65 tipů na výlety a zajímavosti, co navštívit v severních Čechách

Co navštívit v severních Čechách? Podívejte se na našich 65 tipů na výlety, památky a nejkrásnější místa pro severní Čechy.

Obsah
 1. Severní Čechy
 2. Výlety, památky a zajímavosti ve severních Čechách – mapa
 3. Nejlepší tipy na výlety, co navštívit v severních Čechách
 4. Více informací o severních Čechách
 5. Další tipy na výlety v České republice

Severní Čechy

Severní Čechy, to jsou pískovcové skály, jeskyně, hory, stovky zřícenin hradů, pozůstatky vulkanické činnosti a nespočet vyhlídek.

Patří sem Krušné hory, České středohoří, Lužické a Jizerské hory, národní park České Švýcarsko, ale i část Máchova kraje a Českého ráje.

Objevte krásné zámky a hrady (Ploskovice, Roudnice nad Labem, Helfenburk), vylezte na ikonickou horu Řím nebo si projděte krásné Litoměřice.

V severních Čechách je toho spousta k objevování a dnes si ukážeme část toho nejlepšího, co navštívit v severních Čechách.

Výlety, památky a zajímavosti ve severních Čechách – mapa

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu pro severní Čechy s tipy na výlety, co navštívit. Kliknutím do levé horní části mapy uvidíte samostatné vrstvy s vyznačenými místy. Můžete skrýt a zobrazit různé vrstvy nebo kliknutím na ikony na mapě zobrazit názvy míst, která zmiňuji v průvodci o nejkrásnějších místech v severních Čechách. Pokud si chcete mapu uložit, označte ji hvězdičkou. Poté se vám uloží mezi Google mapy a můžete si jí kdykoliv načíst v mobilu nebo počítači. Pro větší verzi mapy klikněte na ikonu v pravém horním rohu.  

Nejlepší tipy na výlety, co navštívit v severních Čechách

Krušné hory

Jako první přicházejí na řadu Krušné hory, které se rozprostírají na území západních a severních Čech.

Teď si uvedeme některé z tipů na výlety v té části Krušných hor, která spadá do severních Čech. Pokud se chcete dozvědět o Krušných horách víc, čtěte našeho podrobného průvodce Krušnými horami.

Hornická krajina na vrchu Mědník

Vrch Mědník najdete na kraji obce Měděnec v nadmořské výšce 910 metrů. Je to zdejší dominanta, kde sídlí 2 bývalé štoly – štola Země zaslíbená a štola Marie Pomocné.

co navštívit v severních Čechách / tipy na výlety v severních Čechách

Štola Země zaslíbená je zavřená, ale do štoly Marie Pomocné nakouknout můžete od května do října v čase 11:00-17:00. Prohlídka zabere hodinku a sraz je u infocentra v Měděnci.

Upozornění: V roce 2022 byla štola Marie Pomocné předčasně uzavřená – před návštěvou raději zkontrolujte aktuální informace.

I bez návštěvy štoly se ale jedná o pěkný, nenáročný výlet s úžasnými výhledy.

Naučná stezka Po stopách horníků a hornická oblast Krupka

Představíme si další místo s pozůstatky důlní činnosti. To je totiž důvod, proč byla některá místa v Krušných horách zapsaná na seznam UNESCO.

Naučná stezka Po stopách horníků vás provede okolím obce Krupka a Komáří vížkou. Skládá se z kratšího a delšího okruhu.

Kratší je značený zelenými symboly kladívek a má délku 4,5 km. Delší poznáte podle červených symbolů kladívek a je dlouhý 10,5 km (vede přes Komáří vížku).

Komáří vížka Krupka / tipy na výlety severní Čechy

Doporučuji delší okruh přes Komáří vížku, odkud jsou krásné výhledy (alternativou je vyjet nahoru lanovkou a sejít dolů).

Terén je lesnatý se značným převýšením. Po cestě vás čeká 13 tabulí, kde se seznámíte s dějinami dolování, místní faunou a flórou a geologickými poměry.

Velký Špičák

Vrchol Velký Špičák leží mezi obcemi Kovářská a Kryštofovy Hamry nedaleko přehrady Přísečnice. Z nadmořské výšky 965 metrů získáte skvělý výhled na okolí.

vrcholy Krušné hory / severní Čechy výlety

Hrad Hasištejn

Nad obcí Místo se uprostřed krušnohorských lesů ukrývá gotická a zachovalá zřícenina hradu Hasištejn.

hrad Hasištejn Krušné hory

Aktuální informace o vstupném a otevírací době čtěte na oficiálních stránkách.

Geopark a arboretum Lesná v Krušných horách

Perfektní místo pro děti. Vzdělávací a rekreační areál Lesná, kde se děti zabaví na hřišti. Navíc je tu arboretum s 65 stromy a geopark včetně popisných cedulek.

Geopark a arboretum Lesná v Krušných horách / severní Čechy zajímavosti

Areál je přístupný celoročně zdarma.

Můžete odtud vyrazit do okolí po jedné z turistických tras nebo navštívit Krušnohorský lidový dům v Lesné, kde uvidíte typickou krušnohorskou světničku.

Krušnohorský lidový dům, zdroj: Muzeum Lesná

Čtěte více tipů na výlety a turistické trasy v Krušných horách.

Rozhledna Kryry

Cihlová Schillerova rozhledna Kryry vás zaujme svým vzhledem. Na vyhlídkovou plošinu musíte zdolat 122 schodů, ale odměnou vám budou skvělé výhledy na Doupovské hory, České středohoří a Krušné hory.

co navštívit v severních Čechách / rozhledna Kryry / severní Čechy výlety

Vstupné na rozhlednu Kryry je 10 Kč (leden 2023). Otevřeno je od května do konce října každý víkend a svátky od 12:00 do 16:00.

Zámek Valeč

Výlet na Schillerovu rozhlednu můžete spojit s návštěvou barokního zámku Valeč, u kterého se rozprostírá krásná zahrada. Vedle zámku je majestátní kostel Nejsvětější trojice a za zámeckou zahradou iluzivní brány.

cesta k zámku – zámecký skleník po levé straně

Zámek Krásný Dvůr

Barokní zámek Krásný Dvůr byl dříve sídlem známého rodu Černínů. Navazuje na něj unikátní krajinářský park, který je v Čechách nejstarším parkem tohoto typu. Má rozlohu 100 hektarů a najdete v něm spoustu romantických staveb (nenechte si ujít Gotický templ).

Gotický templ v zámeckém parku u zámku Krásný dvůr, zdroj: Czeva

Hřebenovka Oblík-Srdov-Brník

Oblík-Srdov-Brník jsou tři vrcholy vulkanického původu, které dohromady tvoří velmi oblíbenou hřebenovku v Českém středohoří nedaleko Loun.

co navštívit v severních Čechách?
výhled z vrcholu Brník na Srdov a Oblík

Doporučujeme vyrazit od rozhledny Stříbrník kolem Dobroměřického rybníka. Trasa je sice delší než z vesničky Mnichov, ale o to zajímavější. Přes vrchol Oblík pak pokračujete na vrcholy Srdov a Brník.

Vrchol Milá

V Českém středohoří ještě zůstaneme. Dalším oblíbeným výletním místem s krásným výhledem je skalnatý čedičový vrchol Milá.

výlety severní Čechy
výhled z vrchol Milá – zleva hřebenovka Brník-Srdov-Oblík a vpravo další oblíbený vrchol Raná, v popředí chráněný hlaváček jarní

Milá stojí za návštěvu po celý rok, ale pokud vám to vyjde, vyrazte sem na jaře. Cesta na vrchol je jako procházka botanickou zahradou.

Na vrchol se dostanete z obcí Milá nebo Bělušice.

Lipská hora a vrchol Oltářík

Lipská hora je 698 m vysoký skalnatý trachytovitý vrchol v jihozápadní části Českého středohoří.

výhled z vrcholu Lipská hora / tipy na výlety v severních Čechách
výhled z vrcholu Lipská hora

Nedaleko odtud se nachází další oblíbený kopec s názvem Oltářík se zříceninou přímo na svém vrcholu.

Hrady ale nejsou v Českém středohoří žádnou raritou a právě to je důvod, proč se Českému středohoří přezdívá Země hradů.

Nejkratší trasa na Lipskou horu vede ze Lhoty, odkud vyrazíte po červené stezce Zemí hradů. Pokud budete chtít spojit Lipskou horu a vrchol Oltářík do jednoho výletu, z Lipské hory se vrátíte zpět do Lhoty a dáte se po červené v opačném směru.

Vrchol Milešovka

Milešovka je se svými 837 m nejvyšším bodem Českého středohoří. Spolu s Řípem je taky jedním z nejoblíbenějších, takže se připravte na davy turistů.

co navštívit v severních Čechách?
Pohled na Milešovku

Na vrcholu se nachází taky občerstvení a rozhledna.

Na Milešovku vede hned několik tras – nejkratší trasy začínají ve vesnicích Bílka a Černčice.

Zřícenina hradu Košťálov a Borečský vrch

Další dva vrcholy nedaleko Lovosic v Českém středohoří, které můžete spojit do jednoho výletu (pěšky se nachází jen hodinu a půl od sebe).

Zřícenina hradu Košťálov leží na vysoké čedičové skále kopce Košťál v nadmořské výšce 481 m. Je volně přístupná.

zřícenina hradu Košťálov / zajímavosti severní Čechy

Borečský vrch (449 m) je velmi oblíbené výletní místo. Jeho zvláštností jsou četné pukliny (viz obr.), z nichž se v zimě kouří.

co navštívit v severních Čechách?

Ústí nad Labem a hrad Střekov

Ústí nad Labem se rozprostírá v údolí řeky Labe. Díky tomu se tu nachází několik vyhlídek s nádhernými výhledy – Střekovská vyhlídka, Mariánská skála, vyhlídka Františka Málka, Humboldtova vyhlídka, hotel Větruše nebo kousek od Ústí vrchol Vysoký Ostrý.

Výhled z Mariiny skály Ústí nad Labem
Výhled z Mariiny skály

Hrad Střekov uvidíte na trachytovité skále na pravém břehu řeky Labe. Jedná se o zříceninu, která je ale velmi dobře zachovalá. Výhledy jsou odtud nádherné.

Prohlídky probíhají individuálně nebo s průvodcem. Zaparkovat můžete kousek pod hradem.

S dětmi navštivte v Ústí nad Labem místní ZOO, která se rozprostírá v kopci nad údolím.

hrad Střekov Ústí nad Labem
Hrad Střekov

Tiské stěny

Tiské stěny jsou pískovcové skalní město v CHKO Labské pískovce, kde se natáčely Letopisy Narnie. Můžete si projít menší nebo větší okruh. Vstupné je 50 Kč (podzim 2022). Tiské stěny jsou v létě a za hezkého počasí hojně navštěvované. Mimo sezónu tu ale můžete být zcela sami.

Tiské stěny / CHKO Labské pískovce

Nedaleko odtud se nachází ještě Rájecké skály a Ostrovské skály. Oboje jsou volně přístupné. Dojdete k nim i od Tiských stěn, ale pak už počítejte s celodenním výletem.

Děčínský Sněžník

Děčínský Sněžník je při své výšce 723 m. n. m. nejvyšší stolovou horou v České republice. Díky tomu odtud budete mít chráněnou oblast Labských pískovců jako na dlani. Přezdívá se mu Větrné lázně, protože vás tu ovanou proudy až od Severního moře.

Přes Děčínský Sněžník si můžete udělat okružní trasu. Jedna část trasy je dobře sjízdná i s kočárkem.

Děčínský Sněžník / zajímavosti severní Čechy

Děčín

Děčín se nachází na pomezí Českého středohoří a Labských pískovců. Nádherná příroda ho tak doslova obklopuje. V okolí se nachází rozhledny Zlatý Chlum, Sokolí vrch nebo už zmíněný Děčínský Sněžník.

Přímo z Děčína vede naučná stezka Kaňon Labe nad údolím Labe. Po cestě si užijete nádherné výhledy z vyhlídek Labská stráň nebo Růžová vyhlídka. Můžete dojít až k vyhlídce Belveder na kraji Českého Švýcarska (10 km).

vyhlídka Belveder

Zelená turistická značka vás pak zavede ke skalnímu útvaru Slunečná brána, kolem kterého se rozprostírá menší skalní město.

V Děčíně se nachází ZOO s podmořským světem a krásný zámek na skalním ostrohu přímo u řeky. Jeho součástí je taky zahrada plná růží s dalším krásným výhledem.

A když jsme u krásných výhledů, nemůžu zapomenout na Pastýřskou stěnu na druhé straně Labe (kousek od ZOO). Místní by nejspíš potvrdili, že výhled je odtud nejhezčí.

nejkrásnější místa severních Čech / Pastýřská stěna Děčín
výhled z Pastýřské stěny

Zámecký komplex Benešov nad Ploučnicí

Zámecký komplex Benešov nad Ploučnicí u Děčína se řadí mezi nejvýznamnější památky v Česku, protože je jedinečnou ukázkou tzv. saské renesance. Celé historické jádro kolem náměstí Míru a zámku je městskou památkovou rezervací.

nejkrásnější místa severních Čech
Zámek Benešov nad Ploučnicí, zdroj

Pokud vyrazíte z náměstí Míru po žluté turistické značce, dojdete za necelou půl hodinu na Ploučnickou vyhlídku s altánem, odkud budete mít celé městečko jako na dlani.

České Švýcarsko

České Švýcarsko má spoustu nádherných míst, která stojí za vidění. Podrobný popis výletů a turistických tras v Českém Švýcarsku najdete v samostatném článku.

Pravčická brána a výletní zámeček Sokolí hnízdo

Pravčická brána je první místo, které se každému nejspíš vybaví při pomyšlení na České Švýcarsko. Ikonický skalní útvar, který rozhodně stojí za výšlap.

nejkrásnější místa v Českém Švýcarsku

Místní skále přezdívají Pravčárna. Jedná se o největší skalní bránu v Evropě z pískovce. Aby ne. Její rozměry jsou na šířku 26,5 m a na výšku 16 m. Když pod ní stojíte, zdá se ještě větší. V roce 2009 se dokonce umístila mezi 71 semifinalistů o 7 přírodních divů světa.

nejkrásnější místa v Českém Švýcarsku
Sokolí hnízdo

Pod Pravčickou bránou je ukotvený ve skalách zámeček Sokolí hnízdo, který je vstupní branou k bráně a vyhlídkám po levé straně.

Edmundova a Divoká soutěska

Upozornění: V roce 2023 (leden) zatím uzavřené po velkém požáru.

Známé soutěsky na řece Kamenici mezi Hřenskem a Mezní Loukou. Klidnější Edmundova soutěska a Divoká soutěska, která začíná hned za Edmundovou.

Soutěsky jsou z části schůdné po pěší trase a v nepřístupných místech sjízdné na člunech s výkladem.

soutěsky Kamenice
soutěsky Kamenice

Skalní hrad Šaunštejn

I když ze skalního hradu Šaunštejn moc nezůstalo, stojí rozhodně za návštěvu kvůli nádherným výhledům. Místo je celoročně volně přístupné a vhodné pro ty, co se nebojí výšek.

Jen kousek odtud najdete v lese skalní útvar Malá Pravčická brána. Čtěte více o obou místech v samostatném článku.

skalní hrad Šaunštejn / severní čechy výlety

Malá Pravčická brána

Malá Pravčická brána je menší verzí slavné Pravčické brány. Nachází se ukrytá v lesích nedaleko skalního hradu Šaunštejn.

Malá Pravčická brána má na šířku 3,3 metrů a na výšku 2,3 metrů. Je celoročně volně přístupná.

Malá Pravčická brána / severní čechy nejkrásnější místa a co navštívit

Mariina vyhlídka – Jetřichovické vyhlídky

Mariina vyhlídka je pískovcový skalnatý kopec s dřevěnou vyhlídkou přímo na vrcholu. Za hezkého počasí sem proudí davy lidí, proto je lepší přijít brzy ráno nebo naopak v podvečer.

výhled z Mariiny vyhlídky na Jetřichovické stěny / severní Čechy výlety a zajímavosti
výhled z Mariiny vyhlídky na Jetřichovické stěny

Můžete odtud pokračovat dál po NS Jetřichovické stěny přes Vilemíninu stěnu a Rudolfův kámen, což jsou další vyhlídková místa. Má oblíbená trasa, kde rozhodně nebudete mít o výhledy nouzi. Více se o trase dočtete v samostatném článku o Jetřichovických vyhlídkách.

Dolský mlýn

Je vám Dolský mlýn povědomý? Možná si ho pamatujete z pohádky Pyšná princezna.

severní Čechy nejkrásnější místa

Dolský mlýn je oblíbená zřícenina starobylého mlýna ze 16. století. Leží na soutoku řek Jetřichovická Bělá a Kamenice. Můžete sem zajít kdykoliv během roku a dostanete se sem i s kočárkem (z Jetřichovic, ne z Vysoké Lípy).

Rozhledna Růženka

Rozhledna Růženka se dostala do povědomí díky svému neobvyklému tvaru. Mně například připomíná plynovou masku.

Rozhlednu otevřeli teprve v roce 2018, ale stala se brzy oblíbeným výletním bodem. Nejen díky svému vzhledu, ale taky kvůli výhledům, které jsou odtud parádní (i přesto, že je rozhledna relativně nízká).

rozhledna Růženka / co navštívit v severních Čechách

Vyhlídka Belvedér

O vyhlídce Belvedér už dnes byla řeč v souvislosti se zajímavými místy v okolí Děčína. Další možností, jak se dostat k vyhlídce Belvedér, je jednoduše přijet autem téměř k vyhlídce.

Z vyhlídky Belvedér budete mít nádherný výhled na kaňon Labe.

Čtěte více tipů na výlety a turistické trasy v Českém Švýcarsku.

Brána Čech (Porta Bohemica)

Přesouváme se opět do Českého středohoří. Na jeho kraji leží mezi obcemi Dolní Zálezly a Malé Žernoseky kaňonovité údolí kolem řeky Labe známé jako Porta Bohemica.

Stačí si vyšlápnout nad údolí a vybrat si jednu z vyhlídek, kterých je tu hned několik. Po pravé i levé straně údolí.

Porta Bohemica severní Čechy zajímavosti

Litoměřice

Litoměřice jsou jedním z nejkrásnějších měst v severních Čechách. Mají historické centrum, které je obklopené gotickými hradbami.

Mírové náměstí v Litoměřicích
Mírové náměstí v Litoměřicích

Nedaleko Litoměřic můžete vystoupat na vrch Radobýl, který je chráněný kvůli ukázce sloupcového rozpadu čediče. Navíc jsou odtud krásné výhledy.

Pár kilometrů od Litoměřic se nachází pevnost a památník Terezín.

Zámek Ploskovice

Zámek Ploskovice leží nedaleko Litoměřic a určitě byste ho neměli při návštěvě severních Čech vynechat. Za nás jeden z nejhezčích zámků. Součástí je i rozlehlý park, kde při troše štěstí natrefíte na pávy.

zámek Ploskovice / severní Čechy výlety

Zámek Libochovice

Krásný, raně barokní zámek Libochovice se zámeckou zahradou plnou květin a volně pobíhajícími pávi. Zámek je zároveň místem narození lékaře Jana Evangelisty Purkyně.

zámek Libochovice / severní čechy výlety

Zřícenina hradu Hazmburk

Český ráj má Trosky a České středohoří Hazmburk, jehož dvě věže jsou taky viditelné už z dálky. Jedná se o gotickou zříceninu na čedičovém masivu, ze které je nádherný výhled na České středohoří.

zřícenina hradu Hazmburk / severní Čechy výlety

Vrchol Říp

V Českém středohoří jsou krásnější kopce, než je Říp. Žádný z nich ale nesymbolizuje pro Česko to, co symbolizuje Říp. Na jeho vrchu se nachází rotunda sv. Jiří a sv. Vojtěcha. Pokud půjdete za ní, dojdete k vyhlídkám.

Říp / severní čechy zajímavosti
Zdroj: Benfoto

Na kopec vede hned několik značených turistických tras. Při cestě si užijete pěkné výhledy do okolí. Že je to tu občas jako na Václaváku, je asi všem jasné :).

Zámek Roudnice nad Labem

Výlet na Říp rozhodně není na celý den. Můžete ho spojit s návštěvou barokního zámku v Roudnici nad Labem, který byl dříve sídlem rodu Lobkowiczů.

Roudnice nad Labem / severní čechy památky

Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách.

Úštěk

V Úštěku najdete nejmenší městskou památkou zónu u nás. Tvoří jí dochované gotické domy. Od náměstí si zajděte dál do Kamenné ulice, kde uvidíte unikátní ptačí domky a synagogu.

nejkrásnější místa severních Čech / Ptačí domky v Úštěku
Ptačí domky v Úštěku

Panská skála

Panská skála u Kamenického Šenova je nejznámějším čedičovým útvarem v České republice. Natáčela se tady Pyšná princezna. Svým tvarem připomíná kamenné varhany, proto nese přezdívku Varhany.

nejkrásnější místa severních Čech

Zřícenina hradu Helfenburk (Hrádek)

Návštěvu Úštěku můžete spojit s nedalekou zříceninou hradu Helfenburk. Ta je přístupná celoročně (vstupné je dobrovolné). Můžete si prohlédnout zbytky hradu, opéct buřta a o víkendech a svátcích vystoupat na věž (jindy přístupná není).

Zřícenina hradu Helfenburk, zdroj: karelj

CHKO Kokořínsko – Máchův kraj

Severní Čechy zaujímají i část chráněné oblasti Kokořínsko – Máchův kraj, který ukrývá skalní útvary a krásné vyhlídky.

Ať si vyberete jakoukoliv turistickou trasu, vždy na nějaký pěkný výletní bod natrefíte.

Máchovo jezero a zřícenina hradu Jestřebí

Máchovo jezero je oblíbenou rekreační oblastí. Můžete si užít vodní radovánky nebo vyrazit po jedné z turistických a cyklistických tras v okolí.

Máchovo jezero, zdroj: Jan Polák

Nedaleko Máchova jezera se nachází zřícenina hradu Jestřebí, kam se dostanete po Máchově cestě (červeně značená). Můžete vyrazit na celodenní výlet přímo od jezera nebo dojet až do vesničky Jestřebí, odkud už máte zříceninu na dosah.

Hrad Bezděz

Rozsáhlou zříceninu gotického hradu Bezděz najdete na vrchu Bezděz u Máchova jezera. Hrad nechal postavit Přemysl Otakar II.

Zřícenina hradu Bezděz, zdroj: LaSo

Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách.

Pavlínino údolí

Pavlínino údolí je nedotčené údolí kolem říčky Chřibská Kamenice. Údolí je dlouhé 3,5 km a dá se projít jen část z něj.

Chřibská Kamenice je domovem několika vzácných druhů rostlin a živočichů. Zahlédnout tu můžete dokonce lososa obecného, kterého se sem podařilo po letech navrátit.

Pavlínino údolí / severní Čechy výlety

Rozhledna Luž

Rozhledna Luž se nachází přímo na hranicích s Německem, na pomezí Žitavských a Lužických hor. Není vysoká, ale výhledy jsou z ní úžasné na všechny strany.

Rozhledna Luž je volně přístupná a dostanete se sem po červeně značené turistické značce z osady Horní Světla (obec Mařenice).

Skalní hrad Sloup v Čechách a Svojkovské skály

Skalní hrad Sloup v Čechách je oblíbeným výletním místem. Určitě si odtud udělejte okruh Sloupským skalním městem, kde natrefíte na řadu vyhlídek a rozhlednu Na Stráži.

Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách.

skalní hrad Sloup v Čechách / zajímavosti severní Čechy

Po značených trasách můžete odbočit až ke Svojkovským skalám (popř. popojet kousek dál a zaparkovat v obci Svojkov). Uvidíte tady zříceninu hradu Svojkov, další vyhlídky a symbolický hřbitov horolezců neboli Modlivý důl.

Modlivý důl (zdroj: Prazak)

Hrad Grabštejn a Popova skála

Renesanční hrad Grabštejn najdete nedaleko Hrádku nad Nisou v obci Grabštejn. Součástí prohlídky je taky krásně zdobená kaple. Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách.

Výlet můžete spojit s výstupem na Popovu skálu, skalnatou vyhlídku na vrchu Popova skála (565 m) jižně od Hrádku nad Nisou. Nejkratší trasa začíná v Dolním Sedle a vede po zelené turistické značce a následně po modré až na Popovu skálu.

Popova skála severní Čechy výlety

Rozhledna Ještěd

Jedna z nejznámějších rozhleden v Česku. Ještěd najdete v nadmořské výšce 1 012 m na vrchu Ještěd nedaleko Liberce. Trasa na Ještěd je krátká a zvládnete jí i s kočárkem.

co navštívit v severních Čechách / Ještěd u Liberce

Liberec

Liberec je největším městem v severních Čechách. Kromě toho má krásné historické centrum, které se rozprostírá kolem nám. Dr. E. Beneše s monumentální radnicí.

Radnice na náměstí Dr. E. Beneše v Liberci / severní Čechy památky
Radnice na náměstí Dr. E. Beneše v Liberci

V Liberci můžete navštívit mimo jiné zámek se zámeckým parkem, ZOO, botanickou zahradu nebo jednu z vyhlídek a rozhleden, kterých je v okolí celá řada (rozhledna Liberecká výšina, Císařský kámen a další).

Zřícenina hradu Ralsko

Zříceninu hradu Ralsko najdete na stejnojmenné vrcholu. Je odtud krásný výhled do okolí.

Zřícenina hradu Ralsko, zdroj: Jiří Kozměr

Maloskalsko v Českém ráji

Do severních Čech spadá i část Českého ráje – oblast Maloskalsko. Které místa si nenechat ujít na Maloskalsku?

Besedické skály – skalní město Kalich

Skalní město Kalich (Besedické skály) není tak známé jako Prachovské skály nebo Hruboskalsko, ale taky stojí určitě za vidění. Výhodou je, že tu není tolik lidí (i když za hezkého počasí je tu tak plno).

Husníkovo vyhlídka v Besedických skalách

K Besedickým skalám dojdete z obce Besedice po červeně značené turistické značce, na kterou po chvíli navazuje naučná stezka Besedickými skalami.

Čeká vás okruh s celou řadou vyhlídek. Určitě si nenechte ujít výhled z vrchu Sokol (562 m), odkud vás čeká nádherný výhled na Suché skály.

Suché skály

Suché skály jsou oblíbeným místem pro horolezce. Pokud se vám líbí Dolomity, neměli by vám Suché skály alias české Dolomity uniknout.

Zřícenina skalního hradu Vranov

Skalní hrad Vranov neboli Pantheon je největším skalním hradem v Česku. Tyčí se na skalním bradle nad řekou Jizera v obci Malá Skála. Určitě ho nepřehlédnete.

Zřícenina hradu Frýdštejn

Zřícenina hradu Frýdštejn se nachází jen kousek od skalního hradu Vranov. Dominantou hradu je vysoká hradní věž, ze které budete mít okolí jako na dlani.

Čtěte více tipů na výlety v Českém ráji.

  Hrad a zámek Frýdlant

  Hrad a zámek Frýdlant je rozlehlý komplex, který se skládá z renesančního zámku a středověkého hradu. Byl prvním hradním muzeem ve střední Evropě.

  co navštívit v severních Čechách

  Rozhledna Tanvaldský Špičák a skalní vyhlídka Špičák

  Přesouváme se do Jizerských hor, kde najdete nespočet turistických tras a hřebenových cest.

  Rozhledna Tanvaldský Špičák s vyhlídkou leží na vrcholu Špičák v nadmořské výšce 810 m. Dostanete se sem z několika obcí v okolí po modré nebo zelené turistické značce. Přímo u rozhledny se můžete občerstvit nebo vyrazit s kolem na bikepark Tanvaldský Špičák.

  Tanvaldský Špičák

  Osada Jizerka a Rašeliniště

  Osada Jizerka je bezesporu nejkouzelnějších střediskem v Jizerských horách. Právě proto sem jezdí lovit fotku krajinářští fotografové.

  Osada leží na náhorní plošině v údolí říčky Jizerky a díky tomu je taky nejvýše položenou osadou v Jizerských horách (není nejvýše položenou obcí v ČR, jak se mylně uvádí – tou je Boží Dar v Krušných horách).

  co navštívit v severních Čechách

  Od osady můžete pokračovat dál přes Rašeliniště Jizerky, ke kterému dojdete po naučné stezce Tři iseriny.

  Rozhledna Bramberk

  Miluju kamenné rozhledny. A minimálně jednu takovou mají taky Jizerské hory. Rozhledna Bramberk stojí na jihu Jizerek a vede k ní hned několik tras. Je dobře dostupná pěšky, na kole i autem.

  Vstupné je pár korun. Rozhledna je otevřená od dubna do října o víkendech a svátcích a od června do srpna každý den.

  Vrchol Jizera

  Navštívit jeden z nejznámějších vrcholů Jizerských hor Jizera je téměř povinnost. Zvlášť kvůli nádhernému výhledu ze skalní vyhlídky na jeho vrchu.

  Nejlehčí trasa začíná v osadě Smědava, kde vyrazíte po červené, ze které následně odbočíte přímo na vrchol po žluté turistické značce.

  Čtěte víc tipů na výlety a turistické trasy v Jizerských horách.

  Toto byly naše tipy na výlety, památky a zajímavosti v severních Čechách. Máte dotaz? Dejte vědět v komentáři níže nebo se podělte o své tipy na výlety. Šťastnou cestu!

  Více informací o severních Čechách

  KRUŠNÉ HORY: Podívejte se na 40 tipů, co navštívit v Krušných horách. Připravili jsme taky podrobného průvodce, kde se ubytovat v Krušných horách (oblasti, ubytování, mapa).

  ČESKÉ ŠVÝCARSKO: Dalším oblíbeným místem v severních Čechách je České Švýcarsko, které ukrývá nádherná skalní města, vyhlídky a zajímavosti. Ty nejlepší výlety a turistické trasy v Českém Švýcarsku najdete v samostatném článku. Pro výběr nejlepšího ubytování čtěte, kde se ubytovat v Českém Švýcarsku.

  ČESKÝ RÁJ: Do Českého ráje se stále rádi vracíme. Je to nádherná oblast plná skalních měst a bizarních útvarů. Připravili jsme průvodce s více než 40 tipy, co navštívit v Českém ráji.

  JIZERSKÉ HORY: Dalším pohořím v severních Čechách jsou Jizerské hory. Podívejte se na 30 tipů na výlety a turistické trasy v Jizerských horách.

  Další tipy na výlety v České republice

  Diskuze

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *