Rozhledna Pajndl na Tisovském vrchu: Krušné hory jako na dlani

rozhledna Pajndl Tisovský vrch

Rozhledna Pajndl nebo také rozhledna Tisovský vrch je náš jednoznačný favorit z rozhleden v Karlovarském kraji. Gatě jí natrhla i nejkrásnější rozhledna ČR v Krásně. I vás nadchne. Vsadíme se :)?

Základní fakta, než vyrazíte za poznáním

Rozhledna Pajndl

Lyžování a obecně zimní sporty jsou hlavní gró Krušných hor. Podobně jako u ostatních českých hor.

I po zbytek roku se ale dá v Krušných horách skvěle zabavit. Třeba podniknout výlety po turistických trasách, kterých tu je habaděj. Lesy jsou doslova jako omalovány – žlutá, červená, zelená, kam se člověk podívá :). Zavedou vás taky na rozhlednu Pajndl, odkud jsou Krušné hory jako na dlani.

Rozhledna se nachází ve výšce 977 m v na Tisovském vrchu mezi Tisovou, Nejdkem a Novými Hamry.

Rozhledna Pajndl / Tisovský vrch

Jak se dostat na rozhlednu Pajndl na Tisovském vrchu?

Na vrchol se dostanete hned několika turistickými trasami. My máme prošlé dvě z nich:

# 1: Trasa na rozhlednu Pajndl z Tisové

Co se kilometrů týče, tahle trasa je nejkratší – u rozhledny jste za 2 kilometry. Platí ale – čím kratší, tím strmější 🙂.

Auto zaparkujete těsně za Tisovou. Parkoviště jako takové nehledejte. Pokud pojedete směr Nové Hamry, po levé straně je malý plácek z hlíny. Vejdou se tam tak 2 auta. Nebo jedno SUV :).

Trasa na rozhlednu Pajndl z Tisové

Zdroj: www.mapy.cz

Dáte se po modré turistické značce doprava do kopečka. Míjíte pár baráčku, přecházíte koleje, po pravé straně se pasou kozy, zase pár baráčků, a jste na lesní cestě u rozcestníku Nad Tisovou.

Volíte žlutou turistickou trasu po pravé straně, které se držíte až k Pajndlu. Kus žluté trasy vede příjemnou Sejfskou cestou. Z té se pak žlutá odkloní kolmo doleva do kopce. Začíná méně příjemná část :). Až kopec vyběhnete, Pajndl se rozprostře přímo na kopci po vaší pravé straně.

Cesta na rozhlednu Pajndl /Tisovský vrch

#2: Trasa na rozhlednu Pajndl z Nových Hamrů

Tahle trasa je o něco delší – něco málo přes 3 kilometry. Naopak je zase o trochu příjemnější, co se týká stoupání. Ale fakt jen o trochu. Kopec vás nemine :).

Auto zaparkujete u vlakového nádraží Nové Hamry a vydáte se doprava po žluté turistické značce, která kopíruje Sejfskou cestu. Přejdete koleje a jdete pozvolně stoupající lesní cestou. Od rozcestníku Nad Tisovou je pak tato trasa stejná jako předchozí.

Krušné hory výlety

Zdroj: www.mapy.cz

Trasa na rozhlednu Pajndl z Nejdku

Nejpohodovější trasa na Tisovský vrch vede cyklostezkou č. 2000, která začíná na rozcestníku Chaloupky kousek od nádraží Nejdek-Oldřichov.

Tady zaparkujete auto na plácku u lesa a přes silnici vyrazíte po modré. Ta se po chvíli odklání doprava. Vy pokračujete dál po cyklostezce (Sejfská cesta), dokud nedojdete k rozcestníku Pod Tisovským vrchem. Ze Sejfské cesty se tady odkloníte po žluté doprava. Ta vás dovede až k rozhledně Pajndl.

Suma sumárumani jedna z tras není natolik obtížná, aby jí nezvládly děti. S kočárkem zvolte třetí trasu z Nejdku. Pro první dvě varianty vyměňte kočárek za nosítko.

Rozhledna Pajndl v zimě

Co ale mohu určitě doporučit, je navštívit Pajndl v zimě. Takhle si představuju sněhové království. Bonusem je, že ve většině případů budete mít rozhlednu jen pro sebe.

Vstupné a otevírací doba rozhledny Pajndl

Rozhledna je otevřená nonstop. Někdy je potřeba na dveře víc zatlačit, tak se nebojte do toho opřít.

Vstupné je zdarma. Taky kdo by tu kasíroval vzhledem k nepřetržité otevírací době :).

Rozhledna Pajndl / Tisovský vrch
Rozhledna Pajndl / Tisovský vrch
Rozhledna Pajndl / Tisovský vrch

Byli jste už na rozhledně Pajndl? Nebo máte jiný tip na výlet? Sem s ním :).

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *