Východní Čechy: co navštívit a 69 tipů na výlety s dětmi i bez

co navštívit ve východních čechách

Další díl série Nejlepší výlety v ČR je tu :). A dnes východní Čechy. Co navštívit a vidět ve východních Čechách? Jaké výlety podniknout v Pardubickém a Královéhradeckém kraji? 69 tipů na výlety a nejkrásnější místa ve východní Čechách, ze kterých si vybere opravdu každý.

Východní Čechy

Východní Čechy, to jsou jedny z nejvyšších pohoří u nás, spousta hradů a zámků, koně, loutky a další oblíbené turistické cíle, které si určitě oblíbíte taky.

Co navštívit ve východních Čechách?

Nejkrásnější místa ve východních Čechách – mapa

Mapa s tipy na výlety a co navštívit ve východních Čechách. Mapu si můžete stáhnout do mobilu a naplánovat své cesty rychleji a snadněji.

Co navštívit ve východních Čechách?

Hledáte tipy na výlety? Pardubický i Královéhradecký kraj jich mají požehnaně, tak pojďme na ně.

Bozkovské dolomitové jeskyně

Bozkovské dolomitové jeskyně představují největší dolomitové jeskyně s největším podzemním jezerem u nás. Uvidíte tady křemenové lavice, římsy a lišty, krápníkovou výzdobu apod.

Návštěva je vhodná i pro menší děti. Okruh je dlouhý 350 m. Je tu chladněji, tak nezapomeňte přibalit vrstvy navíc.

Lepší je zarezervovat místo předem.

Krkonoše

Krkonoším jsem zasvětila už několik článků, tak tady vypíchnu jen některá místa. Pro více inspirace na výlety a nejkrásnější turistické trasy po známých i méně známých místech mrkněte na články:

Mumlavský vodopád

Mumlavský vodopád nese název po řece Mumlava. Je necelých 10 m vysoký a tvořený stupňovitými žulovými bloky. Na množství vody je nejbohatším vodopádem v Krkonoších. Vodopád je celoročně přístupný.

Mumlavský vodopád / Krkonoše výlety

Rozhledna Přední Žalý

Rozhledna Přední Žalý (nebo jen “Žalý”) je jednou z nejznámějších krkonošských rozhleden. 18 m vysoká kamenná rozhledna stojí na Žalském hřbetu v nadmořské výšce 1019 m nedaleko obce Benecko.

Žalský hřbet se skládá z vrcholu Přední Žalý (s rozhlednou) a Zadní Žalý (1036 m).

Pokocháte se odtud výhledem na Krkonoše, Český ráj nebo Ralsko.

rozhledna přední Žalý

Kotelní jámy – Malá a Velká kotelní jáma

Na jižních svazích vrcholu Kotel leží chráněné území Kotelní jámy, které tvoří Velká a Malá kotelní jáma. Jedná se o ledovcové kary, které odděluje skalnatý Kotelský hřebínek.

západní Krkonoše nejkrásnější místa a tipy na výlety

Pančavský vodopád

Pančavský vodopád je se svými 148 m nejvyšším vodopádem u nás. Ale i když je nejvyšší, může se stát, že neuvidíte nic. Vodopád totiž najdete na malém potoce Pančava, odkud padá do Labského dolu a za sucha může být téměř vyschlý. Pro jeho návštěvu je nejlepší jaro, kdy je po zimě nejmohutnější.

Pančavský vodopád

Pramen Labe

Pramen Labe je jedním z nejnavštěvovanějších míst v Krkonoších. Je to skvělý tip, pokud jste s kočárkem.

Jak už napovídá název, pramen Labe je místo, kde má ústit řeka Labe. Jedná se ale jen o symbolické místo, protože skutečné ústí je nedaleko odtud.

Pramen labe

Sněžné jámy

Naše oblíbené místo v Krkonoších. Mohutné ledovcové kary neboli Sněžné jámy tvoří Velká sněžná jáma o délce 800 m a Malá sněžná jáma o délce 500 m. Na dně karů se vytvořila ledovcová jezírka s hloubkou až 200 metrů.

Sněžné jámy

Sněžné jámy poznáte už z dálky díky televiznímu vysílači, která připomíná královský hrad v Krakově.

Bílé Labe a Luční bouda

Nádherné údolí kolem Bílého Labe u Špindlerova Mlýna, kde se pokocháte přírodou i vodopády. Cesta kole Bílého Labe je sjízdná i kočárkem.

Bílé Labe

Luční bouda leží v nadmořské výšce 1410 metrů a je nejstarší chatou v Krkonoších. Kolem chaty se rozprostírá krkonošská tundra.

Podrobný popis trasy najdete tady >>>.

Východní Krkonoše - Krkonošská tundra / turistické trasy

Kozí hřbety

Chcete si připadat jako ve vysokohorském terénu? Vyrazte ze Špindlerova Mlýna na túru na Kozí hřbety. 3 kilometry dlouhý hřeben, který se skládá z několika vrcholů s nejvyšším vrcholem Krakonoš (1422 m).

Podrobný popis trasy najdete tady >>>.

Kozí hřbety / Kam v Krkonoších

Rozhledna Panorama na Černé hoře

Z Jánských Lázní se můžete vydat na ocelovou rozhlednu Panorama, která dominuje Černé hoře v nadmořské výšce 1289 m. Rozhledna je 26 m vysoká a díky tomu odtud budete mít skvělý výhled na okolí – České středohoří, Orlické hory, Jeseníky a Krkonoše.

Přímo na rozhledně je občerstvení a v okolí spousta tipů na výlety a zajímavá místa. Jedním z nich je Černohorské rašeliniště s Hubertovou vyhlídkou. Na rozhlednu se dostanete lanovkou nebo po jedné z turistických tras.

Podrobný popis trasy najdete tady >>>.

Zdroj: Petr Vilgus

Obří důl a Úpská jáma

Mezi Sněžkou a Pecí pod Sněžkou leží hluboké údolí Obří důl, které vzniklo působením ledovce. Kolem Obřího dolu vede jedna z tras na Sněžku. Nejtěžší, ale dle mnohých ta nejkrásnější. Údolí zakončuje 600 m vysoký ledovcový kar Úpská jáma.

Podrobný popis trasy najdete tady >>>.

Sněžka

Sněžka je naší nejvyšší horou a v tipech na výlety ve východních Čechách nemůže chybět. Samotný vrchol Sněžky je skalnatý a nezalesněný, takže se odtud pokocháte dalekými výhledy na českou i polskou stranu.

Zajímavostí je, že i když je Sněžka považovaná za nejvyšší vrchol ČR, samotný vrchol (o 10 cm vyšší) leží v Polsku. Sněžka tak není nejvyšším vrcholem, ale nejvyšším místem v Česku. Nejvyšším vrcholem je proto nedaleká Luční hora s výškou 1555 m, ta je ale nepřístupná.

Podrobný popis tras najdete tady >>>.

Pomezní hřeben a vrchol Lysečina

Přecházíme na východ Krkonoš. Tam, kde množství turistů znatelně klesá. Pokud si chcete vychutnat Krkonoše daleko víc v klidu, východní kraj Krkonoš je ideálním místem. Pomezní hřeben je 4 km dlouhý hřeben, jehož nejvyšším vrcholem je Lysečina s výškou 1188 m.

Podrobný popis tras najdete tady >>>.

Zdroj: Maoman

Stezka korunami stromů

Stezka korunami stromů je oblíbený výlet u Jánských Lázní. Po cestě na nejvyšší bod stezky vás ale nečeká jen tak ledajaká cesta. Její součástí jsou taky vzdělávací a adrenalinové zastávky. Z vrchu se pak můžete svézt dolů tobogánem.

kam s dětmi v Krkonoších

Lanové centrum + bobová dráha v Harrachově a Špindlerově Mlýně

Lanové centrum a bobovou dráhu najdete v Harrachově u skokanských můstku na úpatí vrcholu Hřebínek v centru (ne u velkých skokanských můstku směrem na Čertovu horu).

Ve Špindlerově Mlýně leží lanové centrum i bobová dráha v části Bedřichov, kde můžete taky zaparkovat.

Oba parky jsou otevřené v letní sezóně denně od 10:00.

Výstava Pohádkové Krkonoše

Ke Krkonoším neodmyslitelně patří i Krakonoš. Jeho pohádky si připomenete na výstavě Pohádkové Krkonoše ve Svobodě nad Úpou. Leží jen kousek od Farmaparku Muchomůrka, takže pokud vyrážíte s dětmi, je to ideální výletní kombo.

kam s dětmi v Krkonoších
Zdroj: výstava Pohádkové Krkonoše

Herní krajina Pecka

Tomuhle říkám pořádně hřiště. Herní krajina pecka je místo, kde se zabaví děti i dospělí díky originálním dřevěným herním prvkům. Dostanete se sem z Velké Úpy lanovkou, která přepravuje i kočárky nebo pak po svých. Kopec zpět do Velké Úpy se dá sjet na koloběžce, kterou vám tady půjčí.

Zámek Jilemnice a Zvědavá ulička

Zámek Jilemnice je renesanční zámek, který je v současnosti sídlem Krkonošského muzea.

Zdroj: Jiří Honců

A když už budete v Jilemnici, zajděte se podívat na krkonošské roubenky do Zvědavé uličky. Jejich zvláštností je, že byly postaveny tak, aby každý viděl ze svého okna na dění na ulici.

Zdroj: Jiří Erben

PR Údolí Jizery

Kolem řeky Jizery se rozprostírá přírodní rezervace PR Údolí Jizery, kterou vede 3,5 km dlouhá Riegrova stezka. Ta začíná (nebo končí) v Bitouchově a končí ve Spálově. Po stezce se projdete taky po 77 m dlouhé visuté lávce a užijete výhled z Böhmovy vyhlídky.

Zdroj: Josef.milfait

Hradec Králové

Hradec Králové je jedním z nejstarších měst u nás. Jeho dominantou je Velké náměstí s řadou architektonicky zajímavých staveb. Skvělý výhled nejen na náměstí si užijete z Bílé věže.

Český ráj

Oblast Českého ráje je velmi oblíbeným turistickým cílem. Která místa byste neměli při své návštěvě minout?

Skalní město Prachovské skály

Prachovské skály jsou nejznámějším skalním městem v Českém ráji a taky jižní bránou do celé chráněné oblasti. Prachovské skály leží kousek od obce Prachov mezi městy Sobotka a Jičín.

co navštívit v Českém ráji

Zaparkovat můžete na dvou místech – v Prachově nebo pokračovat dál až k turistické chaty, kde začíná druhý vstup do skal. Prachovské skály jsou na rozdíl od nedalekého Hruboskalského skalního města placené.

Zřícenina hradu Brada a Rumcajsova jeskyně

Posouváme se blíž k Jičínu. Městečku Rumcajse, Manky a Cipíska. Můžete navštívit Rumcajsovo muzeum přímo v Jičíně nebo se podívat do Rumcajsovy jeskyně. Ta je celoročně volně přístupná a leží pod vrchem Brada. Na vrchu leží zřícenina hradu Brada a nabízí pěkný výhled do okolí.

co navštívit v Českém ráji
Zdroj: Matěj Baťha
co navštívit v Českém ráji
Zdroj: Petr1888

Zámek Humprecht

Unikátní lovecký zámeček Humprecht leží v lesích asi půl kilometru od města Sobotka.

nejkrásnější místa Českého ráje
Zdroj: Zdeněk Fiedler

Zámek je otevřený od května do září kromě pondělí a v dubnu a říjnu o víkendech i svátcích.

Hrad Kost a údolí Plakánek

Hrad Kost je jednou z nejvýznamnějších dochovaných gotických památek v ČR. Najdete ho v obci Podkost. Parkoviště leží přímo pod hradem (60 Kč na den).

Celý hrad nejlépe zachycuje toto video:

Vybrat si můžete z několika okruhů. Základní vstupné začíná na 120 Kč za dospělého, pro děti a studenty 80 Kč (do 6 let zdarma) a senioři 90 Kč.

>>> Kompletní informace o vstupném za jednotlivé okruhy

Děti si můžou projít okruh Z pohádky do pohádky s princeznou, zahrát hru na hrací ploše (kuželky, dáma, kuličky) apod.

nejkrásnější místa Českého ráje

Přímo u parkoviště začíná údolí Plakánek, které vede kolem říčky Klenice a je lemované pískovcovými skalami.

nejkrásnější místa Českého ráje
Oborský rybník v údolí Plakánek (zdroj: Petr1888)

Trasa je ideální i pro kočárky, ale během letních měsíců počítejte s náporem turistů.

Do údolí můžete vyrazit po NS Plakánek po oblíbenější žluté k Oborskému rybníku nebo po červené kolem Černého rybníku a skalních bytů Barušky.

Zřícenina hradu Trosky

Dominantu Českého ráje tvoří zřícenina hradu Trosky. Uvidíte jí hned z několika míst a dokonce i nedalekých Krkonoš.

Zřícenina hradu stojí na dvou strmých skalách a svým vzhledem připomíná čertovy rohy – první roh tvoří věž Baba a druhý věž Panna s vyhlídkou. Prohlídka je bez průvodce a plné vstupné vás vyjde na 100 Kč (děti, 50 Kč, mládež 18-25 let 80 Kč a do 6 let zdarma; ceny k roku 2021).

Hruboskalské skalní město

Hruboskalské skalní město si nemůžete nechat ujít, pokud hledáte výlet v Českém ráji. Leží v přírodní rezervaci Hruboskalsko mezi zámkem Hrubá Skála a hradem Valdštejn. Pokocháte se tu stovky skalních věží a útvarů s výškou až 60 m a je tak nejcennější oblast Českého ráje.

Český ráj výlety

Skalní město je přístupné zdarma celoročně. Výchozí trasou je parkoviště u zámku Hrubá Skála, parkoviště Lázně Sedmihorky nebo parkoviště pod hradem Valdštejn.

Skalní město můžete projít křížem krážem po několika turistických trasách. Jen se tu kochat. Výhledy nebo se procházet přímo mezi skalami. A schválně kolik z vás objeví ikonickou Dračí skálu z Jak dostat tatínka do polepšovny :).

Hrad Valdštejn

Na samém závěru Hruboskalského skalního města najdete zříceninu hradu Valdštějn. Koncentraec turistů je tu jedna z nejvyšších. Aby ne. Najdete tu občerstvení a v létě tu probíhají prohlídky pro děti s loupeživým rytířem a princeznou.

Od Valdštejnu ale můžete taky začít – trasa začíná u parkoviště Pelešany po zelené turistické značce.

Zdroj: Zdeněk Fiedler

Dětský areál Šťastná země

Hledáte míst, kde se děti dokonale zabaví? Zkuste nevětší dětský zábavný park v ČR Šťastná země.

co navštívit v českém ráji
Zdroj: stastnazeme.cz
Zdroj: stastnazeme.cz

Dlaskův statek (Dolánky)

Dlaskův statek je příkladem lidové architektury pojizerského typu. Statek je součástí Muzea Českého ráje, které sídlí v Turnově.

Zdroj: Martin Mašek

PR Klokočské skály

Přírodní rezervaci Klokočské skály tvoří Klokočské skály a Betlémské skály. Je to oblast plná vyhlídek, roklí a průchodů.

Zdroj: Petr1888

Součástí Klokočských skal je i skalní hrad Rotštejn.

Zřícenina je otevřená z důvodu bezpečnosti pouze za suchého počasí. O prázdninách bývá otevřeno denně. Vstupné se pohybuje pro děti 6-12 let 25 Kč a plná sazba 40 Kč.

>>> Aktuální informace o otevírací době najdete přímo na oficiálních stránkách (jsou často měněny, tak raději mrkněte před cestou).

Parkoviště se nachází hned pod zříceninou na půli cesty mezi obcemi Loktuše a Klokočí.

Jen 2 km od zříceniny hradu Rotštejn leží největší jeskyně České ráje – jeskyně Postojna.

Mrkněte na další tipy, co navštívit v Českém ráji.

Středověká krčma Dětenice

Tady se doslova přesunete do středověku. Středověká krčma je skvěle vyzdobená, obsluhující mají dobové kostýmy a rozhodně tu s vámi nebudou jednat v rukavičkách :).

Doporučujeme rezervovat místo předem.

Zámek Jičín

Zámek Jičín neboli Valdštejnský zámek tvoří mohutný zámecký komplex, jehož součástí je i Muzeum hry a Regionální muzeum.

co navštívit ve východních čechách
Zdroj: jicin.org

Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách >>>.

Hrad Pecka

Hrad Pecka je zřícenina ze 14. století, která stojí na stejnojmenném vrcholu. Přezdívá se mu “perla Podkrkonoší” a právě Krkonoše tady vytváří krásnou kulisu.

co navštívit ve východních čechách
Zdroj: Blasbulk

Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách >>>.

Zámek Hrádek u Nechanic

Zámek Hrádek u Nechanic je ukázkou anglické tudorovské novogotiky. Jeho součástí je i anglický park se vzácnými dřevinami a devítijamkové golfové hřiště.

co navštívit ve východních čechách

Natáčela se tady řada pohádek, jako je Princ a Večernice nebo filmů (Tmavomodrý svět, Z pekla atd.).

Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách >>>.

Zámek Karlova koruna

Zámek Karlova koruna najdete v Chlumci nad Cidlinou. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších barokních památek u nás.

co navštívit ve východních čechách

Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách >>>.

Adršpašsko-teplické skály

Přesouváme se na Broumovsko, kde najdete největší celistvé skalní město u nás i ve střední Evropě – Adršpašsko-teplické skály.

co navštívit ve východních čechách

Jedním z nejikoničtějších míst této oblasti je jezírko. Skalní město je plné bizarních skalních věží a bloků, hlubokých soutěsek, výklenků a podzemních prostor.

Natáčela se tady řada pohádek, jako je například Princ a Večernice nebo Třetí princ.

co navštívit ve východních čechách

Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách >>>.

Broumovské stěny

Skalní město Broumovské stěny představují velmi úzký 10 km dlouhý hřbet ozdobený četnými skalními útvary. Zajímavostí jsou Slavenské hřiby, které svým tvarem připomínají hřiby.

Oblíbeným útvarem je taky Kamenná brána a výletní místo barokní kaple Hvězda.

co navštívit ve východních čechách
Zdroj: Draceane

Rozhledna Ruprechtický Špičák

Z rozhledny Ruprechtický Špičák (880 m) v Javořích horách se vám naskytne skvělý výhled na CHKO Broumovsko, Krkonoše a Orlické hory. Rozhledna je otevřená celoročně a zdarma.

Dostanete se sem po žluté z obce Ruprechtice.

co navštívit ve východních čechách
Zdroj

Více tipů na výlety: Kam na Broumovsku? 38 tipů, co navštívit a výlety s dětmi i bez

Babiččino údolí a zámek v Ratibořicích

Babiččino údolí je jedno z nejznámějších u nás. Pokud přemýšlíte, co navštívit ve východních Čechách s dětmi, určitě sem zajeďte. Údolí najdete kolem řeky Úpa mezi Českou Skalicí a Havlovicemi. Údolí je spjaté s pohádkou Boženy Němcové Babička.

Vstupní bránou je zámek v Ratibořicích. Na trase potkáte řadu zajímavých míst, jako je Staré Bělidlo – Viktorčin splav, pomník Babičky nebo Rudrův mlýn.

co navštívit ve východních čechách
Zdroj: Jagro
co navštívit ve východních čechách
Zámek Ratibořice (zdroj: Kozuch)

Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách >>>.

ZOO Dvůr Králové nad Labem

V ZOO Dvůr Králové nad Labem najdete na ploše 63 hektarů na 2300 druhů zvířat. V ceně vstupenky je taky jízda safari busem. K dispozici jsou další nevšední programy, jako je Offroad safari, Večerní safari, Ošetřovatelem v ZOO, Po ZOO s průvodcem a další.

Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách >>>.

V areálu ZOO se dokonce můžete i ubytovat. V resortu je k dispozici bazén, vířivka, bowling a další aktivity. K tomu máte zcela volný vstup do ZOO.

Zdroj: booking.com

Zámek Opočno

Zámek Opočno je renesanční zámek s dvoupatrovými arkádami a velkolepým nádvořím. Na zámecký park navazuje obora s daňky, muflony a jeleny.

co navštívit ve východních čechách
Zdroj: Diana Dufková

Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách >>>.

Zámek Nové Město nad Metují

Zámek Nové Město nad Metují je původně pozdně gotickým hradem, který byl přestavěn na renesanční zámek. Interiéry se nesou ve slohu módní secese, art deco a kubismus.

co navštívit ve východních čechách

Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách >>>.

Při návštěvě města určitě nevynechejte ani zdejší Husovo náměstí.

co navštívit ve východních čechách

Národní hřebčín Kladruby nad Labem

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem je jedním z nejstarších hřebčínů na světě. Vznikl už v 16. století. Jeho unikátem je chov běloušů. Při návštěvě můžete omrknout zdejší stáje, zámek, kočárovnu nebo si zajezdit v sedle.

Zdroj: Lubomír Havrda

Vraníky starokladrubských koní se pokocháte v hřebčíně ve Slatiňanech na Chrudimsku. Možná vám bude hřebčín povědomý. Natáčel se tady totiž seriál Dobrá voda.

Chrudim

Chrudim je dalším z měst, které se mohou pyšnit překrásným náměstím – Resselovo náměstí, kde dominuje kostel Nanebevzetí Panny Marie. Dříve Chrudim patřila k nejvýznamnějším městům. Za návštěvu stojí taky Muzeum loutkářských kultur v Mydlářském domě.

co navštívit ve východních čechách
Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Kostel sv. Bartoloměje v obci Kočí

Nedaleko Chrudimi byl postaven kostel sv. Bartoloměje s jedním z nejstarších dochovaných zastřešených mostů v Evropě.

co navštívit ve východních čechách
Zdroj: MONUDET

Vysoké Mýto

Vysoké Mýto je krásné historické město postavené Přemyslem Otakarem II. Je tady velmi dobře zachované opevnění města a tři brány – Pražská, Litomyšlská a Choceňská.

co navštívit ve východních čechách
náměstí Přemysla Otakara II. a za ním kostel. sv. Vavřince (zdroj)

Orlické hory

Dalším známým pohořím po Krkonoších jsou ve východních Čechách Orlické hory. I tady je řada míst, která jsou skvělými tipy na výlet v Královéhradeckém kraji.

Vrchol Šerlich

Hora Šerlich je plochý vrchol v nadmořské výšce 1027 m ležící přímo na hranici s Polskem. Pod jeho samotným vrcholem najdete Masarykovo chatu, která je oblíbeným turistickým cílem. Vede k ní relativně nenáročná trasa od Šerlišského mlýna nebo ze sedla Šerlich.

Masarykova chata Orlické hory

Velká Deštná

Nejvyšší vrchol Orlických hor tady nemůže chybět. Velká Deštná leží v nadmořské výšce 1115 m a je dostupná například z Luisina údolí nebo od Šerlichu přes vrchol Malá Deštná (1090 m).

Na samotném vrcholu stojí rozhledna. Vstup je zdarma.

NS Po hřebeni Orlických hor

Máte rádi hřebenovky? To vám nesmí uniknout ani ta v Orlických horách. Jsou pro ní typické historické bunkry, opuštěné kapličky a taky tu a tam pěkné výhledy.

Hřebenová trasa začíná v Olešnici v Orlických horách a vede k tvrzi Hanička. Nemáte tolik času nebo si chcete projít jen část z trasy? Začněte v sedle Šerlich pod Masarykovou chatou (viz výše) a vydejte se směr Velká Deštná.

Hrad Potštejn

Zřícenina hradu Potštejn je jednou z nejrozsáhlejších zřícenin u nás. Po zříceninách hradu se volně pohybují kamerunské kozy.

co navštívit ve východních čechách
Zdroj: Karelj

Zámek Častolovice

Zámek Častolovice je renesanční zámek s bohatě vyzdobenými interiéry. Součástí je i anglický park s oborou, ze které budou nejen děti nadšené.

co navštívit ve východních čechách
Zdroj: Stanislav Dusík

Podorlický skanzen Krňovice

Podorlický skanzen Krňovice je jediným svého druhu v Královéhradeckém kraji. Je to místo, kde si přiblížíte, jak se dříve žilo na vesnici. Součástí jsou historické stavby, dobové vybavení a technika.

co navštívit ve východních čechách
Zdroj: Ben Skála

Muzeum stavebnice Merkur

Nevím, jak vy, ale já stavebnici Merkur zbožňovala :). Pokud jste to měli nebo máte stejně, nesmíte si návštěvu tohoto muzea nechat utéct. Součástí výstavy je i Ocelové město, které je díky své velikosti zapsané taky v Guinessově knize rekordů.

Pardubice

V Pardubicích můžete obdivovat zdejší historické jádro s Pernštýnským náměstím se Zelenou bránou a nedalekým zámkem s Východočeským muzeem.

co navštívit ve východních čechách
Pernštýnské náměstí (zdroj: Vojtěch Dočkal)
co navštívit ve východních čechách
Zámek (zdroj: Karel Sakař)

Peklo Čertovina

Peklo Čertovina je zábavné centrum pro děti, které svým tvarem připomíná obrácenou loď. Stavba sahá až do hloubky 12 m pod zem a tvoří jí stovky metrů chodeb a jeskyní.

Součástí areálu je i Čertoland, naučná stezka a další atrakce.

co navštívit ve východních čechách
Zdroj: peklocertovina.cz

Zámek Nové Hrady

Zámek Nové Hrady je jedním z mála představitelů slohu rokoko na území ČR. Zámku se přezdívá “České Versailles“. Jeho součástí je i anglický park a francouzská zahrada.

co navštívit ve východních čechách

Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách >>>.

Přírodní rezervace Maštale

Přírodní rezervace Maštale jsou rozsáhlé skalní město u Litomyšle, které je protkané řadou turistických tras. Nejkrásnějšími částmi jsou údolí Karálky nebo labyrinty Toulovcovy a Městské maštale.

co navštívit ve východních čechách
Toulovcovy maštale (zdroj: obecbudislav.cz)

Zaparkovat můžete na placeném parkovišti v osadě Vranice. Vstup do skalního města je volný.

Zámek Litomyšl

Renesanční zámek v Litomyšli je dominantou města, která je zapsaná na Seznamu památek UNESCO. Součástí je i zámecký pivovar, kde se narodil skladatele Bedřich Smetana.

co navštívit ve východních čechách

Aktuální informace otevírací době a vstupném najdete na oficiálních stránkách >>>.

Zřícenina hradu Svojanov

Zajímavostí hradu Svojanov je jeho mix slohů – mísí se zde gotika s empírem. Hrad je jedním z nejstarších v ČR.

co navštívit ve východních čechách

Aktuální informace otevírací době a vstupném najdete na oficiálních stránkách >>>.

Muzeum řemesel v Letohradě

Muzeum řemesel v Letohradě tvoří více než 50 expozic živností a řemesel z období 1840-1930 včetně 100 let staré třídy.

Zdroj: pardubice.rozhlas.cz

Dolní Morava

Dolní Morava je oblíbené rekreační středisko, kde to žije v zimě i v létě. Najdete jí v oblasti Králického Sněžníku. V zimě si tu skvěle zalyžujete a v létě odtud začíná řada turistických tras.

Jaké atrakce najdete v Dolní Moravě?

  • největší lanový park u nás s dobrodružnou věží s obří houpačkou
  • Stezku v oblacích
  • bobovou dráhu
  • dětský park Amálka
  • Mamutíkův vodní park a další atrakce
Stezka v oblacích

Králický Sněžník

Seznam s místy, co navštívit ve východních Čechách zakončujeme třetím nejvyšším pohořím u nás – Králickým Sněžníkem se stejnojmenným vrcholem s nadmořskou výškou 1424 m.

Mohutný horský masiv Králický Sněžník leží na hranicích s Polskem. Při výstupu si dáte do těla, ale stojí to za to kvůli prostředí i výhledům. Nezapomeňte si svačinu na cestu. Poslední občerstvení je v chatě Návrší v nadmořské výšce 899 m.

Nejkratší trasa začíná v Horní Moravě (na konci Dolní Moravy – zastávka a parkoviště Na Konečné). Odtud vyrazíte po žluté turistické značce, která kopíruje NS Králický Sněžník a údolí řeky Moravy.

Za den nastoupáte až 1000 výškových metrů a čeká vás zhruba 4 hodinová túra směrem na vrchol. Po cestě budete míjet symbolickou sochu slůněte a pramen Moravy.

7 tipů na nejkrásnější ubytování ve východních Čechách

Penzion Kůlna

Takhle si já představuju oázu klidu. Místo zasazené mezi řekou a skálou uprostřed přírody ??. Pokud chcete dobít baterky (a já vím, že chcete ?), tohle místo je ideální.

Zdroj: booking.com

Penzion Jirinka

Ubytování, kde je k dispozici dětské hřiště, trampolína a bazén ocení každý rodič všemi deseti ?‍?‍?‍??. Navíc s božím výhledem na Králický Sněžník ?.

Zdroj: booking.com

Zámecké apartmány Litomyšl

Asi každá ženská se někdy chtěla cítit jako princezna ?. A vy to teď můžete dopřát té své ❤ (dříve si to dopřával už Bedřich Smetana, který tady žil ?).

Zdroj: booking.com

Statek Červený Kostelec

Za klokany ? vůbec nemusíte do Austrálie. Jedním se pokocháte tady v Červeném Kostelci. Místě, které je jak šité pro rodiny s dětmi ?‍?‍?‍?.

Zdroj: booking.com

Bouda Na cestě

Kouzelné chaty, chalupy, roubenky, to prostě k horám patří stejně neodmyslitelně jako boží výhledy ?. A namožené nohy z dlouhých túr ?.

Zdroj: Booking
Zdroj: Booking

Apartmán ve Skanzenu

Přesně ten typ ubytování, který milujeme a vyhledáváme ❤. Dřevo, klid, pohoda. Krásná roubenka a navíc na kraji podorlického skanzenu nedaleko Hradce.

Zdroj: booking.com

Dvůr Haniš

Dvůr Haniš leží na kraji obce Maršov nad Metují. V údolí a náručí přírody ?. A ten interiér? Jedním slovem NÁDHERA ?.

Zdroj: Booking
Zdroj: Booking

Jaká jsou podle vás nejkrásnější místa východní Čech a co stojí za to navštívit ve východních Čechách?

Šťastnou cestu ?‍♀️?‍♂️!

Další inspirace na nejlepší výlety v ČR: