10 tipů na turistické trasy a výlety ve Špindlerově Mlýně a okolí (mapa a průvodce)

Špindlerův Mlýn

Špindlerův Mlýn je naše oblíbená základna v Krkonoších. Má skvělou polohu v centrální části Krkonoš a v jeho okolí se nachází ta nejkrásnější místa, nejlepší turistické trasy a tipy na výlety.

Dovolenou ve Špindlerově Mlýně si podle nás užijí páry i rodiny s dětmi. Je tu široká nabídka ubytování, od levného ubytování ve Špindlerové Mlýně po luxusní hotely s wellness. Dostatek restaurací, aktivit a obecně skvělé zázemí.

V dnešním článku se podíváme na vše, co potřebujete před svou dovolenou ve Špindlerově Mlýně vědět a kam se vydat na výlety a za turistikou do Krkonoš.

Špindlerův Mlýn, Krkonoše

Špindlerův Mlýn leží v údolí centrální části Krkonoš a je pomyslnou dělící linkou mezi západní a východní částí pohoří. Město si drží přední příčku nejnavštěvovanějších horských středisek v ČR.

A není se čemu divit, protože ve Špindlu najdete doslova vše, co k pohodové dovolené potřebujete. Krásnou přírodu, skvělé sjezdovky, široký výběr ubytování, spoustu výletů a tras od nenáročných po celodenní túry.

☞ Prozkoumejte výhodné pobytové balíčky v Krkonoších.

Špindlerův Mlýn tvoří hlavně turisté. Stálých obyvatel tu žije jen necelý tisíc. Město se rozprostírá kolem řeky Labe s Labskou přehradou, která nedaleko odtud pramení a dělí se na 4 části – Přední Labskou, Labskou, Bedřichov a Špindlerův Mlýn.

Špindlerův Mlýn není průjezdný – vede sem silnice z Vrchlabí, která končí u Špindlerovy boudy (ke Špindlerově boudě se dostanete ze Špindlerova Mlýna autobusem nebo autem za poplatek – více info dále v článku).

Tipy na výlety a túry ve Špindlerově Mlýně – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu s tipy na výlety a túry ve Špindlerově Mlýně. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o Špindlerově Mlýně. Pokud si chcete mapu uložit, označte jí hvězdičkou. Pro větší verzi klikněte na ikonu v pravém horním rohu.

Výlety a turistické trasy ve Špindlerově Mlýně a okolí

Špindlerův Mlýn má skvělou výchozí pozici pro celou řadu tras. Najdete tu nenáročné turistické trasy vhodné i pro děti a stejně tak celodenní túry, kde si dáte pořádně do těla. Dnes si ukážeme některé z nich včetně našich oblíbených míst, která podle nás patří mezi nejkrásnější místa v Krkonoších.

Pozn.: Trasy jsou dobře schůdné i v opačném směru. Náročnost je počítaná při cestě tam a zpět. Odhadovaný čas je pouze orientační. Trasy často prochází klidovou zónou národního parku Krkonoše, tj. musíte se jich držet a nesestupovat mimo ně, abyste nenarušili zdejší přírodu.

Jak se dostat do výchozích bodů?

  • Špindlerova bouda – autobusem ze Špindlerova mlýna (dospělí 65 Kč) nebo autem za 300 Kč
  • Medvědín – 4-sedačková lanovka ze Špindlerova Mlýna
  • Horní Mísečky – placené parkoviště nebo z Medvědína lanovkou
  • Přední Planina – 6-sedačková lanovka ze Špindlerova Mlýna od Hromovky

Dodržujte základní pravidla chování v přírodě: Neodhazujte odpadky (včetně papírových kapesníčků), buďte ohleduplní ke zvířatům a ostatní návštěvníkům a zanechte přírodu ve stejném stavu, jako než jste přišli.

Bližší informace o autobusech a parkování najdete níže. A teď už k tipům na turistické trasy a výlety v okolí Špindlerova Mlýna:

1. Trasa Medvědín – Labská bouda – Pramen Labe – Kotelní jámy

Ve Špindlerově boudě nasedneme na lanovku směr vrchol Medvědín, která nám ušetří víc jak 400 výškových metrů. Od Medvědína vyrazíme po červené turistické značce, která nás zavede na Zlaté návrší k Vrbatově boudě.

Alternativou k Medvědínu jsou Horní Mísečky, kde můžete zaparkovat a opět vyrazit po červené k Vrbatově boudě nebo se nechat v létě vyvézt autobusem.

Od Vrbatovy boudy sledujeme červenou turistickou značku, která vede přímo nad Labským dolem a provede nás kolem Pančavského vodopádu až k Labské boudě. Je to nenáročná cesta bez stoupání.

Špindlerův Mlýn turistické trasy a výlety
Pančavský vodopád a výhled do Labského dolu

V Labské boudě se můžete občerstvit a pokračovat k prameni Labe, který je odtud necelou půl hodinku. Skutečný pramen Labe leží opodál v nepřístupné části KRNAP, ale i tak se jedná o pěkné symbolické a taky hojně navštěvované místo.

Špindlerův Mlýn turistické trasy a výlety
Pramen Labe

Od pramene Labe pokračujeme po žluté k rozcestníku U čtyř pánů, kde se odpojíme na červenou turistickou značku, která nás zavede ke Kotelním jámám. Kotelní jámy jsou ledovcové impozantní kary, na které budete mít krásný výhled od Harrachových kamenů. Ty už leží jen kousek od Vrbatovy boudy, kde si můžete dát v samém závěru túry výborné borůvkové knedlíky nebo borůvkový koláč.

Ubytování Špindlerův Mlýn 😴

špindlerův mlýn ubytování
OREA Resort Horal

4* hotel s výborným zázemím pro páry i rodiny + wellness

ubytování krkonoše
Pension Slunečnice

Útulné ubytování s restaurací a nádherným výhledem

2. Trasa Horní Mísečky – Zlaté návrší – Dvoračky

Startujeme v Horních Mísečkách, odkud se vydáme po žluté nebo červené na Zlaté návrší (nebo sem vyjedeme autobusem – jen v létě). Pokračujeme kolem mohyly Hanče a Vrbaty, dvou lyžařů, kteří tady při lyžařských závodech před více jak 100 let umrzli.

Z Harrachových kamenů (hora se skalkami na vrcholu) se pokocháme ledovcovými kary Kotelní jámy a kolem Růženčiny zahrádky pokračujeme až k turistické chatě Dvoračky. Dobře tu vaří a opět tu mají výborné borůvkové knedlíky. Jak jinak v Krkonoších :).

Špindlerův Mlýn turistické trasy a výlety
Kotelní jámy

Od chaty Dvoračky pokračujeme po zelené zpět do Horních Mísečků. Postupně sestupujeme pod úpatí Kotelních jam a díky tomu se nám rozprostřou zase jiné výhledy na kary. Zbytek trasy vede převážně lesem až do Horních Mísečků.

3. Trasa Medvědín – Zlaté návrší – Sněžné jámy – Pramen Labe

Vyrážíme z Medvědína (popř. Horních Mísečků) po červené na Zlaté návrší k Vrbatově boudě. Pokračujeme podél Labského dolu, míjíme nejvyšší vodopád ČR – Pančavský vodopád a za chvíli jsme u Labské boudy. Až na stoupání k Vrbatově boudě je cesta příjemná a bez stoupání. Od Labské boudy začínáme stoupat po žluté k vysílači, který jsme viděli už od hřebene Krkonoš. Čeká nás cca hodinové stoupání s krásnými výhledy za zády. 

Špindlerův Mlýn turistické trasy a výlety / Sněžné jámy a Labská bouda
Labská bouda a nad ní na hřebeni Sněžné jámy s vysílačem

Sněžné jámy leží přímo na hřebenové trase Cestě česko-polského přátelství. Jedná se o mohutné ledovcové kary, na jejichž úpatí se nachází 2 jezírka. Je tu několik vyhlídek a televizní vysílač.

Špindlerův Mlýn turistické trasy a výlety / Sněžné jámy Krkonoše
Sněžné jámy na Cestě česko-polského přátelství

Pokračujeme po hřebenovce, abychom si užili krásných výhledů a u rozcestníku Česká budka lehce sestoupáme k prameni Labe. Odtud už můžeme pokračovat po žluté až k Vrbatově boudě a zpět na Medvědín.

4. Trasa Špindlerova bouda – Ptačí kámen – Brádlerovy boudy

Autobusem se necháme vyvézt ke Špindlerově boudě, odkud zamíříme doleva po hřebenové trase s názvem Cesta česko-polského přátelství. Po cestě se můžete kochat výhledy na českou a polskou stranu. Dojdeme až k Petrově boudě, kde odbočíme po modré na vyhlídku Ptačí kámen. Jedná se o skalní útvar ve výšce 1310 m, který vznikl nerovnoměrným zvětráváním podloží. Jsou odtud skvělé výhledy na Labský důl a západní část Krkonoš.

Ptačí kámen (zdroj: Huhulenik)

Od vyhlídky Ptačí kámen pokračujeme k Brádlerovým boudám a přes Medvědí důl sestoupáme až do Špindlerova Mlýna.

5. Trasa Špindlerova bouda – Sněžné jámy – Labský důl

Naše oblíbená trasa v Krkonoších, při které si užijeme skvělé výhledy i divokou přírodu. Autobusem se necháme vyvézt ke Špindlerovce a odtud vyrazíme doleva směr Sněžné jámy. Po cestě procházíme kolem Petrovy boudy (je tu útulna, kde si můžete sníst svačinu; restaurace není pro veřejnost otevřená) a několika skalních útvarů Dívčí a Mužské kameny.

Cesta na Sněžné jámy trvá asi 2 hodiny. Až se pokocháme mohutnými ledovcovými kary, sestoupáme po žluté směrem k Labské boudě. Tady se můžete občerstvit, protože nás ještě čeká pár kilometrů sestup přes Labský důl. Od Labské boudy vede krátká odbočka k Labskému vodopádu, na který uvidíte z malého mostu. Nejlepší podívaná je na jaře nebo po vydatných deštích.

Labský důl Krkonoše / Špindlerův Mlýn turistické trasy a výlety

Začínáme klesat do Labského dolu po Harrachově cestě, která je nejstarší trasou v Krkonoších. Cesta je ze začátku strmá a provede vás divokou přírodou Labské rokle. Otevírají se vám nové a nové výhledy na hřeben Krkonoš, ze kterého padá do údolí Pančavský vodopád a kousek od něho Hančův vodopád. Strmá cesta pomalu přechází v pohodlnou asfaltku podél Labe, která vás zavede až do Špindlerova Mlýna.

Ubytování Špindlerův Mlýn 😴

ubytování špindlerův mlýn
Pension Happy

Nádherné ubytování s výhledem a vstřícnými majiteli

ubytování špindlerův mlýn
Amenity Hotel & Resort

Stylové pokoje/apartmány s výbornou kuchyní a výhledem na Krkonoše

6. Trasa údolí Bílého Labe – Luční bouda – Kozí hřbety

Vyrážíme ze Špindlerova Mlýna po modré turistické značce proti proudu Labe až k rozcestí Pod dívčí strání (po levé straně uvidíte informační středisko pro Labský důl). Tady se modrá rozděluje – rovně směřuje do Labského dolu a doprava kolem restaurace Myslivna a říčky Bílé Labe. Odbočíme doprava a pokračujeme po modré.

Špindlerův Mlýn turistické trasy a výlety / údolí Bílého Labe
Údolí Bílého Labe

Přejdeme silnici a dál pokračujeme kolem hájenky po asfaltové cestě. Cesta je ideální i pro kočárky nebo cyklisty. Vede přímo kolem Bílého Labe, které je známé svými vodopády. Největším je Velký vodopád, který uvidíte jako první, ale za vidění stojí i další vodopády – vodopád Skok, Balvanový vodopád nebo například Dlouhý vodopád. Pokud tudy půjdete po tání sněhu nebo deštích, je to moc hezká podívaná. S dětmi se můžete zastavit u Balvanového vodopádu, kde je odpočinkové místo s menším hřištěm.

Asi po hodině a půl pozvolného stoupání dojdeme k boudě U Bílého Labe, kde se můžete najíst. Tady končí asfaltka a začíná kamenný chodníček se strmějším výstupem k Luční boudě. Po pravé straně údolí svírají Kozí hřbety, které budeme při cestě zpět obcházet z druhé strany.

Údolí Bílého Labe (zdroj: R Boed)

Údolí přechází v Bílou louku, uprostřed které stojí nejstarší bouda v Krkonoších – Luční bouda. Za ní vidíte Sněžku. Občerstvíme se v Luční boudě a vyrazíme po červené kolem bývalé Rennerovy boudy (teď je tu jen pramen) na Kozí hřbety, kterými se dostaneme zpět do Špindlerova Mlýna. Z Kozích hřbetů vede krátká odbočka Krakonoš, ze které uvidíte hřeben Kozích hřbetů i údolí Bílého Labe.

7. Trasa údolí Bílého Labe – Čertova strouha

Začátek trasy je stejný jako v předchozím případě. Vyrazíme ze Špindlerova Mlýna po modré, která značí pohodlnou asfaltovou cestu. Po pravé straně máme říčku Bílé Labe, na které je několik vodopádů.

Přicházíme až k boudě U Bílého Labe, kde se vydáme po naučné stezce Čertova strouha. Není tak vyhledávaná, ale určitě stojí za to. Čertova strouha je úzká rokle, ve které bylo kvůli povodním na konci 19. století provedeno hrazení potoka. Tím vznikly umělé kaskády vodopádů.

Stezka je dlouhá asi kilometr a zvládnou jí i děti.

☞ Prozkoumejte výhodné pobytové balíčky v Krkonoších.

Čertova strouha v zimě

8. Trasa Špindlerova bouda – Sněžka – Kozí hřbety

Od Špindlerovky se vydáme doprava po Cestě česko-polského přátelství. Cestou míjíte Stříbrný hřbet (1490 m), skalní útvar Polední kámen a ledovcová jezera Wielki Staw a Maly Staw.

Wielki Staw je největším krkonošským ledovcovým jezerem. Kotle, ve kterých jsou jezera zasazená, zase patří se Sněžnými jámami k těm nejdokonalejším v Krkonoších.

Špindlerův Mlýn turistické trasy a výlety / Maly Staw
Pohled na Maly Staw z hřebenové trasy

Přicházíme ke Slezskému domu v Obřím sedle s vyhlídkou na Obří důl. Obří důl je údolí mezi Pecí pod Sněžkou a úpatím Sněžky. Odtud vás čeká poslední kilometr a 200 výškových metrů ke Sněžce (1602 m).

Krkonoše turistika / Krkonoše turistické trasy / Sněžka
Pohled zpět z cesty na Sněžku – po levé straně Obří důl a vpravo Slezský dům

Zpět ze Sněžky pak sestoupíte do Obřího sedla a vydáte se po modré přes krkonošskou tundru a Úpské rašeliniště k Luční boudě.

Od Luční boudy se dáte po červené směr Kozí hřbety. Přes úbočí Kozích hřbetů postupně sestoupíte zpět do Špindlerova Mlýna. Alternativou je sestup od Luční boudy po modré přes údolí Bílého Labe.

9. Trasa Kozí hřbety – Luční bouda – Přední Planina

Z centra Špindlerova Mlýna vyrážíme doprava po červené turistické značce na Kozí hřbety. Od té se po něco později odděluje žlutá značka. Obě trasy vedou po úbočí Kozích hřbetů a jsou přibližně stejně dlouhé, jen žlutá je o něco méně navštěvovaná. 

Kozí hřbety

Vystoupáme až k Luční boudě a pokračujeme po NS Krkonošská tundra doprava. Po levé straně máme Studniční horu a po pravé Luční horu. Luční hora je druhou nejvyšší horou v ČR (Studniční hora je třetí). Pokračujeme směrem k chatě Výrovka a užíváme si táhlé výhledy na obě strany. Cesta je odpočinková a nenáročná bez výrazného klesání a stoupání. Přicházíme k Výrovce, kde si můžete dát něco dobrého. O čtvrt hodinky dál je pak chalupa Na rozcestí, kde vaří taky skvěle. Obě chaty mají navíc vzhledem k lokalitě docela pohodové ceny.

Od chalupy Na rozcestí pokračujeme po zelené kolem Klínové boudy až na plochý vrchol Přední Planina. Odtud se můžete svézt lanovkou zpět do Špindlerova Mlýna.

10. Trasa Přední Planina – Výrovka – Dlouhý důl

Vyrážíme od Hromovky, odkud můžete vyjet lanovkou na Přední Planinu nebo sem vyjít po zelené kolem Hromovky. Od Přední Planiny vyrazíme směrem k chalupě Na Rozcestí, kde na nás čekají výborné borůvkové knedlíky a jede z nejlepších výhledů na Sněžku. O kousek dál je pak chata Výrovka, kousek nad kterou je vyhlídka.

Vyhlídka nad Výrovkou

Od rozcestí u Výrovky se pak vydáme po zelené Dlouhým údolím směr Svatý Petr (část Špindlerova Mlýna). Postupně sestupujeme asi 3 km dlouhým údolím, které je zaklíněné mezi několika krkonošskými vrcholy včetně Luční hory po naší pravé straně a Stohu po levé straně.

Ubytování ve Špindlerově Mlýně

Ubytování Špindlerův Mlýn 😴

špindlerův mlýn ubytování
OREA Resort Horal

4* hotel s výborným zázemím pro páry i rodiny + wellness

ubytování krkonoše
Pension Slunečnice

Útulné ubytování s restaurací a nádherným výhledem

Restaurace ve Špindlerově Mlýně

Ve Špindlerově Mlýně se nachází spousta restaurací, od tradičních hospůdek po pizzerie. Ne každá restaurace ale popravdě stojí za to. Níže najdete několik našich tipů, kam na dobré jídlo ve Špindlerově Mlýně:

Za nás bych nedoporučila restaurace u bílého mostu v centru Špindlerově Mlýna (u pravého břehu Labe) a u dolní stanice lanovky na Medvědín (až na Srub pod Medvědínem). Naopak na levém břehu Labe směrem ke Svatému Petru je nejvíc možností, kde se dobře najíst ve Špindlerově Mlýně.

☞ Prozkoumejte výhodné pobytové balíčky v Krkonoších.

Parkování Špindlerův Mlýn

Ve Špindlerově Mlýně se nachází několik placených parkovišť, z nichž nejhlavnější jsou:

  • Parkoviště 1 Bedřichov
  • Parkoviště 2 Hromovka
  • Parkoviště 3 Medvědín

Všechna parkoviště najdete vyznačená v mapě na začátku článku.

Aktuální informace o parkovném najdete zde. Na celý den zaplatíte maximálně 250 Kč. V zimní sezóně jsou parkoviště neplacená.

Pokud se ubytujete ve Špindlerově Mlýně, parkování bývá soukromé a většinou zdarma přímo u ubytování.

Špindlerův Mlýn Labská přehrada
Přehrada Labská ve Špindlerově Mlýně

Autobusy

Při své návštěvě Špindlerova Mlýna pravděpodobně využijete některou ze zdejších autobusových linek:

Autobus Špindlerův Mlýn – Špindlerova bouda, který jezdí v letní sezóně dopoledne každou půl hodinu a odpoledne každou hodinu v obou směrech. Staví například v Labské, u parkoviště Homolka nebo parkoviště Medvědín. Cesta nahoru trvá 15-20 minut a během chvilky autobus překoná 500 výškových metrů.

Jízdné vyjde na 65 Kč. Děti do 6 let cestují zdarma a starší děti 6-15 let a senioři nad 65 let za poloviční jízdné, osoby s průkazem ZTP mají ještě větší slevu. V sezóně bývají spoje vytíženější a především dopoledne doplněné o další linky (řidič vás upozorní, pokud byste se nevešli do autobusu).

Autobus Horní Mísečky – Zlaté návrší vás vyveze sice jen 1 zastávku, ale na druhou stranu vám ušetří téměř 400 výškových metrů. Jízdné je 56 Kč. Autobus jezdí jen v letní sezóně.

V Horních Mísečkách je velké placené parkoviště za 150 Kč/3 hod nebo 300 Kč/den (lze platit kartou). Autobusová zastávka leží kousek od parkoviště pro cestu na Zlaté návrší, pokud neplánujete jít pěšky.

Lanovky

V letní sezóně můžete využít 2 lanovky v Špindlerově Mlýně:

  • Lanovka Medvědín, která je 4-sedačková a zaveze vás na vrchol Medvědín (1235 m). Během chvilky překonáte převýšení 440 m. Nahoře je panoramatická restaurace, dětské hřiště, lehátka a známý nápis Medvědín. Od horní stanice lanovky Medvědín můžete vyrazit k Pančavskému vodopádu, prameni Labe, Labské boudě nebo například Sněžným jámám.
  • Lanovka Pláň je 6-sedačková a vyveze vás od Svatého Petra na vrchol Přední Planina (1198 m). I tady najdete na vrcholu panoramatickou restauraci a dětské hřiště. Přední Planina má ideální výchozí pozici pro východní část Krkonoš, jako jsou Kozí hřbety, Luční bouda, krkonošská tundra a další.

Obě lanovky stojí stejně – aktuální ceník najdete tady.

Mým tipem je nejíst v restauracích u horních stanic lanovek Medvědín a Přední Planina. Ceny jsou vysoké a moc si nepochutnáte.

Pokud vyrážíte od Medvědína na túru, první dobrou volbou je Vrbatova bouda. V případě Přední Planiny je to pak vyhlášená Chalupa Na Rozcestí. Jejich borůvkové knedlíky musíte zkusit :).

Špindlerův Mlýn Krkonoše

Obchody

Špindlerův Mlýn má jen jeden větší obchod a tím je Norma. Normálně nejsem jejím největším fanouškem, ale musím uznat, že tahle pobočka patří určitě k těm lepším. Výběr ani ceny nejsou špatné, takže pokud se vám nechce zajíždět na nákup daleko, Norma je dobrou volbou. Najdete jí na kraji Špindlerova Mlýna. V centru jsou pak Vietnamci.

Skvělou službou, která funguje ve Špindlerově Mlýně, je Rohlik Point. Pokud jste o této službě ještě neslyšeli, funguje úplně stejně jako Alza boxy. Nakoupíte si potraviny přes Rohlik.cz a pak vyzvednete v Rohlik Pointu.

Všechny obchody najdete vyznačené v mapě Špindlerova Mlýna na začátku článku.

Toto byly náš průvodce a tipy na nejlepší výlety a turistické trasy ve Špindlerově Mlýně. Máte dotaz? Rádi ho zodpovíme v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Více informací o Krkonoších a okolí

KRKONOŠE: Nejlepší tipy na výlety a turistické trasy najdete v článku Co navštívit v Krkonoších. V dalším článku jsme sepsali podrobný popis našich oblíbených turistických tras v Krkonoších.

JIZERSKÉ HORY: Podívejte se na naše tipy, co navštívit v Jizerských horách.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *