38 tipů na výlety, zajímavosti a památky, co navštívit v Moravskoslezském kraji

Moravskoslezský kraj má pro každého něco. V tomto průvodci pokryjeme ta nejkrásnější místa, zajímavosti a památky, co navštívit v Moravskoslezském kraji. Podívejte se na víc jak 35 tipů na výlety v Moravskoslezském kraji a stáhněte si mapu pro snadnější plánování cesty.

Moravskoslezský kraj tipy na výlety / co navštívit v Moravskoslezském kraji

Moravskoslezský kraj

Moravskoslezský kraj ukrývá spoustu míst, ze kterých se vám zatají dech. Jsou tu nádherné hrady a zámky (Hradec nad Moravicí, Raduň, Sovinec, Hukvaldy), úžasné technické památky a zajímavosti (Dolní Vítkovice, Muzeum Tatry, areál čs. opevnění Darkovičky u Hlučína) a města plná historie (Ostrava, Nový Jičín, Opava).

Hledáte tipy na výlety do přírody v Moravskoslezském kraji? Na jihu se rozprostírají Moravskoslezské Beskydy, na severozápadě Jeseníky a ve středu menší pohoří Ondřejník a chráněná krajina Poodří.

Moravskoslezský kraj je doslova protkaný turistickými a cyklistickými trasami. V zimě si tu užijete stovky kilometrů běžeckých stop a lyžování v oblíbených ski areálech.

Poznejte Moravskoslezský kraj s námi a podívejte se na nejlepší památky, zajímavosti a výlety v Moravskoslezském kraji.

Nejlepší výlety v Moravskoslezském kraji: mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu pro Moravskoslezský kraj s tipy na výlety, co navštívit. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Moravskoslezském kraji. Pokud si chcete mapu uložit, označte ji hvězdičkou. Poté se vám uloží mezi Google mapy a můžete si jí kdykoliv načíst v mobilu nebo počítači. Pro větší verzi mapy klikněte na ikonu v pravém horním rohu.  

Nejlepší tipy na výlety, co navštívit v Moravskoslezském kraji

Ostrava

Ostrava je jedním z nejvíce opomíjených měst v České republice. Málokdo si ve spojitosti s Ostravou vybaví něco pozitivního. Naopak uslyšíte spíše nelichotivá přirovnání.

Pravou ale je, že Ostrava má co nabídnout. Na jednu stranu z ní čiší surovost, na tu druhou je ohromně zajímavá.

A co si nenechat ujít v Ostravě?

Začněte na Masarykově náměstí, kolem kterého se rozprostírá historické jádro Ostravy. Možná není tak malebné jako Staré město v Praze nebo Latrán v Českém Krumlově, ale je tu několik zajímavých staveb. Například budova staré radnice, kde dnes sídlí Ostravské muzeum.

Masarykovo náměstí Ostrava
Masarykovo náměstí v Ostravě – napravo stará radnice s věží

Kousek odtud se nachází novorenesanční katedrála Božského Spasitele nebo budova nové radnice s vyhlídkovou věží. Pěkná procházka vede kolem řeky Ostravice, na kterou se můžete vydat od nýtovaného mostu Miloše Sýkory.

most Miloše Sýkory / co navštívit v Moravskoslezském kraji
Most Miloš Sýkory

O kousek jižněji, na soutoku Ostravice s Lučinou, leží renesanční Slezskoostravský hrad.

S Ostravou je neodmyslitelně spjatá těžba uhlí. Právě díky tomu si vysloužila přezdívku ocelové srdce republiky. Dnes si historii hutnického průmyslu na Ostravsku můžete připomenout na řadě míst. Dokonalý přehled získáte v hornickém muzeu Landek Park.

Nebo navštivte důl Michal, který je jedním z nejlépe dochovaných kamenouhelných dolů a je chráněný jako kulturní památka.

Na jihu se nachází bývalý průmyslový komplex Vítkovických železáren Dolní Vítkovice, který patří k nejvýznamnějším technickým památkám v Evropě. Skvělé místo taky pro rodiny (je tu Dětský svět a spousta dalších aktivit). Stejně tak místní ZOO.

Dolní Vítkovice Ostrava / co navštívit v Moravskoslezském kraji
Dolní Vítkovice
ZOO Ostrava / co navštívit v Moravskoslezském kraji
ZOO Ostrava

DinoPark Ostrava

Největší DinoPark v ČR najdete právě v Ostravě. Zaujímá plochu 35 hektarů a uvidíte tady více než 30 scén se 70 modely druhohorních zvířat v životních velikostech.

Zámek Hradec nad Moravicí

Zámek Hradec nad Moravicí je z těch zámků, které vás zaujmou na první pohled. Dříve tu pobývali známé osobnosti jako Ludwig van Beethoven nebo například Nicolo Paganini.

Zámecký komplex se dělí na 2 části – novogotický červený zámek a bílý renesanční zámek. Součástí zámku je taky rozsáhlý zámecký park s několika vyhlídkami.

Hrádek nad Moravicí / / co navštívit v Moravskoslezském kraji

Pro aktuální informace o otevírací době a vstupném se podívejte na oficiální stránky.

Zámek Raduň

Zámek Raduň je romantický areál zámku s parkem, který je považován za jeden z nejkrásnějších u nás.

Aktuální informace o otevírací době a vstupném najdete na oficiálních stránkách.

Opava

Opava je město s historickým jádrem, které se rozprostírá kolem Horního náměstí. Centrum lemují sady, kde je několik zajímavosti – například kolonáda ve Dvořákových sadech nebo Ptačí vrch s bronzovými sochami ptáků v Sadech Svobody. Sady jsou krásně upravené a ideální pro procházky.

Horní náměstí s kostelem Panny Marie Bezbolestné Opava / co navštívit v Moravskoslezském kraji
Horní náměstí s kostelem Panny Marie Bezbolestné

Při návštěvě Opavy si určitě nenechte ujít expozice ve zdejším Slezském zemském muzeu, které je třetí největší svého druhu v České republice. Výstavy se zaměřují především na přírodu a historii Slezska.

Areál čs. opevnění Darkovičky u Hlučína

Areál čs. opevnění Darkovičky je významná vojensko-technická památka s historickou expozicí. Pevnostní areál tvoří pěchotní sruby MO-S18 Obora a MO-S19 Alej, pěchotní tvrzený srub MO-S20 Orel a vložený lehký objekt vzor 37A.

areál čs. opevnění Darkovičky / co navštívit v Moravskoslezském kraji

Vrchol Prašivá

Vrchol Prašivá a chata Prašivá se nachází v Moravskoslezských Beskydech a jsou oblíbeným turistickým cílem. Od vrcholu se táhne dlouhý hřbet s názvem Malá Prašivá. Po cestě budete procházet taky kolem dřevěného kostelíka sv. Antonína.

Kostel sv. Antonína na trase k chatě Prašivá

Lomňanské muzeum v Dolní Lomné a prales Mionší

Muzeum v Dolní Lomné shromažďuje historické a kulturní dědictví této oblasti. Dozvíte se tady více o pralese Mionší (národní přírodní rezervace v Beskydech), omrknete babiččinu zahrádku a repliku třídy Obecné školy z roku 1852.

co navštívit v Moravskoslezském kraji
Lomňanské muzeum v Dolní Lomné, zdroj: tesinskeslezsko.cz

Prales Mionší je důležitou chráněnou oblastí – patří totiž k největším pralesům v Česku. Pralesem vede naučná stezka (vstup mimo trasu je zakázaný), která je přístupná pouze několik měsíců v létě.

Trojmezí – Hrčava

Trojmezí je místo nedaleko obce Hrčava, kde se setkávají hranice Česka, Slovenska a Polska. Zároveň se jedná o druhé nejvýchodnější místo ČR. Občerstvit se můžete ve zdejší chatě.

Trojmezí u Hrčavy je nejvýchodnějším místem v ČR, zdroj: SlovakSoft

Místo je snadno dostupné po žluté turistické značce z obce Hrčava. Výlet je vhodný pro rodiny s dětmi.

Vrchol Velká Čantoryje

Vrchol Velká Čantoryje je se svými 995 m nejvyšší bodem Slezských Beskyd za Českou republiku. Odměnou za výstup vám bude skvělý výhled, který získáte ze zdejší rozhledny – za dobré viditelnosti uvidíte až na Malou Fatru a Vysoké Tatry.

Vrchol Velká Čantoryje je nejvyšší vrchol Slezských Beskyd, zdroj:
Michal Klajban

Pokud se vydáte na vrchol po naučné stezce Rytířská, můžete se po cestě zastavit u dřevěného kostelíka sv. Mikuláše v Nýdku.

Ráj dřevěných soch v Ostravici

Ráj dřevěných soch je místem, kde pod širým nebem můžete obdivovat více jak 100 dřevěných děl. A neustále přibývají další. Místo doplňují také živá zvířátka.

Ráj dřevěných soch se nachází přímo v obci Ostravice. Ideální výlet pro rodiny s dětmi.

Ráj dřevěných soch Ostravice / Zdroj Fukejs

Naučná stezka Gruň – Bílý kříž

Hledáte nenáročnou procházku v malebné krajině Beskyd? Vydejte se po naučné stezce Gruň – Bílý Kříž. Stezka vás provede horskou přírodou, ale nečekají vás náročné výstupy.

Výhled z naučné stezky Gruň – Bílý Kříž , zdroj: Daniel Baránek

Auto můžete nechat zaparkované přímo u horského hotelu Charbulák. Až k restauraci Švarná Hanka (cca 2 km) je trasa ideální i pro kočárky. Ve Švarné Hance si můžete dát výbornou kyselici nebo borůvkové knedlíky.

Vrchol Lysá hora

Vrchol Lysá hora je s nadmořskou výškou 1323 m nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd. Přímo na vrcholu stojí 78 m vysoký radiotelekomunikační vysílač, meteorologická stanice a několik horských chat.

výhled při cestě na Lysou horu

Výstup na Lysou horu je náročnější, ale odměnou vám budou krásné kruhové výhledy. Popis trasy najdete v našem průvodci Beskydy.

Vrchol Smrk

Vrchol Smrk je s výškou 1276 m druhou nejvyšší horou Moravskoslezských Beskyd hned po Lysé hoře. Ale na rozdíl od Lysé hory tady potkáte znatelně méně turistů.

Dostanete se sem z Ostravice nebo od vodní nádrže Šance, odkud je ale cesta strmější.

Pustevny a Stezka Valaška

Pustevny (1018 m) jsou známé horské sedlo v Moravskoslezských Beskydech, které leží přímo na hřebenové trase. Ta kopíruje hranici mezi Zlínským a Moravskoslezským krajem.

Pustevny jsou známé pro své nádherné valašské stavby Libušín a Maměnka (Maměnka slouží jako hotel, Libušín je výbornou restaurací s nádherným interiérem).

Přes Pustevny se dostanete dál na vrchol Radhošť (1129 m), který je symbolem historie této oblasti. Celá trasa je snadno dostupná a patří k nejoblíbenějším v Beskydech, takže je tu celoročně dost turistů.

Čtěte více inspirace na výlety v Beskydech: Nejlepší výlety a turistické trasy v Beskydech.

Archeopark Chotěbuz-Podobora

Archeopark Chotěbuz-Podobora je interaktivní ukázkou života a zvyků obyvatel v raném středověku. Místo je ideální na výlet pro celou rodinu.

Archeopark Chotěbuz-Podobora u Českého Těšína, zdroj: Xpicto

Karviná

Karviná není to pošmourné město, jak ho má možná většina z nás zafixované. Má malebné Masarykovo náměstí s klasicistním zámkem Fryštát. Jeho součástí je taky zámecká zahrada.

Za zámkem se pak rozprostírá rozlehlý park Boženy Němcové. Místo, kde klidně strávíte celý den. Je tu obora s daňky, pěkné dětské hřiště, spousta stezek a příjemná kavárna Dokořán přímo u vody, kde si můžete půjčit loďku.

Park Boženy Němcové s kavárnou u vody

V létě se můžete vykoupat v přírodním jezeře Karvinské moře, kde je příjemná písčitá pláž. Nebo se projděte/projeďte na kole podél Olše.

Most Sokolských hrdinů na cyklostezce podél Olše Karviná
Most Sokolských hrdinů na cyklostezce podél Olše

Nedaleko kavárny se nachází zajímavost – kostel svatého Petra z Alkantary. Zajímavý je tím, že je šikmý. To bylo způsobené v 19. století poddolováním okolní krajiny. Poté hrozilo jeho zřícení, ale naštěstí se podařilo kostel zachránit.

Hrad Hukvaldy

Zřícenina hradu Hukvaldy je jedním z nejrozsáhlejších moravských hradů. Hrad má velmi dobře vybudované opevnění, které odolalo i ve třicetileté válce. Jsou z něj krásné výhledy do okolí.

Hrad Hukvaldy co navštívit v Moravskoslezském kraji

Hrad můžete navštívit v rámci individuální prohlídky nebo s průvodcem. V létě se tu konají různé akce.

Aktuální informace o otevírací době a vstupném najdete na oficiálních stránkách.

Technické muzeum Tatra

Technické muzeum Tatra najdete v Kopřivnici. Muzeum se skládá ze dvou částí.

V té první uvidíte vystavené nákladní vozy Tatry a v té druhé (nachází se kousek odtud) si prohlédnete historické osobní automobily.

Součástí výstavy je taky první automobil v tehdejším Rakousko-Uhersku vyrobený v roce 1897.

Technické muzeum Tatra sídlí v prosklené moderní budově

Štramberk

Štramberk je malebné město s více než 85 valašskými domy. Přímo nad ním se tyčí pozůstatek hradu – věž Štramberská trúba.

Pohled na Štramberk z PP Kamenárka
Pohled na Štramberk z PP Kamenárka

Až si projdete historické centrum městečka, vydejte se přes PP Kamenárka k rozhledně Bílá hora. Po cestě vás čeká několik zajímavostí včetně lomů, botanické zahrady a několika vyhlídek na Štramberk (oblastí vás provede naučná stezka).

Když se dáte po naučné stezce na druhou stranu, dojdete k jeskyni Špička. Ta je významným archeologickým nalezištěm. Jeskyně je volně přístupná.

jeskyně Špička Štramberk / co navštívit v Moravskoslzském kraji

Nový Jičín

Nový Jičín je historické město, které má jedno z nejkrásnějších náměstí u nás – čtvercové Masarykovo náměstí.

Nový Jičín Masarykovo náměstí / co navštívit v Moravskoslezském kraji

Zřícenina hradu Starý Jičín

Jen nedaleko od Nového Jičína stojí zřícenina hradu Starý Jičín, ze které je krásný výhled do okolí. Dostanete se sem po žluté turistické značce ze Starého Jičína.

zřícenina hradu Starý Jičín

CHKO Poodří

Poodří je chráněná krajinná oblast, které je jednou z nejvýznamnějších oblastí podobného typu na světě. Rozkládá se podél řeky Odra mezi Novým Jičínem a Ostravou.

CHKO Poodří tipy na výlety v Moravskoslezském kraji

Důvodem ochrany jsou vzácné rostliny a živočichové. Poodří je klidné místo, kde se můžete procházet nebo projíždět na kole.

Eldorádo Hynčice

Eldorádo Hynčice představuje malý park s jezírkem a romantickými zákoutími, jehož součástí jsou různé figurky včetně dinosaurů, zvířat, Sněhurky a perníkové chaloupky.

Eldorádo Hynčice, zdroj: ostrava.rozhlas.cz

Park je v soukromém vlastnictví a otevřeno je pouze v sobotu 10:00-14:00. Vstupné je dobrovolné.

Hrad Sovinec

Hrad Sovinec je krásný, středověký a udržovaný hrad, jehož součástí jsou labyrinty chodeb, sbírky zbraní a cínu, mučírna či výstava vinného sklepa. V rámci prohlídky navštívíte taky věž, ze které je výhled do okolí.

hrad Sovinec Moravskoslezský kraj tipy na výlety

Aktuální informace o otevírací době a vstupném najdete na oficiálních stránkách.

Rešovské vodopády

Rešovské vodopády najdete na řece Huntavě v srdci Nízkých Jeseníků. Voda tady vytvořila 200 m dlouhý, úzký kaňon, který svírají vysoké skalní stěny. Řeka se tu řítí v divokých kaskádách a vodopádech. Nejvyšší vodopád má 9 m.

Rešovské vodopády

Místo je volně přístupné. Zaparkovat můžete v obci Rešov. Více informací o trase čtěte v článku o Jeseníkách.

Vodopády Bílé Opavy

Vodopády Bílé Opavy nedaleko Karlovy Studánky pod Pradědem vytvořila horská bystřina Bílá Opava. Nejvyšší vodopád dosahuje téměř 8 m.

tipy na výlety Moravskoslezský kraj / vodopády Bílé Opavy

Naučná stezka Bílá Opava začíná v Karlově Studánce a kopíruje modrou i žlutou turistickou značku. Stezka končí u turistické chaty Barborka. Má 5 km a zabere v jednom směru asi 2 hodinky. Od chaty Barborka pak můžete pokračovat na Praděd.

Praděd

Praděd, nejvyšší hora Jeseníků i celé Moravy, nemůže chybět v tipech na výlety v Moravskoslezském kraji.

Na samotném vrcholu stojí televizní vysílač s rozhlednou. Jeho horní plošina je nejvyšším bodem v ČR.

Nejkratší trasa na Praděd vede od horského hotelu Ovčárna, kam dojedete autobusem, autem (poplatek za vstup) nebo dojdete po jedné z turistických tras.

Čtěte více tipů na výlety a turistické trasy v Jeseníkách.

Pradědova galerie

Pradědovu galerii najdete v malé obci Jiříkov v Nízkých Jeseníkách. Galerie se rozprostírá na ploše 8 hektarů a obdivovat tu můžete více jak 450 vyřezávaných plastik a dřevěný betlém v životní velikosti.

Děti se vyřádí na velkém množství nejrůznějších prolézaček a houpaček nebo se pokochají stádem daňků.

Pradědova galerie se skládá z vnější a vnitřní expozice a konají se tu různé akce.

Pradědova galerie je uzavřená od ledna do března.

Pradědovo muzeum

Pradědovo muzeum je dalším tipem na výlet s dětmi. Zábavný interaktivní park plný hravých expozic s velkým přírodním dětským hřištěm. V ČR relativně ojedinělé místo, kde se zabavíte s dětmi mladšími i staršími (dokonce i s batolaty).

Pradědovo muzeum, zdroj: Tereza Schreiber

Pohoří Ondřejník

Pohoří Ondřejník se nachází kousek od Beskyd. Díky tomu jsou odtud krásné výhledy na beskydské vrcholy. Oblíbeným místem je sedlo Ondřejník s turistickou chatou, kousek od které stojí kaplička sv. Antonína.

Ondřejník / tipy na výlety v Moravskoslezském kraji

Z Kunčic pod Ondřejníkem nebo z Frýdlantu nad Ostravicí vede modře značená turistická trasa. Nebo se vydejte z Čeladné po žluté.

Toto byly naše tipy na výlety, památky a zajímavosti v Moravskoslezském kraji. Máte dotaz? Dejte vědět v komentáři níže nebo se podělte o své tipy na výlety. Šťastnou cestu!

Více informací o Moravskoslezském kraji

BESKYDY: Podívejte se na více než 40 tipů na výlety a turistické trasy v Beskydech. Vytvořili jsme také podrobného průvodce, kde se ubytovat v Beskydech (nejlepší oblasti, co podniknout v okolí, kam na jídlo).

JESENÍKY: Jeseníky představují další oblíbené pohoří na Moravě. V samostatném článku najdete spoustu tipů na výlety a turistické trasy v Jeseníkách.

JIŽNÍ MORAVA: Jižní Morava, jedna z nejnavštěvovanějších oblastí v Česku. A právem. Připravili jsme průvodce s více než 100 tipy, co navštívit na jižní Moravě.

DALŠÍ INSPIRACE: Inspirujte se našimi průvodci s tipy pro Český Krumlov, Prahu, Karlovy Vary a další místa v České republice.

Další tipy na výlety v České republice

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *