20 tipů, kam na dovolenou v ČR v roce 2024 (+ mapa)

kam na dovolenou v ČR

Česko je sice relativně malá země, ale ne tak malá, aby člověk občas postrádal inspiraci, co navštívit. A právě proto jsem přichystala tohoto průvodce s tipy, kam na dovolenou v ČR.

Vezmeme to pěkně po pořádku. Od západu na východ. Přes hory, jezera, skalní města až po vinice.

Pojďte se s námi podívat, kam na dovolenou v Česku.

Tipy na dovolenou v ČR – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu s tipy, kam na dovolenou v ČR. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci dovolené v České republice. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

20 perfektních tipů, kam na dovolenou v ČR

1. Krušné hory – dovolená v ČR

Žádné jiné české pohoří není zahaleno takovou rouškou tajemna jako právě Krušné hory. Málokde taky najdete tak husté lesy, rašeliniště, léčivé prameny v kombinaci s pozůstatky lidské činnosti. 

Měděnec krušné hory
Měděnec

Hlavním důvodem, proč jsou Krušné hory známé a často spíš nechvalně, je těžba nerostných surovin. Díky intenzivní sopečné činnosti, která tu dříve probíhala, jsou Krušné hory bohatým nalezištěm kovových rud a taky tu vyvěrá celá řada léčivých pramenů.

Současný ráz krajiny je už ale naprosto odlišný a pokud milujete přírodu, přijdete si na své. Projděte se hustými lesy, vystoupejte na skryté vyhlídky a užívejte si, že tu jste téměř sami.

Výhled z Křížové hory, Krušné hory / kam na dovolenou v ČR
Výhled z Křížové hory, Krušné hory / kam na dovolenou v ČR

Pokud jedete do Krušných hor poprvé, doporučuji oblast Horní Blatná – Boží Dar – Kovářská. Právě tady si nejvíc připomenete pozůstatky těžby, jako jsou například Vlčí a ledová jámaRýžovna a čedičový lom Hřebečná, důl Mauritius nebo největší propadlina dolu v ČR Červená jáma. Právě ojedinělý ráz hornické krajiny vedl k tomu, že jsou Krušné hory od roku 2019 na seznamu UNESCO.

V okolí Božího Daru najdete nejvyšší hory za celé pohoří – užijte si výhled z rozhleden na Klínovci, Blatenském vrchu nebo Plešivci. Nebo se vydejte po nenáročných stezkách na další tisícovky Meluzína a Křížová hora, kde často není široko daleko ani noha.

Oblast je taky rájem pro lyžaře a běžkaře, protože tu vede Krušnohorská magistrála.

Kam v Krušných horách s dětmi? Nenechte si ujít údolí mlýnků v Jáchymově, stezku a lanový park na Plešivci a oblíbenou Ježíškovu cestu v Božím Daru.

Krásná procházka je i k občerstvení u Červené jámy, kam se dostanete taky s kočárkem. Nebo přes Božídarská rašeliniště. Ještě více tipů najdete v článku s tipy na výlety v Krušných horách.

Až dostanete chuť na oplatku, zajeďte si na výlet do Karlových Varů (necelá půl hodina z Božího Daru).

Pohádkové občerstvení u Červené jámy
Pohádkové občerstvení u Červené jámy

Více tipů na výlety a turistické trasy najdete v článku Co navštívit v Krušných horách (včetně fotografií a popisu tras) nebo tipy na nejkrásnější místa Krušných hor. Článek Kam na dovolenou v Krušných horách vám pomůže při rozhodování, která oblast Krušných hor je pro vás nejlepší. Raději vybíráte podle ubytování? Podívejte se, kde se ubytovat v Krušných horách.

2. CHKO Slavkovský les

Slavkovský les nese přezdívku “český Island”. Čekají vás tady vyvěrající prameny, rašeliniště, hornictví, vzácné rostliny, rozhledny, hluboké lesy a pozůstatky sopečné činnosti.

Slavkovský les je rájem pro všechny, co chtějí vidět zajímavá místa a užít si chráněnou přírodu bez náporu turistů (pokud nepočítám Kladskou v letní dny).

Naučná stezka Kladská, Slavkovský les
Naučná stezka Kladská, Slavkovský les

Užijte si nenáročnou procházku kolem rašelinišť v kouzelné osadě Kladská nebo ke Svatošským skalám, vystoupejte pro nejlepší výhledy na Jeskynní vyhlídku nebo rozhlednu Krásno, nejkrásnější rozhlednu v ČR.

S oplatkou v ruce si projděte lázeňské kolonády v Karlových Varech a Mariánských Lázních, navštivte hrad Loket nebo relikviář svatého Maura v Bečově nad Teplou.

Výhled z Jeskynní vyhlídky

Kam s dětmi ve Slavkovském lese? V Mariánských lázních je krásný park miniatur Boheminium, v Krásně se můžete projet hornickým vláčkem a na svatém Linhartu u Karlových Varů projít lázeňské lesy s lanovým parkem, vyhlídkami a zvířátky v oborách.

Hrad Loket, Slavkovský les
Hrad Loket, Slavkovský les

Více tipů na výlety a turistické trasy najdete v článku Co navštívit ve Slavkovském lese (včetně fotografií a popisu tras) nebo Co navštívit v Karlovarském kraji.

Nejlepší ubytování ve Slavkovském lese:

 • Penzion statek Bernard: Skvělé ubytování pro rodiny s dětmi – minizoo, dětské hřiště, řemeslné dílny.
 • Hunting Lodge Vitkov najdete ukrytý v lesích Slavkovského lesa. Ideální ubytování, pokud hledáte klid od ruchu velkoměsta.
 • Penzion U Bílého koníka leží na okraji Slavkovského lesa ve vesnici Kostelní Bříza. Výborně tu vaří a některé pokoje jsou navíc s kuchyňkou.

3. České Švýcarsko – kam na dovolenou v ČR

České Švýcarsko, pískovcové území, které v Evropě nemá obdoby. I proto si zasloužilo České Švýcarsko zařazení mezi národní parky.

Kombinace pískovcových skal a pozůstatky sopečné činnosti tvoří ojedinělou krajinu, která každý rok láká víc a víc návštěvníků. Oblastí se navíc prořezává kaňon Labe, který tu vytváří prostor pro fantastické výhledy.

Pravčická brána České Švýcarsko / kam na dovolenou v ČR
Pravčická brána, České Švýcarsko

Když se řekne České Švýcarsko, většina z nás si vybaví impozantní skalní útvar Pravčická brána.

Dalším krásným místem v Českém Švýcarsku je Edmundova a Divoká soutěska. Edmundova soutěska bohužel zůstává po požáru v roce 2022 stále uzavřená, ale Divoká soutěska je už otevřená veřejnosti.

Pro nejlepší výhledy vyrazte do Jetřichovických stěn, kde se nachází Mariina vyhlídka, Vilemínina stěna a Rudolfův kámen, jedny z nejkrásnějších vyhlídek v Českém Švýcarsku. Jen kousek odtud vede trasa k Dolskému mlýnu, kde se točila Pyšná princezna. Z Jetřichovic si nenechte ujít taky skalní hrad Falkenštejn – ty výhledy odtud jsou fantastické.

Soutěsky Kamenice, České Švýcarsko
Soutěsky Kamenice, České Švýcarsko
Skalní hrad Falkenštejn
Skalní hrad Falkenštejn

České Švýcarsko je nádherné, ale v létě je tu opravdu plno. Pokud si ho chcete užít víc v klidu, vydejte se na jeho sever – podívejte se v předchozím článku na tipy na výlety v Českém Švýcarsku. Daleko klidněji je taky v Lužických horách, které s Českým Švýcarskem sousedí.

Kam s dětmi v Českém Švýcarsku? S dětmi navštivte v Českém Švýcarsku indiánskou vesničku Rosehill, Pavlínino údolí nebo trpasličí skálu u Rynartic, kratičkou trasu kolem malovaných skřítků ve skalách.

Čtěte více tipů na nejkrásnější místa v Českém Švýcarsku v předchozím článku.

Nejlepší pobyty v Čechách a na Moravě 😴
Zde najdete širokou nabídku pobytů v Čechách a na Moravě. Můžete si vybrat z různých termínů, ubytování se snídaní či s polopenzí, v hotelech, penzionech nebo srubech. V nabídce je ubytování pro rodiny i pro páry s wellness.

4. Šumava – kam na dovolenou v ČR

Šumava, to jsou ledovcová jezera, rozhledny, rašeliniště a dechberoucí výhledy. Příroda, která svou jedinečnost podtrhla zařazením mezi národní parky.

Navštivte některé z ledovcových jezer – největší Černé jezero, které je snadno dostupné, Čertovo jezero s rozbouřenou hladinou nebo Prášilské jezero, kolem kterého můžete pokračovat na rozhlednu Poledník.

Čertovo jezero, Šumava
Čertovo jezero, Šumava
Rozhledna Poledník, Šumava
Rozhledna Poledník, Šumava
Trojmezí - Třístoličník, Šumava
Trojmezí – Třístoličník, Šumava

Pokochejte se panenskou přírodou kolem rašelinišť, jako je Tříjezerní slať nebo Chalupská slať.

Nenechte si ujít hřebenovku od Třístoličníku na hranicích s Německem, která je nenáročná a plná nádherných výhledů. Hřebenová trasa vás dovede až k Trojmezí, kde se stýkají hranice Čech, Rakouska a Německa. A pokud máte dostatek času, pokračujte dál na Plechý, nejvyšší vrchol české Šumavy.

Kam s dětmi na Šumavě? Navštivte vlčí výběh v Srní, jehož součástí je i pěkné hřiště, nebo se projděte naučnou stezkou Povydří.

Čtěte ještě více tipů, co navštívit na Šumavě včetně fotografií a popisu tras.

5. Lipno – kam na dovolenou v ČR

Lipno je se svou rozlohou 48,7 km2 největší přehradou v České republice. Právě proto se Lipnu přezdívá “české nebo jihočeské moře”. Leží na řece Vltava a nabízí spoustu možností, co tu můžete dělat. Od koupání po paddleboarding nebo jachting.

Lipenská přehrada u Frymburku / kam v jižních Čechách
Lipenská přehrada u Frymburku

Pravá strana Lipna je plná skrytých malých pláží a zákoutí. Naproti tomu levá strana je turisticky vyhledávaná – upravené pláže, kempy, větší kulturní vyžití apod.

Největším střediskem je Lipno nad Vltavou, kde se nachází Stezka korunami stromů Lipno, bobová dráha nebo lesní hřiště Království lesa.

Na Stezce korunami stromů si užijete 52 metrů dlouhý tobogán vedoucí středem vyhlídkové věže a 11 adrenalinových zastávek. Navíc je stezka bezbariérová.

Stezka korunami stromů Lipno / kam na dovolenou v ČR
Stezka korunami stromů Lipno

Okolí Lipenské přehrady je jako stvořené pro výlety. Vydejte se na vrchol Vítkův kámen se zříceninou Vítkův hrádek, odkud budete mít přehradu Lipno je na dlani. Nedaleko odtud se nachází taky Plešné jezero a vrchol Plechý.

Nebo navštivte Český Krumlov, který odtud leží jen půl hodinky.

Pro více tipů na výlety v jižních Čechách čtěte předchozí článek. Zde se dozvíte, co navštívit v Českém Krumlově.

6. Třeboňsko

Třeboňsko je chráněná oblast v jižních Čechách, která je doslova protkaná rybníky a četnými trasami.

Třeboňsko / kam na dovolenou v ČR

Obujte turistické boty nebo nasedněte na kolo a objevte nejznámější české rybníky Svět a Rožmberk. Navštivte městečko Třeboň, vykoupejte se v průzračně čisté vodě Pískovny nebo si sjeďte meandrující řeku Lužnici.

Třeboň / kam na dovolenou v ČR
Třeboň / kam na dovolenou v ČR

Třeboňsko je taky skvělou základnou pro objevování jižních Čech. Nedaleko odtud se nachází zámek Hluboká nad Vltavou, České Budějovice a Český Krumlov a východně pak Jindřichův Hradec.

Podívejte se na více inspirace, co navštívit v jižních Čechách.

Český Krumlov
Český Krumlov

Nejlepší ubytování na Třeboňsku:

 • Hotel Svět: Útulný hotel na kraji rybníka Svět u Třeboně, s wellness, zahradou a restaurací
 • Hotel Bílý koníček: Příjemný tříhvězdičkový hotel v krásné historické budově v centru Třeboně

7. Máchův kraj – Kokořínsko

Chráněná krajinná oblast Máchův kraj – Kokořínsko bavila už Karla Hynka Máchu. A vás bude určitě bavit taky.

Vyrazit sem můžete po celý rok. V létě na koupání k Máchovu jezeru a po celý rok na výlety, kterých je tu celá řada. Procházejte se po malebné krajině, kterou lemují rozličné skalní útvary nebo vystoupejte na hrad Bezděz či zříceninu Jestřebí

Máchovo jezero / kam na dovolenou v ČR
Máchovo jezero

Jižněji se rozprostírá Kokořínský důl, jedno z nejkrásnějších údolí v ČR, které svými pískovcovými skalami lemuje řeku Pšovku. Jeho pomyslným centrem je hrad Kokořín.

Čertovy hlavy, Kokořínsko
Čertovy hlavy, Kokořínsko

Nenechte si ujít zajímavá místa, jako jsou skalní útvary Jestřebické a Mšenské pokličky nebo Čertovy hlavy, skalní byt a reliéfy Harasov nebo rokli Apatyka.

Čtěte ještě více tipů na výlety v článku s tipy na výlety ve středních Čechách.

Nejlepší pobyty v Čechách a na Moravě 😴
Zde najdete širokou nabídku pobytů v Čechách a na Moravě. Můžete si vybrat z různých termínů, ubytování se snídaní či s polopenzí, v hotelech, penzionech nebo srubech. V nabídce je ubytování pro rodiny i pro páry s wellness.

8. Český ráj – kam na dovolenou v ČR

Český ráj je chráněná krajinná oblast plná skalních měst a světniček, zřícenin hradů a vrchů s výhledem do okolí. Leží severně od Prahy mezi městy Mnichovo Hradiště, Jičín a Železný Brod. Srdcem Českého ráje je město Turnov.

Hruboskalsko, Český ráj / kam na dovolenou v ČR
Hruboskalsko, Český ráj

Povinnou zastávkou je alespoň jedno ze skalních měst. Mezi nejoblíbenější patří Prachovské skály a Hruboskalsko. Každé je něčím jiné a určitě doporučuji projít si obě skalní města.

Pokud chcete víc klidu, vydejte se do Příhrazských skal. Při troše štěstí tu natrefíte na nádherné skalní útvary, jejichž přesná poloha je střeženým tajemstvím (a snad to tak i zůstane).

Prachovské skály, Český ráj
Prachovské skály, Český ráj

Na severu Českého ráje se nachází Maloskalsko s úžasným skalním hradem Vranov. Východně se rozprostírají Besedické skály, skalní město plné cestiček, skrytých zákoutí a nádherných vyhlídek.

Zřícenina hradu Trosky
Zřícenina hradu Trosky

Kam s dětmi v Českém ráji? Navštivte zábavný park Šťastná země nebo se vydejte na dětskou prohlídku na hradě Kost a do údolí Plakánek.

Čtěte více tipů na výlety v Českém ráji v předchozím článku (včetně fotografií a popisu tras).

9. Orlická přehrada

Orlická přehrada byla vybudována v polovině minulého století na řece Vltavě. Na délku měří téměř 70 km a má největší betonovou hrázi v České republice.

Kolem přehrady se nachází několik kempů, je tu dostatek možností ubytování, restaurací a aktivit. V letních měsících můžete vyrazit na plavbu lodí. Jízdní řády a možnosti plavby najdete tady.

Vykoupat se můžete například v kempu Popelíky, Trhovky, Lavičky, Radava, Velký Vír, v Bukovanské zátoce a na dalších písčitých i kamenitých plážích, které se střídají se strmými skalnatými svahy.

Přehrada Orlík / tipy na výlety v jižních Čechách
Přehrada Orlík / kam na dovolenou v ČR

Přehrada Orlík je rájem nejen pro letní dovolenou u vody, ale taky pro pěší turistiku. Jejím okolím totiž vedou četné turistické trasy včetně naučné stezky Orlík – Zvíkovské podhradí.

V rámci prohlídky můžete navštívit hráz i vodní elektrárnu Orlík. Komentované prohlídky probíhají denně, ale je potřeba se objednat předem.

Na skalním ostrohu u přehrady Orlík se tyčí zámek Orlík. Právě po něm byla vodní nádrž Orlík pojmenovaná.

Zámek Orlík / tipy na výlety v jižních Čechách
Zámek Orlík, Orlická přehrada

Hrad Zvíkov má strategickou polohu na soutoku řek Vltava a Otava. Díky tomu jsou odtud perfektní výhledy na přehradu.

Čtěte více tipů, co navštívit v jižních Čechách a v okolí Orlické přehrady.

10. Jizerské hory – dovolená v ČR

Jizerské hory představují malebné hory na severu Čech, na východě sousedící s Krkonošemi. Jsou poseté hustými lesy, které skrývají nádherné výhledy, vodopády a skalní útvary.

Vyhlídka Frýdlantské cimbuří, Jizerské hory
Vyhlídka Frýdlantské cimbuří, Jizerské hory

Jizerské hory jsou dokonale protkané turistickými i běžeckými trasami, díky čemuž se stávají ideálním místem pro celoroční dovolenou.

V létě tu můžete doslova prochodit boty nebo sjezdit Jizerské hory na kole skrz na skrz po husté síti cyklostezek. A v zimě? Zdejší běžecké stopy a Jizerská 50 je doslova legendární.

Bedřichovská přehrada, Jizerské hory
Bedřichovská přehrada, Jizerské hory

Užijte si nádherné výhledy z Frýdlantského cimbuří, Jizery, Paličníku, Smrku a spousty dalších míst. Navštivte přehradu Bedřichov, muzeum Járy Cimrmanna nebo neobvyklou vyhlídku Špička.

A to není zdaleka vše – více tipů na výlety najdete v článku Co navštívit v Jizerských horách (včetně fotografií, popisu tras a mapy).

11. Krkonoše – kam na dovolenou v ČR

Krkonoše jsou rájem pro pěší turisty. Díky stezkám se dostanete i do prvního stupně Krkonošského národního parku, jen se musíte držet značených tras.

Krkonoše možná nedosahují závratných výšek jako například Alpy, ale přesto vás naprosto očarují. Některá místa jsou naprosto dechberoucí – výšlap na Sněžku, Sněžné jámy, trasa přes hřeben Zlaté návrší kolem Kotelních jam nebo Kozí hřbety, kde na chvíli chytnete pocit, že jste se ocitli v Alpách.

Sněžné jámy, Krkonoše
Sněžné jámy, Krkonoše
Pohled ze Sněžky na Obří důl, Krkonoše
Pohled ze Sněžky na Obří důl, Krkonoše

Kam v Krkonoších s dětmi? Užijte si jízdu na bobové dráze ve Špindlerově Mlýně nebo Harrachově, navštivte farmapark Muchomůrka nebo se projděte po Stezce korunami stromů. Ve Velké Úpě je skvělé herní hřiště Pecka, kde se zabaví i dospělí.

Podívejte se na více inspirace, co navštívit v Krkonoších (včetně fotografií, podrobného popisu tras a mapy) nebo tipy na nejlepší turistické trasy v Krkonoších.

12. Broumovsko

Chráněná krajinná oblast Broumovsko představuje výběžek na východě Čech mezi Krkonošemi a Orlickým horami.

Je to oblast, která vás dostane krásnou přírodou protkanou skalními útvary i barokními stavbami.

Adršpašsko-teplické skály, Broumovsko / kam na dovolenou v ČR
Adršpašsko-teplické skály, Broumovsko / kam na dovolenou v ČR

Na severovýchodě svírají Broumovsko Javoří hory s nejvyšší vrcholem Ruprechtický Špičák a hřebenovkou, ze které si užijete parádní výhledy. Na jihovýchodě zase tvoří přirozené hranice Jestřebí hory s vrcholem Žaltman, kde si připomenete vojenskou historii v pěchotních srubech.

Nejznámějším místem na Broumovsku jsou Adršpašsko-Teplické skály, největší celistvé skalní město ve střední Evropě plné bizarních skalních věží a bloků, skalních stěn, hlubokých soutěsek, výklenků a podzemních prostor.

Slavenské hřiby, Broumovská stěna
Slavenské hřiby, Broumovská stěna

Víc klidu si užijete v Broumovských stěnách, 10 km dlouhém a úzkém hřbetu, který zdobí četně skalní útvary. Jeho unikátem jsou Slavenské hřiby, tj. skalní útvary připomínající hřiby.

Až Broumovsko prochodíte, můžete vyrazit do nedalekých Stolových hor v Polsku.

Inspirujte se tipy na výlety na Broumovsku (včetně fotografií a užitečných tipů).

Nejlepší ubytování na Broumovsku:

 • Skalní mlýn Adršpach: V klidné části Dolního Adršpachu se nachází Skalní mlýn Adršpach. Krásné, pohodlné ubytování s vlastní koupelnou a výbornou kuchyní. K dispozici zahrada, terasa i dětské hřiště.
 • Hotel Orlík: Tento hotel s restaurací se nachází přímo u vstupu do Teplických skal. Pokoje jsou moderní, stylově čisté a s vlastní koupelnou i rychlovarnou konvicí.
 • Green Valley Park: Ubytování v samostatných chatách, které poskytují vše potřebné (kuchyň, posezení, vlastní koupelna, blízkost obchodu). Skvělé místo pro rodiny s dětmi.

13. Vysočina a Žďárské vrchy

Přesouváme se na Vysočinu, jejíž nejkrásnější část nese pojmenování CHKO Žďárské vrchy. Celá Vysočina je plná turistických tras a skalních vyhlídek, odkud si užijete fantastické výhledy na zvlněné kopce Vysočiny.

Skalní útvar Devět skal, zdroj: Josef Kreuz

Navštivte Devět skal, nejvyšší vrchol Českomoravské vrchoviny a Žďárských vrchů nebo skalní vyhlídky Malinská a Drátenická skála. Nedaleko Žďárských vrchů se nachází Toulovcovy maštale, oblast plná pískovcových skal.

Nenechte si ujít poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který je zapsaný na seznamu UNESCO.

Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého, Vysočina
Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého, Vysočina

Srdcem Žďárských vrchů je rybník Velké Dářko, oblíbené místo pro koupání na Vysočině.

Kam s dětmi na Vysočině? Děti se pobaví v zábavném parku Saloon Expres Polnička, v pohádkové vesničce Podlesí nebo westernovém městečku Šiklův mýn.

Podívejte se na všechny tipy na výlety na Vysočině (včetně fotografií, popisu tras a mapy).

Nejlepší pobyty v Čechách a na Moravě 😴
Zde najdete širokou nabídku pobytů v Čechách a na Moravě. Můžete si vybrat z různých termínů, ubytování se snídaní či s polopenzí, v hotelech, penzionech nebo srubech. V nabídce je ubytování pro rodiny i pro páry s wellness.

14. Česká Kanada – kam na dovolenou v Čechách

Česká Kanada je území o rozloze 300 m2 mezi Slavonicemi, Novou Bystřicí a obcí Kunžak. Najdete tady zachovalou a čistou přírodou, která nese prvky krajiny v Kanadě.

Pohled na Českou Kanada z rozhledny U Jakuba
Pohled na Českou Kanada z rozhledny U Jakuba

Dominantou České Kanady je hrad Landštejn, mohutná zřícenina hradu z románské doby.

hrad Landštejn výlety v jižních Čechách

Chcete omrknout Českou Kanadu z výšky? Vyrazte na rozhlednu U Jakuba na vrcholu Havlova hora v nadmořské výšce 680 m. Svým tvarem připomíná tužku a je největší vyhlídkovou stavbou z dřevěných profilů v ČR.

Kousek odtud je lesopark s přírodním bludištěm, perníkovou chaloupkou a zabudovanými herními prvky. Vyřádí se tady menší i větší děti. Po naučné stezce můžete pokračovat dál až ke skalnímu útvaru Ďáblova prdel.

Telč, Vysočina

Kromě toulek přírodou můžete zamířit taky za krásnou architekturou do městečka Slavonice, na zámek Český Rudolec nebo do Jindřichova Hradce. Kousek je to taky do Telče.

Tipy na výlety v České Kanadě najdete v článku Co navštívit v jižních Čechách.

15. NP Podyjí

Národní park Podyjí je sice nejmenším národním parkem v Česku, ale to neznamená, že by tu bylo méně míst k objevování. Podyjí se rozprostírá mezi městy Vranov nad Dyjí a Znojmo kolem kaňonu řeky Dyje, která tady vytváří meandry, skalní stěny a kamenná moře.

Podyjí / kam na dovolenou v ČR

A proč navštívit NP Podyjí? Jedná se o jedno z posledních zachovalých říčních údolí ve střední Evropě. S panenskou přírodou, která odkrývá spoustu vyhlídek na údolí – vyhlídka Ledové sluje, Hardeggská vyhlídka, Králův stolec nebo vyhlídka Železné schody.

Pohled na vinici Šobes z vyhlídky Devět mlýnů
Vranovská přehrada

Vranovská přehrada je perfektním místem na koupání a hrad Vranov nad Dyjí a staré město Znojma zase zaujmou svojí architekturou.

Více informací o NP Podyjí a jižní Moravě se dočtete v článku Co navštívit na jižní Moravě.

16. CHKO Pálava – kam na dovolenou na Moravě

Když se řekne jižní Morava, je to právě okolí Pálavy, co se většině lidí vybaví.

Pálava je vápencové bradlo, které dříve chránilo hranice českého státu proti rakouským sousedům. Pálava je centrem vinařské oblasti a její stráně pokrývají stovky hektarů vinic.

Nejvyšším bodem je vrch Děvín, ze kterého budete mít skvělý výhled na přehradu Nové Mlýny, kde se můžete vykoupat.

Pálava / kam na dovolenou v ČR

Navštivte nádherné městečko Mikulov, vylezte na Svatý kopeček nebo užijte si pohled na zatopený lom na Janičově vrchu. Milujete historii? Nenechte si ujít archeopark Pavlov a Dolní Věstonice na severu Pálavy.

Mikulov, jižní Morava
Mikulov, jižní Morava

Jen čtvrt hodinky je od Pálavy vzdálený Lednicko-valtický areál. Oblast zámků a krásné architektury, která je zapsaná na seznamu UNESCO.

Zámek Lednice
Zámek Lednice

Inspirujte se tipy na výlety, co navštívit na jižní Moravě (včetně fotografií, popisu tras a mapy).

17. CHKO Moravský kras

Moravský kras je největší a nejlépe vyvinutou krasovou oblastí, která ukrývá přes 1000 jeskyní. Navštivte Punkevní jeskyně a propast Macochu, Kateřinské jeskyně s největším jeskynním prostorem, Sloupsko-šošůvské jeskyně nebo jeskyni Balcarku s nejbohatší krápníkovou výzdobou.

Propast Macocha
Propast Macocha

Pokud máte rádi krásnou architekturu, nedaleko odtud stojí zámek Lysice s ojedinělou zahradní sloupovou kolonádou. Nebo navštivte Boskovice s dominantní zříceninou hradu a westernovým městečkem.

Vykoupat se můžete v kaolinovém lomu Rudice s krásně teplou vodou nebo v rybníku Olšovec s kempem, restauracemi a kompletním zázemím.

Přírodní areál Velká dohoda se nachází na severu Moravského krasu a je plný nejrůznějších aktivit pro děti i dospělé včetně ferrat a lanového parku.

Jeskyně Balcarka, Moravský kras
Jeskyně Balcarka, Moravský kras

Čtěte více inspirace, co navštívit v Moravském krasu a okolí.

Nejlepší ubytování v Moravském krasu:

 • Statek Samsara: Krásné ubytování s wellness na klidném místě uprostřed přírody
 • Hotel Kras: Čtyřhvězdičkový hotel s bazénem, vířivkou a restaurací s panoramatickou terasou
 • Penzion Na Gruntě: Útulný penzion s nově zařízený pokoji a restaurací

18. CHKO Jeseníky – kam na dovolenou v ČR

Jeseníky patří spolu s Krkonošemi a Králickým Sněžníkem k českým pohořím, jejichž výška dosahuje nad horní hranici lesa. Zároveň se jedná o nejlesnatější chráněnou oblast, která ukrývá hojná rašeliniště a prameny.

Vřesová studánka, Jeseníky
Vřesová studánka, Jeseníky

Jeseníky jsou hory, které mají jedny z nejkrásnějších turistických tras v Česku. Na své si přijdou rodiny s dětmi, které vyhledávají nenáročné turistické trasy, ale taky ti, kteří mají radši náročnější celodenní túry.

Trasy vás zavedou na vrcholy s panoramatickými výhledy (Praděd, Šerák, Keprník), skalní vyhlídky, k vodopádům ukrytým v lesích nebo skrz soutěsky, kde budete zdolávat převýšení po žebřících a občas i za pomocí lana.

V Jeseníkách leží taky jeden ze 7 divů České republiky – přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně.

Výhled z Keprníku na Praděd, Jeseníky
Výhled z Keprníku na Praděd, Jeseníky
Dlouhé stráně, Jeseníky
Dlouhé stráně, Jeseníky

Čtěte více tipů, co navštívit v Jeseníkách (včetně fotografií, popisu tras a mapy).

19. Králický Sněžník – kam na dovolenou v ČR

Králický Sněžník je malé, ale výrazné pohoří na hranicích s Polskem. Pokud si vyšlápnete na nejvyšší vrchol Králický Sněžník, odmění se vám za vynaloženou námahu dokonalým výhledem.

socha slůněte cestou na Kralický Sněžník
Socha slůněte cestou na Kralický Sněžník

Projděte si hřebenovku s rozhlednou Klepáč nebo navštivte nedalekou rozhlednu Na Králičáku.

Na úpatí pohoří leží vyhledávané středisko Dolní Morava. Tady se zabavíte po celý rok. Čeká tu na vás nejdelší lanový most, Stezka v oblacích, největší lanový park v ČR, pro děti dětský park Amálka nebo Mamutíkův vodní park.

Více tipů ke Králickému Sněžníku čtěte v článku, co navštívit ve východních Čechách.

Skywalk, Dolní Morava
Skywalk, Dolní Morava
Stezka v oblacích, Dolní Morava
Stezka v oblacích, Dolní Morava

Nejlepší ubytování v Králickém Sněžníku:

20. CHKO Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy je výrazně zalesněná část Valašska s oblými vrcholy, která je protkaná řadou turistických tras. Zároveň se jedná o největší chráněnou oblast v ČR.

Vyšlápněte si na vrcholy Lysá hora, Smrk, Velký Javorník nebo Soláň či navštivte Valašské muzeum v Rožnově pod Radhoštěm s Jurkovičovo rozhlednou.

Pohled z trasy na Lysou horu, Beskydy
Pohled z trasy na Lysou horu, Beskydy
Valašské muzeum, Rožnov pod Radhoštěm
Valašské muzeum, Rožnov pod Radhoštěm

Nebo si projděte část hřebenovky ze sedla Pustevny, kde si můžete prohlédnout kouzelné stavby Maměnka a Libušín a navštívit Stezku Valašku.

Čtěte další tipy na výlety a turistické trasy, co navštívit v Beskydech. Vytvořili jsme podrobného průvodce, kde se ubytovat v Beskydech (nejlepší oblasti, co podniknout v okolí, kam na jídlo) a seznam s nejlepšími wellness hotely v Beskydech.

Toto bylo našich 20 tipů, kam na dovolenou v ČR. Jaká je vaše ideální dovolená v České republice? Šťastnou cestu!

Více tipů, kam na dovolenou

KAM K MOŘI: Inspirujte se, kam do Chorvatska k moři. Nebo vás víc zaujalo Řecko? Kam k moři v Řecku sdílíme v dalším článku.

TURISTIKA: Dolomity v Itálii jsou jedním z nejkrásnějších pohoří na světě. Slovensko je rájem pro pěší turistiku – podívejte se, kam na hory na Slovensko.

ITÁLIE: V Itálii je tolik krásných míst – ta nejkrásnější místa v Itálii jsme sepsali v samostatném článku.

ŠPANĚLSKO: Inspirujte se tipy na místa, co navštívit ve Španělsku. Od pláží, historických měst po nádhernou přírodu. Mallorca je jedním z nejkrásnějších ostrovů ve Španělsku – podívejte se na fotografie a tipy, co vidět na Mallorce.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *