Kam na hory na Slovensko? 10 tipů na nejkrásnější pohoří a národní parky

Chystáte se na hory a rádi byste zajeli k našim sousedům? Mrkněte na 10 tipů, kam na hory na Slovensko. Pěší turistika i lyže vás tady budou bavit.

kam na hory na Slovensko

Mapa míst, kam na hory na Slovensko

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu, kam na hory na Slovensku. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci slovenských horách. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

10 tipů, kam na hory na Slovensko

Slovensko je rájem pro všechny, co milují hory. Je to klenot pěší turistiky, o kterém ne všichni ví. A vy už teď budete.

Turistické trasy na Slovensku patří mezi nejkrásnější. Plné nádherných výhledů a přírody, kde si vyberou ti, co hledají nenáročné turistické trasy i ti, co hledají náročnější celodenní treky a hřebenovky.

V zimě si tu zase skvěle zalyžujete nebo zaběžkujete (nebo klidně vyrazíte na túru) a užijete bílou zimní pohádku s dalekými výhledy.

Kam na hory na Slovensku: TATRY

Tatry jsou nejvyšším pohořím karpatského oblouku táhnoucího se od Moravy, přes Slovensko, Ukrajinu, Rumunsko až po Srbsko, a také jediným pohořím alpinského rázu v Karpatech. Jsou první volbou pro většinu lidí, když přemýšlí, kam na hory na Slovensko.

kam na hory na Slovensko
Belianské Tatry

Oblast Tater je součástí Tatranského národního parku. Nejstaršího a největšího národního parku na Slovensku. Ten se dělí na turisticky navštěvovanější Východní Tatry a o poznání klidnější Západní Tatry.

Vysoké Tatry a Zelené pleso

Tatry nabízí vše. Od nenáročných tras vhodných i pro kočárky nebo s dětmi (například Zelené pleso) přes středně náročné túry (štíty Koprovský nebo Rysy) až po túry s průvodci (nejvyšší hora Slovenska – Gerlachovský štít).

Za nás můžeme doporučit následující trasy ve Východních Tatrách:

 • Štrbské pleso – Popradské pleso – Velké Hincovo pleso – Koprovský štít (středně náročná trasa)
 • Štrbské pleso – Popradské pleso – vrchol Rysy (středně náročná trasa)
 • Tři studničky – vrchol Kriváň – Štrbské pleso (středně náročná trasa)
 • Štrbské pleso – vodopád Skok (nenáročná trasa)

Hlavními turistickými i lyžařskými středisky východní části Tater jsou Štrbské pleso, Smokovec, Tatranská Lomnica, Ždiar.

Vše o Vysokých Tatrách včetně popisu jednotlivých tras se dočtete v mém průvodci o Vysokých Tatrách.

A pak tu máme Západní Tatry. Zhruba o 400 výškových metrů nižší než jejich východní sestra. Co jim nebylo naděleno do výšky, to nahánějí svými krásnými hřebenovými trasami. Srdcem Západních Tater a taky turisticky nejnavštěvovanější jsou Roháče.

Roháčská plesa
Roháčská plesa

Jaké treky můžeme doporučit v Západních Tatrách?

 • rozcestník Horáreň pod Bielou skalou – vrchol Biela skala – Sivý vrch (středně náročná trasa)
 • rozcestník Hrdovo – Velké Bystré pleso – vrchol Bystrá (středně náročná trasa)
 • rozcestník Pod Spálenou – Ťatliakova chata – rozcestník Smutná dolina – Roháčská plesa – Roháčský vodopád (nenáročná trasa)
 • chata Zverovka – vyhořelá Ťatliakova chata – sedlo Zábrať – Rákoň – Volovec (středně náročná trasa)

Hlavními lyžařskými středisky západní části Tater jsou Brezovica, Zuberec, Oravice, Spálená dolina, Podbanské, Žiar.

Tatranská magistrála

Vysoké Tatry jsou velehory. Myslete na to, že ne všude se dostanete po celý rok. Řada tras je uzavřená od listopadu do poloviny června.

Celoročně je přístupná Tatranská magistrála, která sice nevede přes vrcholy, ale krásných výhledů si užijete do sytosti. I s dětmi jí zvládnete za 4-5 dní s přespáváním v horských chatách.

Nebo si vyberte část z ní – třeba od Popradského plesa přes Batizovské pleso ke Sliezskému domu.

TIP: V zimě (i na jaře je ještě na řada míst sníh nebo zledovatělé části) nezapomeňte přibalit nesmeky. Využijete je i na našich horách.

Kde se ubytovat v Tatrách?

Penzion Partizan má dobrý poměr ceny a kvality a skvělé místo pro poznávání Vysokých Tater. Pro rodiny s dětmi a kohokoliv, kdo chce víc soukromí v apartmánu, je ideální penzion Júlia v Tatranské Lomnici. Chcete se kochat nádherným výhledem přímo ve vrcholcích? Z chaty pod Soliskom se můžete rozplývat okolím od rána do večera. Mají útulné pokoje a skvělé snídaně.

Tištění průvodci na cestu:

Kam na hory na Slovensku: CHKO HORNÁ ORAVA

Chráněnou krajinnou oblast Horná Orava najdete na severu Slovenska. Je to místo, která mimo jiné zahrnuje i Oravské Beskydy na hranici s Polskem a část pohoří Oravská Magura. Je to nejdeštivější a nejchladnější oblast Slovenska.

chko Orava Slovensko

A čím vás tohle místo dostane? Hustými lesy, ale především rašeliništi, kterých tu je nejvíc za celé Slovensko. Pro pohoří Oravská Magura na jihu chráněné oblasti jsou zase typické břízky a lísky, takže na podzim je to nádherná barevná podívaná.

Výlety a turistika v CHKO Horná Orava

 • výstup na nejvyšší horu CHKO Horná Orava (i Oravských Beskyd) – Babia hora (1722 m) na hranicích s Polskem se skvělým výhledem na severní stranu Tater – po žluté od chaty Slaná voda (středně náročná trasa)
 • výstup na druhý nejvyšší vrchol Oravských Beskyd – Pilsko. Přístupný z Oravské Veselé po zelené nebo ze sedla Hliny po modré (menší stoupání)
 • okružní trasa z obce Klin po NS Premeny lesa k soše Ježíše Rio de Klin a vrchol Kopanica s parádním výhledem na Oravskou přehradu a Tatry (nenáročná trasa)
 • vyhlídková věž Novoť z obce Novoť s krásným výhledem do okolí (nenáročná trasa)
 • okružní hřebenová trasa Oravské Magury z vesničky Oravský Podzámok přes vrcholy Javorová – Príslop – Kubínská hoľa – Minčol – Oravský Podzámok
Horná Orava / kam na hory na Slovensko / hory na Slovensku
Babia hora

Pokud se plánujete smočit ve vodě, zkuste Oravskou přehradu. S těmi vlnami si tu budete připadat jako u moře. A navíc s panorama Tater v pozadí.

Hlavními lyžařskými středisky CHKO Horná Orava jsou Oravská Lesná a Kubínská hoľa.

Kde se ubytovat v CHKO Orava?

Skvělou výchozí polohu pro výšlap na vrchol Babia hora a celkově pro poznávání CHKO Orava má penzion Babia hora v Oravské Polhoře.

Tištěný průvodce na cestu: Orava: mapa a průvodce (ve slovenštině)

Kam na hory na Slovensku: CHOČSKÉ VRCHY

Chočské vrchy jsou malé, ale impozantní vápencové pohoří, jehož nejvyšším a nejoblíbenějším vrcholem je Velká Choč (1611 m).

Kvačianská dolina

Dříve se uvažovalo o zařazení Chočských vrchů mezi národní parky, ale nakonec z této myšlenky vzhledem k velikosti vrchů sešlo. Ale už to, že se o tom uvažovalo, svědčí o tom, že tyhle hory vás budou bavit. Zdejší krasové útvary, hluboké průlomové doliny, termální prameny a jezírka.

Výlety a turistika v oblasti Chočské vrchy

 • výstup na Velký Choč hned z několika obcí v okolí (doporučujeme Valaská Dubová) s nádherným výhledem do okolí
 • Prosiecká a Kvačianská dolina neboli kaňony sevřené mezi vápencovými horami. Dají se projít obě naráz v rámci jedné celodenní trasy. Po cestě budete procházet kolem krásného zrekonstruovaného dřevěného mlýna, kam se můžete bez problémů vydat i s menšími dětmi (jen v létě je tu dost těsno).
 • Lúčanský vodopád je se svými 13 m největším travertinovým vodopádem na Slovensku. Najdete ho v obce Lúčky.
 • výstup na nejvýše položený hrad na Slovensku zříceninu Liptovský hrad, který je volně přístupný. Trasa vede z obce Kalameny.
 • termální koupaliště Kalameny, kde se můžete klidně ohřát díky teplotě 33 stupňů Celsia po celý rok. Je přístupné zdarma.

Minerální prameny a termály jsou pro Chočské vrchy typické. Můžete si zajet například do lázní Lúčky nebo Bešeňová.

Tištěný průvodce na cesty: Chočské vrchy a okolí: mapa 1:50 000 (ve slovenštině)

Kam na hory na Slovensku: NÍZKÉ TATRY

Když se řeknou hory na Slovensku, většina lidí si představí Vysoké Tatry. Zkusili jste ale už ty Nízké? Jestli milujete pěší turistiku, v Nízkých Tatrách si přijdete na své.

kamna hory na slovensko / Nízké Tatry

A čím vás národní park Nízké Tatry dostane kromě hřebenových tras s parádními výhledy? Lány zelených koberců, krasové útvary i ledové jeskyně.

Nízké Tatry / Kam na hory na Slovensko

Turistika a výlety v Nízkých Tatrách

 • Demänovská Dolina – Chopok – Ďumbier (středně náročná trasa)
 • Demänovská Dolina – Demänovská jeskyně Svobody (nenáročná trasa)
 • Obec Telgárt – Kralova hora (středně náročná trasa)
chopok
Chopok

S dětmi můžete navštívit zmenšenou verzi města Donovalkovo nebo pohádkovou vesničku Habakuky. Hlavními lyžařskými středisky Nízkých Tater jsou Donovaly, Demänovská Dolina (Jasná, Chopok), Mýto pod Ďumbierom, Závažná Poruba, Telgárt. Vše o Nízkých Tatrách včetně popisu jednotlivých tras se dočtete v mém průvodci o Nízkých Tatrách.

Tištěný průvodce na cestu: Nízké Tatry: průvodce a mapy

Kam na hory na Slovensku: MALÁ FATRA

Pohoří Malá Fatra je místo plné nádherných výhledů, skalních útvarů, roklin a soutěsek, kde si užijete jak nenáročné trasy vhodné i pro děti, tak vysokohorské túry. Najdete ho na severozápadě Slovenska nedaleko Žiliny. Kromě toho tu najdete taky dle mnohých nejkrásnější vrchol za celé Slovensko – Velký Rozsutec (1610 m).

kam na hory na Slovensko / hory na Slovensku / Malá Fatra

Výlety a turistika v okolí Malé Fatry

 • Jánošíkovy díry (Jánošíkove diery) neboli soustava soutěsek vytvořená protékajícím Hlbokým potokem. Ty se skládají ze tří částí: Dolné diery, Nové diery a Horné diery. Po cestě vás čeká krásná podívaná plná vodopádů a možnost prohlédnout si soutěsky z žebříků a lávek.
 • Výstup na vrchol Velký Kriváň nebo vrchol Chleb (na druhou stranu) lanovkou od chaty Vrátná a následně od Snilovského sedla po červeně značené turistické značce (nenáročná trasa)
 • Výstup na Velký Rozsutec z obce Štefanová (středně náročná trasa)
Velky Rozsutec / kam na hory na Slovensko
Velký Rozsutec

Hlavními lyžařskými středisky Malé Fatry jsou Vrátna, Martin, Rájecká Lesná, Valčianská dolina.

Kam na hory na Slovensku: VELKÁ FATRA

Velká Fatra je pohoří a z velké části národní park, jehož dominantou jsou hluboké lesy, jeskyně, skalní převisy a hřebenová trasa plná pastvin a nádherných výhledů. Kromě turisticky nejoblíbenějších míst tady často nepotkáte ani živáčka.

kam na hory na Slovensko / hory na Slovensku / Velká Fatra

Výlety a turistika v okolí Velké Fatry

 • Výstup na nejvyšší vrchol Velké Fatry Ostredok (1596 m) z obce Vyšná Revúca po zelené přes Suchou dolinu až na vrchol Krížna a následně vrcholy Frčkov a Ostredok.
 • Výstup na vrchol Čierny kameň po naučné stezce Čierny kameň z obce Liptovská Revúce.
 • Výstup na vrchol Zvolen ze střediska Donovaly a pokračování po západním hřebenu směr Motyčianská hola nebo severním hřebenu směr Končitá
vrchol Zvolen ve Velké Fatře

Hlavními lyžařskými středisky Velké Fatry jsou Ružomberok, Jasenská dolina, Turecká – Krížna.

Tištěný průvodce na cesty: Velká Fatra: turistické trasy a mapy (ve slovenštině)

Kam na hory na Slovensku: STRÁŽOVSKÉ VRCHY

Strážovské vrchy najdete jen kousek od českých hranic. Poznáte je podle hustých bukových lesů, ostrých vápencových útesů a dominantně vystupujících samostatných vrcholů bez delších hřebenových tras. A co víc, nabídnou vám skvělé výhledy na vrcholy východní Moravy.

Výlety a turistika v okolí Strážovských vrchů

 • Výstup na vápencový vrchol Vápeč z obce Horná Poruba
 • Výstup na nejvyšší vrchol Strážov (1213 m), kam se dostanete po červené z vesniček Čičmany nebo Zliechov
 • Vesnička Čičmany s malovanými dřevěnicemi
Čičmany / kam na hory na Slovensko

Pro oblast Strážovských vrchů jsou typické termály a minerální prameny. Právě z toho důvodu tu najdete i známé lázně Trenčianské Teplice.

Hlavním, ale malým lyžařským střediskem ve Strážovských vrchách jsou Čičmany.

Tištěný průvodce na cesty: Strážovské vrchy a Malá Fatra: mapa 1:40 000 (ve slovenštině)

Kam na hory na Slovensku: MURÁNSKÁ PLANINA

Muránská planina s nejvyšším vrcholem Fábova hoľa (1439 m) nepatří k nejvyšším pohořím na Slovensku, ale rozhodně je jedním z nejméně navštěvovaných. Národní park najdete jižně od Nízkých Tater.

Jedná se o náhorní plošinu, která je od okolí oddělená mohutnými vápencovými skalami. Dostane vás hlubokými lesy, dechberoucími výhledy, jeskyněmi a krasovými útvary. Muránská planina je ideální místo pro nenáročné procházky krásnou přírodou.

Výlety a turistika v okolí Muránské planiny

 • Veľká Lúka je horská louka ležící nedaleko obce Muránska Huta. Kromě krásné přírody tu máte možnost vidět i polodivoké volně pasoucí se koně.
 • Od Veľké Lúky pokračujte po červené Rudné magistrále, která vás zavede k vyhlídce, odkud budete mít Muránskou planinu jako na dlani spolu s protějším Muráňským hradem.
 • Od Veľké Lúky nebo od obce Muráň vede naučná stezka ke zřícenině Muráňského hradu. Tady se můžete občerstvit a především si užít nádherné výhledy.
 • Kousek za obcí Muráň (směr Červena skala) je po levé straně louka plná volně žijících syslů. Nezapomeňte jim přibalit něco dobrého na zub ?.
 • Od horského sedla Zbojská je to jen kousek k dřevěné rozhledně Zbojská.
 • Další krásnou oblastí je dolina Hronec a NPR Malý Stožec a NPR Velký Stožec, které jsou přístupné ze severu z obce Závadka nad Hronom a zvládnete je i s kočárkem.

Hlavním lyžařským střediskem Muránské planiny je Pohronská Polhora.

Kam na hory na Slovensku: ČERGOV

Čergov, to je pohoří, kde nasajete čistý vzduch, pokocháte se nedotčenou přírodou a užijete si výhledy bez dalších lidí. Najdete ho na severu Slovenska až za Tatrami, takže pro nás Čechy není zrovna na prvních příčkách, když uvažujeme, kam na hory na Slovensko. Ale ty dvě hodinky na cestě navíc se vám vyplatí.

Výlety a turistika v okolí pohoří Čergov

 • Výstup na nejvyšší vrchol Minčol přes sedlo Priehyby – vrchol Dvoriská – sedlo Ždiare
 • Okružní trasa vesnička Kyjov – Kyjovské bradielko – vrchol Minčol – Sokolia skala – Kyjov
 • Výstup na Lysou horu a k náboženskému místu Oltár kameň
 • Hřebenová trasa od sedla Čergov – Veľká Javorina – sedlo Priehyby
 • Zřícenina Kamenického hradu po žluté z obce Kamenica

Jediným lyžařským střediskem je Drienica – Lysá.

Kam na hory na Slovensku: NÁRODNÍ PARK POLONINY

Místo, kde na vlastní oči spatříte Mléčnou dráhu. Na úplném východě Slovenska se ukrývá národní park Poloniny, který je součástí biosférické rezervace Východní Karpaty, zapsané na seznamu UNESCO.

Jeho znakem jsou právě poloniny neboli divoké horské louky na hřebenech, které obepínají největší bukové a jedlové pralesy v Evropě. A dřevěné kostelíky postavené bez jediného hřebíku (cerkve).

chrám sv. Archanděla Michala v Uličské Krivé

Stačí se jen toulat v hlubokých, klidných lesích, kde můžete narazit na více vlků a medvědů než lidí. A zubrů, protože NP Polonina je poslední oblastí, kde natrefíte na volně žijící zubry.

Výlety a turistika v okolí NP Poloniny

 • Výstup na vrchol Riaba skala přes horské louky v sedle Ďurkovec z obce Ruiny
 • Výstup na nejvyšší vrchol a nejvýchodnější bod Kremenec, kde se stýkají hranice Polska, Slovenska Ukrajiny. Trasa z vesnice Nová Sedlica po červené
 • Poutní místo Tři studničky po žluté z obce Ruiny
Ďurkovec

Tištěný průvodce na cesty: Poloniny, Bukovské vrchy, Vihorlat, Zemplínská Šírava: mapa 1:40 000 (ve slovenštině)

Toto bylo našich 10 tipů, kam na hory na Slovensko. Jaké jsou ty vaše? Podělte se o své tipy v komentáři níže. Šťastnou cestu !

Více informací o Slovensku

VYSOKÉ TATRY: Podívejte se na kompletního průvodce pro Vysoké Tatry (doprava, ubytování, nenáročné i celodenní túry, výlety).

NÍZKÉ TATRY: Co dělat v Nízkých Tatrách se dozvíte v průvodci pro Nízké Tatry (doprava, ubytování, nenáročné i celodenní túry, výlety).

MALÁ FATRA: Tipy na nejkrásnější místa v Malé Fatře sdílíme v samostatném článku.

SLOVENSKO: Připravili jsme taky podrobný článek s tipy, kam na dovolenou na Slovensku.

2 názory na “Kam na hory na Slovensko? 10 tipů na nejkrásnější pohoří a národní parky”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *