Kam na dovolenou v ČR? 19 tipů na oblasti, které si zamilujete

Kam na dovolenou v ČR

Česko je sice relativně malá země, ale ne tak malá, aby člověk občas postrádal inspiraci, kam vyrazit. A právě proto je tu tenhle průvodce s tipy, kam na dovolenou v ČR.

A vezmeme to pěkně po pořádku. Od západu na východ. Přes hory, jezera, skalní města až po vinice. A to by bylo, aby tu každý nenašel aspoň nějaké místo, kde ho ta dovolená bude bavit ?.

Tipy na dovolenou v ČR: MAPA

Kam na dovolenou v ČR: KRUŠNÉ HORY

Žádné jiné české pohoří není zahaleno takovou rouškou tajemna jako právě Krušné hory. Málokde taky najdete tak husté lesy, rašeliniště, léčivé prameny v kombinaci s pozůstatky lidské činnosti. 

PP Rýžovna – bývalá osada Sejfy

Hlavním důvodem, proč jsou Krušné hory známé a často spíš nechvalně, je těžba nerostných surovin. Díky intenzivní sopečné činnosti, která tu dříve probíhala, jsou Krušné hory bohatým nalezištěm kovových rud a také tu vyvěrá celá řada léčivých pramenů. Tím jsou známé už chvalně ?.

Současný ráz krajiny je už ale naprosto odlišný a pokud milujete přírodu, přijdete si na své ❤?.

Atmosféru Krušných hor nejlépe nasajete v oblasti Horní Blatná – Boží Dar – Kovářská.

Připomenete si tady pozůstatky těžby na několika místech, jako jsou například Vlčí a ledová jámaRýžovna a čedičový lom Hřebečná, důl Mauritius nebo největší propadlina dolu v ČR Červená jáma. Právě ojedinělý ráz hornické krajiny vedl k tomu, že jsou Krušné hory od roku 2019 na seznamu UNESCO.

Pokocháte se tady taky výhledy z těch nejvyšších vrcholů za celé pohoří – Klínovec, Blatenský vrch nebo třeba Plešivec. Naším tipem jsou další tisícovky – Meluzína a Křížová hora, odkud jsou nádherné výhledy, ale široko daleko většinou ani noha.

Oblast je taky rájem pro lyžaře a běžkaře, protože tu vede Krušnohorská magistrála.

S dětmi si nenechte ujít údolí mlýnků v Jáchymově, stezku a lanový park na Plešivci a oblíbenou Ježíškovu cestu v Božím Daru.

Kam na dovolenou v ČR
Stezka krušnohorských pověstí Plešivec
Stezka krušnohorských pověstí Plešivec

Krásná procházka je i k občerstvení u Červené jámy, kam se dostanete i kočárkem. Stejně tak po Ježíškově cestě nebo stezce skrz Božídarská rašeliniště.

A až dostanete chuť na oplatku, zajeďte si na výlet do Karlových Varů (necelá půl hodina z Božího Daru).

Vše o Krušných horách se dozvíte v těchto článcích:

Kde se ubytovat v Krušných horách?

Když se řeknou Krušné hory, většina lidí si představí oblast v okolí Horní Blatné a Božího Daru. Tady je toho nejvíc k vidění a navíc nedaleko odtud leží Klínovec, nejvyšší hora Krušných hor. Klidněji je v Horní Blatné – například v útulném penzionu Horní Blatná se skvělým poměrem cena/kvalita.

V Božím Daru doporučuju ubytování v apartmánech Na náměstí, apartmánech Kůlna nebo apartmánech Stein. Všechny jsou za fajn ceny, útulné a kompletně vybavené.

Pro rodiny s dětmi je parádní penzion U Jelinka v Nových Hamrech. Dalším oblíbeným ubytování je penzion v Kovářské východně od Klínovce. Mají tu bazén i dětské hřiště.

Kam na dovolenou v ČR: CHKO SLAVKOVSKÝ LES

Český Island. Vyvěrající prameny, rašeliniště, vzácné rostliny, rozhledny, hluboké lesy a pozůstatky sopečné činnosti. Slavkovský les je rájem pro všechny, co chtějí vidět zajímavá místa a užít si chráněnou přírodu bez náporu turistů.

PR Smraďoch
rašeliny Kladská

Při své návštěvě by byl hřích nenavštívit rašeliniště v osadě Kladská, skalní město Svatošské skály a zdejší Jeskynní vyhlídku nebo nejkrásnější rozhlednu ČR Krásenskou rozhlednu.

Lázeňskou atmosféru zajeďte nasát do Mariánských Lázní, Lázní Kynžvart nebo Karlových Varů. Vynechat nemůžete ani zámek a hrad v Bečově a hrad v Lokti nad Ohří.

Loket nad Ohří

A kam s dětmi ve Slavkovském lese? Zkuste park miniatur Boheminium v Mariánských Lázních, projížďku hornickým vláčkem v Krásně nebo lázeňské lesy sv. Linhart.

Vše o Slavkovském lese se dozvíte v těchto článcích:

Kde se ubytovat ve Slavkovském lese?

Statek Salajna

Statek Salajna je citlivě zrekonstruovaný statek, který je vyhlášený národním dědictvím. Ubytují vás v apartmánech i pokojích, můžete si tady něco ugrilovat, zarybařit a nasávat dokonalý klid.

Hunting Lodge Vítkov

Hunting Lodge najdete ukrytý v lesích. Vaří tady skvělé pokrmy ze zvěřiny a farmářských trhů. Součástí ubytování je i venkovní terasa s výhledem do přírody.

Penzion statek Bernard

Statek Bernard je ideální ubytování pro děti i vaší peněženku. Děti se zabaví výrobou v řemeslných a uměleckých dílnách, pomazlí se zvířátky ve zdejší malé ZOO nebo se vyblbnou na dětském hřišti.

Kam na dovolenou v ČR: ČESKÉ ŠVÝCARSKO

Pískovcové území, které v Evropě nemá obdoby. I proto si zasloužilo České Švýcarsko zařazení mezi národní parky. Kombinace pískovcových skal a pozůstatky sopečné činnosti v podobě čedičových a znělcových kup baví každoročně zástupy turistů. Oblastí se navíc prořezává kaňon Labe, který tu vytváří oblast s vysokou biodiverzitou vzácných rostlin.

Když se řekne České Švýcarsko, většina z nás si vybaví impozantní skalní útvar Pravčická brána.

Při své návštěvě byste neměli vynechat ani Edmundovu a Divokou soutěsku mezi Hřenskem a Mezní Loukou, okruh kolem Mariiny vyhlídky, Vilemíniny stěny a Rudolfova kamene nebo Dolský mlýn, ve kterém se točila Pyšná princezna.

Mariina vyhlídka

Na kraji Českého Švýcarska se pak pokocháte výhledem z netradiční rozhledny Růženka a kaňon Labe si prohlédnete z vyhlídky Belvedér.

Kam na dovolenou v ČR
rozhledna Růženka

V Českém Švýcarsku najdete i místa speciálně vytvořená pro děti. Například trpasličí skálu u Rynartic, rysí stezku a hřiště s modelem Pravčické brány u Mezní Louky nebo indiánskou vesničku Rosehill.

Vše o Českém Švýcarsku se dozvíte v tomto článku:

Kde se ubytovat v Českém Švýcarsku?

Na kraji parku najdete ubytování Trapani house&camp, které vybudoval mladý pár. S obrovskou zahradou, kde se nasnídáte, odpočinete v houpací síti nebo něco dobrého ugrilujete.

Raději byste hotel? Zkuste hotel U Fořta, kde se můžete ubytovat v dřevěné hájence nebo pak standardně v pokojích či apartmánech. Navíc tu skvěle vaří. Přímo v Hřensku leží Stará plynárna. Místo bylo dříve opravdu plynárnou a později ho zrekonstruovali na penzion. Stále si ale zachovala svojí dobovou tvář, a proto je stále v hledáčku fotografů, kteří loví zajímavou fotku.

Kam na dovolenou v ČR: ŠUMAVA

Šumava, to jsou ledovcová jezera, rozhledny, rašeliniště a dechberoucí výhledy. Příroda, která svou jedinečnost podtrhla zařazením mezi národní parky.

Atmosféru Šumavy nejlépe nasajete v oblasti Železná Ruda – Srní – Kvilda a kolem obce Stožec.

Při své dovolené si nenechte ujít návštěvu některého z ledovcových jezernejvětší Černé jezero, ke kterému vede pohodová procházka (i s kočárkem) ze Špičáku nad Železnou Rudou a následně můžete pokračovat pěkným krpálem k Čertovu jezeru (to už rozhodně bez kočárku ?). To má za nás ještě větší kouzlo ?.

Čertovo jezero

Od obce Prášily si můžete udělat procházku k nejmenšímu ledovcovému jezeru Laka nebo Prášilskému jezeru, kolem kterého pak pokračujete na oblíbenou rozhlednu Poledník.

Směrem na jih Šumavy se pak pokocháte panenskou přírodou kolem slatinišť a rašelinišť, jako je Tříjezerní slať nebo Chalupská slať.

Za nás doporučujeme hřebenovku od Třístoličníku. Část z ní v pohodě zvládnete i s menšími dětmi. Hřebenová trasa vás dovede až k Trojmezí, kde se stýkají hranice Čech, Rakouska a Německa. A jestli máte dostatek sil, pokračujte dál na nejvyšší vrchol české Šumavy Plechý.

vrchol Plechý

S dětmi se na Šumavě zastavte u vlčího výběhu v Srní, jehož součástí je i pěkné hřiště, nebo se projděte naučnou stezkou Povydří.

Vše o Šumavě se dozvíte v tomto článku:

Kde se ubytovat na Šumavě?

Hotel Mádr

Hotel v srdci Šumavy. V Modravě, odkud to máte jen kousek k nejkrásnějším místům Šumavy. Pokoje jsou dobře vybavené včetně koupelny. Výhled do přírody a skvělá kuchyně.

VÍCE INFO >>>

Volarská roubenka

Roubenka ve Volarech, v klidné části s venkovním posezením a zahradou. Každé ráno vám připraví skvělou snídani a taky si můžete sami ukuchtit kdykoliv během dne. Nebo si dát něco v místní restauraci.

VÍCE INFO >>>

Penzion Stará Vápenka

Útulný penzion na kraji Šumavy obklopený přírodou. Zahrada, hřiště pro děti, wellness, jídlo z lokálních produktů a spousta vyžití v okolí. Pokoje a apartmány jsou plně vybavené.

VÍCE INFO >>>

Kam na dovolenou v ČR: LIPENSKÁ PŘEHRADA

Radši byste dovolenou u vody? Na Lipně máte nepřeberně možností. Kromě koupačky tady můžete vyzkoušet taky paddleboarding nebo jachting.

Kam na dovolenou v ČR

Až vás omrzí koupání, můžete vyrazit na výšlap k Plešnému jezeru a vrchol Plechý na Šumavě nebo vrchol Vítkův kámen se zříceninou jižně od přehrady.

Vítkův kámen (Zdroj: Petr Kinšt)

Nebo si udělejte výlet do půl hodiny vzdáleného Českého Krumlova.

Kam na dovolenou v ČR
Český Krumlov

S dětmi navštivte Stezku korunami stromů, lesní hřiště Království lesa nebo bobovou dráhu. To vše ve středisku Lipno nad Vltavou.

Oblast je vyhledávaná cyklisty a v zimě lyžaři díky skiareálu Lipno.

Více informací o jižních Čechách a Šumavě se dozvíte v těchto článcích:

Kde složit hlavu u Lipenské přehrady?

Přímo u vody leží dva skvělé hotely – hotel Element s terasou a výhledem na přehradu a útulný hotel Admiral. Pokud hledáte dokonalé soukromí, bude se vám líbit v moderních a kompletně zařízených bungalovech.

Kam na dovolenou v ČR: MÁCHŮV KRAJ

Chráněná krajinná oblast Máchův kraj – Kokořínsko bavila už Karla Hynka Máchu. A vás bude taky ?.

Vyrazit sem můžete po celý rok. V létě k Máchově jezeru. Když to nebude na koupání, udělejte si výlet na hrad Bezděz, zříceninu Jestřebí, Panskou skálu nebo se jen tak procházejte v malebné krajině plné rozličných skalních útvarů.

Máchovo jezero

Dalším skvělým místem pro objevování je Kokořínský důl, což je jedno z nejkrásnějších a nejmalebnějších údolí v ČR, které pískovcovými skalami lemuje řeku Pšovku.

co navštívit ve středních Čechách a v okolí Prahy
Zdroj: Michal Klajban

Najdete ho mezi obcemi Dobřeň – Olešno – Romanov a Lhotka u Mělníka a pomyslným centrem je obec Kokořín s hradem Kokořín. 

Hrad Kokořín vás zaujme už z dálky. Nejlépe je vidět od silnice mezi Kokořínským dolem a obcí Kokořín.

co navštívit ve středních Čechách a v okolí Prahy
Zdroj: Horakvlado

Tímto místem se stačí jen procházet, protože tady opravdu platí, že cesta je cíl – skalní byty, jeskyně, vyhlídky na každém kroku. Mezi nejznámější patří Jestřebické a Mšenské pokličky, rokle Apatyka nebo skalní byt a reliéfy Harasov.

co navštívit ve středních Čechách a v okolí Prahy
Mšenské pokličky (zdroj: Jirka23)

Čtvrt hodinky odtud je vzdálený skalní útvar Čertovy hlavy.

Kam na dovolenou v ČR
Čertovy hlavy

Kde složit hlavu v Máchově kraji?

Apartmány Residence LakePark

Jen pár minut od pláže ?. Apartmány, kde se budete cítit jako doma ❤. A pro čerstvé rohlíky nemusíte vystrčit paty ze dveří ?.

? Skvělá poloha pár minut od Máchova jezera

? Možnost snídaní

? Kompletně vybavené apartmány až pro 6 osob

✅ Zrušení rezervace zdarma

✅ Neplatíte nic předem

? Ceny od 2965 Kč na noc za celý apartmán pro až 4 osoby

Chatky Lea u Máchovo jezera

Jen pár kroků od Mácháče ?. Pod borovicemi, kde budete mít v létě příjemný chládek. Přesně tady najdete tyhle chatky za skvělé ceny ?.

Chata Malběnka

Přímo na skále. S božím výhledem. Klid a pohoda. Tohle zažijete v chatě Malběnka ❤.

? Skvělá poloha pod hradem Kokořín v Kokořínském dole

? Možnost snídaní

? Kompletně vybavená chata až pro 4 osoby

✅ Zrušení rezervace zdarma

? Ceny od 2180 Kč na noc za celou chatu pro až 4 osoby

Kam na dovolenou v ČR: ČESKÝ RÁJ

Český ráj je chráněná krajinná oblast plná skalních měst a světniček, zřícenin hradů a vrchů s výhledem do okolí. Leží severně od Prahy mezi městy Mnichovo Hradiště, Jičín a Železný Brod. Srdcem Českého ráje je město Turnov.

Povinnou zastávkou je alespoň jedno ze skalních měst. Mezi nejoblíbenější patří Prachovské skály a Hruboskalsko. Každé je něčím jiné, takže pokud máte čas, jsem za projít si obě města.

Pokud chcete víc klidu, vydejte se do Příhrazských skal. Při troše štěstí tu natrefíte na nádherné skalní útvary, které se stále schovávají masové turistice.

Na severu Českého ráje v Maloskalsku prozkoumejte Besedické skály se skvělým výhledem na “české Dolomity” – Suché skály. Vynechat nemůžete (prostě nemůžete, věřte mi ?) ani skalní hrad Vranov s božím výhledem na Malou Skálu.

Děti si užijí zábavu v parku Šťastná země nebo na dětské prohlídce na hradě Kost a v údolí Plakánek.

Více informací o Českém ráji se dozvíte v tomto článku:

Kde se ubytovat v Českém ráji?

Skvělou základnou jsou chatky Březka, které máte jen pro sebe a můžete se smočit ve venkovním bazéně. Jsou útulné a dobře vybavené. Nebo nádherná chatička Monika u Hrubé Skály a nedaleko odtud roubenka Amulet. Na obou místech se budete cítit jako doma. Dalším tipem je apartmán v Žehrově, kde vám taky nebude nic chybět. A jako poslední tip tu mám hotel Podkost přímo pod známým hradem Kost.

Kam na dovolenou v ČR: ORLICKÁ PŘEHRADA

Orlická přehrada je co do objemu vody největší přehradou v ČR. Najdete jí na řece Vltavě jižně od Prahy.

Zdroj: konstrukce.cz

Po přehradě se můžete projet lodí nebo se pokochat zámkem Orlík, jehož původním účelem bylo vybírání cla od projíždějících lodí.

Zdroj: zamekorlik.cz

U soutoku řek Vltava a Otava pak leží krásný hrad Zvíkov.

hrad Zvíkov u soutoku

Vykoupat se můžete například v kempu Popelíky, Trhovky, Lavičky, Radava, Velký Vír, v Bukovanské zátoce a na dalších písčitých i kamenitých plážích, které se střídají se strmými skalnatými svahy.

Za návštěvu stojí i samotná přehrada. Je to největší betonová hráz u nás a zároveň přehrad tohoto typu je jen několik na světě.

Kde složit hlavu u Orlické přehrady?

Hausbót Vojťulín

Není lepšího ubytování v létě než přímo na vodě ?. Třeba v útulném hausbótu, kde vám nic chybět nebude.

? Skvělá poloha přímo na vodě – plout můžete, kam se vám zachce

? Kompletně vybavený hausbót až pro 3 osoby

? V zázemí kempu Radava vyžití pro děti

? Ceny od 1177 Kč na noc pro až 3 osoby

Kam na dovolenou v ČR: JIZERSKÉ HORY

Jizerské hory jsou známé svými hřebenovými trasami a skalními vyhlídkami, ze kterých si užijete daleké výhledy na okolní lesy. Jsou dokonale protkané turistickými i běžeckými trasami, díky čemuž se stávají ideálním místem pro celoroční dovolenou.

Kam na dovolenou v ČR

Když se řeknou Jizerky, jako první se mi vybaví osada Jizerka. Nejvýše položená obec v ČR a taky jedna z nejkouzelnějších.

Kam na dovolenou v ČR
osada Jizerka

Od osady můžete pokračovat k přírodní rezervaci Rašeliniště Jizerky a jestli máte dostatek času, až dál na Pytlácké kameny, odkud se vám naskytne skvělý výhled na ostatní vrcholy v Jizerkách. Mezi další nej vrcholy patří Paličník, Jizera, Frýdlantské cimbuří nebo nejvyšší vrchol Smrk.

Frýdlantské cimbuří (zdroj: Björn Ehrlich)
Jizera (zdroj: Martin Veselka)

Bavit vás budou i vodopády Černé Desné, muzeum Járy Cimrmana, přírodní rezervace Čihadla s vyhlídkou nebo oblíbená rozhledna Tanvaldský Špičák.

vodopády Černé Desné (zdroj: město Tanvald)

Těch míst je daleko víc a jejich výčet včetně mapy najdete v tomto článku:

Kde složit hlavu v Jizerských horách?

Penzion Pod Sudem

Na severu Jizerských hor v Lázních Libverda leží takhle krásná chaloupka. Ideální pro rodiny s dětmi ?‍?‍?‍?.

? Apartmány vhodné pro páry i rodiny s dětmi

? Zahrada s posezením

? Dětské hřiště

✅ Zrušení rezervace zdarma

? Ceny od 1200 Kč za noc pro dva

Hotel Maxov s polopenzí

Hotel s ideální výchozí pozicí pro celou řadu výletů v Jizerských horách. S hernou pro děti a polopenzí, abyste si dokonale odpočinuli od každodenního koloběhu ?.

? Polopenze v ceně

? Dětská herna a hřiště

? Děti za zvýhodněnou cenu

? Finská sauna v ceně

? Termín si můžete zvolit později

? Ceny od 1295 Kč za noc pro dva

Jedete s bandou kamarádů nebo více rodin? Mrkněte na chatu Ondrášek, kde budete mít jen pro sebe velkou zahradu, bazén, gril a dětské hřiště.

Kam na dovolenou v ČR: KRKONOŠE

Krkonoše jsou rájem pro pěší turisty. Díky stezkám se dostanete i do prvního stupně Krkonošského národního parku.

Kromě výšlapu na Sněžku si nenechte ujít trasu přes hřeben Zlaté návrší od Medvědína kolem Kotelních jam, Pančavského vodopádu, Labské boudy až po Sněžné jámy na hranicích s Polskem.

Kotelní jámy
Pančavský vodopád
Sněžné jámy

A pokud hledáte trasu, která bude víc připomínat vysokohorskou turistiku, zkuste Kozí hřbety. Dál třeba až k Luční boudě a přes krkonošskou tundru na Sněžku.

Kozí hřbety (zdroj: Petr Filippov)
Luční bouda a Sněžka

S dětmi v Krkonoších vyrazte třeba na bobovou dráhu ve Špindlu nebo v Harrachově, do farmaparku Muchomůrka nebo Stezku korunami stromů.

Stezka korunami stromů

Vše o Krkonoších se dozvíte v těchto článcích:

Kde složit hlavu v Krkonoších?

Útulní moderní apartmány Krakonošova dílna se skvělou polohou přímo ve Špindlu, odkud to budete mít kousek na výlety i sjezdovky ⛰?.

Chcete si dokonale odpočinout ?? Žádné vyvařování, až přijdete po celodenním trajdání nebo sjíždění svahů? Mrkněte na chalupu Dřevěnka s polopenzí ?.

Pro větší skupinu lidí je ideální takhle kouzelná horská chata, kde se fakt budete cítit i vevnitř jako na horách ??.

Kam na dovolenou v ČR: CHKO BROUMOVSKO

Chráněná krajinná oblast Broumovsko plná skalních útvarů a skalních měst představuje výběžek na východě Čech.

Nejznámějším místem jsou Adršpašsko-teplické skály, největší celistvé skalní město ve střední Evropě.

Teplické skály
Adršpašské skály
jezero v Adršpašských skalách

Víc klidu si užijete v Broumovských stěnách. Jedná se o 10 km dlouhý a úzký hřbet , který zdobí četně skalní útvary. Jeho unikátem jsou Slavenské hřiby, tj. skalní útvary připomínající hřiby.

Broumovské stěny – Hřiby

Na své si na Broumovsku přijdou i milovníci barokních staveb.

Více tipů na výlety:

Kde se ubytovat na Broumovsku?

Nádherný statek a jízdárna s apartmány, kde si budete připadat jako v ráji. Skvělé místo pro páry i rodiny s dětmi a kousek od řady výletních bodů na Broumovsku.

Pro větší skupinu je ideální kouzelná roubenka přímo pod skalami. S pecí, kde se zahřejete a s výhledem na skály.

A pokud si chcete odpočinout od vaření, zkuste ubytování v chatkách s polopenzí ?. V osadě, kde si zahrajete volejbal, kuželky nebo kulečník ???. A i na děti se tady myslelo – houpačky, pískoviště nebo promítání dětských filmů je zabaví dokonale.

Kam na dovolenou v ČR: CHKO ŽĎÁRSKÉ VRCHY

Přesouváme se na Vysočinu. Její nejkrásnější část má pojmenování – CHKO Žďárské vrchy. Je to místo plné turistických tras a skalních útvarů i vyhlídek.

Zdroj: Josef Kreuz

Oblíbeným výletem je nejvyšší vrchol Českomoravské vrchoviny – Devět skal a taky Malinská a Drátenická skála.

Devět skal (Zdroj: Josef Kreuz)
Malinská skála (Zdroj: Petr1888)

Nádech tajemna nese poutní kotel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Rádi byste se někde smočili? Zajděte si do Velkého Dářka, největšího rybníku na Vysočině.

kostel. sv. Jana Nepomuckého (zdroj: gampe)

Děti se pobaví v zábavném parku Saloon Expres Polnička nebo v pohádkové vesničce Podlesíčko.

Saloon Express Polnička (zdroj: vysocina.eu)

Ještě více tipů, kam na Vysočině včetně mapy:

Kde složit hlavu v CHKO Žďárské vrchy?

Chalupa pod strání

Uprostřed přírody, v chráněné oblasti Žďárských vrchů, najdete Chalupu pod strání. Skromnou, ale útulnou. Venkovské ubytování, které ocení všichni, co milují domácí koláče ??.

Zdroj: Booking

? Snídaně v ceně

? Vhodné pro pár i rodinu s dětmi

? Venkovní bazén

✅ Zrušení rezervace zdarma

? Ceny od 970 Kč na noc pro dva

Chalupa U Tří jasanů

Chalupa U Tří jasanů je ideální pro rodinu ?‍?‍?‍? nebo skupinku kamarádů. Děti se tu skvěle vyřádí na zahradě s hřištěm a trampolínou. A navíc je za hubičku ?.

Kam na dovolenou v ČR: ČESKÁ KANADA

Česká Kanada je území o rozloze 300 m2 mezi Slavonicemi, Novou Bystřicí a obcí Kunžak. Najdete tady zachovalou a čistou přírodou, která nese prvky krajiny v Kanadě.

Dominantou oblasti je mohutná románská zřícenina hradu Landštejn.

Zdroj: Kralpilot

Kromě toulek přírodou po jedné z řady turistických tras můžete zamířit obdivovat krásnou architekturu do městečka Slavonice nebo zámek Český Rudolec, kterému se přezdívá “malá Hluboká”.

Slavonice (zdroj: Petr Vodička)
Český Rudolec (zdroj: jiznicechy.cz)

Kousek odtud se můžete pokochat bizony na ranči nebo si prohlédnout krajinu z ptačí perspektivy z rozhledny U Jakuba. Ta svým tvarem připomíná tužku. Kousek od ní je známý skalní útvar Ďáblova prdel.

Zdroj: ceskakanadazvysky.cz

Tipy na výlety v České Kanadě a celých jižních Čechách + mapu najdete v tomto článku:

Kde složit hlavu v České Kanadě?

Bison Ranch

Co říkáte na ubytování na bizoním ranči ?? Skvěle tu vaří (mimo jiné si můžete dát i specialitu z bizona).

Zdroj: Booking

? Snídaně v ceně

? V nabídce pokoje i apartmány až pro 9 osob

? Dětské hřiště

✅ Zrušení rezervace zdarma

✅ Neplatíte nic předem

? Ceny od 1470 Kč na noc pro dva

Kam na dovolenou v ČR: NP PODYJÍ

Národní park Podyjí je sice nejmenším národním parkem u nás, ale to rozhodně neznamená, že by tu bylo méně míst k objevování. Leží mezi městy Vranov nad Dyjí a Znojmo a vine se jím kaňon řeky Dyje, který tady vytváří meandry, skalní stěny a kamenná moře.

Oblast jednoho z posledních zachovalých říčních údolí ve střední Evropě. Panenská příroda, kterou si můžete prohlédnout z řady vyhlídek nad údolím – například vyhlídka Ledové sluje, Hardeggská vyhlídka, Králův stolec nebo vyhlídka Železné schody.

Na jižním kraji NP Podyjí se rozprostírá jedna z nejstarších a nejvýznamnějších vinic u nás – vinice Šobes. Parádní výhled na vinici zažijete z vyhlídky Devět mlýnů.

vinice Šobes

Pokud se budete chtít v okolí vykoupat, určitě zajeďte na Vranovskou přehradu, která patří k těm nejkouzelnějším přehradám u nás.

Vranovská přehrada

Za kulturou vyrazte na zámek do Vranova nad Dyjí nebo do Znojma, kde je těch míst celá řada – Znojemské podzemí, rotunda sv. Kateřiny, staré město, premonstrátský klášter nebo městské hradby.

rotunda sv. Kateřiny ve Znojmě
Znojmo

Ještě více informací o NP Podyjí a jižní Moravě včetně mapy najdete v tomto článku:

Kde se ubytovat v NP Podyjí?

Nedaleko Podyjí a Vranovské přehrady leží kouzelná venkovská chalupa, kterou budete mít jen pro sebe. Tady se vám bude tuze líbit ?.

Přímo na kraji Podyjí pak leží chalupa U Studny s krásnou zahradou a interiérem, kde se budete cítit jako doma ❤.

Kam na dovolenou v ČR: CHKO PÁLAVA

Pálava nebo taky oficiálně Pavlovské vrchy je vápencové bradlo, které dříve chránilo hranice českého státu proti rakouským sousedům. Pálava je centrem vinařské oblasti a její stráně pokrývají stovky hektarů vinic.

Zdroj: Hotovsson

Nejvyšším bodem je vrch Děvín (550 m), ze kterého budete mít skvělý výhled na přehradu Nové Mlýny (to je taky skvělý tip na koupání ?).

Nové mlýny a Pálava v pozadí

Vynechat nemůžete ani kouzelné městečko Mikulov. Jako na dlani jej budete mít ze Svatého kopečku. Krásným místem je i lom na Janičově vrchu.

Kam na dovolenou v ČR
Mikulov a Svatý kopeček v pozadí
Kam na dovolenou v ČR
lom na Janičově vrchu

Milovníci historie musí navštívit archeopark Pavlov a Dolní Věstonice na severu Pálavy.

Jen čtvrt hodinky je od Pálavy vzdálený Lednicko-valtický areál. Oblast zámků a krásné architektury, která je zapsaná na seznamu UNESCO.

Kam na dovolenou v ČR
zámek Lednice
Janův hrad

Ještě více informací o CHKO Pálava a Lednicko-valtickém areálu včetně mapy najdete v tomto článku:

Kde složit hlavu v CHKO Pálava?

Vinařství Obelisk

Káva po ránu se super výhledem prostě chutná tak nějak líp. A na Moravě večer s vínkem ?. Pokud to máte podobně, mrkněte na Vinařství Obelisk na kopci mezi vinicemi ?.

Zdroj: booking.com
Výhled na Valtice a Pálavu (zdroj: Booking)

? Polopenze v ceně

✅ Zrušení rezervace zdarma

? Ceny od 2590 Kč na noc pro dva

Wellness hotel Iris s polopenzí

Hotel jen pár kroků od archeoparku v Pavlově a přehrady Nové Mlýny ?. Nikam nemusíte popojíždět. Stačí nazout kecky a vyrazit objevovat Pavlovské vrchy ?. A večer si pak užívat zdejší wellness ?.

Na Pavlovské vrchy můžete koukat přímo z terasy

? Snídaně v ceně

? Wellness

? Děti za zvýhodněnou cenu

? Termín si můžete zvolit později

? Ceny od 1499 Kč na noc pro dva

Pro větší skupinu je pak ideální chata U Studánky s božím výhledem přímo na Pálavu.

Kam na dovolenou v ČR: CHKO MORAVSKÝ KRAS

Moravský kras je největší a nejlépe vyvinutou krasovou oblastí, ve které najdete nejširší škálu krasových jevů a přes 1000 jeskyní.

Mezi ty přístupné patří:

  • Punkevní jeskyně a propast Macocha
  • Kateřinská jeskyně s největším jeskyním prostorem
  • Sloupsko-šošůvské jeskyně s nejvýznamnějším zimovištěm netopýrů v Moravském krasu
  • jeskyně Balcarka s nejbohatší krápníkovou výzdobou v Moravském krasu
Zdroj: Jerzi Strzelecki
Zdroj: Prazak

Nedaleko odtud je krásný zámek v Lysicích s ojedinělou zahradní sloupovou kolonádou u nás. V Boskovicích se dominantně tyčí zřícenina hradu a najdete tu i známé westernové městečko, ze kterého budou určitě děti nadšené.

zámek v Lysicích (zdroj: Pudelek)
hrad Boskovice (zdroj: Mardoko)

Ještě více informací o Moravském krasu a okolí včetně mapy najdete v tomto článku:

Kde složit hlavu v Moravském krasu?

Farma Noe, to je oáza klidu v Moravském krasu. Vlastní farma, jezírko, welness a výborné snídaně ?.

Kam na dovolenou v ČR: CHKO JESENÍKY

Chráněnou krajinnou oblast Jeseníky tvoří horské louky, rašeliniště, jedny z nejvyšších vrcholů v ČR, vodopády a stovky kilometrů turistických tras, díky kterým načerpáte z Jeseníků to nejlepší.

Keprník

Rádi byste si vyšlápli na nějaký vrchol? Mezi ty nejoblíbenější patří Praděd, Šerák a Keprník. Všechny tři se dají projít v rámci jedné hřebenové trasy.

Na Praděd se dostanete taky z Karlovy Studánky přes vodopády Bílé Opavy po stejnojmenné naučné stezce.

vodopády Bílé Opavy

V Jeseníkách leží taky jeden ze 7 divů České republiky – přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně.

Dlouhé stráně (zdroj: Dlouhé Stráně)

Rašeliniště si pak můžete prohlédnout v přírodní rezervaci Rejvíz, kterou vás provede naučná stezka. Lázně Jeseník jsou známé svou lázeňskou architekturou.

Zdroj: Pudelek

Ještě více tipů, co vidět v Lázních Jeseník a celkově v CHKO Jeseníky včetně mapy najdete v tomto článku:

Kde se ubytovat v CHKO Jeseníky?

Vířivka na pokoji. Finská sauna u jezera. Rustikální pokoje. Výborné jídlo. A to vše dotváří krásná krajina Hrubých Jeseníků ?. Romantika pro dva v rezidenci U jezera jako vyšitá ❤.

Chcete si odpočinout od vaření? Zkuste ubytování v sudech, ze kterého budou děti nadšené. A i vy – protože dítě do 12 let je zdarma ?.

Kam na dovolenou v ČR: KRÁLICKÝ SNĚŽNÍK

Králický Sněžník je malé, ale výrazné pohoří na hranicích s Polskem. Pokud si vyšlápnete na nejvyšší bod oblasti, odmění se vám za vynaloženou námahu dokonalým výhledem.

Zdroj: sneznik.cz

Na úpatí pohoří leží vyhledávané středisko Dolní Morava. Místo, kde se zabavíte po celý rok. A především s dětmi, protože je tu hned několik zajímavých míst:

  • největší lanový park u nás s dobrodružnou věží s obří houpačkou
  • Stezka v oblacích
  • bobová dráha
  • dětský park Amálka
  • Mamutíkův vodní park a další atrakce
Stezka v oblacích

Více informace se o Králickém sněžníku dozvíte v článku:

Kde se ubytovat v Králickém Sněžníku?

Ubytování v penzionu Jirinka, kde je k dispozici dětské hřiště, trampolína a bazén ocení každý rodič všemi deseti ?‍?‍?‍??. Navíc s božím výhledem na Králický Sněžník ?.

Víc soukromí s rodinou nebo kamarády si užijete v dřevěné chaloupce Pod lomem. Uprostřed přírody Králického Sněžníku ?. A sauna jako příjemný bonus k tomu ❤.

A jestli vás jede větší skupina, mrkněte na chalupu na samotě kousek od Dolní Moravy. Dokonalý relax ? i pro rodiny s dětmi a kočárkem ?.

Kam na dovolenou v ČR: CHKO BESKYDY

Chráněná krajinná oblast Beskydy jsou výrazně zalesněná část Valašska s oblými vrcholy, která je protkaná řadou turistických tras. Zároveň se jedná o největší chráněnou oblast u nás.

Nejoblíbenějším beskydským vrcholem je ten nejvyšší – Lysá hora. Za nás můžeme doporučit výšlap na protější vrchol Smrk, ze kterého jsou ty výhledy krapet komornější ?. Oba vrcholy dělí vodní nádrž Šance, která zásobuje pitnou vodou Ostravu.

výhled při cestě na Lysou horu

Při své návštěvě si nemůžete nechat ujít ani beskydskou hřebenovku kopírující hranici Zlínského a Moravskoslezského kraje. Ta začíná v sedle Pustevny, odkud je to jen pár kroků ke Stezce Valaška.

Kam na dovolenou v ČR
Pustevny
Stezka Valaška

Po naučné stezce Radegast dojdete kolem známé sochy Radegasta až na stejnojmenný vrchol, který je symbolem historie této oblasti.

V Rožnově pod Radhoštěm vybudovali valašské muzeum v přírodě, které je nejznámějším skanzenem u nás. Skládá se z několika částí – Dřevěné městečko, Mlýnská dolina, Valašská dědina a samotné Valašské muzeum v přírodě.

Dřevěné městečko (zdroj: Bjalek Michal)

Hned u skanzenu je pak krásná Jurkovičova rozhledna.

Kam na dovolenou v ČR

Další informace o Beskydech a okolí najdete v tomto článku:

Kde se ubytovat v Beskydech?

Když člověk jede do Beskyd, tak si tu přírodu chce pořádně užít. V jízdárně Malenovice si jí užijete až až, protože apartmány jsou obklopené beskydskou přírodou ??. Na Lysou horu je to odtud jen kousek.

A pokud jedete s dětmi, ty budou určitě nadšené z koní, které tu chovají ?. I z dětského hřiště.

S dětmi určitě mrkněte na chalupu Na Hamrech. Bazén a trampolína s velkou zahradou jsou zárukou chvíle volna ?.

Pro velkou bandu je ideální roubenka Morávka. Kouzelná zvenku i zevnitř ?. Zcela na samotě v beskydské přírodě ?.

Za romantikou v páru ❤ zajeďte do malebného areálu Na Mlýně. Wellness, polopenze a v okolí krásná příroda ?.


Co si zabalit s sebou?

Nikdo nechce po cestě sedřené nohy do krve, otlačené popruhy v ramenou, vykloktané zuby zimou, obličej raka a vyschlo v krku ?.

Suma sumárum se tak neobejdete bez pořádných bot, dobrého batohu, větrovky, opalovacího krému a vody.

⏩ Podrobný článek o tom, co si zabalit s sebou na cestu a na turistiku včetně jídla.

Průvodce na cestu

Nevím, jak to máte vy, ale já radši koukám do papírové mapy než do navigace v telefonu. Holt stará škola ?. Google mapy jsou skvělé (na turistické mapy jediněmapy od Seznamu), ale občas nás už zavedly na taková místa, o kterých ani místní neměli tušení ?.

V autě máme vždy pro sichr klasickou automapu:

? Automapa ČR 1:770 000


Vybrali jste si? Kam vás nohy zavanou?

Šťastnou cestu ?❤.

Další inspirace:

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *