Dovolená ve Splitu: 15 tipů na památky a výlety, kam ve Splitu, Chorvatsko (2024)

Split, Chorvatsko

Split je díky své dlouhé historii, křišťálově čistému moři a rozvíjející se gastronomii ideální destinací pro milovníky památek, slunce i gurmány. V tomto průvodci se podělíme o naše tipy pro návštěvu a perfektní dovolenou ve Splitu a představíme si ta nejkrásnější místa, památky, pláže a výlety, co navštívit ve Splitu, Chorvatsko.

Součástí článku je taky mapa, kde jsme vyznačili všechna místa, která zmiňuje v tomto průvodce dovolenou ve Splitu. Mapu si můžete stáhnout a upravit dle potřeby.

Kam ve Splitu, Chorvatsko: památky, výlety, zajímavosti

1. Srdce Splitu: Diokleciánův palác

Žádný výlet do Splitu v Chorvatsku by nebyl úplný bez prohlídky Diokleciánova paláce, památky ve Splitu zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO.

Diokleciánův palác - centrální náměstí Peristyl s katedrálou svatého Domitia
Diokleciánův palác brzy ráno – centrální náměstí Peristil s katedrálou svatého Domnia

Impozantní palácový komplex Diokleciánův palác byl postavený ve 3. století našeho letopočtu a rozkládá se na ploše přibližně 31 000 metrů čtverečních. Jedná se o jeden z nejlépe dochovaných příkladů římské architektury na světě.

Uvnitř jeho zdí se můžete procházet labyrintem úzkých uliček, nádvoří a historických staveb, ve kterých se nachází obchody, restaurace a bary. Do komplexu vstoupíte přes jednu ze čtyř bran – Železnou, Měděnou, Zlatou nebo Stříbrnou bránu.

Stříbrná brána Diokleciánův palác Split v Chorvatsku
Stříbrná brána

Můžete se vydat taky do podzemních sálů pod palácem, kde si prohlédnete starověké základy a dozvíte další informace.

Tou nejzajímavější částí Diokleciánova paláce je Peristil, centrální náměstí obklopené kolonádami, které v minulosti sloužilo jako hlavní vchod do císařských apartmánů.

Podzemí Diokleciánova paláce ve Splitu
Podzemí Diokleciánova paláce ve Splitu
sloupy Diokleciánova paláce ve Split
Diokleciánův palác, Split Chorvatsko

Vstupné do Diokleciánova paláce ve Splitu

Vstupné do Diokleciánova paláce je zdarma. Můžete se volně procházet v uličkách, které představují staré město Splitu. A to po celý den i noc.

Počítejte s tím, že v hlavní sezóně je tu opravdu hodně turistů. A to i v pozdních hodinách, kdy je centrální část paláce nádherně nasvícená. Pokud si chcete místo užít bez turistů, přijďte brzy ráno.

staré město Split Chorvatsko

Vstupné se platí až při vstupu do katedrály svatého Domnia, zvonice nebo Jupiterova chrámu (viz další tipy na památky ve Splitu). Můžete si koupit vstupenku zvlášť na jednotlivá místa nebo si zvolit kombinovanou vstupenku.

Kombinované vstupenky jsou barevně odlišené (modrá, červená, zelená, fialová) a zahrnují různé kombinace míst v Diokleciánově paláci. Doporučuji zvolit zelenou nebo fialovou vstupenku, protože obě zahrnují zvonici, která je jednou z největších zajímavostí ve Splitu. Fialová vstupenka zahrnuje nejvíc míst a vyjde vás na 100 kn (kolem 13 €).

Lístky si koupíte v pokladně naproti katedrále.

Ubytování v Chorvatsku 🏖️

2. Katedrála svatého Domnia

Katedrála svatého Domnia je součástí Diokleciánova paláce a tvoří ústřední bod na náměstí Peristil. Původně byla postavená jako mauzoleum císaře Diokleciána a později přestavěná na kostel.

Vstup do katedrály je placený – viz výše informace u vstupného do Diokleciánova paláce.

katedrála svatého Domitia ve Split, Chorvatsko
katedrála svatého Domitia ve Split, Chorvatsko

3. Zvonice – výhled na Split

Zvonice je jedním z nejlepších míst, co navštívit ve Splitu. Najdete jí opět v Diokleciánově paláci. Vstupné jen do zvonice je 40 kn (v roce 2022).

zvonice ve Split Chorvatsko

Přístup až nahoru může být pro některé náročný a nedoporučila bych ho malým dětem a těm, co mají strach z výšek nebo úzkých prostor. Schody jsou ocelové, nově zrekonstruované, ale mohou být úzké a relativně vysoké.

zvonice ve Splitu Chorvatsko
výhled ze zvonice ve Splitu Chorvatsko
Pohled ze zvonice na promenádu Riva
výhled ze zvonice ve Splitu Chorvatsko

4. Jupiterův chrám

Jupiterův chrám je dalším zajímavým místem v komplexu Diokleciánova paláce. Dobře zachovalý římský chrám zasvěcený králi bohů. Můžete se vydat taky do podzemních sálů pod palácem, kde si prohlédnete starověké základy a dozvíte další informace.

Pokud vás zajímavá starověké období v okolí Splitu, nenechte si ujít návštěvu Archeologického muzea. Jedná se o nejstarší muzeum v Chorvatsku, kde vystavují artefakty z prehistorického, řeckého a římského období.

5. Promenáda Riva

pohled z přístavu na promenádu Riva ve Splitu

Přesouváme se za hradby Diokleciánova paláce. Riva je městská nábřežní promenáda, která se táhne od Diokleciánova paláce až k přístavu Matejuška. Je sice plná turistů, ale na druhou stranu nabízí skvělý výhled na Jaderské moře a nedaleké ostrovy.

Riva lemují kavárny a bary, kde můžete se skleničkou v ruce nasávat místní atmosféru.

6. Trg Republike

Trg Republike je krásné, otevřené náměstí, které ústí na promenádu Riva. Lemují ho barevné domy s podloubím, kde sídlí restaurace a hotely.

7. Staré město

Projděte si uličky starého města, které zahrnuje jak Diokleciánův palác, tak část Splitu západně od paláce. Centrem je náměstí Narodni trg s radnicí z 15. století a zvonicí s hodinami.

8. Park Marjan – vyhlídka na Split

Co si budeme povídat – staré město Splitu je krásné, ale jak je krásné, tak je plné turistů. Na vrchu Marjan si můžete od rušného města oddychnout.

Pohled na vrch Marjan z mola u promenády Riva - přístav Split, Chorvatsko
Pohled na vrch Marjan z mola u promenády Riva

Jedná se o zalesněný park na západním okraji Splitu, jen kousek od starého města. Zelená oáza se stezkami pro pěší a panoramatickými vyhlídkami, odkud si užijete výhled na město a pobřeží.

Oblíbenou vyhlídkou je hned ta první s názvem Prva vidilica na Marjanu. Musíte k ní vystoupat 300 schodů a výhledy jsou dobré, i když je trochu kryjí rostoucí stromy. Čím výš půjdete, tím budou výhledy lepší. A vůbec nejlepší budou v nejvyšším bodě vrh Telegrin, kde je upravená dlážděná vyhlídka s křížem.

V parku se nachází menší kostelíky a jeden je dokonce zabudovaný ve skále.

Výhled z vrchu Marjan na Split
Výhled z vrchu Marjan na Split

9. Salona

Salona představuje pozůstatky římského města, které se tu nacházelo před 2000 let. Můžete se tu mezi vykopávkami a ruinami volně procházet, moc lidí sem nezavítá.

Salona Split Chorvatsko

Salona leží asi čtvrt hodiny od Splitu v Solinu, kam se dostanete autobusem nebo autem. Nachází se kousek od hlavní silnici na Trogir a parkovat můžete zdarma hned u Salony.

Vstupné je 40 kn (pro děti 20 kn), ale je možné, že po vás nikdo vstupné chtít nebude.

Split pláže

Díky své poloze na pobřeží Jaderského moře nabízí Split krásné pláže s průzračně čistou vodou. U všech se nachází parkování, ale dá se sem dojet taky autobusem z centra Splitu.

Podívejte se na nejlepší pláže ve Splitu:

Oblázková pláž Žnjan

Oblíbená městská pláž Žnjan je ideální pro ty, co hledají kompletní zázemí. Najdete tu vše – kavárny, bary, vodní sporty a atrakce, šatny, toalety a dostatečně velké bezplatné parkoviště. V blízkosti pláže se nachází taky několik apartmánů a hotelů.

Pláž je docela velká a i přes její polohu nebývá přelidněná. Je vhodná pro rodiny s dětmi.

Písečná pláž Bačvice

Pláž Bačvice leží jen kousek od centra města. Jediná písčitá pláž s mělkým mořem a živou atmosférou, kde se nachází plážové bary, restaurace a zázemí pro vodní sporty.

Pláž je jednou z nejoblíbenějších pláží ve Splitu, proto je lepší přijít brzy, ať si zajistíte to nejlepší místo.

A čím je pláž Bačvice jedinečná? Právě tady totiž vznikla hra picigin. Ta se hraje v mělké vodě, kde se snažíte s ostatními hráči udržet míček ve vzduchu, aniž byste použili ruce.

☞ Inspirujte se nejkrásnějšími místy v Chorvatsku (včetně mapy a praktických informací).

Oblázkové pláže Obojena, Kaštelet a Ježinac

Asi 25 minut chůze od centra Splitu se nachází ve dvou zátokách menší oblázkové pláže Obojena, Kaštelet a Ježinac. Nemají tak dobré zázemí jako pláže v centru, ale plážový bar a sprchy tu nechybí. Při vstupu jsou ostré kameny, proto pláž nedoporučuji s malými dětmi.

K plážím se dá dojít z centra příjemnou procházkou nebo dojet autem (je tu větší neplacené parkoviště). Výhodou je, že pláže nebývají přelidněné.

Oblázková pláž Kašjuni – nejlepší pláže ve Splitu

pláže ve Splitu Chorvatsko - Kašjuni pláž

Pláž Kašjuni leží v zátoce s nádherně průzračnou vodou. Najdete jí sice dál od centra, ale opět je dobře dostupná autem, autobusem nebo na kole. Pláž je hodně oblíbená, takže je potřeba přijet ráno, abyste měli kde zaparkovat.

Na pláži Kašjuni najdete veškeré zázemí – občerstvení, toalety a můžete si půjčit taky lehátko.

Ubytování v Chorvatsku 🏖️

Jednodenní výlety v okolí Splitu

Vydejte se na plavbu lodí po okolních ostrovech, projděte se kolem vodopádů nebo navštivte historická města. Split je skvělá základna pro poznávání krásného okolí.

Ostrov Brač a pláž Zlatni rat

Ze Splitu vyplouvají pravidelně katamarány a trajekty na ostrov Brač, který je známý svojí oblázkovou pláží Zlatni rat. Ta je jedinečná tím, že neustále mění tvar díky zdejšímu větru.

V sezóně počítejte s tím, že je tu opravdu plno a ceny jsou nadsazené. Pokud si chcete užít místo bez lidí, přijeďte brzy ráno.

☞ Plánujete dovolenou na jeden z chorvatských ostrovů? Zde najdete tipy na nejkrásnější ostrovy v Chorvatsku, včetně informací, jak se na ostrovy dostat (trajekty, přístavy apod.) a mapy ke stažení.

Pevnost Klis

Odkud si užít dechberoucí výhled na Split a Jaderské moře, které ho ovívá? Pevnost Klis se nachází na úbočí hory jen 12 km od Splitu a výhledy jsou odtud jedny z nejlepších.

Pokud jste fanoušky Hry o trůny, možná vám bude pevnost povědomá. Napovím – ve čtvrtě řadě se tu se svým vojskem objevila Denerys.

Pohled z pevnosti Klis na Split
Pohled z pevnosti Klis na Split

Vstupné do pevnosti je 10 € a otevřeno je denně v čase 9:00-19:00. Před návštěvou zkontrolujte aktuální informace na oficiálních stránkách.

Tip: Nedaleko pevnosti Klis se nachází dalmatská restaurace Perlica. Výborné jídlo (především jehněčí) a útulné prostředí.

Modrá jeskyně na ostrově Bišovo

Modrá jeskyně Bišovo u Splitu, Chorvatsko

Jedním z nejkrásnějších míst v okolí Splitu je Modrá jeskyně (Modra Špilja) na téměř neobydleném ostrůvku Bišovo.

Je to úžasný zážitek, podívat se s průvodcem na loďkách do jeskyně. Výlet zabere půl dne až den podle toho, zda plánujete navštívit i další ostrovy v okolí Splitu.

Historické město Trogir – výlety ze Splitu

Trogir je nádherné historické město, které se nachází jen půl hodiny od Splitu (autem nebo přímým autobusem). Navštivte opevněný hrad z 15. století Kaštel Kamerlengo, projděte si dlážděné uličky starého města a poznejte, proč si Trogir vysloužil zápis mezi památky UNESCO.

Národní park Krka

Rádi byste navštívili Plitvická jezera, ale zdají se vám moc z ruky? Národní park Krka je skvělou alternativou. Projděte se po dřevěných chodnících kolem hlavních vodopádů Skradinski Buk a užijte si pohled na jezero a bujnou přírodu v okolí. A kam se nedostanete po chodníku, tam se plavíte lodí.

Nejjednodušší variantou, jak navštívit národní park Krka, je připojit se k jednodennímu výletu ze Splitu. Výlety organizují místní agentury, se kterými se dostanete i na další místa v okolí Splitu nebo ochutnáte místní kuchyni.

Jídlo a pití: Co ochutnat ve Splitu?

Splitská kuchyně je kombinací tradiční dalmatské kuchyně a moderní gastronomie. Základem jsou čerstvé suroviny z místních zdrojů, jako jsou mořské plody, olivový olej a sezónní produkty.

Ochutnejte tradiční pokrmy, jako je pašticada (pomalu vařené hovězí maso v bohaté omáčce), crni rižot (černé rizoto s kalamáry) nebo peka (maso a zelenina vařené pod zvonovitým poklopem na žhavém uhlí).

Pro nejlepší zážitek z jídla ve Splitu doporučuji navštívit některou ze splitských konob, tradičních taveren, kde se podávají domácí jídla v útulné atmosféře. V centru se nachází výborná konoba Laganini, ale když půjdete po Ulica ban Mladenova západně od starého města, natrefíte hned na několik dalších (a nejen tady).

Pokud máte raději moderně pojatou tradiční kuchyni, navštivte Bokeria Kitchen & Wine Bar nebo Zinfandel Food & Wine Bar, kde můžete ochutnat současnou chorvatskou kuchyni.

K jídlu můžete ochutnat některé z chorvatských vín, která se vyrábějí v nedalekém dalmatském vnitrozemí a na ostrovech. Mezi oblíbená vína patří červená vína Plavac Mali a Dingač, stejně jako bílá vína Pošip a Grk.

Máte rádi trhy s místními prodejci, kde si můžete nakoupit čerstvé ovoce, zeleninu a lokální produkty? Navštivte Zelný trh (Pazar) východně od starého města nebo Rybí trh (Peškarija) západně od starého města.

Jak se dostat do Splitu, Chorvatsko?

Letecky do Splitu

Letiště Split

Letiště Split (SPU), známé také jako letiště Resnik, je hlavní vstupní branou pro mezinárodní a vnitrostátní lety do města.

Nachází se asi 20 km západně od Splitu, na výjezdu z města Kaštela.

Do Splitu létají z některých evropských měst (Vídeň, Londýn, Berlín a další) velké letecké společnosti, jako jsou Croatia Airlines, Lufthansa, easyJet a Ryanair. V hlavní turistické sezóně (od května do října) jsou spoje častější. Podívejte se na aktuální lety do Splitu zde.

Po příletu na letiště Split se do centra města dostanete letištním autobusem, místním autobusem, taxíkem nebo pronajatým autem. Cena za přímý autobus z letiště do Splitu je 60 kn. Autobusy staví na zastávce č. 1 před terminálem. Více o letištním autobusu do Splitu najdete tady.

Letiště Zadar

Druhou možností je letiště u Zadaru, kam létají aerolinky například z Prahy nebo Norimberku (především v sezóně). Podívejte se na aktuální lety do Zadaru zde.

Z letiště se poté dostanete letištním autobusem na autobusové nádraží za 20 minut (cena necelých 5 € nebo 35 kn v roce 2023).

Z nádraží pak jezdí několikrát denně autobusy do Splitu. Cesta trvá cca 3 hodiny a stojí kolem 16 €. Aktuální ceny a jízdní řády pro autobusy Zadar-Split najdete tady.

Rychlejší variantou je půjčit si auto přímo na letišti v Zadaru. Auto si můžete vyzvednout hned u letiště. Rezervovat můžete zde, abyste si zajistili nejlepší cenu.

V ceně je veškeré pojištění, takže vás pak na místě nečeká žádné nepříjemné překvapení. Cesta autem z letiště Zadar do Splitu trvá 1,5 hodiny.

Autem do Splitu v Chorvatsku

Silnice jsou v Chorvatsku obecně dobře udržované a dobře značené. V hlavní sezóně se připravte na možné dopravní zácpy.

Ceny benzínu a nafty se v jednotlivých zemích liší. Aktuální ceny pohonných hmot najdete na tomto odkaze.

Mýtné v Chorvatsku

Chorvatsko má systém mýtného na svých dálnicích, které provozují společnosti Hrvatske Autoceste a Autocesta Rijeka-Záhřeb (ARZ). Zde je mapa se zpoplatněnými úseky, kde si můžete spočítat mýtné.

Mýtné se vypočítává na základě ujeté vzdálenosti a kategorie vozidla. Platbu můžete provést v hotovosti (chorvatské kuny), kreditní/debetní kartou nebo prostřednictvím systému elektronického výběru mýtného (ETC, v chorvatštině ENC).

Pokud používáte elektronický systém výběru mýtného, stačí projet vyznačeným pruhem ENC a mýtné se automaticky odečte z vašeho účtu. Abyste mohli používat elektronický výběr mýtného, musíte si zakoupit zařízení ENC – zde je seznam prodejních míst.

Výhodou je, že nemusíte čekat u mýtné brány. Navíc získáte slevu na mýtném.

Rychlostní limity na silnicích v Chorvatsku

  • V zastavěných oblastech je rychlost omezena obvykle na 50 km/h.
  • Na otevřených silnicích mimo městské oblasti je maximální rychlost 90 km/h.
  • Na rychlostních silnicích (dvoupruhové silnice s mimoúrovňovými křižovatkami) je nejvyšší povolená rychlost 110 km/h.
  • Rychlostní limit na dálnicích je 130 km/h.

Jak se ochránit při cestování autem: Pojištění autoasistence vám zajistí v případě potřeby opravu auta, odtah do autoservisu, přepravu zpět domů nebo poskytnutí náhradního vozidla. Vše zařídí a vykomunikují za Vás.

Parkování ve Splitu

Pokud jedete vlastním nebo pronajatým autem, nejspíš řešíte otázku, kde zaparkovat ve Splitu (pokud tu nejste ubytovaní). Parkování v centru města je velmi omezené, zvlášť v hlavní sezóně. Navíc velká část starého města je pouze pěší zónou.

Tato parkování se nachází poblíž centra:

Podívejte se na přehlednou mapu, kde zaparkovat ve Splitu. Stačí zadat město a vyjedou vám možnosti parkování včetně přibližných cen.

Za parkování můžete zaplatit hotově, kartou (ne všechny automaty to umožňují – raději zkontrolujte) nebo pomocí mobilní aplikace Parking M-Split.

☞ Čtěte podrobného průvodce, jak autem do Chorvatska (poplatky po cestě, trasa, mapa a další tipy).

Doprava ve Splitu a okolí

Split je kompaktní a pro pěší přívětivé město, kde se většina hlavních památek nachází v docházkové vzdálenosti. Historické centrum včetně Diokleciánova paláce je zónou bez aut, takže je radost ho prozkoumávat pěšky.

Nejběžnějším typem dopravy ve Splitu a okolí jsou autobusy. Ty doplňují taxíky, Uber nebo půjčovny kol.

Autobusy

Pokud jde o vzdálenější místa, jako je kopec Marjan nebo pláže, můžete využít městské autobusy, které spojují centrum s různými čtvrtěmi a předměstími.

Split a okolí se dělí pro potřeby autobusové dopravy do zón (viz obrázek). Samotné město spadá do zóny 1.

Split a jeho okolí rozdělené do tarifních zón pro autobusovou přepravu

Jednosměrná jízdenka ve Splitu s platností 60 minut stojí přibližně 7,5 kn (1 €) a u řidiče pak 15 kn (2 €). Pro děti 6-10 let jsou ceny poloviční a platí až na 135 minut. Jízdenky si můžete koupit v automatech, trafikách nebo prodejnách na nádraží.

K dispozici jsou taky jízdenky na 24 hodin nebo 72 hodin. S těmi můžete cestovat neomezeně. Ceny se pak liší podle toho, zda plánujete jezdit pouze v 1 zóně (tj. v jednom městě nebo oblasti – viz barevně odlišené na obrázku výše) nebo ve všech zónách (například plánujete výlety ze Splitu do Omiše, Trogiru nebo Solinu).

Pro rok 2024 jsou ceny za vícedenní jízdenky následující:

  • 24 hodin pro 1 zónu za 30 kn a pro všechny zóny 75 kn
  • 72 hodin pro 1 zónu za 60 kn a pro všechny zóny 150 kn

Autobusy využijete taky při cestování v okolí Splitu – časté autobusové spoje spojují Split s městy, jako je Záhřeb, Dubrovník, Zadar a Šibenik, a také s mezinárodními městy, jako je Mostar (Bosna a Hercegovina) a Bělehrad (Srbsko).

Cestování autobusem je cenově dostupné a mnoho autobusů nabízí taky klimatizaci a bezplatnou WIFI.

Centrální autobusové nádraží se nachází kousek od centra u přístavu ve Splitu. Tady staví taky autobusy z letiště ve Splitu. Pro informace o spojích a jízdních řádech autobusů ze Splitu se podívejte zde.

Půjčení kola

Kolo je skvělou možností, jak si užít Split zase z jiného úhlu. Můžete vyrazit kolem přístavu, promenády pobřeží až na poloostrov Marjan.

Po Splitu je rozesetá spousta stanic, kde si můžete půjčit kolo. Podívejte se na mapu a další informace o cenách a jak si půjčit kolo ve Splitu.

Vlaky

Split je sice napojený na chorvatskou železniční síť, ale cestování vlakem do města je obecně pomalejší a méně časté než cestování autobusem. Hlavní vlaková trať spojuje Split s chorvatským hlavním městem Záhřebem a několik spojů denně trvá přibližně 6 hodin.

Vlakové nádraží se nachází vedle centrálního autobusového nádraží kousek od přístavu.

Trajekty ze Splitu

Z přístavu ve Splitu se dostanete i do dalších oblastí v okolí města – ostrovy Hvar, Vis, Brač nebo například Zadar a Dubrovník na jihu Chorvatska. Trajektové nádraží se nachází v přístavu ve Splitu, nedaleko centra města a Diokleciánova paláce.

Společností tu operuje víc, ale nejvíc spojů nabízí Jadrolinija. Na jejich stránkách se můžete podívat, kam všude se ze Splitu dostanete včetně jízdních řádů, cen a možností koupit lístky online (popř. si můžete koupit lístky na místě). Jadrolinija doplňují další společnosti.

Na výběr bývají trajekty, které slouží taky pro přepravu vozidel, a katamarány pro přepravu osob.

Zde si můžete vyhledat přehledně trajekty na jednom místě.

Ceny ve Splitu v Chorvatsku

Split je cenově dostupnou destinací, zejména ve srovnání s některými jinými evropskými městy. Ceny se ale přesto mohou lišit v závislosti na ročním období a lokalitě.

Níže přikládám orientační ceny, jaké můžete ve Splitu očekávat:

Ubytování: Ceny ve společných pokojích v hostelech začínají na přibližně 100 kn (14 €) za noc, zatímco levné hotely nebo penziony mohou stát 200-400 kn (27-54 €) za noc ve dvoulůžkovém pokoji.

Hotely střední třídy a soukromé apartmány se obvykle pohybují v rozmezí 400-800 kn (54-108 €) za noc, zatímco luxusní hotely a luxusní rekreační pronájmy mohou stát až 1000 kn (135 €) za noc.

Jídlo: Stravování ve Splitu může být cenově poměrně dostupné a nabízí širokou škálu možností, kde si vybere každý podle svých finančních možností.

Jídlo v levné restauraci nebo ve fast food stojí přibližně 40-70 kn (5-10 €). Restaurace střední třídy si obvykle účtují 80-200 kn (11-27 €) za jídlo o třech chodech na osobu. V luxusních restauracích a fine diningových podnicích ceny přesahují 250 kn (34 €) na osobu. Pokud cestujete s rozpočtem, na místních trzích můžete nakoupit za dobré ceny.

Split na mapě

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu s tipy na památky a zajímavosti, co navštívit ve Splitu v Chorvatsku. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Jaké je počasí a kdy navštívit Split v Chorvatsku?

Ve Splitu panuje středomořské klima, které se vyznačuje horkými a suchými léty a mírnými a vlhkými zimami. Pokud vyhledáváte teplé, slunečné počasí, ve Splitu si přijdete na své.

Pojďme se podívat, jaké počasí můžete ve Splitu očekávat v průběhu celého roku:

Léto (červen až srpen): Léto ve Splitu je horké a slunečné, průměrné teploty se pohybují od 24 °C do 30 °C. Během vrcholu letních měsíců mohou teploty občas vystoupat nad 30 °C. Srážky jsou v tomto období vzácné, nejsušším měsícem je obvykle červenec.

Léto je taky hlavní sezónou ve Splitu. Pláže a centrum je přeplněné a ceny rostou.

Podzim (září až listopad): Podzim ve Splitu je obecně mírný a příjemný, průměrné teploty se pohybují od 14°C do 24°C (zkraje září si ještě užijete teploty na koupání). V tomto období častěji prší (nejdeštivějším měsícem bývá listopad).

Na podzim ubývá turistů a uličky starého města si tak užijete bez davů. Podzim je taky ideálním obdobím pro výlety v okolí Splitu (jen pozor na jízdní řády trajektů a katamaránů, které nejezdí tak často).

Zima (prosinec až únor): Zimy ve Splitu jsou mírné a vlhké, průměrné teploty se pohybují od 7°C do 13°C. Sněhové srážky jsou vzácné a ve městě v tomto období obvykle častěji prší.

Jaro (březen až květen): Jaro ve Splitu se vyznačuje postupně se zvyšujícími teplotami a rostoucím slunečním svitem. Průměrné teploty se pohybují od 10 °C do 20 °C, což je příjemné období pro poznávání města a jeho okolí. V tomto období ubývá srážek a květen je obecně nejslunečnějším měsícem.

Je nutné cestovní pojištění do Chorvatska?

Váš Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC) pokryje nezbytné lékařské ošetření v důsledku nemoci nebo úrazu během pobytu v Chorvatsku.

Pojištění ale nepokrývá případnou spoluúčast (například za hospitalizaci, při stomatologických zákrocích či při nákupu léků).

Tuto spoluúčast pokrývá právě cestovní pojištění, stejně jako situace, jako je zrušení cesty, ztráta zavazadel nebo pojištění odpovědnosti za škodu. Cestovní pojištění se tak komplexně postará o Vaší bezpečnost na cestách. Podívat na cestovní pojištění zde.

Tipy, jak si užít Split

  • Vezměte si pohodlnou obuv: Pro staré město Splitu jsou typické dlážděné uličky a nerovný povrch.
  • Využijte veřejnou dopravu: Veřejná doprava ve Splitu, kterou tvoří především autobusy, je spolehlivá a cenově dostupná. Autobusem se dostanete taky na vzdálenější pláže a nemusíte řešit rychle se plnící parkoviště.
  • Prozkoumejte alespoň jeden ostrov v okolí: Hvar, Brač, Vis, každý z ostrovů v okolí nabízí něco trochu jiného. Všechny mají ale společné krásné pláže a půvabná městečka.
  • Ubytování si rezervujte s předstihem: Během hlavní sezóny se ubytování ve Splitu rychle zaplní, zejména v oblíbených oblastech, jako je staré město nebo poblíž oblíbených pláží. Zároveň si rezervací předem můžete zajistit lepší cenu.
  • Vyzkoušejte místní kuchyni: Chorvatská kuchyně je směsicí středomořských a balkánských chutí. Určitě ochutnejte místní speciality, jako je peka, pasticada a černé rizoto, a také čerstvé mořské plody a místní víno.
  • Vezměte si s sebou hotovost: Zatímco většina podniků ve Splitu přijímá platební karty, některé menší podniky a prodejci na trzích mohou přijímat pouze hotovost.
  • Chorvaté jsou známí svou pohostinností a vřelostí. K hostům jsou obecně vstřícní a přátelští a mohou vás dokonce pozvat do svých domovů na jídlo nebo pití (to většinou neplatí v turistických oblastech a ve větších městech).
  • Naučte se několik chorvatských frází. Místní to vždycky ocení, ať už jste kdekoliv na světě.
    • Dobrý den – Dobar dan
    • Sbohem – Doviđenja
    • Prosím – Molim
    • Děkuji – Hvala vam

Toto byl náš podrobný průvodce pro Split v Chorvatsku a jaké památky a zajímavosti navštívit ve Splitu. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Ubytování v Chorvatsku 🏖️

Více informací o Chorvatsku

CHORVATSKO: Inspirujte se nejlepšími letovisky, kam v Chorvatsku k moři nebo se podívejte na průvodce Makarskou riviérou.

Čtěte podrobného průvodce, jak autem do Chorvatska (poplatky po cestě, trasa, mapa a další tipy).

Plánujete dovolenou na jeden z chorvatských ostrovů? Zde najdete tipy na nejkrásnější ostrovy v Chorvatsku, včetně informací, jak se na ostrovy dostat (trajekty, přístavy apod.) a mapy ke stažení. Hledáte inspiraci? Zde jsou nejkrásnější místa v Chorvatsku (včetně mapy a praktických informací).

ŘECKO: Nebo vás víc zaujalo Řecko? Kam k moři v Řecku sdílíme v dalším článku.

ITÁLIE: V Itálii je tolik krásných míst – ta nejkrásnější místa v Itálii jsme sepsali v samostatném článku.

ŠPANĚLSKO: Inspirujte se tipy na místa, co navštívit ve Španělsku. Od pláží, historických měst po nádhernou přírodu. Mallorca je jedním z nejkrásnějších ostrovů ve Španělsku – podívejte se na fotografie a tipy, co vidět na Mallorce.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *