Vysoké Tatry: 18 tipů na výlety, turistické trasy a nejkrásnější místa | Průvodce

Vysoké Tatry

Kompletní turistický průvodce pro Vysoké Tatry, kde se dozvíte vše podstatné před vaší dovolenou ve Vysokých Tatrách:

 • cestovatelské tipy, jak se nejvýhodněji dopravit do Vysokých Tater a jak je to s dopravou v okolí;
 • kde hledat ubytování ve Vysokých Tatrách
 • kdy do Vysokých Tater s ohledem na počasí vyrazit;
 • tipy na výlety a jaká jsou nejkrásnější místa Vysokých Tater – tipy na nenáročné i náročnější turistické túry a trasy.

Nenáročné trasy, kam vyrazíte i s malými dětmi, ale taky vysokohorské túry, při kterých budete v průběhu cesty nadávat, do čeho jste se to zase uvrtali a na konci si užijete odměnu v podobě dechberoucího výhledu. Vítejte ve Vysokých Tatrách.

Vysoké Tatry

Vysoké Tatry jsou nejvyšším pohořím Slovenska i Polska, které je zároveň nejvyšším pohořím Karpat. Rozprostírají se na ploše 341 km2, kdy 260 km2 patří do Slovenska.

Díky své malé rozloze se jim přezdívá nejmenší velehory světa. Sice nejmenší, ale přesto bohaté na nejkrásnější místa, plesa, vodopády, vrcholy s nádhernými výhledy a podrobnou sítí turistických tras, díky které můžete prozkoumat Vysoké Tatry skrz na skrz.

Vysoké Tatry jsou zároveň součástí Tatranského národního parku, kde je potřeba se držet značených tras a svým chováním nenarušovat zdejší prostředí.

Vysoké Tatry turistika

Do Vysokých Tater můžete vyrazit za turistikou klidně po celý rok. Ať je léto nebo zima, vždy tu jsou schůdné turistické trasy. Výše položené trasy bývají schůdné pouze v letní sezóně – v roce 2024 jsou otevřené od 1. června do 31. října.

Mimo toto období jsou vrcholy a vysoko položená sedla nepřístupná a výstup na Kriváň, Koprovský štít nebo Rysy tak musíte odložit na další léto. Celoročně jsou přístupné trasy k turistickým chatám (výjimkou je Chata pod Rysmi) a méně náročné trasy v nižších nadmořských výškách.

Vysoké Tatry jsou součástí Tatranského národního parku, kde se musíme držet značení a chovat se tak, abychom nenarušovali zdejší prostředí (neodhazovat odpadky včetně papírových kapesníčků, nesestupovat ze značených tras apod.).

Za turistikou je nejlepší vyrazit brzy ráno, kdy je počasí nejstabilnější. Odpoledne je větší riziko bouřek. Pokud vás nějaká bouřka po cestě chytne, snažte se co nejrychleji sestoupit do údolí, držte se dál od izolovaných předmětů, odhoďte turistické hole a skrčte se na zemi (nelehejte si).

Ubytování Vysoké Tatry 😴

Pension Jesenský – skvělý poměr ceny a kvality

Útulný pension ve střední cenové relaci

Apartmány Hrebienok Resort – výborné pro rodiny

Moderní apartmány s bazénem a restaurací

Co navštívit ve Vysokých Tatrách? Tipy na výlety a turistické trasy

Tipy na turistické trasy a výlety jsem rozdělila do dvou částí. První část je ideální pro ty, co hledají nenáročné trasy, kam můžou vyrazit i s dětmi. Druhá část uspokojí všechny, co si chtějí dát pořádně do těla nebo vyšlápnout jeden ze štítů.

Náročnost je počítaná ve směru tam, pokud není uvedeno jinak. Čas je jen přibližný a pokud máte trochu fyzičku, budete v cíli rychleji.

Nenáročné trasy ve Vysokých Tatrách

 1. Štrbské pleso
 2. Chata pod Soliskom
 3. Popradské pleso
 4. Vodopád Skok
 5. Hrebienok – Rainerova chata
 6. Skalnaté pleso
 7. Lomnický štít
 8. Zelené pleso
 9. Belianská jeskyně

1. Štrbské Pleso 

Štrbské pleso (1 344 m) je asi nejnavštěvovanější místo v Tatrách. A bohužel to jde taky vidět. Masa lidí, všude stánky. Trochu mi to chvílemi připomínalo pouť. Ale procházka kolem jezera je krásná. Pohodová a ideální i s malými dětmi. Paradoxně přímo u plesa bylo nejmíň lidí.

Štrbské pleso / tipy na výlet ve Vysokých Tatrách

Můžete si půjčit člun a projet se přímo po plese s výhledem na tatranské vrcholky. Na 40 minut vás jízda v menším člunu pro 3 osoby vyjde na 22 €.

Štrbské pleso je ideální základnou pro další túry, o kterých si povíme za malou chvíli. Ke Štrbskému plesu se dostanete pohodlně autem, električkou nebo zubačkou z Tatranské Štrby.

Kousek od Štrbského plesa je rozhledna Věž snů, která je nejvýše položenou věží v Tatrách v nadmořské výšce 1 413 m. Dojdete sem i s kočárkem nebo menšími dětmi. Ze shora se dá sjet dolů skluzavkou. Vstupné je 13 €, snížené pod 18 let 9 € a pro děti do 3 let zdarma.

Na výborné slovenské halušky můžete zaskočit do zdejší koliby. Restaurací je v okolí Štrbského plesa spousta, ale tahle je podle nás nejlepší. Nebo Chata pod Soliskom u horní stanice lanovky na Predné Solisko, odkud je nádherný výhled na Tatry.

☞ Prozkoumejte výhodné pobytové balíčky ve Vysokých Tatrách.

2. Chata pod Soliskom 

Na horskou Chatu pod Soliskom (1 840 m) se dostanete nejpohodlněji lanovkou. Lanovka Štrbské pleso – Solisko vás vyjde na 11 € ve směru nahoru a 9 € ve směru dolu. Zpáteční lístek je zvýhodněný za 15 €. Na lanovku nasednete za Štrbským plesom nad skokanskými můstky.

Druhou možností je dostat se k Chatě pod Soliskom po svých. Mírně náročná trasa začíná na levé straně Štrbského plesa, kde se budete řídit modrou turistickou značkou, která vás provede Furkotskou dolinou. Po pravé straně uvidíte sedačkovou lanovku.

Od chaty si můžete vyběhnout po červené 250 výškových metrů přímo na vrchol Predné Solisko ( 2117 m). Zaberete vám to cca půl hodinky.

Priedne Solisko / Solisko / chata pod Soliskom / Vysoké Tatry

3. Popradské Pleso 

Jedním z dobře dostupných a zároveň nejkrásnějších míst Vysokých Tater je Popradské pleso v nadmořské výšce 1 511 m.

Ze Štrbského plesa se sem dostanete po červeně značené Tatranské magistrále – naučná stezka Cesta lesom medzi Plesom a plesom. Červená se sice v jedné chvíli rozdvojuje na červenou a zelenou, ale i když obě vedou k Popradskému plesu, zůstaňte věrní červené. Odmění vás lepšími výhledy.

Popradské pleso Vysoké Tatry

U Popradského plesa se osvěžíte v Majlátově chatě nebo v Chatě pri Popradskom plese.

Popradské pleso Vysoké Tatry

Další trasa k Popradskému plesu začíná u stanice TEŽ Popradské pleso (staví tu električka nebo tu je parkoviště pro auta). Odtud se dáte po modré po asfaltové cestě, která je úplně ideální i pro kočárky. 

U rozcestníku Popradská polana si můžete udělat odbočku doprava po žluté k symbolickému hřbitovu obětí Tater – Symbolický cintorín.

4. Vodopád Skok 

Túra na vodopád Skok (1 754 m) začíná u Štrbského plesa. Dáte se po žluté turistické značce napravo od jezera. Ta vás dovede Mlynickou dolinou přímo k vodopádu.

vodopád Skok Vysoké Tatry

Jestli nebudete mít dost, můžete pokračovat dál po žluté až k Bystré lávce (2 300 m) kolem Capie plesa. Jen už se teda u téhle trasy o dost víc zapotíte. Trasa od vodopádu Skok k Bystré lávce je přístupná jen od 1. června do 31. října 2024.

5. Hrebienok – Rainerova chata

Pokračujeme směrem na východ Tater. Ze Starého Smokovce vede trasa k Hrebienku, u kterého se nachází o kousek výš Bilíkova chata.

Hrebienok je oblíbené středisko v nadmořské výšce 1 272 m na úpatí Slavkovského štítu. V zimě tu je sáňkařská dráha a dostanete se odtud k řadě krásných míst po nenáročných i celodenních náročnějších trasách. Na jídlo doporučuju vyzkoušet jednu z horských chat – Bilíkovu, Rainerovu i Zamkovského.

Jak se dostat na Hrebienok

Nejjednodušší varianta, jak se dostat na Hrebienok, je pozemní lanovka ze Starého Smokovce. Cena za lanovku na Hrebienok je 15 € za zpáteční jízdu (popř. 13 € nahoru a 12 € dolů).

Na Hrebienok se dostanete taky po svých po zelené turistické značce, která vede napravo od lanovky. Ještě víc napravo od stezky vede cyklostezka, která je o něco delší, ale schůdnější i s kočárkem.

V zimní sezóně (listopad – duben) určitě navštivte Tatranský ledový dům Hrebienok, kde si prohlédnete ledové sochy. Vstupné je zdarma.

Hrebienok – nenáročné turistické trasy v okolí:

 • Rainerova chata – k chatě pohodlně dojedete po NS Hrebienok i s kočárkem nebo dojdete s menšími dětmi.
 • Zamkovského chata je další horskou chatou ve Vysokých Tatrách, ke které vede nenáročná trasa a pohodlně jí zvládnete i s dětmi. Časově vám zabere něco přes hodinku od Hřebienku. Po červené. Cestou k Zamkovského chatě budete míjet Obrovský vodopád.
 • Vodopády Studeného potoka – po zelené turistické značce dorazíte po kilometru k vodopádům Studeného potoka.
 • Dlhý vodopád – k Dlhému vodopádu vykročíte taky po zelené. U rozcestníku Nad Dlhým vodopádom – rázc. odbočíte doprava po žluté.

Ubytování Vysoké Tatry 😴

Hotel Patria

Ikonický hotel u Štrbského plesa

Turistická ubytovna SHB

Levné ubytování u Štrbského plesa

6. Lanovka na Skalnaté pleso 

Na Skalnaté pleso (1 751 m) se dostanete pohodlně lanovkou ze střediska Tatranská Lomnica. Obousměrný lístek vás bude stát 29 € (jednosměrný lístek nahoru 24 € a dolů 21 €). Ze Skalnatého plesa máte krásný výhled do Skalnaté doliny.

Skalnaté pleso Vysoké Tatry / Vysoké Tatry výlety a turistické trasy

Odtud můžete pokračovat na vrchol Velká Svišťovka (2 038 m) a k Zelenému plesu. Trasa je přístupná jen v letní sezóně. Nebo naopak sestoupat k Zamkovského chatě.

7. Lanovka na Lomnický štít 

Lomnický štít (2 634 m) je jedním z nejvyšších vrcholů ve Vysokých Tatrách. Není ale po turisticky značených trasách přístupný.

Jak se dostat na Lomnický štít? Máte 2 možnosti – horského průvodce nebo kabinkovou lanovku.

Nejprve vyjedete lanovkou na Skalnaté pleso (viz předchozí tip) a odtud nasednete na další lanovku na Lomnický štít. Cena lanovky na Lomnický štít je 51 €. Na Lomnickém štítu se pokocháte Tatrami z vyhlídkové terasy. Zde najdete více informací o lanovkách ve Vysokých Tatrách.

☞ Prozkoumejte výhodné pobytové balíčky ve Vysokých Tatrách.

8. Zelené pleso 

Zelené pleso (1 551 m) je prý tím nejkrásnějším plesem ve Vysokých Tatrách. Nejméně náročná trasa k němu vede od zastávky Kežmarská Biela Voda po žluté. Možná se zaleknete převýšení, ale cesta sem je udržovaná a zvládnou jí i větší děti.

Zelené pleso Vysoké Tatry
Zelené pleso

Druhou možností, jak se dostat k Zelenému plesu, je vzít to přes Velké Biele pleso. Začátek trasy je stejný, jen u rozcestníku Šalviový prameň sejdete ze žluté na modrou. Té se držíte až na Velké Biele pleso. Odtud pak sestoupíte po červené k Zelenému plesu.

9. Belianská jeskyně

Belianská jeskyně je dostupná z Tatranské Kotliny. Parkoviště přímo pro Belianskou jeskyni se nachází u hlavní silnice a určitě ho nepřehlédnete. Jeskyně je pak už jen pár kroků po žluté. Na jídlo doporučuju zajít do koliby kousek od parkoviště. Navštívit můžete taky zábavný lanový park.

Belianská jeskyně Vysoké Tatry / výlety ve Vysokých Tatrách

Turistické túry ve Vysokých Tatrách

Nebaví vás nenáročné procházky a chcete ve Vysokých Tatrách překonat sami sebe? Kam v Tatrách vyrazit za náročnější turistikou nebo celodenní túry?

 1. Koprovský štít
 2. Rysy
 3. Kriváň
 4. Sliezsky dom a Velický vodopád
 5. Slavkovský štít
 6. Téryho chata a Spišská plesa
 7. Jahňačí štít
 8. Gerlachovský štít
 9. Mlynická a Furkotská dolina
 10. Zbojnická chata

1. Výstup na Koprovský štít

Většina turistů zdolává Kriváň a Rysy (i na ty dnes dojde). Kriváň je národním vrcholem a Rysy jsou trojvrchol napravo od Koprovského štítu.

Koprovský štít (2 363 m) zůstává trochu v pozadí slavnějších kolegů, ale podle mě nebudete výšlapu litovat. Já si při sestupu z Koprovského štítu vymkla kotník a stejně bych tam šla znova. 🙂

Koprovský štít Vysoké Tatry

Výhodou Koprovského štítu je, že vám při cestě na vrchol nabídne po cestě hned několik mezicílů, kterými se můžete pokochat. Jako nevýhodu může někdo vidět, že posledním místem, kde se občerstvíte jinak než z vlastních zásob, je Popradské pleso. Nějakou kalorii při výstupu vypotíte, tak si nezapomeňte přibalit zásobu vody a jídla s sebou.

Výstup na Koprovský štít začnete na TEŽ Popradské pleso, odkud se vydáte po modré k Popradskému plesu. Alternativou je přijít k Popradskému plesu od Štrbského plesa po červené. Od Popradského plesa pokračujete po modré Mengusovskou dolinou. Budete míjet Velké Hincovo pleso, což je největší a nejhlubší jezero na Slovensku.

Od plesa začínáte výrazně stoupat. Na rozcestníku Vyšné Koprovské sedlo opustíte modrou a pokračujete po červené, která vás dovede až na vrchol. V sedle nabudete mylného dojmu, že tam jste za 5 minut, ale není to tak. Ještě vás čeká cca půl hodiny.

U posledního úseku je potřeba zvýšit opatrnost. Některé úseky jsou úzké a budete se navzájem pouštět s ostatními návštěvníky.

 • Náročnost: celodenní túra; 8,7 km; 4,5 hodiny; převýšení 1120 m; nepřístupné od 1. listopadu do 31. května
 • Trasa na Koprovský štít

2. Výstup na Rysy

Vezmeme hned bratia napravo od Koprovského štítu – trojvrchol Rysy, nejvyšší vrchol za polskou stranu Tater (2 499 m).

Na Rysy směřuje každoročně plno turistů. Proč? Je ve Vysokých Tatrách nejvyšším vrcholem, na který vedou turisticky značené trasy.

Cesta na Rysy je až do rozcestníku Nad Žabím potokom totožná jako trasa na Koprovský štít.

Od rozcestníku se dáte na Rysy doprava po červené. Nemusíte se bát, že byste to přehlédli. Až k rozcestníku půjdete v hloučku lidí. Ti se pak rozdělí na ty, kteří razí na Koprovský štít a na ty, kteří se budou s vámi šplhat na Rysy. Podstatně větší bude skupinka těch, co jdou s vámi na Rysy.

Pokračujete Mengusovskou dolinou kosodřevinou a po chvíli začínáte výrazněji stoupat do travnatého svahu. Jdete kolem Malého a Velkého Žabieho plesa, kde naberete sílu. Ano, bude potřeba. 🙂

Od Kotliny Žabích plies začnete opět výrazněji stoupat a překonáte technicky náročnější úsek, kdy se v jedné části budete jistit řetězy a lany.

Výhodou výstupu na Rysy je, že se po cestě nachází Chata pod Rysmi, nejvýše položená chata (2 250 m).

Od chaty váš čeká ještě asi hodinka chůze. Stoupáte až do sedla Váha, které bývá celoročně pokryté sněhem, tak tu zvyšte opatrnost. Z tohoto místa máte krásný výhled na Gerlachovský štít a Tatry celkově. Po turistickém chodníku pokračujete až na vrchol.

 • Náročnost: celodenní túra; 9,1 km; 5 hodin; převýšení 1273 m; nepřístupné od 1. listopadu do 31. května
 • Trasa na vrchol Rysy

3. Výstup na Kriváň

Národní vrchol Slovenska Kriváň (2 494 m) tady nemůže chybět. Národní, nikoliv nejvyšší, jak se většina lidí domnívá. Nejvyšším vrcholem je Gerlachovský štít (2 655 m).

Po cestě nenajdete žádnou chatu, tak si do batohu určitě přibalte dostatek vody a něco energetického, ať máte dost síly na výstup. Hlavně poslední část výstupu je dost náročná.

Trasy na Kriváň

První trasa začíná u rozcestníku Tři studničky, odkud se dáte po zelené. Půjdete Važeckou dolinou, dokud nedojdete k rozcestníku Rázcestie v Kriváňskom žlabě. Tady odbočíte doleva po modré. Terén se zcela mění. Turistický chodník vystřídají skaliska. Cestou se pokocháte po pravé straně Krivánským Zeleným plesom. Skrz Daxnerovo sedlo se dostanete na Kriváň.

Druhou variantou je trasa od Štrbského plesa. Tady vyrazíte Furkotskou dolinou po červené turistické značce. Než se bude červená stáčet doleva na Jamské pleso, dáte se dál po modré. Stejně jako v prvním případě dojdete přes Daxnerovo sedlo na Kriváň.

4. Sliezsky dom a Velický vodopád

Sliezsky dom nebol Slezský dům (1 670 m) je nejvýše položeným hotelem ve Vysokých Tatrách. Přímo u Sliezského domu se pokocháte Velickým plesem a Velickým vodopádem, za nimiž se tyčí vrchol Květnicové věže (2 433 m). Ke Sliezskému domu se dá dojet taky autem a hotel je skvělým výchozím bodem pro další túry.

Velické pleso a Velický vodopád
Výstup ke Sliezskému domu

Z Tatranské Polianky vede ke Sliezskému domu krátká, ale výrazně stoupající cesta. Celou trasu půjdete po zelené lesem a u rozcestníku Velická polaňa se mění lesní porost na kosodřevinu. Chatu Sliezský dom už máte odtud na dohled.

Sliezský dom / Velický vodopád Vysoké Tatry
Sliezsky dom

Další možností je túra přes Tatranskou magistrálu. Je to trasa dechberoucích výhledů. Budete mít odtud na dohled nejvyšší vrchol Slovenska – Gerlachovský štít.

Cesta začíná u Popradského plesa, kam dorazíte od TEŽ Popradské pleso nebo Štrbského plesa. Obejdete Popradské pleso po jeho severní straně kolem Chaty pri Popradskom plese a dáte se po červené.

Nad Popradským plesom se tyčí vrchol Ostrva (1 984 m). Do jeho sedla teď začnete stoupat. Sice si tady dáte do těla, ale to vám vynahradí skvělé výhledy na Popradské pleso, Mengusovskou dolinu nebo Koprovský štít.

Chvíli stoupáte po boční straně vrcholu Klín a poté začnete pozvolna klesat Štólskou dolinou. Na konci Štólské doliny vás za kopcem čeká Batizovská dolina s výhledem na Batizovské pleso. Od Batizovského plesa postupně klesáte k Sliezskému domu.

Batizovské pleso

5. Výstup na Slavkovský štít

Nejméně záživný výstup na jeden z nejvyšších vrcholů ve Vysokých Tatrách Slavkovský štít (2 452 m). Nabízí ale jedny z nejlepších výhledů. Výhodou je, že na rozdíl od Kriváně nebo Rysů si tady vychutnáte výhledy bez davů lidí.

Slavkovský štít Vysoké Tatry / Vysoké Tatry túry

Slavkovský štít je ve Vysokých Tatrách výjimečný. Tvarem připomíná zaoblenou haldu kamení. Cesta na něj je hodně monotónní a musíte se obrnit velkou dávkou trpělivostí.

Slavkovský štít Vysoké Tatry / Vysoké Tatry túry

Trasa na Slavkovský štít začíná ve Starém Smokovci u dolní stanice lanovky na Hrebienok. Vyrazíte po modré a té se držíte až do konce. Procházíte Slavkovskou dolinou. Krásné výhledy si užijete ze Slavkovského vyhliadky v cca 1500 m.

 • Náročnost: celodenní túra; 7 km; 5 hodin 15 minut; převýšení 1400 m; nepřístupné od 1. listopadu do 31. května
 • Trasa na Slavkovský štít

6. Téryho chata a Pět Spišských ples

Téryho chata (2 015 m) je druhá nejvýše položená horská chata, která má celoročně otevřeno.

Nejlépe je Téryho chata přístupná ze Starého Smokovce. Dostanete se sem přes Hrebienok, kolem Rainerovy chaty a Zamkovského chaty. Trasa sem je podrobně popsána výše. Od Zamkovského chaty vás čeká ještě 500 výškových metrů Malou Studenou dolinou po zelené turistické značce.

Přímo u Téryho chaty najdete Pět Spišských ples:

 • Vyšné Spišské pleso
 • Velké Spišské pleso
 • Prostředné Spišské pleso
 • Malé Spišské pleso
 • Nižné Spišské pleso

Trasa kolem Spišských ples není v zimní sezóně přístupná.

☞ Prozkoumejte výhodné pobytové balíčky ve Vysokých Tatrách.

Prostředné Spišské pleso Vysoké Tatry / trasy a túry
Prostředné Spišské pleso

7. Výstup na Jahňací štít

Výstup na Jahňací štít (2 229 m), nejvýchodnější vrchol Východních Tater je jedním z těch náročnějších.

Zdroj: Rafał Kozubek

Dorazíte k němu přes Zelené pleso a Chatu pri Zelenom plesu. Od chaty vás čeká ještě asi dvouhodinový výšlap a 700 výškových metrů po žluté. Na vrcholu se nachází místa s uvolněnými kameny a chce to jistou nohu. Trasu si můžete zkrátit lanovkou ke Skalnatému plesu, odkud se vydáte po Tatranské magistrále k Zelenému plesu a následně vzhůru na Jahňací štít.

 • Náročnost: celodenní túra; 9,9 km; 5 hodin; převýšení 1300 m; nepřístupné od 1. listopadu do 31. května
 • Trasa na Jahňací štít

8. Výstup na Gerlachovský štít

Na nejvyšší vrchol Slovenska – Gerlachovský štít (2 655 m) se bez vůdce nedostanete. A vzhledem k tomu, že i pro zkušené horolezce je výstup na Gerlach ve zhoršeném počasí hodně náročný, neriskujte to a raději si připlaťte za horského vůdce.

Gerlachovský štít Vysoké Tatry / nejvyšší hora Slovenska

Zajímá vás cena za horského vůdce na Gerlach? Podrobný výpis cen vůdce na Gerlachovský štít najdete na tomto odkazu. Kromě Gerlachovského štítu je možné s horským vůdcem zdolat i další turisticky nepřístupné štíty – Lomnický štít, Ľadový štít, Satan atd.

9. Mlynická a Furkotská dolina

Trasa přes Mlynickou a Furkotskou dolinu patří mezi nejkrásnější turistické trasy ve Vysokých Tatrách, protože vás provede kolem vodopádu Skok, Čapího plesa a přes sedlo Bystrá lávka kolem Vyšného a Nižného Wahlenbergova plesa zpět ke Štrbskému plesu.

Vyrážíme od Štrbského plesa směrem k vodopádu Skok po žluté, která nás zavede kolem plesa nad Skokom až do sedla Bystrá lávka, kde je jištění řetězy a je potřeba větší opatrnosti. K vodopádu Skok je trasa vhodná i pro rodiny s dětmi.

Z Bystrého sedla se pokocháme výhledem na Čapí pleso a pokračujeme do Furkotské doliny dál po žluté. Při sestupu máme výhled na další a další plesa a protilehlý Kozí hřbet. Na rozcestníku pod Furkotskou dolinou se dáme po Tatranské magistrále zpět ke Štrbskému plesu.

10. Zbojnická chata

Zbojnickou chatu najdete v nadmořské výšce 1 960 m ve Velké Studené dolině. Cestou sem uvidíte krásné vodopády, plesa a budete mít výhled na Slavkovský štít po levé straně, ale taky Svišťový štít, Javorový štít a další vrcholy v okolí.

Trasa ke Zbojnické chatě není náročná a je schůdná celoročně. Většinu času mírně stoupáte a jen kousek cesty je jištěný řetězy. Začínáme u vrcholu Hrebienok, kam se dostanete i lanovkou nebo pěšky ze Starého Smokovce. Odtud se vydáme směrem k Rainerově chatě, kde navážeme na modrou turistickou značku, která nás provede dolinou až ke Zbojnické chatě.

Kde se ubytovat ve Vysokých Tatrách

V okolí Vysokých Tater je dostatek možností, kde se ubytovat. Nejvhodnější oblastí pro ubytování je oblast mezi Štrbským plesem a Tatrankou Lomnicí, které jsou od sebe vzdálené necelou půl hodinku autem. Navíc jsou propojené tatranskou električkou, kterou se velmi levně a rychle dostanete, kam potřebujete.

Do této oblasti spadá Štrbské pleso, Vysoké Tatry (sem patří i části Vyšné Hágy, Nová Polianka, Tatranská Polianka, Tatranské Zruby, Nový Smokovec, Starý Smokovec, Horný Smokovec a Tatranská Lesná) a Tatranská Lomnice na východě.

Zde je několik našich tipů na nejlepší ubytování ve Vysokých Tatrách:

Ubytování Vysoké Tatry 😴

Pension Jesenský – skvělý poměr ceny a kvality

Útulný pension ve střední cenově relaci

Apartmány Hrebienok Resort – výborné pro rodiny

Moderní apartmány s bazénem i restaurací

Doprava do Vysokých Tater: auto nebo vlak?

Vlakem do Vysokých Tater

Vysoké Tatry mají dobré spojení s Prahou. Vybrat si můžete z několika vlakových přepravců – České dráhy, Regiojet a Leo Express.

Všichni nabízí přímé spoje minimálně do Popradu, který je jednou z bran dál do Tater. Druhou pomyslnou bránou je Štrba, která se nachází kousek před Popradem. Ze Štrby se dostanete zubačkou a následně tatranskou železnicí, kam potřebujete. Z Popradu pak vlakem.

Pokud budeme brát jako výchozí stanici Prahu (i pro další výpočty níže), na cestě strávíte u všech přepravců přibližně stejný čas – 7 a půl hodiny. Záleží, v kolik vyrazíte, ale ty rozdíly nejsou velké.

Autem do Vysokých Tater

Pokud chcete mí v Tatrách svobodu pohybu a zajet si jednoduše, kam potřebujete, je auto pohodlnější varianta.

Dálniční známka pro Slovensko vás vyjde na 12 €/10 dní nebo 17 €/30 dní (2024). Koupit si jí můžete jednoduše online.

Vysoké Tatry výlety turistické trasy

Električka a zubačka ve Vysokých Tatrách

Vysoké Tatry mají 2 základní pilíře místní dopravy – električku a zubačku. Díky tomu se dostanete téměř všude, kam potřebujete. Především v turisticky navštěvovanějších částech Tater.

Tarifní systém tatranské električky a zubačky je rozdělený do pásem podle vzdálenosti. Zaplatíte mezi 0,5 € až 2 €. Například za zubačku mezi Štrbou a Štrbským plesem zaplatíte 1 €  nebo Popradem a Starým Smokovcem 2 €. Děti do 6 let cestují zdarma. Za pejska zaplatíte poloviční cenu. Lístek si označíte při svém nástupu do zubačky nebo vlaku. 

Pokud plánujete tatranské železnice využít víc, můžete si koupit předplacený lístek na den za 4 €, na 3 dny za 8 €, na týden za 14 € nebo na měsíc za 16 €. Lístek platí na električce a zubačce neomezeně ve všech směrech. 

Lístek si můžete koupit online na stránkách slovenských železnic.

Užitečné odkazy:

tatranská električka

Autem ke Štrbskému plesu

Štrbské pleso je pro turisty jako magnet. Je tu doslova narváno. Pokud jedete autem a přemýšlíte, jak se dostat ke Štrbskému plesu, je to jednoduché. Až ke Štrbskému plesu můžete přijet autem.

Parkovišť v okolí Štrbského plesa je hned několik. V letní sezóně je tu až 11 parkovacích zón, takže nemusíte mít strach, že nezaparkujete. Ceny jsou různé, ale obecně vás vyjde parkování na 2 €/1 hod. a na celý den většinou 10 €.

Podrobné informace o parkování u Štrbského plesa

☞ Prozkoumejte výhodné pobytové balíčky ve Vysokých Tatrách.

Autem k Popradskému plesu

Popradské pleso je po Štrbském plesu druhým neoblíbenějším plesem ve Vysokých Tatrách. Na rozdíl od Štrbského plesa ale Popradské pleso není běžně dostupné autem.

Auto zaparkujete podél cesty u vlakové stanice TEŽ Popradské pleso (sem můžete dojet i tatranskou električkou).

Odtud vyrazíte po pohodlné asfaltové cestě spolu s dalšími turisty.

Kdy do Tater?

Záleží, jaké trasy a výlety ve Vysokých Tatrách plánujete. Ne všechny turistické trasy jsou otevřené celoročně. Pokud plánujete výstup na jeden z tatranských vrcholů nebo turistiku ve vyšších polohách, musíte do Vysokých Tater vyrazit od 1. června do 31. října (platné pro rok 2024), kdy jsou stezky ve vyšších polohách otevřené.

V červnu je na řadě míst ještě běžná sněhová nadílka a červenec je nevyzpytatelný jako apríl. Bouřky, déšť a výkyvy v teplotách nejsou nic neobvyklého.

Nejlepším obdobím pro turistiku v Tatrách je září, popř. říjen, kdy tu je méně turistů a fantastické výhledy podpoří okolní zbarvená příroda v podzimních tónech. K horským chatám se dostanete po celý rok (kromě chaty pod Rysmi).

Toto byly naše tipy na výlety a nejkrásnější místa, co navštívit ve Vysokých Tatrách. Máte dotaz? Dejte vědět v komentáři níže nebo se podělte o své zkušenosti. Šťastnou cestu!

Více informací o Slovensku

NÍZKÉ TATRY: Podívejte se na kompletního průvodce pro Nízké Tatry (doprava, ubytování, nenáročné i celodenní túry, výlety).

MALÁ FATRA: Tipy na nejkrásnější místa v Malé Fatře sdílíme v samostatném článku.

SLOVENSKO: Inspirujte se, kam na hory na Slovensko. Připravili jsme taky podrobný článek s tipy, kam na dovolenou na Slovensku.

Shrnutí článku Vysoké Tatry: tipy na výlety a túry

Jaké nenáročné trasy ve Vysokých Tatrách doporučujete?

Příjemná procházka vede kolem Štrbského plesa, které má ideální startovní polohu pro další túry. Například k vodopádu Skok nebo k Popradskému plesu. Lanovkou se můžete nechat vyvézt k chatě pod Soliskom nebo z Tatranské Lomnice na Lomnický štít do nadmořské výšky 2 634 m. Další tipy a podrobný popis tras najdete v článku.

Jaké túry ve Vysokých Tatrách patří mezi nejkrásnější?

Jakýkoliv z tatranských štítů vás omráčí svými výhledy. Můžete si vybrat mezi národní horou Slovenska Kriváň, oblíbeným vrcholem Rysy nebo například Koprovským štítem, kam vede trasa kolem Velkého Hincovo jezera. Celoročně je přístupná trasa k Téryho chatě nebo přes Batizovskou dolinou k Sliezskému domu. Další tipy a podrobný popis tras najdete v článku.

4 názory na “Vysoké Tatry: 18 tipů na výlety, turistické trasy a nejkrásnější místa | Průvodce”

 1. Dobrý den,
  chtěl jsem se zeptat na náročnost trasy “9. Mlynická a Furkotská dolina” z pohledu terénu? Je to náročné, jsou tam nějaká nebezpečná místa, feraty, řetězy? Chtěli bychom tuto trasu dát s celou rodinou (2 dospělí, 2 děti 15 a 13 let) a nevím, zda to zvládnou?
  Děkuji.
  Milan

  1. Dobrý den Milane,

   trasa je náročnější a přes sedlo Bystrá lávka je jištění řetězy. Jdete úzkou průrvou, kde se sotva vejdete i s batohem. Je potřeba větší opatrnosti a celkově trasa zabere celý den, zvlášť, pokud se v sedle potkáte s protijdoucími. Menším dětem bych jí nedoporučila určitě, ale je to individuální. Doteď si pamatuji, jak mě na Koprovském štítů přímo na vrcholu předbíhala 5-letá holčička a tam bych trasu taky malým dětem nedoporučila. 🙂 K vodopádu Skok je ale cesta bez problémů schůdná i pro děti. Jedině zkusit dojít až k Bystré lávce kolem vodopádu a kdyžtak se vrátit stejnou trasou.

   Děkuji za dotaz. Doplnila jsem jištění přes Bystrou lávku do článku.

  1. Dobrý den,

   obecně tam, kde je asfaltová cesta. Zde je výpis tras:

   Kežmarské Žľaby – Rázcestie Čierna voda – modrá značka
   Tatranská Lomnica – Biela voda – Šalviový prameň – žltá značka
   Tatranské Matliare – Šalviový prameň – modrá a žltá značka
   Tatranská Lomnica – Tatranské Matliare – Šalviový prameň – žltá – modrá – žltá značka
   Tatranská Lomnica – Skalnaté pleso – zelená značka
   Tatranská Lomnica – Hrebienok – modrá značka
   Tatranská Lesná – Hrebienok – žltá značka
   Starý Smokovec – Hrebienok – Slavkovská vyhliadka – modrá, zelená značka
   Starý Smokovec – Rázcestie nad Zrubmi – žltá značka
   Tatranské Zruby – Ráscestie nad Zrubmi – modrá značka
   Tatranská Polianka – Sliezsky dom – asfaltová cesta
   Zastávka Popradské pleso – Chata pri Popradskom plese – okolo plesa – asfalt – modrá značka
   Štrbské Pleso – Chata pod Soliskom – modrá značka
   Štrbské Pleso – Jamské pleso – červená značka, Rakytovské plieska – modrá značka – Rázcestie Biely
   Váh – zelená značka

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *