34 tipů na neznámá místa v ČR, která vás nadchnou + MAPA

neznámá místa v ČR

Máte dost míst, kde se to turisty jenom hemží a hledáte něco méně profláknutého? Mrkněte na tipy na neznámá místa v ČR, o kterých se všude nemluví, ale přesto stojí za to.

34 tipů na neznámá místa v ČR

Ostrovské a Rájecké skály

Když se řekne Labské pískovce, většina z nás si asi vybaví České ŠvýcarskoDěčínský Sněžník a Tiské stěny. Ale co takhle Ostrovské a Rájecké skály, které najdete kousek za Tiskými stěnami?

Skalními městy vás provede naučná stezka NS Zapomenuté pohraničí. Dostanete se sem buď od Tiských stěn pokračováním podél turistické chaty Tisá nebo z placeného parkoviště v obci Ostrov.

neznámá místa v ČR

A už jste navštívili skalní města v zimě? Skály získají zcela nový rozměr a nepotkáte tu téměř živáčka.

Hamry nad Sázavou

Název obce byl odvozen od železářské tradice, která je pro okolí města Žďár nad Sázavou typická. Tradici si můžete přiblížit ve starém vodním mlýně Šlakhamr.

“kladivo” hamru (Šlakhamr) – zdroj: BíláVrána

Pokud vyrazíte na procházku okolím, narazíte na netradiční betonové plastiky – Hamroň (kříženec šneka se žábou), Mamlas, Kůň či Mamut. Děti budou nadšené ?‍?‍?‍?.

neznámá místa v ČR
Zdroj: JirkaSv

Na okraji Hamrů v Samotíně je pak na hranici Čech a Moravy symbolické místo značící “konec světa. To střeží obrovský český lev a velký moravská orlice.

Jeskyně Na Pomezí

Jeskyně Na Pomezí je největší krasovou jeskyní svého druhu v ČR. Vznikla korozní činností vod podzemního toku v ostrůvky čistých krystalických vápenců. Jeskyně se skládá z komplikovaného a rozsáhlého systému chodeb. Zpřístupněná je pouze část z nich.

neznámá místa v ČR
Zdroj: BíláVrána

Parkoviště je hned před jeskyní.

Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách >>>.

PR Údolí Jizery

PR Údolí Jizery je přírodní rezervace kolem řeky Jizera. Oblastí vede Riegrova stezka z Bitouchova do Spálova (3,5 km, červeně značeno). Její dominantou je 77 m dlouhá visutá lávka. Parádní výhled na údolí si pak užijete z Böhmovy vyhlídky.

neznámá místa v ČR
Zdroj: Josef.milfait

Krušné hory

Možná si teď říkáte: ” Krušné hory, ty zná přece každý.” Ano, většina z nás zná Klínovec nebo třeba Boží Dar. A dál?

Krušné hory jsou na rozdíl od Krkonoš nebo Šumavy zahaleny větší rouškou tajemna. Nejsou tak prochozené a jsou daleko víc komornější. Rozhodně tu nepotkáte davy turistů (pokud nejedete na Božák ?). A lesy jsou tu prý nejčistší ??.

Už jste byli na vrcholu Meluzína nebo Velkém Špičáku? Z obou se vám naskytne boží výhled na záplavu hustých lesů. Z Velkého Špičáku navíc na vodní nádrž Přísečnice.

neznámá místa v ČR
výhled z vrcholu Meluzína
neznámá místa v ČR
výhled z vrcholu Velký Špičák

A co třeba krásná kamenná rozhledna Pajndl na Tisovském vrchu? Za nás patří k těm nejhezčím, které jsme doposud měli možnost vidět.

neznámá místa v ČR
rozhledna Pajndl

Poutní místo Vřesová studánka v Jeseníkách

Poutní místo Vřesová studánka je místo, kde si užijete parádní výhledy na Jeseníky.

co navštívit v Olomouckém kraji
Zdroj: Pudelek

Nedaleko odtud leží skalní útvar Kamenné oko. K oběma místům se dostanete po hřebenové trase napříč Jeseníky z Červenohorského sedla.

co navštívit v Olomouckém kraji
Zdroj: Veronika Valová

Hřebenovka Orlické hory

Už jste si zkusili někdy projít hřebenovou trasu skrz nějaké pohoří? My plánujeme tu v Nízkých Tatrách, která je ikonická.

V Čechách můžeme doporučit šumavskou hřebenovku od Třístoličníku směrem na vrchol Plechý přes Trojmezí (místo, kde se stýkají hranice Čech, Rakouska a Německa) nebo pak Cestu česko-polského přátelství v Krkonoších. Obě tyto hřebenovky jsou ale docela známé.

Cesta česko-polského přátelství Krkonoše

Co zkusit hřebenovku v Orlických horách?

Po cestě vás čekají pěkné výhledy, historické bunkry a opuštěné kapličky.

Hřebenová trasa začíná již v Olešnici v Orlických horách a vede až k tvrzi Hanička. Pokud nemáte tolik času, doporučujeme začít pod již zmíněnou Masarykovou chatou v sedle Šerlich směr Velká Deštná a uvidíte, kam dojdete :). Po cestě je několik bodů, kdy můžete nasednout na autobus zpět.

co navštívit ve východních čechách
Masarykova chata /Zdroj: SchiDD

Venušiny misky ve Slezsku

Venušiny misky jsou skalní mísy, z nichž největší dosahuje hloubky až 106 cm. Najdete je společně s dalšími útvary v malém žulovém skalním městě na vrcholu Smolný (404 m) nedaleko obce Žulová.

neznámá místa v ČR
Zdroj: Lubor Ferenc

Okolo misek se nese řada pověstí. Jedna z nich říká, že prohlubně jsou prý pohanskými obětními mísami.

Zatopené lomy

Zatopené lomy mají své kouzlo. Křišťálově čistá voda, kolem skaliska a nikde nikdo. Většinou. Například lom Velká Amerika už je notoricky známý řadě z nás ?. Pravda ale je, že málokdo dojde k dalším lomům, které jsou v okolí lomu Velká Amerika. A ty určitě stojí taky za vidění.

K těm méně známým patří lom Rotavalom Hradišťský vrch na západě Čech, lom Borek na Vysočině nebo lomy Žulová na Moravě.

neznámá místa v ČR
zatopený lom Rotava

Suché skály – kousek Dolomit v ČR

Suché skály najdete v Českém ráji na Maloskalsku. Jsou oblíbeným místem pro horolezce. Pokud milujete Dolomity stejně jako my, neměli by vám Suché skály uniknout. Jejich přezdívka “české Dolomity” je tady totiž nasnadě.

co navštívit v severních Čechách
Zdroj: Lad.Raj

Další tipy na výlety v Českém ráji najdete v tomto článku:

Slavkovský les – český Island na západě Čech

Slavkovský les, to jsou vyvěrající prameny, rašeliniště, hluboké lesy, vzácné rostliny, rozhledny a výhledy, pozůstatky sopečné činnosti.

To vše pod rouškou určitého tajemna a opuštěnosti, které tohle místo dokonale dotváří. A přesně kvůli tomu se mu přezdívá “český Island”.

neznámá místa v ČR

Hřeben Rýchory v Krkonoších

Krkonoše nejsou jen Sněžka, Labská bouda nebo Mumlavské vodopády. Jsou tu i místa, která jsou turisty dotčená o poznání méně. K jednomu z nich patří hřeben Rýchory na východě Krkonoš.

Rýchory jsou oblast na úplném východě Krkonoš mezi Svobodu nad Úpou a městem Žacléř. Tento horský hřeben je ohraničený vrcholy Kutná (1001 m) a Dvorský les (1036 m). Celá oblast a především Dvorský les (taky nazýván Rýchorský prales) jsou nejméně dotčenou krajinou v Krkonoších.

Zdroj: Breta Valek

Celým hřebenem prochází červená turistická značka (NS bratří Čapků) nebo NS Rýchory. Podrobný popis trasy k hřebenu Rýchory >>>.

Pivečkův lesopark Slavičín

Pivečkův lesopark Slavičín zdobí dřevěné sochy, jako je vlčí smečka, obří slimák, hlemýžď, pohádkový most nad umělým jezerem, dřevěný kolotoč, vodník, žába, ale najdete tady i lesní bludiště, umělou zříceninu hradu nebo šplhadlo.

neznámá místa v ČR
Zdroj: Palickap

Lesopark je volně přístupný. Dostanete se k němu po žluté turistické značce ze Slavičína.

Zámek Český Rudolec

Zámek Hluboká nad Vltavou je jedním z nejnavštěvovanějších zámků u nás. Znáte jeho menší kopii – zámek Český Rudolec, kterému se přezdívá “Malá Hluboká”?

V zámeckém areálu se nachází mimo jiné pivovar Grasel, penzion a restauraceAktuální informace zde >>>.

neznámá místa v ČR
Zdroj: jiznicechy.cz

Písečný přesyp u Vlkova

Písečný přesyp u Vlkova je přírodní rezervací nedaleko Veselí nad Lužnicí. Leží hned vedle Veselských pískoven, kde se dá v létě vykoupat.

neznámá místa v ČR
Zdroj: Chmee2

Místo si můžete představit jako vátý písek s dunami, kde se vyskytují vzácné teplomilné rostliny. Písčité vrcholky dosahují výšky 4-6 metrů a jsou dobře viditelné už z dálky.

Právě kvůli tomu, že se jedná o přírodní rezervaci, je vstup na území mimo značené trasy zakázán. Písečné duny si můžete prohlédnout z naučné stezky Veselské pískovny.

NPR Čertoryje

Kde jsou v ČR ty nejkrásnější louky? No přece v NPR Čertoryje. Jedná se o zcela unikátní rozlehlý komplex malokarpatských luk, který se pyšní velmi pestrou květenou (např. orchideje).

neznámá místa v ČR
Zdroj: Radek Linner

Oblast je volně přístupná po několika turistických trasách – např. naučná stezka NS Orchidejová, která začíná na parkovišti u přírodního koupaliště Lučina.

Mohelenská hadcová step

U Mohelenské přehrady najdete jednu z nejzajímavějších národních přírodních rezervací a nejznámějších stepí u nás – Mohelenskou hadcovou step.

Díky mimořádnému prostředí tady dochází k “nanismu”, což je pozoruhodný jev vzniku trpasličích forem až u 300 druhů rostlin. Spatříte tu tak 8 cm vysokou diviznu, která běžně dosahuje výšky 1 m nebo patnáctkrát zmenšenou pampelišku.

Místo je volně přístupné po dvou naučných stezkách

neznámá místa v ČR
Zdroj: Palickap

Moravské Toskánsko

Dlouhé a zvlněné pásy polí, které jsou jedním z nejfotogeničtějších míst v ČR. Na zvlnění krajiny se podepsala i důlní činnost, která oblast ještě více zvlnila.

Moravské Toskánsko najdete v okolí Kyjova na Hodonínsku.

neznámá místa v ČR

Přírodní rezervace Stvořidla

Přírodní rezervace Stvořidla je jednou z nejstarších u nás. Zároveň se jedná o jedno z nejdivočejších a nejmalebnějších říčních údolí, které bylo inspirací pro řadu malířů. 

neznámá místa v ČR
Zdroj: Huhulenik

Za vidění stojí především 4 km dlouhý úsek, kde řeka Sázava vytváří peřeje valící se přes žulové balvany. 

Králický Sněžník

Králický Sněžník je s vrcholem Králický Sněžník (1424 m) třetím nejvyšším pohořím u nás.

Králický Sněžník představuje mohutný horský masiv na hranici s Polskem, k němuž vede náročnější trasa. Ta ale stojí za tu námahu, protože výhledy jsou tady dokonalé stejně jako horské prostředí.

co navštívit ve východních čechách
Zdroj: dolnimorava.cz

Na vrcholu nečekejte žádné občerstvení. Nejbližší je na české straně chata Návrší v nadmořské výšce 899 m.

Vrchol Smrk v Beskydech

Vrchol Smrk je s výškou 1276 m druhou nejvyšší horou Moravskoslezských Beskyd hned po Lysé hoře. Ale na rozdíl od Lysé hory tady potkáte znatelně méně turistů. Přitom i tady jsou výhledy krásné.

Dostanete se sem z Ostravice nebo od vodní nádrže Šance, odkud je ale cesta strmější.

Brána Čech (Porta Bohemica)

Porta Bohemica je kaňonovité údolí řekou Labe, kterým vstupujete do Českého středohoří. Bránu Čech najdete přibližně mezi obcemi Dolní Zálezly a Malé Žernoseky.

neznámá místa v ČR

Pro oblast je typická celá řada vyhlídek, z nichž se údolím můžete pokochat.

Na pravém břehu je to například rozhledna Varhošť, vyhlídka Poradní skála nebo vyhlídka Tři kříže u vrchu Kalvárie.

Ještě lepší výhledy vás čekají na levém břehu z vyhlídky Mlynářův kámen, Doerellovy vyhlídky nebo po naučné stezce NS Brána Čech.

Úštěk

Úštěk je obec s řadou dochovaných gotických domů, jejíž historická část je městskou památkovou zónou. Nejmenší u nás.

neznámá místa v ČR
Zdroj: karelj

Kromě náměstí za vidění stojí taky unikátní ptačí domky v Kamenné ulici a synagoga.

nejkrásnější místa severních Čech
Ptačí domky v Úštěku

České středohoří

České středohoří, to není jen Milešovka a Říp. Milovníci výhledů si tady přijdou na své. Navíc některé vrcholy budete mít téměř pro sebe. Za nás můžeme doporučit hřebenovku Oblík-Srdov-Brník nebo Lipskou horu.

hřebenovka Oblík-Srdov-Brník

Jeskynní vyhlídka na meandr řeky Ohře

Jeskynní vyhlídka, to je vyhlídka Máj západních Čech. Za nás jedna z nejhezčích. Vhodná až pro starší děti.

Neznámá místa v ČR – mapa


Jaké jsou vaše tipy na neznámá místa v ČR? Dejte mi vědět do komentáře :).

Jak se vybavit na cesty a turistiku a jak získat slevu na ubytování? Mrkněte na naše tipy a triky :).

Další inspirace:

Máte dotaz? Jsem jedno ucho v komentáři nebo na mejlu :).

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *