Kam na Slovensku: 36 tipů na nejkrásnější místa a co navštívit

Hledáte tipy, kam na Slovensku? Na dovolenou nebo jen na výlet kousek za hranice? V páru, s dětmi nebo klidně sólo? Tak to jste správně! Podívejte se na nejkrásnější místa, co navštívit na Slovensku.

Proč navštívit Slovensko?

Je až k nevíře, že se Slovensko netěší většímu zájmu turistů. Když nepočítám nás Čechy a Poláky :). Na to, o jak malou zemi se jedná, toho nabízí víc než dost.

Věděli jste, že:

  • na Slovensku najdete nejmenší velehory na světě?
  • je jednou z nejlepších zemí pro pěší turistiku po celý rok?
  • tu najdete první elektricky osvětlené jeskyně v Evropě?
  • se tady ukrývá až na 2500 jeskyň, z nichž některé jsou na seznamu UNESCO?
  • na Slovensku postavili největší hrad ve střední Evropě?
  • se Slovenskem táhne největší pás původních bukových a jedlových lesů v Evropě?
  • bylo 9 oblastí kvůli svému jedinečnému rázu vyhlášených národním parkem?

Kam na Slovensku: tipy, co navštívit a nejkrásnější místa

Kam na Slovensku: příroda, hory, turistika

Tatry

Tatry jsou nejvyšším pohořím karpatského oblouku táhnoucího se od Moravy, přes Slovensko, Ukrajinu, Rumunsko a po Srbsko, a také jediným pohořím alpinského rázu v Karpatech.

kam na Slovensku

Oblast Tater je součástí Tatranského národního parku. Nejstaršího a největšího národního parku na Slovensku. Ten se dělí na turisticky navštěvovanější Východní Tatry a o poznání klidnější Západní Tatry.

Kam na Slovensku
Východní Tatry a Zelené pleso

Ve Východních Tatrách si nenechte ujít nenáročné turistické trasy kolem Štrbského plesa nebo k Zelenému či Popradskému plesu. Pokud hledáte celodenní túru, zkuste Velké Hincovo pleso a následně Koprovský štít, vrcholy Rysy, Kriváň, Slavkovský štít, Téryho chatu nebo se vyvezte lanovkou na Lomnický štít.

Kam na Slovensku
Lomnický štít

Západní Tary jsou sice průměrně o 400 výškových metrů nižší, ale dostanou vás svými krásnými hřebenovými trasami. Pěkná nenáročná trasa vede k Roháčským plesům nebo se pokochejte výhledy z vrcholů Sivý vrch, Bystrá, Rákoň, Volovec, kde si už budete muset trochu máknout.

Roháčské pleso

Vše o Vysokých Tatrách včetně popisu jednotlivých tras se dočtete v našem průvodci pro Vysoké Tatry.

Tištění průvodci na cestu:

Nízké Tatry

Když se řeknou hory na Slovensku, většina lidí si představí Vysoké Tatry. Zkusili jste ale i ty Nízké? Jestli milujete pěší turistiku, v Nízkých Tatrách si přijdete na své.

Kam na Slovensku - Nízké Tatry

My se chystáme na jejich hřebenovku, kterou mnozí považují za jednu z nejkrásnějších tras v Evropě.

Kam na Slovensku / Nízké Tatry

A čím vás národní park Nízké Tatry dostane kromě hřebenových tras s parádními výhledy? Lány zelených koberců, krasové útvary i ledové jeskyně.

Skvělou výchozí pozicí pro řadu tras je Demänovská dolina a vrchol Chopok. Odtud se můžete vydat na nejvyšší vrchol Nízkých Tater Ďumbier nebo na nenáročnou hřebenovku směr Dereše.

Chopok
Chopok

Líbit se vám bude i v Demänovské jeskyni Svobody, odkud si můžete vyšlápnout vrchol Krakova hole. Tady na vás čekají parádní, ale komornější výhledy.

Vše o Nízkých Tatrách včetně popisu jednotlivých tras se dočtete v našem průvodci o Nízkých Tatrách.

Ubytování v Nízkých Tatrách

Tištěný průvodce na cestu: Nízké Tatry: průvodce a mapy

Malá Fatra

Národní park Malá Fatra je místo plné nádherných výhledů, skalních útvarů, roklin a soutěsek, kde si užijete jak nenáročné trasy vhodné i pro děti, tak vysokohorské túry. Najdete ho na severozápadě Slovenska nedaleko Žiliny.

kam na Slovensku

Kromě toho tu najdete taky dle mnohých nejkrásnější vrchol za celé Slovensko – Velký Rozsutec (1610 m). Jestli hledáte vrcholy se snadnějším výstupem, zkuste Velký Kriváň nebo Chleb. Mezi další krásná místa patří soustava soutěsek Jánošikovy díry, Šútovský vodopád nebo Vrátná dolina.

Velký Rozsutec

Ubytování v pohoří Malá Fatra

Čtěte taky: Podrobný průvodce pro Malou Fatru

Tištěný průvodce na cestu: Malá Fatra: průvodce a mapy

Velká Fatra

Velká Fatra je pohoří a z velké části národní park, jehož dominantou jsou hluboké lesy, jeskyně, skalní převisy a hřebenová trasa plná pastvin a nádherných výhledů. Kromě turisticky nejoblíbenějších míst tady často nepotkáte ani živáčka.

Můžete se jen tak procházet ve zdejších lesích a občas si vyšlápnout některý z vrcholů a kochat se do krajiny – za výhledy zkuste vrcholy Ostredok, Frčkov, Lysec, Ploská, Čierny kameň nebo Zvolen. A co takhle za poznáním do útrob Velké Fatry – Harmanecké jeskyně, kde můžete obdivovat krápníkovou výzdobu?

Ubytování v pohoří Velká Fatra

Tištěný průvodce na cesty: Velká Fatra: turistické trasy a mapy (ve slovenštině)

Národní park Poloniny

Místo, kde na vlastní oči spatříte Mléčnou dráhu. Na úplném východě Slovenska se ukrývá národní park Poloniny, který je součástí biosférické rezervace Východní Karpaty, zapsané na seznamu UNESCO.

Kam na Slovensku / Poloniny

Jeho znakem jsou právě poloniny neboli divoké horské louky na hřebenech, které obepínají největší bukové a jedlové pralesy v Evropě. A dřevěné kostelíky postavené bez jediného hřebíku (cerkve).

chrám sv. Archanděla Michala v Uličské Krivé

Stačí se jen toulat v hlubokých, klidných lesích, kde můžete narazit na více vlků a medvědů než lidí. A zubrů, protože NP Polonina je poslední oblastí, kde natrefíte na volně žijící zubry.

Při svém poznávání si nenechte ujít výstup na vrchol Riaba skala přes sedlo Ďurkovec nebo ten nejvyšší vrchol a zároveň nejvýchodnější bod – Kremenec.

Kam na Slovensku / Poloniny
Ďurkovec

Tištěný průvodce na cesty: Poloniny, Bukovské vrchy, Vihorlat, Zemplínská Šírava: mapa 1:40 000 (ve slovenštině)

Příležitostí k turistice je na Slovensku daleko víc – krásnou přírodu najdete mimo jiné i v národním parku Muránská planina, pohořích Chočské nebo Strážovské vrchy a Čergov nebo CHKO Orava. Více informací včetně tipů na výlety i k výše jmenovaným pohořím najdete v článku, kam na hory na Slovensko.

CHKO Vihorlat a Zemplínská šírava

Chráněná krajinná oblast Vihorlat je součástí Vihorlatských vrchů a sousedí s vojenským obvodem, který je už po vyznačených trasách zpřístupněný. Je to oblast nesoucí stopy dřívější sopečné aktivity, která vás dostane bukovými pralesy a dřevěnými kostelíky, z nichž řada je pod ochranou UNESCO.

Nejoblíbenějším bodem je průzračně čisté jezero Morské oko, ke kterému se dostanete po 15 minutách upravenou trasou od placeného parkoviště směrem od Remetské Hámre. Hlavně v sezóně čekejte nápor turistů.

Jezero můžete obejít a pokračovat dál na vrchol Sninský kameň, ze kterého je nádherný pohled právě na jezero a okolní krajinu Vihorlatských vrchů. A pokud máte víc čas, vezměte to přes jezírko Malé Morské oko, kde počet turistů značně klesá ?.

vihorlat

Jako výchozí stanici pro objevování si můžete zvolit vodní nádrž Zemplínská šírava jižně od pohoří, která má v létě vodu jako kafíčko (kolem 25 stupňů). Chcete vidět přehradu z ptačí perspektivy? Vyšlápněte si ke zřícenině Vinenského hradu.

Ubytování u Zeplínské šíravy na úpatí CHKO Vihorlat

Průvodce na cesty: Poloniny, Bukovské vrchy, Vihorlat, Zemplínská Šírava: mapa 1:40 000 (ve slovenštině)

Súlovské skály

Súlovské skály jsou přesně to místo, které si zamiluje většina lidí. Romantická zákoutí mezi skalami, rokle a vyhlídky, díky kterým budete mít okolní krajinu, která spadá do chráněné oblasti Strážovských vrchů, jako na dlani. Navíc jsou téměř za českými humny.

Kam na Slovensku na dovolenou

Ideálním výchozím bodem je srdce Súlovských skal – obec Súlov-Hradná. Dobře dostupné jsou ale i z okolních vesniček jako je Hlboké nad Váhom, Jablonové (kde bydlí naši slovenští příbuzní ?) nebo třeba Podhorie.

Súlovské skály nejsou rozlehlé. Bude vám stačit víkend na to, abyste objevili místa jako Súlovský hrad, Gotická brána, sedlo Brada, Roháčské sedlo, Štefánikova vyhlídka a v okolí obce Záskalie Kostolecký dóm, Manínská tiesňava a Partizánská jaskyňa.

Kam na Slovensku na dovolenou
Gotická brána

Ubytování v Súlovských skalách

Slovenský ráj

Slovenský ráj je oblast plná soutěsek, kaňonů, vysokých vodopádů, divoké zeleně, hustých lesů a míst, kam se dostanete jen díky žebříkům, lávkám a řetězům. Připravte se na to, že tady si rozhodně dáte do těla. Je to místo oblíbené jak rodiny s dětmi, tak těmi, co milují ferraty.

kam na Slovensku na dovolenou

Výlety a turistika v oblasti Slovenského ráje

  • Kaňon Suchá Belá je jedním z nejkrásnějších kaňonů ve Slovenském ráji. Na druhou stranu i nejnavštěvovanější.
  • Dobšinská ledová jeskyně je největší ledovou jeskyní na Slovensku, která patří k nejkrásnějším na světě.
  • Skalní výstupek Tomášovský výhled, to je takový slovenský Preikestolen ?. Nejsnadněji se sem dostanete z obce Spišské Tomášovce po zelené.
  • Nejdelší soutěska na Slovensku Prielom Hornádu, přístupná z obcí Spišské Tomášovce nebo Letanovce po naučné stezce.
  • Zřícenina kartuziánského kláštera Kláštorisko, ke které se dostanete z obce Letanovce přes Kartuziánský most.
  • Havraní skála, místo s parádním výhledem, kam dojdete ze Stratené po zelené (náročnější) nebo po žluté turistické značce.

Ubytování ve Slovenském ráji

Slovenský kras

Slovenský kras je dechberoucí národní park, který tvoří 5 planin se strmými skalnatými svahy, v nichž jsou zarytá hluboká údolí. Dostat se na tyhle planiny je občas pěkná fuška, ale stojí to za to. Nejnavštěvovanější je Silická planina. Hlavní představení Slovenského krasu se odehrává v podzemí – až 1300 jeskyní a propadlin, kde se i v létě neobejdete bez zimní bundy. Za to na planiny nevyrážejte bez pořádné zásoby vody a nejlépe mimo letní měsíce.

Mezi zpřístupněné jeskyně Slovenského krasu patří například:

  • Krásnohorská jeskyně, do které vyfasujete i přilbu, overal a svítilnu a doslova se prodíráte do útrob podzemí. Pokocháte se 34 m dlouhým stalagnátem, který patří k největším na světě.
  • Jeskyně Domica s významným systémem podzemích vod, kde část trasy absolvujete na loďkách. Patří k nejkrásnějším krápníkovým jeskyním v Evropě.
  • Gombasecká jeskyně, které se přezdívá “pohádková”. Je unikátní svou barevností a až 3 m dlouhými tenkými sintrovými brčky. Jeskyně je propojená se zaledněnou propastí Silická lednice.

Při návštěvě Slovenského krasu nevynechejte i Zádielský kaňon, který je se svou hloubkou 400 m největším kaňonem v celém Slovenském krasu. Nejlepší výhled se vám naskytne z vrcholu Zádielský kameň.

Ubytování ve Slovenském krasu

Národní park Pieniny

Národní park Pieniny je co do rozlohy malý, ale milovníci krásné přírody si tu rozhodně přijdou na své. Vápencové pohoří se spoustou skalních vyhlídek, ze kterých budete mít nádherné výhledy na Pieniny, Červený klaštor a nedaleké Tatry.

np pieniny / kam na slovensko
Tři korony

Park se nachází na hranicích s Polskem, kam taky zasahuje turisticky zajímavější část Pienin. Pomyslným centrem oblasti je Červený Kláštor, kolem kterého protéká průzračně čistá řeka Dunajec.

Výlety a turistika v okolí národního parku Pieniny

  • Výstup po hřebeni k vrcholu Durbaszka od obce Veľký Lipník z Lesnického sedla
  • Trasa do sedla Cerla z Červeného Kláštora, odkud budete mít parádní výhled na masiv Tři koruny a Sedm mnichů v Polsku.
  • Výstup přes nejoblíbenější vrcholy Tři Korony a Sokolica po modré z obce Krościenko nad Dunajcem (symbolicky zpoplatněné, ale lístek platí na obě skalní vyhlídky zároveň).
  • Lesnické sedlo s placeným parkovištěm, odkud jsou krásné výhledy. Výchozí pozice k výstupu na vrchol Šľachovky na hranicích s Polskem po žluté.
  • Haligovské skály kousek od vesnice Haligovce po zelené turistické značce
np pieniny / kam na slovensko
vrchol Durbaszka

Pro vodáky je největším lákadlem řeka Dunajec, která z části kopíruje hranice s Polskem. Patří k nejkrásnějším vodáckým cestám na Slovensku. Ale i když neholdujete raftům, můžete se projet po řece spolu s průvodčími (pltníky) v krojích, kteří vám ukáží to nejzajímavější z národního parku.

Za kulturou vyrazte na impozantní Ľubovniansky hrad a místní skanzen.

Ubytování v Pieninském národním parku

Vinařská oblast Modra

Modra je oblast, kde se můžete procházet vinicemi a ochutnávat zdejší vín. Je to jediné horské vinařství na Slovensku, které najdete na úpatí Malých Karpat.

V okolí se nachází řada zajímavých bodů. Kromě již zmíněné krásné přírody Malých Karpat si můžete udělat výlet do historické Trnavy nebo na druhou stranu do Bratislavy. V létě zase zkuste koupání v Slnečných jezerech u Sence (viz níže).

Trnava

Ubytování v okolí vinařské oblasti Modra

Kam na Slovensku v létě k vodě?

Slnečná jezera

Slnečná jezera jsou přírodní jezera s čistou vodou, travnatými plážemi a pozvolným vstupem do vody. Najdete je v obci Senec nedaleko Bratislavy.

Zdroj: slovakia.travel

Severní část je ideální pro všechny, co se chtějí bavit. Na jihu hledejte víc klidu, i když i tady může být v hlavní sezóně rušno. Okolo jezera vede promenáda, která je skvělá pro kola i na brusle. Součástí je i široké zázemí včetně řady restaurací, kiosků a obchodů.

Zdroj: slovakia.travel

Ubytování u Slnečných jezer

Liptovská Mara

Liptovská Mara je největší přehrada na Slovensku, kterou najdete na řece Váh u oblíbeného střediska Liptovský Mikuláš. Leží v sevření hned několika pohoří – Vysoké Tatry, Nízké Tatry a Chočské vrchy.

Je tu řada menších pláží, můžete si tu půjčit loďky nebo se projet parníkem napříč přehradou. Okolí přehrady se nazývá Liptov – přehrada je ideální výchozí bod pro celou řadu výletů, až vás koupání omrzí (nebo pokud sem vyrazíte v jinou roční dobu než v létě).

Kam na Slovensko
Liptov

Jen kousek odtud postavili známý aquapark Tatralandia. Je obrovský a těch atrakcí…tady se zabavíte klidně na celý den.

S dětmi navštivte místní kontaktní zoo, kde se můžete pokochat a pomazlit s malými tygry, zebrami, lamami, králíky, velbloudy, orly, sovy a dalšími. Pár minut od ZOO stojí Dom hore noham – Heliport. Jak už napovídá jeho název, vyzkoušíte si, jaké to je žít vzhůru nohama :). 

Navštívit můžete nedaleké lázně v Bešeňové nebo Lúčkách, kde se nachází i krásný vodopád. Nohy protáhnete při výšlapu na Liptovský hrad, odkud budete mít okolí jako na dlani.

Ubytování u přehrady Liptovská Mara

Kam na Slovensku do lázní a na termální koupaliště?

Piešťany

Začneme rovnou těmi nejznámějšími, největšími a nejnavštěvovanějšími – lázně Piešťany, pro které jsou typické bahenní sirné koupele. Zdejší bahno z řeky Váh je svým složením unikátní a napomáhá výživě chrupavky a svalů.

Součástí je i venkovní termální koupaliště s krytým bazénem. Vodní sporty můžete provozovat na nedalekém jezeře Slňava nebo se jen tak procházet s pohárkem lázeňskou promenádou a parkem.

Pro cyklisty a pěší turisty je rájem sousední vrchovina Považský Inovec. Vyrazit můžete například na zříceniny hradů Beckov nebo Tematín, do volně přístupné krápníkové jeskyně Čertova pec nebo na rozhlednu na vrchu Marhát.

zřícenina hradu Beckov

Trenčianské Teplice

Trenčianské Teplice jsou nejstarší lázně na Slovensku, které najdete v srdci Strážovských vrchů. Moraváci je mají hned za kopci Bílých Karpat. Známé jsou díky svým sirnatým termální pramenům, které se využívají především pro léčbu pohybového aparátu.

termální koupaliště Zelená žába

Bavit vás budou lázně Hammam, postavené v maurském stylu nebo procházky lázeňskou kolonádou či po okolních kopcích.

Patince a Komárno

Malá obec Patince leží na jihu Slovenska v Podunajské nížině u Maďarska, oblasti s nejdelším slunečním svitem a nejvyššími naměřenými teplotami. Hlavním lákadlem je zdejší komplex bazénů, které využívají vodu z termálního vrtu. Ten má pozitivní účinek na pohybový aparát.

Pro wellness a pohodovou dovolenou v resortu u vody tu najdete vše – relaxační bazén, masážní vodní postele, masáže, masážní vodní děla, finské sauny, ochlazovací bazén, dětský bazén s atrakcemi a spoustu dalšího.

Zdroj: slovakia.travel

Termální koupaliště se skládá z plaveckého bazénu, sportovního bazénu, rekreačního bazénu a dětské bazénu s tobogánem. Jen kousek odtud vybudovali umělé jezero, které je ideální pro vodní sporty, jízdu na vodných kolech i rybolov. Součástí areálu jsou i hřiště pro volejbal, mini golf a tenisové kurty.

Jen 15 km odtud najdete obec Komárno s dalším termálním koupalištěm. Za zmínku stojí především samotné městečko, z něhož ta historie jenom sálá – pokochat se můžete Zichyho palácem, Důstojnickým pavilonem, vodojemem připomínající hrad, starobylou Pevností nebo Nádvořím Evropy, kde je každá stavba postavená v různých architektonických stylech dle jednotlivých států Evropy (Holandsko, Španělsko, Maďarsko a spousta dalších).

Nádvoří Evropy

Podhájska

Lázně Podhájska leží severně od lázní Patince v Podunajské pahorkatině. Termální koupaliště se skládá z celkem 9 bazénů a několika tobogánů. Nese přezdívku slovenské moře.

Voda se svým složením podobá složení Mrtvého moře. Její využití je široké (dýchací cesty, bolesti kloubů, cévní onemocnění, kosmetická ošetření a další).

Zdroj: slovakia.travel

Okolí Podhájské je díky kilometrům cyklostezek rájem pro cyklisty.

Dudince

Hodinku autem od Podhájské východním směrem leží lázně Dudince. Do počtu obyvatel (1400) nejmenší město na Slovensku. Přímo v srdci úrodné vinařské oblasti.

Zdejší prameny jsou plné minerálů a mají vysoký obsah kysličníku uhličitého a sirovodíku, takže se doporučují ke koupelím a pitné kůře. V okolí městečka najdete tzv. Římské lázně neboli bazénky vytesané do travertínu z dřívějších dob.

Bešeňová

Bešeňová jsou lázně ležící v krásné krajině Liptova mezi Chočskými vrchy a Nízkými Tatrami. Zdejší termály jsou známé již z keltských dob. Spoustu zábavy a relaxace si užijete v celoročně otevřeném aquaparku a termálním koupališti s venkovními i krytými bazény.

Zdroj: Thermal park Bešeňová

Bešeňová je ideálním startovní pozicí pro spoustu výletů v okolí. Můžete se projet lodí po největší slovenské nádrží Liptovská Mara, navštívit unikátní vesničku Vlkolínec nebo si vylézt na jeden z vrcholů ve vápencovém pohoří Chočské vrchy (a třeba hned na ten nejvyšší – Velkou Choč).

Vlkolínec

Turčianské Teplice

Na úpatí pohoří Velká Fatra leží Turčianské Teplice. Jedny z nejstarších lázní, které lákají svým lázeňským areálem, historickými budovami, čistou přírodou ve spojení s léčebnými účinky zdejších pramenů.

Pro zdraví jsou dobré nejen léčebné prameny, ale i pořádný výšlap ?. Přímo z lázní vede řada turistických tras přímo do Velké Fatry. Pohoří, které vás naprosto dostane svými vápencovými vrcholy a útvary ve spojení s hlubokými lesy.

Zkuste třeba celodenní túru na vrchol Drienok nebo popojeďte o kousek výš do vesničky Blatnica. Odtud vede hned několik tras. S dětmi je ideální Gaderská dolina po žluté, která vede kolem malých mlýnků až k Čertově bráně. Nebo odbočte doleva hned na začátku a dostanete se k Blatnickému hradu.

Náročnější okružní trasa, ale s nádhernými výhledy vás pak čeká z Gaderovské doliny přes vrcholy Tlstá, Lubená a Ostrá. Tady si budete chvíli připadat jako v Dolomitech.

Rájecké Teplice

Pro změnu další Teplice a tentokrát Rájecké Teplice mezi Strážovskými vrchy a Malou Fatrou. Rozprostírají se v údolí říčky Rajčianky. Zdejší termální prameny mají blahodárné účinky na nervovou soustavu, pohybový aparát a nemoci z povolání.

Centrem lázní je lázeňský dům Aphrodite s vodním a saunovým světem, kolem kterého se rozprostírá lázeňský park.

A kam na výlet do okolí? Zkuste krátkou procházku k vyhlídce přímo nad lázněmi nebo kousek dál na Bielou skálu. Bavit vás bude i přírodní rezervace Slnečne skaly, kam vede naučná stezka přímo z Rájeckých Teplic (zhruba 2 hodinky). Kousek dál pak leží Budatínský hrad nebo hrad Strečno či krásné Súlovské skály.

Ubytování v Rájeckých Teplicích

Kam na Slovensku za kulturou?

Bratislava

Bratislava je hlavním městem Slovenska. Téměř povinností je navštívit její historickou část a zdejší hrad. V kontrastu se starou Bratislavou je pětipodlažní galerie Nedbalka, kde najdete až na 1000 děl věnovaných slovenskému lidu a krajině. Na dobré jídlo zajděte do Staré tržnice.

Pokud vyrazíte objevovat Bratislavu v létě, po celodenním ťapání určitě bodne koupačka v přírodním jezeře Zlaté piesky. A celoročně můžete objevovat krásnou krajinu chráněné oblasti Malé Karpaty, které se táhne od okraje Bratislavy směrem na sever.

Pohoří je plné turistických tras i cyklostezek. Krásný výhled na zvlněné kopce Malých Karpat se vám naskytne například z vrcholu Vysoká (754 m).

Malé Karpaty

Ubytování v Bratislavě

Kežmarok

Kežmarok je považován za nejkrásnější město regionu Spiš, který se nachází východně od Vysokých Tater. Dominantou je gotický hrad, ale určitě se projděte i historickým náměstím s typickými spišským domy se šindelovými střechami.

gotický hrad

Kostel Nejsvětější trojice je dřevěný kostel s nejstarším varhany na Slovensku, který je zároveň památkou UNESCO. S ním sousedí Nový evangelický kostel s nápadnou červenou fasádou.

Z Kežmaroku je to jen 20 minut autem do Tatranské Lomnice, která je jedním z hlavních středisek ve Vysokých Tatrách. Odtud můžete vyrazit například lanovkou na Lomnický štít nebo pěšky k Zelenému plesu.

výhled z Lomnického štítu

Ubytování v Kežmaroku

Levoča – Spišské Podhradie

Oblast mezi městečky Levoča a Spišské Podhradie nadchne milovníky kultury i přírody. Samotné městečko Levoča má cenné historické jádro s kostelem sv. Jakuba, kde se nachází nejvyšší dřevěný gotický oltář na světě.

Levoča

Jen kousek odtud leží město Spišské Podhradie se známým Spišským hradem, který je největším na Slovensku i ve střední Evropě. Přímo od hradu vede vyhlídková naučná trasa přes skalní městečko až na vrchol Drevenik.

Spišský hrad

Za návštěvu stojí i Spišská Kapitula s katedrálou sv. Martina. A pokud chcete vidět kousek krásné slovenské přírody, vyrazte severním směrem do Levočských vrchů nebo jižněji do Slovenského ráje.

Ubytování v okolí Levoča – Spišské Podhradie

Bojnice

Město Bojnice leží na řece Nitra na úpatí Strážovských vrchů. Je to lázeňské město, kde se specializují především na léčbu pohybového aparátu.

Najdete tady nejkrásnější zámek Slovenska – Bojnický zámek. S dětmi můžete vyrazit do Domu iluzí, Zrcadlového bludiště, ZOO, na termální koupaliště nebo se svézt zdejším vláčkem.

Bojnice i okolí budete mít jako na dlani z rozhledny Čajka v oblacích. Krásný výhled zažijete z Bojnické kalvárie směrem na Šútovce.

rozhledna Čajka v oblacích

Ubytování v lázních Bojnice

Košice

Košice jsou druhým největším městem na Slovensku a patří taky k těm nejkrásnějším. Dominantou města je Dom svätej Alžbety na Hlavného náměstí se zpívající fontánou a Urbanovou věží. Hned za ním stojí krásný kostel sväteho Michala s parkem a Východoslovenská galerie.

Dům sv. Alžběty

Košicemi se stačí jen procházet a kochat se. Město má totiž největší koncentraci historických památek na Slovensku.

divadlo

První neděli v říjnu se tady koná nejstarší maraton v Evropě (a druhý nejstarší na světě) – Košický maraton míru.

Ubytování v historickém centru Košic

Banská Štiavnica

Banská Štiavnica je historické město, v jehož okolí se nachází řada stříbrných a zlatých dolů. Díky svému geologickému a architektonickému rázu je zapsané na seznamu UNESCO.

Muzeum hornictví

Při své návštěvě si nenechte ujít Starý a Nový zámok a starou Kalvárii na stejnojmenném vrchu přímo nad městem.

Kalvárie

Město bylo v roce 2019 vyhlášené jako Město kultury. To je záruka, že i po kulturní stránce se tady rozhodně nudit nebudete.

Město se nachází uprostřed chráněné oblast Štiavnických vrchů. Na výlet můžete vyrazit třeba na vrchol Zlatý vrch nebo zříceninu hradu Sitno přímo z Banské Štiavnice.

Ubytování v Bánské Štiavnici

Bardějov

Jdeme do finále. Město Bardějov leží na východě Slovenska v Prešovském kraji. Bavit vás bude především svou krásnou architekturou na Radničním náměstí s bazilikou svatého Jiljí. Opevnění města patří k památkám UNESCO.

Kousek od Bardějova v obci Hervartov najdete další památku UNESCO – nejstarší a nejzachovalejší dřevěný kostel svatého Františka z Assisi na Slovensku. Až se pokocháte kostelíkem, pokračujte pěšky po červené k rozhledně Žobrák. Nejen, že poznáte kus nenarušené krajiny pohoří Čergov, ale ještě budete mít okolí jako na dlani.

kostel sv. Františka z Assisi

Navštívit můžete lázně Bardejovské Kúpele, kam dojdete i pěšky přímo z Bardějova (něco přes hodinku cesty). Kousek od lázní je Muzeum lidové architektury.

Ubytování v Bardějově

Mapa Slovenska

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu, kam na Slovensko. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Slovensku. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Toto bylo našich 36 tipů, kam na dovolenou na Slovensko. Jaké jsou vaše tipy, co navštívit na Slovensku? Šťastnou cestu!

Více informací o Slovensku

VYSOKÉ TATRY: Podívejte se na kompletního průvodce pro Vysoké Tatry (doprava, ubytování, nenáročné i celodenní túry, výlety).

NÍZKÉ TATRY: Co dělat v Nízkých Tatrách se dozvíte v průvodci pro Nízké Tatry (doprava, ubytování, nenáročné i celodenní túry, výlety).

MALÁ FATRA: Tipy na nejkrásnější místa v Malé Fatře sdílíme v samostatném článku.

SLOVENSKO: Připravili jsme taky podrobný článek s tipy, kam na hory na Slovensko.

Shrnutí k článku: Nejkrásnější místa, co navštívit na Slovensku

Kam do přírody na Slovensko?

Slovensko je turistický ráj. Nádherné hory, nedotčené národní parky a stovky kilometrů turistických i cyklistických tras. Užijte si výhledy z Vysokých Tater, Nízkých Tater nebo Malé Fatry. Objevte nespoutanou krajinu Slovenského ráje nebo Slovenského krasu. Ještě více tipů najdete v článku.

Kam k vodě na Slovensku?

U Slnečných jezer si budete připadat jako u moře. Nebo navštivte jeden z komplexů termálních bazénů – například Podhájská, Patince, Komárno, Bešeňová.

Jaká jsou nejkrásnější města na Slovensku?

Mezi nekrásnější města na Slovensku patří Bratislava, Košice, Kežmarok nebo Levoča. Slovensko má taky nádherné monumentální hrady, které se podařilo zachovat ve skvělém stavu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *