Co navštívit v Nízkých Tatrách? + tipy na trasy a výlety s dětmi i bez ⛰

co navštívit v Nízkých Tatrách

Plánujete vidět Nízké Tatry? Co navštívit v Nízkých Tatrách, jaká jsou nejkrásnější místa a vše, co potřebujete vědět před cestou se dozvíte právě teď :).

 Co vás v tomto průvodci čeká?

  • jak se nejvýhodněji dopravit do Nízkých Tater a jak je to s dopravou v okolí
  • kde hledat levné ubytování v Nízkých Tatrách + slevy na ubytování
  • kdy s ohledem na počasí vyrazit
  • jaká jsou nejkrásnější místa Nízkých Tater a co navštívit v Nízkých Tatrách – tipy na nenáročné trasy, kam vyrazíte i s dětmi + náročnější několikadenní túry
co navštívit v Nízkých Tatrách

Doprava do Nízkých Tater

Nízké Tatry autem

Nízké Tatry leží krapet blíž než Vysoké Tatry. Nejkratší trasa vede přes Brno po D1. Pokud půjde vše hladce a nebudou na D1 zácpy, jste v cíli za 5,5 hodin čistého času (500 km).

Jestli máte s D1 špatné zkušenosti nebo nechcete dojet do cíle naklepaní jako řízky, můžete zvolit o půl hodiny delší cestu přes Pardubice – Olomouc – Valašské Meziříčí, kde v Žilině následně navážete na první variantu. 

dálnice směrem Tatry – pohled na Vysoké Tatry

Na kolik vás cesta vyjde, si můžete spočítat tady. Cena benzínu je na Slovensku podobná jako u nás. 

K ceně benzínu ještě připočtěte cenu za dálniční známku pro Slovensko, popř. i pro ČR, pokud nemáte. Ta slovenská vás vyjde na 10 € a zakoupíte si ji online (nic na sklo nelepíte). To my osobně kvitujeme, protože jestli nás něco nebaví, tak je to sloupávání dálniční známky z předního skla 😀.

V ČR vás dálnice vyjde na 310 Kč/ 10 dní.

Nízké Tatry vlakem a autobusem

Do Nízkých Tater se nejsnadněji dostanete vlakem – linka Praha – Košice.

Nejlevnější vlaková jízdenka vás vyjde na něco málo přes 400 Kč. Vybrat si můžete mezi Student Agency a Českými drahami.

Pokud se nechcete vzdát komfortu auta, existuje možnost autovlaku, tj. auto vám svezou České dráhy a vy se mezitím vyspíte v lůžkové části.

Sama s tímto zkušenost nemám, ale má kamarádka takto cestovala do Vysokých Tater (stejný spoj jako do Nízkých) a nemohla si cestu vynachválit.

Vystoupíte na zastávce dle toho, jaké turistické trasy a ubytování jste si zvolili:

  • Ružomberok – odtud se vydáte autobusem směr Donovaly, kam cesta trvá půl hodiny a lístek stojí 1,80 €.
co navštívit v Nízkých Tatrách
Donovaly
  • Liptovský Mikuláš – nedaleko odtud se dostanete do Demänovské doliny (směr lyžařské středisko Jasná). Autobusové nádraží stojí hned vedle toho vlakového. Cesta trvá půl hodinky a vyjde vás na 1,20 €.
  • Poprad, ze kterého pojedete do Telgártu. Cesta vám zabere 1 hodinu a z peněženky vytáhne 2,10 €. 

(Pozn.: Ceny jsou platné k srpnu 2020.)

Doprava v Nízkých Tatrách

V případě Nízkých Tater se můžete spolehnout hlavně na autobusovou dopravu. Jen není tak hustá, jak byste si možná představovali. Ale do hlavních bodů vás bez problémů doveze. Jezdí pravidelně a v hlavních sezónách je posilněná dalšími spoji.

Pro nalezení konkrétního spoje využijte slovenské jízdní řády.

co navštívit v Nízkých Tatrách

V Nízkých Tatrách je jednodušší přemísťovat se autem. Ve všech výchozích bodech najdete dostatek placených parkovišť. Ceny se většinou pohybují kolem 6 € za celodenní parkování (6:00-18:00). 

Ubytování v Nízkých Tatrách

Nízké Tatry nemají tak dobré propojení jako Vysoké Tatry. Pokud nechcete neustále přejíždět (nebo hledat spoje, které tady nejsou tak dobré jako v případě Vysokých Tater), zvolte si ubytování strategicky. Tam, odkud máte možnost podniknout řadu turistických túr nebo jiných aktivit

co navštívit v Nízkých Tatrách

Stanování na divoko

Nízké Tatry se zdají být pro stanování naprosto ideální. Bohužel je to ale dle slovenského zákona o lesích zakázáno. Pokud tak učiníte, riskujete pokutu od lesní stráže. Nebo si připravte pěknou výmluvu a doufejte, že stráž obměkčí 🙂.

Co tedy dělat, pokud plánujete vyrazit na několikadenní trek? Zarezervujte si místo v některé z horských chat nebo přenocujte v nouzovém přístřešku, kde ale nečekejte moc komfortu. 

Kempy 

Milujete stanování? I Nízké Tatry nabízí hned několik kempů, kde najdete veškerý komfort a vybavení. Jsou vhodné i při cestování s dětmi. 

Kemp ATC Bystrina

Kemp najdete v Demänovské dolině, která je skvělým výchozím bodem pro celou řadu výletů. Můžete si tady rozbalit nejen stan, ale i zarezervovat místo v mobilních domcích pro 4 osoby.

Více informací o stanování a nejlepším vybavení včetně seznamu, co si zabalit s sebou:

Penziony a hotely v Nízkých Tatrách

Eko-šport Resort Björson v Demänovské dolině

Miluju místa, která na vás dýchnou tou pravou atmosférou. A tady jí ucítíte určitě 💚. Vůně dřeva, příroda na dosah, skvělé slovenské jídlo. Ubytovat se můžete v chatkách nebo pokojích.

🥗 Polopenze

🛁 Wellness

👶 Dítě do 10 let zdarma

Útulné chatky Jasna v Demänovské dolině

V těchto dřevěných chatkách až pro 5 osob najdete vše, co k pohodové dovče potřebujete ❤. V srdci Nízkých Tater, jen 5 minut od lanovky na Chopok 🏔.

Penzion Limba s polopenzí a bazénem

Penzion Limba možná není tak luxusní jako předchozí tip, ale přesto se tady o vás postarají víc než skvěle 👍. A cena je víc než příjemná 😃.Vyplatí se i rodinám s dětmi 👨‍👩‍👦‍👦, protože dítě do 14 let je zcela zdarma.

🥗 Polopenze

🛁 Bazén

👶 Dítě do 14 let zdarma

Kdy do Nízkých Tater? 

Kdykoliv :). Pro lyžaře je to asi jasné. Ale kdy do Nízkých Tater vyrazit, pokud plánujete pěší turistiku? 

Možná jste zvyklí, že jakmile vyleze jarní sluníčko, vyrazíte do rozkvetlé přírody. V Nízkých Tatrách (a tuplem v těch Vysokých) se ale vyplatí počkat. Nebo můžete narazit na hromady sněhu, které vám cestu pěkně ztíží. 

co navštívit v Nízkých Tatrách
Nízké Tatry v zimě

Červenec je ještě trochu nevyzpytatelný. Počasí může být trochu aprílové, ale po sněhu by už neměly být ani památky. Doporučuju omrknout situaci předem na webkamerách 😀.

A pak tu máme favority – srpen, září a říjen. Nejsušší část roku, kdy je nejmenší pravděpodobnost, že vás zasáhne buřina uprostřed přírody. 

Říjen je vůbec nejlepší, protože je počasí už příjemně chladné a za dobré viditelnosti máte šanci zažít opravdu daleké výhledy. A o ty přece na horách taky jde, co si budeme povídat 🙂. 

Co navštívit v Nízkých Tatrách? 

Někteří před cestou výlety neplánují a rozhodují se až na místě dle toho, kam je nohy zavanou. My jsme z těch, kteří si výlety rádi naplánují předem. Resp. já, Péťa se veze na mé plánovací vlně 😀.

Více o plánování cesty a dovolené s tipy, které se možná budou hodit i vám >>>

Pokud to máte s plánováním jako já, mrkněte na naše tipy, jaké turistické trasy si nenechat ujít s dětmi či bez:

⛰ Chopok (2023 m)

Pokud hledáte turistickou trasu a výletní bod, kde si užijete trochu soukromí, Chopok vynechejte. Je nejnavštěvovanějším vrcholem v Nízkých Tatrách. Ale zase je to ikonický vrchol, který si nechá ujít málokdo :). 

Je hned několik možností, jak se na něj dostat. Nejlehčí variantou je lanovka přímo ze střediska Jasná. Mrkněte před cestou, jaká je cena lanovky na Chopok.

Další možností je vystoupat na Chopok z jeho jižní strany – od chaty Trangoška, kde necháte auto. Chata je skvělým tipem na ubytování, protože má strategickou polohu pro řadu výletů a turistických tras.

Zdroj: Booking

Odtud lanovkou vyjedete k horské chatě Kosodrevina. Tady navážete na žlutou turistickou značku

Zdroj: Pe3kZA

Náročnost od chaty Kosodrevina: 2 km; 1 hodina 30 minut; převýšení 487 m

co navštívit v Nízkých Tatrách
Turistická chata přímo pod vrcholem Chopoku – zdroj: Michal Klajban

Nejčastěji se lidé na Chopok vydávají z jeho severní strany, resp. z Demänovské Doliny. Na vrchol vedou kolem Vrbického plesa, což je největší pleso v Nízkých Tatrách, hned dvě turistické trasy

Po modré turistické značce, která částečně kopíruje lanovky směřující na Chopok a po níž vám cesta zabere asi 3 hodiny. 

Trasa na Chopok z Jasné po modré

A druhá po žluté turistické značce až k sedlu Polany, odkud navážete na červenou. Úsek mezi sedlem a vrcholem Chopok je součástí ikonické hřebenovky, ze které budete mít parádní výhledy.

Trasa na Chopok z Jasné po žluté

co navštívit v Nízkých Tatrách
sedlo Poĺana – zdroj: . Autor: Daniel Baránek, licence: CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikimedia Commons

Trasa směrem vzhůru ale zabere opravdu dost času (6 hodin), tak za nás doporučujeme nahoru vyjet lanovkou a trasu si sejít v opačném směru z vrcholu Chopok do Demänovské Doliny.

co navštívit v Nízkých Tatrách
výhled z Chopoku

⛰ Malá hřebenovka

Malou hřebenovku zvládnete i s menšími dětmi (ty opravdu malé je ale lepší šoupnout do nosítka nebo krosny). 

Lanovkou se necháte vyvézt na Chopok, odkud vyrazíte směr vrchol Dereše (2004 m) po horském chodníku. Cesta vám zabere necelou hodinu.

Vrátíte se po stejné trase nebo sestoupáte dolů po jedné z turistických tras. 

co navštívit v Nízkých Tatrách
vrchol Dereše – zdroj: Michal Klajban

⛰ Demänovská jeskyně Svobody a vrchol Krakova hole (1752 m)

Výchozím bodem je největší jeskyně na Slovensku Demänovská jeskyně Svobody, odkud se dále vydáte po modré turistické značce přes vrchol Pusté až na vrchol Krakova hole

Z vrcholu Krakova hole si užijete stejně krásné výhledy jako z navštěvovanějších vrcholů Chopok a Ďumbier, ale ten klid je tady o poznání větší.

Náročnost: 7 km; 4 hodin; převýšení ↑1035 m ↓221 m 

Trasa na vrchol Krakova hole

⛰ Ďumbier (2043 m)

Chcete zdolat nejvyšší vrchol Nízkých Tater? Není problém :). 

Lanovkou se necháte vyvézt na Chopok a odtud sledujete červenou turistickou značku kolem Kamenné chaty přes Demänovské a Krúpovo sedlo až na vrchol Ďumbier

Náročnost: 4,1 km; 2 hodiny; středně náročná trasa; převýšení ↑ 399 m ↓386 m

Trasa na vrchol Ďumbier

co navštívit v Nízkých Tatrách
vrchol Ďumbier – zdroj: Pudelek

⛰ Vrbické pleso

Máte menší děti? Procházka kolem Vrbického plesa bude naprosto ideální. 

Vrbické pleso / kam s dětmi v Nízkých Tatrách

Vrbické pleso najdete přímo v Demänovské Dolině. Vede kolem něj řada turistických tras do samotného srdce Nízkých Tater.

Auto zaparkujete přímo za hotelem Grand Jasná (určitě jej nepřehlédnete – po levé straně), kde navazuje naučná stezka kolem Vrbického plesa. Na trase najdete několik informačních tabulí i dětské hřiště

Náročnost: 1 km; 20 minut (s dětmi o poznání déle :D)

Hotel Grand Jasna – zdroj: Booking

⛰ Demänovská jeskyně Svobody

K Demänovské jeskyni Svobody se dostanete přímo z Jasné ze sedla Biela Púť (u nádrže), odkud se dáte po žluté směrem na rozhlednu Ostredok, kolem symbolického hřbitova obětí Nízkých Tater až k Demänovské jeskyni Svobody. Cestou zažijete krásné výhledy do Demänovské Doliny

Náročnost: 4,3 km; 1 hodina 45 minut; převýšení ↑195 m ↓446 m

co navštívit v Nízkých Tatrách
Zdroj: Jojo

⛰ Demänovská Dolina

Kolem celé Demänovské Doliny vede naučná stezka s informačními tabulemi a skvělými výhledy.

Trasa začíná u Vrbického plesa, kde zaparkujete u hotelu Grand Jasna. Vydáte se kolem Mikulášské chaty po žluté.

U rozcestníku Tri vody odbočíte doleva na červenou, která vás provede přes stanici lanovky Luková až k rozcestníku Záver Širokej doliny. Odtud se vydáte po zelené turistické značce Širokou dolinou až k chatě u rozcestníku Lúčky. 

Náročnost: 13 km; 4 hodiny 30 minut; středně náročná trasa

Trasa kolem Demänovské doliny

Pokud hledáte klidnější ubytování víc v přírodě, mrkněte na již zmíněnou Mikulášskou chatu. Je dobrým výchozím bodem pro pěší turistiku a mají skvělý Wellness.

Zdroj: Booking
Mikulášská chata (zdroj: Booking)

⛰ Kralova hora (1946 m)

Východní část Nízkých Tater není tak vyhledávaná jako ta západní, která má více vyšších a impozantnějších vrcholů. Oblíbeným vrcholem je Kralova hora, na kterou začíná trasa v obci Telgárt po červené nebo zelené turistické značce.

Náročnost: 3,5 hodiny; 6 km; převýšení 1060 m

Trasa na vrchol Kralova hora po červené

Zdroj: Autor: Daniel Baránek, licence: CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikimedia Commons

⛰ Rozhledna na Krajčovom vrchu (980 m)

Na rozhlednu Krajčov vrch vede neznačená turistická trasa z obce Nižná Boca, kde můžete zaparkovat (staví tu i autobusy).

Výhledy jsou odtud parádní – za dobré viditelnosti uvidíte až na vrchol Kriváň ve Vysokých Tatrách.

Náročnost: 700 m; 25 min; převýšení 80 m

Trasa na rozhlednu na Krajčovom vrchu

Zdroj: Nižná Boca

⛰ Přechod Nízkých Tater

Hřebenovka napříč Nízkými Tatrami je ikonická. My ji ještě neabsolvovali, ale máme to určitě v budoucnu v plánu, protože hřebenovky milujeme (v Čechách například v Krkonoších nebo na Šumavě).

Hřebenovka je dlouhá 90 km a přerušují jí jen dvě větší sedla Čertovica a Priehyba. Přechod vám zabere 5 dní.

co navštívit v Nízkých Tatrách
Zdroj: Pudelek

Vyrazíte z Donoval po červené turistické značce Cesta hrdinov SNP a skončíte v Telgártu. Nejlepší výhledy zažijete na podzim – září nebo říjen.

co navštívit v Nízkých Tatrách
vrchol Kozí chrbát a Prašivá kousek od Donoval

Po cestě je několik horských chat, kde můžete přespat a doplnit si pitnou vodu a něco dobrého do žaludku. V případě nouze jsou na cestě nocoviště.

Po cestě můžete přespat tady: turistický přístřešek Hiadeľské sedlo, Útulna Ďurková pod Chabencom, Chata M. R. Štefánika pod Ďumbierom, Útulna Ramža a Útulna Andrejcová.

Hřebenová trasa přes Nízké Tatry

Fotogalerii k přechodu Nízkých Tater najdete třeba tady >>>.

Před podobnou cestou nepodceňte pořádnou výbavu. Při balení musíte myslet na to, že se jedná o hory a počasí se tady mění rychleji než česká vláda 😀.

Nízké Tatry s dětmi

Řadu turistických tras a bodů lze absolvovat i s menšími dětmi:

Lanovkou na Chopok a odtud třeba kousek po hřebenovce směr vrchol Dereše (trasa viz výše)

Procházka kolem Vrbického plesa (trasa viz výše)

Demänovská jeskyně Svobody a Demänovská ledová jeskyně o kousek dál – obě jeskyně mají parkoviště kousek od vstupu

Zdroj

Rozhledna na Krajčovo vrchu (trasa viz výše)

S většími dětmi se nemusíte bát vyrazit na většinu tras. Na rozdíl od Vysokých Tater jsou Nízké Tatry víc přístupné, zalesněné a bez náročnějších úseků, které by dětem mohly činit problémy.

Další zajímavé tipy, kam vyrazit s dětmi v Nízkých Tatrách

Čiernohronská železnica a Čierny balog

Čiernohronská železnice nabízí jízdu parním vláčkem a to hned ve třech směrech

Zdroj: pe3kZA

Zelená trasa vede k lesnickému skanzenu Vydrovo, kde si s dětmi můžete prohlédnout výstavu o lese a všem, co je s tím spojené. Součástí areálu je i dětské hřiště, občerstvení, naučné stezky i cyklostezky apod.

Z vláčku je možné kdykoliv vystoupit a absolvovat část trasy pěšky. Bezplatné parkoviště najdete hned u železnice.

Ceník železnice najdete tady >>>.

Kontaktní ZOO

Skvělý zážitek nejen pro děti v blízkosti zábavného parku Tatralandia v Liptovském Mikuláši. Zvířátka si můžete nakrmit (dospělí a větší děti), pohladit je, pomazlit se s nimi, vyfotit si je. Uvidíte tu malé tygry, zebry, lamy, králíky, velbloudy, orly, sovy a další. 

Zdroj: Michal Jakubský

Doporučujeme vyrazit brzy ráno

Více informací o kontaktní ZOO najdete tady >>>.

Kousek od ZOO stojí Dom hore noham – Heliport. Jak už napovídá jeho název, vyzkoušíte si, jaké to je žít vzhůru nohama :). 

Zdroj: Dom hore nohami

Aquapark Tatralandia

Známý aquapark najdete v Liptovském Mikuláši. Je parádní volbou v těch dnech, kdy prší. Aquapark je obrovský a těch atrakcí…tady se zabavíte klidně na celý den.

Zdroj: Sebastian B

Nádrž Liptovský Mara

Máte raději přírodní koupání jako my? Pak se zajeďte osvěžit k nádrži Liptovský Mara v Liptovském Mikuláši. Je tu řada menších pláží, můžete si tu půjčit loďky nebo se projet parníkem napříč přehradou.

Pohádková vesnice Habakuky

Pohádkovou vesnici Habakuky najdete v Donovalech. Místo vás doslova vtáhne do dění slovenských pohádek. Areál je menší, ale malé děti budou nadšené.

Zábavný areál Donovalkovo

Donovalkovo neboli Hlavní město dětí leží jen kousek od vesnice Habakuky. Městečko je dětskou verzí klasického města a navíc doplněné o další atrakce, animační programy nebo třeba minizoo.

Zdroj: Donovalkovo

Co navštívit v Nízkých Tatrách – mapa výletů a tras

Interaktivní mapa nejkrásnějších míst a výletů, díky které si snadno naplánujete, co navštívit a vidět v Nízkých Tatrách.Praktické informace před cestou na Slovensko

Ceny na Slovensku

Ceny na Slovensku jsou velmi podobné těm našim. Platí se v eurech. Kurz eura se pohybuje kolem 26 Kč za 1 euro.

Autem na Slovensko

Dálniční známka pro Slovensko vás vyjde na 10 dní na 10 €. Koupíte si jí pohodlně online na oficiálních stránkách >>>. Osobně nerada slupuju známku z předního skla, takže koupi online kvituju všemi deseti 😃.

Ceny benzínu a nafty se pohybují podobně jako u nás.

Aktuální ceny benzínu/nafty >>

Kolik přibližně zaplatíte za cestu si můžete spočítat v téhle jednoduché kalkulačce.

Maximální rychlost v obci je 50 km/h, mimo obec 90 km/h a na dálnici 130 km/h.

Průvodce nejen pro Slovensko a Nízké Tatry

Nevím, jak to máte vy, ale já radši koukám do papírové mapy než do navigace v telefonu. Holt stará škola 😃. Google mapy jsou skvělé (na turistické mapy jedině mapy od Seznamu), ale občas nás už zavedly na taková místa, o kterých ani místní neměli tušení 😃.

Před cestou máme pro sichr klasickou automapu:

🗺 Nízké Tatry: turistický průvodce

🗺 Mapa v měřítku 1:400 000 pro Čechy, Slovensko, Alpy, Chorvatsko a další země

Co si zabalit?

Nikdo nechce po cestě sedřené nohy do krve, otlačené popruhy v ramenou, vykloktané zuby zimou, obličej raka a vyschlo v krku 😃.

Suma sumárum se tak neobejdete bez pořádných bot, dobrého batohu, větrovky, opalovacího krému (berte minerální – proč se dozvíte v tomto článku) a vody.

⏩ Podrobný článek o tom, co si zabalit s sebou na cestu a na turistiku včetně jídla.

Výběry z bankomatu

Za nás doporučujeme nebrat s sebou velkou hotovost. Za směnu zbytečně zaplatíte víc než při výběru z bankomatu na místě.  My to tak dříve dělali a pěkně na tom prodělávali 😃

Ne všechny banky ale mají příznivé ceny za výběry z bankomatu v zahraničí, tak se raději koukněte na jejich ceník před cestou. Velmi dobře vychází mBank, Equa Bank a Air Bank.

Nebo mrkněte na platební kartu Revolut, která vychází v cizině nejlíp co do poplatků za výběry a výše kurzů.

Platby kartou jsou bez poplatků, výběry z bankomatů zdarma do 4500 Kč (u neplacené verze) a navíc mají jedny z nejlepších kurzů, takže za nás spokojenost.

A hlavně: karta není vázaná na účet a převedete si tam jednoduše na 2 kliky, kolik potřebujete.

Přes tento odkaz vám doručí platební kartu zcela zdarma (jinak se platí 99 Kč).

Více o Revolut najdete v článku, jak levně nebo zdarma cestovat po světě.

Cestovní pojištění s 50 % slevou

Bez cestovka nevytáhneme paty z ČR 😃. Pojištění od AXA má jedno z nejlepších krytí a zároveň je taky jedno z nejlevnějších, což kvitujeme všemi deseti 😃.

S tímhle odkazem ho budete mít za 50 %.  


Co plánujete v Nízkých Tatrách navštívit? Kam vás nohy zavanou?

Šťastnou cestu 🚗💚.

Další inspirace na cesty:

Znáte někoho, kdo hledá inspiraci? Udělejte mi radost a pošlete článek do světa :).
0 0 vote
Líbil se vám článek?
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top