Vrchol Milá: výlet, při kterém si užijete výhledy na České středohoří

kopec Milá, České středohoří

V rámci poznávání Českého středohoří jsme si naplánovali další výlety na kopce a vrcholy. Prvním z těchto výletů je vrchol Milá, odkud budete mít České středohoří jako na dlani.

Milá České středohoří

Co musíte vědět, než vyrazíte za poznáním na kopec Milá?

⛰ Kopec Milá je 510 m vysoký skalnatý čedičový vrch, který najdete nad vesničkou se stejnojmenným názvem Milá.

⛰ Vrchol Milá leží v západní části Českého středohoří mezi městy Louny, Bílina a Raná.

Kam až oko dohlédne z vrcholu Milá? Výhled není kruhový, ale kromě severní strany budete mít parádní výhled do okolí. Na upravená pole, malebné vesničky, nedaleké město Louny, elektrárnu Počerady, ale taky přírodu – kopce Oblík-Srdov-Brník, vrchol Raná či Písečný vrch nebo vrcholky Krušných hor.

Zleva: vrcholy Brník, Srdov, Oblík, Raná
Milá České středohoří
Vrchol Oblík nalevo, vrchol Raná napravo

Přírodní rezervace Milá

Kopec Milá je zároveň přírodní rezervací a to již od poloviny minulého století.

Co je důvodem ochrany? Především teplomilné chráněné druhy rostlin. Na jaře máte pocit, že se procházíte botanickou zahradou. Místo je jedním z pár lokalit, kde se nachází hlaváček jarní – přímo na vrcholu Milé.

Milá České středohoří
Hlaváček v popředí, elektrárna v pozadí 🙂

Pokud budete mít štěstí, zahlédnete na skalních oblastech Milé kozy. Ty sice nejsou chráněné, ale je to hezká podívaná :).

?‍♂️ Trasa aneb kudy na vrchol Milá?

Milá je unikátní oblastí, kde je potřeba držet se vyznačených tras. Bohužel jsme viděli, jak si řada lidí cestu krátí tak, že se vydají rovně přímo na vrchol.

Navíc tahle zkratka je spíš za trest. Škrábete se (doslova) jižním svahem a sluníčko vám pálí do zad. Nahoře budete víc zchvácení, než když půjdete po vyznačené trase:).

Na vrchol vedou 2 značené turistické trasy. Obě po modré.

Trasa na kopec Milá z obce Milá

Auto zaparkujete v obci Milá. Je tu po levé straně (pokud pojedete z Rané) malý plácek asi pro 5 aut.

Ty popelnice tam už dnes nejsou 🙂 (Zdroj: Mapy.cz)

Vydáte se směrem vzhůru vesničkou a po chvilce uvidíte modrou turistickou značku na velkém kameni, která vás navede doprava. Projdete kolem pár baráčků a dostáváte se na polní cestu, která je na úpatí kopce Milá.

Tady se modrá stáčí doprava podél kopce. Obcházíte kopec stromy a křovinami, dokud se nedostanete k severní straně Milé. Rozcestník a informační tabule vám napoví, že odteď končí pohodová trasa po rovince a musíte zabrat. Čeká vás 200 výškových metrů. Ze začátku jdete skrz suťové pole lesem a pomalu se stáčíte po obvodu kopce. Na vrchol vylézáte z jižní strany kopce.

Milá České středohoří trasa

Trasa na kopec Milá z Bělušic

Auto zaparkujete v Bělušicích nebo podél cesty směrem na vesnici Milá. Napojíte se na modrou turistickou značku, která vás dovede až na vrchol. Část trasy jdete podél silnice a část lesem a podél polí.

U rozcestníku Pod Milou se napojujete na první trasu a začínáte výrazně stoupat až na vrchol.

Obě trasy jsou dlouhé necelé 2 km (v jednom směru) a zvládnou je i děti (ne ty úplně malé). Místo kočárku berte nosítko.

Cesta na samotný vrchol je jen vyšlapaná, nezpevněná, takže pokud bude po vydatném dešti, může být bahnitá a kluzká. To platí i v zimě.

Stojí kopec Milá za návštěvu?

Určitě můžeme doporučit Milou všemi deseti. Pár turistů se tu najde, ale nic hrozného, co by mělo odradit ty, kteří si rádi vychutnávají dané místo v klidu.

Sice vás čeká stoupák, ale nic dramatického. A odměnou vám budou krásné výhledy.

Milá České středohoří
To je tak, když si chcete udělat hezkou fotku. Místo toho chytáte zdrhající dítě :D.
výhled z kopce Milá v Českém středohoří

Milá je výlet cca na 2-3 hodinky, takže pokud vám zbude chuť a síla, vyšlápněte si nedalekou hřebenovku Oblík-Srdov-Brník.


Další inspirace na cesty:

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *