34 tipů na nejlepší výlety, kam na Vysočině (+ mapa a fotografie)

kam na Vysočině / vysočina výlety

Objevte Vysočinu, kraj s úchvatnou přírodou, historickými památkami a bohatými kulturními tradicemi. Užijte si procházky po nejkrásnějších místech Vysočiny, navštivte malebná města nebo se vydejte do pohádkových vesniček s čerty, trpaslíky a dalšími kouzelnými bytostmi. Zde je seznam nejlepších výletů a zajímavostí, kam na Vysočině.

Nazujte turistické boty nebo nasedněte na kolo – na Vysočině na vás čekají stovky kilometrů turistických a cyklistických stezek, díky kterým projdete Českomoravskou vrchovinu křížem krážem. Po celodenním chození se můžete osvěžit v místních rybnících nebo si udělat výlet do Jihlavy, Třebíče, Telče či Žďáru nad Sázavou.

podlesí vysočina

Cestujete celá rodina? Vysočina je jedním z nejlepších míst pro dovolenou v České republice s dětmi – stezky nejsou náročné, najdete tu pohádkové vesničky, zábavné parky i širokou nabídku ubytování v apartmánech nebo hotelech s dětským zázemím.

Pojďte se s námi vydat za dobrodružstvím a inspirovat se našimi tipy na nejkrásnější místa a výlety, kam na Vysočině. Součástí článku je taky mapa, díky které si svůj itinerář můžete naplánovat snadno a rychle.

Nejlepší výlety, kam na Vysočině – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Vysočiny s tipy na výlety, co navštívit. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Vysočině. Pokud si chcete mapu uložit, označte ji hvězdičkou. Poté se vám uloží mezi Google mapy a můžete si jí kdykoliv načíst v mobilu nebo počítači. Pro větší verzi mapy klikněte na ikonu v pravém horním rohu.  

Nejlepší výlety, co navštívit na Vysočině

1. Přírodní rezervace Údolí Doubravy

Přírodní rezervace Údolí Doubravy se nachází v chráněné krajině Železných hor. Rezervace se rozprostírá mezi osadou Horní Mlýn v Chotěboři a malou obcí Bílek. Pokud jedete autem, můžete zdarma zaparkovat na obou koncích soutěsky.

údolí Doubravy soutěska CHKO Železné hory

A čím je přírodní rezervace výjimečná? Územím protéká řeka Doubrava, která zde vyhloubila rozmanité údolí zahrnující skalní útvary, vyhlídky, peřeje a soutěsku. V České republice nejsou podobné soutěsky časté a tato patří určitě k těm nejzajímavějším.

údolí Doubravy soutěska CHKO Železné hory

Přímo kolem řeky vede červeně značená turistická značka. Stezka je středně náročná a po cestě vás čekají ocelové i kamenné schody a občasné jištění řetězy.

údolí Doubravy soutěska CHKO Železné hory

Trasa je zábavná, neustále se mění a čekají vás taky nádherné výhledy na divoce se řítící Doubravu údolím. Tohle byl jeden z našich nejoblíbenějších výletů na Vysočině.

2. Hrad Lipnice nad Sázavou

Hrad Lipnice nad Sázavou je jedním z nejkrásnějších hradů v České republice – rozsáhlý, gotický hrad, která má několik věží a paláců. Navíc je ve skvělém stavu. A ten výhled na okolní lesy rozhodně stojí za vidění.

hrad lipnice nad sázavou kam na vysočině

Na hradě si užijete pouze jeden prohlídkový okruh, ale na druhou stranu se dostanete do sklepení, kaple, muzea a taky rozhledny.

Pokud sem pojedete v polovině srpna, nenechte si ujít středověké slavnosti.

3. Národní památník odposlechu – zajímavosti na Vysočině

U Lipnice nad Sázavou najdete v zatopených žulových lomech Národní památník odposlechu. Ten tvoří tři reliéfy, které se nachází nedaleko sebe u zatopených lomů – Bretschneiderovo ucho, Ústa pravdy a Zlaté oči.

Ústa pravdy  Národní památník odposlechu Lipnice nad Sázavou

Dostanete se sem pěšky přímo z Lipnice, kde uvidíte speciální značení pro jednotlivá místa. Všechna místa můžete projít v rámci jednoho okruhu a udělat si pěkný půldenní výlet. V Lipnici nad Sázavou jsou pak další zajímavosti k vidění.

Bretschneiderovo ucho Národní památník odposlechu Lipnice nad Sázavou

4. Přírodní rezervace Stvořidla

Přírodní rezervace Stvořidla je jednou z nejstarších rezervací v České republice. Zároveň se jedná o jedno z nejdivočejších a nejmalebnějších říčních údolí, které bylo inspirací pro řadu malířů. Rozprostírá se kolem řeky Sázava.

přírodní rezervace Stvořidla / kam na Vysočině

Vydejte se z obce Ledeč nad Sázavou po červené turistické značce přímo kolem řeky Sázava Dojdete až do vesnice Smrčná, kde můžete nasednout na vlak zpět. Trasa je dlouhá cca 2 hodiny v jednom směru.

přírodní rezervace Stvořidla / kam na Vysočině

5. Ledeč nad Sázavou

Ledeč nad Sázavou je historické město, jehož dominantou je jeden z nejstarších šlechtických hradů v České republice – hrad Ledeč. Ten je zároveň jediným dochovaným hradem ve středním Posázaví.

V rámci komentované prohlídky nakouknete do hradních prostor a vystoupáte taky na hradní věž, odkud si užijete nádherný výhled na údolí Sázavy a Ledeč nad Sázavou.

hrad ledeč nad sázavou

6. Pelhřimov

Pelhřimov je jedním z nejkrásnějších měst na Vysočině. Má historické jádro, které lemují zbytky středověkých městských hradeb. Můžete se procházet starými uličkami, které lemují zdobené měšťanské domy a užívat si uvolněnou atmosféru Pelhřimova.

Přímo na Masarykově náměstí uvidíte vykukovat za informačním střediskem věž kostela svatého Bartoloměje, na kterou můžete vystoupat a pokochat se výhledem na celé historické jádro a okolí.

Jednou z nejlepších věcí v Pelhřimově je Muzeum rekordů a kuriozit, které z části sídlí v Dolní bráně městského opevnění. Na celkem 5 podlažích se rozprostírá sbírka rekordů z celého světa. Je to zábavné, poučné a vhodné pro všechny věkové kategorie.

V rámci jedné vstupenky získáte přístup do dvou expozic – jedna se nachází právě v Dolní bráně a druhá, zaměřená na zlaté české ručičky, sídlí pár minut odtud. Poté si můžete odpočinout v místní zahradě, která je součástí areálu.

7. Zámek Kamenice nad Lipou

Zámek v Kamenici nad Lipou je renesanční zámek s anglickým parkem, ve kterém se nachází lípa stará 900 let. Poté je pojmenovaný nejen zámek, ale i celé město.

zámek kamenice nad lipou / co navštívit na vysočině

V zámku se nachází několik expozic – můžete si bez průvodce prohlédnout staré hračky, vláčky nebo výstavu angličáků. Jsou tu taky místa na hraní pro děti. Zámek pak lemuje krásná zahrada s fontánou a květinovými záhony.

☞ Objevte výhodné pobytové balíčky na Vysočině.

8. Jihlava – výlety na Vysočině

Jihlava je město, kde se zabavíte klidně na celý víkend. Projděte si historické jádro, které obepínají městské hradby a bašty. Srdcem starého města je rozlehlé Masarykovo náměstí s kašnou uprostřed. Kousíček od náměstí stojí vyhlídková věž kostela svatého Jakuba Většího, ze které si užijete nejen parádní výhled, ale taky si můžete vevnitř prohlédnout nádherné krovy.

Jihlava / nejkrásnější města na Vysočině

Přímo pod Jihlavou se nachází Jihlavské podzemí, které je druhým největším v České republice (první příčku si drží Znojmo). Jedná se o rozsáhlé podzemí ze 14. století, které tvoří chodby a síně v celkové délce asi 25 km. V rámci prohlídky je zpřístupněná jen část z podzemí – na výběr jsou 3 prohlídkové okruhy.

Zvláštností podzemí je “svítící chodba”, úsek chodeb, které po předchozím nasvícení ve tmě díky nerostu willemit světélkují slabým nazelenalým světlem. 

Jihlava / co navštívit na Vysočině / Jihlavské podzemí
Jihlavské podzemí je druhé největší v Česku

Kromě Jihlavského podzemí si nenechte ujít taky Zoo Jihlava, která patří k nejkrásnějším zoo v České republice. Zoologická zahrada je menší, perfektně upravená, zahrnuje menší věže s vyhlídkami, parádní skluzavku a velké hřiště pro děti. Velkým lákadlem je africká vesnice Matongo, která tvoří nejrozsáhlejší komplex afrických chýší ve střední Evropě.

9. Devět skal

Žďárské vrchy jsou doslova protkané turistickými a cyklistickými trasami. Jednou z nejoblíbenějších tras je cesta ke skalnímu labyrintu Devět skal.

Devět skal je s výškou 836 metrů nejvyšším vrcholem CHKO Žďárské vrchy a druhým nejvyšším na Českomoravské vrchovině.

devět skal žďárské vrchy

Skládá se ze 3 dlouhých hřebenů s devíti výraznými věžemi. Okolí vrchu je chráněné jako přírodní památka a část je obehnaná plotem, kam je vstup zakázán. Nahoře se nachází vyhlídka, odkud je nádherný výhled na okolní přírodu.

My jsme tady byli za pořádné mlhy, takže nás čekaly výhledy na nejbližší stromy. Pokud budete mít větší štěstí na počasí, výhledy ale rozhodně stojí za to.

devět skal žďárské vrchy

10. Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Přesouváme se do Žďáru nad Sázavou, jehož dominantou je poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Ten je zapsaný na seznamu dědictví UNESCO a přístupný s průvodcem (na nádvoří můžete zdarma bez průvodce).

kostel svatého Jana Nepomuckého Zelená hora

Základem kompozice stavby byla pěticípá hvězda – pěticípý je půdorys, svatyně má pět vchodů, pět oltářních výklenků, pět hvězd a andělů na hlavním oltáři. Od kostela je taky krásný výhled na Konventský rybník v pozadí se zámkem.

Ke kostelu se dostanete za pár minut od bezplatného parkoviště od zámku ve Žďáru nad Sázavou. Když tu budete, nenechte si ujít Muzeum nové generace, které netradičním způsobem vypráví o historii zámku a oblasti.

muzeum nové generace žďár nad sázavou
Muzeum nové generace / kam na Vysočině

11. Hrad Roštejn

Máte rádi české pohádky? Pak si nemůžete nechat ujít návštěvu hradu Roštejn, který se tyčí nad lesy Javoříčských vrchů. Jen kousek od Telče. Právě tady se totiž natáčelo několik scén do pohádek Jak se budí princezny a Z pekla štěstí.

hrad Roštejn Vysočina

Hrad tady postavili ve 14. století na skalnatém výběžku, takže ho uvidíte už z dálky. Především jeho 45 metrů vysokou, gotickou sedmibokou věž, která je dominantou hradu. Na věž můžete vystoupat a pokochat se výhledem na okolní lesy.

Nebo si projděte hrad v rámci jednoho z prohlídkových okruhů – vyberou si malí i velcí. Bezplatné parkoviště se nachází přímo u hradu, součástí je taky občerstvení.

Čtěte: Nejlepší výlety ve Žďárských vrších

12. Telč 

Telč je jedním z nejlepších míst, kam na Vysočině. Je zapsané na seznamu UNESCO a právem patří mezi nejkrásnější města České republiky. I když je relativně malý, k vidění je tu toho až až.

Začněte v srdci Telče na Telčském náměstí Zachariáše z Hradce, které lemují barevnými měšťanskými domy s mariánským sloupem uprostřed.

Telč / výlety Vysočina

Přímo od náměstí dojdete k zámku, jehož součástí jsou zbytky původního gotického hradu. Zámek je postavený v renesančním stylu s kazetovými stropy a lemuje ho zahrada s arkádovou kolonádou, květinami a fontánou. Můžete si vybrat jeden z prohlídkových okruhů nebo navštívit samostatné zahrady.

Telč / výlety Vysočina

Vedle zámku se nachází kostel s vyhlídkovou věží. Výhledů ale není nikdy dost – na druhé straně náměstí se nachází kostel s další vyhlídkovou věží. Celé vnitřní město lemují zbytky středověkých hradeb.

Telč / výlety Vysočina

Na kraji Telče se nachází Muzeum techniky, jedno z nejlepších muzeí na Vysočině. Tady na vás dýchne pořádná dávka nostalgie – k vidění jsou historická auta, motorky, kočárky nebo dokonce stará zubařská křesla.

13. Peklo Čertovina – zajímavosti na Vysočině

Na Vysočině objevíte místo, které je tak horké, že by se vám tady možná uvařil čaj… pokud byste tam měli odvahu vstoupit! Vítejte v Čertovině, nejblíže, co se k peklu dostanete, aniž byste museli porušit žádné z deseti přikázání.

Peklo Čertovina
Peklo Čertovina

Peklo Čertovina je unikátní místo s čertovskou tematikou, které je vyladěné do posledního detailu. A to už od parkoviště, od kterého vás doprovází naučná stezka se zajímavostmi, záludnými otázkami a vyřezávanými postavičkami.

Peklo Čertovina si můžete užít hned několikrát:

  • Vydejte se do čertovského podsvětí a užijte si prohlídku s čerty, kteří vás vezmou napříč peklem a zabaví čertím vystoupením. A vůbec to není zábava jen pro děti! Naopak dospělí si prohlídku užijí možná ještě víc než děti. (Nutná rezervace předem).
Kocourkov v Peklo Čertovina

14. Třebíč – kam na Vysočině

Až přijedete do Třebíče, nadechněte se z plných plic. Právě tady je údajně ten nejčistší vzduch v České republice.

Srdcem Třebíče je Karlovo náměstí, jedno z největších náměstí v České republice. Lemují ho krásně malované renesanční domy. Kousek odtud stojí městská věž, ze které budete mít Třebíč jako na dlani.

Až si projdete staré město, přejděte řeku, kde se rozprostírá mezi Přední a Zadní synagogou Židovská čtvrť. Ta patří k nejzachovalejším v Evropě a nejvýznamnějším historickým místům, co navštívit na Vysočině.

Nalevo od Židovské čtvrti uvidíte zámek a baziliku svatého Prokopa, která tu stojí už od 11. století. Stavba tvoří spolu s klášterem areál, který je zapsaný na seznamu UNESCO. Jejich součástí je taky Muzeum Vysočiny, kde se dozvíte více zajímavostí o Vysočině.

V Třebíči se nachází taky větrný mlýn Větrník, kam můžete za drobný poplatek nakouknout dovnitř. Jedny z nejlepších výhledů na Třebíč a okolí se vám naskytnou z vodojemu Kostelíček.

15. Pohádková vesnička Podlesí

Měli jsme tu peklo s čerty a nyní se přesuneme k sedmi trpaslíkům, Rákosníčkovi nebo Křemílkovi s Vochomůrkou. Ve vesničce Podlesí doslova ožívají pohádky. Tady se rozsvěcují jiskřičky v dětských očích a dospělí se navrací do svých dětských let.

Vstup do vesničky je zpoplatněný, a i když vesnička není velká, stojí to za to. Vše je promyšlené do detailu a je to nádherná podívaná, co šikovné ruce zvládnou.

V kouzelných domečkách se můžete taky ubytovat nebo si užijte pobyt v přilehlém hotelu s výhledem a wellness s bazénem.

16. Skalní útvar Pasecká skála – výlety na Vysočině

Pasecká skála je další z vrcholů Žďárských vrchů, který přesahuje nadmořskou výšku 800 metrů. Jedná se o úzký skalní hřeben, na kterém se nachází skalní vyhlídka. A z té si za jasného počasí užijete fantastický výhled do okolí.

Pasecká skála výlety žďárské vrchy

Na Paseckou skálu se dostanete po několika stezkách – z vesnice Pasecky, od Medlovského rybníka nebo po naučné stezce Po stopách posledního vlka, která začíná v obci Studnici.

Na naučnou stezku jsme navázali my a zaparkovali u přístřešku Pasecká skála, odkud stačí jen vyběhnout kopec (cca 10 minut). Výlet na Paseckou skálu je nenáročný a krátký, ideální zastávka po cestě.

17. Zámek Jaroměřice nad Rokytnou

Přesouváme se jen kousek od Třebíče do Jaroměřice nad Rokytnou, kde se nachází nádherný zámek Jaroměřice nad Rokytnou, na který po levé straně navazuje kostel svaté Markéty. Obě stavby jsou postavené v barokním stylu a obklopuje je upravená francouzská zahrada. Díky tomu se zámku přezdívá “Moravské Versailles”.

V rámci prohlídky s průvodcem si prohlédnete zámecké pokoje nebo hostinské pokoje a kuchyni. Bez průvodce pak můžete navštívit výstavu starožitných hraček.

co navštívit na Vysočině - Jaroměřice nad Rokytnou zámek

18. Údolí Jihlavy a zřícenina hradu Templštýn

Na Mohelenskou hadcovou step navazuje východním směrem údolí Jihlavy, které je ideální oblastí pro pěší turistiku.

Pokud jedete autem, můžete zaparkovat podél silnice u zastavení U Tří templářů, dřevěných vyřezávaných soch od místního umělce. Odtud se vydáte směrem ke zřícenině hradu Templštýn (nenáročná trasa na 1,5 hodiny v jednom směru).

Od zříceniny hradu je nádherný výhled na údolí Jihlavy.

templštejn jihlava vysočina

19. Zámek Náměšť nad Oslavou

Městečko Náměšť nad Oslavou je známé především pro svůj renesanční zámek Náměšť nad Oslavou, který tady stojí na skalním ostrohu na levém břehu řeky Oslavy. Na výběr jsou 3 prohlídkové okruhy, díky kterým si prohlédnete krásné prostory, místní expozice i tapisérie. Poté se můžete projít zámeckou zahradou.

zámek náměšť nad oslavou vysočina / kam na vysočině

Jeden z nejlepších výhledů na zámek získáte od barokního mostu, kterému se přezdívá “Malý moravský Karlův”. Vzorem pro výstavbu mostu byl most před Andělským hradem v Římě

Pod zámkem přímo u silnice roste nejspíš nejstarší strom v České republice – dub s obvodem až 1009 cm, který by měl být starý 1000 let. 

zámek náměšť nad oslavou vysočina / kam na vysočině

20. Údolí řeky Oslavy a Chvojnice

Odkud si užijete jedny z nejlepších výhledů na Vysočině? Projděte se údolím řek Oslavy a Chvojnice, kde nebudete mít o výhledy na meandrující řeky nouzi. Oblast je protkaná turistickými trasami (mimo ně je vstup zakázaný), které vedou k vyhlídkám nebo zříceninám hradů.

Pokud vyhledáváte pěší turistiku, údolí řeky Oslavy a Chvojnice je jednou z nejlepších oblastí na Vysočině. Navíc vás tu nečekají davy lidí.

Na tomto videu se můžete podívat, co vás tady čeká:

Jeden z nejkrásnějších pohledů se vám naskytne při cestě ke zřícenině hradu Lamberk (1 hodina, trasa zde). Nenechte si ujít taky výhled z Velké skály nedaleko obce Senorady (1 hodina, ale můžete pokračovat dál, protože po cestě jsou další vyhlídky, trasa zde). Nenáročné a snadno dostupné jsou taky zříceniny Levnov nebo Kraví hora.

☞ Objevte výhodné pobytové balíčky na Vysočině.

21. Dalešická přehrada

U Dalešické přehrady si na své přijdou milovníci turistiky i vyznavači technických památek. Její okolí je doslova prošpikované stezkami, které končí u skalních vyhlídek a zřícenin hradů s nádherným výhledem na přehradu.

Dalešice / kam na Vysočině

Navštivte taky elektrárnu s nejvyšší sypanou hrází v Evropě, která dosahuje výšky 102 metrů. V rámci prohlídky se dozvíte více o provozu elektrárny.

Spodní nádrž vodního díla Dalešice slouží jako rezervoár chladící vody pro nedaleko Jadernou elektrárnu Dukovany.

Dalešice / kam na Vysočině

22. Jaderná elektrárna Dukovany

Když se řekne Vysočina, asi většinu z nás napadne překrásná příroda a ne jaderná elektrárna Dukovany. Na druhou stranu je to poučné a zajímavé místo pro celé rodiny. V rámci komentované prohlídky nahlédnete do provozu, je tu dětský koutek a pro starší virtuální realita.

jaderní elektrárna Dukovany / kam na Vysočině

23. Strašidelný zámek DraXmoor a western městečko Šikland

Máte pro strach uděláno? Vydejte se na strašidelná zámek DraXmoor. Ten tvoří středověké pohádkové tvrziště, krčma, strašidelný výtah, muzeum legend, skákací hrad, noční světelná show i dětský koutek. 

Nedaleko odtud vybudovali westernové městečko Šiklův mlýn. Místo, kde nasajete atmosféru divokého západu a zároveň si užijete atrakce a program největšího zábavného parku v České republice. Video ale poví víc než tisíc slov:

24. Zábavný park Saloon Expres Polnička

Cestujete na Vysočinu s dětmi? V zábavném parku Saloon Expres najdete spoustu dětských atrakcí od prolézaček, houpaček, nafukovacího hradu, lanovky, jízdy na člunech a čtyřkolkách…a především zahradní železnici s malým nádražím a tunelem.

Zábavný park Saloon Expres Polnička

K tomu se můžou děti pokochat malými prasátky, kozami a ptačí voliérou. Součástí areálu je taky zahradní restaurace. 

Park je volně přístupný. Platí se za jednotlivé atrakce. Otevřeno bývá především v létě a za hezkého počasí na jaře a na podzim. Před cestou zkontrolujte otevírací dobu zde.

Zábavný park Saloon Expres Polnička

25. Rybník Velké Dářko

Rybník Velké Dářko je největším rybníkem na Vysočině. Ideální místo pro koupání, půjčení šlapadel nebo procházky kolem rybníka. Jsou tu dva kempy s občerstvením a menší písčité pláže.

Velké Dářko Žďárské vrchy koupání

Na severozápadě rybníka vede taky naučná stezka, která vás provede zdejší krajinou připomínající severskou tajgu.

Na kraji rybníka se u kempů nachází neplacené parkoviště.

26. Zřícenina hradu Orlík a Humpolec

Přesouváme se k Humpolci, kde najdete rozsáhlou zříceninu hradu Orlík. A i po staletích se z ní dochovalo relativně dost, takže je na co se dívat – vstupní brána s baštou, hlavní věž, hradní kuchyň, nový palác a bastion. Na věž můžete vystoupat a užít si pohled na Vysočinu.

orlík humpolec

Když tu budete, projděte si v Humpolci Horní náměstí s kostelem svatého Mikuláše a vystoupejte na vyhlídkovou věž pro výhled na celé město. Za vidění stojí taky včelařský skanzen s krásně vymalovanými včelařskými úly z celého světa. 

27. Sochy Michala Olšiaka

Michal Olšiak je český umělec a sochař, jehož sochy jsou se Žďárskými vrchy neodmyslitelně spjaté. Najdete je tady totiž hned na několika místech.

Na fotce níže se nachází sochy českého lva a moravské orlice, které střeží hraniční kámen u Pilské nádrže.

michal olšiak sochy český lev a moravská orlice

Pokud vyrazíte na procházku okolím Žďárských vrchů, narazíte na netradiční betonové plastiky – Hamroň (kříženec šneka se žábou), Mamlas, Kůň či Mamut. 

Nejznámější jsou betonové plastiky Hamroň, Mamlas, Kůň a Mamut, které se nacházejí u obce Hamry nad Sázavou. Můžete je spojit do jedné příjemné procházky.

Sochy Hamroň a Kůň jsou snadno dostupné autem. K soše Mamlas se dostanete od sochy Hamroň nebo od zámku ve Žďáru nad Sázavou asi za 20-30 minut pohodovou chůzí. Socha Mamuta leží na cestě ke starému vodnímu mlýnu Šlakhamr, kde se dozvíte více o místní železářské tradici.

Další plastiky najdete rozeseté napříč okolím – stačí zadat do map “Olšiak sochy” a můžete vyrazit za poznáním.

☞ Objevte výhodné pobytové balíčky na Vysočině.

28. Stonetown v Kamenici

Měli jsme tu westernovou vesnici Šikland a teď přichází na řadu další místo s atmosférou Divokého západu – Stonetown u obce Kamenice nedaleko Humpolce. Ideální místo pro rodiny s dětmi.

Ve Stonetown si můžete vyzkoušet kovbojské a indiánské dovednosti, jako je lukostřelba, házení lasem nebo indiánské malování. Je to maličké městečko, které je otevřené jen o prázdninách.

Stonetown Kamenice – více informací zde.

29. Hrad Pernštejn – kam na Vysočině

Pokud by se sestavoval žebříček nejkrásnějších hradů v České republice, hrad Pernštejn by se umístil na horních příčkách. Mimořádně zachovalý gotický hrad ze 13. století, který je jedním z nejnavštěvovanějších hradů na Moravě.

hrad Pernštejn / kam na vysočině

Možná vám je povědomý – natáčela se tady totiž pohádka Jak se budí princezny. 

Na hradě Pernštejn si můžete vybrat z několika okruhů a dokonce je tu speciální okruh pro malé děti. Projděte si nádvoří, krásné zahrady nebo si užijte jízdu turistickým vláčkem.

30. Rozhledna na Pekelném kopci

Rozhledna na Pekelném kopci nedaleko Třebíče stojí sice v nadmořské výšce jen 572 metrů, ale i tak odtud za dobré viditelnosti uvidíte až na Alpy. Má ocelovou konstrukci, kterou podpírají dřevěné rámy.

Rozhledna je celoročně volně přístupná. Parkoviště se nachází kousek od rozhledny, odkud vede příjemná procházka lesem.

31. Drátenická skála a Malinská skála

Drátenická skála (nebo taky Dráteničky) představuje 200 metrů dlouhý a 35 metrů vysoký skalní hřbet, který se nachází nedaleko vesničky Samotín. Nejvyšším vrcholem je Drátník s nadmořskou výškou 776 metrů.

Drátenická skála Žďárské vrchy

Skála je vyhledávaná mezi horolezci a zároveň je taky oblíbeným výletním místem. Vede sem nenáročná trasa s nádherným výhledem na údolí vesnice Blatiny.

Blatiny Žďárské vrchy

Nedaleko Drátenická skály se ukrytá v lesích nachází Malinská skála. Nahoru vás čeká pořádný výšlap po velkých balvanech, ale za odměnu vás čekají parádní výhledy.

Malinská skála Žďárské vrchy výlety

32. Lom Borek

Nedaleko Chotěboře se nachází krásný lom Borek, který vznikl zatopením hadcového lomu. Pokud přemýšlíte, kam na Vysočině vyrazit za koupáním v průzračně čisté vodě, určitě se sem zajděte podívat.

Lom Borek, Stribrohorak

Až téměř k lomu se dostanete autem – odbočíte z hlavní silnice kousek před obcí Borek, kde můžete zaparkovat před závorou podél cesty.

33. Muzeum v přírodě Vysočina a skanzen Betlém

V Hlinsku se nachází muzeum v přírodě Betlém, památková rezervace lidové architektury, která je volně přístupná. Některé roubenky jsou s průvodcem otevřené veřejnosti – můžete si prohlédnout dílny a obydlí tkalce, hračkáře, ševce, pilníkáře nebo továrního dělníka.

V jedné z roubenek je vystavená expozice vesnických masopustních masek, které jsou součástí dědictví UNESCO.

Betlém Hlinsko
Betlém Hlinsko

Nedaleko odtud se pak nachází další muzeum v přírodě – Veselý kopec. To je ještě větší, jsou tu krásné expozice a příjemná hospůdka. Často se tu konají různé akce. Pokud hledáte výlet s dětmi, Veselý kopec je ideální.

Informace o otevírací době a aktualitách pro obě muzea v přírodě najdete na tomto odkaze.

34. Mohelenská hadcová step

U Mohelenské přehrady najdete jednu z nejzajímavějších národních přírodních rezervací a nejznámějších stepí v Česku – Mohelenskou hadcovou step. Tu tvoří stepní louky, které pokrývají vysoké skalní ostrohy zvedající se nad meandrem řeky Jihlava.

Navíc tady díky mimořádnému prostředí dochází k tzv. nanismu, kdy asi 300 druhů zdejších rostlin dorůstá jen do trpasličí formy. Díky tomu tu spatříte 8 cm vysokou diviznu (běžně dosahuje výšky 1 m) nebo patnáctkrát zmenšenou pampelišku.

Mohelenská hadcová step, Palickap

Místo je snadno dostupné od parkoviště u Mohelna, kousek od kterého se nachází vyhlídka. Odtud pak můžete vyrazit po naučné stezce, která vás oblastí provede – mimo vyznačené trasy je vstup zakázaný.

Jaká jsou podle vás nejkrásnější místa Vysočiny a co stojí za to navštívit na Vysočině? Šťastnou cestu!

Více informací o Vysočině

ŽĎÁRSKÉ VRCHY: Inspirujte se, kam vyrazit ve Žďárských vrších.

JIŽNÍ MORAVA: Podívejte se na nejkrásnější místa, co navštívit na Pálavě. Mikulov patří k nejkrásnějším městečkům na Moravě – zde je seznam nejkrásnějších míst, co vidět v Mikulově.

Dalším krásným městem na jižní Moravě je Znojmo – nejkrásnější místa ve Znojmu a okolí jsme sepsali v samostatném článku.

TURISTIKA V ČR: Krkonoše jsou rájem pro všechny, kteří vyhledávají turistické trasy s nádhernými výhledy. Jen kousek odtud můžete vyrazit po stezkách Jizerských hor.

Na Šumavě si na své přijdou nejen pěší, ale taky cyklisti. A pokud hledáte více klidu, Krušné hory jsou ideální volbou.

Podívejte se na více inspirace, kam v České republice.

Více tipů na výlety v České republice

Shrnutí: Nejlepší výlety, kam na Vysočině

Proč navštívit Vysočinu?

Vysočina je místo s úchvatnou přírodou, historickými památkami a bohatými kulturními tradicemi. Užijte si procházky po nejkrásnějších místech Vysočiny, navštivte malebná města nebo se vydejte do pohádkových vesniček s čerty, trpaslíky a dalšími kouzelnými bytostmi.

Jaké jsou nejlepší výlety na Vysočině?

Vysočina ukrývá krásná místa, co stojí za to navštívit. Navštivte památky UNESCO (poutní kostel na Zelené hoře, Třebíč nebo Telč), objevte skalní vyhlídky v okolí přehrady Dalešice nebo ve Žďárských vrších či se projděte divokou soutěskou řeky Doubravy.

Kam do přírody na Vysočině?

Žďárské vrchy představují zalesněnou oblast plnou zeleně a skalních vyhlídek (Devět skal, Malinská skála, Drátenická skála, Čtyři palice) – zde najdete naše tipy na výlety ve Žďárských vrších. Projděte si nádherné údolí přírodní rezervace Stvořidla nebo si užijte výhledy v okolí řek Oslava a Chvojnice. Soutěska řeky Doubravy patří k nejnavštěvovanějším místům na Vysočině, ale právem – je zábavná a dobrodružná zároveň.

Kam s dětmi na Vysočině?

Bojte se s čerty v Peklo Čertovina, navštivte pohádkovou vesničku Podlesí nebo jednu z nejkrásnějších ZOO v České republice – ZOO Jihlava. U Žďáru nad Sázavou se nachází zábavný park Polnička a nedaleko odtud westernové městečko Šikland, kde si užijte perfektní atmosféru Divokého západu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *