37 nejlepších výletů, co navštívit ve východních Čechách (+ mapa)

kam ve východních čechách / co navštívit ve východních čechách

Hledáte tipy na výlety a zajímavosti, co navštívit ve východních Čechách? Sepsali jsme 37 tipů na nejkrásnější místa, kam na výlet ve východních Čechách. Součástí je taky mapa, díky které si svou cestu do východních Čech můžete naplánovat snadno a rychle.

Co navštívit ve východních Čechách – mapa

Níže najdete mapu s vyznačenými výlety, které můžete podniknout ve východních Čechách. Součástí mapy jsou taky užitečné informace, včetně nejbližšího parkoviště nebo autobusové či vlakové zastávky.

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu s tipy na nejlepší výlety ve východních Čechách. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v článku, co navštívit ve východních Čechách. Pokud si chcete mapu uložit, označte ji hvězdičkou. Poté se vám uloží mezi Google mapy a můžete si jí kdykoliv načíst v mobilu nebo počítači. Pro větší verzi mapy klikněte na ikonu v pravém horním rohu.  

Co navštívit ve východních Čechách

Když se řeknou východní Čechy, představím si nádhernou přírodu plnou divokých hor a dechberoucích výhledů. Krkonoše, Orlické hory a Králický Sněžník lákají k turistice, zatímco Český ráj a Broumovsko vás nadchnou svou jedinečnou skalní krajinou.

A to je jen začátek! Připravili jsme pro vás 70 tipů na výlety, památky a zajímavosti, které stojí za to navštívit ve východních Čechách. Vydejte se s námi na cestu plnou objevů a zážitků!

☞ Objevte výhodné pobytové balíčky ve východních Čechách.

Bozkovské dolomitové jeskyně

 • Náročnost: délka okruhu 400 metrů s převýšením 245 metrů, nenáročná trasa vhodná i pro děti
 • Výchozí pozice: placené parkoviště se nachází 15 minut chůze od jeskyň přímo v obci – je tu občerstvení, toalety a infopoint.
 • Cena a otevírací doba: Bozkovské dolomitové jeskyně jsou otevřené po celý rok – zavřeno je jen na Nový rok. Otevírací doba se liší dle období. Zde najdete aktuální informace o vstupném a otevírací době. V hlavní sezóně je lepší rezervovat předem, pokud chcete mít jistotu vstupu.
 • Prohlídka: prohlídka Bozkovských dolomitových jeskyň trvá 45 minut a probíhá s průvodcem.

Křemencové římsy, krápníková výzdoba a největší podzemní jezero u nás – vítejte v Bozkovských dolomitových jeskyních, které jsou zároveň největšími dolomitovými jeskyněmi v České republice.

Přibalte si vrstu navíc, protože dole je o dobrých pár stupňů míň (teploty se pohybují v rozmezí 7,5–9˚C). Ideální místo k návštěvě během horkých letních dnů, kdy vás omrzí radovánky u vody.

Okruh je dlouhý jen 400 metrů a není náročný, takže můžete klidně vyrazit i s menšími dětmi.

Krkonoše

I když jsou Krkonoše rozlohou relativně malé, jedná se o jeden z nejvíce navštěvovaných národních parků na světě. A není divu – zdejší příroda láká k procházkám, odpočinku a kochání se výhledy.

Krkonoše ale nejsou jen Sněžka, které bych se naopak během slunečných víkendů vyhnula, pokud si chcete užít klidné výhledy bez davů lidí.

krkonoše co navštívit ve východních čechách

Vydejte se na hřeben Krkonoš po Cestě česko-polského přátelství, zastavte se u Sněžných jam a sestoupejte na štrúdl do Labské boudy, odkud to můžete vzít zpět kolem Pančavského vodopádu.

Nebo vystoupejte k Luční boudě přes Kozí hřbety, kde si budete chvílemi připadat jako ve velehorách.

Ubytování Krkonoše 😴

OREA Resort Sklář – Harrachov

4* hotel s kompletním zázemím pro páry i rodiny s dětmi

Aparthotel Svatý Vavřinec

Moderní apartmány s restaurací, dětským klubem i wellness

krkonoše co navštívit ve východních čechách

Pokochejte se výhledem se Stezky korunami stromů a ochutnejte borůvkové knedlíky v jedné z horských chat.

Více informací: Sepsali jsme několik článků s tipy na výlety, co navštívit v Krkonoších (včetně mapy a podrobných informací o náročnosti tras). Zde jsou naše oblíbené turistické trasy v Krkonoších.

krkonoše co navštívit ve východních čechách

Přírodní rezervace Údolí Jizery

 • Náročnost: okruh cca 9 km (časově 3-4 hodiny). Stezka není vhodná pro kočárky ani kola. Část trasy sice vede po visuté lávce, ale čeká vás taky stoupání, cesta lesem přes kořeny stromů nebo skrz kamenný tunel a strmé úseky. Není to náročné a děti to zvládnou, jen se nejedná o pohodovou procházku údolím.
 • Výchozí pozice: parkoviště v Semilech (placené, platba v hotovosti) nebo malé parkoviště zdarma ve Spálově. Pokud pojedete vlakem, nádraží se nachází ve Spálově přímo u začátku stezky, v Semilech vás čeká ještě cca půl hodiny chůze na začátek trasy.
 • Otevírací doba: otevřeno celoročně, ale v zimě může být v některých místech hůře schůdná.
 • Občerstvení se nachází na obou koncích stezky.
 • Mapa: okruh přírodní rezervací Údolí Jizery

Pokud milujete pěší turistiku, nenecht si ujít přírodní rezervaci Údolí Jizery. Přímo podél řeky Jizera vede Riegrova stezka, která vás provede skalnatým údolím, kde o výhledy nebude nouze.

Stezka je v jednom směru dlouhá asi 3,4 kilometrů a najdete jí mezi Semily a obcí Spálov. Na obou stranách se nachází parkoviště, u kterého můžete přímo navázat na stezku.

Doporučuji si udělat okruh – nejprve po Riegrově stezce kolem řeky a zpět se vrátit přes Kamenickou stezku po žluté značce, která vede nad údolím. Trasa je pestrá a zábavná – s visutou lávkou, kamenným tunelem a vyhlídkami na zalesněné údolí.

Hradec Králové

Východní Čechy nejsou jen krásná příroda. Ukrývají taky neméně krásná města a jedním z nich je Hradec Králové.

Srdcem města je Velké náměstí, ze kterého vybíhají dlážděné uličky lemované barevnými měšťanskými domy. Za katedrálou svatého Ducha vykukuje Bílá věž, kterou si určitě nenechte ujít.

Vstupné je nízké a uvnitř vás čeká zajímavá výstava se skleněnou replikou věže. Celá věž je zrekonstruovaná a moderní a ideální i pro ty, kteří se bojí výšek. Nahoru vás sice čeká víc jak 200 schodů, ale ten výhled za to stojí.

Seznamte se s historií regionu v Muzeu východních Čech, kde najdete stálou sbírku a dočasné výstavy. Expozice jsou rozsáhlé, takže po prohlídce muzea přijde vhod odpočinek v Jiráskových nebo Šimkových sadech. V sezóně můžete navštívit Botanickou zahradu.

A kam na jídlo v Hradci Králové? Přímo v centru se nachází restaurace Šatlava. Je trochu dražší, ale vaří výborně.

Hradec Králové / co navštívit ve východních Čechách

Český ráj

V Českém ráji jsme strávili před lety naší první dovolenou ve dvou. A naprosto jsme si ho zamilovali.

Jakmile přijedete do Českého ráje, ruch města a nevzhledné paneláky zůstanou za vámi. Pokud jste viděli film “Jak dostat tatínka do polepšovny”, který se tady natáčel, tak přesně takové to tu je. Malebné vesnice, skály ukryté v hlubokých lesích a zajímavé zříceniny hradů.

co navštívit ve východních Čechách / Hruboskalsko

☞ Více informací: Sepsali jsme samostatný článek s tipy, co navštívit v Českém ráji (včetně mapy a podrobných informací, jak místa navštívit).

Pokud si nejste jistí, zda je Český ráj to pravé pro vás, zde je několik tipů na nejkrásnější místa v Českém ráji.

Skalní město Prachovské skály

Když se řekne Český ráj, většina z nás si vybaví jako první Prachovské skály, které patří mezi nejznámější skalní města v České republice.

Připravte se na krásné výhledy, úzké prolákliny, zajímavé skalní útvary, žebříky a opakované stoupání a klesání.

kam na Broumovsku / Broumovsko výlety / co navštívit na Broumovsku

Praktické informace: U obou vstupů do Prachovských skal se nacházejí placená parkoviště, vstup do skal je taky placený. Na výběr jsou 2 okruhy – kratší o délce 2 km, u kterého vás čeká větší převýšení, a delší okruh, který se dá sjet i kočárkem, ale to nejlepší neuvidíte.

Více informací o Prachovských skalách se dočtete v našem článku o Českém ráji nebo na oficiálních stránkách.

kam na Broumovsku / Broumovsko výlety / co navštívit na Broumovsku

Hrad Kost a údolí Plakánek

Hrad Kost je nádherně zachovalý, gotický hrad, který se tyčí na skalním ostrohu v městečku Podkost. Okolí je protkané nenáročnými stezkami, které vedou údolím kolem skal. Krásná nenáročná procházka.

Na výběr je několik okruhů, díky kterým uvidíte, jak se kdysi na hradě žilo. Je tu dokonce dětský okruh, kdy děti provede hradem princezna.

hrad kost / východní Čechy zajímavosti

Kromě prohlídky si můžete zahrát kuželky, dámu, kuličky nebo si dát ugrilovanou dobrotu ve zdejší restauraci.  

Praktické informace: Placené parkoviště se nachází přímo pod hradem. Zde najdete aktuální informace o otevírací době a vstupném.

☞ Objevte výhodné pobytové balíčky ve východních Čechách.

Zřícenina hradu Trosky

Zřícenina hradu Trosky tvoří dominantu Českého ráje, protože jí máte na dohled z řady míst. Uvidíte na ní dokonce i z Krkonoš. Svým vzhledem připomíná čertovy rohy, protože hrad vybudovali na dvou strmých skalách – na každé z věží se nachází vyhlídky, ze kterých se pokocháte okolím.

Ze samotného hradu se už moc nedochovalo, ale přesto je to krásné místo a jeden z nejoblíbenějších výletů, co navštívit ve východních Čechách.

hrad Trosky / východní Čechy památky

Praktické informace: Hrad se vypíná nad obcí Troskovice. Placené parkoviště se nachází kousek pod hradem. Zde najdete aktuální informace o vstupném a otevírací době.

Hruboskalské skalní město

Hruboskalské skalní město je v Českém ráji naše oblíbené. A pokud přijdete brzy ráno, užijete si ho i v létě jen pro sebe. Později se sem nahrnou davy lidí, takže je u vstupu trochu zmatek. Skalní město je velké, stezky často široké, takže se davy rozptýlí.

Pokocháte se tu stovkami skalních věží a útvarů s výškou až 60 m, na které se vám naskytne nejlepší výhled z několika vyhlídek. Jedná se o nejcennější oblast Českého ráje a ty výhledy jsou opravdu nádherné.

co navštívit ve východních Čechách / Hruboskalsko

Praktické informace: Hruboskalské skalní město je přístupné celoročně zdarma. Placené je pouze parkování, které se nachází přímo u vstupu do skal (kousek dál je malé parkoviště pro ZTP).

Hruboskalským skalním městem vede řada turistických tras, z nichž několik je přístupných i kočárkem. Bez problémů tu strávíte celý den a pořád budete mít co objevovat. A kdo ví, možná při svých toulkách objevíte taky skálu Dračí zub z filmu Jak dostat tatínka do polepšovny. 🙂

Více informací o skalním měste Hrubá skála se dočtete v našem článku o Českém ráji

co navštívit ve východních Čechách / Hruboskalsko

Středověká krčma Dětenice

Středověká krčma Dětenice je místo, kde se zastavil čas a vy se ocitnete v autentické atmosféře středověku. Přeneste se do doby rytířů a šlechty, kdy se v krčmách podávaly bohaté hostiny a zábava neznala mezí.

středověká krčma dětenice

Krčma je stylově zařízena s dřevěným nábytkem, kožešinami a dobovými dekoracemi. Připravte se na večer plný jídla a obsluhu, která s vámi rozhodně nebude jednat v rukavičkách. Je to perfektní zážitek, který jen tak někde nenajdete.

Součástí krčmy je taky útulný hotel, kde se můžete ubytovat. Zde najdete více informací o středověké krčmě Dětenice.

Jičín

A máme tady další krásné městečko ve východních Čechách. Tentokrát se jedná o Jičín, město pohádek, které je známé postavou Rumcajse, loupežníka z lese Řáholce od Václava Čtvrtka.

Jičín / co navštívit ve východních čechách

Projděte si historické jádro, které se rozprostírá kolem Valdštejnovo náměstí a s dětmi si nenechte ujít Rumcajsovu ševčovnu.

Tip: Jen kousek od Valdštejnovo náměstí skvěle vaří v Mexické restauraci, s útulným posezením (a vyžitím pro děti, pokud cestujete rodina).

Ubytování východní Čechy 😴

Hotel TAMMEL – Jičín

Moderní 4* hotel, výborná kuchyně, wellness

K-Triumf Resort

Skvělý hotel, bazén, dětské hřiště, krásný výhled

Zámek Hrádek u Nechanic

Zámek Hrádek u Nechanic působí jako vystřižený z pohádky. Zasazený do malebné krajiny východních Čech zaujme už z dálky svou výrazně červenou fasádou a v našich krajinách nevídanou anglickou novogotikou.

Právě proto je Hrádek u Nechanic oblíbenou lokalitou pro točení filmů a pohádek – právě tady se natáčel Princ a Večernice nebo Tmavomodrý svět.

Pro prohlídce bohatě zdobených interiérů zámků si můžete odpočinout v rozlehlém anglickém parku se vzácnými dřevinami a golfovým hřištěm.

zámek hrádek u nechanic

Praktické informace: Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách. Placené parkoviště s obsluhou se nachází 200 metrů od zámku, stejně tak autobusová zastávka (dostanete se sem přímo z Hradce Králové). Na jídlo můžete zajet do vesnice kousek od zámku, součástí areálu zámku je příjemná kavárna.

Zámek Karlova koruna

Zámek Karlova Koruna, nacházející se v malebném městě Chlumec nad Cidlinou, je jedním z nejkrásnějších barokních zámků v České republice. Dílo slavného italského architekta Giovanniho Santiniho-Aichla, které okamžitě upoutá pozornost svou elegantní běloskvoucí fasádou a bohatě zdobenými interiéry.

Kolem parku se rozprostírá park, kde volně pobíhají pávi a v zadní části se nachází taky konírna.

zámek Karlova Studna Chlumec nad Cidlinou / východní Čechy památky

Praktické informace: Vlakové nádraží v Chlumci nad Cidlinou leží jen pár minut od zámku. Pokud jedete autem, můžete zaparkovat přímo u zámku na bezplatném parkovišti (později může být v sezóně plno, tak je lepší přijet ráno do 10:00). Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách.

Adršpašsko-teplické skály

Přesouváme se na Broumovsko, kde najdete největší celistvé skalní město ve střední Evropě – Adršpašsko-teplické skály. Místo plné bizarních skalních věží a bloků, skalních stěn, hlubokých soutěsek, výklenků a podzemních prostor.

Pamatujete si pohádku Třetí princ, kde princové zůstávají zakletí ve skalách? Tak právě tady se pohádka natáčela.

adršpašsko-teplické skály a broumovsko výlety a co navštívit

Pokud hledáte méně náročnou trasu, vydejte se do Adršpašských skal. Teplické skály jsou vhodné pro ty, kteří si chtějí užít více výhledů, stoupání a náročnější terén.

Obě skalní města jsou nádherná a celé Broumovsko rozhodně stojí za delší návštěvu (za chvíli si ukážeme další místa).

Více informací: Podrobné informace o trasách a více fotografií najdete v našem předchozím článku, co navštívit na Broumovsku.

adršpašsko-teplické skály a broumovsko výlety a co navštívit

Broumovské stěny

V ústraní Adršpašsko-teplických skal se rozprostírá 10 km dlouhý a velmi úzký skalní hřbet – Broumovské stěny. Projděte se kolem četných skalních útvarů a nasajte dokonalý klid, který tu vládne (i když v sezóně tu bývá taky rušno).

slavenské hřiby / kamenné hřiby broumovsko
kamenná brána broumovsko

Při procházkách natrefíte na zajímavé skalní útvary, jako jsou Slavenské hřiby nebo Kamenná brána. Užijte si výhledy, které se vám rozevřou zpoza lesů a navštivte barokní kapličku Hvězda.

Když tu budete, nenechte si ujít nenáročný výlet k nedaleké Ticháčkově kapli, která je doslova ukrytá v lesích, se sytě zelenou fasádou a zdobenými okny.

Ubytování Broumovsko 😴

Skalní mlýn Adršpach – u Adršpašských skal

Útulné ubytování s výbornou kuchyní

Hotel Orlík – u Teplických skal

Moderní hotel s vlastní restaurací

kam na Broumovsku / Broumovsko výlety / co navštívit na Broumovsku

Více informací: Podrobné informace o trasách a více fotografií najdete v našem předchozím článku, co navštívit na Broumovsku.

Babiččino údolí a zámek v Ratibořicích

 • Náročnost: nenáročné a vhodné pro děti a kočárky, ideální výlet na půl dne
 • Výchozí pozice: placené parkoviště u Panského hostince kousek od vstupu nebo parkoviště u nedalekého zámku Ratibořicec, pokud chcete navštívit obě místa. Vlakové nádraží se nachází v České Skalici, odkud vás čeká ještě hodinka cesty kolem řeky po naučné stezce.
 • Cena a otevírací doba: přístupné po celý rok zdarma, vstup na prohlídkový okruh v zámku Ratibořice placený – aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na stránkách zámku Ratibořice.
 • Občerstvení: ano, několik možností k občerstvení a kam zajít na jídlo

Babiččino údolí a zámek v Ratibořicích jsou jako živá pohádka, kde se můžete vrátit v čase a zažít kouzlo dávných dob. Představte si, že procházíte kolem starého mlýna, míjíte sochu Babičky s vnoučaty a v dálce slyšíte šplouchání potoka – ideální místo nejen pro rodiny s dětmi.

Babiččino údolí / co navštívit ve východních čechách

Procházka je nenáročná a vede údolím řeky Úpa mezi Českou skalicí a Havlovicemi. Právě do tohoto údolí Božena Němcová zasadila děj své pohádky “Babička”. Stačí sledovat ukazatele, které vás navedou kolem Starého bělidla, vodního mandlu, Viktorčina splavu a zpět přes Rudrův mlýn. A klidně až k nedalekému zámku Ratibořice.

V létě se můžete osvěžit u Viktorčina splavu nebo si pustit po vodě dřevěnou loďku, které tady za drobný poplatek půjčují.

Babiččino údolí / co navštívit ve východních čechách

Když tu budete, udělejte si výlet na nedalekou dřevěnou rozhlednu v Žernově – dá se dojít Babiččiným údolím asi za 40 minut nebo můžete zaparkovat zdarma přímo u rozhledny. Rozhledna je přístupná celoročně zdarma.

☞ Objevte výhodné pobytové balíčky ve východních Čechách.

Hospic Kuks

Hospic Kuks je jedinečné místo. Nádherný barokní komplex, který v minulosti zahrnoval lázně, zámek, hospital a kostel Nejsvětější Trojice. Na projektu pracovali významní umělci své doby, včetně architekta Giovanniho Battisty Alliprandiho a sochaře Matyáše Bernarda Brauna.

hospic kuks východní čechy výlety

Hlavním účelem hospicu bylo poskytnout péči a útočiště starým, nemocným a chudým lidem. Tady našli nejen zdravotní péči, ale taky duchovní podporu.

Matyáš Bernard Braun vytvořil pro Kuks soubor alegorických soch znázorňujících lidské ctnosti a neřesti. Tyto sochy jsou umístěny na terase před hospicem a patří k vrcholům barokního sochařství v Evropě.

hospic kuks východní čechy výlety

Projděte si nádherné zahrady a navštivte farmaceutické muzeum, které dokumentuje historii lékárenství a medicíny. V muzeu můžete vidět staré lékárenské nádoby, nástroje a historické lékopisy.

Praktické informace: Placené parkoviště se nachází v blízkosti areálu. Hospic Kuks leží na vlakové trase Liberec – Jaroměř. Vystoupit můžete přímo u hospicu (zastávka Kuks). Zde najdete aktuální informace o otevírací době a vstupném.

Safari park Dvůr Králové

Zoo ve Dvoře Králové je místem, kde se vydáte na africké safari, aniž byste opustili Českou republiku. Zoologická zahrada je známá svým rozsáhlým safari parkem, kde můžete vidět zebry, žirafy, lvy a další exotická zvířata v prostředí, které napodobuje jejich přirozené africké biotopy. A co teprve ten adrenalin, když se projíždíte autem přímo mezi zvířaty.

ZOO Dvůr Králové nad Labem / co navštívit ve východních Čechách

Pro děti je tu spousta interaktivních výstav a hřišť, kde se mohou dozvědět něco nového o zvířatech a přírodě. Vezměte foťák, pohodlné boty a připravte se na den plný zážitků.

Praktické informace: Rozlehlé a bezplatné parkoviště leží přímo u zoologické zahrady. Vlakové nádraží se nachází na kraji Dvůr Králové nad Labem – přímo odtud můžete nasednout na autobus do ZOO. Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách.

Zámek Opočno

Zámek Opočno je jako stvořený pro všechny, kdo milují historii, nádhernou architekturu a romantické procházky. Půvabný renesanční zámek s dvoupatrovými arkádami a velkolepým nádvořím se tyčí nad údolím Zlatého potoka, kolem kterého se rozprostírá anglický park.

Prohlídka zámku vás zavede do světa šlechtických sálů a bohatě zdobených pokojů, kde se budete cítit jako ve filmu.

zámek Opočno / východní Čechy památky

Praktické informace: Placené parkoviště leží v centru města, odkud dojdete za pár minut po dlážděné ulici až k zámku. Pokud jedete vlakem, nádraží se nachází asi hodinu chůze od zámku, popř. můžete jet autobusem z nádraží do centra. Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách.

Pro letní osvěžení po prohlídce zámku můžete strávit zbytek dne na zdejším koupališti Broumar.

Nové Město nad Metují

Nové Město nad Metují je malebné městečko, které se pyšní nádherným renesančním náměstím obklopeným historickými domy s podloubími. Celému město dominuje impozantní zámek, obklopený krásnými zahradami s terasami a výhledy na řeku Metuji.

Tím nejlepším je unikátní dřevěný most od slavného slovenského architekta Dušana Jurkoviče, který spojuje zámeckou zahradu s areálem bývalého kláštera. Most je výjimečný svou krásnou dřevěnou konstrukcí a dekorativními prvky, které jsou typické pro Jurkovičův osobitý styl.

Nové Město nad Metují zámek / památky východní Čechy

Praktické informace: Placené parkoviště se nachází přímo u zámku na Husově náměstí. Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách.

Celé staré město kolem Husova náměstí stojí za vidění. Když tu budete, nenechte si ujít taky výhled od zříceniny hradu Výrov, odkud budete mít Nové Město nad Metují jako na dlani.

Chrudim a okolí

Věděli jste, že se Chrudimi přezdívá “Athény východních Čech”? Chrudim má krásně zachovalé historické jádro, kterému dominuje gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie

Až se tu budete procházet mezi renesančními a barokními domy, navštivte Muzeum loutkářských kultur. Tady se dozvíte vše o české loutkářské tradici a zavzpomínáte na typické české pohádky, jako je Spejbl a Hurvínek. Je to skvělé místo pro rodiny s dětmi, kde nechybí herna ani výhled z terasy.

dřevěný kostel svatého Bartoloměje Kočí

Jen kousek od Chrudimi najdete ve vesničce Kočí dřevěný kostel svatého Bartoloměje, který vás doslova přenese do 16. století. Jedná se o jeden z nejlépe dochovaných kostelů svého typu v Česku a zároveň má jeden z nejstarších dochovaných zastřešených mostů v Evropě.

Slatiňany

Jižně od Chrudimi leží malé městečko Slatiňany, které ale ukrývá spoustu zajímavostí. Začněte svou návštěvu na renesančním zámku, za kterým se rozprostírají rozsáhlé zahrady s anglickým parkem.

Slatiňany zámek / co navštívit ve východních Čechách

Národní hřebčín Kladruby nad Labem

Na zámecký park navazuje Národní hřebčín Kladruby nad Labem, který je pro svou hodnotu a historii zapsaný na seznamu UNESCO.

Hřebčín má dvě pobočky – v Kladrubech nad Labem a právě tady, ve Slatiňanech. Obě můžete navštívit v rámci prohlídky a nakouknout do stájí a historických budov. Jedná se o jeden z nejstarších a nejprestižnějších hřebčínů na světě, kde se chovají starokladrubské koně.

národní hřebčín kladruby nad labem

Starokladrubský kůň je jedno z nejstarších evropských plemen koní, vyšlechtěné pro císařský dvůr Habsburků jako kočárový kůň. Tyto koně se vyznačují svou impozantní velikostí, silnou kostrou a klidnou povahou, což je činí ideálními pro ceremoniální účely – vidět je můžete například na královských ceremoniích v Dánsku.

Je vám hřebčín povědomý? Možná si ho pamatujete ze seriálu Dobrá voda, který se tady natáčel.

Kočičí hrádek

Kolem luk, kde se koně pasou, dojdete za necelou půl hodinu lesem ke Kočičímu hrádku. Ten tu vybudovali už v 19. století pro zámecké děti, aby si zde mohli hrát. Místo je volně přístupné.

kočičí hrádek východní čechy slatiňany

Rozhledna Bára

Za necelou půl hodinu dojdete od Kočičího hrádku k dřevěné rozhledně Bára. Rozhledna není nejvyšší, ale přesto odtud uvidíte za dobrého počasí až na Ještěd. Je tu občerstvení, prolejzačky pro děti i ohniště. Pokud máte méně času, kousek od rozhledny je bezplatné parkoviště.

Orlické hory

Když se řekne Orlické hory, většina lidí si představí tichý kout přírody, kde lišky dávají dobrou noc. Orlické hory jsou známé svou nenarušenou přírodou a bohatou historií.

Masarykova chata Orlické hory

Nejlepší místa v Orlických horách, která musíte navštívit:

 • Velká Deštná – Nejvyšší vrchol Orlických hor s moderní rozhlednou, ze které si užijete nádherné výhledy. Nahoru vede několik tras, po kterých se dostanete na vrchol už za hodinu (například od Šerlichu nebo z Luisina údolí, jde to i s kočárkem). Rozhledna je otevřená celoročně zdarma.
 • Vrchol Šerlich – Plochý vrchol ležící přímo na hranici s Polskem, který je velmi snadno dostupný ze sedla Šerlich. Dominantou je Masarykova chata, kam můžete zajít na dobré jídlo.
 • Hřebenovka – Projděte si hřeben Orlických hor po naučné stezce, která vás provede opuštěnými kapličkami, historickými bunkry a vyhlídkami zpoza hustých lesů. Hřebenová trasa začíná v Olešnici v Orlických horách a vede k tvrzi Hanička. Celá trasa je dlouhá 29 km, ale po cestě je několik možností, kde můžete přespat.
Masarykova chata Orlické hory

Hrad Potštejn

Vydejte se do Podorlicka, kde se na kopci tyčí rozsáhlá zřícenina hradu Potštejn. Dokonce jedna z nejrozsáhlejších zřícenin v České republice.

Celé okolí je krásně upravené, pobíhá tu kamerunská koza a průvodkyně vypráví tak, že se ani děti nudit nebudou.

zřícenina hradu potštejn východní čechy

V Potštejně stojí za vidění taky barokní zámek, který se nachází přímo v obci. Hned vedle zámku můžete zajít na výborné místní pivo a jídlo do pivovaru Clock.

Kousek za obcí pak vede odbočka ke zbytkům hradu Velešov. Z hradu moc nezůstalo, ale jsou tu krásné vyhlídky na okolí a Orlické hory.

Praktické informace: Bezplatné parkoviště se nachází kousek pod zříceninou hradu. Pokud jedete vlakem, vlak z Hradce Králové staví asi 20 minut od zříceniny. Zde najdete aktuální informace pro návštěvu hradu Potštejn.

CHKO Železné hory

Železné hory jsou jednou z nejstarších částí České republiky a jejich geologická historie sahá až do starohor, tedy přibližně před 600 miliony let. Oblast je proslulá svým rozmanitým geologickým složením, včetně bohatých ložisek železných rud. Právě tyto železné rudy daly horám jejich jméno.

Oblast je chráněnou krajinnou oblastí a geoparkem UNESCO, což svědčí o jejím výjimečném přírodním a geologickém bohatství.

☞ Objevte výhodné pobytové balíčky ve východních Čechách.

A jaká místa si nenechat v Železných horách ujít?

Přehrada Seč

Nejzajímavějším místem u Sečské přehrady je samotná hráz, kde se nachází menší neplacené parkoviště. Odtud pak můžete vyrazit po zelené značce ke zřícenině hradu Oheb (je to jen kousek lesem). Z té se sice moc nedochovalo, ale výhledy jsou odtud na přehradu nádherné (viz foto níže).

sečská přehrada železné hory

Veselý Kopec

Veselý Kopec je jedním z nejznámějších skanzenů v České republice s tradiční lidovou architekturou. V skanzenu Veselý Kopec najdete různé druhy venkovských staveb, včetně roubených chalup, stodol, mlýnů a kapličky.

Každá budova je pečlivě vybavena dobovým nábytkem a nástroji, které vám přiblíží každodenní život tehdejších obyvatel. Informace o otevírací době a aktualitách najdete na tomto odkaze.

veselý kopec železné hory

Údolí Doubravy

V Údolí Doubravy se vám bude líbit – celou oblastí vede stezka, která je zábavná, neustále se mění a nabízí nádherné výhledy na divoce se řítící řeku Doubravu. Po cestě vás čekají ocelové i kamenné schody a občasné jištění řetězy.

údolí Doubravy soutěska CHKO Železné hory
údolí Doubravy soutěska CHKO Železné hory

Řeka Doubrava si zde vyhloubila rozmanité údolí zahrnující skalní útvary, vyhlídky, peřeje a soutěsku. V České republice nejsou podobné soutěsky časté a tato patří určitě k těm nejzajímavějším.

Více informací: O Údolí Doubravy a dalším zajímavostem, co navštívit v CHKO Žďárské vrchy a okolí najdete více informací v tomto článku (včetně mapy a praktických informací).

údolí Doubravy soutěska CHKO Železné hory

Zámek Častolovice

Pokud hledáte místo, kde se zastavil čas a kde můžete zažít atmosféru pohádkových příběhů, určitě navštivte zámek Častolovice.

Původně středověká tvrz ze 13. století byla později přestavěná na renesanční zámek do současné podoby. Zámek přežil válečná léta, změny režimů a dodnes zůstává jedním z nejkrásnějších a nejzachovalejších zámků v České republice.

zámek častolovice východní čechy

Jakmile překročíte práh zámku Častolovice, ocitnete se v nádherně zachovalých interiérech, plných starožitného nábytku, uměleckých děl a rodinných portrétů. Vrcholem prohlídky je velký rytířský sál s nádhernou kazetovou stropní výzdobou.

Kolem zámku se rozprostírá rozlehlý zámecký park s malým jezerem, minizoo a keři rododendronů a růží. V zámecké kavárně si můžete dopřát skvělou kávu a domácí zákusky.

častolovice zámek

Praktické informace: Přímo u zámku se nachází menší, placené parkoviště s obsluhou. Kousek opodál pak najdete několik bezplatných parkovišť. Častolovice mají taky dobré vlakové napojení na města v okolí včetně Hradce Králové. Zde najdete aktuální informace o otevírací době a vstupném zámku.

Pardubice

Když se řekne Pardubice, mnohým se vybaví slavná Velká pardubická. Toto město ale nabízí mnohem víc než jen dostihy.

Pardubice, ležící na soutoku Labe a Chrudimky, se pyšní nádherným historickým centrem. Nenechte si ujít výstup na Zelenou bránu, kterou uvidíte, jakmile přijdete na Pernštýnské náměstí. Čeká vás hodně schodů, ale ty výhledy vám to vynahradí.

pardubice co navštívit ve východních čechách

Nedaleko centra se nad řekou majestátně tyčí zámek Pardubice, renesanční stavba s bohatou historií a krásnými interiéry.

Při návštěvě Pardubic si nenechte ujít Automatické mlýny, bývalé mlýny a nyní kulturní centrum Pardubic, kde se konají zajímavé akce. Nebo tu můžete jen tak posedět na něco dobrého u vody.

pardubice co navštívit ve východních čechách

A kam zajít v Pardubicích na jídlo? Na výbornou kávu a něco dobrého skočte do Kafe, víno, kokino a na nejlepší nanuky do Nanukárny kousek odtud. Hned vedle je výborná mexická restaurace La Cabaňa s útulným interiérem. Skvěle vaří taky v Nejen DVOREK. Všechna místa jsou snadno dostupná v centru.

☞ Objevte výhodné pobytové balíčky ve východních Čechách.

Hrad Kunětická hora

Hrad Kunětická hora, často přezdívaný “Kuňka”, pochází ze 14. století a jeho strategická poloha ho činila významným obranným bodem. Je vám hrad povědomý? Objevil se totiž v řadě pohádek včetně Rumburaka a Arabely.

Návštěva hradu Kunětická hora je jako cesta zpět časem. Projděte se po hradbách, obdivujte gotickou architekturu a nahlédněte do komnat, kde kdysi žila šlechta.

hrad Kunětická hora / východní Čechy památky

Jedním z největších lákadel hradu je jeho vyhlídka. Z vrcholu věže se vám naskytne fantastický výhled na Pardubice, Hradec Králové a okolní krajinu.

Pokud cestujete s dětmi, navštivte pod hradem Ranč pod Kuňkou s minizoo, hřištěm a občerstvením. Pár minut odtud je pak vzdálené muzeum Perníkové chaloupky, které taky určitě stojí za návštěvu.

Praktické informace: Placené parkoviště se nachází asi 10 minut pod hradem. Autobusy z Hradce Králové a Pardubic staví kousek od hradu. Zde najdete aktuální informace o otevírací době a vstupném hradu Kunětická hora.

Peklo Čertovina

Ve východních Čechách objevíte místo, které je tak horké, že by se vám tady možná uvařil čaj… pokud byste tam měli odvahu vstoupit! Vítejte v Čertovině, nejblíže, co se k peklu dostanete, aniž byste museli porušit žádné z deseti přikázání.

Peklo Čertovina

Peklo Čertovina je unikátní místo s čertovskou tematikou, které je vyladěné do posledního detailu. A to už od parkoviště, od kterého vás doprovází naučná stezka se zajímavostmi, záludnými otázkami a vyřezávanými postavičkami.

Peklo Čertovina si můžete užít hned několikrát:

 • Vydejte se do čertovského podsvětí a užijte si prohlídku s čerty, kteří vás vezmou napříč peklem a zabaví čertím vystoupením. A vůbec to není zábava jen pro děti! Naopak dospělí si prohlídku užijí možná ještě víc než děti. (Nutná rezervace předem).
Peklo Čertovina

Přehrada Les Království

Východní Čechy ukrývají tu nejkrásnější přehradu v Česku, která se svými věžemi působí jako z pohádky. Jmenuje se Les Království a nachází se nedaleko Dvora Králové nad Labem.

Praktické informace: Hráz je průjezdná a po obou stranách se nacházejí chodníky, ze kterých si můžete prohlédnout okolí. Jsou tu bezplatná parkoviště a občerstvení ve Štěrbově vile nad přehradou (s venkovním posezením a dětským hřištěm).

Les Království / zajímavosti východní Čechy

Zámek Nové Hrady

Zámek Nové Hrady je nádherný rokokový zámek postavený francouzským hrabětem, často přezdívaný “Malý Schönbrunn” nebo “České Versailles”. A je to znát – francouzská elegance a půvab tu čiší z každého koutu.

Interiéry jsou krásně udržované a bohatě zdobené. Co nás ale ohromilo ještě víc je zámecká zahrada, která láká k procházkám mezi květinami a zelení. Po upravených cestičkách dojdete až k bludišti a Muzeu motokol a Galerii klobouků, které jsou součástí vstupného do areálu.

zámek nové hrady východní čechy kam na výlet

Praktické informace: Bezplatné parkoviště se nachází po pravé straně od vstupu do zámku. Není velké, takže pokud přijdete později, můžete zaparkovat u obecního úřadu. Aktuální informace o vstupném a otevírací době zámku najdete na oficiálních stránkách.

Zámek Nové Hrady je v soukromém vlastnictví a majitelé věnují hodně času jeho udržování a rekonstrukci. Z toho důvodu se vybírá vstupné taky do zahrad, ale určitě litovat nebudete, protože zahrady sami o sobě stojí za návštěvu.

Ubytování východní Čechy 😴

Penzion U Zběhlíka – Svitavy

Útulné ubytování a výborné jídlo oceněné z Ano, šéfe!

Primátor Camping Resort – Litomyšl

Moderní chatky s kompletním zázemím

Přírodní rezervace Maštale

Maštale jsou přírodní rezervací, která je známá svými pískovcovými skalními útvary, roklemi a jeskyněmi. Oblast je protkaní sítí značených turistických stezek různých obtížností.

Toulovcovy Maštale jsou opředeny legendami a tajemstvím. Jedna z nejznámějších pověstí vypráví o loupeživém rytíři Vavřinci Toulovcovi, který se prý skrýval v těchto skalních útvarech a ukrýval zde svůj poklad.

Praktické informace: Maštale jsou přístupné zdarma po celý rok. Skvělou výchozí pozici pro prozkoumání přírodní rezervace má placené parkoviště Vranice. Zdarma můžete zaparkovat ve Budislavi, Proseči nebo Boru u Skutče.

Litomyšl

Litomyšl, perla východních Čech, je město, které oslní svou architekturou, historií a kulturou. A právem patří mezi nejkrásnější města v Česku.

Dominantou Litomyšle je renesanční zámek, zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO, který je známý svým sgrafitovým ztvárněním a jako rodiště skladatele Bedřicha Smetany.

litomyšl

Malebné historické náměstí lemují barokními a renesančními domy s fasádami v pastelových barvách, kde sídlí kavárny a obchody, které přidávají městu na živosti.

Projděte si klášterní zahradu a užijte si výhled z terasy místního kostela. Pokud máte rádi památky, Litomyšl by vám určitě neměla uniknout.

litomyšl

Králický Sněžník

Seznam s místy, co navštívit ve východních Čechách, zakončíme třetím nejvyšším pohořím u nás – Králickým Sněžníkem, který leží u hranic s Polskem.

Středobodem Králického Sněžníku je Dolní Morava, kde si užijete zábavu a dobrodružství hned na několika atrakcích. Projděte se po nejdelším visutém mostě na světě Sky Bridge 721 nebo si užijte fantastické výhledy na Stezce v oblacích.

sky bridge 721 dolní morava / co navštívit ve východních čechách

Láká vás adrenalin? Vydejte se do největšího lanového parku v Česku s dobrodružnou věží a obří houpačkou. A nudit se tu nebudou ani děti v dětském parku Amálka nebo Mamutíkově vodním parku.

stezka v oblacích dolní morava

Nenechte si ujít výšlap na Králický Sněžník, nejvyšší vrchol pohoří. Nahoru vás sice čeká 4 hodinová túra z Horní Moravy, ale stojí to za to. Vezměte si s sebou dostatek vody a jídla, protože poslední horská chata se nachází v nadmořské výšce 899 metrů. A odtud je to ještě pořádný kus nahoru.

Po cestě budete míjet taky symbolickou sochu slůněte a pramen Moravy.

☞ Objevte výhodné pobytové balíčky ve východních Čechách.

socha slůněte cestou na Kralický Sněžník

Kde se ubytovat ve východních Čechách

Širokou nabídku pobytů mají zde, od pobytů s wellness nebo polopenzí po ubytování pro rodiny s dětmi. Na výběr jsou taky adrenalinové zážitky nebo poukazy na atrakce v okolí.

Toto byly naše tipy na výlety, památky a zajímavosti, co navštívit ve východních Čechách. Máte dotaz? Dejte vědět v komentáři níže nebo se podělte o své tipy na výlety. Šťastnou cestu!

Více informací o východních Čechách

VÝCHODNÍ ČECHY: Podívejte se na více než 30 tipů, co navštívit v Krkonoších. Nenechte si ujít taky nádherné Broumovsko, které ukrývá Adršpašsko-teplické skály a Broumovské stěny. Zde jsou naše tipy, co navštívit v Českém ráji.

Na pomezí východních Čech a Vysočiny se nachází malebné Žďárské vrchy.

DALŠÍ INSPIRACE: Zde je itinerář, jak si užít 2 dny v Praze. Nebo si udělejte výlet za vínem, přírodou a výhledy do Mikulova a Pálavy na jižní Moravě.

Zde najdete ještě více tipů, kam se vydat na výlet nebo dovolenou v České republice.

Další tipy na výlety v České republice

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *