Další díl série Nejlepší výlety v ČR je tu. A dnes Vysočina. Co navštívit a vidět na Vysočině? Kam na výlet? 36 tipů na výlety a nejkrásnější místa na Vysočině, ze kterých si vybere opravdu každý.
- Vysočina
- Nejkrásnější místa a výlety na Vysočině – mapa
- Co navštívit na Vysočině? 36 tipů na výlety
- Ledeč nad Sázavou
- Pelhřimov
- Zámek Kamenice nad Lipou
- Jihlava
- Hrad Roštejn
- Nejlepší ubytování na Vysočině
- Telč
- Třebíč
- Zámek Jaroměřice nad Rokytnou
- Mohelenská hadcová step a údolí Jihlavy
- Zámek Náměšť nad Oslavou
- Údolí řeky Oslava
- Strašidelný zámek DraXmoor a western městečko Šikland
- Devět skal
- Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře
- Zábavný park Saloon Expres Polnička
- Rybník Velké Dářko
- Přírodní rezervace Údolí Doubravy
- Hrad Lipnice nad Sázavou
- Nejlepší ubytování na Vysočině
- Přírodní rezervace Stvořidla
- Zřícenina hradu Orlík a Humpolec
- Hamry nad Sázavou
- Stonetown v Kamenici
- Hrad Pernštejn
- Rozhledna na Pekelném kopci
- Skalní útvar Pasecká skála
- Pohádková vesnička Podlesí
- Přírodní památka Drátenická skála
- Přírodní památka Malinská skála
- Lom Borek
- Jemnice a Pohádková stezka
- Národní památník odposlechu
- Skalní útvar Čtyři palice
- Muzeum v přírodě Vysočina a skanzen Betlém
- Kde se ubytovat na Vysočině?
- Více tipů na výlety v České republice
Vysočina
Vysočina, to jsou kouzelná města a hrady, kde se točila řada českých památek, jako je má nejoblíbenější Jak se budí princezny.
Milovníci přírody si tady přijdou na své díky kilometrům turistických tras, které vás provedou napříč celou Českomoravskou vrchovinou.
Vysočina je taky ideální volbou pro rodiny s dětmi, protože tu najdete místa, která jsou pro děti jako dělaná – vědecké centrum, adrenalinové a zábavné parky nebo třeba pohádkovou říši.
Co navštívit na Vysočině? Co opravdu stojí za to?
Nejkrásnější místa a výlety na Vysočině – mapa
JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Vysočiny s tipy na výlety, co navštívit. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Vysočině. Pokud si chcete mapu uložit, označte ji hvězdičkou. Poté se vám uloží mezi Google mapy a můžete si jí kdykoliv načíst v mobilu nebo počítači. Pro větší verzi mapy klikněte na ikonu v pravém horním rohu.
Co navštívit na Vysočině? 36 tipů na výlety
Ledeč nad Sázavou
Ledeč nad Sázavou je historické město, jehož dominantou je jeden z nejstarších šlechtických hradů u nás. Ten je zároveň jediným dochovaným hradem ve středním Posázaví.

Pelhřimov
Pelhřimov je oblíbeným výletním místem. Za vidění stojí především jeho historické jádro se zámkem a vyhlídkovou věží nebo Muzeum rekordů a kuriozit či Muzeum strašidel.

Zámek Kamenice nad Lipou
Zámek v Kamenici nad Lipou je renesanční zámek s anglickým parkem, ve kterém se nachází stará lípa (700-800 let), po které nese obec i zámek svůj název.

Jihlava

Jihlava je město, kde se zabavíte klidně na celý den. Můžete začít v historickém jádru, které obepínají městské hradby a bašty. Přímo pod Jihlavou se nachází Jihlavské podzemí. Jedná se o rozsáhlé podzemí ze 14. století, které tvoří chodby a síně v celkové délce asi 25 km (je druhé největší po Znojmě).
Zvláštností podzemí je “svítící chodba” neboli úsek chodeb, které po předchozím nasvícení ve tmě díky nerostu willemit světélkují slabým nazelenalým světlem.

V Jihlavě se taky nachází jedna z nejlepších zoo v ČR – Zoo Jihlava. Jejím největším lákadlem je africká vesnice Matongo, která tvoří nejrozsáhlejší komplex afrických chýší ve střední Evropě.
Hrad Roštejn
Hrad Roštejn uvidíte už z dálky nad lesy Javoříčských vrchů. Ve 14. století ho totiž postavili na skalnatém výběžku ve výšce 677 m nedaleko obcí Doupě a Telč. Jeho největší dominantou je 45 m vysoká, gotická sedmiboká věž.
Že je vám hrad povědomý? Hrad Roštejn se totiž objevil v několika scénách pohádek Jak se budí princezny nebo Z pekla štěstí.

Nejlepší ubytování na Vysočině
Telč
Telč je jedno z nejkrásnějších městeček Vysočiny. Možná i tím nejkrásnějším vůbec. Právě proto se mu přezdívá perla Moravy a je zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO.
Co navštívit v Telči? Především Telčské náměstí Zachariáše z Hradce, které je lemované barevnými měšťanskými domy a uprostřed stojí Mariánský sloup.

Přímo od náměstí dojdete k zámku, jehož součástí jsou zbytky původního gotického hradu. Zámek je postavený v renesančním stylu s kazetovými stropy a kolem se nachází zámecký zahrada s arkádovou kolonádou. V Telči stojí za návštěvu taky Muzeum techniky.

Třebíč
Třebíč má údajně ten nejčistší vzduch v ČR a lidé se tu dožívají průměrně nejvyššího věku.
Kromě toho mají v Třebíči krásné historické centrum s Karlovo náměstím, které patří k největším náměstím v ČR. Je tu několik moc pěkně malovaných renesančních domů.
Kousek od náměstí dojdete k Městské věži, odkud budete mít Třebíč jako na dlani.

Pokud se vydáte přes řeku, dojdete do Židovské čtvrti, která patří k těm nejzachovalejším v Evropě. Rozprostírá se mezi Přední a Zadní synagogou.

Nalevo od Židovské čtvrti stojí zámek a bazilika svatého Prokopa z 11. století. Stavba tvoří spolu s klášterem areál, který je zapsaný na seznamu UNESCO a jeho součástí je taky Muzeum Vysočiny.



Pokud vyrážíte do Třebíče s dětmi, můžete navštívit zdejší vědecké centrum Alternátor, které je jediné na Vysočině, nebo adrenalinové centrum Outdoor Resort Březová.
V Třebíči se nachází taky větrný mlýn Větrník, kam můžete za drobný poplatek nakouknout dovnitř.
Kousek odtud začíná Libušino údolí kolem bývalých Baťových závodů, nad které můžete vystoupat a pokochat se okolím z několika vyhlídek a rozhledny u Kostelíčku.
Zámek Jaroměřice nad Rokytnou
Přesouváme se jen kousek od Třebíče do Jaroměřice nad Rokytnou, kde se nachází zámek Jaroměřice nad Rokytnou s kostelem sv. Markéty.
Zámek i kostel jsou postavené v barokním stylu s francouzskou zahradou okolo a patří k největším v Evropě.

Mohelenská hadcová step a údolí Jihlavy
U Mohelenské přehrady najdete jednu z nejzajímavějších národních přírodních rezervací a nejznámějších stepí u nás – Mohelenskou hadcovou step. Tu tvoří stepní louky, které pokrývají vysoké skalní ostrohy zvedající se nad meandrem řeky Jihlava.
Navíc tady díky mimořádnému prostředí dochází k tzv. nanismu, kdy asi 300 druhů zdejších rostlin dorůstá jen do trpasličí formy. Spatříte tu tak 8 cm vysokou diviznu, která běžně dosahuje výšky 1 m nebo patnáctkrát zmenšenou pampelišku.
Místo je snadno dostupné od parkoviště u Mohelna.
Mohelenská hadcová step je přístupná po dvou turistických trasách. Vzhledem k tomu, že se jedná o národní přírodní rezervaci, je vstup mimo tyto trasy zakázaný.

Mezi Vratislaví a Hrubšicemi najdete podél Jihlavy a přehrad Dalešice a Mohelno skvělou oblast pro pěší turistiku. Je tu spousta turistických stezek s vyhlídkami vysoko nad řekou na skalách.
Po cestě natrefíte na volně přístupné zříceniny (Kokštejn, Holoubek, Rabštejn), staré mlýn nebo už zmíněnou Mohelenskou hadcovou step. Na turistické stezky můžete navázat na řadě míst.

Zámek Náměšť nad Oslavou
Zámek Náměšť nad Oslavou stojí na levém břehu řeky Oslavy na skalním ostrohu. Nejlepší výhled na zámek získáte od barokního mostu, kterému se přezdívá Malý moravský Karlův.
Vzorem pro výstavbu mostu byl most před Andělským hradem v Římě.

Pod zámkem přímo u silnice roste nejspíš nejstarší strom u nás – dub s obvodem až 1009 cm, který by měl být starý 1000 let.
Údolí řeky Oslava
Řeka Oslava je vyhledávanou turistickou lokalitou. Její údolí lemují přírodní rezervace Údolí Oslavy a Chvojnice a národní přírodní rezervace Divoká Oslava, kde je spousta vyhlídek, zřícenin a krásné výhledy na meandrující řeku.

Jedním z nejkrásnějších úseků je trasa k Sedleckého hradu, kam se dostanete po zelené turistické značce například od loveckého zámku Vlčí Kopec nebo z malé obce Sedlec. Nebo vyhlídka na Velké skále, která je přístupná po žluté z obce Senorady.
Pokud máte radši náročnější turistiku, vydejte se po druhé straně břehu řeky po červené turistické značce.
Strašidelný zámek DraXmoor a western městečko Šikland
Mohutný zámek DraXmoor tvoří středověké pohádkové tvrziště, krčma, strašidelný výtah, muzeum legend, skákací hrad, noční světelná show i dětský koutek.
Nedaleko odtud vybudovali westernové městečko Šiklův mlýn. Místo, kde nasajete atmosféru divokého západu a zároveň si užijete atrakce a program největšího zábavného parku u nás.

Devět skal
Skalní komplex Devět skal s vyhlídkou najdete na stejnojmenném vrcholu v nadmořské výšce 836 m. Vrchol je zároveň nejvyšším bodem Žďárských vrchů a druhým nejvyšším celé Českomoravské vrchoviny. Skály jsou volně přístupné po celý rok.

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře
Známý poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře je zapsaný na Seznamu dědictví UNESCO. Základem kompozice stavby byla pěticípá hvězda – pěticípý je půdorys, svatyně má pět vchodů, pět oltářních výklenků, pět hvězd a andělů na hlavním oltáři a další.

Zábavný park Saloon Expres Polnička
V zábavném parku Saloon Expres najdete spoustu dětských atrakcí od prolézaček, houpaček, nafukovacího hradu, lanovky, jízdy na člunech a čtyřkolkách a především zahradní železnici s malým nádražím a tunelem. K tomu se můžou děti pokochat malými prasátky a ptačí voliérou. Součástí areálu je i zahradní restaurace.

Rybník Velké Dářko
Rybník Velké Dářko je největším na Vysočině. V létě se tu dá koupat nebo kdykoliv v průběhu roku vyrazit po 12 km dlouhé naučné stezce, která vás provede zdejší krajinou připomínající severskou tajgu. U rybníka se nachází taky největší rašeliniště na Českomoravské vrchovině.
Přírodní rezervace Údolí Doubravy
Řeka Doubrava vytvořila kaňonovité údolí se skalními věžemi, kaskádami a vodopádem. Z hlavní trasy po naučné stezce vedou odbočky k vyhlídkám, odkud budete mít krásný (někdy už trochu zalesněný) výhled na údolí Doubravy.

Hrad Lipnice nad Sázavou
Hrad Lipnice nad Sázavou je rozsáhlý gotický hrad s několika věžemi a paláci, jehož Velká věž slouží jako vyhlídka. Na hradě se v průběhu roku odehrává řada akcí – oblíbené jsou Středověké slavnosti v polovině srpna.

Nejlepší ubytování na Vysočině
Přírodní rezervace Stvořidla
Přírodní rezervace Stvořidla je jednou z nejstarších u nás. Zároveň se jedná o jedno z nejdivočejších a nejmalebnějších říčních údolí, které bylo inspirací pro řadu malířů.
Za vidění stojí především 4 km dlouhý úsek, kde řeka Sázava vytváří peřeje valící se přes žulové balvany.

Zřícenina hradu Orlík a Humpolec
U Humpolce najdete rozsáhlou zříceninu hradu Orlík, z níž se dobře zachovala vstupní brána s baštou, hlavní věž, hradní kuchyň, nový palác a bastion.

Město Humpolec stojí taky za vidění. Především Horní náměstí s kostelem sv. Mikuláše a vyhlídkovou věží nebo včelařský skanzen s krásně vymalovanými včelařskými úly z celého světa.

Hamry nad Sázavou
Název obce Hamry nad Sázavou byl odvozený od železářské tradice, která je pro okolí města Žďár nad Sázavou typická. Tradici si můžete přiblížit ve starém vodním mlýně Šlakhamr.


Pokud vyrazíte na procházku okolím, narazíte na netradiční betonové plastiky – Hamroň (kříženec šneka se žábou), Mamlas, Kůň či Mamut.


Na okraji Hamrů v Samotíně je pak na hranici Čech a Moravy symbolické místo značící konec světa. To střeží obrovský český lev a velký moravská orlice.
Stonetown v Kamenici
Dalším místem s atmosférou Divokého západu je Stonetown u obce Kamenice nedaleko Humpolce. Ideální místo pro rodiny s dětmi. Ve Stonetown si můžete vyzkoušet kovbojské a indiánské dovednosti, jako je lukostřelba, házení lasem nebo indiánské malování.

Hrad Pernštejn
Hrad Pernštejn je mimořádně zachovalý gotický hrad ze 13. století, který je jedním z nejnavštěvovanějších na Moravě. Natáčela se tady pohádka Jak se budí princezny.

Rozhledna na Pekelném kopci
Rozhledna na Pekelném kopci stojí v nadmořské výšce 572 m. n. m. a za dobré viditelnosti odtud uvidíte až na Alpy. Má ocelovou konstrukci, kterou podpírají dřevěné rámy. Rozhledna je celoročně volně přístupná.
Skalní útvar Pasecká skála
Paseckou skálu tvoří tři skalní útvary s vyhlídkovou plošinou. Dostanete se sem po NS Po stopách posledního vlka nedaleko obce Paseky nebo od Medlovského rybníka, kde se můžete vykoupat nebo vyblbnout v lanovém parku.

Pohádková vesnička Podlesí
U hotelu Podlesí najdete známou vesničku s pohádkovými domečky a vyřezávanými postavičkami. Vesničku můžete navštívit jen tak, zajít sem na jednu z akcí, které se tu konají nebo se tu rovnou ubytovat.

Přírodní památka Drátenická skála
Přírodní památka Drátenická skála se rozprostírá kolem vrchu Drátník v nadmořské výšce 776 m. n. m. Jedná se o delší skalní útvar, ze kterého se můžete pokochat okolím Žďárských vrchů.
Dostanete se sem za půl hodiny po červené turistické značce z obce Blatiny.

Přírodní památka Malinská skála
Nedaleko od Drátenické skály najdete Malinskou skálu na stejnojmenném vrchu v nadmořské výšce 811 m. n. m. Nahoře je vyhlídka s výhledem na Žďárské vrchy. Obě místa se dají spojit do jednoho výletu.
Dostanete se sem buď dál po červené od Drátenické skály nebo z obce Milovy po zelené. Další možností je zaparkovat Pod Lisovskou skálou a skrz ní vyrazit na Malinskou skálu.
Lom Borek
Lom Borek najdete u obce Borek nedaleko Chotěboře. Vznikl zatopením hadcového lomu. Pokud přemýšlíte, kam na Vysočině vyrazit za koupáním v průzračně čisté vodě, určitě se sem mrkněte.

Jemnice a Pohádková stezka
Obec Jemnice má malebné historické centrum s baštou, hradbami a zámkem s velkým parkem. Jen pár kilometrů odtud v malé obci Panenská najdete Pohádkovou stezku aneb putování malého človíčete s vyřezávanými postavičkami, ze které budou děti určitě nadšené.

Národní památník odposlechu
U Lipnice nad Sázavou najdete v zatopených žulových lomech Národní památník odposlechu. Ten tvoří čtyři reliéfy, které se nachází nedaleko sebe – Bretschneiderovo ucho, Ústa pravdy, Zlaté oči a Hlava XXII. Dostanete se sem pěšky přímo z Lipnice. Celá trasa zabere necelé 2 hodiny.

Skalní útvar Čtyři palice
Žďárské vrchy jsou doslova prošpikované turistickými trasami, které vedou kolem nejrůznějších skalních útvarů a vyhlídek. Měli jsme tu například Drátenickou skálu nebo Malinskou skálu a teď si představíme skalní útvar Čtyři palice, který se nachází u obce Křižánky. Tras sem vede hned několik – například po modré z Českých Křižánek.

Muzeum v přírodě Vysočina a skanzen Betlém
Muzeum v přírodě Vysočina se nachází v Hlinsku, na severu kraje Vysočina. Jedná se o skanzen historických budov včetně hospodářských a zemědělských usedlostí a mlýnu, kde se dozvíte, jak se žilo za našich babiček.
Skanzen je vyhledávanou lokalitou pro natáčení pohádek. Je to pěkné místo včetně restaurací, kde se zabaví dospělí i děti. Druhá část skanzenu se nachází nedaleko odtud v malé obci Veselý kopec.

Kde se ubytovat na Vysočině?
- Hotel Pod Bílou skálou: Hotel Pod Bílou skálou leží u rybníka na kraji malé obce Křižánky s roubenými a vyřezávanými domy uprostřed Žďárských vrchů.
- Penzion Betlém: Útulný penzion ve skanzenu Betlém v Hlinsku. Venku je zahrada včetně dětského hřiště.
- Pension Klokočí: Pension leží uprostřed přírody v chráněné oblasti Žďárských vrchů. Součástí penzionu je restaurace s výbornou kuchyní, venkovní posezení se zahradou a dětským hřištěm, wellness a útulné pokoje s vlastní koupelnou.
- Penzion Okamžik Stanovice: Toto ubytování se nachází na Vysočině na půli cesty mezi Pelhřimovem a Kamenicí nad Lipou. Venku je rybník, velká zahrada a využít můžete taky sdílenou kuchyň a společenskou místnost s krbem.
Nejlepší ubytování na Vysočině
Jaká jsou podle vás nejkrásnější místa Vysočiny a co stojí za to navštívit na Vysočině? Šťastnou cestu!