Čedičový lom Rotava: nejkrásnější zatopený lom v západních Čechách

Krušné hory jsou plné krásných a neznámých míst. Jedním z těchto míst je i čedičový lom Rotava s průzračně čistou vodou a hladinou jako zrcadlo, ve které se odráží okolní stromy.

Čedičový lom Rotava

Čedičový lom Rotava byl dřív kamenolomem v Krušných horách a taky největším lomem v Československu.

Nejstarší zmínky o existenci lomu Rotava sahají až do roku 1785. Těžba tady probíhala z vyhaslé sopky Kernberg a to až do 1995. V tomto roce došlo k odtěžení posledních zbytků nefelinického bazanitu, který je velmi podobný čediči.

Dnes je lom zatopený, protože po vytěžení povrchových zásob čediče chtěli lidé víc a víc. A šlo se hlouběji a hlouběji. Až do hlubin bývalého vulkánu. V současné době je lom v péči potápěčů.

Voda je tady nádherně průzračná a kvalitativně na úrovni pitné vody.

čedičový lom Rotava
Pohled shora na čedičový lom Rotava

Kde leží čedičový lom Rotava?

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu trasy k čedičovému lomu Rotava v Krušných horách. Pokud kliknete na kterýkoliv bod na mapě nebo na Zobrazit na Mapy.cz, zobrazí se vám mapa v novém okně. Tady uvidíte podrobný popis trasy včetně převýšení. Kliknutím na hvězdičku v pravé části si můžete mapu uložit. Poté se vám uloží mezi Seznam mapy a můžete si jí kdykoliv načíst v mobilu nebo počítači.

Lom leží mezi obcemi Jindřichovice a Rotava – kousek od cyklostezky 2043. Pokud pojedete ve směru z Jindřichovic, odbočíte na konci obce doprava na vedlejší (cyklostezka 2043).

Po jednom kilometru sjedete z této cesty v první prudší zatáčce doprava (u rozcestníku Lesní hřbitov – rozcestí).

Pokračujete pár set metrů po úzké asfaltce až k závoře, kde auto zaparkujete. Odtud je to už kousek. Pár minut chůze. Cesta vede přímo k lomu, tak to určitě neminete.

trasa k lomu Rotava
Před závorou můžete nechat auto
čedičový lom Rotava
Pohled shora na čedičový lom Rotava

Tip: Nedaleko čedičového lomu Rotava můžete navštívit čedičové sloupy Rotavské varhany. Vede k nim příjemný cesta lesem. Více o Rotavských varhanách se dočtete v samostatném článku.

Na druhou stranu od lomu leží hřbitov zajateckého tábora.

Další informace o Krušných horách