Co navštívit ve středních Čechách? 64 tipů na nejkrásnější místa a výlety (i s dětmi)

Další díl série Nejlepší výlety v ČR je tu. A dnes střední Čechy. Co navštívit a vidět ve středních Čechách? Kam na výlet ve středočeském kraji? 64 tipů na výlety a nejkrásnější místa v okolí Prahy a ve středních Čechách, ze kterých si vybere opravdu každý.

Obsah
 1. Střední Čechy a okolí Prahy
 2. Nejkrásnější místa a výlety ve středních Čechách – mapa
 3. Nejlepší tipy na výlety, co navštívit ve středních Čechách
 4. Kde se ubytovat ve středních Čechách a v okolí Prahy?
 5. Více informací o středních Čechách
 6. Další tipy na výlety v České republice

Střední Čechy a okolí Prahy

Střední Čechy, to jsou údolí lemovaná pískovcovými skalami, krasové oblasti, přehrady s vyhlídkami, hrady, zámky a další krásná místa, která stojí za návštěvu.

Patří sem Polabská nížina, CHKO Kokořínsko – Máchův kraj, část Českého ráje, Český kras, Křivoklátsko nebo například Posázaví.

Co navštívit ve středních Čechách a v okolí Prahy? Co opravdu stojí za to?

Nejkrásnější místa a výlety ve středních Čechách – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu pro střední Čechy s tipy na výlety, co navštívit. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o nejkrásnějších místech ve středních Čechách. Pokud si chcete mapu uložit, označte ji hvězdičkou. Poté se vám uloží mezi Google mapy a můžete si jí kdykoliv načíst v mobilu nebo počítači. Pro větší verzi mapy klikněte na ikonu v pravém horním rohu.  

Nejlepší tipy na výlety, co navštívit ve středních Čechách

Zřícenina hradu Okoř

Taky jste si u táboráku zpívali známou písničku: “Na hradě Okoři světla už nehoří, bílá paní šla už dávno spát…?” Nebo jste už možná slyšeli o zřícenině hradu Okoř z Festivalu Okoř, který se tu koná každé léto.

co navštívit ve středních Čechách a v okolí Prahy

Hrad Okoř se nachází na nízkém skalnatém bradlu nad Zákolanským potokem. Spolu s hradem Kost v Českém ráji je jedinečný tím, že se nachází na nižším vrchu, než jsou vrchy v okolí.

Hrad Červený Újezd

Hrad Červený Újezd je nejmladším hradem v ČR – postavili ho teprve v letech 2001-2002. Čeká tady na vás spousta aktivit, které si užijete i s dětmi.

co navštívit ve středních Čechách a v okolí Prahy
Hrad Červený Újezd, zdroj: hrad Červený Újezd

Před hradem se pak nachází Muzeum arkádových automatů, největší retro arkádová herna a muzeum ve střední Evropě.

co navštívit ve středních Čechách a v okolí Prahy

PR Kokořínský důl

PR Kokořínský důl je jedním z nejkrásnějších a nejmalebnějších údolí v ČR, které pískovcovými skalami lemuje řeku Pšovku.

Najdete ho mezi obcemi Dobřeň – Olešno – Romanov a Lhotka u Mělníka a pomyslným centrem je obec Kokořín. Důl je jádrem CHKO Kokořínsko – Máchův kraj.

co navštívit ve středních Čechách a v okolí Prahy

Co navštívit v PR Kokořínský důl?

V PR Kokořínský důl se můžete jen bezcílně procházet, protože tady opravdu platí, že cesta je cíl – skalní byty, jeskyně, vyhlídky jsou na každém kroku. Která místa jsou ta nejzajímavější?

Jestřebické pokličky

Trasa k Jestřebickým pokličkám začíná v obci Vojtěchov, odkud budete sledovat zelené značení, které vás provede Vojtěšským dolem. K samotným skalním útvarům pak vede krátká odbočka.

Mšenské pokličky a rokle Apatyka

Ještě známějším skalním útvarem připomínající pokličky jsou Mšenské pokličky. Leží jen o kousek níž směrem na Kokořín. Trasa začíná na placeném parkovišti přímo u silnice a vede po modré turistické značce. K samotným pokličkám na vyhlídku se dostanete cca za 10 minut.

co navštívit ve středních Čechách a v okolí Prahy / Mšenské pokličky

Odtud si můžete udělat výlet skrz rokli Apatyka, která svůj název nese na základě výskytu léčivých rostlin v této oblasti. K rokli se dostanete od Pokliček – vrátíte se pár set metrů zpět a opět navážete na modré značení.

Cesta vede roklí Apatyka, následně roklí Močidla a Náckovou roklí až ke skalním útvarům Obří hlava a Žába.

Skalní hrad a jeskyně Nedamy

Od rozcestníku Malé Jestřebice můžete po zelené vyrazit na skalní hrad a jeskyni Nedamy (trasa je dlouhá asi 2 km).

co navštívit ve středních Čechách a v okolí Prahy
Skalní hrad a jeskyně Nedamy, zdroj: Matěj Dědek Baťha

Skalní byt a reliéfy Harasov

V obci Harasov najdete skalní byt a reliéfy vytesané ve skále. Jen kousek od placeného parkoviště po žluté nebo červené turistické značce.

co navštívit ve středních Čechách a v okolí Prahy
Skalní byt a reliéfy Harasov, zdroj: Horakvlado

Hrad Kokořín

Hrad Kokořín vás zaujme už z dálky. Nejlépe je vidět od silnice mezi Kokořínským dolem a obcí Kokořín. Hrad byl oblíbeným místem Karla Hynka Máchy. Natáčela se tady mimo jiné Princezna se zlatou hvězdou.

co navštívit ve středních Čechách a v okolí Prahy

Čertovy hlavy a jeskyně Klácelka

Čertovy hlavy jsou nejznámější skalní útvar na Kokořínsku a zároveň nejmohutnější skulptura ve volné přírodě v ČR. Jsou volně přístupné a najdete je u obce Želízy. Jejich tvůrcem byl sochař Václav Levý v polovině 19. století.

V té době Čertovy hlavy vyčnívaly vysoko nad údolím. Dnes jsou zakryté stromy. Čertovým hlavám se dostanete po modré značce z obce Želízy.

co navštívit ve středních Čechách a v okolí Prahy

Pokud máte víc času, prodlužte si trasu až k jeskyni Klácelka. Tu najdete taky na trase s modrým značením. Reliéfy opět vytesal sochař Václav Levý (v okolí se jeho děl nachází víc).

co navštívit ve středních Čechách a v okolí Prahy
Jeskyně Klácelka, zdroj: Petr1868

Zámek Nelahozeves

Nelahozeves asi zná většina z nás z hudební výchovy jako rodiště Antonína Dvořáka.

To ale není jediná zdejší zajímavost. Nachází se tady totiž taky monumentální zámek Nelahozeves, který je postavený v renesančním stylu a má krásnou sgrafitovou výzdobu.

co navštívit ve středních Čechách a v okolí Prahy

Zámek Mnichovo Hradiště

Velkolepý barokní zámek Mnichovo Hradiště je považován za bránu do Českého ráje. Součástí zámku je i rozlehlý francouzský a anglický park. Na zámek navazuje kapucínský klášter. Nedaleko odtud si můžete udělat výlet taky na zříceninu hradu Zásadka, odkud je pěkný výhled na okolí.

co navštívit ve středních Čechách a v okolí Prahy

Drábské světničky

Drábské světničky jsou nejznámější lokalitou v PR Příhrazské skály. Jedná se o zříceninu skalního hradu kousek od obce Dneboh, která je celoročně přístupná. (POZOR: Jádro Drábských světniček je od roku 2021 kvůli vandalům uzavřené – světničky ale můžete navštívit zvenčí)

Zřícenina skalního hradu Valečov

Skalní hrad Valečov je zřícenina s dochovaným hradním jádrem se zděným palácem, skalními komorami a v předhradí se skalními byty. Kousek odtud dojdete k Valečovským skalním světničkám.

zřícenina hradu Valečov / co navštívit ve středních Čechách a v okolí Prahy
Zřícenina hradu Valečov
Pobyty ve středních Čechách za akční ceny 😴
Hledáte pobyt ve středních Čechách? Podívejte se na nejlepší nabídku na tomto odkaze. Ubytování s wellness, v přírodě, s polopenzí…nabídka je široká a navíc za skvělé ceny.

Příhrazské skály

Jen se toulejte Příhrazskými skalami a natrefíte na řadu krásných míst. Třeba na ikonický skalní útvar Kobylí hlava nebo ukrytý Sokolí polibek.

Čtěte více tipů na výlety v Českém ráji.

Zámek Stránov

Novorenesanční zámek Stránov leží u Jizerního Vtelna nedaleko Mladé Boleslavi. Patří mezi nejmladší zámky u nás. Uvnitř si můžete prohlédnout sbírky motýlů, brouků, historických motocyklů, panenek či kočárků.

co navštívit ve středních Čechách a okolí Prahy
Zámek Stránov, zdroj RadekS

Zřícenina hradu Michalovice

Zřícenina hradu Michalovice je gotický hrad ležící nad řekou Jizerou nedaleko Mladé Boleslavi. Z jeho věže se vám naskytne jeden z nejlepších výhledů na okolí.

co navštívit ve středních Čechách a v okolí Prahy

Zřícenina je otevřená od dubna do října o víkendech a od května do září pak celý týden kromě pondělí. Plné vstupné činí 40 Kč, pro děti do 15 let 10 Kč a senioři 20 Kč.

Zřícenina zámku Zvířetice a zahradní železnice Podhradí

Mezi obcemi Podhradí a Zvířetice se nachází zřícenina hradu Zvířetice a železnice Podhradí. Zřícenina zámku Zvířetice je původně rozsáhlý gotický hrad nedaleko Bakova nad Jizerou.

Otevírací doba se liší dle období. O prázdninách je otevřeno denně kromě pondělí 10:00-18:00.

Zřícenina hradu a zámku Zvířetice / co navštívit ve středních Čechách a v okolí Prahy

Součástí hradu je vyhlídková věž, ze které se můžete pokochat do okolí. Uvidíte například na vrch Baba a Dědek nebo hrad Bezděz.

Pokud byste chtěli spojit výlet i s procházkou v přírodě, vrch Baba (363 m) a Dědek (358 m) taky určitě stojí za návštěvu. Dostanete se sem po naučné stezce PR vrch Baba z obce Horní Stakory.

Jen kousek od zříceniny najdete zahradní železnici Podhradí s délkou železničního oválu 170 m, která je ve vlastnictví soukromého majitele. Několikrát do roka je ale otevřená i pro veřejnost (aktuální termíny bývají zveřejněny předem).

Zámek Benátky nad Jizerou

Zámek v Benátkách nad Jizerou je mix renesančního a barokního stylu. Pobývali tu astronom Tycho de Brahe a skladatel Bedřich Smetana. Součástí areálu je taky park, zámecká věž a Muzeum hraček.

Hrad Karlštejn

Hrad Karlštejn v seznamu, co navštívit ve středních Čechách, nemůže chybět. Základy hradu Karlštejn položil Karel IV. Významnou součástí je kaple sv. Kříže, v níž jsou uložené korunovační klenoty a svaté ostatky.

K hradu vede pěkná procházka do kopce od placeného parkoviště.

co navštívit ve středních Čechách a v okolí Prahy

Lom Amerika

Jen kousek od hradu Karlštejn leží lom Velká Amerika. Jedná se o vápencový lom, kterému se přezdívá český Grand Canyon. Natáčel se tady mimo jiné Limonádový Joe.

co navštívit ve středních Čechách a v okolí Prahy

Určitě se nezastavujte jen u lomu Velká Amerika a pokračujte dál k dalším lomům – lom Mexiko a kousek opodál lom Malá Amerika. Vzhledem k tomu, že většina lidí se zastaví u lomu Velká Amerika, užijete si výhledy na ty další pěkně v klídku. Nám se líbil především lom Mexiko (viz foto níže).

lom Mexiko / co navštívit ve středních Čechách / střední čechy výlety

Hornický skanzen Solvayovy lomy

V prostotu zrušeného lomu Paraple v Českém krasu si můžete prohlédnout hornický skanzen Solvayovy lomy. Dozvíte se, jak probíhala těžba a doprava vápence.

co navštívit ve středních Čechách a v okolí Prahy
Vláček v Solvayových dolech, zdroj: solvayovylomy.cz

Poutní místo Svatý Jan pod Skalou

Poutní místo Svatý Jan pod Skalou je známé především kvůli ikonické vyhlídce ze Svatojánské skalní stěny, která se nad obcí majestátně tyčí.

K vyhlídce se dostanete po červené turistické značce přímo z obce. Ta kopíruje NS Svatojánský okruh.

kam na výlet ve středočeském kraji
Vyhlídka na Svatý Jan pod Skalou, zdroj: Bubo CZ

Doporučujeme zajít i na protější vyhlídku s názvem Mramor, ze které se vám naskytne skvělý výhled právě na Svatojánskou skalní stěnu.

kam na výlet ve středočeském kraji
Svatojánská skalní stěna, zdroj: Lukáš Kalista

Cyklostezka Po stopách českých králů a lom Alkazar

Cyklostezka Po stopách českých králů vede údolím řeky Berounky a zavede vás mimo jiné do města Beroun a k hradům Točník, Karlštejn nebo Nižbor.

Lom Alkazar na cyklostezce Po stopách českých králů

Na její trase najdete 10 informačních tabulí o historii těžby vápence, vzácných zvířatech na tomto území a zkamenělinách.

Přímo u trasy stezky leží lom Alkazar, což je první horolezecký park svého druhu v ČR a je určený i dětem. Dostanete se sem z obce Srbsko nebo z Berouna.

PR Tetínské skály

Přírodní rezervace Tetínské skály lemuje údolí Berounky a jsou odtud pěkné výhledy. Skály jsou dobře dostupné z obce Tetín po naučné stezce Tětínské vyhlídky. Vyhlídek je tu na údolí Berounky požehnaně a skvěle jde odtud vidět na NPR Karlštejn na druhé straně řeky.

Tětínské skály / výlety střední Čech
Pobyty ve středních Čechách za akční ceny 😴
Hledáte pobyt ve středních Čechách? Podívejte se na nejlepší nabídku na tomto odkaze. Ubytování s wellness, v přírodě, s polopenzí…nabídka je široká a navíc za skvělé ceny.

NPR Koda

Národní přírodní rezervace Koda je typickým příkladem Českého krasu. Součástí je i přístupná 17 m dlouhá Kodská jeskyně. Do rezervace se dostanete po žluté ze Srbska nebo po modré z Tetína.

kam na výlet ve středočeském kraji
Kodská jeskyně, zdroj: Matěj Baťha

Koněpruské jeskyně

Koněpruské jeskyně jsou nejznámější krasovou oblastí v Českém krasu. Uvidíte tu různé typy krápníků – od hráškovitých korautů až po hůlkovité stalaktity, sintrová jezírka, koněpruské růžice s opálem a další zajímavosti.

kam na výlet ve středočeském kraji

Zámek Dobříš

Zámek Dobříš je rokokový zámek, kde se natáčela například Princezna ze mlejna. Okolo zámku je moc hezký francouzský a anglický park.

kam na výlet ve středočeském kraji

Zřícenina hradu Točník

Zřícenina hradu Točník byla založená Václavem IV. na konci 14. století. Hrad je částečně obnovený a leží na jihovýchodě Křivoklátska. Od parkoviště vás čeká asi čtvrt hodinová cesta do kopce (jsou 2 trasy, kdy jedna je vhodná i pro kočárky).

Na hradě jsou 2 medvědi a menší občerstvení. Zřícenina hradu Točník stojí vysoko na kopci, takže jsou odtud krásné výhledy do okolí.

nejkrásnější místa ve středních čechách

Zřícenina hradu Žebrák

A když už budete na Točníku, musíte navštívit i zříceninu hradu Žebrák. Tu najdete hned vedle a na obě místa platí zvýhodněná vstupenka. Hrad Žebrák je nejstarším šlechtickým hradem se dvěma okrouhlými věžemi.

Není tak dobře zachovalý jako sousední Točník, ale i tak určitě stojí za vidění. Jeho součástí je i medvědárium s medvědy a neměli byste si nechat ujít výhled z věže.

nejkrásnější místa ve středních čechách

Beroun

Beroun je moc hezké město s městskou památkovou zónou kolem Husova náměstí. Vstup do vnitřního historického centra vede přes Pražskou nebo Plzeňskou bránu. Z Plzeňské brány je za drobný poplatek krásný výhled na Beroun.

Na jídlo můžeme doporučit výborné burgery s domácími hranolkami v Blackdog nebo mexickou kuchyni v La Paz. Obě restaurace jsou v centru. 

Přímo v Berouně je taky rozhledna Městská hora s medvědáriem. Další oblíbenou rozhlednou je rozhledna Děd, kam se dostanete po modré z města.

Rozhledna Děd

Hudlická skála

Nedaleko Hudlic najdete v nadmořské výšce 487 m skalní útvar Hudlická skála, ze kterého si užijete krásné výhledy. Dostanete se sem přímo z obce po modré.

Zámek Nižbor

Zámek Nižbor je barokní zámek na ostrohu nad ústím Habrova potoka do řeky Berounky.

nejkrásnější místa ve středních Čechách
Zámek Nižbor, zdroj: ŠJů

Zřícenina hradu Týřov

Hrad Týřov je jedním z nejstarších českých hradů, odkud jsou pěkné výhledy na údolí řeky Berounky. Zřícenina je volně přístupná. Dostanete se sem po žluté z obce Skryje.

Zřícenina hradu Týřov leží přímo v národní přírodní rezervaci, takže se musíte držet značených tras a nesestupovat mimo ně.

nejkrásnější místa ve středních Čechách
Zřícenina hradu Týřov, zdroj: Pavel Kinšt

Skryjská jezírka

Skryjská jezírka jsou další skvělý tip na výlet, který najdete 3 km jižně od obce Skryje. Jezírka vznikla na Zbirošském potoku, kterému se postavily do cesty skály. Voda tak musela zdolat skály úzkou průrvou malým vodopádem.

Ve skalách vznikly vertikální pukliny a došlo k proříznutí soutěsky. Ta byla později na nejužším místě zanesená balvany a vznikla jezírka. Z obce Skryje sem vede modře značená trasa.

Skryjská jezírka / výlety Střední Čechy

Hrad Křivoklát

Královský hrad Křivoklát byl dříve sídlem rodu Přemyslovců a Lucemburků. Dominantou hradu je věž s výstavou lovectví, pro které je hrad známý.

nejkrásnější místa ve středních Čechách

Doporučujeme kromě návštěvy hradu zajít i na jednu z vyhlídek. Třeba po žluté turistické značce z hlavního parkoviště. Naskytnou se vám odtud krásné výhledy na hrad.

CHKO Brdy

CHKO Brdy je relativně novou chráněnou krajinou oblastí, která vznikla zrušením vojenského újezdu v roce 2016. Vybrat si tady můžete z řady přístupných vrcholů a turistických tras.

Vzhledem k tomu, že byla oblast donedávna uzavřena pro veřejnost, najdete tu nedotčenou krajinu s řadou vzácných rostlin a zvířat.

Tipy na výlety v CHKO Brdy:

 • Praha (862 m) – druhý nejvyšší vrch Brd, na jehož vrcholu stojí meteoradar. Dostanete se sem po modré a následně žluté z Nepomuku.
 • Třemošná (779 m) – velmi oblíbený vrch, kam se dostanete přímo z Příbrami po zelené nebo po modré z obce Oseč. Doporučujeme trasu z obce Oseč, protože po cestě narazíte na skalní útvar Kazatelna se skvělým výhledem do okolí.
 • Klobouček (703 m) – vrchol na severovýchodě Brd s krásným výhledem; po zelené z Obecnice (1 h)
 • Třemšín (827 m) s partyzánským bunkrem a výhledem; na jihu, snadno dostupný po několika trasách (př. z Rožmitálu pod Třemšínem)
Výhled ze skalního útvaru Kazatelna při cestě na Třemošnou Brdy; severní čechy výlety
Výhled ze skalního útvaru Kazatelna při cestě na Třemošnou

Svatá Hora v Příbrami

Svatá Hora v Příbrami je nejvýznamnějším poutním místem v ČR. Při své návštěvě si můžete vybrat z několika okruhů. Budete mít odtud krásný výhled na Příbram.

nejkrásnější místa ve středních Čechách

Zřícenina hradu Vrškamýk a vyhlídka Altán

Zříceninu hradu Vrškamýk najdete nedaleko obce Kamýk nad Vltavou (po zelené turistické značce) a přehrady Kamýk. Vstupné je jen symbolické. Přímo u zříceniny se nachází taky dřevěná vyhlídková věž Vrškamýk, ovčírna a dětské hřiště.

nejkrásnější místa ve středních Čechách
Zřícenina hradu Vrškamýk

Pokud budete pokračovat dál po zelené kolem zámku Zduchovice, dojdete až k vrcholu Na Altánku (516 m), kde uvidíte odbočku na vyhlídku Altán neboli Solenickou podkovu.

nejkrásnější místa ve středních Čechách
Solenická podkova

Z vyhlídky budete mít parádní výhled na meandr Vltavy a na protější oblast nazývanou Podkova spolu s rozhlednou Milada.

Albertovy skály a přehrada Slapy

Slapy jsou přehrada ležící na řece Vltavě jižně od Prahy. Přímo kolem nich se rozprostírají Albertovy skály, skrz které vede naučná stezka Drbákov – Albertovy skály. Přímo ze stezky budete mít skvělé výhledy na přehradu Slapy.

Parkoviště se nachází kousek od obce Nalžovické Podhájí. Přímo u parkoviště pak začíná okružní naučná stezka.

nejkrásnější místa ve středních Čechách
Výhled od Albertových skal, zdroj: Huhulenik

Vyhlídka Máj a Smetanova vyhlídka

Vyhlídka Máj je asi nejznámější vyhlídka na meandr Vltavy, kterou najdete u vodní nádrže Štěchovice u Teletína. Vyhlídka Máj je snadno dostupná, takže se tu tvoří zástup lidí na fotku. Doporučuju přijít brzy ráno nebo večer.

vyhlídka Máj Vltava / výlety Střední Čechy
Vyhlídka Máj

Jen o kousek výš najdete Smetanovu vyhlídku, ze které ty výhledy na Vltavu taky stojí za to.

Vltava vyhlídky / Smetanova vyhlídka výlety v okolí Prahy
Smetanova vyhlídka

Nebo se naopak vydejte níž, kde je v lesích ukrytá vyhlídka Bednář. Tady určitě fronta na fotku nebude. Po druhé straně Vltavy vede naučná stezka Svatojánské proudy, který se vině podél skal. Zaparkovat můžete v Třebenicích, kde trasa začíná.

Vyhlídka Bednář

Vyhlídka Hvízdinec

Vyhlídka Hvízdinec se nachází nedaleko Dobřichovic uprostřed lesů přírodního parku Hřebeny. Dostanete se sem po modré z Dobřichovic nebo po žluté a následně modré z Řitky.

Pokud máte víc času, doporučuju vyrazit z Černolic po červené a udělat si po cestě odbočky – k Černolickým skalám nebo na rozhlednu Korunka. Trasa je dlouhá v jednom směru asi hodinu a půl.

Posázavská stezka

Posázavská stezka je trasa o délce 11 km z Petrova do Kamenného přívozu, odkud se můžete svézt zpět známou vlakovou linkou Posázavský pacifik. Vede kaňonovitým údolím řeky Sázavy pod vrchem Medník.

Cesta vede přes vyhlídky, z nichž nejznámější je vyhlídka na Žampašský most. Ten je druhým největším železničním mostem ve střední Evropě.

Žampašský most / výlety střední Čechy

Zámek Berchtold

Berchtold je pohádkový zámek u Kunic, v jehož zahradách najdete minizoo, miniatury hradů a zámků, peklo v podzemí, pohádkové postavičky a dětské hřiště.

nejkrásnější místa ve středních Čechách
Miniatury zámků a hradů na zámku Berchtold

Poděbrady

Poděbrady jsou lázeňské město ležící východně od Prahy. Kolonáda není sice tak dlouhá jako ta v Karlových Varech, ale určitě stojí za vidění. Lemuje jí udržovaný park se sochami, fontánami nebo květinovými hodinami (jen na jaře a v létě).

Přes kolonádu dojdete až na Jiřího náměstí se zámkem. Hned za ním teče řeka Labe, kolem které se můžete projít až menší vodní elektrárně.

Zámek Poděbrady

Zámek Konopiště

Barokní zámek Konopiště je původně gotickým hradem. Jeho součástí je rozlehlý park a medvědárium. Nedaleko odtud leží Muzeum motocyklů. Na zámku Konopiště se odehrávalo několik scén z pohádky Jak se budí princezny.

nejkrásnější místa ve středních Čechách / zámek Konopiště

Hrad Český Šternberk

Hrad Český Šternberk je rozsáhlý komplex s mohutnou věží, který byl po staletí sídlem rodu Šternberků. Najdete ho na ostrohu nad řekou Sázava východně od Benešova.

nejkrásnější místa ve středních Čechách

Zámek Žleby

Zámek Žleby je pohádkový zámek, původně hrad, který najdete na návrší nad městečkem Žleby. Patří k nejkrásnějším zámkům v ČR a natáčelo se tady hned několik pohádek.

Mezi zámkem a řekou Doubravou se rozprostírá pěkný upravený park, kde je taky obora se zvířaty.

nejkrásnější místa ve středních Čechách

Kutná Hora

Kutná Hora je nádherné město a jedno z historicky nejdůležitějších měst v ČR. I to je důvod, proč je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO.

Za nejkrásnější památky v Kutné Hoře je považovaný chrám sv. Barbory, vnitřní část města s kostelem sv. Jakuba, Vlašský Dvůr a Hrádek Kutná Hora.

chrám sv. Barbory

Kromě toho se určitě zajděte podívat i do Galerie středočeského kraje neboli GASK, která je inspirována světovými galeriemi, jako je Centre Pompidou v Paříži či Tate Modern v Londýně.

Pobyty ve středních Čechách za akční ceny 😴
Hledáte pobyt ve středních Čechách? Podívejte se na nejlepší nabídku na tomto odkaze. Ubytování s wellness, v přírodě, s polopenzí…nabídka je široká a navíc za skvělé ceny.

Labyrintárium a zámek Loučeň

Zámek Loučeň je perfektním tipem na výlet ve středočeském kraji pro celé rodiny. Nabízí totiž několik tematických prohlídek, které budou bavit i děti – například speciální dětská nebo čokoládová prohlídka.

Součástí zámku je i rozlehlý anglický park, kde si můžete projít jeden z 12 labyrintů a bludišť (buxusové bludiště, travnatý labyrint, palisádové bludiště nebo kamenný labyrint apod.).

ŠKODA Auto Muzeum v Mladé Boleslavi

ŠKODA Auto je jednou ze čtyř automobilek na světě, které se mohou pochlubit více jak stoletou nepřerušenou výrobní tradicí. V muzeu najdete řadu veteránů, první motocykly nebo třeba Galerii motorů.

ŠKODA Auto Muzeum, zdroj: Škoda Auto

Kde se ubytovat ve středních Čechách a v okolí Prahy?

Penzion V polích: Tento penzion je umístěný ve zrekonstruovaném jezuitském klášteře z 18. století. Má výhled na slunečnicová pole a vyladěné pokoje do posledního detailu. Navíc vás pohostí výbornou kuchyní a odpočinout si můžete ve venkovním bazénu.

Resort Svět: Chcete zažít kus Peru, Indonésie nebo například Turecka? A přitom nevystrčit nos z našich končin? Zkuste tenhle resort. Pokoje jsou tematicky rozdělené a je tu velká zahrada s minigolfem.

Homutův statek: Homutův statek leží uprostřed Kokořínska. Objekt je citlivě zrekonstruovaný a pokoje jsou vyladěné do posledního detailu. Některé jsou navíc s vlastní kuchyní. Venku je zahrada s posezením, grilem a hřištěm pro děti.

Homutův statek leží uprostřed krásné přírody Kokořínska

Ranč Jestřebice: Jižně od Prahy, kousek od Benešova, leží nádherný Ranč Jestřebice, kde se pasou na loukách koně. Je tu venkovní terasa s výhledem do přírody a moderní, ale zároveň útulné pokoje plné dřeva. Nechybí ani dobrá kuchyně a wellness.

Romantický hotel Mlýn: Romanticky hotel Mlýn leží přímo u řeky Berounky uprostřed přírody. Jen kousek od hotelu je hrad Karlštejn. Hotel má vřelou atmosféru, výborně tu vaří a pokoje jsou zařízené velmi útulně s vlastní koupelnou. Venku je zahrada s terasou.

Jaká jsou podle vás nejkrásnější místa středních Čech a v okolí Prahy a co stojí za to navštívit ve středních Čechách? Šťastnou cestu!

Více informací o středních Čechách

PRAHA: Podívejte se na našeho podrobného průvodce, co navštívit v Praze.

ČESKÝ RÁJ: Do Českého ráje se stále rádi vracíme. Je to nádherná oblast plná skalních měst a bizarních útvarů. Připravili jsme průvodce s více než 40 tipy, co navštívit v Českém ráji.

Další tipy na výlety v České republice