16 tipů na ubytování na venkově, kde se vám bude tuze líbit

ubytování na venkově

Plánujete o dovolené prchnout z města a užít si přírody? Mrkněte na tipy na ubytování na venkově, kde se budete cítit jako doma ❤.

Miluju venkov. Všechno tam ubíhá táááák pomalůůů. Je to jako balzám pro duši. V dnešní uspěchané době by se měl pobyt na venkově dávat na předpis ?.

Pokud jedete s dětmi, je venkov ideální místo, aby si odpočinuli i rodiče. Děti vypustíte do přírody v okolí, ať lezou po stromech, válí sudy na louce nebo pojídají šťovíky…i když my bychom asi váleli sudy s nimi ?. A šťovíky miluju ?.

Co mají společné tato ubytování na venkově?

? Jsou útulná, vřelá…jak by řekli Dánové: jsou hygge.

? Budete v obklopení krásné přírody, kde místo troubících aut uslyšíte zpívající ptáky, místo výparů z továrny uvidíte ranní mlhu a místo městského smogu ucítíte čerstvé jehličí, kvetoucí louky a dokonalý klid. A mnohdy taky hnůj, ale s tím se na vesnici počítá ?.

? Vaše peněženka vám poděkuje. A váš žaludek taky, že nebudete muset být zbytek měsíce o rohlíkách.

16 tipů na ubytování na venkově

Národní dědictví v českém Islandu

Nebyla bych pravý rodák ze Slavkovského lesa, kdybych nezačala tady. V českém Islandu. Přesně tady totiž leží statek Salajna. Místo, které je národním dědictvím. S obrovskou zahradou a rybníčkem, takže pruty s sebou.

Více informací o statku Salajna

Až budete mít chuť prozkoumávat okolí, vyrazte na rašeliniště Kladská, rozhlednu Krásno, do hornického muzea v Krásně, na hrad Loket nebo do lázeňských měst Lázně Kynžvart, Mariánské Lázně nebo Karlovy Vary. A jestli milujete výhledy a pěší turistiku, doporučuju oblast mezi Lazy a Dvorečky (jen kousek od statku) – je tam několik parkovacích ploch u silnice, odkud stačí jen vyrazit a kochat se zdejší nedotčenou přírodou.

PR Smraďoch
PR Smraďoch – právě proto je Slavkovský les českým Islandem 🙂

Farma nedaleko Plzně

Severozápadním směrem od Plzně najdete farmu Krasíkov. Přímo pod stejnojmennou zříceninou. Je to místo, kde zaplesá srdce každého, kdo miluje zvířata. A výhled do krásné přírody.

Více informací o penzionu Dvůr Krasíkov

Kousek odtud najdete Konstantinovy Lázně a půl hodinky autem jsou vzdálené Mariánské Lázně. A pokud se chcete bloumat v přírodě, vyrazte na zříceninu Gutštejn nebo na některý z kopců v okolí – například Ovčí vrch a samozřejmě na protější vrch Krasíkov se zříceninou.

zřícenina hradu Gutštejn (zdroj: Huhulenik)

Venkovská stavba s wellness v jižních Čechách

Jižní Čechy jsou jednou z nejmalebnějších částí Čech. A hlavně oblast kolem Českého Krumlova. Jen pár kilometrů odtud vybudovali venkovské stavení Červený Dvůr. Dřevěná vana, sauna a masážní služby. K tomu vůně dřeva, grilovaného masa a jihočeské přírody.

Více informací o apartmánech Červený Dvůr

Nenavštívit Český Krumlov by byl hřích. Červený Dvůr leží na úpatí chráněné oblasti Blanský les. Přímo odtud můžete vyrazit po červené na rozhlednu Kleť s hvězdárnou. Nebo si udělat procházku po stezce kolem zámeckého parku zdejšího zámku.

rozhledna Kleť

Chalupářské stavění u Třeboňska

Na Třeboňsku je vždycky dobře. Jako malá jsem sem jezdila na tábor k řece Nežárce. A jen kousek odtud leží penzion Andělský dvůr. Citlivě zrekonstruované chalupářské stavění z 12. století s obrovskou zahradou a rybníky.

Více informací o penzionu Andělský dvůr

Známý vodní zámek Červená Lhota je odtud co by kamenem dohodil. Hned vedle v městečku Desná vybudovali Letecké muzeum. V okolí je řada turistických tras, které vás provedou kolem rybníků a přes zdejší kopce, které nejsou vysoké, ale přesto si po cestě užijete daleké výhledy.

Chalupa na úpatí Šumavy

Šumava tu nemůže chybět. Zdejší rašeliniště, vrcholy s dalekými výhledy a tisíce kilometrů turistických tras vás nenechají nudit se ani minutu. Na kraji Šumavy pak leží tahle chalupa. S bazénem a velkou zahradou, kterou oceníte nejen s dětmi.

Více informací o chalupě na Šumavě

Přímo od chalupy dojdete pěšky k hradu Kašperk nebo zřícenině Pustý hrádek. Čtvrt až půl hodinky autem jsou vzdálená místa jako rozhledna Javorník (sem dojdete i pěšky – cca 3 hodiny), rozhledna Churáňov nebo Jezerní slať a Horská Kvilda přímo v srdci Šumavy.

Jezerní slať

Trapani house a glampingové stany v Českém Švýcarsku

Jen kousek od národního parku České Švýcarsko vybudoval mladý pár ubytování, které vás nadchne stejně jako zdejší příroda. Snídaně na zahradě, večeře u ohně, lehárko v houpací síti. Co si vyberete: útulný pokoj nebo glampingový stan?

Více informací o Trapani House

Od ubytování dojdete za půl hodinky k rozhledně Růženka. Děti budou nadšené z indiánské vesničky Rosehill. Jen kousek odtud jsou ta nejkrásnější místa Českého Švýcarska – Dolský mlýn, vyhlídka Belveder s výhledem na Labské pískovce, Edmundova a Tichá soutěska a samozřejmě Pravčická brána.

Pravčická brána

Apartmány na úpatí vrcholu Jedlová

České Švýcarsko je sice nádherná část země, ale je tu poněkud těsno ?. Co zkusit Lužické hory, které mají přesně to, co České Švýcarsko až na ty masy turistů? Na úpatí vrcholu Jedlová najdete apartmány Tollendorf.

Více informací o apartmánech Tollendorf

Za parádními výhledy si vyšlápněte na vrcholy Jedlová s rozhlednou, hrad Tolštejn, Křížovou horu s Křížovou cestou, Malý Stožec nebo hřebenovku ze Stožeckého sedla přes vyhlídku Sofie a vrcholy Stožec a Konopáč. Kousek odtud taky najdete skalní útvary a skalní města – Kunratické Švýcarsko u Cvikova nebo skalní reliéfy u Mařenice. A co třeba omrknout pozůstatek vulkanické činnosti – Panskou skálu?

Panská skála

Statek s jízdárnou na Broumovsku

Broumovsko je chráněná krajinná oblast na východě Čech, pro kterou jsou typická skalní města a útvary. A v jeho srdci leží statek a jízdárna Hejtmánkovice. Ideální místo pro páry i rodiny s dětmi. Útulné pokoje a zvířátka k tomu.

Více informací o statku Hejtmánkovice

Jedním z největších lákadel Broumovska je Broumovská stěna. 10 km dlouhý a velmi úzký hřbet ozdobený četnými skalními útvary. Čtvrt hodinky je odtud vzdálené největší celistvé skalní město ve střední Evropě – Adršpašsko-teplické skály, které jsou plné bizarních skalních věží a bloků, skalních stěn, hlubokých soutěsek, výklenků i podzemních prostor.

Adršpašsko-teplické skály

Kouzelný penzion na Broumovsku

A opět tu máme Broumovsko. Hned ale pochopíte proč. Jestli je nějaké ubytování doslova vyšperkované do posledního detailu, je to Dvůr Haniš v údolí řeky Metuje. Líbit se tu bude párům i rodinám s dětmi.

Více informací o ubytování Dvůr Haniš

I tady můžete vyrazit do Adršpašsko-teplických skal nebo na Broumovskou stěnu (viz tipy u předchozího ubytování). Jestli hledáte něco v okolí vesnice, zkuste skalní město Ostaš a Kočičí skály, PP Pískovcové sloupky nebo vyhlídku na vrchu Vysoký kámen.

skalní město Ostaš

Chalupa uprostřed přírody Žďárských vrchů

V chráněné oblasti Žďárských vrchů najdete Chalupu pod stráníVenkovské ubytování, které je dokonale zasazené do okolní přírody. Navíc si tady můžete pochutnat na domácím koláči.

Více informací o Chalupě pod strání

Žďárské vrchy jsou plné turistických tras, skalních útvarů a vyhlídek. Stačí nazout boty a můžete vyrazit prozkoumávat okolí rovnou od chalupy. Třeba na Lucký vrch, odkud budete mít krásný výhled na celou vesnici. Čtvrt hodinky autem je vzdálený skalní útvar Čtyři palice. Ten můžete spojit s procházkou přírodní rezervací kolem meandrů řeky Svratka.

Žďárské vrchy (Zdroj: Josef Kreuz)

Kouzelná chalupa na kraji České Kanady

Na kraji České Kanady leží kouzelná venkovská chalupa, kterou budete mít jen pro sebe. Vejdete se sem i s početnější rodinou nebo bandou přátel. Tady se vám bude tuze líbit.

Více informací o chalupě U Jablka

Hlavní gró České Kanady je čistá a zachovalá příroda, která nese prvky krajiny v Kanadě. Za architekturou můžete vyrazit do městeček Slavonice nebo Jemnice. Ale i zámek kousek od chalupy stojí za návštěvu. Že byste radši přírodu? Pak zkuste přírodní rezervaci Suché skály jižně od vesnice. Nebo se vykoupejte ve Vranovské přehradě (asi 20 minut autem) – patří k nejkrásnějším přehradám v ČR.

Vranovská přehrada

Za klokany do východních Čech

Za klokany vůbec nemusíte do Austrálie. Nejen klokany se pokocháte tady na statku v Červeném Kostelci. Místě, které je jak šité pro rodiny s dětmi.

Více informací o statku Červený Kostelec

Jedete s dětmi? Pak si určitě udělejte výlet do nedalekých údolí – Babiččino údolí a údolí Peklo kolem řeky Metuje. Půl hodinky autem jsou vzdálené Adršpašsko-teplické skály nebo vodní nádrž Rozkoš.

Ta pravá jižní Morava v Dolních Bojanovicích

Chcete se ubytovat na místě, kde na vás dýchne atmosféra jižní Moravy? Zkuste apartmány U Stařenky. Bohatě zdobený dům s velkou zahradou, kde se budete cítit jako doma.

Více informací o ubytování U Stařenky

Přímo z Dolních Bojanovic si můžete udělat procházku do vinných sklepů Nechory u Prušánek. Odtud pak můžete pokračovat dál na rozhlednu Na Podluží, ze které budete mít jihomoravskou krajinu jako na dlani. Jen půl hodinky autem je odtud vzdálený Lednicko-valtický areál a CHKO Pálava.

CHKO Pálava (zdroj: Hotovsson)

Chata s výhledem na Bílé Karpaty

Bílé Karpaty jsou rájem pěší turistiky. Nenarušená příroda bez výraznějšího stoupání, daleké výhledy a žádné masy turistů. Krásné výhledy na chráněnou oblast Karpat si užijete z chaty, která leží na úpatí Mikulčina vrchu nedaleko vesničky Vápenice.

Více informací o chatě pod Mikulčiným vrchem

Kromě krásné přírody, kterou si tu užijete až až, můžete jet obdivovat anglickou tudorskou gotiku na zámek Nový Světlov v Bojkovicích. Nebo chcete nasát zdejší slováckou tradici? Zajeďte do Vlčnova, kde se dochoval komplex vinohradnických objektů Kojiny. Ty se liší od vinných sklepů tím, že mají pouze nadzemní část.

Apartmány s bazénem v Jeseníkách

Na kraji chráněné oblasti Jeseníky, nedaleko Velkých Losin, najdete apartmány Maršíkov. Místo, kde si dáte relax v bazénu a sauně a večer něco dobrého ugrilujete.

Více informací o apartmánech Maršíkov

A co navštívit v okolí? Zkuste Muzeum papíru a zámek ve Velkých Losinách. Ani ne čtvrt hodinky autem od ubytování jsou vzdálená turistická střediska v Jeseníkách, jako je Loučná nad Desnou nebo Kouty nad Desnou, odkud vede celá řada turistických tras skrz horskou krajinu Jeseníků – rozhledna u Tetřeví chaty, Medvědí hora, Dlouhé Stráně a další.

Dlouhé Stráně

Venkovská chalupa jen kousek od Prahy

Chcete vyrazit na venkov, ale nechce se vám jet přes půl republiky? Jen něco kousek za hranicemi hlavního města? Zkuste ubytování na chalupě v Budíně.

Více informací o chalupě Budín

Při svém pobytu můžete omrknout krásný zámek v Dobříši nebo nejvýznamnější poutní místo u nás – Svatou Horu v Příbrami. Hned za Příbramí se pak rozprostírá nedotčená příroda CHKO Brdy. Na druhé straně leží přehrada Slapy, kolem které vede naučná stezka Drbákov – Albertovy skály, z níž jsou krásné výhledy na meandrující přehradu.

Drbákov – Albertovy skály (zdroj: Huhulenik)

Toto byly tipy na ubytování na venkově napříč celou Českou republikou. Vybrali jste si? Kam pojedete?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *