Santorini průvodce: 17 tipů na nejlepší místa, kam na Santorini v Řecku (2024)

Santorini Řecko / nejkrásnější místa a co navštívit

Santorini patří se svými kostely s modrými kopulemi, bíle natřenými domy, jedinečnou krajinou a dramatickými útesy mezi nejkrásnější ostrovy v Řecku. Je součástí Kykladských ostrovů, které se nacházejí v Egejském moři. Zde je podrobný průvodce pro Santorini bez cestovky a tipy na nejlepší místa, kam na Santorini, Řecko.

Pokud vás čeká dovolená na Santorini, tento průvodce pro Santorini vám usnadní její plánování. Povíme si praktické informace – jak se dostat na Santorini, letiště, trajekty, kde se ubytovat, jaké jídlo ochutnat, ceny a další užitečné tipy.

Pro snadnější naplánování dovolené na Santorini bez cestovky můžete využít taky mapu, kde jsou vyznačená všechna místa, co vidět na Santorini.

Santorini, Řecko

Santorini je sopečný ostrov v srdci Egejského moře, který je už dlouho vyhledávanou destinací. Ostrov ve tvaru půlměsíce, který vznikl v důsledku mohutné sopečné erupce přibližně před 3 600 lety.

Ta po sobě zanechala kalderu – velký kráter naplněný vodou – a řadu menších ostrovů. Tato erupce, tzv. minojská erupce, prý inspirovala legendu o Atlantidě.

Co navštívit a vidět na Santorini?

Santorini je nádherný ostrov se spoustou zajímavých míst, která stojí za to navštívit. Podívejte se na nejlepší atrakce a aktivity, co dělat na Santorini:

1. Oia

Žádný výlet na Santorini není úplný bez návštěvy Oia, nejznámější vesnice ostrova. Oia je proslulá svými pohlednicově dokonalými scenériemi, včetně slavných kostelů s modrými kupolemi a tradičních bílých jeskynních domků, které se drží na útesech kaldery.

Oia Santorini
Oia Santorini

V Oia se můžete hodiny procházet a neustále objevovat nové skryté uličky a zákoutí v pastelových barvách.

Právě odtud se sledují ty nejhezčí západy slunce na Santorini. Jeden z nejlepších výhledů na západ slunce a vesnici Oia získáte u hradu Oia. Počítejte ale s tím, že spolu s vámi tu bude čekat spousta dalších lidí.

Když tu budete, nenechte si ujít starý přístav v zálivu Ammoudi, kde si užijete výhled na záliv a výborné jídlo v jedné z taveren.

Zájezdy na Santorini 🏖️

2. Fira

Fira, která se tyčí na vrcholu útesů kaldery, je rušné hlavní město ostrova Santorini. Toto malebné město se vyznačuje labyrintem uliček, bělostnými budovami a zářivými kostely s modrými kupolemi.

Fira Santorini
Fira Santorini

Projděte se úzkými uličkami a obdivujte tradiční kykladskou architekturu. Nebo navštivte Muzeum prehistorické Thiry, kde jsou uloženy artefakty ze starověkého minojského města Akrotiri, a Archeologické muzeum, které představuje nálezy z širšího regionu.

Fira Santorini

Z Firy můžete sejít po 587 schodech do starého přístavu, kde si užijete pěkné výhledy, procházku po promenádě nebo můžete posedět v jedné z kaváren. Odtud taky vyplouvají některé výletní lodě po okolí. Zpět nahoru se dostanete pěšky, lanovkou za 6 € nebo jízdou na oslu, se kterou nesouhlasíme.

Fira Santorini
lanovka Fira Santorini

3. Imerovigli

Imerovigli se nachází mezi Oia a Fira. Nese název “balkón Egejského moře” díky své vyvýšené poloze, ze které je fantastický výhled na kalderu, sousední sopečné ostrovy a hluboké moře.

I tady si užijete procházky mezi tradiční kykladskou architekturou s bělostnými domky, kostely s modrými kopulemi a úzkými klikatými cestičkami.

Imerovigli Santorini nejkrásnější místa

4. Skála Skaros

Skála Skaros se nachází v Imerovigli. Jedná se o skalnatý výběžek, na kterém se kdysi nacházel středověký hrad, který tu postavili ve 13. století Benátčané. Ten byl ale zničený v 19. století v důsledku zemětřesení.

Pokud chcete zažít fantastický výhled na kalderu a okolní vesnice, nenechte si Skaros Rock ujít.

Stavos Rock Santorini Řecko
Západ slunce na Stavos Rock, Santorini

5. Stezka podél kaldery

Stezka podél kaldery je jednou z nejlepších věcí, co dělat na Santorini. Zabere vám půl dne a užijete si při ní nádherné výhledy na západní pobřeží.

Trasa začíná ve Fira, odkud se vydáte směrem na sever na Firostefani, poté Imerovigli až do Oia, kde cesta končí.

Cesta není značená, ale je intuitivní a snadno vás navede správným směrem.

6. Archeologické naleziště Akrotiri

Vydejte se na prohlídku starobylého minojské osady Akrotiri, která byla pohřbená pod sopečným popelem během katastrofické erupce sopky Theran přibližně před 3 600 lety.

Archeologické naleziště Akrotiri Santorini

Popel zachoval město ve velmi dobrém stavu a umožnil archeologům odhalit množství artefaktů, fresek a staveb, které nabízejí vzácný pohled na každodenní život Mínojců.

Můžete se projít po promenádách mezi zachovalými ruinami a obdivovat složité fresky a vyspělou architekturu, například několikapatrové domy a složité odvodňovací systémy.

Archeologické naleziště Akrotiri Santorini

Vstupné do muzea Akrotiri je 6 € a do 25 let je vstup zdarma. V létě je otevřeno v pondělí a ve čtvrtek v čase 8:30-15:30 a ostatní dny v čase 8:00-20:00. Mimo sezónu od listopadu do března je otevřeno v čase 8:30-15.30 (úterý je zavřeno).

Zaparkovat můžete přímo u archeologického naleziště, kde se nachází placené parkoviště nebo je kousek odtud možnost parkovat zdarma.

Ubytování Santorini 😴

Roula Villa

Apartmány s kuchyňkou kousek od pláže

Santorini Camping

Levné ubytování s kompletním zázemím

7. Starověká Théra

Théra představuje ruiny antického města, které se nachází na kopci mezi městy Kamari a Perissa. Prozkoumejte zbytky chrámů, domů a veřejných budov a zároveň se kochejte panoramatickým výhledem na ostrov.

Thera Santorini

8. Pyrgos

Pyrgos, autentická vesnice ve vnitrozemí Santorini, se rozprostírá na jednom z nejvyšších míst na ostrově. Vystoupejte na vrchol vesnice, navštivte hrad a vychutnejte si panoramatický výhled na ostrov.

Pyrgos Santorini
Pyrgos Santorini

9. Plavba katamaránem

Plavba katamaránem je nejlepší způsob, jak prozkoumat Egejské moře a objevit skryté klenoty Santorini. Katamaránem se dostanete na odlehlé pláže a prozkoumáte Santorini z jiné perspektivy.

Zde je odkaz na rezervační systém plavby katamaránem. Součástí je taky oběd či večeře a víno, kde ochutnáte místní kuchyni. Minibus vás vyzvedne v hotelu a po plavbě dopraví zase zpět.

Nebo si užijte plavbu v kajaku, se kterým se dostanete na nejkrásnější pláže a do zdejší jeskyně. Pokud vás láká podmořský svět, při potápění objevíte sopečné útvary pod mořskou hladinou.

10. Ochutnávka vína

Díky sopečné půdě a jedinečnému podnebí se na Santorini rozvinul prosperující vinařský průmysl. Jeho historie sahá více než 3 000 let do minulosti. Ostrov je proslulý svými osobitými víny, mezi které patří svěží, minerální Assyrtiko a šťavnaté, na slunci sušené Vinsanto.

Vinice na Santorini se nepodobají žádným jiným. Vinná réva se tady totiž pěstuje v nízkých koších, díky kterým jsou hrozny chráněné před silnými větry a snadněji nasají ze sopečné půdy vlhkost.

Vinná réva se na Santorini pěstuje v nízkých koších.
Vinná réva se na Santorini pěstuje v nízkých koších.

Vydejte se na prohlídku mnoha vinařství na ostrově, z nichž každé má svůj jedinečný charakter a nabídku – mezi ty nejlepší patří Santo Wines, Domaine Sigalas, Venetsanos Winery nebo Estate Argyros. Mnohá vinařství nabízejí prohlídky a ochutnávky s průvodcem.

pěstování vína na Santorini

11. Nea Kameni a Palea Kameni

Nea Kameni a Palea Kameni jsou malé sopečné ostrovy v kaldeře Egejského moře, západně od Santorini.

Název Palea Kameni znamená v překladu “Staré spáleniště”, Nea Kameni pak “Nové spáleniště”. Ostrovy vznikly sérií sopečných erupcí, které probíhaly po určitou dobu, přičemž nejstarší doložené erupce se datují do období kolem roku 197 před naším letopočtem.

Volcano Santorini
Nea Kameni

K poslední významné sopečné činnosti v oblasti došlo v roce 1950. Od té doby docházelo k menším erupcím a seismickým událostem. Komplex je stále považovaný za aktivní, i když ho vědci pečlivě monitorují.

Horké prameny na Palea Kameni
Horké prameny na Palea Kameni

A vy můžete do kráteru aktivní sopky nahlédnout v rámci plavby ze Santorini, jejíž součástí je taky prohlídka sopečných ostrovů. Kromě toho si užijete horké prameny na druhém ostrově Palea Kameni, kde se vykoupete v teplé sirné vodě. Prameny mají prý díky vysokého obsahu minerálů léčivé účinky.

Zde je odkaz na rezervační systém pro plavbu po sopečných ostrovech s návštěvou horkých pramenů. V rámci výletu navštívíte taky ostrov Thirasia a volitelně vás čeká západ slunce v Oia. Lodě vyplouvá z přístavu Athinios a v případě potřeby si můžete zvolit vyzvednutí u hotelu.

12. Emporio

Emporio je další krásná vesnice, která se nachází na jihu ostrova. Je jednou z největších a nejzachovalejších tradičních vesnic na ostrově a nabízí autentický pohled na každodenní život místních obyvatel mimo davy turistů.

Emporio Santorini

Vesnice se pyšní kombinací tradiční kykladské architektury s bělostnými domy a úzkými uličkami, středověkými stavbami, jako je opevněný hrad, a krásnými kostely.

Emporio je zároveň skvělým výchozím bodem pro turistické stezky, protože se nachází na úpatí hory Profitias Ilias. Trasy vedou do různých částí ostrova, například ke klášteru Profitis Ilias (s nádherným výhledem) nebo na odlehlé pláže Vlychada a Perissa.

Ubytování Santorini 😴

Blue Sea Hotel

Moderní hotel kousek od pláže Kamari

Aparthotel Margarenia

Útulné apartmány u pláže Perissa

13. Megalochori

Megalochori je další malebná vesnice, která má svoje kouzlo. Dokázala si zachovat tradiční půvab a charakter, takže pokud hledáte autentickou atmosféru, je lepší volbou než Oia nebo Fira. Při návštěvě si nenechte ujít krásnou zvonici a centrální náměstí s kostely.

Z vesnice je nádherný výhled na okolní vinice, kalderu a Egejské moře. Na okolních svazích se rozprostírá několik vinařství a canav (tradičních vinných sklepů)

Kousek odtud se nachází archeologické naleziště Akrotiri.

Nejkrásnější pláže na Santorini, Řecko

Červená pláž

Červená pláž je sice menší, ale na druhou stranu je taky jedna z nejoblíbenějších. S červeným pískem a sopečnými útesy je to nezapomenutelný pohled. Zaplavte si v křišťálově čisté vodě, šnorchlujte nebo se kochejte z pláže dechberoucím okolím.

Pláž nabízí lehátka, slunečníky a malé občerstvení. Vstup sem je na vlastní nebezpečí.

Red Beach Santorini

Pokud ale hledáte zázemí nebo klidnější pláž, Červená pláž pro vás nebude tou správnou volbou. Na druhou stranu je unikátní a minimálně stojí za vidění. Navíc se nachází nedaleko archeologického naleziště Akrotiri.

Zaparkovat můžete bezplatně tady – od parkoviště vás čeká jen krátká procházka na pláž. O kousek dál, blíž k archeologickému nalezišti Akrotiri, se pak nachází autobusová zastávka, kde staví autobus z Fira (odtud je to k pláži 15-20 minut).

Tip: Po cestě budete procházet kolem několika restaurací. Doporučuji tradiční restauraci The Cave of Nikolas, která leží přímo u pobřeží.

Pláže Perissa a Perivolos

Sousední pláže Perissa a Perivolos s černým pískem na jihovýchodním pobřeží ostrova jsou oblíbené pro svou živou atmosféru, množství vodních sportů a plážové bary a restaurace.

Santorini Perisse beach

Pláž Kamari

Kamari se nachází na východním pobřeží a je to plážové letovisko vhodné pro rodiny s širokou nabídkou služeb, včetně lehátek, slunečníků a zařízení pro vodní sporty. Plážovou promenádu lemují obchody, bary a restaurace.

Kamari Beach Santorini

Pláž Vlychada

Podél jižního pobřeží ostrova se táhne pláž Vlychada, která nabízí větší odlehlost. Tato klidná pláž připomínající měsíc je známá svými dramatickými vápencovými útesy a klidnou atmosférou.

Bezplatné parkování, plážový bar a půjčovnu lehátek najdete hned na kraji pláže.

Vlychada Beach Santorini

Kde pozorovat západ slunce na Santorini?

Západy slunce na Santorini v Řecku jsou ikonické. Právě díky nim se stalo ze Santorini jedno z nejoblíbenějších romantických míst pro dovolenou.

Zde jsou nejlepší místa, odkud pozorovat západ slunce na Santorini:

Oia

Oia je nejoblíbenějším místem pro západ slunce na ostrově, a to z dobrého důvodu. Vesnice se totiž rozprostírá na útesech a nabízí fantastický výhled na západ slunce nad kalderou a Egejským mořem.

Nejlepší místa k pozorování jsou v blízkosti kostelů s modrými kupolemi nebo u zříceniny byzantského hradu. V hlavní sezóně se připravte na davy lidí.

Oia Santorini západ slunce

Fira

Fira je dalším oblíbeným místem pro pozorování západu slunce na Santorini. Navštivte útesy podél kaldery nebo povečeřte v jedné z mnoha restaurací a barů, které mají terasy s výhledem.

Fira je obecně méně přeplněná než Oia, ale stále se jedná o oblíbené místo, takže přijeďte včas, abyste si zajistili dobrý výhled.

Zájezdy na Santorini 🏖️

Imerovigli

Malebná vesničce Imerovigli se nachází na nejvyšším bodě útesu kaldery, takže poskytuje jedinečnou perspektivu pro pozorování západu slunce. Podél útesů můžete najít několik vyhlídkových míst nebo navštivte Skaros Rock, skalní výběžek s panoramatickým výhledem na ostrov a západ slunce.

Santorini západ slunce

Vinařství Santo Wines

Vinařství Santo Wines se nachází nedaleko vesnice Pyrgos a je nejspíš tím nejoblíbenějším vinařstvím na ostrově. Ceny jsou trochu vyšší, ale za ten výhled z terasy na kalderu a západ slunce za to stojí.

Můžete navštívit i jiná vinařství nebo restaurace, odkud je fantastický výhled. Na západním pobřeží Santorini je jich na výběr víc než dost.

Plavba katamaránem

Oblíbeným způsobem, jak si na Santorini vychutnat západ slunce, je plavba při západu slunce. Několik společností nabízí plavby katamaránem nebo jachtou, které vás provedou kolem kaldery a zastaví na nejlepších místech pro pozorování západu slunce.

Tyto plavby často zahrnují večeři, nápoje a zastávky na koupání nebo šnorchlování.

Maják Akrotiri

Maják Akrotiri se nachází na jižním cípu ostrova a je dalším skvělým místem, kde můžete pozorovat západ slunce mimo davy lidí. Obklopení přírodou a s nerušeným výhledem na slunce klesající za obzor. Zaparkovat můžete kousek od majáku na neplaceném parkovišti.

Tradiční jídla, co ochutnat na Santorini, Řecko

Kuchyně na Santorini je stejně rozmanitá jako jeho krajina. Tradiční pokrmy jsou založené na místních surovinách – fazole fava, cherry rajčátka, kapary a čerstvé mořské plody.

SAntorini jídlo

Mezi jídla, která musíte ochutnat, patří například:

 • Tomatokeftedes: Pikantní rajčatové placičky/karbanátky jsou specialitou ostrova Santorini a připravují se z třešňových rajčat, cibule a čerstvých bylinek.
 • Fava: Lahůdkové pyré ze žlutého hrášku je na Santorini základním pokrmem, který se často podává s kapkou olivového oleje a posypaný kapary.
 • Grilovaná chobotnice: Chobotnice na grilu je na ostrově oblíbeným pokrmem z mořských plodů, který se často podává jako meze se sklenkou ouzo.
 • Saganaki: Smažený sýrový předkrm se připravuje z různých řeckých sýrů, jako je kefalograviera nebo kasseri, a obvykle se podává s vymačkaným citronem.

Místní kuchyni můžete ochutnat v jedné z mnoha tradičních taveren nebo v luxusních restauracích, kdy některé nabízí fantastický výhled na kalderu.

Potraviny můžete nakoupit v klasických supermarketech typu Lidl nebo na místních trzích. Voda z kohoutku na Santorini je bezpečná k pití.

restaurace Santorini

Jak se dostat na Santorini?

Letecky na Santorini

Letiště Santorini (JTR)

Mezinárodní letiště Santorini (JTR) nebo taky letiště Thira je hlavní vstupní bránou, pokud přilétáte letecky na Santorini. Letiště se nachází asi 6 km jihovýchodně od hlavního města ostrova Fira. Příjemné, menší letiště, které nabízí základní služby.

Především v hlavní turistické sezóně (duben až říjen) se na Santorini dostanete z řady evropských měst včetně Vídně, Frankfurtu, Londýna, Prahy a dalších měst.

Z Prahy létají na Santorini Czech Airlines, která nabízí v letní sezóně od června do září 2 lety týdně. Mimo sezónu nejsou v nabídce přímé lety z Prahy, takže se nevyhnete přestupu na mezinárodním letišti v Aténách (viz dále). Nejlepší spoje a přestupy nabízí Aegean, tradiční řecká letecká společnost.

Mezinárodní letiště Atény (AIA)

Mezinárodní letiště Atény (Athens International Airport “Eleftherios Venizelos”) je další oblíbenou variantou, jak se dostat na Santorini. Letiště je velké, přehledné a nabízí kompletní zázemí. Z Atén se pak na Santorini dostanete přímým letem asi za 45 minut nebo trajektem (o tom více za chvíli).

S přestupem v Aténách mohou často vycházet letenky na Santorini levněji než přímé lety na Santorini (platí například pro Prahu). Vyhledejte si aktuální lety na Santorini.

Santorini Řecko

Jak se dostat z letiště Santorini

Taxi

Na letišti jsou k dispozici taxíky, což je nejpohodlnější a nejpřímější způsob, jak se do Firy nebo po okolí dostat. Stanoviště taxíků se nachází hned u příletového terminálu. V hlavní sezóně nebo při příletech v pozdních nočních hodinách budete možná muset čekat ve frontě a ceny jízdného mohou být vyšší.

Tip: Taxíků je obecně na celém Santorini málo a může se stát, že v okolí žádný nebude. Většinou se jich pár nachází u letiště, na nádraží v Oia nebo Fira a v přístavu. Z toho důvodu si možná budete chtít rezervovat cestu z letiště předem.

Na Santorini nefunguje Uber ani jiná podobná služba.

Veřejný autobus

Mezi letištěm a hlavním autobusovým nádražím ve Fiře jezdí místní veřejná autobusová doprava (KTEL). Autobusy jezdí přibližně každou hodinu mezi 6:00-22:00 – podívejte se na jízdní řád zde.

Cesta trvá 10 minut. Autobusová zastávka se nachází přímo u letištního terminálu. Z nádraží ve Fira pak jezdí navazující autobusy po celém ostrově – jezdí často a jsou rychlé.

Hotelový transfer

Některé hotely ve Fiře nabízejí transfer z letiště, a to buď zdarma, nebo za příplatek. Pokud váš hotel tuto službu poskytuje, domluvte si ji ještě před příletem a zástupce hotelu se s vámi setká na letišti a odveze vás přímo do vašeho ubytování.

Půjčení auta na Santorini

Pokud plánujete prozkoumat Santorini, půjčení auta je nejlepší volbou. Na letišti má pobočky několik půjčoven aut, včetně místních i mezinárodních agentur. Další půjčovny se nachází taky po ostrově, ale vzhledem k množství lidí tady může probíhat půjčení auta chaotičtěji než na letišti.

Tip: Auto si rezervujte předem pro zajištění nejlepší ceny a nabídky, zejména v hlavní sezóně. Doporučuji vybírat menší modely, protože silnice a ulice jsou na Santorini užší.

K půjčení auta vám postačí kreditní karta a řidičský průkaz, pokud jste z EU a je v latince. Před půjčením zkontrolujte, zda je zahrnuté pojištění, ať vás nečeká žádné nemilé překvapení.

Po vyzvednutí vozu trvá cesta do města Fira přibližně 10 minut, do Oia nebo na úplný jih Santorini cca 20 minut.

Parkování na Santorini

Nejspíš tušíte, že parkování na Santorini může být občas výzva. To se týká především oblastí, které jsou nejnavštěvovanější – Oia, Fira, Imerovigli. Všechny vesnice se navíc nacházejí převážně ve svahu a jsou určeny především pro pěší.

Na kraji Oia, Fira i Imerovigli se nachází bezplatná parkoviště. Většinou se jedná o nezpevněné plochy, kde dávejte pozor na výmoly. Parkoviště jsou sice relativně velká, ale i tak jsou brzy plná. Přijeďte brzy nebo vyčkejte, až odjedete jiné auto. Většinou nemá cenu přejíždět jinam, protože je obecně parkování hodně omezené.

Kromě bezplatných parkovišť se tu nacházejí taky placená parkoviště.

Půjčení skútru a čtyřkolky

Skútry a čtyřkolky ATV/Quad představují pohodlný způsob, jak poznat Santorini vlastním tempem. Na ostrově je k dispozici několik půjčoven, kde si je můžete půjčit. Ceny za půjčení skútru začínají na 20 € a za půjčení ATV/Quad na 30 € za den.

Santorini Řecko

Trajektem na Santorini

Trajektem se dostanete na Santorini z Atén i okolních ostrovů.

Trajekt z Atén trvá 4,5-11 hodin podle toho, jakou společnost a typ plavby zvolíte. Delší plavby většinou bývají přes noc. Ceny pro trajekt Atény-Santorini se pohybují nejčastěji v rozmezí 45-90 € za jednosměrnou plavbu.

Zároveň platí, že čím dříve rezervujete, tím lepší cenu můžete získat. Vysokorychlostní katamarány bývají dražší. Stále ale vyjdou levněji než letenky z Atén na Santorini. Podívejte se na trajekty z Atén do Santorini zde.

Hlavním přístavem na Santorini je přístav Athinios, který spojuje ostrov s Aténami (přístavy Pireus a Rafina) a kykladskými ostrovy, jako jsou Mykonos, Naxos a Paros.

Po příjezdu do přístavu Athinios se můžete do svého ubytování dopravit taxíkem, veřejným autobusem nebo pronajatým autem. Pozor na to, že tu můžou být docela zmatky a chvíli potrvá, než se zorientujete. Zde si můžete rezervovat transfer z přístavu.

Přístav Athinios na Santorini
Přístav Athinios na Santorini

Doprava na Santorini, Řecko

Veřejnou dopravu na Santorini zajišťují autobusy přepravce KTEL. Hlavní autobusové nádraží se nachází ve Fira, odkud se dostanete autobusy do Oia, Kamari, Perissa, Akrotiri, Vlihada, Vourvoulos, Monolithos a na letiště.

Autobusy jezdí opravdu často a ceny jsou průměrné. Podívejte se na všechny jízdní řády a ceník zde.

Ceny na Santorini

Ceny základních potravin na Santorini jsou následující:

 • Voda 1,5 l – 0,85 €
 • Láhev vína – 8 €
 • Chleba 0,5 kg – 1 €
 • Vejce 12 ks – 3,30 €
 • Sýr – 7,50 €
 • Kuřecí prsa 1 kg – 7,50 €
 • Jablka 1 kg – 2 €

Kolik stojí dovolená na Santorini, Řecko?

Náklady na dovolenou na Santorini se mohou lišit v závislosti na ročním období, lokalitě a rozpočtu. Zde je hrubý odhad, na kolik vyjde dovolená na Santorini:

Ubytování: Ceny se mohou pohybovat od 30 do 50 eur za noc v levných ubytovacích zařízeních, od 100 do 250 eur za noc v hotelech střední třídy a od 300 do více než 1000 eur za noc v luxusních hotelech a vilách. Ceny bývají vyšší v hlavní sezóně (červen až září) a nižší v období mimo sezónu (duben-květen, říjen) a mimo sezónu (listopad až březen).

Doprava: Autobusy jsou cenově nejdostupnější variantou, jednosměrná jízdenka stojí přibližně 1,60-2,50 €, zatímco taxíky a pronájmy aut se mohou pohybovat v rozmezí 20-60 € za den.

Stravování: Za jídlo v taverně nebo restauraci s rychlým občerstvením můžete zaplatit od 10 do 15 eur na osobu až po 40 až 80 eur na osobu. Pokud cestujete s rozpočtem, můžete ušetřit tím, že se budete stravovat v místních pekárnách, na trzích nebo si jídlo připravovat sami.

Zájezdy na Santorini 🏖️

Santorini v Řecku

Praktické tipy pro návštěvu Santorini v Řecku

Vyberte si správný čas návštěvy: Hlavní sezóna na Santorini trvá od června do září a vyznačuje se teplým počasím, slunečnou oblohou a velkým množstvím lidí. Chcete-li se vyhnout davům a přesto si užít pěkné počasí, zvažte návštěvu od dubna do května nebo v říjnu.

Ubytování a aktivity si rezervujte předem: Santorini je oblíbenou destinací a ubytování, zejména ta s výhledem na kalderu, se mohou rychle zaplnit.

Vezměte si pohodlnou obuv: V mnoha vesnicích na Santorini, jako je Oia a Fira, jsou úzké dlážděné uličky a strmé schody.

Půjčte si vozidlo: Pronájem auta nebo skútru může být flexibilnější a pohodlnější při poznávání ostrova vlastním tempem. Mějte na paměti, že v hlavní sezóně může být doprava rušná a v oblíbených oblastech může být problém s parkováním.

Prozkoumejte i jiné oblasti než kalderu: I když jsou kaldera a její vesnice hlavními lákadly, Santorini toho nabízí mnohem více. Navštivte pláže na východním pobřeží, prozkoumejte starověké památky, jako je Akrotiri, nebo se vydejte po stezkách ostrova a objevte méně známá krásná místa.

Vezměte si s sebou hotovost: Přestože jsou kreditní karty běžně přijímány, některé menší podniky a taxikáři preferují hotovost. Na drobné nákupy a spropitné si s sebou vezměte několik eur.

V Řecku se používají zástrčky typu C a F. Zástrčka typu C má dva kulaté kolíky a zástrčka typu F má dva kulaté kolíky se dvěma uzemňovacími svorkami na straně. Řecko funguje na napájecím napětí 230V a 50Hz.

Naučte se základní řecké fráze:

 • Dobré ráno – Kalimera
 • Dobrý den – Kalispera
 • Ahoj – Ghia su
 • Prosím – Parakalo
 • Děkuji – Efharisto
Santorini Řecko

Nejlepší doba pro návštěvu Santorini

Konec dubna až v květen: Jaro je skvělým obdobím pro návštěvu Santorini, protože počasí je příjemné a průměrné teploty se pohybují od 16 °C do 23 °C. Ostrov je v plném květu, je tu méně lidí a ubytování je cenově dostupnější.

Červen až září (hlavní sezóna): Léto je nejoblíbenějším obdobím pro návštěvu Santorini s teplotami od 24 °C do 30 °C. Připravte se na velké davy lidí a vyšší ceny ubytování a letenek. Pokud vám nevadí davy lidí a chcete zažít živou letní atmosféru Santorini, je to ta správná doba k návštěvě.

Září až říjen: Podzimní období nabízí příjemnou rovnováhu mezi teplým počasím, menším počtem lidí a cenově dostupnějším ubytováním. Teploty se v tomto období pohybují od 20 °C do 27 °C. Moře zůstává dostatečně teplé na koupání a západy slunce jsou stejně nádherné jako v letních měsících.

Listopad až březen (mimo sezóna): Zimní měsíce jsou na Santorini klidné a nabízejí autentičtější zážitky, méně turistů a nižší ceny ubytování. Teploty však mohou být nižší, od 10 °C do 16 °C, a některé podniky, hotely a restaurace mohou být zavřené.

Santorini na mapě

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu s tipy, co navštívit na Santorini, Řecko. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Santorini. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Nejlepší rezervační zdroje pro dovolenou na Santorini

Přes Booking.com hledáme veškeré ubytování. Jedná se o největší ubytovací portál na světě a najdete tu vše od moderních hotelů, útulných penzionů po přímořské vily.

Get Your Guide je obrovský rezervační systém pro nákup vstupenek, výletů s průvodci a nejrůznější aktivity. Na jednom místě si můžete přečíst zkušenosti ostatních cestovatelů a zarezervovat lístky do Vatikánských muzeí, plavbu lodí v Řecku nebo pouštní safari v Dubaji.

Toto byl náš průvodce pro Santorini včetně tipů, co navštívit a vidět na Santorini. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Řecku

ŘECKO: Inspirujte se tipy, kam do Řecka k moři.

CHORVATSKO: Podívejte se na nejlepší možnosti, kam k moři v Chorvatsku.

ITÁLIE: V Itálii je tolik krásných míst – ta nejkrásnější místa v Itálii jsme sepsali v samostatném článku.

ŠPANĚLSKO: Inspirujte se tipy na místa, co navštívit ve Španělsku. Od pláží, historických měst po nádhernou přírodu. Mallorca je jedním z nejkrásnějších ostrovů ve Španělsku – podívejte se na fotografie a tipy, co vidět na Mallorce.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *