Kam na hory v ČR

Kam na hory v ČR v létě i v zimě? 10 tipů na hory v ČR, kde zažijete skvělou dovolenou

Nejsou hory jako hory 🏔. Jaký je mezi nimi rozdíl? Které hory vás budou bavit? Mrkněte na průvodce, který vám pomůže s výběrem, kam na hory v ČR v létě, pokud jedete s dětmi, v páru nebo klidně velkou skupinou.

Co se dozvíte v tomto článku:

✅ Kam na hory v ČR v létě: tipy na výlety a nejkrásnější místa + kam na lyže v zimě

✅ Tipy na ubytování s nejlepším poměrem cena/kvalita, kde se budete cítit jako doma

Kam na hory v ČR: KRUŠNÉ HORY

Žádné jiné české pohoří není zahaleno takovou rouškou tajemna jako právě Krušné hory.

Málokde taky najdete tak husté lesy, rašeliniště, léčivé prameny v kombinaci s pozůstatky lidské činnosti. 

Hlavním důvodem, proč jsou Krušné hory známé a často spíš nechvalně, je těžba nerostných surovin. Díky intenzivní sopečné činnosti, která tu dříve probíhala, jsou Krušné hory bohatým nalezištěm kovových rud a také tu vyvěrá celá řada léčivých pramenů. Tím jsou známé už chvalně 😃.

Současný ráz krajiny je už ale naprosto odlišný a pokud milujete přírodu, přijdete si na své ❤🌲. Pozůstatky těžby si můžete připomenout na řadě míst, jako jsou například Vlčí a ledová jámaRýžovna a čedičový lom Hřebečná, důl Mauritius nebo největší propadlina dolu v ČR Červená jáma.

Právě kvůli ojedinělému odrazu hornické činnosti byly Krušné hory zapsány v roce 2019 na Seznam UNESCO.

PP Vlčí jámy

Krásné výhledy si užijete z vrcholů Klínovec, Blatenský vrch, Tisovský vrch s rozhlednou Pajndl, Meluzína nebo Velký Špičák.

Meluzína
Velký Špičák

Oblíbenými místy jsou taky Božídarská rašeliniště, Ježíškova cesta s několika stanovišti a prolézačkami pro děti, občerstvení Červená jáma s největší propadlinou dolu v ČR Červená jáma nebo Rotavské varhany.

Božídarská rašeliniště
Rotavské varhany

Nekonečné scenérie a oblast plnou plání a pastvin si pak užijete na Moldavě.

Moldava

Krušné hory nejsou rájem jen pro pěší. Na své si tady přijdou i cyklisté. Spolu se saskou stranou Krušných hor tvoří Krušnohorský cyklistický region, kterým vznikla cyklistická síť o délce 600 km.

Kam na lyže v Krušných horách?

Nejlepší podmínky pro lyže jsou v centrální oblasti Krušných hor kolem Klínovce. Známými a oblíbenými středisky jsou Boží Dar, Klínovec, Bublava, Plešivec, Potůčky nebo Nové Hamry.

Oblast mezi Přebuzí, Horní Blatnou a Božím Darem je ideální pro běžkaře. Vede tudy taky Krušnohorská magistrála.

I ve východní části Krušných hor si skvěle zaběžkujete po Krušnohorské bílé stopě. Unikátní síti běžkařských tras, která je propojená i se Saskem. Vede od Lesné, přes Dlouhou Louku, Klíny, Bourňák, Fojtovice až do Telnice.

Kde se ubytovat v Krušných horách?

Pokud jedete do Krušných hor poprvé, doporučuju se ubytovat v okolí Horní Blatné a Božího Daru, ať můžete z Krušek načerpat to nejlepší. Horní Blatná je ideální základna, protože je tu klidněji než na Božáku, který je odtud jen pár kilometrů. Zkusit můžete například útulný penzion Horní Blatná, kde vám nebude nic chybět a navíc je za pár korun.

V Nových Hamrech nedaleko odtud leží penzion U Jelinka, který je skvělý i pro rodiny s dětmi (mají fotbálek, trampolínu apod.).

Dál na východ od Klínovce směrem k Měděnci leží penzion v horské obci Kovářská. Je to ideální místo pro pár i rodiny s dětmi, které se tady vyřádí v bazénu a na hřišti. Je to blízko na Klínovec a přímo od penzionu dojdete k Velkému Špičáku s parádním výhledem na vodní nádrž Přísečnice nebo k bývalé vápence.

Další inspiraci ke Krušným horám můžete načerpat tady:

Kam na hory v ČR: ŠUMAVA

Šumava, to jsou ledovcová jezera, rozhledny, rašeliniště a dechberoucí výhledy. Příroda, která svou jedinečnost podtrhla zařazením mezi národní parky.

Je to sázka na jistotu, že se vám tu bude líbit. Co se vám bude líbit už méně, je množství turistů na řadě míst 😃.

Šumavská krajina vybízí ke dlouhým procházkám, které v pohodě zvládnou i děti. Třeba naučná stezka Povydří nebo Medvědí stezka či okruh kolem vlčího výběhu v Srní jsou pro děti jako stvořené.

Povydří (Zdroj: Ondrej.konicek)
Zdroj: npsumava.cz

Při své dovolené si nenechte ujít návštěvu některého z ledovcových jezer – největší Černé jezero, ke kterému vede pohodová procházka (i s kočárkem) ze Špičáku nad Železnou Rudou a následně můžete pokračovat pěkným krpálem k Čertovu jezeru (to už rozhodně bez kočárku 🙂). To má za nás ještě větší kouzlo 💚.

Černé jezero
Čertovo jezero (Zdroj: Ferenc)

Další trasy, které můžeme doporučit, jsou:

🥾 trasa k Prášilskému jezeru a následně rozhledně Poledník

🥾 trasa kolem Plešného jezera a poté na vrchol Plechý se skvělým výhledem na jezero

🥾 hřebenovka od Třístoličníku směr Trojmezí a vrchol Plechý

🥾 vrchol Ostrý na hranicích s Německem

vrchol Plechý (Zdroj: Raab)
Třístoličník (Zdroj: Aconcagua)
Třístoličník (Zdroj: Aconcagua)

Za parádními výhledy si vyšlápněte taky vrcholy Oblík, Knížecí Stolec nebo Vítkův kámen úplně dole u Lipna.

Knížecí stolec (Zdroj: Krabat77)

Rašeliništní ekosystémy poznáte na naučných stezkách kolem Chalupské slatě, Tříjezerní slatě nebo Jezerní slatě.

Jezerní slatě

Boubínský prales je zase ideálním místem pro ty, co chtějí vidět naživo kus surové přírody. Od Boubínského pralesa nevynechejte procházku na vrchol Boubín s rozhlednou.

Boubínský prales (Zdroj: Chmee2)

Na Šumavě si na své přijdou i cyklisté díky stovkám kilometrů cyklistických tras.

Po cyklostezce se dostanete pohodlně k řadě známých šumavských cílů – Černému jezeru a následně PP Královský hvozd, jezeru Laka, Prášilskému jezeru, rozhledně Poledník nebo například na Březník u Modravy.

Březník (Zdroj: Harold)

Ze Šumavy je to jen kousek k sousední – německé straně Šumavy neboli Bavorskému lesu. Například oblíbený vrchol Luzný na hranicích je přístupný právě z Německa.

Kam na lyže na Šumavě?

Nejlepší lyžařské podmínky si užijete v lyžařských střediscích Kvilda, Zadov – Churáňov, Železná Ruda – Špičák, Strážný nebo na Lipně.

I pro běžkaře je Šumava ráj. Celým pohořím se táhne Šumavská magistrála, na kterou navazují desítky kilometrů běžkařských tras. Parádní běžkařská trasa vede například z Modravy k bývalé osadě Březník s výhledem na vrchol Luzný.

Kde se ubytovat na Šumavě?

🥗 Ubytování s polopenzí: penzion u Mauritzu

🛁 Ubytování s wellness: hotel Šumava Inn

🏡 Ubytování v soukromí: Volarská roubenka

👨‍👨‍👦‍👦 Ubytování pro velkou skupinu: chalupa Strážný

Všechny trasy včetně popisu a fotek najdete v těchto článcích:

Kam na hory v ČR: LUŽICKÉ HORY

Lužické hory najdete na severu mezi Českým Švýcarskem a Libercem. Nejsou to hory významných vrcholů. Aby jo, když nejvyšším vrcholem je Luž se svými 793 m 😃. Ale to neznamená, že nestojí za návštěvu. Naopak. Zdejší turisticky nevytížená krajina vás dostane svou malebností, skalními městy i skvělými výhledy 💚🌳.

Pokud milujete České Švýcarsko, ale nelákají vás davy turistů, zkuste Lužické hory. Nebudete zklamaní 😍.

Malý Stožec a Chřibská nádrž (zdroj: Franta Křivan)

Na již zmíněné skvělé výhledy si vyšlápněte kopce Luž, Jedlová, Vlčí hory, Klíč, Hvozd nebo ke zřícenině Tolštejn.

Hvozd (zdroj: VitVit)
Jedlová (zdroj: Mirek256)
Klíč (zdroj: Mirek256)

Pro Lužické hory jsou typická skalní města a útvary s vyhlídkami. Pokochejte se přírodní památkou Dutý kámen nebo malým skalním městem Kunratické Švýcarsko u Cvikova, skalními reliéfy u Mařenice, stezkou kolem Vraních a Horních skal, skalním hradem Sloup v Čechách, Modlivým dolem u Svojkova nebo výhledem z Popovy skály.

Modlivý důl (zdroj: Prazak)

V Lužických horách si připomenete na několika místech dřívější vulkanickou činnost. Nejznámějším útvarem je Panská skála u Kamenického Šenova. Dále Zlatý vrch u Lísky a lom Klučky.

Panská skála

Krásná jsou i zdejší údolí – Pavlínino údolí, Údolí samoty s Panenskou skálou mezi obcemi Radvanec a Cvikov nebo Velenické údolí se starými podzemními lomy.

Panenská skála v Údolí samoty (zdroj: Zákupák)

Až prochodíte Lužické hory skrz na skrz, zajeďte si do Žitavských hor v Německu (de facto německá strana Lužických hor). Především skalní hrad Oybin stojí rozhodně za vidění.

Kam na lyže v Lužických horách?

Kvůli své nižší nadmořské výšce nejsou Lužické hory vyhledávaným místem pro lyžaře a běžkaře. Nejlepší sněhové podmínky jsou v okolí Jiřetína pod Jedlovou, kde je hned několik ski areálů.

Běžkaři si na své přijdou kolem vrcholů Jedlová a Luže na severu až směrem na jih k Polevsku a Cvikovu.

Jiřetín pod Jedlovou (zdroj: Huhulenik)

Kde se ubytovat v Lužických horách?

🥗 Ubytování se snídaní: apartmány Tollendorf

🛏 Ubytování v apartmánech pro 2-6 osob: pension Laura

🏡 Ubytování v chaloupce pro rodinu: chalupa Rozmarýna

👨‍👨‍👦‍👦 Ubytování pro velkou skupinu: chalupa Pod Hvozdem

Kam na hory v ČR: JIZERSKÉ HORY

Jizerské hory jsou hory malé, ale malebné. Nejsou to hory výrazných vrcholů, na které se budete škrábat půl dne s převýšením 1000 m (i když některé vrcholy dokážou vaše nohy taky pěkně potrápit 😃), ale naopak vás dostanou svými hřebenovými trasami, ze kterých si užijete skvělé výhledy.

Kam na dovolenou v ČR

Díky řadě turistických a běžkařských tras jsou ideálním výletním bodem po celý rok. Když nevíte kam, vyrazte směr Jizerky. Tady vás to bude bavit 🙂.

Když se řeknou Jizerky, jako první se mi vybaví osada Jizerka. Nejvýše položená obec v ČR a taky jedna z nejkouzelnějších.

Kam na dovolenou v ČR
osada Jizerka

Od osady můžete pokračovat k přírodní rezervaci Rašeliniště Jizerky a jestli máte dostatek času, až dál na Pytlácké kameny, odkud se vám naskytne skvělý výhled na ostatní vrcholy v Jizerkách. Mezi další nej vrcholy patří Paličník, Jizera, Frýdlantské cimbuří nebo nejvyšší vrchol Smrk.

Frýdlantské cimbuří (zdroj: Björn Ehrlich)
Jizera (zdroj: Martin Veselka)

Bavit vás budou i vodopády Černé Desné, muzeum Járy Cimrmana, přírodní rezervace Čihadla s vyhlídkou nebo oblíbená rozhledna Tanvaldský Špičák.

vodopády Černé Desné (zdroj: město Tanvald)

Kam na lyže v Jizerských horách?

Nejlepší lyžařské podmínky si užijete ve střediscích Bedřichov, Tanvaldský Špičák, Josefův Důl nebo Severák.

Jizerské hory jsou rájem pro běžkaře. Kdo by neznal Jizerskou padesátku vedoucí přes Jizerskou magistrálu. Pokud jste v Jizerkách poprvé, zkuste okolí Bedřichova, osady Jizerka nebo sklářské osady Kristiánov.

Kde se ubytovat v Jizerských horách?

🥗 Ubytování s polopenzí: hotel Maxov

🛁 Ubytování s wellness: Amantis Vital Sport Hotel

🏡 Ubytování v soukromí pro rodinu: chalupa Severka

👨‍👨‍👦‍👦 Ubytování pro velkou skupinu: chalupa Wellnes BedRich

Další inspiraci k Jizerským horám můžete načerpat tady:

Kam na hory v ČR: KRKONOŠE

Krkonoše patří k nejnavštěvovanějším českým horám. Aby ne, najdete tu nejvyšší vrchol – Sněžku, která láká plno turistů. Celý národní park je dokonale protkaný turistickými trasami (a čím dál více i cyklostezkami), díky kterým se dostanete i do prvního stupně Krkonošského národního parku 🌲💚.

Zažijete krásné výhledy až na polskou stranu Krkonoš, pokocháte se průzračně čistými potoky a vodopády nebo se projdete Krkonošskou tundrou.

Za nás můžeme doporučit tyto trasy:

🥾 hřebenová trasa Cesta česko-polského přátelství – stačí si projít část z ní a kochat se pohledy na obě strany Krkonoš

🥾 trasa od Medvědína (popř. z Horních Mísečků) kolem Kotelních jam, Pančavského vodopádu, Labské boudy až na Sněžné jámy

Pančavský vodopád
Sněžné jámy

🥾 trasa ze Špindlerova Mlýna přes Kozí hřbety až na Luční boudu a dál klidně na Sněžku. Trasa, která nejvíce připomíná vysokohorskou turistiku.

Kozí hřbety (Zdroj: Petr Filippov)
Luční bouda – Krkonošská tundra a Sněžka v dáli

🥾 trasa kolem Bílého Labe ideální i pro kočárky s dětmi

🥾 trasa z Pece pod Sněžkou kolem Obřího dolu až na Sněžku – náročnější, ale nejkrásnější trasa na Sněžku

Obří důl (Zdroj: Ivo Lukačovič)

Kam na lyže v Krkonoších?

Krkonoše nabízí ideální podmínky pro sjezdové i běžecké lyžování. Mezi top lokality patří Harrachov, Špindlerův Mlýn, Černá hora – Pec pod Sněžkou, Benecko, Rokytnice nad Jizerou nebo Herlíkovice – Bubákov.

Běžkaři můžou využít Krkonošskou magistrálu táhnoucí se napříč celým pohořím od Harrachova až po Žacléř.

Kde se ubytovat v Krkonoších?

🥗 Ubytování s polopenzí: chalupa Dřevěnka

🛁 Ubytování s wellness: Harmony Club Hotel

🏡 Ubytování v soukromí: apartmány Krakonošova dílna

👨‍👨‍👦‍👦 Ubytování pro velkou skupinu: chalupa Naproti Sněžce

Další inspiraci ke Krkonoším můžete načerpat tady:

Kam na hory v ČR: ORLICKÉ HORY

Orlické hory jsou malebné hory 💚🏔, kde si na své přijdou lyžaři, pěší i cyklisté. Na rozdíl od Krkonoš a Šumavy tu není tak přelidněno.

Zdroj: Jiří Komárek

Oblíbenými vrcholy jsou Šerlich na hranicích s Polskem a Masarykova chata kousek pod vrcholem, a poté nejvyšší vrchol Orlických hor – Velká Deštná. Bavit vás bude i Malá Deštná, Vrchmezí nebo Jelenka.

Velká Deštná (zdroj:  Olaf1541)
Masarykova chata pod vrcholem Šerlich (zdroj: Jacek Halicki)

Pokud jste milovníky hřebenovek jako my, nesmí vám uniknout ani ta v Orlických horách. Po cestě vás čekají pěkné výhledy, historické bunkry a opuštěné kapličky.

Hřebenová trasa začíná již v Olešnici v Orlických horách a vede až k tvrzi Hanička. Pokud nemáte tolik času, doporučujeme začít pod již zmíněnou Masarykovou chatou v sedle Šerlich směr Velká Deštná a uvidíte, kam dojdete :). Po cestě je několik bodů, kdy můžete nasednout na autobus zpět.

pěchotní srub Jaroslav (zdroj: hkregion.cz)

Kam na lyže v Orlických horách?

Nejlepším lyžařským střediskem je bezesporu Buková hora. Skvěle si zalyžujete i v areálu kolem Deštné v Orlických horách, skiareálu Říčky, Hartman nebo Janovičky.

Ski areál Říčky je taky oblíbeným počátečním bodem běžkařů. Celé hory jsou díky svým nevýrazným vrcholům a Orlické běžkařské magistrále ideální pro milovníky běžek.

Kde se ubytovat v Orlických horách?

🥗 Ubytování s polopenzí: penzion Rampušák

🛁 Ubytování s wellness: penzion Patriot

🏡 Ubytování v soukromí: chalupa u sv. Františka

👨‍👨‍👦‍👦 Ubytování pro velkou skupinu: chalupa Pod Čihalkou

Kam na hory v ČR: KRÁLICKÝ SNĚŽNÍK

Králický Sněžník představuje mohutný horský masiv na hranici s Polskem, k němuž vede náročnější trasa – co do stoupání, jinak je terén lehký. To ale stojí za tu námahu, protože výhledy jsou tady dokonalé stejně jako horské prostředí 🏔🌲.

Zdroj: sneznik.cz

Na úpatí pohoří leží vyhledávané středisko Dolní Morava. Místo, kde se zabavíte po celý rok. A především s dětmi, protože je tu hned několik zajímavých míst:

  • největší lanový park u nás s dobrodružnou věží s obří houpačkou
  • Stezka v oblacích
  • bobová dráha
  • dětský park Amálka
  • Mamutíkův vodní park a další atrakce
Stezka v oblacích

Kam na lyže v Králickém Sněžníku?

Rájem pro lyžaře všech úrovní je největší lyžařské středisko v Králickém Sněžníku – Dolní Morava. Dobře si zalyžujete taky ve ski areálu Králičák.

A pokud si chcete dát pořádně do těla na běžkách, zkuste trasu od střediska Sněžník přes vrcholy Slamník a Sušina, kolem symbolické sochy slůněte až na Králický Sněžník a dál po hřebeni.

Kde se ubytovat v Králickém Sněžníku?

🥗 Ubytování s polopenzí a wellness: Sport hotel Dolní Morava

🛁 Ubytování v apartmánu: apartmány Větrník

🏡 Ubytování pro rodinu: chalupa Pod lomem

👨‍👨‍👦‍👦 Ubytování pro velkou skupinu: chalupa Dolní Morava

Další inspiraci ke Králickému Sněžníku můžete načerpat tady:

Kam na hory v ČR: RYCHLEBSKÉ HORY

Rychlebské hory svírají pohoří Králický Sněžník a Hrubý Jeseník. Je to oblast, kde často nepotkáte ani živáčka. A kde si užijete přírodu a výhledy jednoho z nejkrásnějších pohoří u nás 🏔. Například z nejvyššího vrcholu Smrk nebo z rozhledny na Borůvkové hoře. A co teprve z rychlebské hřebenovky, která je poslední natolik odlehlou a opuštěnou hřebenovou oblastí u nás 💚.

Zdroj: zapomenutehory.cz
Borůvková hora (zdroj: Jacek Halicki)

V Rychlebských horách najdete taky krasové oblasti. Jeskyni Na Špičáku, která je nejstarší doloženou krasovou jeskyní v Evropě a nalezištěm četných kostí a unikátních nápisů.

Jeskyně Na Pomezí je zase největší krasovou jeskyní svého druhu v ČR. Vznikla korozní činností vod podzemního toku v ostrůvky čistých krystalických vápenců. Jeskyně se skládá z komplikovaného a rozsáhlého systému chodeb. Zpřístupněná je pouze část z nich.

jeskyně Na Špičáku (Zdroj: BíláVrána)
jeskyně Na Pomezí (Zdroj: BíláVrána)

Na Stříbrném potoce můžete obdivovat Nýznerovské vodopády. Voda se prodírá soutěskou o délce 110 m se soustavou kaskád a peřejí. Celková výše vodopádů je 14 m.

Na vrcholu Smolný leží malé žulové skalní město se skalními mísami o hloubce až 106 cm, kterým se říká Venušiny misky.

Okolo misek se nese řada pověstí. Jedna z nich říká, že prohlubně jsou prý pohanskými obětními mísami.

Nýznerovské vodopády (Zdroj: Lubor Ferenc)
Venušiny misky (Zdroj: Lubor Ferenc)

Chcete se pokochat krásnou scenérií nebo vykoupat v křišťálově čisté vodě? Vyrazte k zatopeným lomům v Žulové.

K nejznámějším patří lom Arcibiskupský, Žulový vrch, Kaolínka, Rampa a další. Lomy jsou volně přístupné.

lom Rampa (zdroj: Lubor Ferenc)

Kam na lyže v Rychlebských horách?

Nejznámějšími lyžařskými středisky v Rychlebských horách jsou ski areál a snowpark Paprsek, který je ideálním výchozím bodem i pro běžkaře, lyžařské středisko Petříkov a směrem ke Králickému Sněžníku ski areál Kunčice.

Zdroj: zapomenutehory.cz

Kde se ubytovat v Rychlebských horách?

🥗 Ubytování se snídaní v pokojích a apartmánech: penzion Ostružník

🛁 Ubytování s wellness: Wellness Rychleby

🏡 Ubytování v soukromí: chalupa U Toma

👨‍👨‍👦‍👦 Ubytování pro velkou skupinu: chata Tulačka

Kam na hory v ČR: JESENÍKY

Chráněná krajinná oblast Jeseníky tvoří většinovou část pohoří Hrubý Jeseník. Předmětem ochrany jsou horské louky a rašeliniště. Právě krásná příroda, jedny z nejvyšších vrcholů v ČR s parádními výhledy či vodopády na průzračně čistých horských říčkách jsou důvodem, proč Jeseníky navštívit.

nejvyšší vrchol Praděd (Zdroj: Karel Beneš)

Oblíbenými jesenickými vrcholy jsou Praděd, Šerák a Keprník. Všechny tři vrcholy můžete projít v rámci jedné hřebenové trasy.

Kam na dovolenou v ČR
Keprník

Krásná procházka na Praděd vede taky z Karlovy Studánky po naučné stezce Bílá Opava přes vodopády Bílé Opavy.

vodopády Bílé Opavy

A pokud hledáte neobvyklý výlet, zkuste přečerpávací elektrárnu Dlouhé stráně, která se řadí mezi 7 největších divů České republiky.

Dlouhé stráně (zdroj: Dlouhé Stráně)

Rašeliništní ekosystémy si pak můžete prohlédnout po naučné stezce Rejvíz ve stejnojmenné přírodní rezervaci.

Za krásnou lázeňskou architekturou vyrazte do Lázní Jeseník a do zdejších Priessnitzových lázní.

Zdroj: Pudelek

Ještě více tipů, co vidět v Lázních Jeseník a celkově v CHKO Jeseníky včetně mapy najdete v tomto článku:

Kam na lyže v Jeseníkách?

Jeseníky z našich pohoří nabízí jedny z nejlepších lyžařských podmínek. Mezi největší lyžařská střediska patří Kouty, Červenohorské sedlo, Praděd – Ovčárna, Kopřivná, Karlov nebo Ramzová.

Oblíbenou běžkařskou trasou je oblast mezi Červenohorským sedlem směr Praděd.

Kde se ubytovat v Jeseníkách?

🥗 Ubytování s polopenzí: penzion Stonožka

🛁 Ubytování s wellness: rezidence u Jezera

🏡 Ubytování v soukromí pro rodinu nebo menší skupinu: chalupa Hajmrlov

👨‍👨‍👦‍👦 Ubytování pro velkou skupinu: horská chaloupka Bělá pod Pradědem

Další inspiraci k Jeseníkům můžete načerpat tady:

Kam na hory v ČR: BESKYDY

Chráněná krajinná oblast Beskydy je výrazně zalesněná část Valašska s oblými vrcholy 🌲🌳, která je protkaná řadou turistických tras. Zároveň se jedná o největší chráněnou oblast u nás. Zaujímá Moravskoslezské Beskydy, Javorníky i část Vsetínských vrchů.

Nejoblíbenějším beskydským vrcholem je ten nejvyšší – Lysá hora. Za nás můžeme doporučit výšlap na protější vrchol Smrk, ze kterého jsou ty výhledy krapet komornější 😃. Oba vrcholy dělí vodní nádrž Šance, která zásobuje pitnou vodou Ostravu.

výhled při cestě na Lysou horu

Parádní výhledy si užijete i z vrcholu Soláň, přes jehož hřeben vede naučná stezka. Pokocháte se tu vyřezávanými plastikami a krásnou zvonicí.

výhled ze Soláně (zdroj: Ben Skála)

Nedaleko Lysé hory u Malenovic můžete obdivovat Satinské vodopády.

Satinské vodopády

Při své návštěvě si nemůžete nechat ujít ani beskydskou hřebenovku kopírující hranici Zlínského a Moravskoslezského kraje. Ta začíná v sedle Pustevny, odkud je to jen pár kroků ke Stezce Valaška.

Kam na dovolenou v ČR
Pustevny

Po naučné stezce Radegast dojdete kolem známé sochy Radegasta až na vrchol Radhošť, který je symbolem historie této oblasti.

V Rožnově pod Radhoštěm vybudovali valašské muzeum v přírodě, které je nejznámějším skanzenem u nás. Skládá se z několika částí – Dřevěné městečko, Mlýnská dolina, Valašská dědina a samotné Valašské muzeum v přírodě.

Dřevěné městečko (zdroj: Bjalek Michal)

Hned u skanzenu je pak krásná Jurkovičova rozhledna.

Kam na dovolenou v ČR

Co si nemůžete nechat ujít, je Javornická hřebenovka. Z velké části zalesněná, ale přesto poskytuje výhledy na nedaleké Bílé Karpaty. Je to místo bez výrazných sedel a stoupání. Ideální i pro zimní běžkování.

Pokud plánujete cestu do Beskyd, určitě se vám bude hodit 44 tipů, co navštívit v Beskydech.

Kam na lyže v Beskydech?

Mezi nejlepší lyžařská střediska v Beskydech patří skiareál Bílá, Staré Hamry, Mosty u Jablunkova, Malenovice, Karolinka, Velké Karlovice nebo Kohútka v Javorníkách.

Skvělým výchozím bodem pro běžkaře jsou Pustevny nebo Kohútka, která je ideální jako startovní pozice pro magistrálu po hřebeni Javorníků. Napříč celými Beskydy se táhne Beskydská lyžařská magistrála, která tvoří hustou síť běžkařských tras.

Kde se ubytovat v Beskydech?

🥗 Ubytování s polopenzí: penzion U Maryny

🛁 Ubytování s wellness: areál Na Mlýně

🏡 Ubytování v soukromí pro rodinu: chalupa Na sklepě

👨‍👨‍👦‍👦 Ubytování pro velkou skupinu: roubenka Morávka


Co si zabalit pro pěší turistiku v českých horách?

Ať už vyrážíte na túru v Krkonoších nebo Alpách, vždy musíte předem myslet na svou bezpečnost a pohodlí. Vybavení přizpůsobit počasí, terénu a délce túry. Čekají vás různé nadmořské výšky a v horách se počasí mění jako česká vláda.

Níže najdete naše tipy, co si balíme téměř na každou túru. 

Výběr správného vybavení do českých hor

Před každou túrou si položíme několik otázek: 

  • Jaká je předpověď počasí? Nehrozí bouřky? 
  • Jak je trasa dlouhá a náročná? 
  • Je po cestě pitná voda? Studánky nebo horské chaty, kde se můžeme zároveň najíst? 
  • Jaké oblečení a boty budeme potřebovat? 

Náš seznam na turistiku v českých horách

Batoh

Zainvestovat do dobrého turistického batohu se vám vyplatí. Především záda vám poděkují. Když ne hned, tak o pár let později určitě. 

Na denní turistiku vybírejte batohy s objemem 20-35 l, kam vměstnáte vše potřebné. Správný batoh by měl mít polstrovaná záda, bederní pás, který pomůže zatížit boky a ulevit ramenům, a hrudní popruh zabraňující posouvání batohu při chůzi. 

Dlouhodobě mezi špičky patří značky Osprey a Deuter. Pokud hledáte něco levnějšího a jste ochotní trochu slevit z požadavků, zkuste batohy od Decathlonu.

Obuv

Na nohy si vyberte pár pevných turistických bot a ponožek, které zvládnou jakýkoliv terén. A nedají šanci puchýřům. 

Sáhněte po lehkých/nízkých turistických botách, pokud vás čeká nenáročná nebo středně náročná túra. Vyšší botu se silnou podrážkou zvolte do náročných terénů. 

Oblečení

Vždy předem mrkněte na předpověď, ať aspoň přibližně víte, na co se připravit. Potřebujete rychleschnoucí základní vrstvu, která je lehká a dobře odvádí pot. Na to přijde hřejivá střední vrstva. Mikina nebo vesta z fleece, který zároveň dobře schne. Pro případ deště přibalte pláštěnku nebo lehkou nepromokavou bundu. Péřová bunda je taky skvělá volba, protože je lehká a dobře sbalitelná. 

V létě nezapomeňte na kšiltovku nebo klobouček a v chladnějším počasí rukavice a čepici. 

Trekingové hole

Trekingové hole pomáhají snížit tlak na kolena, poskytují větší sílu a pomáhají udržovat rovnováhu.

Voda 

Voda je jednou z nejdůležitějších položek. Zvlášť v horách, kde neustále stoupáte, klesáte, potíte se. Dehydratace přijde raz dva. Mně navíc při větších změnách nadmořské výšky zalehávají uši a na to pár loků vody obratem pomůže.

Nám se osvědčila Zdravá láhev, která neobsahuje ftaláty, změkčovadla a jiné toxické látky a je extra odolná proti plísním.

Skvělou možností je láhev s filtrem. Dolít si pak můžete prakticky kdekoliv – třeba v lesním potoce. Nebo kapky pro dezinfekci vody. Stojí kolem 250 Kč a vydrží na 60 l vody. Jen kápnete a zahubíte všechny bakterie.

Jídlo

Výdej energie při horské turistice je obrovský. Pořádná svačina je základ. Pokud chcete mít batoh co nejlehčí, berte energetické tyčinky, oříšky a čokoládu.

Ochrana proti sluníčku a hmyzu

Sluneční brýle jsou neodmyslitelný parťák pro vaše oči. Chrání před ultrafialovým zářením, které na očích může napáchat pořádné krátkodobé i dlouhodobé nepříjemnosti. Vybírejte sluneční brýle s nejvyšší ochranou 400. Skvělou vychytávkou jsou sluneční brýle s polarizačním filtrem, díky kterému své oči méně namáháte.

Z opalovacích krémů saháme po fyzikálních opalovacích krémech, které škodlivé paprsky odrážejí a nepronikají do kůže na rozdíl od běžnějších chemických opalovacích krémů. Dobrou zkušenost máme s opalováky od Alphanovy

Přírodní variantu volíme i v případě repelentu. Je stejně účinný a neobsahuje škodlivý pesticid DEET.   

Papírová mapa

Není nad papírovou mapu, která vás nikdy nenechá ve štychu. S kompasem je to dokonalé kombo, které pomůže, když se ztratíte. Spoléhat se jenom na telefon v horském terénu často nestačí. 

Malá lékárnička

Bezpečnost je vždy na prvním místě. Malá lékárnička skoro nic neváží, ale pomůže při puchýřích a drobných poraněních. Pokud trpíváte na křeče, přibalte si hořčík.

Další tipy najdete v těchto článcích:


Šťastnou cestu 🚗💚.

Další inspirace na cesty:

Znáte někoho, kdo hledá inspiraci? Udělejte mi radost a pošlete článek do světa :).
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Scroll to Top