70 tipů na výlety a zajímavosti, co navštívit ve východních Čechách

co navštívit ve východních Čechách / východní Čechy výlety

Co navštívit a vidět ve východních Čechách? Podívejte se na našich 70 tipů na výlety, památky a nejkrásnější místa pro východní Čechy.

Obsah
 1. Východní Čechy
 2. Výlety, památky a zajímavosti ve východních Čechách – mapa
 3. Nejlepší tipy na výlety, co navštívit ve východních Čechách
 4. Více informací o východních Čechách
 5. Další tipy na výlety v České republice

Východní Čechy

Když se řeknou východní Čechy, vybaví se mi jako první nádherná příroda. Divoké hory a dechberoucí výhledy v Krkonoších, Orlických horách a Králickém Sněžníku. Nebo neuvěřitelná skalní města v Českém ráji a na Broumovsku.

Ve východních Čechách najdete taky historická města (Hradec Králové, Pardubice, Jičín, Litomyšl) nebo krásné hrady a zámky (Nové Město nad Metují, Častolovice, Hrádek u Nechanic).

Mezi další zajímavosti patří národní hřebčín v Kladrubech nad Labem, ZOO ve Dvoře Králové nebo Podorlický skanzen v Krňovicích.

Je toho spousta a dnes si ukážeme 70 tipů na výlety, památky a zajímavosti, co navštívit ve východních Čechách.

Výlety, památky a zajímavosti ve východních Čechách – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu pro východní Čechy s tipy na výlety, co navštívit. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o nejkrásnějších místech ve východních Čechách. Pokud si chcete mapu uložit, označte ji hvězdičkou. Poté se vám uloží mezi Google mapy a můžete si jí kdykoliv načíst v mobilu nebo počítači. Pro větší verzi mapy klikněte na ikonu v pravém horním rohu.  

Nejlepší tipy na výlety, co navštívit ve východních Čechách

Bozkovské dolomitové jeskyně

Bozkovské dolomitové jeskyně představují největší dolomitové jeskyně s největším podzemním jezerem u nás. Uvidíte tady křemenové lavice, římsy a lišty, krápníkovou výzdobu apod.

Bozkovské dolomitové jeskyně, zdroj: Huhulenik

Návštěva je vhodná i pro menší děti. Okruh je dlouhý 350 m. Je tu chladněji, tak nezapomeňte přibalit vrstvy navíc.

Lepší je zarezervovat místo předem.

Krkonoše

Krkonoše nabízí spoustu krásných míst, turistických tras a výhledů. Všechny tipy na výlety najdete v samostatném článku, co navštívit v Krkonoších (včetně mapy a podrobného popisu tras). Teď si představíme některé z nich.

Mumlavské vodopády

Mumlavské vodopády nesou název po řece Mumlava. Jsou necelých 10 m vysoké a tvořené stupňovitými žulovými bloky. Na množství vody jsou nejbohatšími vodopády v Krkonoších. Vodopád je celoročně přístupný.

Mumlavské vodopády / východní Čechy tipy na výlety

Rozhledna Přední Žalý

Rozhledna Přední Žalý (nebo jen “Žalý”) je jednou z nejznámějších krkonošských rozhleden. 18 m vysoká kamenná rozhledna stojí na Žalském hřbetu v nadmořské výšce 1019 m nedaleko obce Benecko.

Pokocháte se odtud výhledem na Krkonoše, Český ráj nebo Ralsko.

rozhledna Žalý, Krkonoše / tipy na výlety východní Čechy

Kotelní jámy – Malá a Velká kotelní jáma

Na jižních svazích vrcholu Kotel leží chráněné území Kotelní jámy, které tvoří Velká a Malá kotelní jáma. Jedná se o ledovcové kary, které odděluje skalnatý Kotelský hřebínek.

západní Krkonoše nejkrásnější místa a tipy na výlety

Pančavský vodopád

Pančavský vodopád je se svými 148 m nejvyšším vodopádem u nás. Ale i když je nejvyšší, může se stát, že neuvidíte nic. Vodopád totiž najdete na malém potoce Pančava, odkud padá do Labského dolu a za sucha může být téměř vyschlý. Pro jeho návštěvu je nejlepší jaro, kdy je po zimě nejmohutnější.

Pančavský vodopád /co navštívit ve východních čechách

Pramen Labe

Pramen Labe je jedním z nejnavštěvovanějších míst v Krkonoších. Je to taky skvělý tip, pokud jste s kočárkem.

Jak už napovídá název, pramen Labe je místo, kde má ústit řeka Labe. Jedná se jen o symbolické místo, protože skutečné ústí je nedaleko odtud v nepřístupné oblasti.

Pramen labe

Sněžné jámy

Naše oblíbené místo v Krkonoších. Mohutné ledovcové kary neboli Sněžné jámy tvoří Velká sněžná jáma o délce 800 m a Malá sněžná jáma o délce 500 m. Na dně karů se vytvořila ledovcová jezírka s hloubkou až 200 metrů.

Sněžné jámy Krkonoše / tipy na výlety ve východních Čechách

Sněžné jámy poznáte už z dálky díky televiznímu vysílači, která připomíná královský hrad v Krakově. Podrobný popis tras na Sněžné jámy najdete v samostatném článku.

Bílé Labe a Luční bouda

Nádherné údolí kolem Bílého Labe u Špindlerova Mlýna, kde se pokocháte přírodou i vodopády. Cesta kole Bílého Labe je sjízdná až k Boudě u Bílého Labe taky s kočárkem. Poté začnete stoupat po horské pěšině až k Luční boudě.

Bílé Labe

Luční bouda leží v nadmořské výšce 1410 metrů a je nejstarší chatou v Krkonoších. Kolem chaty se rozprostírá krkonošská tundra.

Východní Krkonoše - Krkonošská tundra / turistické trasy

Kozí hřbety

Pokud vám chybí v ČR vysokohorská turistika, tady si trochu spravíte chuť. Vyrazte ze Špindlerova Mlýna přes Kozí hřbety až na Luční Boudu a dál třeba na Sněžku.

Kozí hřbety jsou tři kilometry dlouhý hřeben, který se skládá z několika vrcholů (tím nejvyšším je vrchol Krakonoš s nadmořskou výškou 1422 m).

Kozí hřbety / Kam v Krkonoších

Rozhledna Panorama na Černé hoře

Z Jánských Lázní se můžete vydat na ocelovou rozhlednu Panorama, která dominuje Černé hoře v nadmořské výšce 1289 m. Rozhledna je 26 m vysoká a díky tomu odtud budete mít skvělý výhled na okolí – České středohoří, Orlické hory, Jeseníky a Krkonoše.

Černohorské rašeliniště Krkonoše / tipy na výlety ve východních Čechách / co navštívit ve východních Čechách
Černohorské rašeliniště

Přímo na rozhledně je občerstvení a v okolí spousta tipů na výlety a zajímavá místa. Jedním z nich je Černohorské rašeliniště s Hubertovou vyhlídkou.

Na rozhlednu se dostanete lanovkou nebo po jedné z turistických tras.

Obří důl a Úpská jáma

Mezi Sněžkou a Pecí pod Sněžkou leží hluboké údolí Obří důl, které vzniklo působením ledovce. Kolem Obřího dolu vede jedna z tras na Sněžku. Nejtěžší, ale dle mnohých ta nejkrásnější. Údolí zakončuje 600 m vysoký ledovcový kar Úpská jáma.

Obří důl Sněžka / Krkonoše / východní Čechy

Sněžka

Sněžka je naší nejvyšší horou a v tipech na výlety ve východních Čechách nemůže chybět. Samotný vrchol Sněžky je skalnatý a nezalesněný, takže se odtud pokocháte dalekými výhledy na českou a polskou stranu.

Sněžka Krkonoše / co navštívit ve východních Čechách

Zajímavostí je, že i když je Sněžka považovaná za nejvyšší vrchol ČR, samotný vrchol (o 10 cm vyšší) leží v Polsku. Sněžka tak není nejvyšším vrcholem, ale nejvyšším místem v Česku.

Nejvyšším vrcholem je proto nedaleká Luční hora s výškou 1555 m (ta je ale nepřístupná).

Pomezní hřeben a vrchol Lysečina

Přecházíme na východ Krkonoš. Tam, kde množství turistů znatelně klesá. Pokud si chcete vychutnat Krkonoše daleko víc v klidu, východní kraj Krkonoš je ideálním místem.

Pomezní hřeben je 4 km dlouhý hřeben, jehož nejvyšším vrcholem je Lysečina s výškou 1188 m.

Výhled z Lysečinské hory na Sněžku a hřeben Krkonoš / co vidět v východních Čechách
Výhled z Lysečinské hory na Sněžku a hřeben Krkonoš

Stezka korunami stromů

Stezka korunami stromů je oblíbený výlet u Jánských Lázní. Po cestě na nejvyšší bod stezky vás ale nečeká jen tak ledajaká cesta. Její součástí jsou taky vzdělávací a adrenalinové zastávky. Z vrchu se pak můžete svézt dolů tobogánem.

kam s dětmi v Krkonoších

Lanové centrum a bobová dráha v Harrachově a Špindlerově Mlýně

Lanové centrum a bobovou dráhu najdete v Harrachově u skokanských můstku na úpatí vrcholu Hřebínek v centru (ne u velkých skokanských můstku směrem na Čertovu horu).

Ve Špindlerově Mlýně leží lanové centrum i bobová dráha v části Bedřichov, kde můžete taky zaparkovat.

Oba parky jsou otevřené v letní sezóně denně od 10:00.

Výstava Pohádkové Krkonoše

Ke Krkonoším neodmyslitelně patří i Krakonoš. Jeho pohádky si připomenete na výstavě Pohádkové Krkonoše ve Svobodě nad Úpou.

Leží jen kousek od Farmaparku Muchomůrka, takže pokud vyrážíte s dětmi, je to ideální výletní kombo.

kam s dětmi v Krkonoších
Výstava Pohádkové Krkonoše je ideálním výletem pro rodiny s dětmi

Herní krajina Pecka

Tomuhle říkám pořádně hřiště. Herní krajinu Pecka tvoří originální dřevěné prvky, na kterých se zabaví celé rodiny.

Dostanete se sem z Velké Úpy lanovkou, která přepravuje i kočárky (popř. po svých). Kopec zpět do Velké Úpy se dá sjet na koloběžce, kterou vám tady půjčí.

Zámek Jilemnice a Zvědavá ulička

Zámek Jilemnice je renesanční zámek, který je v současnosti sídlem Krkonošského muzea. V muzeu je toho spousta k vidění – od výstavy o Krakonošovi po krásné betlémy.

zámek Jilemnice / památky východní Čechy

A když už budete v Jilemnici, zajděte se podívat na krkonošské roubenky do Zvědavé uličky. Jejich zvláštností je, že byly postaveny tak, aby každý viděl ze svého okna na dění na ulici.

Zvědavá ulička v Jilemnici, zdroj: Jiří Erben

PR Údolí Jizery

Kolem řeky Jizery se rozprostírá přírodní rezervace PR Údolí Jizery, kterou vede 3,5 km dlouhá Riegrova stezka.

Ta začíná (nebo končí) v Bitouchově a končí ve Spálově. Po stezce se projdete taky po 77 m dlouhé visuté lávce a užijete výhled z Böhmovy vyhlídky.

Riegrova stezka, zdroj: Josef.milfait

Hradec Králové

Hradec Králové je jedním z nejstarších měst v České republice. Staré město se rozprostírá kolem Velkého náměstí s katedrálou svatého Ducha. Vedle ní se tyčí renesanční Bílá věž.

Určitě si nenechte návštěvu Bílé věže ujít – uvnitř si užijete skvělou, interaktivní výstavu a po vystoupání více jak 200 schodů vás čeká nádherný výhled na celé město.

Hradec Králové / co navštívit ve východních Čechách

Český ráj

Český ráj je velmi oblíbeným turistickým cílem. Která místa byste neměli při své návštěvě minout?

Skalní město Prachovské skály

Prachovské skály jsou nejznámějším skalním městem v Českém ráji a taky jižní bránou do celé chráněné oblasti. Prachovské skály leží kousek od obce Prachov mezi městy Sobotka a Jičín.

Prachovské skály / co navštívit ve východních Čechách / východní Čechy nejkrásnější místa

Zaparkovat můžete na dvou místech – v Prachově nebo pokračovat dál až k turistické chatě, kde se nachází druhý vstup do skal. Prachovské skály jsou na rozdíl od nedalekého Hruboskalského skalního města placené.

Zámek Humprecht

Unikátní lovecký zámeček Humprecht leží v lesích asi půl kilometru od města Sobotka.

zámek Humprecht / východní Čechy památky

Hrad Kost a údolí Plakánek

Hrad Kost je jednou z nejvýznamnějších dochovaných gotických památek v ČR. Najdete ho v obci Podkost. Placené parkoviště leží přímo pod hradem.

hrad kost / východní Čechy zajímavosti

Vybrat si můžete z několika okruhů. Pro děti je připravený okruh Z pohádky do pohádky s princeznou. Kromě prohlídky si můžete zahrát kuželky, dámu, kuličky nebo si dát ugrilovanou dobrotu ve zdejší restauraci.  

nejkrásnější místa Českého ráje

Přímo u parkoviště začíná údolí Plakánek, které vede kolem říčky Klenice a je lemované pískovcovými skalami. Trasa je ideální i pro kočárky, ale během letních měsíců počítejte s náporem turistů.

údolí Plakánek / Východní Čechy

Do údolí můžete vyrazit po NS Plakánek po oblíbenější žluté k Oborskému rybníku nebo po červené kolem Černého rybníku a skalních bytů Barušky.

Zřícenina hradu Trosky

Zřícenina hradu Trosky tvoří dominantu Českého ráje, protože jí máte na dohled z řady míst. Uvidíte na ní dokonce i z Krkonoš. Svým vzhledem připomíná čertovy rohy, protože hrad vybudovali na dvou strmých skalách. Okolí si můžete prohlédnout z věže Baba a vyhlídky pod věží Panna.

hrad Trosky / východní Čechy památky

Hruboskalské skalní město

Hruboskalské skalní město je v Českém ráji povinnou zastávkou. Leží v přírodní rezervaci Hruboskalsko mezi zámkem Hrubá Skála a hradem Valdštejn.

Pokocháte se tu stovky skalních věží a útvarů s výškou až 60 m. Jedná se o nejcennější oblast Českého ráje.

co navštívit ve východních Čechách / Hruboskalsko

Skalní město je přístupné zdarma celoročně. Výchozí trasou je parkoviště u zámku Hrubá Skála, parkoviště Lázně Sedmihorky nebo parkoviště pod hradem Valdštejn.

Skalní město můžete projít křížem krážem po několika turistických trasách. A schválně – kolik z vás objeví ikonickou Dračí skálu z Jak dostat tatínka do polepšovny :)?

Hrad Valdštejn

Na samém závěru Hruboskalského skalního města najdete zříceninu hradu Valdštějn. Koncentrace turistů je tu jedna z nejvyšších. Aby ne. Najdete tu občerstvení a v létě tu probíhají prohlídky pro děti s loupeživým rytířem a princeznou.

Od Valdštejnu ale můžete taky začít – trasa začíná u parkoviště Pelešany po zelené turistické značce.

hrad Valdštejn / tipy na výlety ve východních Čechách

Dětský areál Šťastná země

Šťastná země je největším dětským zábavným parkem v České republice. Najdete ho u Radvánovic na Semilsku. Park je přírodní a děti se tu zabaví klidně na celý den. Nechybí ani občerstvení.

Na rozdíl od jiných parků tu není tak plno.

Dlaskův statek (Dolánky)

Dlaskův statek je příkladem lidové architektury pojizerského typu. Statek je součástí Muzea Českého ráje, které sídlí v Turnově.

PR Klokočské skály a skalní hrad Rotštejn

Přírodní rezervaci Klokočské skály tvoří Klokočské skály a Betlémské skály. Je to oblast plná vyhlídek, roklí a průchodů.

Skalní hrad Rotštejn

Součástí Klokočských skal je skalní hrad Rotštejn. Zřícenina je otevřená z důvodu bezpečnosti pouze za suchého počasí. O prázdninách bývá otevřeno denně. 

Aktuální informace o otevírací době najdete přímo na oficiálních stránkách (jsou často měněny, tak raději mrkněte před cestou). Parkoviště se nachází hned pod zříceninou na půli cesty mezi obcemi Loktuše a Klokočí.

Jen 2 km od zříceniny hradu Rotštejn leží největší jeskyně České ráje – jeskyně Postojna.

Čtěte více tipů, co navštívit v Českém ráji (včetně podrobného popisu tras a mapy).

Středověká krčma Dětenice

Tady se doslova přesunete do středověku. Středověká krčma v Dětenicích je dobově dekorovaná, obsluha má dobové kostýmy a rozhodně tu s vámi nebudou jednat v rukavičkách. Doporučuji rezervovat místo předem.

Jičín

Jičín tvoří z jedné strany pomyslnou vstupné bránu do Českého ráje.

Jičín / co navštívit ve východních čechách

Jedná se o malebné město s historickým jádrem, které se rozprostírá kolem Valdštejnovo náměstí. Tady můžete navštívit Valdštejnský zámek s upravenou zámeckou zahradou (součástí je i Muzeum hry a Regionální muzeum).

S dětmi si nenechte ujít Rumcajsovu ševcovnu kousek od náměstí.

Hrad Pecka

Hrad Pecka je zřícenina ze 14. století, která stojí na stejnojmenném vrcholu. Přezdívá se mu perla Podkrkonoší a právě Krkonoše tady vytváří krásnou kulisu.

Hrad Pecka, zdroj: RomanM82

Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách.

Zámek Hrádek u Nechanic

Zámek Hrádek u Nechanic je ukázkou anglické tudorovské novogotiky. Jeho součástí je taky anglický park se vzácnými dřevinami a devítijamkové golfové hřiště.

Hrádek u Nechanic / východní Čechy památky

Natáčela se tady řada filmů a pohádek, jako je Princ a Večernice, Tmavomodrý svět, Z pekla atd.

Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách

Zámek Karlova koruna

Zámek Karlova koruna najdete v Chlumci nad Cidlinou. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších barokních památek u nás.

zámek Karlova Studna Chlumec nad Cidlinou / východní Čechy památky

Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách.

Adršpašsko-teplické skály

Přesouváme se na Broumovsko, kde najdete největší celistvé skalní město ve střední Evropě – Adršpašsko-teplické skály.

Adršpašsko-teplické skály / východní Čechy výlety

Jedním z nejikoničtějších míst této oblasti je jezírko. Skalní město je plné bizarních skalních věží a bloků, hlubokých soutěsek, výklenků a podzemních prostor.

Natáčela se tady řada pohádek, jako je například Princ a Večernice nebo Třetí princ.

Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách >>>.

Broumovské stěny

Skalní město Broumovské stěny představují velmi úzký 10 km dlouhý hřbet ozdobený četnými skalními útvary. Zajímavostí jsou Slavenské hřiby, které svým tvarem připomínají hřiby.

Oblíbeným útvarem je taky Kamenná brána a výletní místo barokní kaple Hvězda.

Rozhledna Ruprechtický Špičák

Z rozhledny Ruprechtický Špičák (880 m) v Javořích horách se vám naskytne skvělý výhled na CHKO Broumovsko, Krkonoše a Orlické hory. Rozhledna je otevřená celoročně a zdarma. Dostanete se sem po žluté z obce Ruprechtice.

Ruprechtický špičák, zdroj: Jacek Halicki

Čtěte více tipů na výlety na Broumovsku.

Babiččino údolí a zámek v Ratibořicích

Babiččino údolí je jedno z nejznámějších v České republice. Pokud přemýšlíte, co navštívit ve východních Čechách s dětmi, určitě sem zajeďte.

Údolí lemuje řeku Úpa mezi Českou Skalicí a Havlovicemi. Jak už vyplývá z jeho názvu, je spjaté s pohádkou Boženy Němcové Babička.

Babiččino údolí / co navštívit ve východních čechách

Vstupní bránou je zámek v Ratibořicích. Na trase potkáte řadu zajímavých míst, jako je Staré Bělidlo – Viktorčin splav, pomník Babičky nebo Rudrův mlýn.

Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách zámku Ratibořice.

ZOO Dvůr Králové nad Labem

V ZOO Dvůr Králové nad Labem najdete na ploše 63 hektarů na 2300 druhů zvířat.

ZOO Dvůr Králové nad Labem / co navštívit ve východních Čechách

V ceně vstupenky je taky jízda safari busem. K dispozici jsou další nevšední programy, jako je Offroad safari, Večerní safari, Ošetřovatelem v ZOO, Po ZOO s průvodcem a další.

Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách.

Zámek Opočno

Zámek Opočno je renesanční zámek s dvoupatrovými arkádami a velkolepým nádvořím. Na zámecký park navazuje obora s daňky, muflony a jeleny.

zámek Opočno / východní Čechy památky

Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách.

Zámek Nové Město nad Metují

Zámek Nové Město nad Metují je původně pozdně gotický hrad, který později přestavěli na renesanční zámek. Interiér se nese ve stylu módní secese, art deco a kubismu. K zámku přiléhá krásný park s dřevěným Jurkovičovým mostem.

Nové Město nad Metují zámek / památky východní Čechy

Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách.

Celé Husovo náměstí a přilehlé okolí stojí za vidění.

Na kraji obce směrem na Dobrušku je několik dalších zajímavostí. Vystoupejte za výhledy na zámek na jednu z vyhlídek – Dvořáčkova vyhlídka nebo Juránkova vyhlídka u zříceniny hradu Vyrov.

Kolem Bohdašínského potoka se pak vine Klopotovské údolí, které lemují skalní útvary (na začátku je obůrka).

Národní hřebčín Kladruby nad Labem

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem je jedním z nejstarších hřebčínů na světě – vznikl už v 16. století. Unikátem hřebčína je chov běloušů.

Při návštěvě můžete omrknout zdejší stáje, zámek, kočárovnu nebo si zajezdit v sedle.

Národní hřebčín v Kladrubech, zdroj: Palickap

Vraníky starokladrubských koní se pokocháte v hřebčíně ve Slatiňanech na Chrudimsku. Možná vám bude hřebčín povědomý. Natáčel se tady totiž seriál Dobrá voda.

Chrudim

Chrudim v minulosti patřila k nejvýznamnějším městům v Česku. Dodnes se podařilo dochovat překrásné Resselovo náměstí, kterému dominuje kostel Nanebevzetí Panny Marie.

Z náměstí vybíhají kouzelné uličky. Staré město je pak opevněné městskými hradbami. Můžete sejít až ke Koželužskému mlýnu na řece Chrudimce.

Resslovo náměstí Chrudim / výlety východní Čechy

Kostel sv. Bartoloměje v obci Kočí

Nedaleko Chrudimi se nachází v obci Kočí krásný kostel sv. Bartoloměje, který má jeden z nejstarších dochovaných zastřešených mostů v Evropě.

Kočí kostel / východní Čechy výlety

Vysoké Mýto

Vysoké Mýto je krásné historické město postavené Přemyslem Otakarem II. Historické jádro se rozprostírá kolem náměstí Přemysla Otakara II., kde je k posezení několik laviček a altán, sluneční hodiny a fontána.

Nám. Přemysla Otakara II., zdroj: Erik Frydrich

Kousek od náměstí dojdete jednou z úzkých uliček k impozantnímu kostelu sv. Vavřince. Vysoké Mýto má taky dobře zachované opevnění města a tři brány – Pražská, Litomyšlská a Choceňská.

Orlické hory

Orlické hory jsou dalším oblíbenou pohořím ve východních Čechách. Oblast s nádhernou a mnohdy nedotčenou přírodou.

Vrchol Šerlich

Hora Šerlich je plochý vrchol v nadmořské výšce 1027 m ležící přímo na hranici s Polskem. Pod jeho samotným vrcholem najdete Masarykovo chatu, která je oblíbeným turistickým cílem.

Vede k ní relativně nenáročná trasa od Šerlišského mlýna nebo ze sedla Šerlich.

Masarykova chata Orlické hory

Velká Deštná

Nejvyšší vrchol Orlických hor tady nemůže chybět. Velká Deštná leží v nadmořské výšce 1115 m a je dostupná například z Luisina údolí nebo od Šerlichu přes vrchol Malá Deštná (1090 m).

Na samotném vrcholu stojí rozhledna. Vstup je zdarma.

rozhledna Velká Deštná Orlické hory

NS Po hřebeni Orlických hor

Máte rádi hřebenovky? To vám nesmí uniknout ani ta v Orlických horách. Jsou pro ní typické historické bunkry, opuštěné kapličky a taky tu a tam krásné výhledy.

Hřebenová trasa začíná v Olešnici v Orlických horách a vede k tvrzi Hanička.

Tvrz Hanička Orlické hory / východní čechy výlety
Tvrz Hanička

Nemáte tolik času nebo si chcete projít jen část z trasy? Začněte v sedle Šerlich pod Masarykovou chatou (viz výše) a vydejte se směr Velká Deštná.

Hrad Potštejn

Zřícenina hradu Potštejn je jednou z nejrozsáhlejších zřícenin hradů u České republice. Na jeho úpatí je krásná kaplička a vede k němu křížová cesta.

Prohlídky probíhají pouze s průvodcem, ale jsou zábavné i pro děti. Po zříceninách hradu se volně pohybují kamerunské kozy, které si můžou děti nakrmit.

zřícenina hradu Potštejn

Přímo v obci pak můžete navštívit barokní zámek Potštejn. Na výběr je několik druhů prohlídek včetně pohádkové a čarodějnické.

Kousek za obcí pak vede odbočka ke zbytkům hradu Velešov. Z hradu moc nezůstalo, ale jsou tu krásné vyhlídky na okolí a Orlické hory.

Zámek Častolovice

Zámek Častolovice je nádherný zámek postavený v novogotickém a renesančním stylu s bohatě zdobenými interiéry. Jeho součástí je taky anglický park s obůrkou a růžovou zahradou.

zámek Častolovice / východní Čechy památky a zajímavosti

Podorlický skanzen Krňovice

V Podorlickém skanzenu Krňovice se přenesete do minulých dob na venkov. Zažijete, jak se kdysi žilo díky historickým stavbám, dobovému vybavení a původní technice.

Podorlický skanzen Krňovice, zdroj: Ben Skála

Muzeum stavebnice Merkur

Nevím, jak vy, ale já stavebnici Merkur zbožňovala. Pokud jste to měli nebo máte stejně, nesmíte si návštěvu tohoto muzea nechat utéct. Součástí výstavy je i Ocelové město, které je díky své velikosti zapsané taky v Guinessově knize rekordů.

Muzeum stavebnice Merkur, zdroj: merkurpolice.cz

Pardubice

Pardubice jsou další krásné město, do kterého se otiskl kus historie.

Staré město s centrálním Pernštýnským náměstím tvoří nádherně zdobené měšťanské domy, renesanční zámek s věží a kostel sv. Bartoloměje. Přímo na náměstí si užijete výhled na staré město ze Zelené věže.

Výhled na Pardubice ze Zelené věže / východní Čechy zajímavosti
Výhled na Pardubice ze Zelené věže

V Pardubicích se můžete procházet podél řeky Labe nebo Chrudimka, kterou lemuje spousta zeleně a parků. S dětmi navštivte Pohádkovou zahradu, kde si prohlédnou a pohladí zvířátka, která tu našla azyl.

Hrad Kunětická hora

Hrad Kunětická hora vám možná bude povědomý – objevil se v řadě pohádek včetně Rumburka a Arabely. Hrad uvidíte už z dálky na vyvýšenině, kam vede od parkoviště příjemná cesta.

Celý komplex je majestátní s jedinečným systémem středověkého pernštejnského opevnění.

hrad Kunětická hora / východní Čechy památky

Peklo Čertovina

Zábavný areál pro děti připomínající peklo? To je Peklo Čertovina, které tvoří stovky metrů chodeb a jeskyní. Součástí je i Čertoland, naučná stezka, restaurace, vinárna a možnost ubytování.

co navštívit ve východních čechách
Zdroj: peklocertovina.cz

Zřícenina hradu Lichnice

Rozsáhlá zřícenina hradu Lichnice je oblíbeným výletním bodem v okolí. Vede sem nenáročná cesta, vstup je jen symbolický a z bývalé věže si užijete nádherný výhled.

Přehrada Les Království

Východní Čechy ukrývají tu nejkrásnější přehradu v Česku. Jmenuje se Les Království a nachází se nedaleko Dvora Králové nad Labem. Se svými věžičkami působí jako z pohádky. Můžete se volně projít po hrázi i kolem nádrže.

Les Království / zajímavosti východní Čechy

Zámek Nové Hrady

Zámek Nové Hrady je jedním z mála představitelů slohu rokoko na území ČR. Zámku se přezdívá české Versailles. Součástí zámku je taky anglický park a francouzská zahrada.

Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách.

Zámek Nové Hrady, zdroj: Draceane

Přírodní rezervace Maštale

Přírodní rezervace Maštale představuje rozsáhlé skalní město u Litomyšle, které je protkané řadou turistických tras. Nejkrásnějšími částmi jsou údolí Karálky nebo labyrinty Toulovcovy a Městské maštale.

co navštívit ve východních čechách
Toulovcovy maštale, zdroj: obecbudislav.cz

Zaparkovat můžete na placeném parkovišti v osadě Vranice. Vstup do skalního města je volný.

Zámek Litomyšl a Litomyšl

Renesanční zámek v Litomyšli je nádherný zámecký komplex zapsaný na seznamu UNESCO. Součástí je taky zámecký pivovar, kde se narodil skladatel Bedřich Smetana. Aktuální informace otevírací době a vstupném najdete na oficiálních stránkách.

Hned vedle stojí kostel Nalezení sv. Kříže s klášterem a klášterní zahradou. Celé historické jádro kolem Smetanova náměstí je lemované měšťanskými domy s podloubím. Nenechte si ujít ulici Josefa Váchala mezi zámkem a Smetanovým náměstím.

ulice Josefa Váchala Litomyšl / východní Čechy památky
ulice Josefa Váchala Litomyšl

Zřícenina hradu Svojanov

Zajímavostí hradu Svojanov je jeho mix slohů – mísí se zde gotika s empírem. Hrad je jedním z nejstarších v Česku. Aktuální informace otevírací době a vstupném najdete na oficiálních stránkách.

hrad Svojanov / východní Čechy zajímavosti

Muzeum řemesel v Letohradě

Muzeum řemesel v Letohradě tvoří více než 50 expozic živností a řemesel z období 1840-1930 včetně 100 let staré třídy.

Muzeum řemesel v Letohradě, zdroj: pardubice.rozhlas.cz

Dolní Morava

Dolní Morava je oblíbené rekreační středisko na úpatí pohoří Králický Sněžník. V zimě si tu skvěle zalyžujete a v létě odtud začíná řada turistických tras.

Nejlepší atrakce v Dolní Moravě:

 • nejdelší visutý most na světě Sky Bridge 721
 • největší lanový park v Česku s dobrodružnou věží s obří houpačkou
 • Stezka v oblacích
 • bobová dráha
 • dětský park Amálka
 • Mamutíkův vodní park a další atrakce
Stezka v oblacích
Sky Bridge 721 a Stezka v oblacích v pozadí / zajímavosti východní Čechy
Sky Bridge 721 a Stezka v oblacích v pozadí

Králický Sněžník

Seznam s místy, co navštívit ve východních Čechách zakončujeme třetím nejvyšším pohořím u nás – Králickým Sněžníkem se stejnojmenným vrcholem s nadmořskou výškou 1424 m.

Mohutný horský masiv Králický Sněžník leží na hranicích s Polskem. Při výstupu si dáte do těla, ale stojí to za to kvůli prostředí i výhledům.

Nezapomeňte si svačinu na cestu. Poslední občerstvení je v chatě Návrší v nadmořské výšce 899 m.

socha slůněte cestou na Kralický Sněžník
Socha slůněte kousek pod vrcholem Králický Sněžník

Nejkratší trasa na Králický Sněžník začíná v Horní Moravě (na konci Dolní Moravy – zastávka a parkoviště Na Konečné). Odtud vyrazíte po žluté turistické značce, která kopíruje NS Králický Sněžník a údolí řeky Moravy.

Za den nastoupáte až 1000 výškových metrů a čeká vás zhruba 4 hodinová túra směrem na vrchol. Po cestě budete míjet symbolickou sochu slůněte a pramen Moravy.

Toto byly naše tipy na výlety, památky a zajímavosti ve východních Čechách. Máte dotaz? Dejte vědět v komentáři níže nebo se podělte o své tipy na výlety. Šťastnou cestu!

Více informací o východních Čechách

KRKONOŠE: Podívejte se na více než 30 tipů, co navštívit v Krkonoších. Naše oblíbené turistické trasy v Krkonoších jsme sepsali do samostatného článku (včetně podrobného popisu a mapy).

Chystáte se do Špindlerova Mlýna? Pak se vám bude hodit kompletní průvodce Špindlerovým Mlýnem.

BROUMOVSKO: Dalším oblíbeným místem ve východních Čechách je Broumovsko, které ukrývá Adršpašsko-Teplické skály a Broumovské stěny.

ČESKÝ RÁJ: Do Českého ráje se stále rádi vracíme. Je to nádherná oblast plná skalních měst a bizarních útvarů. Připravili jsme průvodce s více než 40 tipy, co navštívit v Českém ráji.

DALŠÍ INSPIRACE: Inspirujte se našimi průvodci s tipy pro Český Krumlov, Prahu, Karlovy Vary a další místa v České republice.

Další tipy na výlety v České republice

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *