ROTAVSKÉ VARHANY: čedičové sloupy v Krušných horách

Krušné hory ukrývají ve svých hustých lesích další přírodní památku – Rotavské varhany. Oblast severozápadních Čech je známá svou vulkanickou činností a čedičové sloupy u Rotavy jsou jednou z jejích ukázek.

Navíc sem vede příjemná procházka, kterou zvládnete taky na kole nebo s kočárkem.

Rotavské varhany

Rotavské varhany

Rotavské varhany leží v nadmořské výšce 643 m zhruba jeden kilometr východně od obce Rotava.

Rotavské varhany jsou jedinečné tím, že svým tvarem připomínají varhanní píšťaly. Odtud taky jejich název.

Vznikly chladnutím lávy a jsou dokonalou ukázkou sloupcovitého rozkladu čediče. Skládají se z čedičových sloupů – tyto sloupy dosahují výšky až 12 m a šířky 15 cm.

Posezení u Rotavských varhan
Rotavské varhany

Trasa k Rotavským varhanám

Naučná stezka Rotavské varhany

K Rotavským varhanám vede naučná stezka Rotavské varhany. Trasa vede lesem, je příjemná a nenáročná. Pouze část naučné stezky budete absolvovat strmý a místy skalnatý terén.

Naučná stezka je dlouhá 6,4 km a zabere vám něco málo přes 2 hodiny. Začíná a končí u městského úřadu v Rotavě. Po cestě projdete kolem 17 informačních tabulí, kde se dočtete o zajímavostech obce Rotava.

Pokud pojedete s kočárkem, nedělejte celý okruh, ale vraťte se od Rotavských varhan stejnou cestou po cyklostezce 2045.

Vzhledem k tomu, že část naučné stezky vede po silnici, doporučuji vyrazit k Rotavským varhanám od rozcestníku Pod Rotavskou myslivnou (viz mapa). Dá se tady zaparkovat a můžete rovnou vyrazit příjemnou lesní cestou. Trasa je v tomto případě dlouhá 2 kilometry v jednom směru.

JAK POUŽÍVAT TUTO MAPU: Výše najdete podrobnou mapu trasy k Rotavským varhanám v Krušných horách. Pokud kliknete na kterýkoliv bod na mapě nebo na Zobrazit na Mapy.cz, zobrazí se vám mapa v novém okně. Tady uvidíte podrobný popis trasy včetně převýšení. Kliknutím na hvězdičku v pravé části si můžete mapu uložit. Poté se vám uloží mezi Seznam mapy a můžete si jí kdykoliv načíst v mobilu nebo počítači.

Tip: 5 minut od Rotavských varhan najdete vyhlídku, odkud se můžete pokochat okolím Rotavy a Kraslickem. Dostanete se sem po levé straně od varhan (po naučné stezce), ze které po chvíli odbočíte doprava do kopce.

Tip 2: Kousek od Rotavských varhan leží čedičový lom Rotava.

Další informace o Krušných horách