradu, kam se dostanete po zelené turistické značce například od loveckého zámku Vlčí Kopec nebo z malé obce Sedlec. Odtud budete mít parádní výhled na meandr řeky

Strašidelný zámek DraXmoor a western městečko Šikland

Mohutný zámek DraXmoor tvoří středověké pohádkové tvrziště, krčma, strašidelný výtah, muzeum legend, skákací hrad, noční světelná show i dětský koutek. 

Zdroj: sikland.cz

Nedaleko odtud vybudovali westernové městečko Šiklův mlýn. Místo, kde nasajete atmosféru divokého západu a zároveň si užijete atrakce a program největšího zábavného parku u nás.

Navíc se tady můžete i ubytovat a zažít, jaké to je bydlet v Coloradu nebo Arizoně 🙂.

zážitkové a netradiční ubytování pro děti v ČR
Zdroj: booking.com

Devět skal

Skalní komplex Devět skal s vyhlídkou najdete na stejnojmenném vrcholu v nadmořské výšce 836 m. Vrchol je zároveň nejvyšším bodem Žďárských vrchů a celé Českomoravské vrchoviny. Skály jsou volně přístupné po celý rok. 

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Známý poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře je zapsaný na Seznamu dědictví UNESCO. Základem kompozice stavby byla pěticípá hvězda – pěticípý je půdorys, svatyně má pět vchodů, pět oltářních výklenků, pět hvězd a andělů na hlavním oltáři a další.

Zdroj: gampe

Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách >>>.

Zábavný park Saloon Expres Polnička

V zábavném parku Saloon Expres najdete spoustu dětských atrakcí od prolézaček, houpaček, nafukovacího hradu, lanovky, jízdy na člunech a čtyřkolkách a především zahradní železnici s malým nádražím a tunelem. K tomu se můžou děti pokochat i malými prasátky a ptačí voliérou. Součástí areálu je i zahradní restaurace

Rybník Velké Dářko

Rybník Velké Dářko je největším na Vysočině. V létě se sem můžete zajet vykoupat a po zbytek roku pokochat krajinou připomínající severskou tajgu po 12 km dlouhé naučné stezce. U rybníka se nachází taky největší rašeliniště na Českomoravské vrchovině. 

Zdroj: Aktron

Přírodní rezervace Údolí Doubravy

Řeka Doubrava vytvořila kaňonovité údolí se skalními věžemi, kaskádami a vodopádem. Za návštěvu stojí především část mezi Bílkem a Chotěboří. Je to krásné údolí, kde ale s kolem ani s kočárkem neprojedete. 

Zdroj: Zp

Hrad Lipnice nad Sázavou

V Lipnici nad Sázavou stojí rozsáhlý gotický hrad s několika věžemi a paláci, jehož Velká věž slouží jako vyhlídka. Na hradě se v průběhu roku odehrává řada akcí – především v létě například Středověké slavnosti (polovina srpna). 

Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách >>>.

Přírodní rezervace Stvořidla

Přírodní rezervace Stvořidla je jednou z nejstarších u nás. Zároveň se jedná o jedno z nejdivočejších a nejmalebnějších říčních údolí, které bylo inspirací pro řadu malířů. 

Zdroj: Huhulenik

Za vidění stojí především 4 km dlouhý úsek, kde řeka Sázava vytváří peřeje valící se přes žulové balvany. 

Zřícenina hradu Orlík a Humpolec

U Humpolce najdete rozsáhlou zříceninu hradu Orlík, z níž se dobře zachovala vstupní brána s baštou, hlavní věž, hradní kuchyň, nový palác a bastion. 

Zdroj: castrum.cz

Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách >>>.

I Humpolec sám o sobě stojí za vidění – náměstí s kostelem sv. Mikuláše s vyhlídkovou věží nebo jedinečný včelařský skanzen s krásně vymalovanými včelařskými úly z celého světa. 

Zdroj: SchiDD
Včelařský skanzen (zdroj: vcelari-hompolec.cz)

Hamry nad Sázavou

Název obce byl odvozen od železářské tradice, která je pro okolí města Žďár nad Sázavou typická. Tradici si můžete přiblížit ve starém vodním mlýně Šlakhamr.

“kladivo” hamru (Šlakhamr) – zdroj: BíláVrána

Pokud vyrazíte na procházku okolím, narazíte na netradiční betonové plastiky – Hamroň (kříženec šneka se žábou), Mamlas, Kůň či Mamut. 

Zdroj: JirkaSv

Na okraji Hamrů v Samotíně je pak na hranici Čech a Moravy symbolické místo značící “konec světa. To střeží obrovský český lev a velký moravská orlice.

Stonetown v Kamenici

Dalším místem s atmosférou Divokého západu je Stonetown u obce Kamenice nedaleko Humpolce. Ideální místo pro rodiny s dětmi.

Na místě se nejen pokocháte prostředím, ale taky si můžete vyzkoušet nejrůznější kovbojské a indiánské dovednosti, jako je lukostřelba, házení lasem nebo indiánské malování. 

Místo je přístupné celoročně a v létě se tady pořádají dětské tábory. 

Hrad Pernštejn

Hrad Pernštejn je mimořádně zachovalý gotický hrad ze 13. století, který je jedním z nejnavštěvovanějších na Moravě. Natáčela se tady pohádka Jak se budí princezny. 

nejkrásnější místa vysočiny

Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách >>>.

Rozhledna na Pekelném kopci

Rozhledna na Pekelném kopci stojí v nadmořské výšce 572 m. n. m. a za dobré viditelnosti odtud uvidíte až na Alpy.ocelovou konstrukci, kterou podpírají dřevěné rámy. Rozhledna je celoročně volně přístupná. 

Skalní útvar Pasecká skála

Paseckou skálu tvoří tři skalní útvary s vyhlídkovou plošinou. Dostanete se sem po NS Po stopách posledního vlka nedaleko obce Paseky nebo od Medlovského rybníka, kde se můžete vykoupat nebo vyblbnout v lanovém parku. 

nejkrásnější místa vysočiny
Zdroj: Prazak

Pohádková vesnička Podlesí

Už asi podle názvu poznáte, že z tohoto místa budou děti nadšené. Jsou tu krásné originální domečky, které nadchnou i nejedno dospělácké oko :). 

zážitkové a netradiční ubytování pro děti v ČR
Zdroj: booking.com

Zábavný park zároveň nabízí i ubytování v hotelu s wellnessem, bazénem nebo posilovnou. 

Zdroj: booking.com

Přírodní památka Drátenická skála

Přírodní památka Drátenická skála se rozprostírá kolem vrchu Drátník v nadmořské výšce 776 m. n. m. Dostanete se sem po červené turistické značce z obce Blatiny. 

Přírodní památka Malinská skála

Nedaleko od Drátenické skály najdete Malinskou skálu na stejnojmenném vrchu v nadmořské výšce 811 m. n. m. Nahoře je vyhlídka se skvělým výhledem. 

nejkrásnější místa vysočiny
Zdroj: Petr1888

Obě místa se dají spojit do jednoho výletu. Dostanete se sem buď dál po červené od Drátenické skály nebo z obce Milovy po zelené. Další možností je zaparkovat Pod Lisovskou skálou a skrz ní vyrazit na Malinskou skálu. 

Lom Borek

Lom Borek najdete u obce Borek nedaleko Chotěboře. Vznikl zatopením hadcového lomu. Pokud přemýšlíte, kam na Vysočině vyrazit za koupáním v průzračně čisté vodě, určitě se sem mrkněte.

Jemnice a Pohádková stezka

Obec Jemnice má pěkné historické centrum s baštou, hradbami a zámkem s velkým parkem. 

Jen pár kilometrů odtud v malé obci Panenská najdete Pohádkovou stezku aneb putování malého človíčete, ze které budou děti určitě nadšené. 

Národní památník odposlechu

U Lipnice nad Sázavou v zatopených žulových lomech najdete Národní památník odposlechu. Ten tvoří čtyři reliéfy – Bretschneiderovo ucho, Ústa pravdy, Zlaté oči a Hlava XXII. Dostanete se sem pěšky přímo z Lipnice.

co navštívit na Vysočině
co navštívit na Vysočině
co navštívit na Vysočině

Kde se ubytovat na Vysočině?

Penzion s bazénem pro rodiny s dětmi

Penzion pro rodiny, kde se děti vyřádí v bazénu a na dětském hřišti. Pokoje pro dva i celou rodinu. Se snídaní v ceně. Na výlet můžete vyrazit na krásný hrad Pernštejn nebo do zábavného parku u Bystřice nad Pernštejnem s parkem miniatur, bludištěm a skanzenem.

⭐ Hodnocení 8,7 z 10

Apartmány ve Žďárských vrších

Tohle místo v chráněné oblasti Žďárských vrchů je jako dělané pro rodiny s dětmi. Bazén, trampolína, mini zoo a navíc vám upečou něco dobrého. V apartmánech vám nebude nic chybět a v okolí najdete skvělé turistické trasy a tipy na výlety (viz mapa v článku).

⭐ Hodnocení 9,5 z 10

Kouzelný penzion pro páry i rodiny

Pravá venkovská atmosféra v historické vesnici Stanovice. Útulný penzion, kde se bude líbit párům i rodinám s dětmi. Kousek od Pelhřimova a Humpolce. Na dosah turistickým trasám a cyklostezkám.

⭐ Hodnocení 9,5 z 10

Romantické ubytování pro dva v resortu Mlýn

Útulné pokoje s pohodlnými postelemi, výborná snídaně, zahrada s rybníky, koupel v cedrovém sudu. Romantika jako vyšitá.

Řada turistických tras začíná přímo u resortu v Černovicích. Kousek odtud si můžete udělat výlet do Jindřichova Hradce nebo Tábora.

⭐ Hodnocení 8,9 z 10


Jaká jsou podle vás nejkrásnější místa Vysočiny a co stojí za to navštívit na Vysočině?

Šťastnou cestu 💚🚗.

Další inspirace na nejlepší výlety v ČR:

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Scroll to Top