Autem do Chorvatska (2024): Kompletní průvodce a praktické tipy + mapa

chorvatsko autem

Plánujete dovolenou v Chorvatsku a hledáte tipy, jak se dostat autem do Chorvatska? Sepsali jsme podrobného průvodce s praktickými tipy – kudy do Chorvatska autem, poplatky po cestě, platba mýtného nebo na kolik vyjde cesta autem do Chorvatska.

Článek jsme rozdělili do několika částí. V první části se dočtete o základních pravidlech pro řízení v Chorvatsku (rychlostní limity, značení, na co si dát pozor). Při cestě do Chorvatska vás čeká platba různých poplatků – ty jsme přehledně vypsali v druhé části. V třetí části si pak ukážeme jednotlivé trasy do různých částí Chorvatska.

CESTA AUTEM DO CHORVATSKA

ZÁKLADNÍ PRAVIDLA PRO ŘÍZENÍ V CHORVATSKU

 • Místní policie se v Chorvatsku nazývá “Policija”. V případě, že budete potřebovat pomoc, volejte na univerzální evropské tísňové číslo 112.
 • Alkohol a řízení: Ačkoli je povolená hladina alkoholu do 0,5 ‰, po nehodě se alkohol považuje za přitěžující okolnost.
 • Povinná výbava: V autě musíte mít reflexní vestu, výstražný trojúhelník, lékárničku a sadu rezervních žárovek.
 • Mobilní telefony: Používání mobilu při řízení je povoleno jen s hands-free.
 • Denní světla: V Chorvatsku není během letního období povinné mít ve dne zapnutá tlumená světla, ale pro zvýšení bezpečnosti se to doporučuje.
 • Dětské autosedačky: Povinnost pro děti do 5 let.
 • Pokuty: V případě odmítnutí zaplatit pokutu na místě může být případ předán soudu a policie může zadržet doklady až na 8 dní.
 • Postup po nehodě: Nutnost vyžádat si od policie záznam o poškození vozidla pro možnost odjezdu z Chorvatska.
cesta do chorvatska autem

Rychlostní limity na silnicích

 • Maximální povolená rychlost v Chorvatsku je na dálnicích 130 km/h, na rychlostních silnicích 110 km/h, na hlavních silnicích 90 km/h a v obydlených oblastech 50 km/h, pokud není stanoveno jinak.
 • Maximální povolená rychlost ve Slovinsku je na dálnicích 130 km/h, na hlavních silnicích 90 km/h a v obydlených oblastech 50 km/h, pokud není stanoveno jinak.
 • Maximální povolená rychlost v Rakousku je na dálnicích 130 km/h, na rychlostních silnicích 100 km/h, na hlavních silnicích mimo obydlené oblasti 100 km/h a v obydlených oblastech 50 km/h, pokud není stanoveno jinak.
chorvatsko

Značení v Chorvatsku

Značení na chorvatských silnicích je v chorvatštině, ale v turistických oblastech můžete narazit i na dvojjazyčné značky s anglickými překlady.

Na Istrii se často setkáte s dvojjazyčnými značkami v chorvatštině a italštině. Istrijský poloostrov byl v minulosti součástí Itálie a dvojjazyčné značení pomáhá nejen místním obyvatelům italské národnosti, ale taky turistům z Itálie a jiných zemí, kteří italsky rozumí.

Před cestou se ujistěte, že rozumíte chorvatským značkám. V základu jsou podobné, ale přesto je lepší zkontrolovat dopravní značení v Chorvatsku předem. A nejen v Chorvatsku, protože po cestě budete projíždět taky Rakouskem a Slovinskem.

Kam do Chorvatska k moři - ostrov korčula

Stav silnic v Chorvatsku

Silnice v Chorvatsku jsou obecně ve velmi dobrém stavu, zvláště hlavní dálnice a rychlostní komunikace, které spojují větší města a turistické oblasti.

Dálnice (Autoceste) mají pravidelně rozmístěná odpočívadla, čerpací stanice, restaurace a toalety. Jsou dobře označené, s jasnými ukazateli směru a informacemi o vzdálenostech.

Ve venkovských a horských oblastech mohou být silnice úzké a klikaté. Sem tam mají výmoly, občas jsou nedostatečně značené nebo vás mohou překvapit volně pobíhající zvířata (především v horských oblastech).

Jak se ochránit při cestování autem: Pojištění autoasistence vám zajistí v případě potřeby opravu auta, odtah do autoservisu, přepravu zpět domů nebo poskytnutí náhradního vozidla. Vše zařídí a vykomunikují za Vás.

autem do chorvatska

CESTA AUTEM DO CHORVATSKA

POPLATKY PŘI CESTĚ AUTEM Z ČR DO CHORVATSKA

Při cestě z České republiky do Chorvatska budete projíždět Rakouskem a Slovinskem. Nepočítám Německo pro cestující ze západních Čech, kde nejsou dálnice zatížené mýtným ani dálniční známkou.

Na kolik vyjde cesta autem do Chorvatska si můžete udělat představu z následujícího přehledu.

Česká republika

Pokud nemáte dálniční známku v Česku, koupíte si jí online na edalnice.cz. Na výběr je jednodenní známka za 200 Kč, 10-denní známka za 270 Kč, 30-denní za 430 Kč nebo roční za 2 300 Kč.

Rakousko

Dálniční známka

Dálnice v Rakousku jsou zpoplatněné dálniční známkou. V roce 2024 stojí 10-denní dálniční známka pro Rakousko 11,50 €, dvouměsíční známka 28,90 € a roční známka 96,40 €. Nově je v nabídce taky jednodenní známka za 8,60 €, ale vzhledem k ostatním cenám se nevyplatí.

Dálniční známku si můžete koupit na oficiálních prodejních místech, jako jsou čerpací stanice, pošty a některé kiosky u hranic, nebo online na oficiálních stránkách ASFINAG. Nejjednodušší možností je nákup online, který funguje podobně jako v ČR.

Upozornění: Pokud si zakupujete dálniční známku v Rakousku online jakou soukromá osoba na více než 10 dní (tj. na 2 měsíce nebo 1 rok), musíte si jí koupit alespoň 18 dní předem. To neplatí pro 10-denní dálniční známku, kde si můžete navolit klidně okamžitou platnost.

☞ Inspirujte se nejkrásnějšími místy v Chorvatsku (včetně mapy a praktických informací).

Úsekové mýto

Kromě dálniční známky jsou některé úseky v Rakousku zatížené úsekovým mýtným. Jedná se především o tunely a vybrané úseky dálnic, se kterými jsou spojené větší náklady na údržbu. Mýtné brány pro úsekové mýto jsou otevřené, tj. je tu vždy jen jedna brána, kde se rovnou vybere celá částka za průjezd.

Podívejte se na mapu níže pro více informací (placené úseky jsou zeleně označené).

Pro většinu cestujících to neznamená žádné náklady navíc. To se týká především cestujících z Moravy nebo od Prahy, pokud pojedete přes Brno a Vídeň. Úsekové mýtné neplatíte, ať jedete na Istrii nebo směrem na jih do Dalmácie.

Pokud jedete přes České Budějovice a Linz, čekají vás po cestě tyto poplatky:

 • Bosrucktunnel (dálnice A9) mezi městy Linz a Graz – 6,50 €
 • Gleinalmský tunel (Gleinalmtunnel) na dálnici A9 blíže k městu Graz – 10,50 €

Tunely budete ve směru z Českých Budějovic projíždět při cestě na Istrii, ke Kvarnerskému zálivu i na Dalmácii. Alternativně můžete jet přes Vídeň, ale časově to vychází o necelou hodinu víc.

Poloostrov Pelješac / kam do chorvatska

Cestující ze západních Čech zaplatí na úsekovém mýtném tyto poplatky:

 • Při cestě na Istrii nebo Kvarner: Taurský dálniční tunel (Tauerntunnel) na dálnici A10 asi hodinu jízdy jižně od Salzburgu za 13,50 € a Karavankový tunel (Karawanken) na hranicích Rakouska a Slovinska (dálnice A11) za 8,20 €
 • Při cestě na Dalmácii: Bosrucktunnel (dálnice A9) mezi městy Linz a Graz za 6,50 € a Gleinalmský tunel (Gleinalmtunnel) na dálnici A9 blíže k městu Graz za 10,50 €

Ceny jsou platné v roce 2024. Platí pro jednu cestu, tj. při stejné cestě zpět vynásobte částku dvakrát.

ostrov brač pláž zlatni rat chorvatsko

Platit můžete v hotovosti nebo kartou přímo na mýtné bráně, popř. online. Nejjednodušší možností je platba předemna webu ASFINAG vyberete placené úseky, kterými budete projíždět, zadáte svojí SPZ a na místě už jen najedete do pruhu pro platby předem (je to značené). Systém automaticky oskenuje vaší SPZ a můžete jet dál. Díky tomu nemusíte ve špičkách čekat v koloně na zaplacení mýtného.

Výjimka pro cestující přes Karavankový tunel: Za Karavankový tunel můžete zaplatit online pouze ve směru z Rakouska do Slovinska. Při zpáteční cestě ze Slovinska do Rakouska tak zaplatíte za průjezd tunelem přímo na mýtné bráně u slovinských hranic.

Pokud se chcete vyhnout zpoplatněným úsekům, můžete jet po regionálních silnicích. Ty jsou obecně v Rakousku i Slovinsku ve velmi dobrém stavu. Jen je potřeba počítat s tím, že se cesta výrazně prodlouží.

☞ Čtěte našeho podrobného průvodce pro Makarskou riviéru.

Makarská riviéra Osejava

Slovinsko

Dálnice jsou ve Slovinsku zpoplatněné dálniční známkou. Dálniční známka pro Slovinsko stojí v roce 2024 16 € na 7 dní a 32 € na 1 měsíc. Dálniční zámku si kupte na oficiálních stránkách. Nedoporučuji kupovat dálniční známku na jiných webech – vycházejí výrazně dráž a neposkytují žádnou výhodu.

Dalším poplatkem ve Slovinsku je Karavankový tunel, který leží přímo na hranicích s Rakouskem. Více o něm zjistíte u předchozí části o Rakousku.

☞ Inspirujte se nejkrásnějšími místy, kam ve Slovinsku.

dubrovnik jižní dalmácie chorvatsko

Chorvatsko

Většina dálnic v Chorvatsku je zpoplatněna, a to prostřednictvím klasických mýtných bran, kde zaplatíte v hotovosti, kartou nebo prostřednictvím elektronických mýtných systémů, jako je ENC (Elektronička naplata cestarine), který umožňuje rychlejší průjezd mýtnými branami.

Mýtné v Chorvatsku se vypočítává na základě ujeté vzdálenosti a kategorie vozidla.

Informace o mýtném a tarify najdete na těchto webech:

 • hac.cr – většina chorvatských dálnic
 • azm.hr – pro úsek hraniční přechod Macelj-Záhřeb
 • bina-istra.com – pro Istrijský poloostrov

Tady si vyhledáte úsek dálnice, po které pojedete a dle typu vozidla zjistíte cenu mýtného.

Zde jsou přibližné ceny mýtného pro vybrané úseky dálnic v roce 2024:

KategorieIA (motocykly)I (osobní auta)II (auta s přívěsem)
Macelj-Záhřeb4 €6,70 €10 €
Omag-Pula4 €9,40 €
Záhřeb-Split14,40 €24 €37,60 €
Rupa-Rijeka0,60 €1 €1,90 €
Záhřeb-Makarská16,30 €27 €42,20 €
Záhřeb-Rijeka5,50 €9,20 €16,80 €

Sazby mýtného se uvádějí v eurech, i když oficiální měnou je chorvatská koruna. Na místě můžete zaplatit v hotovosti v kunách i eurech, popř. platební kartou.

Pokud se chcete vyhnout placení mýtného, můžete v navigaci nebo Google Maps nastavit volbu “Vyhnout se zpoplatněným úsekům”. Jen je potřeba počítat s tím, že co ušetříte na mýtném, zaplatíte nejspíš na projetém benzínu navíc.

Máte dostatek času? Při cestě na jih můžete zvolit místo dálnice paralelní cestu, ze které jsou nádherné výhledy na pobřeží.

☞ Inspirujte se nejlepšími letovisky, kam v Chorvatsku.

výhledy ze silnici na pobřeží v Chorvatsku / autem do chorvatska
Výhledy ze silnice na chorvatské pobřeží

Alternativní trasa přes Slovensko a Maďarsko

Pokud chcete ušetřit na poplatcích a nevadí vám, že pojedete asi o hodinku déle, jeďte místo Vídně přes Bratislavu a následně Maďarsko. V Záhřebu se pak napojíte na původní trasu. Více o trase najdete níže v článku včetně mapy.

Poplatky u této varianty by pak byly následující:

 • dálniční známka pro Slovensko – platnost 10 dní za 12 €, platnost 30 dní za 17 €, platnost 1 rok za 60 €. Dálniční známku si koupíte zde na oficiálním webu.
 • dálniční známka pro Maďarsko – cena se odvíjí od typu vozidla – zde najdete více informací, včetně možnosti koupit dálniční známku online.

CENA POHONNÝCH HMOT

Ceny pohonných hmot jsou přibližně na podobné úrovni jako v ČR. Nejdráž vychází benzín/nafta pro cestující ze západních Čech v Německu. O něco dražší je taky v Rakousku. Ceny ve Slovinsku a Chorvatsku jsou na přibližně podobné úrovni jako v Česku. Zde se můžete podívat na ceny pohonných hmot pro jednotlivé státy.

omišská riviéra chorvatsko

AUTEM DO CHORVATSKA

TRASA Z MORAVY

Jako první začínáme Moravou, odkud je do Chorvatska nejsnadnější přístup. Ať už cestujete z Brna, Olomouce či Ostravy, jako první se vždy vydáte směrem na Vídeň. U Vídně sledujete značení na Štýrský Hradec (Graz).

Poblíž Štýrského Hradce uvidíte značení na Maribor a Lublaň ve Slovinsku – ukazatelé vás zavedou asi po půl hodině na rakousko-slovinské hranice Spielfeld-Šentilj, odkud pokračujete na už zmíněný Maribor. Tady se cesta dělí podle toho, kam v Chorvatsku směřujete:

Istrie

Pokračujte na Lublaň napříč Slovinskem po dálnici A1 až k hraničnímu přechodu Dragonja-Plovanija. Jsme na Istrii a další cesta tak záleží na tom, kde jste ubytovaní.

Kvarner

Pokud je vaším cílem Rijeka a okolí (Opatija, Crikvenica, ostrov Krk apod.), v Mariboru ve Slovinsku se dejte na Záhřeb v Chorvatsku. Přejedete hraniční přechod Macelj na slovinsko-chorvatských hranicích, pokračujete na Záhřeb a odtud na Rijeku a Pulu.

Od Rijeky se už snadno dostanete na ostrov Krk nebo do letovisek Crikvenica či Opatija. Pro ostrovy Rab a Pag nebudete sjíždět na Rijeku, ale z dálnice A1 odbočíte až o něco později.

ostrov Krk Chorvatsko / Kam do Chorvatska k moři na dovolenou
Ostrov Krk

Dalmácie

Cesta na Dalmácii je totožná jako v případě Kvarnerského zálivu s tím rozdílem, že za obcí Bosiljevo se budete držet vlevo a pokračovat po A1 (vpravo bude exit na A6 směr Rijeka a Pula). Dálnice A1 (E65) vede podél pobřeží Dalmácie, takže z ní sjedete tam, kde potřebujete – Zadar, Split, Makarska nebo pokračujte až na jih do Dubrovníku.

Doba jízdy: Z Brna jste v Chorvatsku za 8-10 hodin – v Pule o něco rychleji za 7,5 hodin, v Dubrovníku pak za 11 hodin.

Poplatky při cestě z Moravy do Chorvatska:

 • dálniční známka v Rakousku
 • dálniční známka ve Slovinsku
 • mýtné v Chorvatsku
národní park krka chorvatsko
Národní park Krka v Dalmácii

AUTEM DO CHORVATSKA

TRASA Z PRAHY A ČECH

Pokud jedete z Prahy nebo Čech, máte na výběr několik možností. Můžete jet přes Brno, kdy by byla cesta totožná jako v předchozím případě – pro Istrii, Kvarner i Dalmácii. Pokud zvolíte tuto možnost, podívejte se o odstavec výš na “Trasa z Moravy” nebo na mapu níže – v levé části si otevřete nabídku s jednotlivými trasami.

Druhou možností je dát se přes jižní Čechy směr České Budějovice a odtud do Lince v Rakousku. Z Lince sledujte značení na Štýrský Hradec, kde už je trasa stejná jako v předchozím případě – přes Maribor ve Slovinsku a odtud přes Lublaň na Istrii nebo Záhřeb na Dalmácii.

Doba jízdy: Z Prahy jste v Chorvatsku za 9,5-11 hodin, v Dubrovníku nebo na jihu Dalmácie kolem 13 hodin.

Poplatky při cestě z Prahy do Chorvatska:

 • dálniční známka v Rakousku
 • dálniční známka ve Slovinsku
 • mýtné v Chorvatsku
 • pokud pojedete přes České Budějovice, připočítejte poplatky za Bosrucktunnel (dálnice A9) mezi městy Linz a Graz za 6,50 € a Gleinalmský tunel (Gleinalmtunnel) na dálnici A9 blíže k městu Graz za 10,50 €
istrie kamenjak chorvatsko

AUTEM DO CHORVATSKA

CESTA ZE ZÁPADNÍCH ČECH

Pro cestující ze západních Čech je cesta odlišná. Ať už jedete z Plzně nebo Karlových Varů, vždy pojedete nejprve přes Mnichov v Německu. Poblíž Mnichova už uvidíte značení na Salzburg, odkud se bude lišit cesta podle toho, kam přesně v Chorvatsku míříte.

Na mapě níže jsou vyznačené jednotlivé trasy ze západních Čech, resp. z Plzně na Istrii, ke Kvarnerskému zálivu a na Makarskou v Dalmácii. V levé části mapy si otevřete nabídku s jednotlivými trasami, které si můžete libovolně filtrovat.

Istrie

Od Salzburgu se dejte jižně směrem na Villach, kousek od kterého projedete dálniční tunel Karavanky přes rakousko-slovinské hranice. Pokračujte na Lublaň a odtud po A1 na hraniční přechod Dragonja-Plovanija na slovinsko-chorvatských hranicích, kterým se dostaneme na Istrii.

Poplatky při cestě ze západních Čech na Istrii:

 • dálniční známka v Rakousku
 • dálniční známka ve Slovinsku
 • mýtné v Chorvatsku
 • Taurský dálniční tunel (Tauerntunnel) na dálnici A10 asi hodinu jízdy jižně od Salzburgu za 13,50 € a Karavankový tunel (Karawanken) na hranicích Rakouska a Slovinska (dálnice A11) za 8,20 €
poreč istrie chorvatsko
Poreč

Kvarner

Pokud směřujete do Rijeky nebo na ostrov Krk, máte dvě možnosti. První možnost je stejná jako v případě Istrie, jen za Lublaní u obce Postojna odbočíte na hraniční přechod Rupa. Poplatky jsou stejné jako v předchozím případě.

Druhou možností je jet přes Štýrský Hradec, kde je cesta hodně podobná jako přes České Budějovice. V Salzburgu sledujete značení na Štýrský Hradec (Graz), následně přes hranice na slovinský Maribor a poté chorvatský Záhřeb.

Poplatky při cestě ze západních Čech ke Kvarnerskému zálivu:

 • dálniční známka v Rakousku
 • dálniční známka ve Slovinsku
 • mýtné v Chorvatsku
 • Bosrucktunnel (dálnice A9) mezi městy Linz a Graz za 6,50 € a Gleinalmský tunel (Gleinalmtunnel) na dálnici A9 blíže k městu Graz za 10,50 €
Zadar Chorvatsko
Ostrov Pag

Dalmácie

Pokud jedete do Zadaru, Splitu nebo na Makarskou, nejlepší cesta vede opět přes Štýrský Hradec-Maribor-Záhřeb. Od Záhřebu pak budete sledovat značení pro A1 na Split.

Poplatky při cestě ze západních Čech na Dalmácii:

 • dálniční známka v Rakousku
 • dálniční známka ve Slovinsku
 • mýtné v Chorvatsku
 • Bosrucktunnel (dálnice A9) mezi městy Linz a Graz za 6,50 € a Gleinalmský tunel (Gleinalmtunnel) na dálnici A9 blíže k městu Graz za 10,50 €

Doba jízdy: Z Plzně jste v Chorvatsku za 9,5-11 hodin, na jihu Dalmácie kolem 13 hodin.

Poloostrov Pelješac / kam do chorvatska

TRASA PŘES SLOVENSKO A MAĎARSKO

Čím dál více lidí si oblíbilo trasu přes Slovensko a následně Maďarsko. Trasa je sice o cca hodinku delší, ale poplatky jsou u této varianty nižší. Neplatíte za průjezd rakouskými tunely ani relativně drahou dálniční známku ve Slovinsku.

Ať už jedete z Čech nebo Moravy, dejte se přes Brno na Bratislavu. Projedete kolem Bratislavy a směřujete na jih do Maďarska – přes město Szombathely a pokračujete stále na jih až do Záhřebu v Chorvatsku. Tady se následně cesta liší podle toho, kam přesně v Chorvatsku jedete.

Poplatky po cestě:

 • dálniční známka Slovensko
 • dálniční známka Maďarsko
 • mýtné v Chorvatsku

☞ Plánujete dovolenou na jeden z chorvatských ostrovů? Zde najdete tipy na nejkrásnější ostrovy v Chorvatsku, včetně informací, jak se na ostrovy dostat (trajekty, přístavy apod.) a mapy ke stažení.

Na kolik vyjde cesta autem do Chorvatska?

Zde je orientační výpočet pro trasu z Prahy na Makarskou, pokud si chcete udělat bližší představu o tom, kolik si připravit na cestu do Chorvatska autem:

Hodnoty jsou pouze orientační a mohou se měnit v závislosti na čase a lokalitě:

 • Vzdálenost Praha-Makarska: 1 140 km
 • Průměrná cena benzínu/nafty: 38 Kč/l

Kolik zaplatíte na pohonných hmotách se liší podle toho, jaká je vaše průměrná spotřeba na 100 l. Ta se zvyšuje s tím, kolik vás jede v autě a jak moc jste naložení. Pro tento příklad počítejme se spotřebou 9 l/100 km. V tomto případě by pohonné hmoty z Prahy do Chorvatska vyšly pro cestu tam a zpět na necelých 8 000 Kč. Pro výpočet ceny pohonných hmot můžete využít tuto kalkulačku.

K tomu ještě připočteme náklady po cestě:

 • dálniční známka v Rakousku za 11,50 €/10 dní (cca 300 Kč)
 • dálniční známka ve Slovinsku za 16 €/7 dní nebo 32 €/1 měsíc (cca 400-800 Kč)
 • mýtné v Chorvatsku pro cestu tam i zpět cca 67 € (cca 1700 Kč)

Orientační náklady pro cestu autem do Chorvatska

Doprava z Prahy na Makarskou přes Vídeň tak vyjde při spotřebě 9 l/100 km a ceně pohonných hmot 38 Kč/l na přibližně na 10 400 Kč v obou směrech včetně poplatků.

Cena pro uvedený příklad je pouze orientační, protože celkovou spotřebu paliva na cestě zvýší taky dlouhé čekání v dopravních zácpách, které není při cestě do Chorvatska nic neobvyklého.

Pokud jedete z Prahy na sever Chorvatska do Istrie nebo například ostrov Krk, při stejných hodnotách by se cena pohybovala kolem 7 800 Kč.

Z Plzně by cesta na Istrii do Puly a zpět vyšla kolem 7 000 Kč včetně poplatků při spotřebě 9 l/100 km a ceně pohonných hmot 38 Kč/l. Z Brna zaplatíte ještě méně.

autem do chorvatska

Je nutná autoasistence do Chorvatska?

Není, ale v případě potíží vám hodně usnadní cestu. Nám se před lety při cestě do Itálie vyplatila, když nám z ničeho nic odešla cívka – zavolali jsme na infolinku, odkud nám poslali odtahovou službu a zařídili nejbližší servis k opravě. Navíc poplatek za sjednání autoasistence byl minimálně ve srovnání s tím, co bychom zaplatili bez asistence. Podívejte se na cenu autoasistence zde.

Jaké jsou výhody autoasistence?

 1. Odtahová služba: V případě havárie nebo poruchy vozidla můžete využít odtahovou službu do nejbližšího servisu nebo do místa vašeho výběru, v závislosti na podmínkách vaší smlouvy.
 2. Asistence při poruše: Pokud dojde k drobné poruše, která může být opravena na místě, autoasistence zajistí odbornou pomoc přímo na silnici.
 3. Náhradní vozidlo: Mnohé balíčky autoasistence nabízejí možnost náhradního vozidla na určitou dobu, abyste mohli pokračovat ve svých plánech.
 4. Pomoc v případě vybité baterie nebo vyčerpání paliva: Pokud vám dojde palivo nebo máte problém s baterií, služba vám pomůže dostat se zpět na cestu.
 5. Ubytování: V případě, že se ocitnete daleko od domova a vaše auto je nutné opravit, některé služby autoasistence pokryjí náklady na ubytování.
 6. Asistence v zahraničí: Autoasistence je cenná při jazykové bariéře v zahraničí, kde se můžete setkat taky s neznalostí místních servisů.

☞ Čtěte našeho podrobného průvodce pro Split, Chorvatsko.

Parkování v Chorvatsku

V turistických oblastech může být parkování docela oříšek. Historická města, jako Trogir, Šibenik nebo Split jsou obehnaná zdmi, za které se autem nedostanete. Musíte zaparkovat na jednom z okolních parkovišť, která jsou většinou placená (zvlášť u vyhledávaných oblastí). Čím blíže centru, tím je cena za parkování vyšší.

V Dubrovniku zaplatíte za hodinu parkování v blízkosti centra 8-10 €. V Trogiru počítejte 2-2,5 € za hodinu podle toho, zda navštěvujete město v sezóně nebo mimo sezónu. Pokud plánujete výlet do Šibeniku, cena parkování se pohybuje kolem 1,5 €/hod. O parkování na Makarské riviéře jsme psali zde a v dalším článku o Splitu.

Za parkování můžete ve většině případů zaplatit hotově, kartou nebo pomocí aplikace Bmove. Je dobré mít u sebe hotovost (chorvatské kuny) pro případ, že by automat neumožňoval platby kartou.

Jak se vyhnout dopravním zácpám v Chorvatsku?

Dopravní zácpy v Chorvatsku nejsou nic neobvyklého. Doteď si vybavuju, jak jsme čekali a doslova jeli krokem už v okolí Mnichova v Německu, jen po pár hodinách cesty. Z toho důvodu je dobré cestu předem naplánovat. Zde je několik našich tipů:

 • Použijte navigaci, která vám ukáže aktuální dopravní situaci a poradí s alternativní trasou. Dobře fungují Google Maps i Waze. Navíc v obou případech si můžete mapu uložit offline.
 • Většina turistů má zaplacené ubytování od soboty do soboty, tj. vyjíždějí v pátek v noci. Tohle je čas, kdy je provoz směrem do Chorvatska a Itálie nejhustší. V hlavní sezóně od července do srpna se málokdy vyhnete čekání. Pokud to jde, rezervujte si ubytování dříve nebo naopak později, abyste se vyhnuli kritickým dnům.
 • Jeďte do Chorvatska mimo sezónu v červnu nebo září, kdy je stále krásně, teplo a turistů je tu daleko méně. Navíc ušetříte i za parkování při výletech, protože řada parkovišť je mimo sezónu levnější nebo dokonce zdarma.
 • Kde to jde, zaplaťte dálniční zámku a úsekové mýtné předem – ušetříte vám to hodně čekání. Rakousko i Slovinsko umožňují jednoduchou platbu za dálniční známku předem, v Rakousku se dá zaplatit online taky za tunely. Na místě pojedete vyhrazeným pruhem pro platbu předem, kde systém oskenuje vaší SPZ a rovnou můžete jet. Vyhnete se taky čekání ve frontě při nákupu dálniční známky na benzínkách.
omišská riviéra chorvatsko / kam v chorvatsku

Toto byly naše tipy, jak na cestu autem do Chorvatska. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu a Doviđenja!

Více informací o Chorvatsku

CHORVATSKO: Inspirujte se nejlepšími letovisky, kam v Chorvatsku k moři. Zde jsou nejkrásnější místa v Chorvatsku (včetně mapy a praktických informací).

Plánujete dovolenou na jednom z chorvatských ostrovů? Zde najdete tipy na nejkrásnější ostrovy v Chorvatsku, včetně informací, jak se na ostrovy dostat (trajekty, přístavy apod.) a mapy ke stažení.

DALMÁCIE: Makarská riviéra má jedny z nejkrásnějších pláží v Chorvatsku. Podívejte se na průvodce Splitem.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *