Hrad Falkenštejn v Jetřichovicích: trasa, fotografie, užitečné tipy

hrad Falkenštejn České Švýcarsko

Hrad Falkenštejn je jedním z nejkrásnějších míst v NP České Švýcarsko. A ty výhled odtud? Nádhera. V tomto průvodci si ukážeme, jak vypadá trasa na Falkenštejn a co vás na vrcholu čeká.

Povíme si taky pár užitečných tipů, abyste si výlet užili stejně jako my. 

Základní přehled o hradu Falkenštejn

  • Délka: 1,2 km
  • Časová náročnost:  45-60 minut
  • Celkové převýšení: 80 m
  • Obtížnost: nenáročná trasa (nevhodná pro kola a kočárky)
  • Mapa trasy ke stažení

Pozn.: Údaje jsou počítané pro cestu tam a zpět.

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu trasy na hrad Falkenštejn. Pokud kliknete na kterýkoliv bod na mapě nebo na Zobrazit na Mapy.cz, zobrazí se vám mapa v novém okně. Tady uvidíte podrobný popis trasy včetně převýšení. Kliknutím na hvězdičku v pravé části si můžete mapu uložit. Poté se vám uloží mezi Seznam mapy a můžete si jí kdykoliv načíst v mobilu nebo počítači.

Na hrad Falkenštejn jsme si udělali výlet při naší poslední návštěvě Českého Švýcarska (podzim 2022). Vyrazili jsme s našimi kluky (2 a skoro 4 roky). Dvouletý byl v nosítku a starší to zvládl s asistencí taky. Na svůj věk je ale vyšší. 

Pro malé děti bych proto Falkenštejn nedoporučila. Čeká vás hodně schodů, kovový žebřík a schody mezi skalami nejsou jištěné. Taky záleží, na jaký terén jsou děti zvyklé. Obecně mi přijde jako ideální věk minimálně 4-5 let a výš, aby si děti trasu užily. 

Schody na hrad Falkenštejn České Švýcarsko
Schody na Falkenštejn

Pokud máte strach z výšek, počítejte s tím, že část trasy vede skrz úzkou průrvu ve skalách. Trasa je ale bezpečná. Podle mě představuje dobrý kompromis, pokud máte strach z výšek a zároveň chcete překonat své limity. 

Dodržujte prosím základní pravidla národního parku České Švýcarsko: Neodhazujte odpadky (včetně papírových kapesníčků), nekuřte, nerozdělávejte oheň a buďte ohleduplní ke zvířatům a ostatní návštěvníkům. Na území národního parku jsou zakázané drony, táboření a nocování. Více informací zde

Hrad Falkenštejn

Falkenštejn je skalní hrad u Jetřichovic, který tu vznikl už ve 14. století. Samotný hrad stál na skalnaté plošině, kde se dodnes dochovaly zbytky vytesaných místností a studna. Na úpatí skály se pak nacházelo podhradí chráněné valem a příkopem. 

Hrad Falkenštejn České Švýcarsko
Hrad Falkenštejn České Švýcarsko

Parkování 

Výchozím bodem pro trasu na Falkenštejn je parkoviště Jetřichovické vyhlídky. Celodenní parkovné je 150 Kč (nedá se zvolit kratší parkovné, platba kartou i hotově). My jsme sem ráno vyrazili na hrad Falkenštejn a jakmile si kluci dali odpolední siestu, obešla jsem Jetřichovické vyhlídky. 

U parkoviště je taky kiosek s občerstvením, kde si můžete dát něco menšího na zub, limonádu nebo pivo. Mimo sezónu má kiosek zkrácenou otevírací dobu (v listopadu bylo otevřeno pátek-neděle). 

parkoviště Jetřichovice
Parkoviště Jetřichovické vyhlídky

Trasa na hrad Falkenštejn

Od parkoviště se vydáme směrem do skal. Na druhou stranu od Jetřichovic. Jako první uvidíte informační tabule a rozcestník. Na hrad Falkenštejn vede žlutě značená turistická značka. Trasa je dlouhá jen 0,5 km. 

Hrad Falkenštejn České Švýcarsko trasa

Prvních 100 metrů vede cesta po pohodlné, rovné cestě. Po levé straně budete mít bývalou ozdravovnu, která tu vznikla pod záštitou T. G. Masaryka. Dnes je v soukromých rukou a chátrá. 

Za ní je řada dřevěných chatek, které jsou v dezolátním stavu. Hned za nimi je pak odbočka na hrad Falkenštejn. 

☞ Objevte výhodné pobytové balíčky v Českém Švýcarsku.

Odtud začínáme stoupat po kovových schodech výrazně vzhůru. Po schodech dojdeme k rozcestníku pod hradem, odkud nás čeká závěrečné stoupání mezi skalami až na samotnou vyhlídku s hradem Falkenštejn. 

Hrad Falkenštejn České Švýcarsko trasa
Hrad Falkenštejn České Švýcarsko trasa

Nejprve vylezeme po téměř kolmých schodech/žebříku a poté po schodech ve skalní průrvě. Dojdeme až na rozsáhlou vyhlídkovou plošinu se zbytky hradu.

A kocháme se. Výhledy jsou odtud totiž parádní, protože se hrad tyčí vysoko nad Haťovým dolem. Stejně jako Havraní skála po levé straně.

Nejlepším časem pro návštěvu je brzy ráno nebo na západ slunce. 

Hrad Falkenštejn České Švýcarsko
Hrad Falkenštejn České Švýcarsko
Hrad Falkenštejn České Švýcarsko

Od hradu Falkenštejn na Tokáň

Od Falkenštejnu se můžete vrátit zpět do Jetřichovic nebo pokračovat dál. Sejdete z vyhlídkové plošiny k rozcestníku a pokračujete po levé straně hradu dál po žluté. Sestoupáte po schodech až do údolí, odkud dojdete až k chatě Tokáň (cca 1h15m od hradu k chatě).

Dobře tu vaří a za dobré ceny (pozor, neberou karty). V létě a o víkendech se tu můžou tvořit fronty. 

Celým údolím vede cyklostezka. Pouze výstup na hrad Falkenštejn není vhodný pro kola a kočárky. 

Ubytování České Švýcarsko 😴

ubytování české švýcarsko
Aparthotel Lípa s wellness

Moderní ubytování s možností polopenze

ubytování české švýcarsko
Penzion Mezi buky

Stylové ubytování za skvělou cenu

Užitečné tipy pro perfektní výlet

  • Terén je nerovný a čeká vás stoupání a lezení po žebřících. Pořádné boty jsou nutností.  
  • Opatrně za mokra a v zimě. Na skalách a žebřících to opravdu klouže. 
  • V létě vyrazte brzy ráno. Vyhnete se davům i vysokým teplotám. Navíc počasí je ráno a dopoledne stabilnější. Odpoledne hrozí bouřky. 
Hrad Falkenštejn České Švýcarsko
Havraní skála

Toto byl náš průvodce, jak naplánovat perfektní výlet na hrad Falkenštejn. Kam se chystáte v Českém Švýcarsku vy? Dejte nám vědět v komentáři níže. Šťastnou cestu!

Další informace pro NP České Švýcarsko 

ČESKÉ ŠVÝCARSKO: Další tipy na výlety v Českém Švýcarsku najdete v samostatném článku. V našem průvodci o ubytování v Českém Švýcarsku se dočtete spoustu tipů, kde se ubytovat v Českém Švýcarsku.

NEJLEPŠÍ VÝLETY V ČESKÉM ŠVÝCARSKU: Malá Pravčická brána a skalní hrad Šaunštejn jsou další oblíbenou trasou v Jetřichovickém skalním městě. Pokud hledáte delší výlet, podívejte se na našeho průvodce pro Jetřichovické vyhlídky.

TURISTIKA V ČR: Hledáte další tipy, kam vyrazit za dobrodružstvím? Čtěte průvodce pěší turistikou v Česku nebo naše tipy, kam vyrazit na hory v ČR

NAVŠTIVTE DALŠÍ MÍSTA V ČESKÉ REPUBLICE: Broumovsko je další oblastí, která je doslova protkaná pískovcovými skalami. Máme taky podrobného průvodce pro Krušné hory, Krkonoše nebo Beskydy.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *