Co navštívit v Nízkých Tatrách? 18 tipů na trasy a výlety s dětmi i bez

Nízké Tatry

Čeká vás dovolená v Nízkých Tatrách? Podívejte se před cestou na kompletního průvodce, co navštívit v Nízkých Tatrách a tipy na nejkrásnější místa, turistické trasy a výlety s dětmi i bez.

V tomto průvodci se dozvíte:

 • cestovatelské tipy, jak se dopravit do Nízkých Tater a jak je to s dopravou v okolí;
 • kde se ubytovat v Nízkých Tatrách
 • kdy do Nízkých Tater s ohledem na počasí vyrazit;
 • tipy na výlety a jaká jsou nejkrásnější místa Nízkých Tater – tipy na nenáročné i náročnější turistické túry a trasy.
 • co navštívit v Nízkých Tatrách s dětmi

Průvodce pro Nízké Tatry:

Doprava do Nízkých Tater

Nízké Tatry autem

Nízké Tatry leží krapet blíž než Vysoké Tatry. Nejkratší trasa vede přes Brno po D1. Pokud půjde vše hladce a nebudou na D1 zácpy, jste v cíli za 5,5 hodin čistého času (500 km).

Jestli máte s D1 špatné zkušenosti nebo nechcete dojet do cíle naklepaní jako řízky, můžete zvolit o půl hodiny delší cestu přes Pardubice – Olomouc – Valašské Meziříčí, kde v Žilině následně navážete na první variantu. 

dálnice směrem Tatry – pohled na Vysoké Tatry

Na kolik vás cesta vyjde, si můžete spočítat tady. Cena benzínu je na Slovensku podobná jako u nás. K ceně benzínu ještě připočtěte cenu za dálniční známku pro Slovensko, popř. i pro ČR, pokud nemáte.

Dálniční známka pro Slovensko vás vyjde na 17,80 €/10 dní (2023). Koupit si jí můžete jednoduše online. V ČR vás dálnice vyjde na 310 Kč/ 10 dní.

Nízké Tatry vlakem a autobusem

Do Nízkých Tater se nejsnadněji dostanete vlakem – linka Praha – Košice. Nejlevnější vlakovou jízdenku koupíte už od 300 Kč. Vybrat si můžete mezi Student Agency a Českými drahami.

Pokud se nechcete vzdát komfortu auta, existuje možnost autovlaku, tj. auto vám svezou České dráhy a vy se mezitím vyspíte v lůžkové části. Sama s tímto zkušenost nemám, ale má kamarádka takto cestovala do Vysokých Tater (stejný spoj jako do Nízkých) a nemohla si cestu vynachválit.

Vlak staví poblíž Nízkých Tater na 3 místech, odkud se dostanete pohodlně přímo na místo ubytování:

 • Stanice Ružomberok – odtud se vydáte autobusem směr Donovaly, kam cesta trvá půl hodiny a lístek stojí kolem 2 € (dálkové autobusy můžou být dražší).
 • Stanice Liptovský Mikuláš, kde bude vystupovat většina a směřovat do střediska Jasná v Demänovské dolině. Autobusové nádraží stojí hned vedle toho vlakového. Cesta trvá půl hodinky a vyjde vás na 1,60 €.
 • Stanice Poprad, ze kterého pojedete do Telgártu. Cesta vám zabere 1 hodinu a z peněženky vytáhne 2,10 €. 

(Pozn.: Ceny jsou platné k roku 2022)

Doprava v Nízkých Tatrách

V případě Nízkých Tater se můžete spolehnout hlavně na autobusovou dopravu. Jen není tak hustá, jak byste si možná představovali. Ale do hlavních bodů vás bez problémů doveze. Jezdí pravidelně a v hlavních sezónách je posilněná dalšími spoji. Pro nalezení konkrétního spoje využijte slovenské jízdní řády.

V Nízkých Tatrách je jednodušší přemísťovat se autem. Ve všech výchozích bodech najdete dostatek placených parkovišť. Ceny se většinou pohybují kolem 6 € za celodenní parkování (6:00-18:00). 

Kdy do Nízkých Tater? 

Pokud vyrážíte do Nízkých Tater za turistikou, vyplatí se počkat, abyste na cestě nenarazili na hromady sněhu nebo velká sněhová pole, která by vám mohla cestu pěkně ztížit.

I červenec je ještě trochu nevyzpytatelný. Počasí může být aprílové, ale po sněhu by už neměly být ani památky. Doporučuju omrknout situaci předem na webkamerách.

A pak tu máme favority – srpen, září a říjen. Nejsušší část roku, kdy je nejmenší pravděpodobnost, že vás zasáhne bouřka uprostřed přírody. Říjen je vůbec nejlepší, protože je počasí už příjemně chladné a za dobré viditelnosti máte šanci zažít opravdu daleké výhledy.

Vždy ale záleží na tom, jaká sněhová nadílka daný rok byla. Někdy jsou bez problémů schůdné turistické trasy i v prosinci, protože jsou vrcholky jen slabě poprášené. V podobných situacích si nezapomeňte přibalit nesmeky, které vám na zmrzlém terénu nebo nečekaném sněhu občas doslova zachrání kůži.

Co se týká zimní sezóny, ta většinou probíhá od prosince do konce března. Pokud směřujete do střediska Jasná v Demänovské dolině, tady si zalyžujete až do konce dubna.

4,8/5 Výborné (308 recenzí)
Rodinná dovolená v Demänovské dolině, s polopenzí a venkovním wellness
4,6/5 Výborné (817 recenzí)
Moderní pokoje a apartmány v Liptovském Mikuláši včetně polopenze a wellness

Co navštívit v Nízkých Tatrách? Tipy na výlety a nekrásnější místa

Níže najdete tipy na turistické trasy a výlety, kde si vyberou jak ti, co hledají nenáročné trasy, tak ti, co by raději těžší celodenní túru.

Náročnost je počítaná ve směru tam, pokud není uvedeno jinak. Čas je jen přibližný a pokud máte trochu fyzičku, budete v cíli rychleji.

Tipy na nenáročné turistické trasy i celodenní treky v Nízkých Tatrách:

1. Chopok (2023 m)

Pokud hledáte turistickou trasu a výletní bod, kde si užijete trochu soukromí, Chopok vynechejte. Je nejnavštěvovanějším vrcholem v Nízkých Tatrách. Ale zase je to ikonický vrchol, který si nechá ujít málokdo. 

Je hned několik možností, jak se na něj dostat. Nejlehčí variantou je lanovka přímo ze střediska Jasná. 

Výstup na Chopok z jižní strany

 • Délka od chaty Kosodrevina: 2 km; 1 hod 30 min
 • Převýšení: 487 m

Další možností je vystoupat na Chopok z jeho jižní strany – od chaty Trangoška, kde necháte auto. Chata je skvělým tipem na ubytování, protože má strategickou polohu pro řadu výletů a turistických tras. Odtud lanovkou vyjedete k horské chatě Kosodrevina. Tady navážete na žlutou turistickou značku. 

Výstup na Chopok z Demänovské Doliny

Nejčastěji se lidé na Chopok vydávají z jeho severní strany, resp. z Demänovské Doliny. Na vrchol vedou kolem Vrbického plesa, což je největší pleso v Nízkých Tatrách, hned dvě turistické trasy. Po modré turistické značce, která částečně kopíruje lanovky směřující na Chopok a po níž vám cesta zabere asi 3 hodiny. 

Druhá trasa kopíruje žlutou turistikou značku až k sedlu Polany, odkud navážete na červenou. Úsek mezi sedlem a vrcholem Chopok je součástí ikonické hřebenovky, ze které budete mít parádní výhledy. Trasa směrem vzhůru ale zabere opravdu dost času (6 hodin), tak za nás doporučujeme nahoru vyjet lanovkou a trasu si sejít v opačném směru z vrcholu Chopok do Demänovské Doliny.

2. Malá hřebenovka

Malá hřebenovka se nazývá oblast mezi lanovkou pod vrcholem Chopok a vrcholem Dereše. Malou hřebenovku zvládnete i s menšími dětmi. Lanovkou se necháte vyvézt na Chopok, odkud vyrazíte směr vrchol Dereše (2004 m) po horském chodníku. Cesta vám zabere necelou hodinu. Vrátíte se po stejné trase nebo sestoupáte dolů po jedné z turistických tras. 

3. Vrchol Krakova hole (1752 m)

Výchozím bodem je největší jeskyně na Slovensku – Demänovská jeskyně svobody, odkud se dále vydáte po modré turistické značce přes vrchol Pusté až na vrchol Krakova hole. 

Krakova hole
výhled z vrcholu Krakova hole

Z vrcholu Krakova hole si užijete stejně krásné výhledy jako z navštěvovanějších vrcholů Chopok a Ďumbier, ale ten klid je tady o poznání větší.

4. Ďumbier (2043 m)

 • Délka od vrchní stanice lanovky na Chopok: 4,1 km; 2 hodiny
 • Převýšení: ↑ 399 m ↓386 m
 • Mapa trasy: trasa na vrchol Ďumbier

Ďumbier je nejvyšší vrchol Nízkých Tater. Lanovkou se necháte vyvézt na Chopok a odtud sledujete červenou turistickou značku kolem Kamenné chaty přes Demänovské a Krúpovo sedlo až na vrchol Ďumbier. 

5. Vrbické pleso

Vrbické pleso najdete přímo v Demänovské Dolině. Vede kolem něj řada turistických tras do samotného srdce Nízkých Tater.

 • Délka okruhu: 1 km; 20 minut
 • Převýšení: žádné; nenáročná procházka

Auto zaparkujete přímo za hotelem Grand Jasná (určitě jej nepřehlédnete – po levé straně), kde navazuje naučná stezka kolem Vrbického plesa. Na trase najdete několik informačních tabulí i dětské hřiště. 

4,6/5 Výborné (83 recenzí)
Dovolená u Bešeňové s vyhřívaným bazénem, wellness a polopenzí + výhled na Nízké Tatry
4,6/5 Výborné (68 recenzí)
Moderní hotel s výhledem na Chopok, výbornou kuchyní, polopenzí a wellness

6. Demänovská jeskyně Svobody

Demänovská jeskyně svobody je krasová jeskyně na severní straně Demänovské doliny. Jeskyní je v této oblasti více a právě Demänovská jeskyně svobody je nejznámější. První možností je ojet sem autem a zaparkovat na placeném parkovišti, popř. se svézt autobusem.

K Demänovské jeskyni svobody se pěšky dostanete přímo z Jasné ze sedla Biela Púť (u nádrže), odkud se dáte po žluté směrem na rozhlednu Ostredok, kolem symbolického hřbitova obětí Nízkých Tater až k Demänovské jeskyni svobody. Cestou zažijete krásné výhledy do Demänovské Doliny. Trasa vám zabere asi hodinu a půl a nečeká vás výrazné stoupání.

7. Demänovská dolina

Kolem celé Demänovské doliny vede naučná stezka s informačními tabulemi a skvělými výhledy.

Trasa začíná u Vrbického plesa, kde zaparkujete u hotelu Grand Jasna. Vydáte se kolem Mikulášské chaty po žluté. U rozcestníku Tri vody odbočíte doleva na červenou, která vás provede přes stanici lanovky Luková až k rozcestníku Záver Širokej doliny. Odtud se vydáte po zelené turistické značce Širokou dolinou až k chatě u rozcestníku Lúčky. 

TIP: V Demänovské Dolině si můžete zajít na tradiční slovenské jídlo do koliby Jasná, kterou si možná pamatujete z Ano, šéfe.

8. Kralova hora (1946 m)

Východní část Nízkých Tater není tak vyhledávaná jako ta západní, která má více vyšších a impozantnějších vrcholů. Oblíbeným vrcholem je Kralova hora, na kterou začíná trasa v obci Telgárt po červené nebo zelené turistické značce.

Kralova hora / Nízké Tatry turistické trasy

9. Rozhledna na Krajčovom vrchu (980 m)

Na rozhlednu Krajčov vrch vede neznačená turistická trasa z obce Nižná Boca, kde můžete zaparkovat (staví tu i autobusy). Výhledy jsou odtud parádní – za dobré viditelnosti uvidíte až na vrchol Kriváň ve Vysokých Tatrách.

10. Přechod Nízkých Tater

Hřebenovka napříč Nízkými Tatrami je ikonická. My ji ještě celou neabsolvovali, ale máme to určitě v budoucnu v plánu, protože hřebenovky milujeme (v Čechách například v Krkonoších nebo na Šumavě). Hřebenovka je dlouhá 90 km a přerušují jí jen dvě větší sedla Čertovica a Priehyba. Přechod vám zabere 5 dní.

Vyrazíte z Donoval po červené turistické značce Cesta hrdinov SNP a skončíte v Telgártu. Nejlepší výhledy zažijete na podzim – září nebo říjen. Po cestě je několik horských chat, kde můžete přespat a doplnit si pitnou vodu a něco dobrého do žaludku. V případě nouze jsou na cestě nocoviště.

Po cestě můžete přespat tady: turistický přístřešek Hiadeľské sedlo, Útulna Ďurková pod Chabencom, Chata M. R. Štefánika pod Ďumbierom, Útulna Ramža a Útulna Andrejcová.

Pokud se necítíte na celou hřebenovku, můžete si vybrat jen část z ní a vytvořit si vlastní celodenní túru s krásnými výhledy. Napojit a odpojit se dá na řadě míst. Můžete si zvolit okružní trasu nebo se zpět svézt místním autobusem.

11. Vrchol Ohnište

Ohnište je krasový vrchol ve stejnojmenné národní přírodní rezervaci. Právě proto je potřeba se tu držet striktně turistického značení a nevstupovat mimo stezky se značením. Z vrcholu budete mít nádherný výhled na nejvyšší vrchol Nízkých Tater Ďumbier.

Kromě výhledu tu uvidíte taky Velkou ledovou propast. Opodál stojí skalní brána, ke které vede neoficiální stezka a vstup sem v dnešní době není povolený.

Tras na Ohnište vede několik. První oblíbená trasa začíná v Malužiné, kde je malé parkoviště a odtud pokračujete přes Svidovské sedlo na Ohnište.

Osobně doporučuju vyrazit od Stanišovské jeskyně, kde necháte auto a pokračujete po žluté Stanišovskou dolinou po žluté. Ze žluté následně odbočíte po zelené směr vrchol Slemä, odkud vede odbočka k památníku pádu letadla Slovenského národního povstání.

Vrátíte se zpět na zelenou a pokračujete až na vrchol Ohnište (1536 m). Je to celodenní výlet s velkým převýšením, ale po cestě je několik pěkných vyhlídek a zajímavých míst.

Stanišovská jeskyně

Kde se ubytovat v Nízkých Tatrách? 

Nízké Tatry nemají tak dobré propojení jako Vysoké Tatry. Pokud nechcete neustále přejíždět (nebo hledat spoje, které tady nejsou tak dobré jako v případě Vysokých Tater), zvolte si ubytování strategicky. Tam, odkud máte možnost podniknout řadu turistických túr nebo jiných aktivit. 

4,8/5 Výborné (308 recenzí)
Rodinná dovolená v Demänovské dolině, s polopenzí a venkovním wellness
4,6/5 Výborné (817 recenzí)
Moderní pokoje a apartmány v Liptovském Mikuláši včetně polopenze a wellness
4,6/5 Výborné (83 recenzí)
Dovolená u Bešeňové s vyhřívaným bazénem, wellness a polopenzí + výhled na Nízké Tatry
4,6/5 Výborné (68 recenzí)
Moderní hotel s výhledem na Chopok, výbornou kuchyní, polopenzí a wellness

Nízké Tatry s dětmi

Řadu turistických tras a bodů lze absolvovat i s menšími dětmi:

 • Lanovkou na Chopok a odtud třeba kousek po hřebenovce směr vrchol Dereše (trasa viz výše)
 • Procházka kolem Vrbického plesa (trasa viz výše)
 • Demänovská jeskyně Svobody a Demänovská ledová jeskyně o kousek dál – obě jeskyně mají parkoviště kousek od vstupu
 • Rozhledna na Krajčovo vrchu (trasa viz výše)

S většími dětmi se nemusíte bát vyrazit na většinu tras. Na rozdíl od Vysokých Tater jsou Nízké Tatry víc přístupné, zalesněné a bez náročnějších úseků, které by dětem mohly činit problémy.

Další zajímavé tipy, kam vyrazit s dětmi v Nízkých Tatrách

Čiernohronská železnica a Čierny balog

Čiernohronská železnice nabízí jízdu parním vláčkem a to hned ve třech směrech. Zelená trasa vede k lesnickému skanzenu Vydrovo, kde si s dětmi můžete prohlédnout výstavu o lese a všem, co je s tím spojené. Součástí areálu je i dětské hřiště, občerstvení, naučné stezky i cyklostezky apod. Z vláčku je možné kdykoliv vystoupit a absolvovat část trasy pěšky. Bezplatné parkoviště najdete hned u železnice.

Kontaktní ZOO

Kontaktní ZOO představuje skvělý zážitek nejen pro děti v blízkosti zábavného parku Tatralandia v Liptovském Mikuláši. Zvířátka si můžete nakrmit (dospělí a větší děti), pohladit je, pomazlit se s nimi, vyfotit si je. Uvidíte tu malé tygry, zebry, lamy, králíky, velbloudy, orly, sovy a další. Doporučujeme vyrazit brzy ráno. 

Kousek od ZOO stojí Dom hore noham – Heliport. Jak už napovídá jeho název, vyzkoušíte si, jaké to je žít vzhůru nohama . 

Aquapark Tatralandia

Známý aquapark najdete v Liptovském Mikuláši. Je parádní volbou v těch dnech, kdy prší. Aquapark je obrovský a těch atrakcí…tady se zabavíte klidně na celý den.

Nádrž Liptovský Mara

Máte raději přírodní koupání jako my? Pak se zajeďte osvěžit k nádrži Liptovský Mara v Liptovském Mikuláši. Je tu řada menších pláží, můžete si tu půjčit loďky nebo se projet parníkem napříč přehradou.

Pohádková vesnice Habakuky

Pohádkovou vesnici Habakuky najdete v Donovalech. Místo vás doslova vtáhne do dění slovenských pohádek. Areál je menší, ale malé děti budou nadšené.

Zábavný areál Donovalkovo

Donovalkovo neboli Hlavní město dětí leží jen kousek od vesnice Habakuky. Městečko je dětskou verzí klasického města a navíc doplněné o další atrakce, animační programy nebo třeba minizoo.

Co navštívit v Nízkých Tatrách – mapa výletů a turistických tras

Interaktivní mapa nejkrásnějších míst a výletů, díky které si snadno naplánujete, co navštívit a vidět v Nízkých Tatrách.

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu Nízkých Tater. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Nízkých Tatrách. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Toto byly naše tipy na výlety a nejkrásnější místa, co navštívit v Nízkých Tatrách. Máte dotaz? Dejte vědět v komentáři níže nebo se podělte o své zkušenosti. Šťastnou cestu!

Více informací o Slovensku

VYSOKÉ TATRY: Podívejte se na kompletního průvodce pro Vysoké Tatry (doprava, ubytování, nenáročné i celodenní túry, výlety).

MALÁ FATRA: Tipy na nejkrásnější místa v Malé Fatře sdílíme v samostatném článku.

SLOVENSKO: Inspirujte se, kam na hory na Slovensko. Připravili jsme taky podrobný článek s tipy, kam na dovolenou na Slovensku.

Shrnutí článku Nízké Tatry: tipy na výlety a túry

Jaké nenáročné trasy v Nízkých Tatrách doporučujete?

Příjemná procházka vede kolem Vrbického plesa, které má ideální startovní polohu pro další túry. Lanovkou se můžete nechat vyvézt na Chopok, nejoblíbenější vrchol v Nízkých Tatrách. Odtud můžete podniknout tzv. malou hřebenovku na vrchol Dereše. Další tipy a podrobný popis tras najdete v článku.

Jaké túry v Nízkých Tatrách patří mezi nejkrásnější?

Nízké Tatry mají řadu tras, která vás doslova omráčí svými výhledy. Můžete si vybrat vrcholem Krakova hole, Ďumbier, Kralovou horou na východě pohoří nebo projít celé pohoří po ikonické hřebenovce. Další tipy a podrobný popis tras najdete v článku.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *