Český ráj. Jedna z turisticky nejnavštěvovanějších oblastí v ČR. A taky jedna z nejatraktivnějších. Co navštívit a vidět v Českém ráji? 52 tipů na výlety a nejkrásnější místa Českého ráje, ze kterých si vybere opravdu každý. Hodit se budou taky tipy, kde se vykoupat a ubytovat v Českém ráji.
My jsme Český ráj poprvé navštívili pár let zpět. Spali jsme v kempu Jinolice, který je skvělý, pokud vám stačí nenáročné ubytování.
Potřebovali jsme jen kousek trávy na stan, rybník na osvěžení, sprchy a Péťa kvitoval i občerstvení, kde si mohl dát pivo 😀.
Naposled jsme se tu stavovali na podzim, když jsme jeli kupovat auto k Jičínu. Auto stálo za starou bačkoru, tak jsme si aspoň spravili chuť v Prachovských skalách 😀.
Pokud milujete výhledy a skály, Český ráj pro vás bude opravdu rájem 🙂.
Co a kde je Český ráj?
Český ráj je chráněná krajinná oblast severně od Prahy. Její pomyslné hranice tvoří města Mnichovo Hradiště, Jičín a Železný Brod. Srdcem oblasti je město Turnov.
Důvodem ochrany Českého ráje jsou četné historické a přírodní památky. Najdete tady až 16 skalních měst, zříceniny hradů, skalní světničky, vrchy se skvělým výhledem do okolí a další místa, kam můžete vyrazit na výlet. Co navštívit v Českém ráji?
Nejkrásnější místa Českého ráje – mapa
Přehledná interaktivní mapa míst v Českém ráji, díky které si výlety a turistické trasy snadno naplánujete.
Co navštívit v Českém ráji? Tipy na výlety
PR Prachovské skály
Skalní město Prachovské skály

Prachovské skály jsou takovou jižní bránou do Českého ráje. Najdete je mezi městy Sobotka a Jičín u obce Prachov.
Zaparkujete buď přímo v obci Prachov nebo pojedete dál až k turistické chatě, kde je druhý vstup do skal.
Vstupné do Prachovských skal je placené.
Čekají vás dva okruhy, díky kterým můžete Prachovské skály projít křížem krážem. Bez problémů tu strávíte celý den.
Vyhlídka Ervinův hrad
Vyhlídku Ervinův hrad najdete na druhou stranu od skalního města Prachovské skály, takže je tu podstatně klidněji. Dojdete sem po zelené turistické značce od turistické chaty u Prachovských skal.
Zřícenina hradu Pařez
V severozápadní části Prachovských skal najdete volně přístupnou zříceninu malého hradu Pařez s vyhlídkovou plošinou.

Dostanete se sem po červené turistické značce mezi obcemi Blata a Pařezská Lhota.
Vrch Přivýšina s vyhlídkou Václava Čtvrtka
Jen 1 km od Prachova (na druhou stranu od Prachovských skal) leží vrch Přivýšina s vyhlídkou, ze které budete mít pěkný výhled do okolí. Dostanete se sem po modré turistické značce směr zřícenina hradu Brada, ze které po chvíli odbočíte na zelenou.

Zřícenina hradu Brada a Rumcajsova jeskyně
Blíž k Jičínu leží vrch Brada (439 m) se stejnojmennou zříceninou hradu. Vedou sem 2 trasy: první přes vrch Přivýšina (viz výše) a druhá, podstatně kratší, od restaurace Brada, kde můžete nechat auto a jen vyběhnout pár set metrů.
Kousek pod zříceninou najdete Rumcajsovu jeskyni. Obě místa jsou celoročně přístupná.
Zámek Humprecht
Humprecht je unikátní lovecký zámek ležící asi půl kilometru od města Sobotka.

Plné vstupné vyjde na 90 Kč a pro děti a mládež 50 Kč (do 6 let zdarma). Zámek je otevřený od května do září denně mimo pondělí a v dubnu a říjnu o víkendech a svátcích. Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách.
Vesec u Sobotky
Vesec u Sobotky je vesnickou památkovou zónou, které se přezdívá vesnický Hollywood. Natáčelo se tady totiž nesčetně filmů – Jak dostat tatínka do polepšovny, S čerty nejsou žerty, Ležící spící atd.

Hrad Kost a údolí Plakánek
Hrad Kost je jednou z nejvýznamnějších dochovaných gotických památek v ČR. Najdete ho v obci Podkost. Placené parkoviště leží přímo pod hradem.

Kompletní informace o vstupném za jednotlivé okruhy >>>
Děti si můžou projít okruh Z pohádky do pohádky s princeznou, zahrát hru na hrací ploše (kuželky, dáma, kuličky) apod.
Přímo u parkoviště začíná údolí Plakánek, které vede kolem říčky Klenice a je lemované pískovcovými skalami.
Trasa je ideální i pro kočárky, ale během letních měsíců počítejte s náporem turistů.
Do údolí můžete vyrazit po NS Plakánek po oblíbenější žluté k Oborskému rybníku nebo po červené kolem Černého rybníku a skalních bytů Barušky.

Zámek Mnichovo Hradiště
Zámek Mnichovo Hradiště je barokní valdštejnský zámek s velkou zahradou a kapucínským klášterem.

Vstupné za základní okruh vás vyjde pro dospělého na 140 Kč a pro mládež do 18 let na 100 Kč (děti do 6 let zdarma).
Od května do září je otevřeno denně kromě pondělí. V říjnu pak o víkendech a svátcích.
>>> Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách.
PR Příhrazské skály
Přírodní rezervace Příhrazské skály se rozprostírá mezi obcemi Dneboh a Příhrazy na západě Českého ráje.
Drábské světničky
Drábské světničky jsou nejznámější lokalitou v PR Příhrazské skály. Jedná se o zříceninu skalního hradu kousek od obce Dneboh, která je celoročně přístupná. (POZOR: Drábské světničky jsou od roku 2021 kvůli vandalům na několik let uzavřené)

Zaparkovat můžete pár set metrů pod Drábskými světničkami nebo Na krásné vyhlídce s penzionem a restaurací. Odtud pak pokračujete po červené turistické značce přes Studený důl až k Drábským světničkám. Po cestě se pokocháte z řady vyhlídek.


Zřícenina Píčova statku a zřícenina hradu Klamorna
Nedaleko Drábských světniček se nachází zřícenina usedlosti Píčův statek a cca 200 m od něj zřícenina skalního hradu Klamorna. Zříceniny jsou celoročně přístupné.

K oběma místům dojdete od Drábských světniček po červené značce, která kopíruje NS Příhrazskými skalami (15 minut cesty).
Zřícenina skalního hradu Valečov
Skalní hrad Valečov je zřícenina s dochovaným hradním jádrem se zděným palácem, skalními komorami a v předhradí se skalními byty.
>>> Aktuální informace o vtupném a otevírací době

Kousek odtud dojdete k Valečovským skalním světničkám. Obě místa jsou lehce dostupná z parkoviště mezi obcemi Zásadka a Boseň.
Vrch Mužský
Vrch Mužský je se svými 463 m nejvyšším vrcholem v západní části Českého ráje. Je dobře dostupný od parkoviště Na krásné vyhlídce po NS Příhrazskými skalami (směr osada Mužský). Za necelou půl hodinu jste na vrchu.

Staré Hrady u Příhraz
Staré Hrady u Příhraz jsou zříceninou hradu nedaleko obce Příhrazy. Dojdete sem buď z obce Příhrazy nebo z parkoviště Na krásné vyhlídce. V obou směrech po červené turistické značce.
Zřícenina hradu Hynšta a skalní útvar Sokolí polibek
Ke zřícenině skalního hradu Hynšta se dostanete po červené z obce Příhrazy směr Nová Ves. Z té po půl hodině odbočíte na modrou značku, která vás dovede přímo ke zřícenině.
Druhou možností je vyrazit po modré z parkoviště Na krásné vyhlídce, které je dobrým výchozím bodem pro celé PR Příhrazské skály.

Dalším místem v okolí zříceniny hradu je skalní útvar Sokolí (Ptačí) polibek. Aby se místo zachovalo, nevede k němu značená turistická značka ani nenajdete popis trasy. Naštěstí se všichni snaží nedotčenost tohoto místa zachovat, tak snad to tak vydrží co nejdéle 🙂. Stačí jen bloudit Příhrazskými skalami, mít oči otevřené a skalní útvar objevíte 🙂.

Příhrazské skály
Jen se toulejte Příhrazskými skalami a natrefíte na řadu krásných míst. Třeba na ikonický skalní útvar Kobylí hlava (po žluté z obce Příhrazy nebo po modré z parkoviště Na krásné vyhlídce), skalní masiv Indián, na který je skvělý výhled z vrchu Skuhrava (ten leží kousek od zříceniny hradu Hynšta) atd.
Zřícenina hradu Trosky
Zřícenina hradu Trosky tvoří dominantu Českého ráje, protože jí máte na dohled z řady míst. Uvidíte na ní dokonce i z Krkonoš.

Svým vzhledem připomíná čertovy rohy, protože hrad vybudovali na dvou strmých skalách. Okolí si můžete prohlédnout z věže Baba a vyhlídky pod věží Panna.
Bližší informace o vstupném najdete na oficiálních stránkách.
K zřícenině se dostanete od obce Troskovice, kde můžete navštívit Muzeum panenek a medvídků.
PR Podtrosecká údolí
Přírodní rezervace Podtrosecká údolí zahrnuje údolí Žehrovka a rašeliniště Vidlák. Předmětem ochrany je komplex mokřadních biotopů včetně řady rybníků a vodních toků v kaňonovitých údolích, kolem kterých se lemují pískovcové skály.
Zajímavostí je louka plná bledulí zkraje jara, kterou tady můžete vidět.
Věžický rybník
Rybník Věžák je největším Podtroseckým rybníkem, který tvořil kulisu pro rybník za barákem u dědy k filmu Jak dostat tatínka do polepšovny.

Kolem rybníka můžete pokračovat dál až k rybníku Vidlák nebo Rokytnickému rybníku po NS Podtrosecká údolí. V docházkové vzdálenosti se nachází i zřícenina hradu Trosky.
Pekařova brána
Pekařova brána je skalní brána vedoucí přes silnici mezi obcemi Vyskeř a Libošovice.

Replika hradiště Semín
Replika hradiště Semín je replikou keltského hradiště. Je největší rekonstrukcí oppida v Evropě.
Leží asi 2,5 km od zříceniny Trosky, na níž dříve Kelti taky pobývali.

PR Hruboskalsko
Hruboskalské skalní město
Největší dominantou přírodní rezervace Hruboskalsko je určitě stejnojmenné skalní město, které se rozprostírá mezi zámkem Hrubá Skála a hradem Valdštejn. Je nejcennější oblastí celého Českého ráje. Zahrnuje stovky skalních věží a útvarů, z nichž některé dosahují výšky až 60 m.

Skalní město je přístupné zdarma celoročně.
Výchozí trasou je parkoviště u zámku Hrubá Skála, parkoviště Lázně Sedmihorky nebo parkoviště pod hradem Valdštejn.
Skalním městem vede řada turistických tras. Bez problémů tu strávíte celý den a pořád budete mít co objevovat. I přes nápor turistů je to jedno z míst, které byste při návštěvě Českého ráje neměli vynechat.
Hrad Valdštejn
Zřícenina hradu Valdštejn je pomyslným závěrem Hruboskalského města, pokud vyrážíte od zámku Hrubá Skála. Nejkratší trasa sem vede od parkoviště Pelešany po zelené turistické značce.

Informace o vstupném a otevírací době >>>
O prázdninách tady probíhají prohlídky pro děti s loupeživým rytířem a princeznou.
Kopicův statek a skalní reliéfy
Kopicův statek je jedním z nejzajímavějších příkladů lidové architektury pojizerského typu. Přímo u statku je rokle s řadou pískovcových reliéfů z českých dějin, které vytvořil sám majitel Vojtěch Kopic.

Ke Kopicovu statku se dostanete přímo z Hruboskalského skalního města – u rozcestníku Jižní sedlo odbočíte po modré směr Kopicův statek (1 km od rozcestníku). Dorazíte sem taky v opačném směru od obce Kacanovy.
Zřícenina hradu Kozlov a Raisova vyhlídka
Dalším místem v okolí obce Kacanovy je zřícenina hradu Kozlov pod vrchem Kozlov (381 m), ze kterého se můžete pokochat díky Raisově vyhlídce.
Obě místa jsou dobře dostupná po žluté z obce Kacanovy (v opačném směru po žluté z obce Všeň kolem jezera Vústra) nebo po zelené z obce Pohoří.

Dětský areál Šťastná země
Šťastná země je největším dětským zábavným parkem v ČR.
Zdroj: stastnazeme.cz Zdroj: stastnazeme.cz
Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách. v okolí Turnova
Co navštívit v Českém ráji: okolí Turnova
Rozhledna Hlavatice
Rozhledna Hlavatice je 12 m vysoký skalní útvar tyčící se nad Turnovem, ze kterého budete mít do okolí skvělý výhled.

Vede sem červená turistická značka přímo z Turnova (cca 3 km). Druhá trasa začíná na parkovišti Pelešany.
Zámek Hrubý Rohozec
Zámek Hrubý Rohozec je největším zámkem v Českém ráji.
Informace o aktuální výši vstupného a otevírací době najdete na oficiálních stránkách >>>.

Dlaskův statek (Dolánky)
Dlaskův statek je stejně jako Kopicův statek příkladem lidové architektury pojizerského typu. Historický statek je součástí Muzea Českého ráje v Turnově.

PR Klokočské skály a zřícenina hradu Rotštejn
Přírodní rezervace Klokočské skály se skládá ze dvou oblastí – Klokočské skály a Betlémské skály. Oblast tvoří pískovcové skály se spoustou vyhlídek, průchodů, roklí.
skalní hrad Rotštejn (zdroj: Prazak) Klokočské skály (zdroj:
Marie Čcheidzeová)
Jeskyně Postojna
Jeskyně Postojna je největší jeskyní Českého ráje. Dojdete k ní od zříceniny hradu Rotštejn po žluté turistické značce (2 km). Kratší trasa začíná v obci Klokočí.
Rozhledna a vrch Kozákov
Vrchol Kozákov je nejvyšší horou Českého ráje (744 m). Samotný vrch je hodně turisticky přizpůsobený – najdete tady parkoviště, rozhlednu, občerstvení, dětské hřiště, geologickou výstavu či možnost ubytování.
Od vrcholu můžete pokračovat dál po naučné stezce Kozákov. Po červené dorazíte například k jeskyni Kozákovská Drábovna.

Maloskalsko
Maloskalsko je přírodní park na severu Českého ráje, ve kterém taky najdete spoustu nezapomenutelných míst a výhledů. Za nás opět oblast, kterou byste určitě měli navštívit.
Besedické skály – skalní město Kalich
Skalní město Kalich (Besedické skály) není tak známé jako Prachovské skály nebo Hruboskalsko, ale taky stojí určitě za vidění. Výhodou je, že tu není až tak narváno :). Navíc je skalní město přístupné celoročně zdarma.

K Besedickým skalám dojdete z obce Besedice po červeně značené turistické značce, na kterou po chvíli navazuje NS Besedickými skalami.
Čeká vás okruh s celou řadou vyhlídek. Určitě si nenechte ujít výhled z vrchu Sokol (562 m), odkud se vám naskytne boží pohled na Suché skály.
Suché skály
Když už jsem je načala, budu s nimi pokračovat :).
Suché skály jsou oblíbeným místem pro horolezce. Pokud milujete Dolomity stejně jako my, neměli by vám Suché skály uniknout. Jejich přezdívka “české Dolomity” je tady totiž nasnadě.

Nejkrásnější výhled na skály se vám naskytne z nějaké vyhlídky, odkud je budete mít jako na dlani.
Zřícenina skalního hradu Vranov
Skalní hrad Vranov neboli Pantheon je největším skalním hradem v Česku. Tyčí se na skalním bradle nad řekou Jizera v obci Malá Skála. Určitě ho nepřehlédnete – je krásně vidět už od silnice a řeky Jizera.

Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách.
Zřícenina hradu Frýdštejn
Zřícenina hradu Frýdštejn se nachází jen kousek od skalního hradu Vranov. Dominantou hradu je vysoká hradní věž, ze které budete mít okolí jako na dlani.

>>> Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na oficiálních stránkách.
Skalní město Drábovna
Drábovna je menší skalní město na západě Maloskalska. Oblast se nachází vysoko nad údolím řeky Jizery, kterým se můžete pokochat z Jizerské vyhlídky.

K Drábovně dojdete po modré turistické značce přímo z obce Malá Skála, ze které u rozcestníku Nad Malou Skálou odbočíte na červenou doleva.
Zřícenina hradu Zbirohy
Zbirohy je zřícenina hradu ze 14. století, kterou najdete na jihu Maloskalska. Dochovaly se opěrné zdi, věž a sklepení. K hradu dojdete po zelené turistické značce.

Rozhledna Kopanina
Rozhledna Kopanina se nachází na úplném severu Českého ráje. Dostanete se k ní po modré nebo zelené turistické značce od osady Kopanina.
Vstupné na rozhlednu – plné 20 Kč a snížené 10 Kč. Klíč k rozhledně si musíte vypůjčit v osadě Kopanina – dům č.p. 2 u paní Janků (záloha 100 Kč).

Bozkovské dolomitové jeskyně
Bozkovské dolomitové jeskyně už geograficky nespadají do Českého ráje, ale jsou pod správou CHKO Český ráj.
Jedná se o největší dolomitové jeskyně s největším podzemním jezerem u nás. Uvidíte tady křemenové lavice, římsy a lišty, krápníkovou výzdobu apod.
Návštěva je vhodná i pro menší děti. Okruh je dlouhý 350 m. Je tu chladněji, tak nezapomeňte přibalit vrstvy navíc.
Lepší je zarezervovat místo předem.

Kde se ubytovat v Českém ráji?
Taky to máte tak, že když jedete na dovolenou do přírody, chcete s ní dokonale splynout a podle toho hledáte i ubytování?
Dát si ráno kafe na verandě, poslouchat cvrlikání ptáků a prostě vypnout. Dokud se nevzbudí děti 😀. Žádné luxusní hotely, ale naopak poctivé chaty nebo chalupy. Navíc mají zahradu, která je k nezaplacení – děti se zabaví a večer si tu můžete něco ogrilovat 🙂.
Skvělou základnou jsou chatky Březka, které máte jen pro sebe a můžete se smočit ve venkovním bazéně. Jsou útulné a dobře vybavené. Nebo nádherná chatička Monika u Hrubé Skály a nedaleko odtud roubenka Amulet. Na obou místech se budete cítit jako doma. Dalším tipem je apartmán v Žehrově, kde vám taky nebude nic chybět. A jako poslední tip tu mám hotel Podkost přímo pod známým hradem Kost.
Co si sbalit na výlety a turistiku po Českém ráji?
Batoh
Zainvestovat do dobrého turistického batohu se vám vyplatí. Především záda vám poděkují. Když ne hned, tak o pár let později určitě.
Na denní turistiku a do města vybírejte batohy s objemem 20-35 l, kam vměstnáte vše potřebné. Správný batoh by měl mít polstrovaná záda, bederní pás, který pomůže zatížit boky a ulevit ramenům, a hrudní popruh zabraňující posouvání batohu při chůzi.
Mohlo by se hodit:
- Jak vybrat batoh? 10 tipů na nejlepší batohy na turistiku, cestování letadlem a do města | Průvodce
- 5 tipů na nadčasové a stylové batohy do města i na cesty
Boty
Do města nebo na zpevněné cesty vám bohatě postačí vycházková obuv. Je měkká, lehká a dostatečně tlumí. Obecně máme asi nejradši boty od Alpine Pro. Teď má Péťa boty z Lidlu. Jednou se mi tam zalíbily a říkala jsem si, že za tu cenu je zkusíme. Ale znovu do nich nepůjdeme. Jsou tvrdé a není to to prostě ono. A to Lidl miluju 😃.
Nebo zkuste barefoot boty.
Do nezpevněných terénů je pak lepší zvolit stabilnější obuv. Zase záleží, jestli se chystáte na lehčí túry nebo náročnější turistiku.Sněžkuzvládnete snízkými trekovými botami, které jsou mě osobně pohodlnější.
Oblečení
Vždy předem mrkněte na předpověď, ať aspoň přibližně víte, na co se připravit. Potřebujete rychleschnoucí základní vrstvu, která je lehká a dobře odvádí pot. Na to přijde hřejivá střední vrstva. Mikina nebo vesta z fleece, který zároveň dobře schne. Pro případ deště přibalte pláštěnku nebo lehkou nepromokavou bundu. Péřová bunda je taky skvělá volba, protože je lehká a dobře sbalitelná.
V létě nezapomeňte na kšiltovku nebo klobouček a v chladnějším počasí rukavice a čepici.
Co se týká dětského oblečení, my kupujeme odčeské značky UNUO. Z jejich softshellových bund a kalhot jsem nadšená – oblečení neprofoukne, malej se v tom nepotí, je lehoučké, vydrží a navíc vypadá dobře.
Ochrana proti sluníčku a hmyzu
Z opalovacích krémů saháme po fyzikálních opalovacích krémech, které škodlivé paprsky odrážejí a nepronikají do kůže na rozdíl od běžnějších chemických opalovacích krémů. Dobrou zkušenost máme s opalováky od Alphanovy.
Přírodní variantu volíme i v případě repelentu. Je stejně účinný a neobsahuje škodlivý pesticid DEET.
Láhev s vodou
Pokud se vám nechce tahat velká láhev, mrkněte před cestou, zda se dá po cestě dočepovat láhev. Zkuste mapu studánek pro ČR. Ve vyšších horách si zjistěte před cestou, zda jsou po cestě horské chaty nebo si musíte vzít větší zásobu vody. Ve větších městech pak bývají k dispozici fontány s pitnou vodou.
Skvělou vychytávkou jsouZdravé lahve– jsou bez rizikových ftalátů, změkčovadel a dalších toxických látek. Za mě je velkou výhodou, že se v ní netvoří plísně. Ale přesně si vybavuju, jak jsem dříve musela kartáčkem dolovat každou štěrbinku v podobných lahvích od NUK nebo MAM, kde ta plíseň byla každou chvíli.
Navíc vydrží i “šetrné” dětské zacházení – zrovna dnes jí náš Domík narval spolu s dřevěným prkýnkem do bubnu pračky 😃. Mají různé designy i velikosti. A překvapivě nejsou vůbec drahé.
Jídlo
Nám se osvědčil obložený chleba/houska, ovoce a zelenina. Jablka, hrušky, kedlubna a podobné tvrdší kousky. Asi nikdo nestojí o rozmačkaný banán na dně batohu 😃.
Skvělé jsou i oříšky nebo tyčinka. My nevycházíme bez Horalky. Kdo z vás je tým Horalka a kdo Tatranka 😃?
Náplasti na nohy, papírové kapesníčky, sáček na odpadky
Kde se vykoupat v Českém ráji? 12 tipů + mapa
Pokud plánujete cestu do Českého ráje v létě, asi po celodenním chození po skalách a zříceninách doslova bodne svlažit se v místním rybníku. Těch je tady habaděj.
Věžický rybník
A začneme rovnou tou největší romantikou v Českém ráji. Koupání s výhledem na skály lemující břeh rybníku, to má něco do sebe :). A ano, je to přesně ten rybník z filmu Jak dostat tatínka do polepšovny :).

U Věžického rybníku neboli Věžáku nečekejte žádné turistické vybavení. Je to místo, kde si užijete klídek a pohodu. Zaparkovat se dá hned u rybníku.
Jinolické rybníky
Jinolické rybníky zahrnují Oborský rybník a rybník Němeček. Dá se tady i ubytovat v kempu Eden a Jinolice. V kempu Jinolice jsme byli ubytovaní i my a určitě ho můžeme doporučit – najdete tady veškeré vybavení.
Jinolické rybníky leží přímo pod Prachovskými skalami.
Koupaliště Kacanovy
Plavecký bazén najdete v obci Kacanovy u kempu ATC Kacanovy. Pokud hledáte místo s vybavením (sprchy, toalety, bufet, možnost sportovního vyžití apod.), bude pro vás tohle koupaliště ideální.
V docházkové vzdálenosti od koupaliště leží Kopicův statek s reliéfy a Hruboskalsko.

Další tipy na místa, kde se vykoupat v Českém ráji:
Koupaliště Bažantík – Koupaliště Bažantík najdete z druhé strany Hruboskalska. Leží tady známý kemp Sedmihorky, který je skvěle vybaven i pro malé děti.
Malý Písečák – u rybníku najdete dětské hřiště, občerstvení i kemp
Komárovský rybník – rybník s velmi dobrým vybavením a možností ubytování
Rybník Nebákov – přímo u břehu rybníka se můžete občerstvit v restauraci, ale jinak je rybník ideální pro ty, co si chtějí najít klidnou pláž a užívat klidu.
Koupaliště Sobotka – mezi obcemi Vesec u Sobotky a Sobotka leží stejnojmenné koupaliště. Je vhodné pro ty, kteří hledají vybavení a nechtějí přírodní koupaliště.
Aquapark Jičín – pokud vás chytne deštivé počasí, můžete zajet do aquaparku v Jičíně.
Řeka Jizera – nevadí vám koupání v řece? Řeka Jizera má krásně čistou vodu a na některých místech je skvěle přístupná – například Dolánky u Turnova nebo areál Žlutá plovárna v obci Malá Skála.
Kde se vykoupat v Českém ráji: mapa
Jaká jsou podle vás nejkrásnější místa Českého ráje a co stojí za to navštívit v Českém ráji?
Šťastnou cestu 💚🚗.
Další inspirace na cesty: