11 tipů a vychytávek, co si sbalit na hory v létě s dětmi

Ať už vyrážíte na hory nebo jen do přírody, je několik vychytávek, které byste si určitě měli vzít s sebou. Mrkněte na tipy, co si sbalit na hory v létě s dětmi.

Tipy, co si sbalit na hory v létě s dětmi

Sportovní a funkční oblečení

Počasí na horách je jako na houpačce. Vycházíte v kraťasech a tričku a na vrchol se vyšplháte s dvěma vrstvami navíc. A ti, co mají děti, asi ví, jak dokáže výlet narušit, když je dítěti teplo nebo zima ?.

Při oblékání je proto dobré vrstvit. U triček není vhodná bavlna, která tak rychle neodvede pot a při zafoukání se tak dítě snadněji ochladí.

A které materiály vhodné jsou? Třeba lehký polyester, který je prodyšný nebo merino vlna, která v létě chladí a v zimě hřeje.

Naší srdcovkou je pak česká značka UNUO – u jejich oblečení má peněženka vždycky pláče, protože na něm nechám majlant ?. Mají fajn kousky na celý rok – termo oblečení, bundy, basic trička z bambusu a hlavně ty jejich softshellové kalhoty, co vydrží i několik sezón.

Oblečení UNUO – nezateplenou bundu a kalhoty využijete i v létě na horách

U mikin se nám nejvíc osvědčily ty celopropínací, kterou si můžete libovolně upravit podle toho, jak se mění teplota. Hodí se i kapuce, když fouká. A reflexní prvky.

Bunda/větrovka/pláštěnka

Na horách vás může během mžiku chytnout takový déšť, že jste za chvíli durch.

Co z toho vyplývá? Ano, chce to do zásoby nepromokavou vrstvu ?.

Co já osobně tahám vždy pro sebe i děti, je větrovka. Je ultralehká, takže jí v batohu skoro necítíte. Ale prokáže velkou službu.

Skvělé outdoorové oblečení pro děti vyrábí rodinná firma z Anglie – Regatta. Navíc za opravdu fajn ceny. A to se vždycky hodí vzhledem k tomu, jak děti ze všeho hned vyrostou.

My máme bundu od české značky UNUO. Není zateplená (dělají i zateplenou variantu), je opravdu lehoučká, neprofoukne a vydrží v pohodě i deštivé počasí. Je super i na léto, protože se v ní děti nepotí. Na jaře nebo na podzim pod ní šoupnu něco teplejšího, takže jí využijeme opravdu hodně.

Trekové boty

Do hor jsou trekové boty základ. Tlumí dopad při chůzi a jsou vhodné do suchého i mokrého terénu.

Pro děti je lepší volit kotníkové turistické boty, aby dobře držely kotník. O tom bych zrovna já mohla vyprávět s mými dvěma vyvrknutými kotníky z horských dobrodružství ?. Ale stejně si nedám říct a věčně tahám nízké, které jsou mi pohodlnější ?.

Turistické sandále jsou skvělé do nižších hor, kde je tepleji. My zatím vybíráme ty s plnou špičkou, aby si Domísek neokopal prsty. Hodně levné sandále bývají tvrdé (to jsme si sami otestovali ?), takže radši kupujeme ve specializovaných eshopech.

Pokud vás nečeká výrazně nerovný terén, můžete zvolit barefootové boty, které jsou skvělou volbou i na běžné chození do města. Pro správný vývoj dětských chodidel jsou nejlepší, protože napodobují chůzi naboso a nohy se tak nedeformují. Na barefoot boty si ale musí dítě zvyknout.

Minerální opalovací krém

Bez opalovacího krému ani ránu. Zvlášť na horách, kde to žhne o sto šest. I pod mrakem se můžete pekelně spálit. Je prokázáno, že mraky pronikne až 80 % slunečního záření.

I přesto, že platí: Jakýkoliv opalovací krém je lepší než žádný krém, mohou chemické opalovací krémy nadělat víc škody než užitku.

A které že jsou chemické? No většina těch opalovacích krémů, které vidíte v drogérii.

Proč? Pojďme si to trochu rozebrat.

Opalovací krémy se dělí na chemické a fyzikální (minerální):

Chemické opalovací krémy

❌ obsahují chemikálie, které sice paprsky pohlcují, ale navíc pronikají přímo do kůže. Tady můžou způsobovat alergické reakce, vést k poškození buněk a tím ke stárnutí kůže a vzniku rakoviny.

Ano, je to paradox, ale je to tak. Současné opalovací krémy se neustále vylepšují, aby těchto chemikálií obsahovaly míň a míň, ale kdo to chce riskovat?

V některých státech jsou dokonce zakázané. Právě jejich složení ničí korálové útesy.

A vítězem se stávají ?:

Fyzikální (minerální) opalovací krémy

✅ obsahují fyzikální filtry, které škodlivé sluneční paprsky odráží a nepronikají do kůže. Asi každý ocení, že působí ihned a nemusíte čekat magickou půlhodinku (nevím, jak vy, ale já si to vždy uvědomím až před odchodem ?). Vybírejte ty, které mají UVA i UVB ochranu.

Jedinou nevýhodou je, že se hůře roztírají a budete tak po nich trochu běloby. Ale osobně kvůli zdraví určitě radši oželím parádu. Navíc v horách, kde soptím celá rudá do kopce ?. Tady to o parádě opravdu není ?.

Minerální opalováky nebo i ekodrogérii na e-shopu Econea. Miluju jejich přátelskou komunikaci a projev ?.

Nemám nervy shánět podobné výrobky v běžných řetězcích, protože ta nabídka zatím není nejlepší. A u těch cen má peněženka pláče ?.

My používáme francouzskou přírodní značku Alphanova – dělají opalovací krémy i pro děti. Já jsem teď kupovala SPF 30 ve spreji a úplně v pohodě se dá díky skvělému složení použít i na děti.

přírodní opalovací krém / co sbalit na hory v létě s dětmi

Přírodní repelent

Další nezbytností do hor nebo kamkoliv do přírody je repelent.

A nejlépe ten přírodní.

Proč?

Nejčastěji používanou složkou v běžných repelentech je totiž DEET, škodlivý pesticid, který zapříčiňuje kumulaci toxinů v našem centrálním nervovém systému a tím i likvidaci nervových buněk. To se mi na kluky moc stříkat nechce ?.

Pokud máte menší děti, možná jste často narazili na to, že pro ně není většina repelentů vhodná. Když jsem hledala v drogérii, nenašla jsem dokonce ani jeden ?. Tak jsem hledala online, protože v přírodě a na horách jsme pečení vaření.

Od 6 měsíců našeho malého používáme celá rodina přírodní repelent Incognito. Je stejně účinný na každou havěť jako klasický repelent ?.

přírodní repelent incognito

Pro ještě menší děti je super levandulová voda, která působí jako přírodní odpuzovadlo.

Pokrývka hlavy

Kromě pokožky je potřeba u dětí chránit taky hlavu. V dnešní době už existují i pokrývky hlavy s UV ochranou.

Skvělé jsou jednoduché teplákové čepky, které se hodí, když začne fučet nebo se trochu ochladí.

Zdravá lahev s vodou

Na mapě studánek v ČR si můžete předem zjistit, zda se dá láhev dolít někde po cestě, aby záda neskučela pod náloží vody pro celou rodinu.

Existují taky kapky pro dezinfekci vody, které jen kápnete do vody a zahubí veškeré bakterie. Načepovat si tak můžete vodu i z lesního potoka. Stojí kolem 250 Kč a vydrží na 60 l vody.

Skvělou vychytávkou jsou Zdravé lahve – jsou bez rizikových ftalátů, změkčovadel a dalších toxických látek. Za mě je velkou výhodou, že se v ní netvoří plísně. Ale přesně si vybavuju, jak jsem dříve musela kartáčkem dolovat každou štěrbinku v podobných lahvích od NUK nebo MAM, kde ta plíseň byla každou chvíli.

Navíc vydrží i “šetrné” dětské zacházení – zrovna dnes jí náš Domík narval spolu s dřevěným prkýnkem do bubnu pračky ?. Mají různé designy i velikosti. A překvapivě nejsou vůbec drahé.

Jídlo

S dětmi platí, že bez jídla ani ránu. Často řvou už v autě, že mají ukrutný hlad ?.

Nám se osvědčil obložený chleba/houska, ovoce a zelenina. Jablka, hrušky, kedlubna a podobné tvrdší kousky.

Asi nikdo nestojí o rozmačkaný banán na dně batohu ?.

Skvělé jsou i oříšky nebo tyčinka

Hlavně u menších dětí je dobré si jídlo předem nakrájet a připravit do krabiček.

Krokoměr

Děti v dnešní době potřebují často motivaci, aby se odlepily od videí na Youtube ?. Můžete jim zkusit pořídit krokoměr, který je nabudí k aktivitě.

co si sbalit na hory v létě s dětmi

Krosna/nosítko

Pokud máte menší dítě, v nerovném terénu se bez nosítka nebo krosny neobejdete.

Co se týká nosítka, tak my jsme byli téměř od narození věrní Ergobaby Adapt, které je vhodné i pro novorozence.

Teď už bych šla ale do šátkového nosítka od Be Lenka – je měkké a pohodlnější (pro dítě i mámu/tátu).

Držák na tablet

Jestli jedete na hory autem, na dlouhou jízdu asi využijete tablet, aby se dítě zabavilo. Pokud nejste z těch šťastnějších, kterým dítě v autě usne ?.

K tabletu pak využijete kapsář, do kterého zavěsíte tablet.

Další nezbytnosti nejen na hory

  • náplasti
  • sáček na odpadky
  • vlhčené ubrousky
  • papírové kapesníčky
  • kapesní nožík
  • sluneční brýle

A jaké jsou vaše tipy, co si sbalit na hory v létě s dětmi?

Další inspirace:

netradiční ubytování v ČR
jak vybrat rodinný stan

Máte dotaz? Jsem jedno ucho v komentáři nebo na mejlu :).

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *