Děčínský Sněžník – Větrné lázně na severu Čech

Děčínský Sněžník – Větrné lázně na severu Čech

Hledáte 👀 tip na výlet na Děčínsku a v Ústeckém kraji? Děčínský Sněžník je ideální volba pro všechny – s dětmi, kočárkem, na běžkách nebo prostě jen tak po svých. Odmění vás božími výhledy na Saské Švýcarsko a České Středohoří.

Děčínský Sněžník jsme navštívili před týdnem. Poprvé. Ale určitě ne naposledy. Proč mi nikdo neřekl, že je tam tak krásně? A co teprve v zimě ⛄. To musí být úplná pohádka.

Základní fakta o Děčínském Sněžníku

Děčínský Sněžník je se svou výškou 723 m. n. m. nejvyšší stolovou horou ČR. Pokochat se tu můžete hned z několika míst – mezi ta nejznámější patří rozhledna Děčínský Sněžník a Drážďanská vyhlídka.

Ovívat vás tu budou vlivem termických stoupavých proudů proudy až od Severního moře. To je důvod, proč se místu přezdívá Větrné lázně. Navíc je to místo s blahodárnými účinky. Další důvod, proč tuhle stolovou horu navštívit.

Jak se dostat na Děčínský Sněžník?

Na úvod si dáme menší geografický kvíz. Na rozehřátí. Kdo uhádne, dostane bludišťáka 🙂. Kde leží DĚČÍNSKÝ SNĚŽNÍK? Ano, správně. Leží mezi Děčínem a Sněžníkem 🙂. V CHKO Labské pískovce.

My jsme vyraziliod Karlových Varů po třináctce a pak v Jílové odbočili na Sněžník. Můžete ale odbočit již dříve za obcí Libouchec a v Tisé se pak dát doprava na Sněžník. Vyjde to asi nastejno. Pokud jedete během sněhové nadílky ❄, doporučuju spíše trasu přes Tisou, kam nevede takový krpál 🙂.

Mapa Děčínského Sněžníku

Parkoviště u Děčínského Sněžníku

Zaparkovali jsme mezi obcemi Sněžník a Zadní ves za hotelem Hřebenová bouda. Nemůžete to minout, ani kdyby jste sebevíc chtěli 🙂. Parkoviště je placené a vyšlo nás na 40 kaček, takže nic hrozného. Troufám si ale tvrdit, že za horšího počasí to bude gratis.

Mapa parkování u Děčínského Sněžníku

Trasy na Děčínský Sněžník

Od hotelu Hřebenová bouda se pak vydáte po cestě přes velkou louku přímo naproti po NS Zapomenuté pohraničí. Ta vede ze začátku souběžně s červenou turistickou trasou, která se odpojuje kousek před skalami doprava. Záleží jen na vás, kterou trasu zvolíte. Obejít Děčínský Sněžník není nic náročného. Spíše takový pohodový výlet. Určitě si udělejte kompletní kolečko, protože z každé strany jsou jiné výhledy.

My jsme šli napřed po naučné stezce. Pěkně po asfaltové cestičce. Úplně ideální i pro kočárky nebo cyklisty. Po chvilce docházíte k Drážďanské vyhlídce, odkud jsou boží výhledy do okolí. Především do lesů. Takovou záplavu zeleně jsem dlouho neviděla. Nejenom modrá je dobrá 🙂.

Drážďanská vyhlídka/Děčínský Sněžník
Drážďanská vyhlídka/Děčínský Sněžník
Drážďanská vyhlídka/Děčínský Sněžník
Drážďanská vyhlídka/Děčínský Sněžník

Rozhledna Děčínský Sněžník

Cesta vás dovede přímo k rozhledně Děčínský Sněžník, kde se můžete i občerstvit v restauraci 723 m přímo pod rozhlednou.

Najdete tu i druhé parkoviště, ale popravdě vůbec nemáme zkušenost s tím, jak se tam autem dostat. A asi ani další Češi. Dle SPZ Němci parkují u rozhledny a Češi u hotelu Hřebenová bouda 🙂. Navíc dle oficiálních informací se na Děčínský Sněžník jet autem nesmí, takže tak 🙂.

Trochu nás překvapilo, že každý návštěvník si musí vyzvednout klíče v bufetu přímo pod rozhlednou. Předávání klíčů se pak podobá jedné velké nekonečné štafetě a čekání, až obdržíte pomyslný kolík :-).

Otevírací doba rozhledny na Děčínském Sněžníku

Otevírací doba se liší dle období:

  • duben – říjen: PO-PÁ od 10:00 do 17:00; SO, NE a svátky od 9:00 do 17:00
  • listopad – březen: PO-PÁ od 11:00 do 17:00; SO, NE a svátky od 10:00 do 17:00, ale záleží na klimatických podmínkách.

Poslední vstup je čtvrt hodinky před zavíráním.

Po posilnění jsme pokračovali dále po červené kolem druhé strany Děčínského Sněžníku. Ta je více natur a s kočárkem to bude hodně drhnout. Výhledů do okolí je tu ale nepočítaně.

Rozhledna Děčínský Sněžník
Děčínský Sněžník

Celý okruh je dlouhý 4 km a hódně pohodovou chůzí vám zabere necelé 2 hodinky.

Hledáte další tipy na výlety v Ústeckém kraji? Co takhle Sfingy u Měděnce? Nebo se chcete pokochat z jiné rozhledny?

Pomohl vám článek? Dejte mi vědět 🖤.

  Subscribe  
Upozornit na