5 tipů na nejkrásnější turistické trasy a stezky v Krkonoších

Krkonoše jsou doslova protkané turistickými trasami, které vedou přes ta nejkrásnější místa Krkonoš. V dnešním článku si představíme naše tipy na turistické trasy, kde se pokocháte těmi nejkrásnějšími výhledy a zažijete surovou přírodu národního parku Krkonoše.

Krkonoše turistika

I přes svojí nevelkou rozlohu jsou Krkonoše druhým nejoblíbenějším parkem na světě. Ročně je navštíví takové množství turistů, že mají strážci parku co dělat, aby udrželi přírodu národního parku nedotčenou a chráněnou. 

Vzhledem k tomu, že jsou Krkonoše národním parkem, musíme se na řadě míst držet značených turistických tras. Chozením mimo značené trasy v klidových částech NP můžeme napáchat spoustu škody. Bohužel ne všichni to dodržují a kvůli fotce udělají prakticky cokoliv.

Odnesme si z národního parku vše, co jsme do něj přinesli. I papírové kapesníčky, které vždycky zahalí po letní sezóně půlku lesa. Není to hezký pohled a navíc se rozkládají celých 5 měsíců. To platí i o slupkách, ohryzcích, zbytcích chleba, nedopalcích apod. My s sebou vždy bereme uzavíratelný sáček, do kterého případné odpadky odkládáme.

Na delší túry v Krkonoších je nejlepší vyrazit brzy ráno, kdy je počasí nejstabilnější. Odpoledne je větší riziko bouřek. Pokud vás nějaká bouřka po cestě chytne, snažte se co nejrychleji sestoupit do údolí, držte se dál od izolovaných předmětů, odhoďte turistické hole a skrčte se na zemi (nelehejte si). Podrobnější návod, jak se chovat v bouřkách, najdete v našem průvodci o turistice v ČR.

Krkonoše turistika / Krkonoše turistické trasy / Cesta českopolského přátelství

Krkonoše: tipy na nejkrásnější turistické trasy

Zvolila jsem celodenní turistické trasy, které se dají libovolně zkrátit (pokud například vyrážíte s dětmi). Více inspirace na kratší trasy a co navštívit v Krkonoších najdete v samostatném článku.

Krkonoše nejsou velehory a trasy jsou bez obtíží schůdné středně zdatným turistou i většími dětmi. Dvě z tras jsem šla bez problémů v pokročilejším těhotenství. S menšími dětmi je pak lepší zvolit jen část trasy, kdy některé jsou sjízdné i kočárkem.

Pokud do Krkonoš vyrážíte na jaře (březen-duben), myslete na to, že tu ještě může být na řadě míst sníh.

Náročnost tras je počítaná za celý okruh, pokud není uvedeno jinak. Čas je vypočítaný jako čistý čas bez zastávek, takže vám zbyde dostatek času na zastavení se na jídlo v horských chatách po cestě.

Krkonoše – nejkrásnější turistické trasy:

  • Turistická trasa hřeben Krkonoš – Labská bouda – Cesta česko-polského přátelství
  • Turistické trasa Špindlerova bouda – Sněžné jámy – Labský důl
  • Turistická trasa Špindlerova bouda – Sněžka – Kozí hřbety
  • Turistická trasa Pláň – Výrovka – Bílé Labe
  • Turistická trasa Obří důl – Sněžka – Růžohorky

1. Turistická trasa hřeben Krkonoš – Labská bouda – Cesta česko-polského přátelství

První turistická trasa patří k neoblíbenějším v Krkonoších. Začíná v Horních Mísečkách, kde můžete zaparkovat na placeném parkovišti. Díky tomu, že vycházíte z Horních Mísečků, ušetříte několik set výškových metrů. Vyrazíte vzhůru po asfaltové cestě (červeně značeno) směrem k Vrbatově boudě.

Alternativní cestou je trasa po žluté, která se po chvíli odpojuje od červené. Není tak frekventovaná a taky vás zavede k Vrbatově boudě.

A třetí variantou je autobus z Horních Mísečků na Zlaté návrší k Vrbatově boudě, který jezdí v letní sezóně.

Alternativou pro výchozí pozici může být Medvědín, kam se necháte vyvézt lanovkou ze Špindlerova Mlýna a po červené se dostanete taky k Vrbatově boudě, kde navážete na předchozí trasu.

Ledovcové kary Kotelní jámy

Po levé straně se vám pomalu rozevírají výhledy na ledovcové karty Kotelní jámy.

nejkrásnější místa Krkonoš / Krkonoše turistika / Krkonoše turistické trasy / Kotelní jámy Krkonoše
Velká a Malá kotelní jáma

Kotelní jámy jsou ledovcové kary s impozantním vrcholem Kotel (1435 m). V dáli severním směrem uvidíte vrchol Harrachovy kameny (1421 m). Poznáte ho podle žulových skalek.

Harrachovy kameny jsou vzdálené par minut, takže si k nim můžete udělat krátkou odbočku a pak se vrátit zpět k Vrbatově boudě a navázat na červenou stezku, kterou lemují řopíky.

Hřeben Krkonoš

Procházíte hřebenem Krkonoš. Jedním z nejznámějších a nejnavštěvovanějších míst nejen v západních Krkonoších. Po pravé straně máte Labský důl a v dáli před vámi vidíte vysílač na Sněžných jámách, kam směřujeme.

Krkonoše turistika / Krkonoše turistické trasy

Pančavský vodopád a Labská bouda

Pohodovou cestou po hřebeni přicházíme k Pančavskému vodopádu. Ten je se svými 148 m nejvyšším vodopádem v ČR. Z hřebenu ho sice neuvidíte v celé jeho kráse, ale i jeho horní část stojí za vidění. Navíc se vám naskytne krásný výhled na Labský důl a východní Krkonoše.

Nejlepší výhled na vodopád je při sestupu do Labského dolu (Labský důl si projdeme v další trase). V létě a zkraje podzimu je vodopád z dálky téměř neznatelný.

Nejvhodnější doba pro návštěvu Pančavského vodopádu je po zimě a na podzim po deštích, kdy je tu nejvíc vody a vodopád je dobře viditelný i z dálky.

nejkrásnější místa Krkonoš

Od vodopádu je to už jen čtvrt hodiny k Labské boudě. Největší boudě v Krkonoších. Boudě, která vzbuzuje nejvíc emocí. Ne vždy pozitivních. Řekněme si upřímně, že do typické horské chaty má daleko :).

Tady můžete doplnit energii, ale počítejte s tím, že tu bude plno a chvíli si postojíte ve frontě na jídlo a volné místo (ale to není v Krkonoších u frekventovaných tras zas tak neobvyklé).

Krkonoše turistika / Krkonoše turistické trasy / Labská bouda
Labská bouda

Ledovcové kary Sněžné jámy a Cesta česko-polského přátelství

Od Labské boudy pokračujete po žluté turistické značce směrem k hranicím s Polskem. Tady na vás čeká jeden z nejzajímavějších programů dne a naše oblíbené Sněžné jámy, ledovcové kary s malými ledovcovými jezírky na dně.

Kousek od Malé a Velké Sněžné jámy stojí skalní útvar Krakonošova kazatelna a vysílač.

Krkonoše turistika / Krkonoše turistické trasy / Sněžné jámy

Až se pokocháte výhledem, vydáte se doleva po hřebenovce – Cestě česko-polského přátelství. Ta vede téměř celou hranicí s Polskem v oblasti Krkonoš. A dnes si projdeme kousek z ní.

Z hřebenové trasy budete mít krásné výhledy na obě straně Krkonoš. Po cestě míjíte skalnatý vrchol Violík (1472 m). Samotný vrch je nepřístupný, protože se nachází v první zóně národního parku.

Pramen Labe

Na rozcestí Česká budka opouštíme hřebenovku a odbočujeme po žluté směrem na Pramen Labe. Jedná se o symbolické místo ústí řeky Labe. Skutečný pramen se ale nachází o pár set metrů dál. V nepřístupné části Krkonoš.

Krkonoše turistika / Krkonoše turistické trasy / Pramen Labe

Odtud se vracíme dál po žluté směr Vrbatova bouda. Po pohodlné asfaltce pak sestupujete Zlatým návrším. Pokud jste autem, asfaltka vás dovede až do Horních Mísečků.

Jestli jste přijeli autobusem, doporučuju sestup přes Medvědín, kde je cesta o něco zajímavější. Po trase se pokocháte ze Šmídovy vyhlídky a následně horské sedlo Svinské louže, kde jsou malá rašeliniště. I ze samotného Medvědína (1235 m) je skvělý výhled. Lanovkou odtud sjedete do Špindlerova Mlýna.

2. Túra Špindlerova bouda – Sněžné jámy – Labský důl

U druhé trasy se necháme vyvézt autobusem až ke Špindlerově boudě. Autobus jezdí v pravidelných a častých intervalech přímo ze Špindlerova Mlýna. Pokud se nevejdete do prvního, určitě za chvíli pojede další. U Špindlerovy boudy je taky placené parkoviště za 300 Kč na den – zaplatíte přímo na recepci.

Cesta česko-polského přátelství

Od Špindlerovy boudy se vydáte doleva po hřebenové cestě – Cestě česko-polského přátelství. Jdete po pohodlných horských chodnících, které občas střídá štěrkovitá cesta. A kocháte se výhledy na obě straně Krkonoš. Asi po 40 minutách míjíte Petrovu boudu.

Zajímavými místy po cestě jsou skalní útvary Dívčí kameny (1414 m) a kousek opodál Mužské kameny (1417 m).

Dívčí kameny Krkonoše
Dívčí kameny

Pokračujete dál až přes vrchol Velký Šišák (1410 m), ze kterého budete mít pěkný výhled na další vrchol – Vysoké kolo (1509 m). Samotný vrchol Vysokého kola je nepřístupný. Budete ho obcházet jeho severovýchodním úbočím, odkud už máte na dohled Sněžné jámy s několika vyhlídkovými místy.

Labský důl

Sestoupíte k Labské boudě po žluté přes Vysokou pláň. V Labské boudě se můžete posilnit. Čeká vás ještě Labský důl. Labský důl je ledovcové údolí na horním toku pramene Labe.

Nepotkáte tady tolik turistů jako na jiných krkonošských trasách, což je až k nevíře vzhledem ke krásné a divoké přírodě.

Krkonoše turistika / Krkonoše turistické trasy / Labský důl

Od Labské boudy vyrazíte po modré z kopce dolů. Hned nahoře je odbočka vlevo k Labskému vodopádu. Jednomu z největších a nejmohutnějších vodopádů v Krkonoších.

Krkonoše turistika / Krkonoše turistické trasy / Labský důl
U Labské boudy

Do Labského dolu klesáte nejprve strmě a poté pozvolněji, dokud cesta nepřejde v pohodlnou asfaltku. Z Labského dolu máte skvělý výhled na celý Pančavský vodopád a hřeben Krkonoš. Postupně sestoupíte až do Špindlerova Mlýna, kde trasa končí.

3. Turistická trasa Špindlerova bouda – Sněžka – Kozí hřbety

Stejně jako u předchozí tras, i tady začíná cesta u Špindlerovy boudy, kam se dostanete autobusem ze Špindlerova Mlýna (popř. autem za poplatek 300 Kč na den).

Cesta česko-polského přátelství

Vydáte se doprava po Cestě česko-polského přátelství. Na rozdíl od předchozí trasy, tady půjdete ve větším houfu turistů. Cestou míjíte Stříbrný hřbet (1490 m), skalní útvar Polední kámen a ledovcová jezera Wielki Staw a Maly Staw.

Wielki Staw je největším krkonošským ledovcovým jezerem. Kotle, ve kterých jsou jezera zasazená, zase patří se Sněžnými jámami k těm nejdokonalejším v Krkonoších.

Pohled na Maly Staw z hřebenové trasy

Sněžka

Přicházíte ke Slezskému domu v Obřím sedle s vyhlídkou na Obří důl. Obří důl je údolí mezi Pecí pod Sněžkou a úpatím Sněžky. Zakončuje ho sráz o výšce až 600 m – Úpskou jámou. Je to místo, kde se vám zatají dech.

Krkonoše turistika / Krkonoše turistické trasy / Sněžka
Pohled zpět z cesty na Sněžku – po levé straně Obří důl a vpravo Slezský dům

Odtud vás čeká poslední kilometr a 200 výškových metrů ke Sněžce (1602 m). Samotný vrchol Sněžky leží v Polsku a oficiálně nejvyšším vrcholem v ČR je tak nedaleká Luční hora (1555 m).

Krkonošská tundra a Úpské rašeliniště

Zpět ze Sněžky pak sestoupíte do Obřího sedla a vydáte se po modré přes krkonošskou tundru a Úpské rašeliniště k Luční boudě.

Krkonošská tundra je unikátním úkazem, protože se tu setkaly dva druhy tundry. Běžně totiž existují jen 2 druhy tundry: arktická na drsném severu (Skandinávie, Kanada, Rusko) a alpínská ve vysokých horách (Alpy, Kavkaz, Andy). A my v Čechách tu máme rovnou oba druhy.

nejkrásnější místa Krkonoš / Krkonoše turistika / Krkonoše turistické trasy /
Krkonošská tundra

Úpské rašeliniště je největším krkonošským rašeliništěm, které si můžete prohlédnout z typického horského dřevěného chodníku.

Kozí hřbety

Od Luční boudy se dáte po červené směr Kozí hřbety. Kozí hřbety jsou 3 km dlouhý impozantní horský hřeben, který se skládá z několika vrcholů. Nejvyšším je vrchol Krakonoš (1422 m), k němuž vede odbočka s výhledem na skalnaté vrcholky Kozích hřbetů a údolí Bílého Labe.

Pokud vám chybí v ČR vysokohorská turistika, tady si trochu spravíte chuť.

Kozí hřbety

Přes úbočí Kozích hřbetů postupně sestoupíte zpět do Špindlerova Mlýna.

4. Turistická trasa Pláň – Výrovka – Bílé Labe

Výchozím bodem je Špindlerův Mlýn. Od Svatého Petra se necháte vyvézt lanovkou k vrcholu Přední Planina. Můžete vyrazit i pěšky, ale lanovkou si odškrtnete několik set výškových metrů.

Pláň a Chalupa Na Rozcestí

Od lanovky vyrazíte přes Přední Planinu (1198 m) k horské chatě Bouda Na Pláni, kde vyměníte modrou turistickou značku za zelenou směr Klínové boudy. Celá tahle oblast nese název Pláň. Plochá nezalesněná oblast s dalekými výhledy.

Pokračujete stále po zelené, míjíte po levé straně vrchol Zadní Planina (1423 m) a přicházíte k Chalupě Na Rozcestí, kde se můžete občerstvit. Od Chalupy na Rozcestí jsou nádherné výhledy na Sněžku a východní Krkonoše.

Zdroj: Fried Marek

Turistické chaty Výrovka a Luční bouda

Až se pokocháte, pokračujete po červené doleva směr turistická chata Výrovka. Kousek za Výrovkou najdete vyhlídkové místo. Skvěle odtud uvidíte na obě strany – západní i východní Krkonoše.

Asi po 20 minutách dorazíte k pamětní kapličce obětem hor, kterou najdete v sedle mezi druhou a třetí nejvyšší horou ČR – Luční horou (1555 m) po levé straně a Studniční horou (1554 m) po pravé straně. Nedaleko odtud je nejstarší horská chata v Krkonoších – Luční bouda.

nejkrásnější místa Krkonoš
Luční bouda a Sněžka v dáli

Údolí Bílého Labe

Kolem Luční boudy se můžete pokochat krkonošskou tundrou (více info u předchozí trasy). Červená se stáčí doleva a vy se stáčíte spolu s ní. Směr údolí Bílého Labe.

Sestupujete po úzké horské pěšině až k Boudě U Bílého Labe, kde se napojuje pohodlná asfaltka. Celou cestu jdete kolem Bílého Labe, které je známé svými peřejemi a vodopády. Je to krásná podívaná a pohodové završení túry.

vodopády na Bílém Labi

5. Turistická trasa Obří důl – Sněžka – Růžohorky

Jako poslední si ukážeme trasu z Pece pod Sněžkou. Tady se napojíte na modrou turistickou značku přes Obří důl, kudy vede nejkrásnější trasa na nejvyšší vrchol ČR. A krása je tady vykoupená námahou. Tahle trasa je totiž nejobtížnější.

Obří důl

Obří důl je ledovcový důl mezi Pecí pod Sněžkou a úpatím Sněžky. Je zakončen ledovcovým karem s výškou srázu až 600 m – Úpskou jámou.

První 3 kilometry vedou po pohodlné asfaltce, kterou můžete sjet i s kočárkem. Míjíte Boudu pod Sněžkou a přicházíte ke kapli s lavičkami a rozcestníkem. Tady začíná trasa výrazně stoupat lesní cestou. Námahu vám ale vynahradí parádní výhledy do Obřího dolu.

Výstup nad Obří důl

Sněžka a cesta zpět

Kolem bývalého dolu Kovárna a Dixova kříže vystoupáte až do Obřího sedla. Odtud už máte Sněžku jako na dlani. Zbývá vám poslední kilometr. Ze Sněžky budete mít skvělý výhled na českou i polskou stranu.

Cestu zpět si můžete zkrátit lanovkou na Růžovou horu (za dobrých povětrnostních podmínek, jinak můžete sejít po žluté) a následně další lanovkou na Růžohorky. Tady skvěle vaří. Poté vás už čeká závěrečný sestup do Pece pod Sněžkou po zelené.

Krkonoše ubytování

  • Penzion George nabízí 2-6 lůžkové apartmány s vlastní koupelnou. Apartmány jsou moderně a čistě vybavené a leží v klidné části Špindlerova Mlýna. Některé pokoje mají balkon, ze kterého je krásný výhled na svahy Přední Planiny. Můžete využít taky gril, zahradu, lyžárnu a neplacené parkování. V centru města jste za 10 minut a jen 5 minut od penzionu je výborná restaurace Lebeda nebo pro děti dětské hřiště a bobová dráha.
Penzion George ve Špindlerově Mlýně
  • Penzion Major v Rokytnici nad Jizerou má v nabídce útulná studia a apartmány s vlastní kuchyní a koupelnu pro páry i rodiny s dětmi. Venku je posezení, bezplatné parkování a pro děti prolézačky. Pokud máte pejska, klidně ho můžete vzít s sebou. V okolí jsou obchody a restaurace. Když tu budete, určitě si zajděte do vyhlídkového lesoparku Hlídka na Stráži.
  • Hotel Tetřeví boudy leží v krkonošských svazích u Černého dolu. V okolí je spousta turistických tras, na které můžete vyrazit rovnou od chaty (stejně tak na běžky). Součástí hotelu je taky wellness, hřiště pro děti, společenská místnost, bazén nebo venkovní terasa, odkud se dá pozorovat západ slunce a kousek odtud krmit ovce.
Aparthotel Svatý Vavřinec v Peci pod Sněžkou
  • Aparthotel Svatý Vavřinec má strategickou polohu v Peci pod Sněžkou. Přímo od hotelu můžete vyrazit ke Sněžce, do Portášek nebo na Výrovku. Blízko je to taky ke sjezdovkám v zimě. Hotel je zařízený moderně a v kombinaci s přírodními materiály působí útulně. Má pohodlné postele, některé pokoje s vířivkou a součástí je taky společenská místnost, dětské hřiště s pískovištěm a wellness. Navíc vítají i domácí mazlíčky.

Krkonoše mají jedny z nejkrásnějších turistických tras v Česku. Jaké jsou vaše oblíbené? Šťastnou cestu!

Více informací o Krkonoších

KRKONOŠE: Čtěte taky náš článek s více než 30 tipy, co navštívit v Krkonoších.

Nejlepší tipy na výlety a turistické trasy ve Špindlerově Mlýně najdete v článku Co navštívit ve Špindlerově Mlýně. V dalším článku jsme sepsali podrobný popis, jak se dostat na Sněžné jámy.

JIZERSKÉ HORY: Podívejte se na naše tipy, co navštívit v Jizerských horách.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *