Chystáte se na dovolenou a napadlo vás poznat více z Krušných hor? Podívejte se na našeho průvodce, kam na dovolenou v Krušných horách včetně tipů na výlety, restaurace a ubytování.
Kdo mě čte už nějakou dobu, ví, že pro Krušné hory mám slabost. Krušné hory jsou jako magnet.
Tajuplné. Mnohdy opuštěné, že z nich i mrazí.
Příjemně. A pořád vás táhnou zpět.
Už jsme tady něco prochodili, prošmejdili, poznali. Od svých ranných let, kdy jsem tady strávila pár lyžovaček se školou a později lyže vyměnila za turistické boty.
Proto jsem sestavila tohoto průvodce. S tipy, kde bude dovolená v Krušných horách pro vás tou vysněnou.
Kam do Krušných hor na dovolenou
Nejprve si pojďme říct něco ke geografii a dělení Krušných hor.
Krušné hory nejsou pohoří významných vrcholů – tím nejvyšším je Klínovec s výškou 1244 m. Ten leží v západní části Krušných hor, která se táhne až k lyžařskému středisku Bublava.
V západní části Krušných hor najdete ty nejvyšší vrcholy, kdy několik z nich přesahuje nadmořskou výškou 1000 m – Meluzína, Křížová hora, Blatenský vrch, Plešivec a pár dalších.
Je to taky oblast plná rašelinišť a vrchovišť, z nichž řada je chráněná jako významná lokalita.
Východní část Krušných hor se pozvolna svažuje do Labských pískovců a u obce Tisá se stejnojmenným skalním místem končí. Vrcholy tu už nepřesahují hranici 1000 m a krajina se místy podobá náhorní plošině.
Celé Krušné hory propojuje Krušnohorská magistrála, která se dá v zimě projet na běžkách (kromě střední části mezi Božím Darem a Svahovou, kde není běžkařská stopa upravená) a po zbytek roku na kole (tady už bez výjimek).
Čtěte našeho podrobného průvodce s doporučeními, kde se ubytovat v Krušných horách – rozdělený podle oblastí s tipy, co můžete podniknout v okolí.
Dovolená v Krušných horách: Bublava – Přebuz
V oblasti Bublava – Přebuz se bude líbit všem, kteří vyhledávají klid v horské přírodě. Na trasách nejčastěji potkáte cyklisty a pokud se vydáte do vzdálenějších oblastí směrem k hranicím, budete tu zcela sami.
Vrcholy kolem Bublavy jsou na Krušné hory nezvykle výrazné a poskytnou vám tak parádní výhledy. Postupně přechází v plochá rašeliniště v Přebuzi, která zase připomínají šumavské pláně.
V Bublavě začíná Krušnohorská magistrála (pro běžky, na kolo můžete nasednout už v Chebu).
Co navštívit v oblasti Bublava – Přebuz?
Naučná stezka Stopami horníků
Přímo z Bublavy vede naučná stezka Stopami horníků. Není nejlépe značená, ale určitě stojí za to. Po cestě projdete kolem několika altánů a pokud kousek za Tisovou odbočíte z naučné stezky po vyšlapané hřebenové trase, dostanete se ke zřícenině hradu Hausberg.
Poté se napojíte přes červenou turistickou značku zpět na NS Stopami horníků a pokračujete dál přes Zelenou Horu do Bublavy.
Tip: V Bublavě si pak můžete dát českou klasiku v restauraci U Pražáka. I zmrzlinu tady mají výbornou.
Rájecké údolí
Malebné údolí mezi Stříbrnou až k rozcestníku Rájecké údolí – pomník, které je známé svými památnými stromy. Jeden s obvodem 388 cm najdete kousek za Stříbrnou a ten nejznámější pak na druhém konci Rájeckého údolí.
Tady leží i dřevěný přístřešek a hned za ním dva balvany s vytesanými podobiznami hudebních skladatelů Beethovena a Schillera.
Směrem od Stříbrné po pravé straně se po zelené dostanete ke skalnímu městu Šišák, které ukrývá skalní útvary přímo v lesích. Skrz něj pak vede trase k nejvyššímu vrcholu oblasti Špičák s nádherným výhledem.
Národní přírodní rezervace Rolavská vrchoviště
NPR Rolavská vrchoviště je unikátní ekosystém tvořený horskými rašeliništi s hlubokými jezírky, kde žijí zvláštní druhy rostlin. Ty by vzhledem ke specifickému prostředí neměly možnost přežít jinde.
Celou oblastí se musíte pohybovat po lesních cestách. Žijí zde tetřevi a tetřívci, kteří potřebují klid na hnízdění.
Do NPR Rolavská vrchoviště spadají rašeliniště Velké a Malé Jeřábí jezero a Velký a malý močál. Především Velké jeřábí jezero na hranicích s Německém patří k nejcennějším vrchovištím v Krušných horách. “Centrem” rezervace je v posledních letech hojně navštěvovaný bývalý cínový důl Rolava (Sauersack).
Pokud budete pokračovat autem dál kolem dolu, dostanete se do nádherného údolí osady Jelení. Odtud můžete vyrazit po nenáročné Karlově stezce (cca půl hodiny) k bufetu Na celnici a dát si výbornou klobásu, zákusek nebo jen čaj.
Tip: Nebo se můžete najíst rovnou v osadě v penzionu Jelení s výhledem do údolí.
Přebuzská vřesoviště a Přebuz
Přebuzská vřesoviště jsou stejně jako NPR Rolavská vrchoviště a Rájecké údolí součástí přírodního parku Přebuz. Rozprostírají se po levé straně severně od Přebuzi.
Dříve se zde těžila rašelina a uvidíte tu tak až několik metrů vysoké systémy neodtěžené rašeliny s bohatými vřesovišti.
Přebuz je malebná horská obec, která leží v srdci stejnojmenného přírodního parku. Je to perfektní základna pro pěší i cykloturistiku kolem zdejších vrchovišť a horských smrčin.
Za krásnými výhledy vyrazte po zelené turistické značce kolem bývalého Ritterova dolu. Z té pak odbočte doleva na Čertovu horu. V okolí narazíte taky na stopy důlní činnosti – prohlubně, tzv. pinky.
Po cyklostezce 2229 pak dojdete (dojedete na kole) k bývalému dolu Přebuz, odkud můžete pokračovat k menšímu rašeliništi Haar.
Kde se ubytovat v oblasti Bublava – Přebuz?
V okolí Bublavy a Přebuzi není tolik možností ubytování jako o kousek dál v okolí Horní Blatné – Abertam – Božího Daru. Přesto tu ale najdete nádherná místa, kde se budete cítit jako doma.
Bublava je rájem roubenek a horských chat – roubenka Janka, Sofia Chalet nebo roubenky Bublava.
Apartmány no. 823: Tyto apartmány jsou skvělou volbou, pokud hledáte ubytování v soukromí. Jsou kompletně zařízené včetně kuchyňského koutu. Venku je k dispozici zahrada s posezením, grilem a vířivkou.
Penzion U Pražáka: V penzionu U Pražáku dobře vaří. Zároveň nabízí taky ubytování – pokoje jsou základně vybavené, čisté a mají vlastní koupelnu. Vhodné i pro rodiny s dětmi.
Dovolená v Krušných horách: Horní Blatná – Boží Dar
Přecházíme k nejnavštěvovanější oblasti Krušných hor. Tady množství turistů významně stoupá, ale pořád je to nic proti některým místům na Šumavě nebo v Krkonoších.
Pokud jedete do Krušných hor poprvé, doporučila bych vám právě oblast Horná Blatná – Boží Dar (nebo pak Přebuz – Bublava, kde nasajete víc klidu).
Významné stopy po hornictví, turistické trasy s výhledy na široké pláně, stopy dřívější čedičové aktivity, stáda ovcí, která hlídají pastevečtí psi, rašeliniště a taky parádní výhledy. To je oblast Horní Blatná – Boží Dar ve zkratce.
Co navštívit v oblasti Horní Blatná – Boží Dar?
Hornická oblast Abertamy – Horní Blatná – Boží Dar
Hornická oblast Abertamy – Horní Blatná – Boží Dar je památkou UNESCO právě díky svému jedinečnému rázu, kde se pojí hornická činnost s horskou, krušnohorskou přírodou.
Jedním z nejznámějších pozůstatků hornické činnosti v této oblasti jsou PP Vlčí jámy. Skládají se z Vlčí jámy a Ledové jámy. Propadlina Vlčí jáma má míry 120-14-25 m. Za to Ledová jáma je uzoučká a vstup sem vede po schodech na vlastní nebezpečí.
Dostanete se sem z Horní Blatné nebo přes rozhlednu na Blatenském vrchu. Obě cesty jsou krátké a nenáročné.
Tip: Až se pokocháte Vlčími jámami a výhledem z rozhledny Blatenský vrch, zajděte si na steak do vyhlášené restaurace Faustův dvůr hned pod kopcem v Horní Blatné.
Od Vlčích jam můžete pokračovat do osady Bludná, kde leží neplacené parkoviště. Vede odtud řada turistických tras, které vás zavedou ke zdejším bývalým dolům – důl Nanebevzetí Panny Marie, důl Pomoc Boží, důl Zuzana, důlní dílo Svatý Duch nebo na druhou stranu k 20 m hluboké propadlině dolu Červená jáma, kde najdete pohádkové občerstvení s dětským hřištěm.
Kousek odtud pak leží důl Mauritius s prohlídkovou štolou Kryštof. Tady se dá taky zaparkovat a pokračovat k dalším dolům a do zdejších lesů v okolí Hřebečné.
Tip: Kousek od dolu Mauritius leží v Abertamech naše oblíbené bistro. Vždy se tu stavujeme pro maso a sýry ze zdejší farmy. Navíc tu skvěle vaří českou klasiku. Nebo zajděte na pivo Rapl do pivovaru Rýžovna v bývalých Sejfech, kde se točil seriál Rapl.
Kromě dolu Mauritius se dostanete taky do štoly Johannes. Cesta je náročnější a děti do 10 let mají vstup zakázaný.
Božídarská rašeliniště
I v oblasti Horní Blatná – Boží Dar najdete rozsáhlá rašeliniště. Tím nejcennějším a nejznámějším je to Božídarské, po kterém vás provede povalový chodníček.
Naučná stezka je krátká a zavede vás jen na kraj rašeliniště, ale i tak na informačních tabulích načerpáte řadu zajímavých informací a pokocháte se okolím Božího Daru.
Pokud si chcete projít Božídarská rašeliniště víc v klidu, vyrazte k Mrtvému rybníku po červené turistické značce (z Božáku nebo od Bludné). Ten má díky zdejším rašeliništím černou barvu a působí tak, že v něm nežijí žádní živočichové.
Naučná stezka Ježíškova cesta
Ježíškova cesta je nejznámější a nejnavštěvovanější naučná stezka v Krušných horách. Jsou 2 okruhy – pro děti úplně stačí ten kratší o délce 5,6 km. Po cestě je řada atrakcí pro děti a rodiče si užijí výhled na krásnou přírodu.
Stezka začíná přímo v Božím Daru, kde si v infocentru můžete zakoupit za 50 Kč notýsek a plnit po cestě úkoly. Je to fajn zábava pro větší i menší děti a na závěr dostanou v infocentru děti plno dárečků.
Tip: Po cestě se můžete občerstvit v občerstvení Krmelec na Ježíškově cestě. Výběr není veliký, ale my si vždy pochutnali.
Klínovec
Klínovec je nejvyšším vrcholem Krušných hor, ale potřeboval by už nový kabát. Před pár lety byla zrekonstruovaná zdejší rozhledna, ze které budete mít za 50 Kč krásný výhled na okolí.
Kousek pod vrcholem začíná největší trailpark v Evropě. Jsou tu 4 obtížnosti, takže si vyberou rodiny s dětmi i ti, co hledají něco náročnějšího. Na místě vám půjčí kola a koloběžky, pokud nemáte. Zpět nahoru se dostanete sedačkovou lanovkou.
Cesta mezi Božím Darem a Klínovcem je nejvýše položenou v České republice, a i když je krátká, nabízí krásné výhledy. Souběžně s ní vede i pěší trasa.
Tip: Na Božím Daru se dobře najíte v pivovaru Červený vlk nebo samoobslužné restauraci Hranice. Ještě více tipů o Božím Daru najdete v samostatném článku.
Kde se ubytovat v oblasti Horná Blatná – Boží Dar?
Horní Blatná – Boží Dar nabízí celou řadu ubytování v horských obcích Horní Blatná, Nové Hamry, Abertamy, Pernink, Boží Dar.
V Božím Daru doporučuju ubytování v apartmánech Kůlna nebo apartmánech Engadin. Útulné, plně vybavené a apartmány Engadin navíc s wellness.
Hotel Orion: Tento hotel leží přímo na vrcholu Plešivce. Je to skvělá volba, pokud chcete kompletní zázemí – dobrá kuchyně, wellness, moderní pokoje včetně kuchyňského koutu. Pokud jedete s dětmi, je tu herna, lanové centrum a hřiště.
Čtěte kompletního průvodce pro Boží Dar.
Pokud hledáte klidnější oblast, doporučuji Horní Blatnou. Menší, horská obec, která má taky svoje kouzlo. Ubytovat se můžete v útulném penzionu Horní Blatná, který poskytuje perfektní zázemí.
Dovolená v Krušných horách: Loučná pod Klínovcem – Měděnec
Další oblast Krušných hor, kde leží pár vrcholů vyšších než 1000 m. Loučná pod Klínovcem je typické živé středisko, kde najdete restaurace, zimní sjezdovky a širokou škálu ubytování od hotelů po útulné chatičky. Směrem na východ je pak oblast klidnější.
Co navštívit v oblasti Loučná pod Klínovcem – Měděnec?
Loučná pod Klínovcem leží hned na druhé straně od Klínovce, tj. 10 minut od Božího Daru autem, takže se tu nabízí spousta už zmíněných výletů v okolí Božího Daru – Klínovec, Ježíškova cesta, Božídarská rašeliniště, Boží vyhlídka, Hadí hora.
Výšlap na tisícovky v okolí
V okolí Loučné pod Klínovcem najdete hned několik vrcholů, které dosahují nadmořské výšky nad 1000 m a poskytují výhledy do okolí. Výhledy totiž nejsou pro Krušné hory samozřejmostí vzhledem ke zdejším hustým lesům.
Prvním tipem je výšlap na Meluzínu, kde to nejvíc fičí. Cesta sem je značená jen z části, ale nenáročná a vede od rozcestníku Pod Meluzínou po zelené turistické značce. Do půl hodinky jste nahoře.
Na Meluzínu se nehrnou davy, ale tu a tam se už někdo objeví. Pokud chcete zažít ještě větší klid a trochu si zabloumat v lesích, vylezte na Křížovou horu nedaleko. Od rozcestníku pokračujete rovně a asi po 20 minutách odbočíte doleva a vyšlapanou cestou jdete pořád rovně, dokud nedorazíte na skalnatý vrchol Křížové hory (na vrcholu najdete v lese hned několik vyhlídek, tak ho můžete prochodit křížem krážem).
A třetím tipem je Velký Špičák za horskou vesnicí Kovářská. I sem vede nenáročná trasa po naučné stezce Velký Špičák. Směrem na Kovářskou pak ještě leží Střední Špičák a Malý Špičák.
Pokud se nespokojíte s krátkou procházkou na Velký Špičák, zkuste najít Střední Špičák, ke kterému nevede značená trasa. Je z něj skvělý kruhový výhled.
Hornická krajina na vrchu Mědník
Vrch Mědník (910 m) leží kousek nad obcí Měděnec. Najdete tady 2 bývalé štoly – štola Země zaslíbená a štola Marie Pomocné.
V současnosti je otevřená pouze štola Marie Pomocné – od května do října v čase 11:00 – 17:00. Prohlídka trvá hodinu a opět je potřeba přiobléct se, protože se teploty pohybují kolem 7 stupňů.
Plné vstupné vyjde na 80 Kč a snížené pro děti a seniory na 60 Kč. Momentálně v roce 2022 uzavřeno, ale můžete se projít venku (viz foto).
Přímo nad štolou Země zaslíbená stojí horská kaple Nejsvětějšího srdce Ježíšova. Pokud se od štol vydáte směrem na vrchol, naskytne se vám krásný výhled na kapličku a do okolí.
Parkoviště je přímo pod kopcem nebo se sem dostanete po modré z Měděnce.
Zaniklá osada Königsmühle a bývala vápenka
Zaniklé obce a osady jsou s historií Krušných hor neodmyslitelně spjaté. Jednou z těch lépe zachovalých je osada Königsmühle, kterou najdete v krásné přírodě Horské louky u Háje (kousek od Loučné).
Je to místo se zvláštní atmosférou, o které se skvěle starají. Jsou tu vyřezávané sochy, ohniště a další prvky, které si můžete prohlédnout.
Mezi Hájem a Kovářskou leží historická vápenka, která tady v první polovině 19. století zpracovávala vápno dolomit těžené ve dvou přilehlých lomech.
K vápence vede zelené turistická značka od potoka Černá voda (cca 10 minut do kopce) nebo štěrkovitá cesta od nádraží v Kovářské (20 min) či od rozcestníku Pod Vysokou sečí (30 min).
Kde se ubytovat v oblasti Loučná pod Klínovcem – Měděnec?
Apartmány Viktoria: Útulné a plně vybavené apartmány v horské obci Kovářská, kde najdete vše pro pohodovou dovolenou. K dispozici je taky zahrada a gril. Přímo od ubytování dojdete k Velkému Špičáku s parádním výhledem na vodní nádrž Přísečnice nebo k bývalé vápence.
Joy Aparthotel Klinovec: Stylové ubytování v klidné části Loučné pod Klínovcem a přesto kousek do centra. Hravě zařízené pokoje (některé navíc s kuchyňským koutem), výborná kuchyně a zahrada s bazénem.
Keilberg Resort: Moderně a nově zařízený resort s wellness v Loučné pod Klínovcem. Pokoje a apartmány jsou prostorné a některé vybavené kuchyňským koutem.
Tip: Přímo pod sjezdovkou dobře vaří v restauraci pod Slalomákem nebo kousek odtud v penzionu Anna.
Dovolená v Krušných horách: Nová Ves v Horách – Klíny
Oblast Nová Ves v Horách – Klíny patří do východní části Krušných hor, kde už nenajdete žádné tisícovky. Přesto jsou tu výhledy často dechberoucí.
Na své si tu přijdou běžkaři v zimě. Začíná tady totiž Krušnohorská bílá stopa. Unikátní síť běžeckých tratí v Krušných horách, která nabízí strojově upravené stopy navazující na stopy i v Sasku.
Co navštívit v oblasti Nová Ves v Horách – Klíny?
Geopark a arboretum Lesná
Geopark a arboretum na Lesné najdete v areálu Vzdělávacího a rekreačního centra Lesná.
Je tu na 65 stromů s popisnými cedulkami, model rašeliniště a hra na poznávání dřevin, geopark s množstvím objektů včetně popisných cedulek, dětské hřiště s dřevěnými prolézačkami, bludištěm atd. Areál je zdarma přístupný 24/7.
Kousek opodál stojí Krušnohorský lidový dům. Místo, kde na vás dýchne historie Krušných hor. Prohlédnete si dobovou architekturu a ukázku řemesel, která byla pro tuto dobu typická. Vstupné je dobrovolné a parkoviště se nachází hned vedle.
Tip: Hned naproti stojí horský hotel Lesná s restaurací, kde se dobře najíte.
Sportareál Klíny
Sport areál Klíny nabízí velké vyžití po celý rok. V zimě na lyže a po zbytek roku na kolo nebo koloběžky. V parku vytvořili bikepark, který má několik stupňů obtížnosti a sjedete ho na kole i koloběžkách (můžete si je půjčit až na místě). Kromě bike parku tu najdete taky endurotraily pro terénní cyklisty – opět rozdělené dle obtížnosti.
Součástí areálu je i 900 m dlouhá bobová dráha, která vás proveze lesem, sjezdovkou a po 50 m dlouhém mostě ve výšce 4 m.
Mikulášská štola
Přímo u hranic s Německém v Hoře Svaté Kateřiny leží další pozůstatek z hornické činnosti – Mikulášská štola, z níž je zpřístupněných 420 m.
Štola je největší a nejznámější štolou v Krušných horách. Ve středověku sloužila pro těžbu stříbra a mědi a za války jako protiletecký kryt.
Rozhledny a vrcholy v okolí Nové Vsi v Horách
Kamenná rozhledna Hláska leží na Růžovém vrchu u obce Hora Svaté Kateřiny v nadmořské výšce 729 m. Je otevřená jen sezónně od dubna do října v odpoledních hodinách. Dostanete se sem po zelené od náměstí nebo se dá dojet přímo k rozhledně.
Na půli cesty mezi areálem Klíny a Novou Vsi v Horách leží rozhledna Jeřabina pod stejnojmenným vrcholem v nadmořské výšce 788 m.
Za komornějšími výhledy vyrazte na vrchol Medvědí skála přímo z Nové Vsi po červené turistické značce směr Mikulovice. Později část trasy kopíruje i naučná stezka. V místě, kde cestu bude křížit lesní asfaltka, přejdete tuto cestu a budete pokračovat po lesní cestě vzhůru. Cesta vás přes Liščí vrch dovede až na Medvědí skálu. Trasa je náročnější a dlouhá 4 km (časově 1,5 hodiny).
Další nádherný výhled zažijete z Eduardovy skály, kam se dostanete po nenáročné a neznačené trase z osady Malý Háj.
Kde se ubytovat v oblasti Nová Ves v Horách – Klíny?
Chcete po ránu pozorovat srnky přímo z postele? A večer se naložit do vířivky s neskutečným výhledem do údolí? Urtica apartmány mají skvělou polohu, venkovní posezení a je tu božský klid.
V obci Klíny leží krásné chatky Luční až pro 6 osob. V přírodě, se zahradou a terasou, kde vám nebude nic chybět. Pro páry i rodiny s dětmi je ideální penzion Studánka, který leží taky v obci Klíny a je perfektně vybavený pro pohodovou dovolenou.
Dovolená v Krušných horách: Dlouhá Louka – Bouřňák
Posouváme se dá na sever. Oblast Dlouhá Louka – Bourňák. I tato oblast spadá do Krušnohorské bílé stopy, takže pokud jste vášniví běžkaři, bude se vám tady zaručeně líbit. Stopy vedou v nadmořské výšce 750-950 metrů. V zimě je tady záruka dobré sněhové nadílky.
Oblast Dlouhá Louka – Bourňák nabízí parádní výhledy z okolních vrcholů a širokých plání v okolí Moldavy a Cínovce.
Co navštívit v oblasti Dlouhá Louka – Bouřňák?
Vodní nádrž Fláje
Vodní nádrž Fláje najdete severozápadně od vesnice Dlouhá Louka. Je to jediná hráz svého typu v ČR. Další podobná je až ve Švýcarsku.
Kolem nádrže vede cyklostezka a z části i turistická trasa s informačními tabulemi, které vám oblast přehrady dokonale přiblíží.
Přímo na vodní nádrže se vám naskytne parádní výhled z Puklé skály, po které vede několik cestiček a můžete jí tak prochodit křížem krážem.
Rozhledny a vyhlídky v okolí Dlouhá Louka – Bourňák
Kousek od Dlouhé Louky najdete telekomunikační věž na vrcholu Vlčí Hora, na které je ve výšce 15 m vybudovaná volně přístupná vyhlídková plošina.
Na druhou stranu z Dlouhé Louky po zelené turistické značce dorazíte k vrcholu Stropník (856 m) s vyhlídkovou plošinou. Pokud budete pokračovat ještě dál, za 20 minut dojdete k Dušanově skalní vyhlídce. Z obou vyhlídek jsou nádherné výhledy.
Krásné výhledy zažijete taky v okolí areálu Bouřňák u Mikulova v Krušných horách – například vyhlídka Knuffelberg.
Tip: Vyhládlo vám? Zkuste restauraci Hubert, kde skvěle vaří a je tu moc příjemná obsluha.
Moldavské pláně
Moldava je nezalesněná oblast plná pastvin, plání a výhledů. Je to místo, kde se nemusíte držet turistických tras.
Naopak. Sejděte z nich a jen tak se toulejte. A užívejte si pohledy, které pro Krušné hory nejsou typické. A přesto jsou to právě Krušné hory. Opuštěné a občas nehostinné.
Mým tipem je vyrazit severně od Moldavy a postupně obejít její okolí i z jižní strany. Ideální pro celodenní výlet.
Kde se ubytovat v oblasti Dlouhá Louka – Bouřňák?
Penzion Stará hračkárna: Penzion Stará Hračkárna leží kousek od sjezdovky v Českém Jiřetíně. Ubytování je čisté, útulné, má vlastní kuchyňský kout a venku je posezení s grilem.
Hotel Ján: Nový a moderní hotel na kraji obce s výhledem na okolní hory. Pokoje jsou útulné (vhodné i pro rodiny), je tu velká zahrada s grilem a ohništěm a výborně tu vaří.
Penzion U krbu: Tento penzion leží ve svahu, kousek od sjezdovky v Mikulově. Jen pár minut od Moldavy. Ideální místo pro zimní dovolenou. Ve společenské místnosti si můžete zahrát ping pong nebo fotbálek.
Hotel Krušnohorský dvůr: Čistý a útulný hotel v krásné přírodě u Cínovce. Ideální oblast pro pěší turistiku a běžky směrem na Vitišku. Navíc výborně vaří.
Toto byly naše tipy, kam na dovolenou v Krušných horách. Máte dotaz? Ptejte se v komentáři níže. Šťastnou cestu!