13 tipů na nejkrásnější chorvatské ostrovy, kam na dovolenou v Chorvatsku

ostrovy v chorvatsku, kam na dovolenou

Chorvatské ostrovy jsou známé svými čistými plážemi, tyrkysovým mořem a hustými zelenými lesy. Od starověkých římských ruin po tradiční dalmatské vesnice, ostrovy v Chorvatsku nabízejí kromě dechberoucí přírody taky tradice, živou kulturu a středomořskou kuchyni. Zde je seznam nejkrásnějších ostrovů, kam na dovolenou v Chorvatsku.

Součástí článku je taky mapa, kde najdete vyznačené tipy na výlety a zajímavosti, kam na ostrovech v Chorvatsku.

Nejkrásnější ostrovy v Chorvatsku

1. Hvar

Pokud hledáte místo, kde si užijete nádhernou přírodu, křišťálově čisté moře, bohatou historii a výborné jídlo, ostrov Hvar musí být na vašem seznamu. Tady najdete vše, od slunného počasí po živý noční život. To jsou jen některé z důvodů, proč se Hvar pravidelně umísťuje mezi nejkrásnějšími ostrovy v Chorvatsku.

Pohled na město Hvar z pevnosti Španjola
Pohled na město Hvar z pevnosti Španjola

Prozkoumejte staré město Hvar s jeho úzkými kamennými uličkami, živými náměstími a historickou pevností Fortica (Španjola), ze které je ten nejlepší výhled na město.

Pro klidnější atmosféru navštivte Stari Grad, druhé největší město na ostrově. Přímo v jeho centru se nachází pevnost Petra Hektoroviće, jedna z nejkrásnějších staveb na Hvaru.

Ostrov nabízí taky řadu krásných pláží, jako je pláž Pokonji Dol nebo Dubovica, na kterou je dobré přijet brzy ráno, ať zaparkujete.

hvar chorvatsko pláž

Pokud si chcete užít pravou autentickou atmosféru s výbornou kuchyní, navštivte rodinnou restauraci Gambo na východě ostrova. Není tak snadné se sem dostat, ale o to je její kouzlo větší.

Nedaleko Hvaru leží skupina ostrovů známá jako Paklené ostrovy, která nabízí nádherné pláže a zátoky pro plavání a šnorchlování. Z Hvaru můžete podniknout celou řadu výletů – na Paklené ostrovy nebo například do Modré jeskyně na ostrově Biševo.

modrá jeskyně bišovo chorvatsko

Jak se dostat na Hvar

Na Hvar se dostanete nejsnadněji z přístavu ve Splitu nebo Drveniku. Z obou míst vyplouvají katamarány a trajekty pro auta společnosti Jadrolinija. Na odkazu hledejte spoje 632 Drvenik-Sućuraj nebo 635 Split-Stari Grad. Doba plavby je kolem 2 hodin ze Splitu a 35 minut z Drveniku.

Přímo do starého města Hvar se dostanete taky katamaránem, pokud byste si chtěli udělat na Hvar výlet bez auta.

Ubytování ostrov Hvar 🏖️

ubytování hvar chorvatsko
Hvar Placeshotel by Valamar

Oblíbený hotel přímo u pláže

ubytování hvar chorvatsko
Labranda Senses Resort

4* hotel s možností all-inclusive

2. Krk

Ostrov Krk, známý jako “zlatý ostrov”, patří mezi největší a nejnavštěvovanější ostrovy v Chorvatsku. Jeho jedinečnost spočívá v pestré kombinaci přírodních krás, historických památek a moderního komfortu.

Navštivte krásné pláže, včetně snadno dostupné pláže Baška, kde se bude líbit taky rodinám s dětmi. Ve městě Krk nasajete bohatou historii, s římskými ruinami, středověkými hradbami a starobylými kostely.

ostrov Krk Chorvatsko / Kam do Chorvatska k moři na dovolenou

V jeskyni Biserujka nahlédnete do podzemního světa ostrova s krápníky a stalaktity nebo si užijte šnorchlování v okolních průzračných vodách.

Ostrov je protkaný turistickými stezkami i cyklostezkami. Pokud budete poblíž Bašky, vystoupejte k místními hřbitovu s kostelem. Je tu krásná vyhlídka na celý záliv obklopený horami.

baška krk chorvatské ostrovy

Jak se dostat na ostrov Krk

Dostupnost je jednou z hlavních výhod ostrova Krk. Díky mostu, který spojuje ostrov s pevninou, je Krk snadno dostupný autem. Plusem je taky poloha ostrova u Kvarnerského zálivu – z Prahy jste tu za cca 9 hodin.

Ubytování ostrov Krk 🏖️

ubytování chorvatsko ostrov krk
Magal Hotel by Aminess

Oblíbený 3* hotel vhodný i pro rodiny

Hotel Dražica

Výborný hotel s možností polopenze

ostrov Krk Chorvatsko / Kam do Chorvatska k moři na dovolenou

3. Pag

Ostrov Pag je ideální destinací pro všechny – ať už hledáte klidnou rodinnou dovolenou, živý noční život nebo dlouhou historii.

Čím se Pag odlišuje od ostatních ostrovů v Chorvatsku je jeho neobvyklá měsíční krajina, s kamenitými pustinami a úrodnými údolími, kde se pasou ovce na divokém rozmarýnu. Ostrov je známý solnými pánvemi v okolí města Pag a krajkářstvím, které je zapsané na seznamu UNESCO.

Zadar Chorvatsko

Na Pagu jsou pláže dlouhé, písčité a s pozvolným vstupem do moře. Ideální pro rodiny s menšími dětmi. Nenechte si ujít pláže Ručica a Beritnica, které doslova obklopuje měsíční krajina a průzračné moře. Beritnica je trochu hůře dostupná – asi půl hodiny přes skály nebo vodním člunem, ale na druhou stranu je tu daleko větší klid.

pag chorvatsko

Rádi byste si užili noční život a letní hudební festivaly? Vydejte se na pláž Zrće, kde to žije od rána do rána, díky čemuž si vysloužila přezdívku chorvatská Ibiza.

Navštivte městečko Pag, historické místo s úzkými uličkami, renesančními a gotickými stavbami, kde můžete ochutnat místní kuchyni. Ochutnejte sýr Paski sir, který patří k nejlepším ovčím sýrům na světě.

Nebo prozkoumejte tisíce let staré olivové háje v oblasti Lun na severu ostrova, které jsou unikátní svou starobylou a téměř mystickou atmosférou.

Jak se dostat na ostrov Pag

Pag je velmi snadno dostupný po ikonickém mostu Paški Most, který spojuje ostrov kousek od Zadaru. Ze sjezdu z dálnice se k mostu dostanete za půl hodiny.

Druhou možností je trajekt 335 na trase Prizna-Žigljen (Pag). Nevýhodou je, že se tu můžou v sezóně tvořit fronty. Podrobné informace o cenách a jízdních řádech najdete na webu přepravní společnosti Jadrolinija.

4. Rab

Rádi byste si užili písečné pláže, které nejsou pro Chorvatsko typické? Pak vás nesmí uniknout ostrov Rab, který je svými písečnými plážemi vyhlášený. Především kolem letoviska Lopar.

rab chorvatské ostrovy

Centrem ostrova je starobylé město Rab, pro které jsou typické červené střechy, z nich vystupují 4 zvonice. Celý ostrov pokrývají borovicové lesy, které v létě poskytují potřebný stín. Zdejší klima je mírné a příjemné i v létě.

ostrov Rab Chorvatsko / kam do Chorvatska k moři

Užijte si procházku přírodním parkem Komrčar, se spoustou zeleně, dětským hřištěm a možností koupání a pikniku. Pro nejkrásnější výhled na ostrov vystoupejte na vyhlídku Kamenjak, nedaleko stejnojmenné restaurace. Až nahoru se dá dojet autem, ale cesta je ke konci dost štěrkovitá – je lepší nechat auto při kraji a zbytek v klidu dojít.

rab chorvatské ostrovy

Jak se dostat na ostrov Rab

Ostrov Rab je přístupný trajektem z malé vesničky Stinica, která leží přímo na Jadranské magistrále a je snadno dostupná. Trajekty vyplouvají pravidelně po celý den do přístavu Mišnjak na Rabu. Cesta trvá jen čtvrt hodiny. Zde je odkaz na oficiální web s časy odjezdů a cenami.

Ubytování chorvatské ostrovy 🏖️

chorvatsko ubytování
Family hotel Pagus – ostrov Pag

Výborný hotel u písčité pláže, ideální pro rodiny

chorvatské ostrovy ubytování
San Marino Resort – ostrov Rab

Levné, jednoduché ubytování s polopenzí

5. Mljet

Ostrov Mljet, zelený ráj jižní Dalmácie, je známý svými hustými lesy, které se táhnou až k azurově modrým pobřežím. Místo s tak průzračně čistou vodou, kde uvidíte ryby plavat volně kolem vás.

Ostrov je známý národním parkem Mljet, který zaujímá západní část ostrova. Park je domovem dvou slaných jezer – Velké a Malé jezero, která jsou spojena s mořem úzkým průlivem. V centru Velkého jezera se nachází ostrůvek svaté Maří s benediktinským klášterem ze 12. století.

mljet chorvatsko

Vydejte se na ochutnávku místních specialit do rybářských vesnic Pomena a Polače nebo navštivte Odysseovu jeskyni, kde údajně ztroskotal řecký hrdina Odysseus na své dlouhé cestě domů do Ithaky. V sezóně bývá u jeskyně plno – vstup je zdarma a jeskyně je přístupná z vody, takže je místo nevhodné pro menší děti.

Na Mljetu se nachází taky krásné pláže, od skrytých zátok po písečné pláže, jako je pláž Saplunara na východě ostrova.

mljet chorvatsko

Jak se dostat na ostrov Mljet

Nejjednodušší možností, jak se dostat na ostrov Mljet, je trajekt z vesnice Prapratno na poloostrově Pelješac do vesnice Sobra na ostrově. Trajekty vyplouvají pravidelně, o prázdninách častěji. Spoje nejsou tak časté jako u jiných ostrovů, tak si pro jistotu udělejte větší časovou rezervu, protože vyplouvají na čas. Konkrétní časy a ceny najdete na webu Jadrolinija – trajekt 832 Prapratno-Sobra.

Pokud si plánujete na Mljet udělat pouze výlet, nasedněte na linku katamaránu Split-Dubrovnik, která staví na ostrově Brač, v Makarske, na ostrově Korčula, Mljetu a končí v Dubrovníku.

☞ Čtěte podrobného průvodce, jak autem do Chorvatska (poplatky po cestě, trasa, mapa a další tipy).

mljet chorvatsko

6. Brač

Ostrov Brač je třetím největším chorvatským ostrovem, který je proslulý jedinečnou pláží Zlatni Rat v Bolu. Pláž je zajímavá tím, že dynamicky mění tvar podle větru a proudů.

Pokud chcete vidět pláž v celé její kráse a užít si výhled na celý ostrov, nenechte si ujít skalnatou vyhlídku Vidova Gora, nejvyšší vrchol ostrova. Navíc se dá dojet téměř až na vrchol až autem a zbytek dojít po upravené cestě, takže je snadno dostupná pro všechny.

ostrov brač pláž zlatni rat chorvatsko

Brač je ideální pro všechny milovníky vodních sportů a je nejlepší destinací pro windsurfing. Zdejší krajina je neuvěřitelně bohatá, od vápencových skal, olivových hájů po tiché zátoky.

Užijte si procházku po stezkách vedoucích skrze olivové háje a vinice, ochutnejte místní speciality v malebných vesničkách nebo se vykoupejte v tyrkysových vodách.

brač chorvatské ostrovy

Brač je proslulý svým kvalitním bílým kamenem, který v minulosti použili při stavbě mnoha významných budov po celém světě, včetně Bílého domu ve Washingtonu, D.C.

Jak se dostat na Brač

Po celý rok vyplouvají na Brač pravidelně katamarány a trajekty z Makarske a Splitu – více informací najdete na webu Jadrolinija, kde si vyhledáte konkrétní linku pro Brač.

7. Korčula – chorvatské ostrovy

Ostrov Korčula, často označovaný jako „malý Dubrovník“, je známý svou bohatou historií, krásnými plážemi a vynikajícím vínem. Celý ostrov pokrývají borovicové lesy, vinice a olivové háje.

Kam do Chorvatska k moři - ostrov korčula

Historické město Korčula je jedním z nejlepších příkladů dobře zachované středověké dalmatské architektury s úzkými kamennými uličkami a elegantními budovami. Právě tady se narodil proslulý cestovatel a mořeplavce Marco Polo.

Na ostrově Korčula si užijete krásné pláže, od písčité pláže Vela Przina v Lumbardě po skryté zátoky, jako je menší pláž Žitna. Zakončete den sklenkou místního vína, zejména autochtonního bílého vína, které se dají ochutnat přímo u vinařů.

Kam do Chorvatska k moři - ostrov korčula

Jak se dostat na ostrov Korčula

Pokud jedete autem, ostrov Korčula je dostupný trajektem ze Splitu – linka 604 Split -Vela Luka (Korčula) – Ubli (Lastovo) nebo z přístavu Orebić na poloostrově Pelješac.

☞ Inspirujte se nejkrásnějšími místy v Chorvatsku (včetně mapy a praktických informací).

8. Murter

Murter je ideální destinací pro každého, kdo hledá uvolněnou atmosféru, krásné pláže a bohatou historii. Navíc má strategickou polohu pro objevování okolí – kousek je to do Šibeniku, Splitu nebo národního parku Krka.

betina ostrov murter ostrovy v chorvatsku

Murter se pyšní čtyřmi malebnými vesnicemi – Murter, Tisno, Jezera a Betina, z nichž každá nabízí jedinečnou atmosféru a historii. Betina je známá pro svou tradici stavby dřevěných lodí.

Ostrov lemují krásné pláže, jako Čigrađa a Slanica, kdy pláž Slanica je perfektní taky pro rodiny s menšími dětmi.

murter ostrovy v chorvatsku

Ostrov je výborným výchozím bodem pro výlety do národního parku Kornati, nádherného souostroví, které láká milovníky přírody a potápěče.

Jak se dostat na Murter

Murter je snadno dostupný z pevniny díky mostu, který ostrov spojuje s městem Tisno na pevnině.

Ubytování ostrov Murter 🏖️

chorvatsko murter ubytování
Olivia Green Camping

4* ubytování v mobilních domech

chorvatsko murter ubytování
Camp Rehut

Mobilní domy kousek od pláže

9. Dugi otok – ostrovy v Chorvatsku

Dugi otok, v překladu „Dlouhý ostrov“, je jedním z nejzajímavějších a zároveň nejméně prozkoumaných obydlených ostrovů v Jadranském moři. S jeho malebnými vesnicemi, úchvatnými plážemi a nádhernými přírodními památkami patří Dugi otok mezi nejkrásnější chorvatské ostrovy.

Na jihovýchodním konci ostrova se rozkládá přírodní rezervace Telašćica, která je známá svými divokými krajinnými sceneriemi, včetně zálivu Telašćica, solných jezer a strmých bílých útesů.

dugi otok chorvatsko

Jedna z nejkrásnějších pláží v Chorvatsku, Sakarun, s bílým pískem a tyrkysově modrou vodu, se nachází na úplném severu ostrova. Pro nejkrásnější západ slunce se vydejte na výběžek ostrova k majáku Veli Rat. Vstup je zpoplatněný symbolickým vstupným, ale ty výhledy stojí za to.

dugi otok chorvatsko

Jak se dostat na Dugi otok

Z přístavu Gaženica u Zadaru vyplouvají pravidelně trajekty do vesnice Brbinj na ostrově Dugi otok – linka 434 Zadar (Gaženica) – Brbinj (Dugi otok). Plavba trvá 40 minut.

☞ Čtěte našeho podrobného průvodce pro Makarskou riviéru, kde se dozvíte vše potřebné pro perfektní dovolenou.

10. Lošinj

Ostrovu Lošinj se přezdívá “ostrov vitality”. Jeho povrch je porostlý bujnou vegetací a hustými borovými lesy. Je oblíbený mezi kempaři a všemi, co milují krásnou, nenarušenou přírodu. Díky přírodě si ostrov vysloužil taky pověst jednoho z nejlepších míst pro léčbu respiračních onemocnění v Evropě.

Lošinj Chorvatsko / Kam do Chorvatska k moři

Malebné městečko Mali Lošinj, nejznámější středisko na ostrově, obklopuje azurové moře a vůně léčivých bylin. Navštivte historické památky, včetně aromatických zahrad a elegantních vil z období rakousko-uherské monarchie.

Lošinj se může pochlubit krásnými plážemi, skrytými zátokami a nádhernými promenádami podél pobřeží, které lákají k procházkám. Na ostrově najdete širokou škálu aktivit, od cyklistiky a pěší turistiky po vodní sporty a wellness.

Můžete vystoupat nad Mali Lošinj, kde je restaurace. Do té je potřeba rezervace předem, ale výhledem se můžete pokochat i vedle za menší poplatek, popř. pokračovat dál po stezce napříč ostrovem.

lošinj vyhlídka

Jak se dostat na ostrov Lošinj

Ostrov Lošinj je snadno dostupný trajektem z Rijeky nebo Zadaru. Na oficiálních stránkách Jadrolinija najdete aktuální časy a ceny.

Alternativně můžete plout taky na ostrov Cres, se kterým je Lošinj propojený mostem. Například z přístavu Brestova na Istrii do přístavu Porozina na Cresu a odtud přes celý ostrov až na Lošinj.

☞ Čtěte našeho podrobného průvodce pro Split, Chorvatsko.

lošinj chorvatsko

11. Lastovo – ostrovy v Chorvatsku

Pokud se bavíme o nejkrásnějších ostrovech, kam na dovolenou v Chorvatsku, ostrov Lastovo nemůže chybět. Spolu s přilehlými ostrovy je chráněný pro svou jedinečnou přírodu, biodiverzitu a nádhernou noční oblohu díky statusu parku tmavé oblohy.

Pro nejkrásnější výhledy vystoupejte na vyhlídku označenou v mapách “Heliodrom”, ze které jsou nádherné výhledy na ostrov i okolí.

lastovo chorvatsko ostrovy

Lastovo je ideální pro ty, kteří hledají únik od davů a chtějí si užít klidné a relaxační prostředí. Ostrov nabízí četné možnosti pro pěší turistiku, kajakářství a šnorchlování v čistých a chráněných vodách.

Jak se dostat na ostrov Lastovo

Právě odlehlá poloha přispívá nedotčenému charakteru ostrova. Během dne vyplouvají trajekty z přístavu ve Splitu a končí v přístavu Ubli na ostrově Lastovo. Na oficiálních stránkách Jadrolinija najdete aktuální časy a ceny.

lastovo chorvatsko ostrovy

12. Cres

Pokud přemýšlíte, kam do Chorvatska a hledáte klidné místo s krásnými plážemi a nedotčenou přírodou, zapište si Cres na seznam, kam na dovolenou. Je navíc velmi dobře dostupný z pevniny i z jiných ostrovů, takže je vlastně až překvapivé, jaký klid tu ve srovnání s jinými ostrovy je.

Nádherná krajina na ostrově zahrnuje husté lesy, malebné zátoky a čisté pláže – Cres je doslova ráj pro milovníky přírody a outdoorových aktivit.

ostrov cres chorvatsko / kam v chorvatsku

Ostrov má mnoho odlehlých pláží, které jsou méně přeplněné než jiné destinace. Pokud vám nevadí horší přístup, nenechte si ujít pláž Koromačna a přírodní rezervaci Mali Bok, s tyrkysovým mořem a bílými útesy.

Hlavním letoviskem je město Cres, které díky benátské architektuře připomíná spíše italskou vesnici. Na ostrově se nachází několik zachovalých středověkých městeček, a je domovem jedné z posledních populací bělokurů vrápenců v Evropě.

cres ostrovy chorvatsko

Jak se dostat na ostrov Cres

Právě dostupnost ostrova je další výhodou, proč sem vyrazit. Trajekty vyplouvají z přístavu Brestova na Istrii do přístavu Porozina na Cresu, popř. z Rijeky. Na oficiálních stránkách Jadrolinija najdete aktuální časy a ceny.

Ubytování ostrov Cres 🏖️

cres chorvatsko ubytování
Mobile Homes Camping

Mobilní domy u pláže se zázemím

cres chorvatsko ubytování
Hotel Kimen – Annex

3* hotel u pláže s možností polopenze

13. Kornatské ostrovy

Náš seznam nejlepších chorvatských ostrovů k návštěvě zakončíme Kornatskými ostrovy, nádhernou oblastí s divokou krásou a neobyčejně čistým mořem.

Toto souostroví, skládající se z přibližně 140 neobydlených ostrovů, ostrůvků a útesů, je známé svými strmými břehy, které se dramaticky zvedají z azurového moře.

kornati ostrovy chorvatsko

Většina ostrovů v souostroví Kornati je neobydlená a národní park Kornati je chráněnou oblastí, takže se se dostanete pouze lodí nebo v rámci organizovaného výletu. Nejlepší výchozí pozicí pro návštěvu Kornatských ostrovů mají Zadar, Šibenik, Murter nebo Biograd na Moru.

kornati ostrovy chorvatsko

I když by se na první pohled mohlo zdát, že tu budete široko daleko téměř jediní, není to tak díky výletním lodím, které sem pravidelně vyplouvají. Z toho důvodu je dobré naplánovat návštěvu mimo sezónu nebo v nejméně vytížené dny, pokud se chcete vyhnout davům lidí.

Nejkrásnější ostrovy v Chorvatsku na mapě

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu s tipy na nejkrásnější chorvatské ostrovy, kam na dovolenou. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v článku o ostrovech v Chorvatsku. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Toto byly naše tipy na nejkrásnější chorvatské ostrovy, kam na dovolenou v Chorvatsku. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu a Doviđenja!

Více informací o Chorvatsku

CHORVATSKO: Inspirujte se nejlepšími letovisky, kam v Chorvatsku k moři. Zde je podrobný průvodce, jak autem do Chorvatska (poplatky po cestě, trasa, mapa a další tipy).

Plánujete dovolenou? Zde jsou nejkrásnější místa v Chorvatsku (včetně mapy a praktických informací).

Makarská riviéra má jedny z nejkrásnějších pláží v Chorvatsku. Podívejte se na průvodce Splitem.

ŘECKO: Zaujalo vás více Řecko? Kam k moři v Řecku sdílíme v dalším článku. Santorini je jedním z nejkrásnějších ostrovů v Řecku – v tomto průvodci pro Santorini najdete veškeré tipy, jak se sem dostat, co vidět, nejlepší pláže a další užitečné informace.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *