Kam v Řecku? 17 tipů na nejkrásnější místa a ostrovy, co navštívit v Řecku (+ praktické tipy)

nejkrásnější místa, co navštívit v Řecku

Vítejte v Řecku, říši mytologie, kde se historie plynule mísí s jemným středomořským vánkem. Řecko je kolébkou západní civilizace, která splétá starověké pověsti, živou kulturu a dechberoucí krajinu. Zde jsou tipy na nejkrásnější místa a ostrovy, co navštívit a vidět v Řecku.

Součástí článku jsou taky praktické informace – nejbližší letiště, doba letu, jak se dostat trajekty, nejlepší ubytování a podrobné tipy, kam v Řecku.

CO NAVŠTÍVIT A VIDĚT V ŘECKU

Užijte si návštěvu ikonického Acropolisu a azurově modré moře na nejkrásnějších ostrovech Řecka. Projděte se po dlážděných uličkách bělostných vesnic a vraťte se v čase do bohaté historie, která je v Řecku patrná na každém kroku.

Pojďte se s námi podívat na tipy, kam do Řecka a začněte plánovat své další dobrodružství.

KAM V ŘECKU – NEJKRÁSNĚJŠÍ ŘECKÉ OSTROVY

Řecké ostrovy tvoří čtvrtinu rozlohy celého Řecka. Je jich na 3000 a z toho 167 obydlených (i když přesné počty se v různých zdrojích liší).

Řecko má nejvíce obydlených ostrovů ze všech evropských zemí. Najdete tu malé ostrůvky ideální pro jednodenní výlet z pevniny i velké ostrovy, které patří mezi nejlepší destinace v Řecku.

V následujících seznamu si ukážeme nejkrásnější ostrovy v Řecku, kde strávíte perfektní dovolenou:

Kréta

Kréta, největší z řeckých ostrovů, je směsicí ohromující krajiny, bohaté historie, lahodné kuchyně a srdečné pohostinnosti.

Historická nabídka Kréty je stejně rozsáhlá jako ostrov sám. Navštivte labyrint ruin Knóssu, centrum minojské civilizace a legendární domov bájného Minotaura. Prozkoumejte četné kláštery na ostrově, například ikonický klášter Arkadi, symbol krétského odporu během osmanské nadvlády.

Knóssos / co navštívit na Krétě
Knóssos / co navštívit na Krétě

Hlavní město Heraklion je rušné město plné fascinujících muzeí, historických památek, živých trhů a bujarého nočního života. Chania s krásným starým přístavem, benátským majákem a okouzlujícím starým městem je místo, které vám ukradne srdce.

Hérakleion / co navštívit na Krétě
Hérakleion / co navštívit na Krétě

Kréta je proslulá svou kuchyní založenou na jedinečném pojetí řecké kuchyně. Ochutnejte dakos, tradiční krétský salát, vychutnejte si jedinečnou chuť sýra mizithra a nezapomeňte ochutnat raki, místní pálenku, která se často nabízí jako projev pohostinnosti.

Ostrov je rájem pro milovníky přírody a dobrodružství. Vydejte se na túru impozantní soutěskou Samaria, lenošte na růžovém písku pláže Elafonisi nebo prozkoumejte odlehlé zátoky a zálivy laguny Balos.

Pláž Elafonisi
Pláž Elafonisi
pláž Balos Kréta
Pláž Balos
Praktické informace pro dovolenou na Krétě

Kréta je jedním z nejoblíbenějších ostrovů v Řecku. Má výborné letecké spojení s téměř každým větším evropským městem. Letiště Nikos Kazantzakis se nachází východně od hlavního města Herákleion.

Z Prahy jste na Krétě za necelé 3 hodiny díky těmto aerolinkám:

  • Czech Airlines – Tradiční česká aerolinka nabízí pravidelné lety od května do října (v největší sezóně dokonce dvakrát denně). V základní ceně letenky máte příruční zavazadlo do 8 kg.
  • Eurowings – Německá nízkonákladová společnost poskytujte několik letů v sezóně.

Ubytování na Krétě 😴

ubytování kréta
Creta Maris Resort

5* resort s aquaparkem kousek od pláže

ubytování kréta řecko
Hotel Silver Beach

Apartmány s all-inclusive a bazénem

Nejkrásnější ostrovy v Řecku: Kykladské ostrovy

Santorini

Santorini není jen destinace, je to zážitek. Ztraťte se v labyrintu uliček, vychutnejte si víno na terase s výhledem na moře a zaposlouchejte se do kostelních zvonů, které se ozývají přes kalderu. A co teprve západ slunce, který bude nejspíš patřit k těm nejkrásnějším, jaký jste kdy viděli.

Už cesta na Santorini je dechberoucí. Jakmile se přiblížíte po moři, přivítají vás vysoké útesy kaldery. Ostrov je totiž místem jedné z největších sopečných erupcí v historii, minojské erupce, která se odehrála přibližně před 3 600 lety.

Díky geologické minulosti se Santorini pyšní pozoruhodnou krajinou, od černých a červených sopečných pláží až po dramatické skalní stěny, které vystupují z moře.

Červená pláž

Ikonickým obrazem Santorini jsou kykladské bílé budovy s modrými kopulemi, které se drží na útesech kaldery na pozadí tmavě modrého moře. Nejlepší výhled se vám naskytne na vesnice Fira a Oia.

SAntorini, Řecko

Santorini je gastronomickým rájem. Vulkanická půda v kombinaci s jedinečným mikroklimatem vytváří charakteristické chutě místních produktů. Ostrov je proslulý svým vínem, zejména odrůdou bílých hroznů Assyrtiko. V mnoha tradičních pokrmech se objevují také místní třešňová rajčata, fazole fava, bílý lilek a samozřejmě mořské plody a ryby.

☞ Čtěte našeho podrobné průvodce pro Santorini, kde se dozvíte vše potřebné pro dovolenou na Santorini.

Mykonos

Chuť čerstvých mořských plodů v taverně na pláži, zvuk vln narážejících do větrných mlýnů, pohled na úchvatný západ slunce a elektrizující energie plážové party, která trvá až do svítání – to je Mykonos.

Na Mykonosu se mísí kosmopolitní životní styl a tradiční řecký šarm. Labyrint uliček zdobených květinami a lemovaných elegantními butiky, módními kavárnami a živoucími bary je důkazem spojení starého a nového.

Mykonos Řecko
Mykonos / kam v Řecku k moři
Mykonos / kam v Řecku k moři
Mykonos / kam v Řecku k moři

Gastronomie ostrova je směsicí tradičních řeckých chutí a moderních kulinářských trendů. Ochutnejte místní sýr kopanisti, pochoutku z uzeného vepřového masa louzy nebo vlastní verzi baklavy.

Živá energie ostrova se rozprostírá i na jeho plážích, z nichž každá má svou vlastní osobitost. Od pláží Ornos a Platis Gialos, které jsou vhodné pro rodiny s dětmi, až po oblíbené pláže Paradise a Super Paradise, kde hudba nikdy neutichá. Pro únik a trochu klidu navštivte pláže Agios Sostis a Fokos.

Kousek od Mykonosu se nachází ostrov Délos, považovaný za rodiště Apollóna a Artemidy. Ostrov je zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO a patří k nejvýznamnějším archeologickým nalezištím v Řecku.

Praktické informace pro dovolenou na Mykonosu

Na Mykonos létají přímé linky z Vídně, Neapoli, Říma, Milána, Düssseldorfu a dalších měst. I s přestupem vycházejí často letenky velmi dobře. Letiště se nachází na západě ostrova. Zde můžete vyhledat všechny lety na Mykonos.

Druhou možností je letět do Atén a tady nasednout na lokální let nebo trajekt v přístavu Rafina, který pluje na Mykonos.

Zájezdy do Řecka 🏖️

Naxos – co navštívit v Řecku

Naxos je největším ostrovem Kyklad a nabízí autentický kousek řeckého života, kde tradiční zvyky vzkvétají uprostřed nádherné krajiny. Je to ostrov malebných vesniček, byzantských kostelů, starobylých ruin, svěžích údolí a jedněch z nejkrásnějších pláží v Řecku. Naxos je rájem pro ty, kdo hledají klidný únik z rušných letovisek.

Naxos, Řecko / nejkrásnější ostrovy v Řecku

Když se k Naxu blížíte po moři, přivítá vás Portara, mohutná mramorová brána, která je pozůstatkem nedokončeného Apollónova chrámu. Západy slunce jsou odtud jedny z nejkrásnějších.

Naxos, Řecko / nejkrásnější ostrovy v Řecku

Město Naxos neboli Chora je směsicí benátské a kykladské architektury. Jeho úzké, křivolaké uličky lemují místní obchůdky, tradiční taverny a útulné kavárny. Navštivte benátský hrad Kastro, ze kterého je panoramatický výhled na ostrov a moře za ním.

Ostrov je proslulý svými produkty, zejména sýry, jako je pikantní arseniko a krémová graviera. Brambory z Naxu, známé svou jedinečnou chutí, jsou základem mnoha pokrmů. A nenechte si ujít místní Kitron, citrusový likér, který je dokonalou tečkou za vynikajícím jídlem.

Naxos je však víc než jen krásné pláže. Ve vnitrozemí toho objevíte ještě daleko víc. Vesnice Apiranthos, zasazená v horách, je známá svými mramorovými uličkami a fascinujícími archeologickými a geologickými muzei. Nenechte si ujít archeologické naleziště chrámu Demeter.

Naxos je díky svému terénu ideální pro pěší turistiku a nabízí skvělé podmínky pro windsurfing a kitesurfing.

Naxos, Řecko / nejkrásnější ostrovy v Řecku
Praktické informace pro dovolenou na ostrově Naxos

Přímé lety na ostrov Naxos nelétají. Letecky se sem dostanete jen z Athén (40 minut) nebo pak trajekty z Athén a jiných ostrovů v okolí. Zde si můžete vyhledat všechny trajekty na ostrov Naxos.

Nejkrásnější ostrovy Řecka: Dodekany

Rhodos

Vítejte na ostrově Rhodos, největším z Dodekanéských ostrovů.

Vraťte se v čase a prozkoumejte středověké město Rhodos, které je zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO a ukrývá několik dechberoucích památek včetně Paláce velmistrů.

Staré město Rhodos Řecko
Staré město Rhodos
Palác velmistrů, Rhodos
Palác velmistrů, Rhodos

Milovníky přírody okouzlí Údolí motýlů, přírodní rezervace, která se v letních měsících hemží pestrobarevnými motýly. Pokud hledáte výlet s trochou adrenalinu, navštivte vodní stavbu Seven Sisters s jezerem, vodopády a tunelem.

Díky kilometrům pobřeží si každý na Rhodosu najde pláž podle svého gusta. Od rodinných vod na pláži Tsambika až po ráj surfařů v Prasonisi. Od pláže Prasonisi můžete dojít až k nejjižnějšímu bodu Rhodosu s majákem a fantastickými výhledy.

Prasonisi
Prasonisi

Nejlepší oblastí pro dovolenou u moře na Rhodosu je východní pobřeží, kde jsou ty nejlepší pláže a ideální počasí bez severního větru. Známými letovisky jsou Rhodos, Lindos, Pefki nebo Gennadi.

Pobřeží na západě a severu je skalnaté a větrné. Na druhou stranu je zdejší oblast nedotčená masovou turistikou a užijete si autentičtější tvář Rhodosu.

Praktické informace pro dovolenou na Rhodosu

Na Rhodos létají přímé spoje z Prahy, Vídně, Krakova a dalších měst. Letiště se nachází asi 20 minut jízdy autem od hlavního města Rhodos, popř. 45-60 minut autobusem.

Z Prahy jste na Rhodosu za necelé 3 hodiny s Czech Airlines, která létá pravidelně od května do října. České aerolinie doplňují několika lety taky nízkonákladové letecké společnosti Eurowings a Ryanair. Obě mají v základní ceně letenky pouze malý batoh/kabelku, ale i s příplatkem za odbavené zavazadlo vycházejí letenky dobře.

Ubytování na Rhodosu 😴

ubytování rhodos řecko
Pegasos Deluxe Beach Hotel

All-inclusive hotel se soukromou pláží

ubytování rhodos řecko
Blue Sea Beach Resort

4* resort u pláže Falikari

Kos

Kos je druhým největším ostrovem v Dodekanech, kde většina přímořských letovisek ožívá až v sezóně. Kos je hlavním městem a Kardemana významné turistické město se stálými obyvateli, oblíbeným letoviskem je Kefalos.

Ponořte se do minulosti ve městě Kos, kde se starověké řecké, římské a osmanské památky snoubí s živými náměstími a kouzelnými kavárnami. Toulejte se historickými uličkami a objevte Hippokratův strom, antickou Agoru a rytířský hrad, které vyprávějí příběhy o bohaté minulosti ostrova.

Kos Řecko

Asklepion, starověké léčebné centrum a místo zrodu moderní medicíny, je dokladem vyspělé antické civilizace Řecka.

Kromě historických pokladů je Kos rájem pro milovníky pláží. Ostrov s pobřežím dlouhým přes 290 kilometrů nabízí řadu písečných pláží a klidných zátok. Od křišťálově čisté vody Paradise Beach až po Agios Stefanos s pozůstatky antiky.

Paradise Beach na ostrově Kos
Paradise Beach na ostrově Kos

Nejkrásnější písečné pláže najdete na jižním pobřeží. Co tu ale nenajdete, je ubytování (nebo jen omezeně). Pláže jsou ale velmi dobře dostupné autobusem z Kefalosu a Kosu.

Kos je známý jako “ostrov cyklistů”, protože je plochý a rovinatý. Nejoblíbenější cyklostezka vede po severním pobřeží mezi městy Kos a Mastichari.

Praktické informace pro dovolenou na ostrově Kos, Řecko

Přímé spoje létají na Kos z Mnichova, Londýna a dalších měst. Kos má taky dobré spojení s letištěm v Aténách, kde můžete nasednout na let Atény-Kos.

Nejkrásnější ostrovy v Řecku: Jónské ostrovy

Korfu

Korfu je druhým největším Jónským ostrovem a taky jedním z nejzelenějších. Je to ostrov s bouřlivou historií, která je vepsaná do zdejších uliček. Projděte si staré město Korfu, které je zapsané na seznamu UNESCO a nese stopy benátského, francouzského a britského vlivu.

Nenechte si ujít Angelokastro, dechberoucí památku na vysokém zalesněném kopci na západním pobřeží Korfu.

Výhled z Angelokastro, Korfu
Výhled z Angelokastro, Korfu

Ostrov se pyšní rozmanitou krajinou, od zelených svahů hory Pantokrator, která je velmi snadno dostupná (autem i pěšky) až po nádherné pláže, jako jsou Paleokastritsa a Canal d’Amour.

Jednou z nejkrásnějších pláží na Korfu je Porto Timoni, kam se dostanete jen pěšky po útesech (pevná obuv nutná) nebo lodí z vedlejší pláže Agios Georgios.

Výhled z cesty na Pantokrator
Výhled z cesty na Pantokrator

Po cestě k Porto Timoni si užijete nádherné výhledy, stejně jako u Cape Drastis na severu ostrova (velmi snadno dostupné a ne tak známé místo).

Pokud vyhledáte pěší turistiku jako my, na Korfu si přijdete na své. Nejznámější turistickou stezkou je 150 km dlouhá “Stezka Korfu” vedoucí od jihu na sever. Je relativně snadná, dobře značená a vede přes kopce, laguny, jezera, kláštery a menší vnitrozemní městečka.

Porto Timoni, Korfu
Pláž Porto Timoni
Cape Drastis, Korfu
Cape Drastis, Korfu
Praktické informace pro dovolenou na Korfu

Korfu je velmi oblíbený ostrov, kam se letecky dostanete z řady evropských měst. Podívejte se na aktuální lety zde.

Z Prahy jste na Korfu za něco málo přes 2 hodiny s Czech Airlines, která létá pravidelně od konce května do začátku října. České aerolinie doplňují několika lety taky nízkonákladové letecké společnosti Eurowings a Ryanair. Obě mají v základní ceně letenky pouze malý batoh/kabelku, ale i s příplatkem za odbavené zavazadlo vycházejí letenky dobře.

Po města Korfu se pak můžete kromě taxi svézt autobusy. Modrobílé autobusy jezdi mezi letištěm, terminálem výletních lodí a do města Korfu. Zelené autobusy po zbytku ostrova.

Ubytování na Korfu 😴

ubytování korfu řecko
Labranda Sandy Beach

All-inclusive resort u pláže

ubytování korfu řecko
Oasis Hotel

3* hotel se soukromou pláží

Lefkáda

Lefkada je domovem jedněch z nejlepších pláží v Řecku, ne-li na světě. Porto Katsiki a Egremni s mléčně modrou vodou a vysokými útesy jsou naprosto dechberoucí.

Pláže tu jsou většinou štěrkovité, někde oblázkové. Ty nejkrásnější pláže najdete především na západním pobřeží (někdy mohou být hůře dostupné).

Porto Katsiki, Lefkada
Porto Katsiki, Lefkada

Vnitrozemí ostrova je zeleným rájem, který je protkaný tradičními vesnicemi a turistickými stezkami s panoramatickými výhledy.

Lefkadská kuchyně je chutnou směsicí řeckých a jónských tradic. Ochutnejte místní speciality, jako je ladopita, lahodný olejový koláč, nebo popíjejte místní víno Vardea.

Na rozdíl od většiny řeckých ostrovů je Lefkada spojena s pevninou plovoucím mostem, takže je snadno dostupná autem.

Milos, Lefkada
Milos, Lefkada
Praktické informace pro dovolenou na Lefkádě

Nejbližším letištěm je Preveza Aktion National Airport, které je od Lefkády vzdálené autem jen 20 minut. Přímé spoje létají z Düsseldorfu, Mnichova, Vídně nebo z Prahy se Smartwings.

Do Lefkády se pak dostanete snadno autobusem nebo taxi. Podívejte se na aktuální lety zde.

Zájezdy do Řecka 🏖️

Paxos – co navštívit v Řecku

Paxos se nachází jižně od Korfu. Skrytý klenot v Jónském moři, který patří mezi nejkrásnější ostrovy Řecka.

Tento malý řecký ostrov je stále nezkažený masovým turismem a poskytuje klidné zázemí v dechberoucí krajině.

Paxos Řecko / kam do Řecka k moři

Paxos je místem, kde se čas jakoby zpomalil. Olivové háje se táhnou, kam až oko dohlédne, a ukrývají klidné vesnice, kde převládá tradiční řecký způsob života. Projděte se úzkými dlážděnými uličkami kolem bělostných domů zdobených zářivými květinami a objevte staleté kostely.

Paxos Řecko / kam do Řecka k moři

Pobřeží ostrova je směsicí bílých oblázkových pláží, odlehlých zátok a dramatických útesů. Ponořte se do křišťálově čisté vody na plážích Voutoumi nebo Kipiadi nebo prozkoumejte na lodi úchvatné Modré jeskyně. Okolní moře se hemží mořským životem a je rájem pro šnorchlaře i potápěče.

Paxos Řecko / kam do Řecka k moři
Praktické informace pro návštěvu ostrova Paxos

Ostrov Paxos nemá letiště. Nejbližší letiště se nachází na ostrově Korfu, kam létají pravidelné lety po celý rok hned z několika měst (viz výše praktické informace u ostrova Korfu). Na Paxos se pak dostanete asi za půl hodinky trajektem.

Kefalonia

Kefalonia je největším z Jónských ostrovů, který najdete mezi Lefkadou a Zakynthosem. Místo, kde se drsné hory setkávají s úžasnými plážemi. Od pláže Myrtos, proslulé tyrkysovou vodou a bílým pískem, až po tajemné hlubiny jezera Melissani.

Pláž Myrtos, Kefalonia
Pláž Myrtos, Kefalonia
Jezero Melissani, Kefalonia
Jezero Melissani, Kefalonia

Vydejte se na horu Ainos, nejvyšší vrchol ostrova nebo navštivte hlavní město Argostoli v benátském stylu.

Ochutnejte proslulé víno Robola, lahodný místní med a tradiční pokrmy, jako je pastitsada a musaka.

V roce 1953 ostrov postihlo silné zemětřesení, které zničilo většinu domů. Přesto se stal ostrov oblíbeným výletním bodem a podařilo se mu zachovat si svůj autentický ráz.

Výhled z vrcholu Ainos
Výhled z vrcholu Ainos
Praktické informace pro dovolenou v Kefalonii

Přímé letecké linky létají na Kefalonii z Vídně, Prahy, Milána, Mnichova a dalších měst. Letiště se nachází asi 8 km od města Argostoli.

Z Prahy se dostanete na Kefalonii za 2-2,5 hodiny s Czech Airlines, která provozuje v hlavní sezóně několik přímých letů týdně. Alternativně můžete využít taky přestup v Aténách, odkud vás čeká do Kefalonie asi hodinový let.

Zakynthos – nejkrásnější místa v Řecku

Zakynthos představuje pro spoustu lidí vysněnou destinaci. Okouzlující pláže, rušný noční život a bohaté kulturní dědictví jsou jen jedny z mála zážitků, co vás tady čekají.

Jeho nejznámější místo, ikonická pláž Shipwreck neboli Navagio, je jako z pohlednice s azurovou vodou a nedotčeným bílým pískem, na kterou se dostanete pouze lodí. Připravte se ale na to, že v sezóně je tu opravdu plno.

Pláž Shipwreck, Zakynthos
Pláž Shipwreck, Zakynthos

Prozkoumejte rozmanité pobřeží ostrova poseté skrytými zátokami, dramatickými útesy a písečnými plážemi, jako jsou Gerakas a Alykes, které jsou ideální pro opalování, šnorchlování nebo prosté kochání se dechberoucím okolím.

Vydejte se do svěžích olivových hájů ve vnitrozemí, prozkoumejte půvabné horské vesničky a objevte benátský hrad s výhledem na město Zakynthos, odkud se otevírá panoramatický výhled na celé Jónské moře.

Zakynthos / co navštívit v Řecku

Se západem slunce Zakynthos ožívá, od živých klubů a barů v Laganas až po tradiční řeckou hudbu ozývající se z taveren ve městě Zakynthos. Ochutnejte místní speciality, jako je sýr ladotyri a víno Verdea a užijte si vřelou pohostinnost místních obyvatel.

Zakynthos / co navštívit v Řecku
Praktické informace pro dovolenou na Zakynthosu

Do Zakynthosu létají přímé linky z řady evropských měst, včetně Prahy a Vídně.

Letiště Dionysios Solomos najdete asi 5 km od hlavního města Zakynthos a blízko k dalším známým letoviskům, jako je Laganas, Tsilivi a Kalamaki.

Z Prahy se dostanete na Zakynthos za 2,5 hodiny s Czech Airlines, která létá od konce května do začátku října.

KAM V ŘECKU – PEVNINSKÉ ŘECKO

Athény

Atény, hlavní město Řecka, kde se antika snoubí s modernou, kde se čas jakoby zastavil, ale život plyne strhujícím tempem.

Proplétejte se labyrintem uliček starého města Plaka, nad kterým se jako stín vznáší mohutná Akropole, starověká citadela s ikonickým Parthenonem. Tohle je místo, které musí být na vašem seznamu, co navštívit v Aténách.

Acropolis, Atény
Acropolis, Atény

Atény však nejsou jen výletem do minulosti. Odvraťte svůj pohled od starověkých ruin a uvidíte živé město pulzující životem. S rušnými místními trhy, elegantními střešními restauracemi a útulnými tavernami, kde můžete nasávat rytmy tradiční řecké hudby.

A když už je městského ruchu příliš, Atény nabízejí oázy klidu. Zelené národní zahrady poskytují klidné útočiště v centru města a úžasné pláže Athénské riviéry jsou vzdálené jen kousek autem.

Stará čtvrť Plaka pod Acropolisem, Atény
Stará čtvrť Plaka pod Acropolisem, Atény
Praktické informace pro dovolenou v Aténách

Atény mají výborné přímé letecké spojení s většinou velkých měst v Evropě. Letiště se nachází jihovýchodně od města a představuje důležitý dopravní uzel pro většinu řeckých ostrovů.

Z Prahy jste v Aténách za 2,5 hodiny díky těmto aerolinkám:

  • Aegean – Řecká letecká společnost, která nabízí v základní ceně letenky příruční zavazadlo zdarma.
  • Eurowings – Německá nízkonákladová společnost, která má v základní ceně letenky máte malé zavazadlo o maximální velikosti 40 x 30 x 25 cm.
  • Czech Airlines – Tradiční česká aerolinka doplňuje Aegean a Eurowings v sezóně a poskytujte v ceně letenky příruční zavazadlo do 8 kg.

Zde můžete vyhledat všechny lety do Atén.

Ubytování v Aténách 😴

ubytování řecko atény
Aris Athens Suites

Studia s kuchyní kousek od Acropolis

ubytování řecko atény
Economy Hotel

Levné, čisté ubytování v centru

Peloponéský poloostrov – nejkrásnější místa v Řecku

V nejjižnější části pevninského Řecka se rozkládá region, který v sobě skrývá bohatou historii, rozmanitou krajinu a živou kulturu – Peloponés. Tento poloostrov je často označovaný jako ostrov díky Korintskému průplavu, který ho odděluje od pevniny.

Své peloponéské putování začněte ve starověkém městě Korint, odkud se vydejte do Mykén, legendárního království bájného hrdiny Agamemnona. Archeologické naleziště, zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, vás přenese do doby Homérových eposů. Lví brána, královské hrobky a kyklopské hradby jsou jen některé z památek na Peloponéském ostrově, které nemůžete minout v Řecku.

Mykény / co navštívit v Řecku
Mykény / co navštívit v Řecku

Navštivte Nafplio, první hlavní město moderního Řecka. Nafplio se svými úzkými uličkami, benátskými pevnostmi a neoklasicistními sídly je dokonalým spojením minulosti a současnosti. Nejlepší výhled na Argolský záliv se vám naskytne z pevnosti Palamidi.

Dalším místem, které na Peloponésu musíte navštívit, je antické město Olympia, kde se zrodily olympijské hry. Prozkoumejte ruiny starověkých sportovišť, včetně stadionu a gymnázia, a navštivte muzeum, kde si prohlédnete slavnou Praxitelovu sochu Herma.

Olympia
Olympia

Archeologická lokalita v Epidauros je další památkou v Řecku, kterou musí mít na seznamu všichni milovníci historie.

Epidaurus
Epidaurus

Prozkoumejte poloostrov Mani s drsnou krajinou, impozantními věžemi a odlehlými zátokami. Jižněji se nacházejí písečné pláže Elafonisos a středověké hradní město Monemvasia.

Pro krásné pláže a tyrkysovou vodu navštivte Gaialovu lagunu s hradem a přilehlou pláž Voidokilia severně od Pylosu.

pohled na pláž Voidokilia
pohled na pláž Voidokilia
Praktické informace pro návštěvu Peloponéského poloostrova

Máte dvě možnosti, jak se snadno dostat na Peloponéský poloostrov:

  • letiště v Aténách, odkud je Peloponéský poloostrov vzdálený jen hodinu jízdy.
  • letiště Kalamata na jihu Peloponésu – malé letiště jen s pár lety denně, kam létají přímé lety z Vídně nebo Milána

Nejlepší možností, jak prozkoumat Peloponéský poloostrov, je půjčit si auto na jednom z letišť. Rezervujte si auto předem, abyste si zajistili nejlepší cenu a dostupnost.

Poloostrov Chalkidiki – kam v Řecku

Poloostrov Chalkidiki se nachází na severu Řecka u Egejského moře. Je to úžasné útočiště, které nabízí lákavou kombinaci křišťálově čisté vody, nedotčených pláží, zelené krajiny a bohaté historie.

Svým tvarem připomíná ruku se třemi prsty, které tvoří menší poloostrovy Kassandra, Sithonia a Athos. Každý ze tří poloostrovů nabízí jedinečný zážitek a nyní si je postupně představíme.

Sithonia

Nejlepší pláže na Chalkidiki najdete na Sithonii. Je jich tu víc jak 100, s bílým pískem a průzračně čistou vodou. Je to relativně nedotčené místo, které ještě nepodlehlo masové turistice, jako například Korfu nebo Zakynthos.

Životní tempo se na poloostrově Sithonia zpomaluje. Bujné borové lesy se plynule prolínají s odlehlými plážemi a vytvářejí pohlednicový obraz.

Pláž Kaviou, Nikiti
Pláž Kaviou, Nikiti

Kassandra

Kassandra, nejzápadnější výběžek, je pulzující místo plné moderních letovisek, živých plážových barů a půvabných vesniček. Ponořte se do tyrkysových vod, protančete noc pod hvězdnou oblohou nebo si pochutnejte na čerstvých mořských plodech v tradiční taverně.

Kassandra, Řecko
Kassandra, Řecko

Nenechte si ujít návštěvu pláže Possidi, která mění svůj tvar v závislosti na moři. Podobně jako pláž Zlatni rat na ostrově Brač u Splitu, ale na rozdíl od ní není vůbec přeplněná. Parkoviště je na jejím začátku, odkud pak procházíte pískem. V okolí se můžete občerstvit v jedné z restaurací, ale jiné zázemí tu není.

Athos

Nejvýchodnější poloostrov, Athos, je duchovní svatyní. Domov nejstaršího dochovaného mnišského společenství na světě a místo, kde jako by se zastavil čas.

Vstup na horu Athos je sice přísně regulován, ale přesto můžete obdivovat staleté kláštery posazené na útesech při plavbě lodí kolem poloostrova.

Praktické informace pro dovolenou na poloostrově Chalkidiki

Nejbližším letištěm pro poloostrov Chalkidiki je letiště Thessaloniki Airport Makedonia, které se nachází jižně od druhého největšího města v Řecku – Soluně. Sem létají přímé lety z řady evropských měst včetně Prahy, Vídně, Mnichova nebo Milána. Na poloostrov je to pak hodina autem.

Z Prahy sem létá Czech Airlines – v sezóně a pouze několikrát do týdne. Časově i cenově vycházejí dobře taky spoje s přestupem.

Zájezdy do Řecka 🏖️

Meteora – nejkrásnější místa Řecka

Meteora, v překladu “zavěšená ve vzduchu”, je geologický zázrak ve středním Řecku. Její vysoké skalní útvary, které se dramaticky zvedají, vytvářejí neskutečnou a dechberoucí krajinu.

Na vrcholcích pískovcových sloupů se nacházejí starobylé kláštery, jejichž historie sahá až do 14. století. Z původních 24 jich šest stále funguje a je přístupných návštěvníkům. Tyto kláštery ukrývají náboženské umění a historické artefakty.

Meteora Řecko / nejkrásnější místa v Řecku

Meteora je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO, a to jak pro své přírodní krásy, tak pro svůj kulturní význam. Kláštery hrály klíčovou roli při zachování helénské kultury a pravoslavných náboženských praktik v období osmanské nadvlády.

Ke klášterům a vyhlídkovým bodům vedou různé stezky, ze kterých si užijete fantastické výhledy.

Jak se dostat: Meteora je nejsnadněji dostupná autem – asi 3,5 hodiny z Atén a necelé 3 hodiny ze Soluně.

Olymp

Kdo by neznal bájný Olymp, horu opředenou mytologií, která je považována za domov dvanácti olympských bohů v čele s Diem. Věřilo se, že bohové sídlí v bájných palácích na vrcholu hory, odkud pozorují a ovlivňují záležitosti lidí.

Se svým nejvyšším vrcholem Mytikas, který dosahuje výšky 2 918 metrů, je hora Olymp nejvyšší horou Řecka. Pohoří se rozkládá na ploše přibližně 500 km2 a vyznačuje se hlubokými soutěskami a vysokými vrcholy.

Národní park Mount Olympus založili v roce 1938 a stal se tak prvním řeckým národním parkem.

Na vrcholy vede několik tras s různou obtížností. Nejčastěji používaná stezka začíná v městečku Litochoro, odkud vás čeká středně náročná až náročná stezka, kterou je lepší rozdělit na dva dny a přespat po cestě v horské chatě (nutná rezervace).

Horolezecké vybavení není vyžadováno, ale poslední úsek je opravdu strmý podél skal, takže je lepší mít potřebné vybavení a průvodce, pokud s podobným terénem nemáte větší zkušenosti.

Jak se dostat: Olymp je nejsnadněji dostupný od letiště u Soluně – asi hodinu autem nebo veřejnou dopravou.

Národní park Tzoumerka

Národní park Tzoumerka je chráněná oblast v regionu Epirus v severozápadní části Řecka. I když možná není tak známý jako některé jiné řecké destinace, je naprosto dechberoucí.

S drsnými horami, hlubokými soutěskami, hustými lesy a mnoha vodopády (nejznámější vodopád je 350 m vysoký vodopád ve vesnici Katarraktis).

Můžete vyrazit po jedné ze stezek, které nabízí různé obtížnosti nebo si sjet na raftu řeku Arachtos.

V parku se nachází několik tradičních vesnic, z nichž každá má své jedinečné kouzlo. Tyto vesnice jsou známé svými kamennými domy, kláštery z byzantské éry a mosty.

Jak se dostat: Národní park je nejsnadněji dostupný autem. Nejbližší letiště Aktion International Airport je odtud 2 hodiny.

Klášter Kipinas
Klášter Kipinas

Doprava v Řecku a na řeckých ostrovech

Letecky do Řecka

Největším letištěm v Řecku je mezinárodní letiště v Aténách. Tady si můžete půjčit auto nebo nasednout na autobus.

Pokud míříte na jeden z řeckých ostrovů, můžete využít lokální lety nebo trajekty, které odjíždějí z přístavu Pireus západně od Atén nebo z přístavu Rafina východně od Atén (více o trajektech níže).

Kromě letiště v Aténách má Řecko spojení s dalšími letišti včetně letiště nedaleko Soluně nebo ostrovů Zakynthos, Korfu, Kefalonia a další. Zde najdete všechny lety do Řecka.

Půjčení auta

Nejlepší možností, jak poznat krásy Řecka, je půjčit si na místě auto a vydat se objevovat Řecko po vlastní ose.

Auto si můžete půjčit hned na letišti (v Aténách, na Korfu, Santorini nebo kterémkoliv jiném letišti) nebo pak na dalších místech v okolí. Stačí vám k tomu řidičský průkaz z rodné země (pro občany mimo EU pak mezinárodní řidičský průkaz), kreditní karta a věk nad 21 let.

Další možností, jak prozkoumat především ostrovy v Řecku, jsou skútry nebo čtyřkolky/ATV. Poptejte se v místě ubytování, kde je nejbližší autopůjčovna.

Trajekty

Vzhledem k ostrovní geografii Řecka jsou trajekty nedílnou součástí dopravního systému. Trajekty spojují pevninu s ostrovy a zajišťují také dopravu mezi ostrovy.

Přístav Pireus v Aténách je jedním z nejrušnějších osobních přístavů v Evropě. Všechny trajekty najdete na tomto odkaze. Stránka vám automaticky nabídne nejoblíbenější trajektové linky včetně cen a dostupnosti.

Autobusy

Řecko má rozsáhlý systém autobusové dopravy. Hlavním poskytovatelem meziměstské autobusové dopravy je společnost KTEL, která provozuje síť pokrývající celou zemi.

Autobusové spoje pro danou oblast nebo ostrov najdete snadno – zadejte do vyhledávače “KTEL a název oblasti”.

Hlavní města na pevnině spojují taky vlaky, ale obecně není vlakové doprava v Řecku tak rozvinutá jako autobusová doprava.

Taxíky a spolujízda

Taxíky jsou v Řecku běžné a ve srovnání s mnoha jinými evropskými zeměmi jsou relativně levné. V Řecku fungují taky služby sdílení jízd, jako je Uber, i když jejich dostupnost se může lišit v závislosti na městě nebo regionu.

Nejkrásnější místa, co vidět v Řecku – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu s tipy na nejkrásnější místa a ostrovy, co navštívit v Řecku. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci, co vidět v Řecku. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Nejlepší rezervační zdroje pro dovolenou v Řecku

Přes Booking.com hledáme veškeré ubytování. Jedná se o největší ubytovací portál na světě a najdete tu vše od moderních hotelů, útulných penzionů po přímořské vily.

Get Your Guide je obrovský rezervační systém pro nákup vstupenek, výletů s průvodci a nejrůznější aktivity. Na jednom místě si můžete přečíst zkušenosti ostatních cestovatelů a zarezervovat lístky do Vatikánských muzeí, plavbu lodí v Řecku nebo pouštní safari v Dubaji.

Toto byly naše tipy na nejkrásnější místa a ostrovy, co navštívit v Řecku. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Řecku

ŘECKO: Santorini je jedním z nejkrásnějších ostrovů v Řecku – v tomto průvodci pro Santorini najdete veškeré tipy, jak se sem dostat, co vidět, nejlepší pláže a další užitečné informace.

CHORVATSKO: Inspirujte se, kam do Chorvatska k moři. Split je historické město s krásnými plážemi a kompletním zázemím. Podívejte se na průvodce Splitem.

ITÁLIE: V Itálii je tolik krásných míst – ta nejkrásnější místa v Itálii jsme sepsali v samostatném článku.

ŠPANĚLSKO: Inspirujte se tipy na místa, co navštívit ve Španělsku. Od pláží, historických měst po nádhernou přírodu. Mallorca je jedním z nejkrásnějších ostrovů ve Španělsku – podívejte se na fotografie a tipy, co vidět na Mallorce.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *