Máme tu další díl série Nejlepší výlety v ČR. A dnes severní Čechy. Co navštívit a vidět v severních Čechách? 65 tipů na výlety a nejkrásnější místa severních Čech, ze kterých si vybere opravdu každý.
Severní Čechy
Severní Čechy, to jsou pískovcové skály, jeskyně, hory, stovky zřícenin hradů, pozůstatky vulkanické činnosti a nespočet vyhlídek.
Patří sem Krušné hory, České středohoří, Lužické a Jizerské hory, národní park České Švýcarsko, ale i část Máchova kraje a Českého ráje.
Co navštívit v severních Čechách?
Nejkrásnější místa v severních Čechách – mapa
Přehledná mapa s tipy na výlety v severních Čechách, díky které si svojí cestu naplánujete rychleji a jednoduše.
Co navštívit v severních Čechách?
Krušné hory
Začneme zleva, tj. jako první přicházejí na řadu Krušné hory, které se z velké části nacházejí právě v severních Čechách.
Hornická krajina na vrchu Mědník
Vrch Mědník najdete na kraji obce Měděnec v nadmořské výšce 910 metrů. Je to zdejší dominanta, kde sídlí 2 bývalé štoly – štola Země zaslíbená a štola Marie Pomocné.
Štola Země zaslíbená je zavřená, ale do štoly Marie Pomocné nakouknout můžete od května do října v čase 11:00-17:00. Prohlídka zabere hodinku a sraz je u infocentra v Měděnci.
Naučná stezka Po stopách horníků a hornická oblast Krupka
Představíme si další místo s pozůstatky důlní činnosti. To je totiž důvod, proč byla některá místa v Krušných horách zapsaná na Seznamu památek UNESCO.
Naučná stezka Po stopách horníků vás provede okolím obce Krupka a Komáří hůrkou. Skládá se z kratšího a delšího okruhu. Kratší je značený zelenými symboly kladívek a má délku 4,5 km. Delší poznáte podle červených symbolů kladívek a je dlouhý 10,5 km (vede přes Komáří hůrku).
Terén je lesnatý se značným převýšením. Po cestě vás čeká 13 tabulí, kde se seznámíte s dějinami dolování, místní faunou a flórou a geologickými poměry.
Velký Špičák
Vrchol Velký Špičák leží mezi obcemi Kovářská a Kryštofovy Hamry nedaleko přehrady Přísečnice. Z nadmořské výšky 965 metrů máte skvělý výhled na okolí.


Hrad Hasištejn
Hrad Hasištejn je středověká zřícenina ležící v nadmořské výšce 627 m nad obcí Místo.
Otevírací doba se liší dle období:
- 1.4. – 31.5. PÁ, SO, NE, svátky 10:00-18:00
- 1.6. – 30.9. 10:00-18:00
- 1.10. – 31.10. PÁ, SO, NE, svátky 10:00-18:00
Plné vstupné je 50 Kč a snížené 30 Kč (starší děti, studenti a senioři). Děti do 6 let mají vstup zdarma.
Geopark a arboretum Lesná v Krušných horách
Perfektní místo pro děti. Vzdělávací a rekreační areál Lesná, kde se děti zabaví na hřišti. Navíc je tu arboretum s 65 stromy a geopark včetně popisných cedulek. Areál je přístupný celoročně zdarma. Můžete vyrazit do okolí po jedné z turistických tras nebo navštívit Krušnohorský lidový dům v Lesné, kde uvidíte typickou krušnohorskou světničku.


Rozhledna Kryry
Cihlová Schillerova rozhledna Kryry vás zaujme svým vzhledem. Na vyhlídkovou plošinu sice musíte zdolat 122 schodů, ale odměnou vám budou skvělé výhledy na Doupovské hory, České středohoří a Krušné hory.

Vstupné na rozhlednu Kryry je 10 Kč. Otevřeno je od května do konce října každý víkend od 12:00 do 16:00.
Zámek Valeč
Výlet na Schillerovu rozhlednu můžete spojit s návštěvou barokního zámku Valeč, u kterého se rozprostírá krásná zahrada.

Zámek Krásný Dvůr
Barokní zámek Krásný Dvůr byl dříve sídlem známého rodu Černínů.

Navazuje na něj unikátní krajinářský park, který je v Čechách nejstarším parkem tohoto typu. Má rozlohu až 100 hektarů a najdete v něm spoustu romantických staveb (za vidění určitě stojí Gotický templ).

Hřebenovka Oblík-Srdov-Brník
Oblík-Srdov-Brník jsou tři vrcholy vulkanického původu, které dohromady tvoří velmi oblíbenou hřebenovku v Českém středohoří nedaleko Loun.

Doporučujeme vyrazit od rozhledny Stříbrník kolem Dobroměřického rybníka. Trasa je sice delší než z vesničky Mnichov, ale o to zajímavější. Přes vrchol Oblík pak pokračujete na vrcholy Srdov a Brník.
Vrchol Milá
V Českém středohoří ještě zůstaneme. Dalším oblíbeným výletním místem s krásným výhledem je skalnatý čedičový vrchol Milá.

Milá stojí za návštěvu po celý rok, ale pokud vám to vyjde, vyrazte sem na jaře. Cesta na vrchol je jako procházka botanickou zahradou.
Na vrchol se dostanete z obcí Milá nebo Bělušice.
Lipská hora a vrchol Oltářík
Lipská hora je 698 m vysoký skalnatý trachytovitý vrchol v jihozápadní části Českého středohoří.

Nedaleko odtud se nachází další oblíbený kopec s názvem Oltářík se zříceninou přímo na svém vrcholu.

Hrady ale nejsou v Českém středohoří žádnou raritou a právě i to je důvod, proč je České středohoří přezdívané Zemí hradů.
Nejkratší trasa na Lipskou horu vede ze Lhoty. Odtud vyrazíte po červené stezce Zemí hradů. Pokud budete chtít spojit Lipskou horu a vrchol Oltářík do jednoho výletu, z Lipské hory se vrátíte zpět do Lhoty a dáte se po červené v opačném směru.
Vrchol Milešovka
Milešovka je se svými 837 m nejvyšším bodem Českého středohoří. Připravte se na davy turistů.
Na vrcholu se občerstvíte a pokocháte výhledem z rozhledny.

Připravte se ale na to, že tu fouká víc než jinde – Milešovka si drží první pozici ve vrcholech, kde to průměrně nejvíc fouká. Pozn. pro ženy: pokud nechcete být za Marylin, nechte šaty doma 😀.
Nejkratší a nejméně náročně trasy co do stoupání vedou z vesnic Bílka a Černčice.
Zřícenina hradu Košťálov a Borečský vrch
Další dva vrcholy nedaleko Lovosic v Českém středohoří, které můžete spojit do jednoho výletu, protože se nachází pěší chůzí asi hodinu a půl od sebe.
Zřícenina hradu Košťálov leží na vysoké čedičové skále kopce Košťál v nadmořské výšce 481 m.

Borečský vrch (449 m) je velmi oblíbené výletní místo. Jeho zvláštností jsou četné pukliny (viz obr.), z nichž se v zimě kouří.

Hrad Střekov a vrch Vysoký Ostrý
Hrad Střekov se vypíná na trachytovité skále na pravém břehu řeky Labe nad obcí Střekov.

Od hradu můžete pokračovat dál po naučné stezce NS Pod Vysokým Ostrým, která vás dovede ke stejnojmennému vrcholu s krásným výhledem na meandr řeky Labe.
Tiské stěny
Tiské stěny jsou pískovcové skalní město v CHKO Labské pískovce.

Nedaleko odtud se nachází ještě Rájecké skály a Ostrovské skály. Oboje jsou volně přístupné. Dojdete k nim i od Tiských stěn, ale pak už počítejte s celodenním výletem.
Hledáte místo pro romantický pobyt ve dvou uprostřed přírody? Uprostřed chráněné oblasti plné pískovcových skal? Hotel Ostrov leží na odlehlém místě, kde z vířivky můžete pozorovat okolní zvěř.
Děčínský Sněžník
Děčínský Sněžník je při své výšce 723 m. n. m. nejvyšší stolovou horou v České republice. Díky tomu odtud budete mít chráněnou oblast Labských pískovců jako na dlani. Přezdívá se mu Větrné lázně, protože vás tu ovanou proudy až od Severního moře.
Přes Děčínský Sněžník si můžete udělat okružní trasu. Jedna část trasy je dobře sjízdná i s kočárkem.

Děčín
Co stojí za to navštívit v Děčíně?
- Zámek Děčín
- Vyhlídková věž Pastýřská stěna
- ZOO


Zámecký komplex Benešov nad Ploučnicí
Zámecký komplex Benešov nad Ploučnicí u Děčína se řadí mezi nejvýznamnější památky v Česku, protože je jedinečnou ukázkou tzv. saské renesance.

Národní park České Švýcarsko
Kde začít? Těch míst je tady tolik, že by to vydalo na samotný článek. A ten jsem vlastně už sepsala 🙂 – Nejkrásnější místa v Českém Švýcarsku: tipy na výlety i s dětmi.
Pravčická brána a výletní zámeček Sokolí hnízdo
Pravčická brána je první místo, které se každému vybaví při pomyšlení na České Švýcarsko. Ikonický skalní útvar, který rozhodně stojí za ten výšlap.

Místní skále přezdívají Pravčárna. Jedná se o největší skalní bránu v Evropě z pískovce. Aby ne. Její rozměry jsou na šířku 26,5 m a na výšku 16 m. Když pod ní stojíte, zdá se ještě větší. V roce 2009 se dokonce umístila mezi 71 semifinalistů o 7 přírodních divů světa.

Pod Pravčickou bránou je ukotvený ve skalách zámeček Sokolí hnízdo, který je vstupní branou k bráně a vyhlídkám po levé straně.
Edmundova a Divoká soutěska
Známé soutěsky na řece Kamenici mezi Hřenskem a Mezní Loukou. Klidnější Edmundova soutěska a Divoká soutěska, která začíná hned za Edmundovou. Soutěsky jsou z části schůdné po pěší trase a v nepřístupných místech sjízdné na člunech s výkladem.


Skalní hrad Šaunštejn
Skalní hrad Šaunštejn stojí rozhodně za návštěvu už kvůli těm výhledům do okolí. Místo je celoročně volně přístupné. Jen kousek odtud najdete v lese skalní útvar Malá Pravčická brána.

Malá Pravčická brána
Menší verze slavné Velké Pravčické brány. Nedaleko skalního hradu Šaunštejn. Malá Pravčická brána má na šířku 3,3 metrů a na výšku 2,3 metrů. Je volně přístupná celoročně.

Mariina skála – Mariina vyhlídka
Mariina vyhlídka je pískovcový skalnatý kopec s dřevěnou vyhlídkou přímo na vrcholu. Pokud se bojíte výšek, budete se muset na několika místech hodně přemáhat :). Ty výhledy ale za to stojí. Za nás nejkrásnější vyhlídka v Českém Švýcarsku.
Můžete odtud pokračovat dál po NS Jetřichovické stěny přes Vilemíninu stěnu a Rudolfův kámen, což jsou další vyhlídková místa.

Dolský mlýn
Je vám Dolský mlýn povědomý? Možná si ho pamatujete z pohádky Pyšná princezna. Dolský mlýn je oblíbená zřícenina starobylého mlýna ze 16. století. Leží na soutoku řek Jetřichovická Bělá a Kamenice. Můžete sem zajít kdykoliv během roku a dostanete se sem i s kočárkem.

Perfektní základnou pro objevování Českého Švýcarska a sousedních Lužických hor je pension Laura. Nádherné místo v roubené chaloupce se zahradou, které dokonale zapadá do zdejší oblasti.
Rozhledna Růženka
Rozhledna Růženka se dostala do povědomí díky svému neobvyklému tvaru. Mně připomíná plynovou masku :). Rozhlednu otevřeli teprve v roce 2018, ale stala se brzy oblíbeným výletním bodem. Nejen díky svému vzhledu, ale taky kvůli výhledům, které jsou odtud parádní.

Vyhlídka Belvedér
Z upravené skalní vyhlídky Belvedér budete mít skvělý výhled na NPR Labský kaňon.

Popis jednotlivých tras, podrobné informace a další místa v Českém Švýcarsku najdete v tomto článku.
Brána Čech (Porta Bohemica)
Přesouváme se do Českého středohoří. Na jeho kraji leží mezi obcemi Dolní Zálezly a Malé Žernoseky kaňonovité údolí kolem řeky Labe známé jako Porta Bohemica. Stačí si vyšlápnout nad údolí a vybrat si jednu z vyhlídek, kterých je tu hned několik. Po pravé i levé straně údolí. A jen se kochat okolní krásnou přírodou.

Litoměřice
Proč navštívit Litoměřice?
- Městská památková zóna v historickém centru, která je obklopená zachovalými gotickými hradbami
- Hrad Litoměřice
- Památník Terezín, který se nachází nedaleko
- Vrch Radobýl (399 m), který je chráněný kvůli ukázce sloupcového rozpadu čediče


Zámek Ploskovice
Zámek Ploskovice leží nedaleko Litoměřic a určitě byste ho neměli při návštěvě severních Čech vynechat. Za nás jeden z nejhezčích zámků. Součástí je i rozlehlý park, kde při troše štěstí natrefíte na pávy.

Vrchol Říp
Bájná hora Říp (455 m) symbolizující českou tradici by neměla uniknout vašemu hledáčku. Na jeho vrchu se nachází rotunda sv. Jiří a sv. Vojtěcha.

Na kopec vede hned několik značených turistických tras. Že je to tu občas jako na Václaváku, je asi všem jasné :).
Zámek Roudnice nad Labem
Výlet na Říp rozhodně není na celý den. Můžete ho spojit s návštěvou barokního zámku v Roudnici nad Labem, který byl dříve sídlem rodu Lobkowiczů.

Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách.
Úštěk
V Úštěku najdete nejmenší městskou památkou zónu u nás. Tvoří jí dochované gotické domy. Od náměstí si zajděte dál do Kamenné ulice, kde uvidíte unikátní ptačí domky a synagogu.


Panská skála
Panská skála u Kamenického Šenova je nejznámějším čedičovým útvarem u nás. Natáčela se tady Pyšná princezna. Svým tvarem připomíná kamenné varhany, proto nese přezdívku Varhany.

Zřícenina hradu Helfenburk (Hrádek)
Návštěvu Úštěku můžete spojit s nedalekou zříceninou hradu Helfenburk. Věž zříceniny je otevřená o víkendech a vstupné je dobrovolné. Po zelené trase je cesta vhodná i pro menší děti.

CHKO Kokořínsko – Máchův kraj
Severní Čechy zaujímají i část chráněné oblasti Kokořínsko – Máchův kraj. Najdete tady nespočet skalních útvarů a vyhlídek.
Ať si vyberete jakoukoliv turistickou trasu, vždy na nějaký pěkný výletní bod natrefíte.

Máchovo jezero a zřícenina hradu Jestřebí
Máchovo jezero je oblíbenou rekreační oblastí. Užijete si tady jak pasivního odpočinku u vody, tak aktivního po krásných místech v okolí. Těch je v Máchovo kraji habaděj.
Jedním z nich je zřícenina hradu Jestřebí, kam se dostanete po Máchově cestě (červeně značená). Můžete vyrazit na celodenní výlet přímo od jezera nebo dojet až do vesničky Jestřebí, odkud už máte zříceninu na dosah.


Dál po červené byste došli až k chráněné oblasti Peklo, ale ta je v současné době uzavřená. V roce 2019 zde došlo ke skalnímu zřícení a zatím stále probíhají sanační práce.
Hrad Bezděz
Rozsáhlou zříceninu gotického hradu Bezděz najdete na vrchu Bezděz u Máchova jezera. Dal jej postavit Přemysl Otakar II.

Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách.
Pavlínino údolí
Pavlínino údolí je kaňon kolem říčky Chřibská Kamenice mezi obcemi Jetřichovice a Studený. Po cestě si můžete udělat odbočku k Trpasličí skále, na které je vytesaná Sněhurka a sedm trpaslíků.

Skalní hrad Sloup v Čechách a Svojkovské skály
Skalní hrad Sloup v Čechách je oblíbeným výletním místem. Určitě si odtud udělejte okruh Sloupským skalním městem, kde natrefíte na řadu vyhlídek a rozhlednu Na Stráži.
Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách.

Turistickými trasami můžete odbočit až ke Svojkovským skalám (popř. popojet kousek dál a zaparkovat v obci Svojkov). Uvidíte tady zříceninu hradu Svojkov, další vyhlídky a symbolický hřbitov horolezců neboli Modlivý důl.

Hrad Grabštejn a Popova skála
Renesanční hrad Grabštejn najdete nedaleko Hrádku nad Nisou v obci Grabštejn.
Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách.

Výlet můžete spojit s výstupem na Popovu skálu, což je skalnatá vyhlídka na vrchu Popova skála (565 m) jižně od Hrádku nad Nisou.
Nejkratší trasa začíná v Dolním Sedle a vede po zelené turistické značce a následně po modré až na Popovu skálu.

Rozhledna Ještěd
Jedna z nejznámějších rozhleden v Česku. Ještěd najdete u Liberce na vrcholu Ještěd v nadmořské výšce 1012 m. Trasa na Ještěd je krátká a zvládnete jí i s kočárkem.

Zřícenina hradu Ralsko
Zříceninu hradu Ralsko najdete na stejnojmenné vrcholu. Je odtud krásný výhled do okolí.

Maloskalsko v Českém ráji
Do severních Čech spadá i část Českého ráje – oblast Maloskalsko. I tady najdete nespočet míst, která vás naprosto okouzlí. Která můžeme doporučit?
Besedické skály – skalní město Kalich
Skalní město Kalich (Besedické skály) není tak známé jako Prachovské skály nebo Hruboskalsko, ale taky stojí určitě za vidění. Výhodou je, že tu není až tak narváno :).

K Besedickým skalám dojdete z obce Besedice po červeně značené turistické značce, na kterou po chvíli navazuje NS Besedickými skalami.
Čeká vás okruh s celou řadou vyhlídek. Určitě si nenechte ujít výhled z vrchu Sokol (562 m), odkud vás čeká boží pohled na Suché skály.
Suché skály
Když už jsem je načala, budu s nimi pokračovat :).
Suché skály jsou oblíbeným místem pro horolezce. Pokud milujete Dolomity stejně jako my, neměli by vám Suché skály uniknout. Jejich přezdívka “české Dolomity” je tady totiž nasnadě.

Nejkrásnější výhled na skály se vám naskytne z nějaké vyhlídky, odkud je budete mít jako na dlani.
Zřícenina skalního hradu Vranov
Skalní hrad Vranov neboli Pantheon je největším skalním hradem v Česku. Tyčí se na skalním bradle nad řekou Jizera v obci Malá Skála. Určitě ho nepřehlédnete.

Zřícenina hradu Frýdštejn
Zřícenina hradu Frýdštejn se nachází jen kousek od skalního hradu Vranov. Dominantou hradu je vysoká hradní věž, ze které budete mít okolí jako na dlani.

Čtěte taky:
Hrad a zámek Frýdlant
Hrad a zámek Frýdlant je rozlehlý komplex, který se skládá z renesančního zámku a středověkého hradu. Byl prvním hradním muzeem ve střední Evropě.

Rozhledna Tanvaldský Špičák a skalní vyhlídka Špičák
Přesouváme se do Jizerských hor, kde najdete nespočet turistických tras a hřebenových cest.
Rozhlednu i vyhlídku najdete na vrcholu Špičák v nadmořské výšce 810 m. Dostanete se sem hned z několika obcí v okolí po modré nebo zelené turistické značce. Přímo u rozhledny se můžete občerstvit nebo vyrazit s kolem na bikepark Tanvaldský Špičák.

Osada Jizerka a Rašeliniště
Osada Jizerka je bezesporu nejkouzelnějších střediskem v Jizerských horách. Právě proto sem jezdí lovit fotku krajinářští fotografové. Osada leží na náhorní plošině v údolí říčky Jizerky a díky tomu je taky nejvýše položenou obcí v ČR.

Od osady můžete pokračovat dál přes Rašeliniště Jizerky, ke kterému dojdete po naučné stezce Tři iseriny.
Ubytování přímo s výhledem na Jizerku? Tam, kde uvidíte tisíce hvězd a mléčnou dráhou, jakou nikde jinde u nás nemáte šanci vidět? Hotel Jizerka je přesně to místo, odkud ráno vyrazíte do přírody po jedné z turistických nebo běžkařských tras a večer pozorujete zářivou oblohu.
Rozhledna Bramberk
Miluju kamenné rozhledny. A minimálně jednu takovou mají i Jizerské hory. Rozhledna Bramberk stojí na jihu Jizerek a vede k ní hned několik tras. Je dobře dostupná pěšky, na kole i autem.
Vstupné je pár korun. Rozhledna je otevřená od dubna do října o víkendech a svátcích a od června do srpna každý den.
Vrchol Jizera
Navštívit jeden z nejznámějších vrcholů Jizerských hor Jizera je téměř povinnost. Zvlášť kvůli nádhernému výhledu ze skalní vyhlídky na jeho vrchu. Nejlehčí trasa začíná v osadě Smědava, kde vyrazíte po červené, ze které následně odbočíte přímo na vrchol po žluté turistické značce.

Další inspirace na výlety:
Šťastnou cestu 🙋♂️🙋♀️!
Další inspirace na nejlepší výlety v ČR: