ROTAVSKÉ VARHANY: čedičové sloupy v Krušných horách

Krušné hory ukrývají ve svých hustých lesích další přírodní památku – Rotavské varhany. Oblast severozápadních Čech je známá svou vulkanickou činností a čedičové sloupy u Rotavy jsou jednou z jejích ukázek. Navíc sem vede příjemná procházka, kterou zvládnete i s kočárkem. My jich potkali hned několik :).

Základní informace, než vyrazíte za poznáním

Rotavské varhany

  • svým tvarem připomínají varhanní píšťaly. A proto ten název :).
  • vznikly chladnutím lávy a jsou dokonalou ukázkou sloupcovitého rozkladu čediče.
  • se skládají ze sloupů. Tyto čedičové sloupy dosahují výšky až 12 m a šířky téměř 15 cm.
Rotavské varhany
  • najdete na naučné stezce Rotavské varhany v nadmořské výšce 643 m.
  • leží cca 1 km východně od obce Rotava.

Jak se dostat k Rotavským varhanám?

Tras k PP Rotavské varhany vede hned několik.

Naučná stezka Rotavské varhany

K Rotavským varhanám se nedostanete autem, ale pěkně po svých po NS Rotavské varhany. Trasa je většinou příjemná a vede lesem. Pouze část naučné stezky budete absolvovat strmý a místy skalnatý terén. Pokud budete s kočárkem, nedělejte celý okruh, ale vraťte se stejnou cestou po cyklostezce 2045.

Jestli nemáte tolik času, můžete si trasu zkrátit a vyrazit od rozcestníku Pod Rotavskou myslivnou. Dá se tady zaparkovat u silnice.

Naučná stezka je dlouhá 6,4 km a zabere vám něco málo přes 2 hodiny. Začíná a končí u městského úřadu v Rotavě. Po cestě projdete kolem 17 informačních tabulí, kde se dočtete o zajímavostech obce Rotava.

Pro více informací o trase klikněte na mapu.

Trasa od Růžového údolí

Touhle trasou jsme vyrazili my a určitě jí můžeme doporučit. Je o něco kratší než naučná stezka – necelé 4 km tam i zpět. Procházíte lesem po udržované cestě a sledujete žlutou turistickou značku. Od rozcestníku Rotavské varhany-rozc. se trasa napojuje na naučnou stezku.

Růžové údolí
Růžové údolí

Pro více informací o trase klikněte na mapu.

Rotavské varhany
Rotavské varhany občerstvení
Čedičové sloupy / čedičové varhany

Vyhlídka na okolí od PP Rotavské varhany

Asi 100 m od Rotavských varhan najdete vyhlídku, odkud se pokocháte okolím Rotavy a Kraslickem. Dáte se po levé straně varhan a po chvíli odbočíte z naučné stezky doprava do kopce.

Čedičový lom Rotava

Až si prohlédnete varhany, vyrazte k čedičovému lomu Rotava, který je nedaleko. Krásné místo (zvlášť teď na podzim je to tu parádní). Je to jen pár kroků, pokud pojedete autem.

Čedičový lom Rotava

Pokud hledáte tipy na netradiční výlet, mrkněte na Offroadsafari. Jedná se o unikátní projekt, díky kterému se dostanete na místa, o kterých jste neměli v ČR ani tucha :).

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *